Към съдържанието

•  

- - - - -

Относно Wing Tsun

• Please log in to reply
В темата има 221 мнения

#21 Troika

Troika

Перекенде

• Дао
  • 230 мнения

Публикувано: 05 септември 2002 - 10:40

За P. V. - говоря за упражнения, дето са по-специални, ци гун, енергии и т.н. Нали основата на китайската медицина и бойни изкуства се крепи на тази философия. Не, че не разбираш, просто не ти се е налагало да се допираш до тях, а пък и аз малко завоалирано се изразявам. Сега например четох в сайта на ВТ, че допълват системата с такива неща, а досега май е нямало. С цигун (чи гун).

Абе гледам отдалече и такива мисли ми идват в главата. Може да съм си направил грешни изводи ама това е. Всъщност всички стилове се развиват.

Иначе това по-горе на английски просто ще изчакам да се преведе на БГ и да го прочета.
Идеята за чистота на съзнанието е една голяма мръсотия.
Когато картата и теренът не съвпадат, вярвайте на терена - стара военна аксиома

#22 VENCI_

VENCI_
  • Гости

Публикувано: 05 септември 2002 - 11:06

:yin-yang: :yin-yang: Брус ли е бил велик майстор и гений в бойните изкуства. Той е първият човек който дава бойните изкуства на хората по света чрез киното.Може да се каже че от него започва процеса на глоболизацията в бойните изкуства.Той е и първия майстор който осъвременява старите бойни изкуства в нова бойна система която да отговаря на новите условия.Мога да кажа още много хубави неща за БРУС ЛИ ,но времето ми изтича и трябва да приключвам.

#23 SIFU_

SIFU_
  • Гости

Публикувано: 05 септември 2002 - 11:47

Съгласен съм за това, че от него започва "глобализацията на бойните изкуства". И аз харесвам Брус Лий, но другите неща са малко пресилени.

#24 Pantalei

Pantalei
  • Джийт Кун До
  • 325 мнения

Публикувано: 05 септември 2002 - 12:24

Znaete li kakvo se 4udq - otkakto umrq Bruce Lee vzeha da se navujdat dosta negovi u4iteli , neshto baq se navudiha i negovi priqteli i t.n.Na men tova mi prili4a na pe4elene na izvestnost na 4ujd grub(to i dokato e bil jiv e bilo taka ama pone po malko).Ne kazvam 4e e nqmal u4iteli ama neshto mnogo sumnitelno po4na da stava :confused:
Abe hora ako ne e bil toi dali do nas shte se da e dostignalo neshto ot kitaiskite BI,i vuobshte kolko li shtqha da sa razprostraneni???Znaete li kakvo mi napravi vpe4atlenie kogato doidoha monasite ot Shaolin na gosti na Slavi Trifonov - te se gordeeha s Bruce Lee , toi i e povdignal natsionalnato samo4uvstvie,vsi4ki znaem kak sa se otnasqli s kitaitsite i vuobshte s izto4nite hora predi toi da se poqvi kato li4nost na svetovnata stsena.Nikade Bruce Lee ne e kazal nishto losho za svoq u4itel a sega ostanalite u4enitsi na Yip Man neshto mnogo zloslovqt s po negov adres kato sushtevremeno na vsqkude spomenavat imeto mu za svoqta reklama.Li4no az se draznq strashno mnogo ot postoqnnoto zloslovene po adres na Bruce Lee.Toi e 4oveka koito e doprinesal nai mnogo za populqriziraneto na BI kato tsqlo i sushtevremenno vurhu nego postoqnno se izsipvat sumati kiuki.
Kogato po4ine nqkoi 4ovek v BG ima edna fraza koqto se kazva ot starite hora - "ili dobro za 4oveka ili nishto".Pone vuv moq krai q ima neznam kak e pri vas ,no tq mnogo qsno pokazva 4e kum po4inaliq nezavisimo kakuv e trqbva da se otnasqme as uvajenie kum negovata dusha, a vie kakvo pravite beeee :angry: :angrrr: :angry: :angrrr: 4oveka daje i v smurta si nemoje da po4iva zaradi nqkoi si tupanari koito neznaqt kakvo e da uvajavat 4ovek.Neznam taka da se govori za koito i da e drug maistor po dadeno BI.Bruce e nai izvestniq maistor po BI napravil e neshto razli4no i kakvo vsi4ki zapo4vat da se vuzmoshtavat - zashto toi ne e bil kato drugite(kato masata,kato golqmoto stado na horata),koito sa sviknali nqkoi da gi vodi i da im pokazva putq,Bruce e trugnal po svoi put(razli4en put)ne e bil kato drugite i masata se drazni.Emi namerete svoq unikalen put,napravete neshto koeto e razli4no,nemogete,zashtoto nqmate tolkova mozuk da zabelejite zaobikalqshtiq vi svqt(ili i da imate mojuk nqmate volq).
Dokolkoto do tova dali u4enika trqbva da se bie sus svoq u4itel - emi u4itelq obiknoveno e dosta po star ot u4enika si, i kakuv e smisula da se biqt estestveno 4e mladiq 4ovek ima po silno tqlo ot tova na stariq 4ovek,i ako mladiq napune na sila stariq ,estestveno e da go pobedi(govorq po printsip).Edin suvet ot men - U4ITELQ NE E DA GO BIESH ,U4ITELQ E DA GO UVAJAVASH ZARADI NEGOVOTO ZNANIE I OPIT I DA SE U4ISH OT NEGOVATA MUDROST.
:yin-yang: :yin-yang: :yin-yang:
Ako iskate da uspeete - 4estnost,postoqnen trud i polojitelno mislene.
Pravi kakvoto trqbva puk da stava kakvoto shte!Mejdunaroden institut po boini izkustva i spetsialni taktiki - www.imasti.org

#25 Pantalei

Pantalei
  • Джийт Кун До
  • 325 мнения

Публикувано: 05 септември 2002 - 12:35

Koi neshta sa malko presileni be Sifu.A ne e li presileno 4e WT e nai dobroto BI,4e to e suvurshenno i vsi4ki ostanali BI sa nenujni.JKD ne otri4a nito edno BI to gleda na vsi4ki BI kato na edno golqmo semeistvo,to e edin protses na postoqnno osuvurshenstvane i stimulira pogleda ni i kum drugite BI , a ne da si sloji 4oveka kapatsite na o4ite i da si vika az sum nepobedim zashtoto treniram edi si koe BI.
I nai vajnoto JKD NE E STIL.Ne e kazano 4e ako praktikuvash JKD shte stanesh nepobedim.Tova kolko dobur shte stanesh kato praktikuvash JKD zavisi ot teb samiq ot tvoq intelekt i sebeizrazqvane.
:yin-yang: :yin-yang: :yin-yang:
Ako iskate da uspeete - 4estnost,postoqnen trud i polojitelno mislene.
Pravi kakvoto trqbva puk da stava kakvoto shte!Mejdunaroden institut po boini izkustva i spetsialni taktiki - www.imasti.org

#26 pv

pv

информационен затъмнител

• Милиционер
  • 1661 мнения
  • От:Неизвестно
  • БИ:Free stick fighting, DBMA

Публикувано: 05 септември 2002 - 13:06

Takaaaaaa,neka batko vi si kaje sega tejkata dumaaaa.
Zapochvam vi po red na nomerata:
Trojka,druje,vijdali li sme se?Prisustval li si na moja trenirovka?Znaesh li metodite mi?
Zasto tvurdish,che ne sum se doblijaval do tezi "po-specialni"uprajnenija?Ot distancijata na kojato sme az moga da kaja,che ti puk izobsto ne razbirash ot bojni izkustva,nali?Ama njama da go naravja predi da se ubedja v tova.Suvetvam te i ti da postupvash po tozi nachin.
Zapochnah trenirovkite si pri pokojnija Adrijan Nedjalkov(leka mu prust!)i ako si prisustval na negovi trenirovki steshe da se ubedish,che moje puk i ne samo da sum se doblijaval ami i da sum opitval nekoi nestica!!
Ving Chun-a se vodi vutreshen stil,druje,sledovatelno ima MNOGO dopirni tochki do ci gun i energiite,a az sum treniral dosta vreme...i si gi imashe oste togava tezi nestica.
Za Stenli-Bagalev,ima osnovno 3 sistemi ving chun,nali?tova sa WT,VT i WCh.E,Stenli,ako poprochetesh tuk-tam ste se ubedish,che vseki edin shef na otdelnata sistema izpolzva imeto na Bruce Lee-Vong Shun Ljung kazva,che mu bil uchitel,Uiljam Chung kazva ,che mu bil uchitel,Ljun Ting kazva,che mu bil prijatel...abe vuobste,zasto ne izberete druga figura za reklama na ving chuna si stom Bruce vi e trun v ochite,a?
I tvurdenieto,che Bruce demonstriral "WT" e bezumno smeshno,Stenli,zastoto "WT" go suzdava Ljun Ting,mi po sustata logika Vong ili Filip Baer,ili Lakis mogat da kajat,che toj demonstriral na tazi kasetka VT il WCh ili ebem li mu majkata!!!!!
Bruce Lee e demonstriral tova,koeto e bil nauchil ot Ip Man,tochka.Az susto sum gledal kasetka na kojato Ip Man demonstrira Siu Nim Tao i malko rabota s robota...mi beshe baja smeshen choveka....ama beshe na neznam si kolko godini i az go znam i znam,che e bil velik majstor i losha duma za nego ot ustata mi njama da izleze ,nisto,che sum go vidjal v ne naj-dobrata mu forma,nali???
Obuchenieto mu ne e sprjalo(STO ZA SHIBAN KOMPEKS IMATE,BE ,HORA S TOJA WT,TA WT,TA WT I BRUCE LEE),naprotiv-produljilo e i to v gradivna stepen.Sto tekioncite na kajat,che Masotaco Ojama e sprjal razvitieto si v Korea i e otishal v Japonija za da dostigne uchitelite si po malko po-razlichni nachini,a?
I hubavo ti e materialcheto,ama az sum bulgarche i tacha nashte planini zeleni-prevedi go na roden ezik,molja te,intersno mi e da go procheta.
I v zakljuchenie-imeto na Bruce Lee se svurzva s JEET KUNE DO,tochka.
Na groba mu ,na plochata,pishe :OTKRIVATELJA NA JEET KUNE DO!!!!!!!
Ne pishe:otkazalija se ot ving chuna!
Chovek tursi putja si,dali ste e karate,dali ajkido,dali da hvurlja shibani mulnii ako ste...svobodata na choveka e v negovija izbor-tova ne te udovletvorjava-----otivash drugade,mnogo e prosto.
Ajde,sus zdrave!!!!!

p.s.EVALLA,PANTA!!!

E,stana li mu interesno na glavija moderator? :)

#27 old_moon_

old_moon_
  • Гости

Публикувано: 05 септември 2002 - 15:25

опсааа, как се подхванахте тукаа, човек да го е страх да каже нещо ;D

А бе SIFU, я ме светни 2-3 думи какъв е извода от 10-те машинописни страници мнение на английски дето сложи, че не го вдявам много, за да го преведа, а на преводач да го давам сега..
Кажи само какъв е извода от казаното и главните действащи лица, ще ти повярвам :)

Добре ще е по принцип чуждоезичните постове да се дават с някяква връзка откъде да се прочете при нужните познания и желание, че много ще се товари така.

Не сте ли съгласни?

#28 bbobby

bbobby

бездействащ

• Mодератори
  • 481 мнения

Публикувано: 05 септември 2002 - 15:49

напълно съм съгласен с old_moon
аз посещавам този форум по няколко причини, и едната от тях определено е че материалите са на български език (макар че има доста написани с латински букви :angrrr: ) така че, спокойно вместо обширното мнение на английски език, е могло да се сложи малко от него на БГ и за останалото, който го интересува и който може да си преведе от английски, да е сложен линк.

Над 1 милион българи страдат от затлъстяване. 40% от тях са мъже, 34% - жени.

А другите (26%) какви са?
Азис и pa6ata!

#29 Troika

Troika

Перекенде

• Дао
  • 230 мнения

Публикувано: 05 септември 2002 - 17:51

За P.V. - ами де да знам бре, аз изказах мнение, не знаех с кого съм си имал работа :) хубаво, значи разбираш, ама като WT има връзка с вътрешни стилове, защо Брус Ли не го играе така, а играе по свой си начин? Де да знам че си се занимавал и отбираш от всичко, нали беше казал, че не сме се разбрали.
:wink:
Идеята за чистота на съзнанието е една голяма мръсотия.
Когато картата и теренът не съвпадат, вярвайте на терена - стара военна аксиома

#30 galio

galio

предупреден

• Дао
  • 918 мнения
  • От:София - Източния Блок
  • БИ:Pekiti Tirsia Kali

Публикувано: 05 септември 2002 - 21:05

всеки си играе по негов си начин, а тия, дето не спазват общите правила и искат да вървят по своя път са трън в очите на всички... тва го вийдам и при моя учител, има го и в капоейра, където примерно се водят 2 базови направления ама колкото учители - толкова стилове... ако ви дам линкове, може да видите 3-4 коренно различни неща с 1 име...

а на вин-чунците не им се впрягайте толкова - аз вече им свикнах шото си лафя с тях от началото на откриването на новия им сайт... резултатът е, че ми отказаха достъп до една секция, днес единия администратор отказа повече да си пише с мен, шото съм бил "новак" и не съм разбирал от нищо пък той бил имал 3 сертификата от 3 различни БИ... (ставаше дума (пак) за UFC - пичовете твърдят, че са прекалено опасни да се състезават, а не знаят как да го докажат)... SIFU и той отказа да си пише с мен... изобщо там само с едно девойче си лафим... всички други пишат колко са щастливи, че са коне с капаци и к'ъв кеф е да манипулират мнението им по супер елементарен начин... та така, де, лошо няма ама си пестете нервите ЗА МЕН, щото като задобрея в капоейрата искам всичките да ви предизвикам и да видя кое работи и кое - не, това с капоейра само 1 човек го е правил и хич не ми е ясно как не само оцелял, ми и 1 битка не е загубил... става дума за Местре Бимба , в сайта има инфо за него, той също е трън в очите на много консервативни майстори по капоейра и между другото е отговорен за факта, че днес капоейра се играе по целия свят... :P видяхте ли, че и ние си имаме Брус Лий, а? ахааа...
... няма "празна ръка", има "празна глава" ...

#31 SIFU_

SIFU_
  • Гости

Публикувано: 05 септември 2002 - 21:41

Хей, тука нещата наистина се нагорещиха!
Вижте, аз ви казах, че причината да започна, е че видях Брус Лий. Признавам всичко, което е направил, а той е направил доста.
Даже съм го използвал в началото и за реклама!
Вярно е, че всички го използват за реклама, защото е доста известен, а и защото е тренирал при Ип Ман!

Качена снимка
Брус Лий и Ип Ман тренират Чи Сау

Всичко което съм казал тук не цeли да омаловажи нещата, които е правил, а да кажа нещо за историята му, когато е тренирал при Ип Ман!
А това, че има WT, WC, VT го знам! Има вече и много други преводи, но на китайски се пише по един и същ начин! Просто различните майстори са са запазили имена, като trade mark, за да покажат своята идея на стила. И за бизнес естествено!
Виж, и аз съм потренирал малко различни неща, преди да избера WT. Както знаеш почнах при Краси Китаеца през 1982 година. Беше доста нелегално.. Тренирал съм карате, малко таекуоддо, джудо и джуджуцу, ушу, доста Тайдзи, оръжия, след това и Багуа..А се познавахме и с Адреан! Все пак аз съм от София!
А с WT почнах при учениците на Добрин, после поканих и ученик на Уилям Чън на семинар в Пловдивски университет, а и се познавам и с момчетата, трениращи WC! Така че ми е ясно кое кое е!
Затова не нападам никого, пък и никога не съм твърдял за съвършенството на нещо! Всичко е толкова добро, колкото добър си ти! Даже да тренираш и едно двежение или една позиция, както го е правил един Багуа майстор, можеш да победиш!
Просто от теоретична и практична гледна точка WingTsun ми харесва. Защото за тези 20 години бойни изкуства съм видял доста неща, накои са ми харесали, други не, търсил съм и сега смятам че съм намерил! Защото за да намериш, ти трябва не само добър стил, но и добър или добри учители! Затова аз ходя в Германия всяка година и тренирам в Замъка по 1-2 месеца по 8 часа на ден и затова идват майстори всяка година, а тази година и на веки 6 месеца. Но продължавам напред, защото има много какво да се учи! Много!Това е. Успех и на вас в търсенето и дано сте намерили пътя! Защото след това остава само вървенето. Има различни пътища към целта!

Качена снимка

Пловдив 2002 април

#32 Grisha

Grisha

обичайният заподозрян

• Mодератори
  • 2066 мнения
  • От:Мирно село
  • БИ:Света вода ненапита

Публикувано: 06 септември 2002 - 04:47

За тези въпроси съм говорил със Сигунг Льон Тинг и
Това ми го каза Майстор Hawkins Cheung, който е тренирал заедно с Брус Лий при Грандмайстор Ип Ман и са били близки приятели.

Старите ученици на Грандмайстор Ип Ман говорят против начина на пропаганда и игра на Брус Лий и тай решава повече да не му преподава. Даже при идванията се в Хонг Конг да снима филми той му предлага доста пари да го учи, но Ип Ман отказва. Предлага му да го заснеме с видеокамера как играе, но пак му отказва.
Но да се върнем каъм темата-видях една касета в Германия, която не ми дадоха да запиша, там Брус Лий играе Сюнимтау, първата форма, Чи Сау и малко теники от WT. За първи път го виждах в тази роля, но..не беше толкова добър. Просто обучението му наистина е спряло във WingTsun и той е започнал да търси други стилове, методи и начини за бой.
Това ми казаха майсторите, а каква е истината..? Просто ви казвам това, което знам и сам видял.

Az se 4uvstvam malko nelovko da se izkazvam sled tolkova kompetentno mnenie kato tova na Sifu/podplyteno daje sys snimki/.Dori po4vam da se 4udq dali tova koeto znam za Bruce Lee naistina go znam :( ili sym bil v zabluda i grqx ?!?
6tom i maistorite tyi kazvat....pyk toi Sifu-to ima snimki s vsi4kite i zna4i gi razbira tiq raboti...?
Zna4i osven starite grandomanski Wing-Tsunski izxvyrlqniq ni6to svqstno ne razbrax.Ami estestveno,4e nqma da ti xaresa kak Bruce raboti WT,toi prosto ne raboti WT!!!JunFan se nari4a moderniziraniq variant na WT,v koito e promenena poziciqta/onaq deto xodqt kato patki/,na4inyt na udrqne/vkarva se ramoto za sila,ne se raz4ita samo na xarata,4i-to i dr. abstraktni veli4ini/,promenen kra4en manyovyr i rabota s tqlo/podobna na boxa/.Kak da ti xaresa be,Sifu,kato nqma ni6to ob6to s tova koeto sa te u4ili,a sam o6te ne si dostignal do tezi izvodi?
Az sy6to sym gledal sparing mejdu Bruce i Dan Inosanto na proslovutata demonstraciq v Long Beach 1964g.-naistina ne e kato vyv filmite deto gi bie po 10 navednyj,no ti tova li si o4akval?I s kakvo tova omalovajava prinosa mu kym syvremennoto razvitie na BI?
I znae6 li kolko zapalen privyrjenik e bil Bruce na WT - sy6to kato teb/pro4eti knigata na Linda Lee/,do pyrviq si dvuboi s maistor po drugo BI?A obu4enieto mu ne e sprqlo,a toi sam vijda 4e e ednostran4ivo i nedostaty4no,zatova zapo4va da raboti drugi BI.Naqsno li si s izob6to s razvitieto mu kato boec ili govori6 naizust?Mai e vtoroto...
Za pyrvi pyt ot tebe 4uvam 4e Bruce Lee e imal problemi v otno6eniata si s Yp Man!Bruce polu4ava pismo ot maistora malko predi smyrtta mu,v koeto toi go moli da doide da go vidi v Hong Kong.Posle Bruce syjalqva,4e ot preangajiranost ne e mojal da izpylni molbata mu.
Edin syvet-vqrno,4e vseki si ima svoe mnenie,no ne byrzai da se izkazva6 nepodgotven za ne6ta koito ne razbira6/ili samo ti si gi razbira6/.

www.imasti.org
Чрез опита си ние откриваме краткия път след дълги скитания
Роджър Етъм

Тана-джутсу Всичко,което се случва е толкова вярно,че съществува,колкото и че не е реално.

black_cobra:
Например при крав мага има едно движение,с което счупваш носа на противника и после под такъв ъгъл го удряш,че набутваш парченца кост в мозъка му.

#33 pv

pv

информационен затъмнител

• Милиционер
  • 1661 мнения

Публикувано: 06 септември 2002 - 10:02

Uchudvam se ot sebe si,no sum suglasen tozi put s teb,Sifu.
A kum Trojkata-procheti mnenieto na Grishata,toj kakto vinagi e lakonichen i tochen,za da ne go povtarjam-Bruce Lee ne e pokazval "WT",a JKD-to si,t'va e.
Ako ste sporime otnosno Bruce ne mu e mjastoto tuk ,a vuv foruma za JKD-tam postavjaite vuprosite si.Tuk se govori za WT,nali? :cool:

#34 X-men

X-men
  • Дао
  • 30 мнения

Публикувано: 06 септември 2002 - 11:05

Хей,приятели стига сте се карали и тровили с тежки думи .Aко някои които има желание да тренира БИ ви прочете писаниците,сигурен съм че никога няма да опита.Според мен в БГ има място за всичко и всички.Спрете с тези глупости И СЕ ОПИТАИТЕ да покажете красотата на БОЙНИТЕ ИЗКУСТВА.

#35 pv

pv

информационен затъмнител

• Милиционер
  • 1661 мнения

Публикувано: 06 септември 2002 - 11:13

Mudri dumi...prav si.

#36 nobody_

nobody_
  • Дао
  • 478 мнения

Публикувано: 06 септември 2002 - 18:22

всеки си играе по негов си начин, а тия, дето не спазват общите правила и искат да вървят по своя път са трън в очите на всички... тва го вийдам и при моя учител, има го и в капоейра, където примерно се водят 2 базови направления ама колкото учители - толкова стилове... ако ви дам линкове, може да видите 3-4 коренно различни неща с 1 име... 

а на вин-чунците не им се впрягайте толкова - аз вече им свикнах шото си лафя с тях от началото на откриването на новия им сайт... резултатът е, че ми отказаха достъп до една секция, днес единия администратор отказа повече да си пише с мен, шото съм бил "новак" и не съм разбирал от нищо пък той бил имал 3 сертификата от 3 различни БИ... (ставаше дума (пак) за UFC - пичовете твърдят, че са прекалено опасни да се състезават, а не знаят как да го докажат)... SIFU и той отказа да си пише с мен... изобщо там само с едно девойче си лафим... всички други пишат колко са щастливи, че са коне с капаци и к'ъв кеф е да манипулират мнението им по супер елементарен начин... та така, де, лошо няма ама си пестете нервите ЗА МЕН, щото като задобрея в капоейрата искам всичките да ви предизвикам и да видя кое работи и кое - не, това с капоейра само 1 човек го е правил и хич не ми е ясно как не само оцелял, ми и 1 битка не е загубил... става дума за Местре Бимба , в сайта има инфо за него, той също е трън в очите на много консервативни майстори по капоейра и между другото е отговорен за факта, че днес капоейра се играе по целия свят... :P  видяхте ли, че и ние си имаме Брус Лий, а? ахааа...

Da ne bi da ima niakakyv forum po wingtsun ili ti "tchastno" si lafich s tiah?
Pozdravi.

#37 old_moon_

old_moon_
  • Гости

Публикувано: 06 септември 2002 - 18:43

Da ne bi da ima niakakyv forum po wingtsun

форум за wingtsun

#38 SIFU_

SIFU_
  • Гости

Публикувано: 08 септември 2002 - 21:48

Явно не е станало ясно - тази касета, която съм гледал и за която говоря, в която Брус Лий показва какво знае от WingTsun или Wing Chun, няма значение стила, не показва никаво Джийткуондо! А Само какво е научил от Ип Ман! Та затова говоря.
А виждам, че не сте ме разбрали.
Няма нищо лошо, че си е направил собствен стил, това не коментирам!
Просто казвам какво са ми казали грандмайсторите на мен! А това, което говорите, сте го чули от някои негови ученици! Аз не говоря за това, а за периода му в Хонг Конг с Ип Ман!
Не бива да се митологизира чак пък толкова един човек, макар той и Брус Лий. Не сам обидил никого тук, въпреки че виждам нападки към мен, просто ви казвам какво знам аз.
Успех на трениращите неговия стил и успех на организацията ви.

#39 SIFU_

SIFU_
  • Гости

Публикувано: 08 септември 2002 - 22:22

Bruce Lee Chronology
http://www.brucelee.com/chronology.htm

Качена снимка
--------------------------------------------------------------------------------
What does Bruce Lee have to do with WingTsun - Wing Chun? It's not just martial arts name-dropping. In fact, long before he became famous as a Hollywood actor, he helped make Wing Chun famous in Hong Kong.
--------------------------------------------------------------------------------

1940
November 27--born in San Francisco, CA at the Jackson Street Hospital. Son of Lee Hoi-Chuen and Grace Lee. Named Lee Jun-Fan, meaning "Return again Lee" in hopes he'd return to the United States some day ["Lee" is pronounced "lay" in Cantonese].
1941
Returned with family to Kowloon, Hong Kong.
1952
Entered La Salle College, a Catholic boy's school.
1952-1959
Attended St. Francis Xavier College [this isn't a college as the word is used in the USA, but what we call a high school].
1954-1957
Studied Wing Chun under the instruction of Yip Man. Learned as far as the second hand form and part of the wooden dummy form. Didn't finish the wooden dummy form, learn the third hand form or weapons forms. With Wong Sheun-Leung, William Cheung, and others, made Wing Chun famous in Hong Kong by winning numerous challenge matches against other martial artists.
1957-1958
Continued Wing Chun under the instruction of Wong Shun-Leung.
1957-1959
Continued Wing Chun under the instruction of William Cheung.
1958
Appeared in Movie "The Orphan." Won Crown Colony Cha-Cha Championship.
1959
April--returned to San Francisco, California, USA.
1959-1963
Moved to Seattle, Washington. Finished High School, then majored in Philosophy at the University of Washington. Since he hadn't completed his study of Wing Chun and faced now with larger opponents, he began to examine and incorporate aspects of other martial arts into his fighting style. This eventually led him to create and teach his own personal system.
1963
Wrote "Chinese Gung Fu: the philosophical art of self defense" (Burbank: Ohara, 1963) [this book isn't about Wing Chun].
Trip to Hong Kong.
1963-1964
Returned to Seattle. Moved to Oakland, California.
1964
August--gave first major demonstration at Ed Parker's Long Beach Karate Internationals.
Married Linda C. Emery in Seattle. Lived with James Yimm Lee family in Oakland.
1965
February 1--son Brandon born.
Visited Hong Kong.
September--returned from Hong Kong to Seattle.
1966
March--moved to Los Angeles.
1966-1967
9 September 1966-14 July 1967--appeared as Kato in the television series "The Green Hornet" [what you see in his TV and movie roles is not Wing Chun--instead this is his "movie" style].
1969
Appeared in "Marlowe" with James Garner.
April 19--daughter Shannon born.
1971
October--moved to Hong Kong.
Starred in "The Big Boss" and "Fist of Fury."
1972
Starred in "Way of the Dragon" and "Game of Death" (unfinished).
Assisted in the publication of "Wing Chun Kung Fu" with James Yimm Lee.
December 1--death of Bruce's Wing Chun Sifu Yip Man in Hong Kong. Bruce did not attend the funeral--conflicting reasons have been given.
1973
Starred in "Enter the Dragon."
July 20--died at Queen Elizabeth Hospital in Hong Kong. I won't go into the rumors about cause of death; instead read one of his many biographies--I recommend the one by Linda Lee, his widow.
Buried at Lakeview Cemetery, Seattle.

Качена снимка

#40 Grisha

Grisha

обичайният заподозрян

• Mодератори
  • 2066 мнения
  • От:Мирно село
  • БИ:Света вода ненапита

Публикувано: 09 септември 2002 - 02:02

Qsno be6e ot samoto na4alo,4e nqma da stignem do edinno mnenie s teb.Informaciqta,koqto az imam za Bruce Lee,e ne samo ot negovi u4enici,no i ot drugi negovi syvremennici,ot mnogobroini publikacii(na jena mu Linda,na negovi priqteli i kolegi),ot u4ebnite mu/ne igralnite/filmi,ot negovite sobstveni knigi,kakto i ot moq instruktor,koito li4no se poznava i kontaktuva sys sega6nite grandmaistori v JKD/syvremennici na Bruce/.Tova,koeto ti znae6,e koeto sa ti kazali/ili sa smetnali za izgodno da ti kajat/tvoite u4iteli-vse pak makar i trygnal ot WT kato tqh,Bruce Lee pravi ne6to razli4no,s koeto stava i mnogo po-populqren i uvajavan v sveta na BI-normalno e da im e tryn v o4ite.
Qvno ne si razbral,4e osven uvajenieto nikoi ne mitologizira li4nostta na Bruce Lee-negovata glavna zasluga e,4e se osmelqva da raz4upi zakosteneliq na4in na mislene v BI i da vkara novi,novatorski IDEI.A tova,koeto nie pravim,e vseki ot nas da razviva svoeto sobstveno JKD(moje6 da go nare4e6 i prosto na4in za boi,ako iska6,imeto ne e vajno).
Kato govori6 za negovite u4iteli,spomenava6 samo YpMan?!?Nikyde ne 4uh da govori6 za Jene LeBell naprimer,ot kogoto Bruce vzima ideqta za grappling-a,ili za 4uk Noris,koito mu pokazva,4e i visokite ritnici mogat da sa efektivni,ili za maistorite,ot koito e u4il Eskrima i Arnis...Eto zatova ti kazvam,4e si ednostran4iv v razsyjdeniqta si i opitite si da izkara6 Bruce Lee kato lo6 u4enik po WT,koito kompensira neumeniqta si s begli poznaniq v drugi BI.IDEQTA na JKD e mnogo pove4e ot koeto i da e edini4no BI!
Otnosno xronologiqta,koqto si pomestil,smqtam q sy6to za nepylna poradi sy6tite pri4ini-v neq ne pi6e mnogo ot osnovnite punktove na razvitieto mu kato boec(tova na aktyor vsi4ki go znaem).
Ami ti si bil mnogo obid4iv be :)
I ne zabravqi,4e "tova,koeto znae6 ti" ne e zadyljitelno nai-pylnata i nai-vqrnata informaciq...
Чрез опита си ние откриваме краткия път след дълги скитания
Роджър Етъм

Тана-джутсу Всичко,което се случва е толкова вярно,че съществува,колкото и че не е реално.

black_cobra:
Например при крав мага има едно движение,с което счупваш носа на противника и после под такъв ъгъл го удряш,че набутваш парченца кост в мозъка му.

0 потребители четат тази тема

0 members, 0 guests, 0 anonymous users