Към съдържанието

•  

Снимка

Травмите

• Заключена тема Темата е заключена
В темата има 112 мнения

#21 Anonimen

Anonimen

чудзи

• Ушу
  • 858 мнения

Публикувано: 06 февруари 2003 - 19:23

Tova e dobra informaciya, no az imah predvid da se obarne kam nyakoi kitaiski lekar ne za da se lekuva, a da potarsi nyakoi trenirasht tai-chi kitaec, no yavno ne sam se izrazil dobre ... Zashto lekar? Ami spored men te obiknovenno v povecheto sluchai ili te samite trenirat neshto, nai-malkoto chi-gun ili pone poznavat nyakoi koito se zanimava s takav vid BI. Az lichno poznavah takav pri koito trenirah izvestno vreme Sin I Chuan, dokato ne mu se izgubiha dirite nyakade ...

Pozdravi

Това мнение е редактирано от Anonimen: 06 февруари 2003 - 19:24

Само пустото сърце обича своя път и само пустото сърце може да го извърви.

#22 ACAB

ACAB

INVALID

• Кик-бокс
  • 53 мнения
  • От:SOFIA
  • БИ:KICK-BOXING

Публикувано: 06 февруари 2003 - 21:35

BLAGODARQ na vsi4ki za informaciqta...tva za fitnesa i bqganeto e ve4e 90% zameneno s pluvane :))
A za vasha informaciq sporta s koito se zanimavam ot blizo 2 godini e kick-boxing i v momenta sam na 17godini!Ne sam se sastezaval,treniram za sobstveno udovolstvie i pri tva do skoro dosta usileno :)
Свободата е осъзната необходимост...

Нещата се оправят,ако ги оправиш сам...!

#23 Pantalei

Pantalei
  • Джийт Кун До
  • 325 мнения

Публикувано: 27 февруари 2003 - 15:40

Zdravei ACAB
zna4i az u4a v momenta za rehabilitator(sega sum vtori kurs).Diskovata herniq e edno dosta seriozno zabolqvane,koeto naistina nai-veroqtno shte prekrati sportnata ti kariera.V predvid tova 4e si samo na 17 godini moga sus sigurnost da kaja 4e dosta si pretovarval grubna4niq si stulb i tova e nai-veroqtnata pri4ina za poqvata na tova zabolqvane pri teb.Shte se opitam vuzmojno nai - prosto da ti obqsnq gore dolu tova zabolqvane.
1.Ustroistvo na mejdupreshlenniq disk:
- qdro
- zaobikalqshta go hrushtialna(suedinitelna) tukan
2.Funktsiq na diska - osnovno toi deistva kato amortisior i razpredelq natovarvaneto koeto popada v/u grubna4niq stulb;u4astva i pri dvijenieto na grubna4niq stulb kato mu pozvolqva izvestna stepen na podvijnost.
3.kogato grubna4niq stulb se dviji se okazva natisk v/u diska i qdroto mu ot tsentura se pridvijva malko po vstrani,pod vliqnie na vunshnite sili.Pod vliqnie na tezi sili diska promenq formata si i posle q vuzstanovqva i po tozi na4in pozvolqva plavno dvijenie m/u preshlenite(eto zashto diska deistva kato amortisior).Tova e estestveno i normalno.Problema idva kogato tova qdroto na diska propuka zaobikalqshtata go suedinitelna tukan(hrushtqla) i izleze izvun diska(tova se nari4a diskova herniq).
Spukvaneto na hrushtqla moje da bude po razli4ni pri4ini:
- vuzrastovi(pri starite hora vslqdstvie na vuzrastta diska po lesno se travmira)
- ot golqmo natovarvane (tova nai veroqtno e pri teb)
Trqbva da ti kaja 4e sled kato qdroto izleze izvun diska pritiska nervi i zatova se polu4ava bolkata.
Mislq 4e za tvoqta vuzrast tova e dostatu4no da znaesh za diskovata herniq.
Vsushnost tova zabolqvane oshte nesum go u4il(shte go u4a toz semestur),no az tezi raboti gi znam zashtoto mi se e nalagalo da popro4itam tova-onova,nalagalo mi se e v praktikata za da znam kakuv masaj ili uprajneniq da dam na patsienta.Tova koeto ti napisah po - gore ne e vsi4ko koeto e v glavata mi ,no e dostatu4no za teb,puk i za da ti obqsnq vsi4ko shte trqbva da ti izpisha tuk tsqlata anatomiq na grubna4niq stulb i vsqkakvi ti tam podrobnosti sus zabolqvaneto.
Nadqvam se vsi4ko koeto sum napisal maksimalno prosti4ko da ti e polezno i da si me razbral,a da e polezno i na drugite hora ot foruma.
Obeshtavam ti da ti napisha oshte neshto - svurzano sus le4enieto i profilaktikata na zabolqvaneto,za da znaesh kakvo moje da pravish i koe ne.Shte ti kaja i nqkoi suveti kak da se predpazish ot po - tejki uslojneniq.No sega nqma da moga zashtoto sled malko sum na lektsiq.
Doskoro i gore glavata :yin-yang:
Ako iskate da uspeete - 4estnost,postoqnen trud i polojitelno mislene.
Pravi kakvoto trqbva puk da stava kakvoto shte!Mejdunaroden institut po boini izkustva i spetsialni taktiki - www.imasti.org

#24 Anonimen

Anonimen

чудзи

• Ушу
  • 858 мнения

Публикувано: 05 май 2003 - 14:07

Как да запазим ставите и костите си, - от дългото трениране на БИ

Dalgogodishnoto trenirane na BI, mnogo chesto dovejda do uvrejdane na stavite i kostite, ne samo ot travmi , no i pri nepravilno trenirane ili prosto iznosvane. Tova vaji sashto i za fitnesa i pluvaneto.
Imali nyakoi ot vas recepta, kak da se predpazim ot podobni uvrejdaniya, osven hubavata zagryavka razbira se?

Chuval sam, a i nyakoi lekari preporachvat i izpisvat, pri podobni sluchai da se izpolzva hrushtyal ot akula.
Kazvat che jelatina sashto e polezen v takiva sluchai.
Nyakoi znae li i za bilki koito se izpolzvat v podobni situacii?

pozdravi,
:ninja:

#25 Han Omurtag_

Han Omurtag_
  • Гости

Публикувано: 05 май 2003 - 16:36

хрущяла от акула съдържа желатин. най-доброто лекарство е тренировка без екстремни натоварвания. методични тренировки с натоварвания в рамките на нормалното за един човек, водят до 'натрупване' на уменията без да се налага довеждане на ставата, или там каквото е, до крайни натоварвания. / например блъскане по чувал, вместо по макивара/. а лекарствата за такъв род травми, от опит знам, че най-добре действат до около 22-23год. после по-добре да не стигаме до тях. не съм специалист, но знам , че при ставите най-лесно / и най-първо/ се поврежда хрущяла. значи ще ти трябва нещо , което възстановява точно него. нека обаче и някой специалист се обади.

#26 drebosuchko

drebosuchko

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 6 мнения

Публикувано: 05 май 2003 - 16:49

Osnovnoto sa go napisali veche - razumno trenirane i sled vsiako prenatovarvane(kakvoto triabva da se izbiagva) zaduljitelno pochivka!!! No tova e za v budesht plan, a ako sega imash problemi nai-dobre otidi na doktor zashtoto kolkoto po rano se otkrie po dobre! Ot lichen opit: sestra mi ot 2 godini se muchi s tia hrushtiali, osobeno sus kolenata! Taia zima sled prenatovarvane na ski edva si kazvashe imeto, lejeshe i samo se majeshe sus obichainite gelove koito sa s kupishta v kushti, no nikakvo podobreneie. Veche i beshe pisnalo ot lekari, shtoto e poseshtavala okolo 10-tina i vseki sus sobstveno mnenie, kvi li ne bokluci ne pieshe i t.n. Ta vse pak popadna na chitav nai-nakraia i i izpisa 2 vida prahcheta koito se piat po 2-3 puti na den! Ednite se kazvat "Dona", a drugite "Nimezil" i taka 1 mesec! Sega se chuvstva extra, dori tia pochivni dni otide da brodi po planinite :D
Никога не преставай да започваш и никога не започвай да преставаш!!!

#27 Cenarius

Cenarius

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 13 мнения
  • БИ:ShotoKan

Публикувано: 05 май 2003 - 21:00

Аз тренирам Шотокан и знам от опит 4е коленете много се прецакват от мае-гери,маваши и т.н. 6е ти препоръчам да си вземе6 наколенки и налакатници. Когато по едно време по4наха да ме болят коленете си сложих наколенки и болката отшумя.Поздрави!!!

#28 martial

martial

Без титла временно.

• Дао
  • 206 мнения
  • БИ:ММА

Публикувано: 06 май 2003 - 04:59

osven povece kalcii i fosfor za podarjane na stavite se pie
glucosamine,chondroitin, i MSN .
ne mojah da namera nisto na balgarski za tezi produkti, no ako se porazrovite iz neta na angliiski ima mnogo informacia.

zasega tolkova ako namera nesto po podrobno na balgarski ste pisha pak.

Това мнение е редактирано от martial: 06 май 2003 - 05:03

BEWARE!!!!!!!!

#29 drebosuchko

drebosuchko

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 6 мнения

Публикувано: 06 май 2003 - 08:38

Имам приятел, който тренираше киокушин, после и вин чун и както и да е, получи дископатия (не казвам че е заради БИ), беше доста зле и се излекува с йога. Също ми е разказвал, че е имал и много проблеми със ставите и се е пооправил от йогата. Не ви карам да ходите на йога :D , но там за да нямаш проблеми със ставите и хрущялите, препоръчват сутрин като станеш да правиш кръгове в двете посоки с всяка става, по толкова пъти, на колкото години си :) като почнеш от врата, раменете, лактите, китките, тазът, колена, глезени...Същите ни добре познати въртеливи движения от загрявките ни! Трябва всяка сутрин да ги правиш, независимо дали ще тренираш този ден:D :D Е, това ми препоръча той като профилактика :) Бъдете здрави!!!

Това мнение е редактирано от drebosuchko: 06 май 2003 - 08:39

Никога не преставай да започваш и никога не започвай да преставаш!!!

#30 PAX

PAX
  • Дао
  • 899 мнения

Публикувано: 07 май 2003 - 14:33

Най-най-най-важното е загрявката. Никога да не се пренебрегва защото сте закъснели, или не сте на кеф и пр.

Второ по важност е правилното трениране.

Аз тренирам Шотокан и знам от опит 4е коленете много се прецакват от мае-гери,маваши и т.н.

Тези травми са показателни за неправилно изпълнение. Не само на коленете, но и при ръцете има същата травма. Казва се тенис лакът, защото е типична за тенисистите. В БИ тези травми се получават при всички неправилно изпълнение камшични удари - мае и маваши гери, уракен, цуки и пр. при които разгъването на ставата става до откат и движението спира с удар в ставата. За да се избегне е достатъчно спирането на движението да става с мускулна контракция да кажем 5% преди крайната точка.

Лекарства за сухожилия, хрущяли и пр. има. Полезни са и са препоръчителни и за профилактика. Ама някои са много гадни на вкус.

#31 Влад_

Влад_
  • Гости

Публикувано: 09 май 2003 - 09:43

В темата за шпагатите посочих адреса на един сайт с интересна информация относно разтягане, развитие на нужните за ритници мускулни групи, планиране на тренировъчния процес и т.н. - info. Много бих се радвал, ако бях имал възможност да прочета тези материали преди 15-на години, или ако някой ме беше посъветвал, че "без болка няма победа" като тренировъчен принцип е жива дивотия.
Мисля, че ако на много от занимаващите се с БИ им се обясни аргументирано, че ако правят нещо по еди какъв си начин, то след години ще страдат от всякакви болежки, повечето биха се замисляли в по-голяма степен за упражненията и начина, по които ги изпълняват.

Поздрави

#32 Anonimen

Anonimen

чудзи

• Ушу
  • 858 мнения

Публикувано: 30 юни 2003 - 16:29

Това, което разбрах последно за ставите и костите е, че могат да се появят болки в тях при наличие на някакво ватрешно възпаление в тялото. Примерно възпаление на сливиците. Т. е. ако някои има проблем със ставите си не е задължително да е от тренировки или няк'ъв артрит, а трябва да се има предвид и това .. Разбрах го съвсем на скоро от лекари.

По - здрави :wink:

#33 amateur_

amateur_
  • Гости

Публикувано: 25 ноември 2003 - 23:31

Болки с ставите, как да се предпазим

Zdraveite.
Sajalqvam ako ve4e  eotvarqna podobna tema.
Zna4i ot izvestno vreme nasam po4nah da 4uvstvam bolki v kolenata i po-leki bolki v glezenite.Znam 4e nqkoi 6te kajat 4e tova e normalno kogato trenira6 BI, no vse pak az se pritesnqvam za stavite si.Naprimer sutrin kato se sabujdam kato se opitam da si razdvija krakata i po4va edna takava stranna bolka v kolenete, koqto otminava kato se porazdvija malko.No su6to i po vreme na trenirovka se slu4va da me bolqt kolenata, a su6to i kostta na dqsnata ruka to4no mejdu laktq i kitkata.$uval sum 4e nqkoi zanimava6ti se s BI izpolzvat hap4eta kalcii, koito sa evtini i sa bez recepta no bih iskal da znam kakvi sa pliusovete i minusite na takiva sredstva.A dali ima drugi sredstva za premahvane na bolkite v stavite?

na 23 godini sum i osven BI se zanimavam i aktivno sus sport(na amatiorsko nivo razbira se) i 4esto kogato sportuvam (tova stava spontanno i bez predvaritelno da sum re6il)ne zagrqvam predi tova  :( Moje bi trqbva da otida na ortoped za me posuvetva :wink: neznam.

#34 PAX

PAX
  • Дао
  • 899 мнения

Публикувано: 26 ноември 2003 - 10:24

Аз, като стар човек дето го болят и колене и глезени и тазобедрени стави, искам да ти кажа, че:
- Калций не помага за стави. Има специални илачи дето пазят ставните повърхности. Скъпи са и поне тия дето са за разтваряне са отвратителни на вкус.
- Стави могат да болят от много неща и за всяко си има различно лечение.
Евентуални причини са лоша подова настилка, лоша техника, недостатъчно загряване, претоварване, износване... Първите се лекуват с почивка и ликвидиране на причината. За последното е добре моментално да спреш да тренираш, защото почнало веднъж износването няма спиране.
А да, ставите болят и от ЕГН-то :wink:

Това мнение е редактирано от PAX: 26 ноември 2003 - 10:26

#35 bbobby

bbobby

бездействащ

• Mодератори
  • 481 мнения

Публикувано: 26 ноември 2003 - 12:32

Zna4i ot izvestno vreme nasam po4nah da 4uvstvam bolki v kolenata i po-leki bolki v glezenite.

калцият е за костите и няма общо със ставите - има евтини хапчета за разтваряне с почти всички минерали (и само калций), но няма как да ти помогнат. ставите се износват и се повреждат. лечение - почивка. има и разни нагревки, електромагнити и т.н. - питай в някой център за рехабилитация. продават се разни продукти, съдържащи вещества, които подхранват ставните повърхности. хрущял от акула, глюкозамин, колаген. не са евтини, но пък ако болката премине, е нормално да дадеш пари за здравето си. също толкова важно ще е да намериш причината, която причинява болката и увреждането, и да я премахнеш навреме, за да не се повтаря пак даването на пари за лекари и лекарства.
първо обаче иди да те прегледа специалист, болката може да е от ставните връзки, а не от самата ставна повърхност. травмите са опасни и не ги пренебрегвай, за да не почнеш да куцаш постоянно.

Над 1 милион българи страдат от затлъстяване. 40% от тях са мъже, 34% - жени.

А другите (26%) какви са?
Азис и pa6ata!

#36 so hay_

so hay_
  • Гости

Публикувано: 26 ноември 2003 - 19:10

за ставните повърхности помага ЖЕЛАТИНът той е основна съставка на онуй дето се хлъзгат самите стави :) има го по билковите аптеки и там ще ви кажат как се ползва. А за да не се стига до болежки трябва да се правят всички позиции най напред бавнно и да се внимава да няма усуквания щото тогава се натоварват и връзките които също болят. :up:

#37 volk

volk
  • Таекуон-до
  • 232 мнения
  • От:Varna... samo ponqkoga, sega mai sofia
  • БИ:TaeKwonDo

Публикувано: 26 ноември 2003 - 19:21

още нещо- сравнително евтино е и има доста положителни ефекти- соев лецитин (soy/soya/soy bean lecithin).
мисля че в магазините за спортно хранене се продава за около 3 лв 100 гр, като 1 порция е 1 лъжичка, т.е. около 5 гр. помага на ставите, както и за стапяне на мазнините около черния дроб и сърцето. абе, аз си имам проблеми с колената от няколко години и това лято вземах лецитин всеки ден и съм много доволен от ефекта.
особено като си помислиш че не струва почти нищо...
учим се да вървим...

#38 PAX

PAX
  • Дао
  • 899 мнения

Публикувано: 03 декември 2003 - 11:51

Реших, че ще е полезно за всички, ако в отделна тема споделим мнения за различни начини на лекуване на травми, лични впечатления от мазила и лекарства, адреси на клиники, спортни лекари, иглотерапевти и пр.
Моля само за проверена информация (на свой гръб най-добре).

Като за начало:

Ако имате нужда от загряващо средство за преди тренировка или за лечение на травми препоръчвам "Финалгон". Това според мен е най-силното мазило. Само много внимавайте след употреба веднага да се мият ръцете с топла вода и няколко сапуна. Че ако не го направите и после се пипнете по очите, задник, полови органи, бръкнете си в носа и пр. ще играете ръченица поне два часа. Апропо - много боли попадане в окото например, но само толкова. Не уврежда окото.

Аз си имам стара травма (лошо зараснали мускулни влакна на грацилис-а) и на скоро ги поразкъсах пак. Лекувам се с "алгезал". Не е нещо вълшебно, но ако се прилага 4 пъти на ден дава много добри резултати. Много е ефикасно при разтежения и претоварване на мускули и сухожилия. И не съдържа разни опасни съставки (кортизон нпр.) а е на салицилова основа.

И последно: Мазила, мазила, ама първото и най-важно нещо е налагане с лед колкото може по-скоро след травмата. Но НИКОГА непосредствено. Най-добре е в найлоново пликче да се сипе вода и в нея да има лед. Държи се 20 минути, след 2-3 часа пак.

Съвсем последно - от собствен опит, а в последствие и от мнения на лекари в нета вече знам, че пълната почивка до отшумяване на всички симптоми при разкъсване на влакна не е добра. Почива се една - две седмици, а после трябва да се започне с леко разтягане. Ако не се направи тялото въстановява скъсването главно със съединителна тъкан, която не е еластична. Допълнително реакция на организма е да свива контузения мускул и така се губи разтяжка и човек рискува хронично да не може да прави после каквото е правил преди. Е, при масивни разкъсвания си трябва операция, но не говорим за това.

#39 volk

volk
  • Таекуон-до
  • 232 мнения
  • От:Varna... samo ponqkoga, sega mai sofia
  • БИ:TaeKwonDo

Публикувано: 03 декември 2003 - 16:36

ааа, интересна тема, най-накрая нещо различно от глупости по форумите :)

аз в последните седмици се чудех по разни подобни проблеми. преди 2 години скъсах много лошо мускулни влакна на този мускул дето е от задната част на бедрото, не знам как се казва. тогава сигурно видях звезди направо имам чувството че изпука нещо, но наистина болеше и се поду мускула. сложих му лед и гледах да го разтягам когато мога, но явно нещо не съм направил както трябва, защото не мога да се разтягам с десния крак така както с левия и боли като го разтягам. за това при мен загрявката е с повече разтягане на десния крак за да свикна и да мога да тренирам после.
учим се да вървим...

#40 Gajdin

Gajdin

Shinkyokushin

• Шинкиокушинкай
  • 374 мнения
  • От:София
  • БИ:Shinkyokushin

Публикувано: 03 декември 2003 - 16:52

Capsulin - alternativa na Finalgona. Pali po syshtiq nachin i predpaznite merki sa syshtite...

Tuk. in Japan ima edni lepenki, koito mojesh da zalepish vyrhu travmiranoto mqsto. Straashno dobre rabotqt - osobeno za podbedricata - nezavisimo dali si travmiral muskula ili kostta, a i za krystta vyrshat chudesna rabota... Samo che ne znam kak se kazvat - pusti kanji, ne moga da gi cheta. Nqkoi ako moje - da pmogne s info po syshtestvo.

osu
We will make a man of you or kill you trying. Maybe both.

0 потребители четат тази тема

0 members, 0 guests, 0 anonymous users