Към съдържанието

•  

Снимка

Счупена ръка/китка - възстановяване

• Please log in to reply
В темата има 47 мнения

#21 иво_иво_

иво_иво_
  • Гости

Публикувано: 17 юли 2007 - 03:46

аз си счупих дясната ръка мн шибано преди 3 години.по - дебелата кост дет е на пердмишницата(от вътрешната страна) беше пукната, а по тънката точно където свършва и почва китката се беше искълчила мн жестоко почти беше излезнала на страни.гипс а у рехабилитаций обаче след сяка тренировка ме боли яко мамата си ****.Мн се дразна дори и с бинтове разликата е минимална ...един прав лост немога да хвана като хората камо ли ако тежеста е по - голяма

Моята кост зад малкия пръст беше счупена на почти сащото място след неправилен удар най-много 1 см по назад и ми зарастна по този начин на криво както си беше когато беше счупена,

#22 Azer_

Azer_
  • Гости

Публикувано: 17 юли 2007 - 11:02

Привет на всички!
Понеже имах доста посещения в пирогов след неприятни случки, довели до счупване на някоя и друга костичка, реших да изразя мнението си, изцяло базирано на собствения ми опит.
1.Костите на дланта, които са м/у китката и пръстите МОГАТ да се наместват, това става с гумен чук :wooow: , не е особено приятно, но нито 1 наместване не е.
2.При счупване на китката, освен ако не е станало в много ранна възраст, напълно възстановяване е почти невъзможно. На 13 години си счупих лявата китка(и двете кости) а по-дебелата кост на дясната ръка я пукнах след падане надолу с главата от мост(детска ми работа :D !). Оттогава двете ми китки са заздравяли, но при по-голямо натоварване пукат и се появява болка.

Стискането на мека гума наистина помага да се създаде по-здрав и еластичен мускулен "шаблон", но трябва гумата да е по-мека и да се правят повечко повторения.

Йогистите имат едни интересни упражнения за заздравяване на китките, при които натоварването не е голямо и имат ефект, но не мога да ги обясня точно. Ръцете стоят изпънати напред, след това стягаш китките и сгъваш дланите нагоре надолу с изпънати и събрани пръсти, втората серия с изпънати и разтворени. Наи-добре е да ги видите в нета, ако ги намеря ще дам линк.

Надявам се да съм помогнал!
Бъдете щастливи!!!

Само нинджа може да убие нинджа! :ninja:

#23 ogii3

ogii3
  • Кик-бокс
  • 620 мнения
  • От:София
  • БИ:бокс

Публикувано: 17 юли 2007 - 17:33

Понеже отворих темата, малко резултат от терапията и лечението.
В началото пих по едно хапче калций на ден. Започнах с мека гума и една гира от 2 кг, плюс упражнението с кълбото, което няма нужда да се навива, а само имитация на подобно движение. Значи след свалянето на гипса в продължение на месец и половина намотавах кълбото. На 20-ия ден от свалянето си взех гума и гиричка. В средата на втория месец след свалянето на гипса спрях гирата и гумата, щото получих възпаление на нерв на кръстта.
В момента вече не усещам абсолютно никакви проблеми в китката, дори при силно огъване и дори мисля другата седмица да направя една хубава тренировка с уреди.

Това мнение е редактирано от ogii3: 17 юли 2007 - 17:34

#24 Azazel_

Azazel_
  • Гости

Публикувано: 05 януари 2008 - 23:43

Здравейте,

За мое съжеление ето резултата след един неправилен удар:

Личния ми лекар, каза че нищо не може да се направи за тази кост и трябва така да си зарастне накриво.
Има ли други хора в този форум, които да са претърпявали подобни инциденти и ако да, какви са последствията за спорта, ще мога ли да тренирам пълноценно след това?

Не си писала какво е станало след посещението при лекаря,ама само да вметна-тва,дет ти е казано е дивотия

1.Костите на дланта, които са м/у китката и пръстите МОГАТ да се наместват, това става с гумен чук :wooow: , не е особено приятно, но нито 1 наместване не е.

Аз пък мога да ти кажа,че костите не се наместват с гумен чук,а се чупят с него наново ако зарастват накриво :up:

По-здрави

#25 Д-р Кикбокс

Д-р Кикбокс
  • Дао
  • 198 мнения
  • БИ:бокс, кикбокс

Публикувано: 06 януари 2008 - 10:04

На човека с ник "малкото шефче" - джипито е последния човек който трябва да питаш за нещо по - различно от банална настинка или някое разстройство най много..... ходи си при специалист, по възможност - микрохирургия на ръка, ако в твоя град има университетска болница, ако не - в най - близкия

#26 Thai_

Thai_
  • Гости

Публикувано: 06 януари 2008 - 20:25

бульони от кости и стави на животни

#27 Тануки

Тануки

Шеф на БФ по Борба за Жени в Кал

• Дао
  • 193 мнения

Публикувано: 07 януари 2008 - 14:32

бульони от кости и стави на животни

без това си не може - ето и една рецепта: взимате говежди кости, сол, чесън и магданоз, може и целина - по ваш вкус. Залейте един килограм говежди кости с три литра вода и варете не по-малко от 3-4 часа на умерен огън. То този начин в бульона остава много разтворено костно вещество, което спомага за по-бързото зарастване на счупеното място. Посолете яденето по ваш вкус, а преди да го свалите от огъня, добавете няколко скилидки чесън и повече магданоз. Тази супичка се консумира гореща рано сутрин - преди закуска или вместо нея.

Ако няма възможност за готвене вземете си глюкозамин и калции на таблетки (не разтворим). Чувал съм че бракшуна много помагал, както и компреси със арника и масло от бяла ела.

Много е полезно да правите физически упражнения в топла вана - водата облекчава движенията, тъй като премахва натоварването в ставите и намалява теглото на мускулите. Освен това топлата вода отпуска мускулите и подобрява кръвоснабдяването им.

#28 dechev_

dechev_
  • Гости

Публикувано: 07 януари 2008 - 18:35

Ниски дози стероиди, правят чудеса ако отдавна не сте тийнейджъри.Дози в медицински порядък са повече от достатъчни за целта!
ПП:Ако модераторите не го харесват , сори! Да го трият на общо основание!

#29 pv

pv

информационен затъмнител

• Милиционер
  • 1661 мнения
  • От:Неизвестно
  • БИ:Free stick fighting, DBMA

Публикувано: 07 януари 2008 - 21:51

Ниски дози стероиди, правят чудеса ако отдавна не сте тийнейджъри.Дози в медицински порядък са повече от достатъчни за целта!
ПП:Ако модераторите не го харесват , сори! Да го трият на общо основание!

Само да добавя, че тази стъпка трябва да се направи под задължителен лекарски контрол.И ако другите варианти са отпаднали като неефективни.

#30 Thai_

Thai_
  • Гости

Публикувано: 07 януари 2008 - 23:06

без това си не може - ето и една рецепта: взимате говежди кости, сол, чесън и магданоз, може и целина - по ваш вкус. Залейте един килограм говежди кости с три литра вода и варете не по-малко от 3-4 часа на умерен огън. То този начин в бульона остава много разтворено костно вещество, което спомага за по-бързото зарастване на счупеното място. Посолете яденето по ваш вкус, а преди да го свалите от огъня, добавете няколко скилидки чесън и повече магданоз. Тази супичка се консумира гореща рано сутрин - преди закуска или вместо нея.

Ако няма възможност за готвене вземете си глюкозамин и калции на таблетки (не разтворим). Чувал съм че бракшуна много помагал, както и компреси със арника и масло от бяла ела.

преди да започне варенето на бульона, да се добавят около 2 супени лъжичи оцет, който е необходим, за да се отделят минералите от костите в разствора.

ако се суплементира с калций на таблетки е хубаво да се суплементира и с витамин Д, в противен случай суплементацията с калций не би имала никакъв ефект. Ако се суплемнтира в витамина Д, е хуабво да се уплементира и с витамин А, понеже 2та е хуабво да се намират в определено съотношение помежду си. Акос суплементира с витамин А, е хубаво да е осоновно от естествени източници, в противен случай при прекомерна и продължителна употреба са възможни случаи на интоксификация. Случайте на иноксификация се наблюдавата основно при суплиментация с изкуствени източници на витамин А, при употреба над 100 000 единици в продължение над месец или при консумация на обилно количество черен дроб от бяла мечка.

успех

#31 dechev_

dechev_
  • Гости

Публикувано: 08 януари 2008 - 21:48

Малки идеи....:
1. Калция е малка част от пъзела
2.Ако се суплементира калций, нека бъде с фосфор и витамин Д. Като източник на фосфор може да се използват любимите ви овесени ядки(и други зърнени храни). Витамин Д добре регулира пропорциите при влагането им в костно вещество.
3.Витамин С е важен засинтеза на колаген, който е доста в костите...Едни евтини български таблетки с калций, фосфор и Витамин С - тук

ПП: Не употребявайте суплементи съдържаши много магнезий!!!

#32 Thai_

Thai_
  • Гости

Публикувано: 09 януари 2008 - 01:19

Малки идеи....:
1. Калция е малка част от пъзела
2.Ако се суплементира калций, нека бъде с фосфор и витамин Д. Като източник на фосфор може да се използват любимите ви овесени ядки(и други зърнени храни). Витамин Д добре регулира пропорциите при влагането им в костно вещество.
3.Витамин С е важен засинтеза на колаген, който е доста в костите...Едни евтини български таблетки с калций, фосфор и Витамин С - тук

ПП: Не употребявайте суплементи съдържаши много магнезий!!!

Ролята на витамин С при синтеза на колаген е следната - въпреки че на много места витмаин С е представян като антиоксидант, в случая чрез оксидация пренася хидроксилан група въхрху лизина и пролина, окислявайки ги от хидриоксилизин и кидроксипролин.

Всички сме чували за зловещия скурбут. Всички знаем, че се дължи на недостатъчни количества витамин С в храненето. Странно обаче скурбут не се наблюдава при хора, хранещи се изцяло с месо и органи от животни. Обяснението е простичко - в месото има достатъчно хидроксилизин и хидроксипролин. Т.е. тялото си набавя въпросните аминокиселини, без да се налага да използва витамин С (изчерпвайки го) да си ги прави само.

още веднъж - больоните:
- имат перфектно съотношение между калций и фосфор (ако сме сложили оцет да ги извлече)
- багати са на желатин - който е богат на хидроксипролин
- желатинът повишава КПД-то на храносмилането като цяло (и на месото в частност)

Извод:
- пийте булйони от животински кости и стави (може и глави, опашки, цели трупове)
- яжте месо (не забравяйте и органите - дроб, сърце, бъбрек, език, мозък, очи

поздрави и успех :up:

#33 Ggd07

Ggd07

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 2 мнения
  • БИ:трикинг

Публикувано: 24 януари 2008 - 03:43

Здравейте!
Чудесно общество си имате тук!

Аз не тренирам бойно изкуство но тренирам нещо което съдържа основни и не само основни движения от различни видове бойни изкуства и това е "трикинга"

Трикинга означава нещо като "Екстремно Бойно Изкуство" - Съвкупност от движения от БрейкДенса, Гимнастиката, и бойните изкуства. - Толкова за трикинга- мисля че всички знаят какво е - за тези които незнаят - http://en.wikipedia.org/wiki/Tricking - ето

Та искам да си споделя моя проблем...
Един ден - (беше септември месец 2007 на 06-ти) - по време на тренировката ми, преди която не бях разгрел достатъчно добре (за което съжалявам сега), паднах и си счупих сериозно ръката ( http://storage1.albu...102_1174646.jpg ). Във моя град (Враца) в болницата неможаха да ме оправят - затова отидох в пирогов в София оперираха ме и сега "УЖ" ми е зарастнало.

Та лежах 3 месеца и нещо с гипс- на 11-ти декември 2007 ми свалиха гипса и започнах рехабилитация (САМ) - раздвижвах я със всякакви упражнения каквито ми обесниха в пирогов. Там казаха че е зарастнало перфектно и че иска време само да калцира...

Като се рехабилитирах сега. Забелязвам нещо като топченце точно на мястото където съм счупил едната по дебелата кост. като пипам то е като вълничка а не е прав кокъла.
Четох че, се образувало нещо като пъшкул за който организма отделя калций и той щял да изчезне по нататък.. Да ама НЕ!

Много ме е страх! Искам да продължа да тренирам пълноценно. Ръката е много важно нещо за мен и ви моля за помощ или за съвет. Какво да правя.. Има ли някакъв преглед в някаква болница дето е сигурно че ще ми кажат истината за ръката, дали е зарастнало правилно или не.. Трябва ли да ходя на някакви специални нагревки , или рехабилитация. Някаква терапия или нещо- за пълноценно заздравяване? Просто незнам какво ще стане ако остане така това топченце защото от него - ме боли ръката при натоварване... А ми трябва да мога да я използвам - да мога да прилагам тежеста на тялото си на нея..

Благодаря за отговорите предварително! Малко много голям пост стана но какво да направя..
Благодаря предварително!

#34 Stan_

Stan_
  • Гости

Публикувано: 24 януари 2008 - 05:44

Като се рехабилитирах сега. Забелязвам нещо като топченце точно на мястото където съм счупил едната по дебелата кост. като пипам то е като вълничка а не е прав кокъла.
Четох че, се образувало нещо като пъшкул за който организма отделя калций и той щял да изчезне по нататък.. Да ама НЕ!

Така е ве, тва е последния стадии от зарастването - ремоделиране на калуса и образуването на "ламеларна кост" и модификацията (изчезването на топченцето) може да отнеме 1-4 години. Трикваи си на воля, туи счупване изобщо не изглежда страшно. Голямата ми дъщеря падна и счупи 2-те кости на предмишницата под 45-50 градуса ъгъл, зарастна и колко пъти пада в началото на фигурното пързаляне не е истина и нищо не и стана.

#35 Ловец

Ловец
  • Дао
  • 43 мнения
  • Предишен прякор: COUNTERPOISE108

Публикувано: 24 януари 2008 - 10:20

Точно така :up: Според някои, удебелението на костта остава перманентно, но за сметка на това, след напълно зарастване, костта на същото място е значително по-здрава. Това по никакъв начин не трябва да те смущава.

#36 Ggd07

Ggd07

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 2 мнения
  • БИ:трикинг

Публикувано: 28 януари 2008 - 00:58

Благодаря ви за коментарите !
Много ме успокоихте! наистина!

За да не правя нова тема ще споделя още нещо
;D смешно е че онзи ден паднах.. много лошо

трябваше да направя странично салто + флаш кик от едни тухлички към земя с павета..
Мятам се аз! изчезва ми мисълтя някъде просто ей така - и салтото което се опитах да направя се превърна в гмуркане надолу с главата към цимента! паникьосах се заради ръката - и за да я предпазя се метнах на дясното рамо и си ударих главата в цимента..

Станах - ръката е добре..
Прибирам се в нас - и започва една такава гадна болка в дясната ключица- ОХ! казах си! счупих си я! но ЗА РАДОСТ не съм! снимаха ме и "нищо ми няма"' според ортопеда специалист- 10 дена почивка и щело да се оправи! ЩЕ ВИДИМ!

Но проблема е такъв че.. дясната ключица ми е БАЯ по напред от лявата- нещо като подуто е- боли ме като я натискам там на ставата и като се гледам в профил се личи много разликата - преди не беше така - сега се личи разликата че е голяма!

Ако някой има "опит" в това може ли да ми обесните какво може да ми е , и ще се оправи ли..
Разместил ли съм нещо, как да го наместа, какъв лекар да потърся..

Боле ме като лежа и е много по голяма от другата..
Може да направя снимки но мисля че ще е много "лапешко"

#37 Stan_

Stan_
  • Гости

Публикувано: 28 януари 2008 - 06:59

Качена снимка

Друже, сигурно си прецакал някоя връзка на ставата между ключицата и лопатката, не съм ортопед, но трябва да си държиш ръката с превръзка която минава през врата - 2-3 седмици, идеята е тежеста на ръката да не размества допълнително ставата.
Що не играеш шах :confused:

#38 ivoboks_

ivoboks_
  • Гости

Публикувано: 11 октомври 2008 - 19:27

значи имам добър опит в счупването за съжаление и мога да ти кажа 4е да ти мине ръката трябва да изчакаш поне 2 3 месеца ако икса6 пак да не ти се с4упи после почни да вдигаш тежести не много килограми защото ще те заболи после няма страшно

#39 Станислав

Станислав
  • Муай тай
  • 1115 мнения
  • От:Велико Търново
  • Предишен прякор: stanislav

Публикувано: 12 октомври 2008 - 08:39

... и си ударих главата в цимента.....

Позволявам си да ти предложа да не тренираш на цимент. Борбата, например, се тренира върху тепих. Помисли за по-безопасна тренировъчна среда, където да усвояваш материала,. Когато задобрееш, може да показваш и на тротоара, но вече ще е значително по-безопасно.

#40 Александър_христов_

Александър_христов_
  • Гости

Публикувано: 21 ноември 2008 - 10:20

значи от последните 1-2 тренировки се появи много неприятна болка . В дясната ръка болката е в кокалчетата и мястото където китката се свързва с предмишницата,а в лявата ръка е само там където китката се свързва с предмишницата.На какво може да се далжи това. Тренирам кик-бокс с бинтове и ръкавици.

0 потребители четат тази тема

0 members, 0 guests, 0 anonymous users