Към съдържанието

- - - - -

Kакво стана с българските бойни изкуства....

• Please log in to reply
В темата има 82 мнения

#21 old_moon_

old_moon_
  • Гости

Публикувано: 25 август 2002 - 22:22

все ме мъчи въпроса за "карате да дао", за което за създател се води г-н Цветкашки. Ходих и на сайта им, но немога да разбера, това "българско бойно изкуство" на какви принципи е основано, техники взаимствани от кои бойни изкуства се използват, на каква основа е създадено това "БИ".
в самото име има хем японска част, хем китайска, а всъщосте е българско.
Някой в тази сфера ако може да ми обясни, и да продължа с въпросите си, ще съм много доволен.

#22 IVO

IVO

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 5 мнения

Публикувано: 26 август 2002 - 00:08

Ама разбира се, като чуеш карате да дао познай коя от трите думи е българска, за да стане ясно че говорим за българско БИ. Освен това спецчастите (баретите) са създадени началото на 80те и кой ли е бил тоя дето е съхранил това българско бойно изкуство, пренесено отвъд Волга от народ (по-скоро племе) от няколко хиляди души, по-късно омешали се със славяните и оцеляло 1300г, включително и 7 века робство? Ама ако има интерес какво ли ми пречи да кажа, че аз съм намерил ръкописите и вече водя тренировки? Пари да има, пък все ще преподавам каквото и да е. Така че, пишете ми, вече имате сенсей (извинете учител) по единственото българско БИ. Майтап бе! Айде успех!

#23 sgn_

sgn_
  • Гости

Публикувано: 26 август 2002 - 08:56

Много хубаво го каза:

кой ли е бил тоя дето е съхранил това българско бойно изкуство, пренесено отвъд Волга от народ (по-скоро племе) от няколко хиляди души, по-късно омешали се със славяните и оцеляло 1300г, включително и 7 века робство

Няма ръкописи, няма загатнато даже от който и да е ако ще и римски летописец за съществуването на някакво БИ владяно от българите, помогнало им в боевете срещу империята.

#24 ktsolov_

ktsolov_
  • Гости

Публикувано: 26 август 2002 - 09:19

Ако са останали само ръкописи.... Ще ме извинявате, но ще си останем само с тях... БИ от книга не се учи...

#25 TSVETI

TSVETI
  • Дао
  • 54 мнения
  • От:gr.Shumen

Публикувано: 26 август 2002 - 10:51

То верно че БИ от книга не се учат но няма да е зле да имаме някои ръкописи под ръка ще ми е интересно да ги видя :P :)
Повече  пот  в  залата  по - малко кръв в  боя!

#26 bbobby

bbobby

бездействащ

• Mодератори
  • 481 мнения

Публикувано: 26 август 2002 - 13:13

аз знам, че траките още са имали прийоми за водене на бой (и то не лоши), също и прабългарите и славяните. може би те са се развили до цели бойни системи - да ги нарека изкуство не смея. за тях се пише с уважение и респект в старите летописи от римляните, а после и от византийците. но не съм чул и не смятам за възможно да се се запазили до сега. а това, че са много опасни и затова са тайни е най-голямата глупост. верно е, че българите сме си гений :D, на чак пък да сме открили как се поразява смъртоносно човек докато си спиш...

Над 1 милион българи страдат от затлъстяване. 40% от тях са мъже, 34% - жени.

А другите (26%) какви са?
Азис и pa6ata!

#27 TXG

TXG

Shadow

• Дао
  • 14 мнения
  • От:България
  • БИ:UTF:)

Публикувано: 26 август 2002 - 21:36

zadaite si nqkolko vuprosa i moje bi shte si otgovorite na vuprosite
ot kade sa doshli prabulgarite,s kogo sa granii4eli,s kakvo sa se zanimavali. ..tova sa samo 4ast ot tqh drugite si gi izvedete sami ...
sledovatelno... :ninja: [code=auto:0]
NB:Моля, не(нечетете) обръщайте внимание на мненията ми- сега, през призмата на изминалото време, немога да си представя, че съм писал такива неща, а и не мога да ги изтрия...

make love!!!

#28 na4o barzoto

na4o barzoto

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 3 мнения

Публикувано: 30 август 2002 - 07:10

ne mi stana yasno 6to za 4udo e tova balgarsko boino iskustvo .samo si obyasnyavate a az ni6to ne moga da razbera .nyama li nyakoi koito da mi go izyasni kato horata...??.gledal sum filmi ,4el sum knigi ,kato po-mlad se poraskar6vah,ama ne6to ne mi stava yasno za kakvo si govorite ,ta 4ak i zyal forum ste spretnali???!!!

#29 pv

pv

информационен затъмнител

• Милиционер
  • 1661 мнения
  • От:Неизвестно
  • БИ:Free stick fighting, DBMA

Публикувано: 30 август 2002 - 12:31

Bulgarski bojni izkustva?!?
Tova me kara da se zasmeja ;) ;) ;)
vladeeme obache lujata,hitrosta,pokvarata-tova ne e malko,a?

#30 da mo_

da mo_
  • Гости

Публикувано: 30 август 2002 - 13:54

:yin-yang: :yin-yang: ........................Мойто мнение е че всички бойни изкуства са създадени в даден исторечески момент но............ някой са се запазили ,други с течение на времето са били забравени.Лично аз нямам нищо против да има воля и стремеж да се възродят забравените българските тадиции в областа на боя и ще ми бъде много интересно да видя нещо от тях....като техника и философия.До колкото знам Дорян Александров беше събрал една група около себеси да възродят българските стари традиции,но за повече информация трябва да попитате него. ;) ;)

#31 Pantalei

Pantalei
  • Дао
  • 325 мнения

Публикувано: 31 август 2002 - 22:20

Da obnovq malko infoto za BBI,kato bqh sega vuv Varna za sustezanieto mi popadna edno novo spisanie za BI("putqt" mai shte ima konkurentsiq-no zasega spokoino baq nazad sa ot vas).Ta okaza se 4e nie imame oshte edno BBI - to se kazva "Kado".Izmisleno e ot varnenets koito kazva 4e e treniral karate,boks,judo,aikido,borba i tova BBI e suzdadeno na bazata na tezi BI,tselta e kompleksna podgotovka.Okaza se 4e si provejdat i repoblikanski sustezaniq(samo 4e v spisanieto se govoreshe samo za dva kluba ot Varna i ot Sofiq).Sustezaniqta im bili svobodni dvuboi,oba4e nesho se govoreshe predimno za detsa(mamaleeee te mai sa opasni -svobodni dvuboi za detsa).Samo edno ne mi e qsno kato trenirat za svobodni dvuboi zashto ne sa izpratili predstavitel na sustezanieto vuv Varna.Drugo sushto koeto me o4udi e 4e Troika kaza 4e ne e i 4uval za tqh ,a vse pak sa ot edin grad.
Ta moq komentar e - ta nie skoro kakto sme trugnali shte stignem qpontsi,kitaitsi i dr. po broi na BI,ve4e si imame tseli tri(bu vei;da dao;kado).Imashe neshto deto vse se gordeem s nego i to glaseshe - "i nii sme dali neshto na sveta".
Novoto spisanie se kazva i to Kado i sami se doseshtate ot koi se izdava,tova beshe purvi broi,a za tova dali shte prosushtestvuva e otdelen vupros.Zna4i i BI i spisanieto i kluba se kazva Kado.
Ta tova e
:D >:( :yin-yang:
Ako iskate da uspeete - 4estnost,postoqnen trud i polojitelno mislene.
Pravi kakvoto trqbva puk da stava kakvoto shte!Mejdunaroden institut po boini izkustva i spetsialni taktiki - www.imasti.org

#32 bbobby

bbobby

бездействащ

• Mодератори
  • 481 мнения

Публикувано: 01 септември 2002 - 05:01

аз чух за това КАДО от Варна преди може би ... 6-7 години. едно момиче от варна беше в Благоевград и случайно стана моабет, че тренира нещо ново. това ново беше именно КАДО - стил измислен от нейния учител, а името идвало от Карате (в него имал 4 дан, но не уточни в кой стил точно), Айкидо и Джудо (и по двете имал 2 дан), за последната буква О не можа да ми обясни откъде идва. та понеже той не бил доволен от тези три системи, избрал най-доброто от тях и направил свое изкуство :P
така че Pantalei инфото ти е напълно вярно. чисто бях забравил за тази информация, но щом видях КАДО веднага загрях - наистина има нещо такова и наистина са от Варна. Хубавото донякъде е, че поне този стил не претендира да идва от траките, прабългарите или славяните, а човека там откровено си казва че го е синтезирал от японските (за елементи на бокса от тебе чувам). друг е въпроса, че преди 7 години в БГ имаше само няколко човека с 4 дан в всички стилове карате (поне официално признатите) а този дето е измислил новия стил с сигурност не фигурира в тях, а колкото за айкидо то и сега не са чак толкова много хората с 2 дан, а преди толкова време е имало не повече от 2-3 в което число включвам покойния Г.Иванов. Няма да е лошо да се поразходи някой от "ПЪТЯТ", а даже ако искате да се организираме няколко човека и да посетим прословутите школи по Български Бойни Изкуства защото хич не е добре да заблуждават хората и да им пълнят главата с измислици. няма ли в БГ някоя организация дето да проверява това кой на какво обучава? ако поискам да направя футболен клуб БФС ще ме гони до дупка. ако искам да основа някое религиозно учение също ще имам доста неприятности. но ако искам да си отворя школа за БИ, да се закича с титли и да преподавам на българските деца -няма проблем. не го разбирам това и няма как да го одобря >:(

Азис и pa6ata!

#33 sgn_

sgn_
  • Гости

Публикувано: 01 септември 2002 - 12:31

Много правилно, крайно време е някой да провери школите и учителите в тях, наистина ли са такива каквито казват че са и могат ли да продължът дейността си. Едно заведение да отвориш ти искат категоризация, ми нека и там да е същото, не точно категоризация да им искат, но поне да има някакъв докумен от висша инстанция с който да удостовери че му е разрешено да има своя школа.

Събирам адреси на клубове по БИ, е с цел разпространение на на списанието, но ако успеем да задействаме някаква инстанция за проверка с радост ще им предоставя спиък с адресите им.
Т.е. искам да кажа че който каквито клубове в страната знае че съществуват, без да се притеснявате, че може да се повтаряте може да ми пратите едно лично съобщение (PM) с координатите им.

#34 DESPERADO

DESPERADO

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 1 мнения

Публикувано: 04 септември 2002 - 13:00

:angrrr: :angrrr: :angrrr: Хей,Дяволе донякъде си прав,донякъде не.От прочетеното стигам до заключение че много искаш да се изживяваш като висша инстанция,като човек който раздава разрешителни и документи.Мога ли да те попитам на теб кой тие дал разрешително да се правиш на висша инстанция.Малко повече скромност ще ти бъде много полезна,защото човек като се самозабрави почва да се боготвори...и изпaда в един свой вътрешен свят на илюзийте...... :wooow:

#35 sgn_

sgn_
  • Гости

Публикувано: 04 септември 2002 - 13:36

Хей DESPERADO, като се научиш да четеш тогава ще говорим.

"крайно време е някой да провери школите" - неозначава я сега да стана и да пообиколя, пък току виж съм затворил някоия зала.

#36 na4o barzoto

na4o barzoto

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 3 мнения

Публикувано: 04 септември 2002 - 18:41

kvo stava s lizenzite ?koi gi dava a.... NIAMA VE4E TVORZI ,IMA LIZENZI

#37 ktsolov_

ktsolov_
  • Гости

Публикувано: 04 септември 2002 - 21:57

Именно затова са федерациите - да проиверяват кой какво прави и да дават лицензи само на истинските... Клубовете без лиценз нямат право да провеждат дейност...

#38 VENCI_

VENCI_
  • Гости

Публикувано: 05 септември 2002 - 10:40

:yin-yang: :yin-yang: Дълго време ме нямаше от Форума,а той е станал много разнообразен и интересен.Тази тема е да се дискутират Българските бойни изкуства ,а не да си говорим за лицензи и разрешителни. bbobby ти споменаваш че имаш статия за ББИ,ако си я намерил ще ми бъде интересно да я предоставиш да я видя.Ако някой може да каже нещо повече като инфо за КАДО като система,като техники ще стане много яко.Ако някой знае за друго Българско бойно изкуство,няма да е зле да даде повече инфо за него.

#39 bbobby

bbobby

бездействащ

• Mодератори
  • 481 мнения

Публикувано: 05 септември 2002 - 17:25

В последните години все по-често се говори за историята на българските бойни изкуства, затова се заинтересувах от информацията и в продължение на няколко години събирах и изследвах информация за бойните умения на българските монаси. След това проведох лична експедиция в търсене на корените на тези практики. Обиколих всички по-значими манастирски центрове, бях в Рилския манастир, Черепишкия манастир, Троянския манастир, Арбанаския манастир, Ро-женския манастир, Бачковския манастир и мн. др. За съжаление все още не съм посетил Атонския манастир, за да бъде проучването ми завършено напълно. При тези си изследвания получих достъп до някои манастирски библиотеки и изследвах много от материалите в оригинал.
      Съмнявам се дали в структура, която почти винаги е била пряко подчинена и доста зависима от цариградската патриаршия, може да се оформи бойно учение, което практически би действало срещу патриаршията. Такова бойно учение би могло да съществува само като алтернативно течение, но според мен това едва ли е било възможно в едно твърде догматично и схоластично учение, каквото е източното православие. Възможно е при борбите за духовна и църковна самостоятелност само българското монашество да е било „въоръжавано" с някои бойни практики, но нещо толкова мащабно не би могло да остане неотбелязано в писмените паметници на епохата. Това противоречи и на основните постулати на християнството - за ненасилието, за под-чинението и уповаване единствено и само на християнските добродетели. Поради това не мога да си представя обстановката и мястото, което бойно изкуство би намерило в християнската религия.
      Разликата между християнството и будизма в тази насока е очевиден - будизмът е учение, градящо се върху идеята за самоу-съвършенстване, използващо алтернативни методи за постигане на просветление, а християнската религия и специално източното православие е учение за постигане на спасение чрез спазване на догмите и неотклонение от праведния път. Пътят на бойните изкуства в будизма е ярко очертан. Той е един от най-мощните аспекти на самоусъвършенстване и директно подкрепя основната идея на бу-дисткото учение. Страните в процеса на усъвършенстване взаимно се допълват и подкрепят (бойни, религиозни, битови, естетически и др.), докато в християнството всеки опит да се внесе бойна практика би предизвикал конфронтация с учението. Отчитайки този факт, се насочих към някои учения от християнизиран вид, но определяни като ерес, и съответно започнах да изучавам някои апок-рифни писания.
      Съществува едно мнение, че монашеско-то бойно изкуство „ЕТО" е било развито и употребявано от една монашеска прослойка, която се занимавала със събиране на доброволни пожертвувания, обикаляйки населените места в цялата страна (таксидиоти). Поради характера на това с което се занимавали, на таксидиотите им се налагало да са в непрекъснато движение и да обикалят цялата страна, при това те били смятани за лесна плячка от множеството разбойнически банди. Затова има логика именно това съсловие да се е „въоръжило" с някои бойни техники. При това обикаляне, не е трудно да си представим, че именно таксидиотите са били в състояние да съберат, ако е имало някаква разхвърляна информация за бойни практики или откъслечни техники. Освен това се знае, че за таксидиоти се избирали само мъже „твърди", те трябвало да бъдат здрави физически, СИЛНИ, смели и да издържат на всякакви лишения, освен това трябвало да са добри оратори, да познават добре светите текстове и т.н. Но съществуват и факти, които говорят за това, че е било много трудно да бъде създадено нещо като бойна система именно от таксидиотите. Те били в непрекъснато движение и всякакъв обмен на информация между тях е бил затруднен. Освен това таксидиотите не били централно подчинени, а всеки различен манастир си имал свои хора, които обикаляли и събирали помощи, в повечето случаи те се подчинявали на уставите на различните манастири. От това се вижда, че е много трудно да се смята, че тази прослойка от източноправославните български монаси би могла да развие и обособи система от бойни практики, това не ни пречи да си представим, че някои. Отделни таксидиоти са владеели и познавали определени бойни техники. Знае се също така, че контрола от страна на манастирите е бил по-слаб и скитащите монаси са имали време да практикуват бойни техники, но за каквато и да е система е трудно да се говори и не съществува информация за това...В отговор на: Съществувало ли е монашеско бойно изкуство в България? мога да отговоря, че не открих никакви доказателства в потвърждение на това. Това не се потвърждава нито от писмени паметници, нито е отбелязано в хроники или някакви стенописи.

Това е една част от статията, публикувана в едно списание за БИ (не излиза вече) и ако не се лъжа, автора и е Цветашки (самия той преподава българско бойно изкуство, има и негова книга по въпроса). цялата статия може да прочетете в главния сайт - дадох я на old-moon да я публикува. - "ЕТО" - бойното изкуство на българските монаси

Азис и pa6ata!

#40 galio

galio

предупреден

• Дао
  • 918 мнения
  • От:София - Източния Блок
  • БИ:Pekiti Tirsia Kali

Публикувано: 05 септември 2002 - 21:18

това съм го чел и е много убедително...

ако става дума и аз имам една статия за ББИ - беше във втори или трети брой на е-списанието на Красимир Василев и сигурно не сте я чели...

[COLOR=red]абе чак се га се сетих за нещо друго по темата[COLOR=red] по едно време излизаха едни книжки за ББИ, мисля, че бяха на ИК "Век", не съм сигурен, първата се казваше "Българското бойно изкуство - създадено да убива", имам я обаче в Шумен и не се сещам за авторите, до 3 седмици ще мога да ги намеря, мога и като прикачен файл да пратя нещо, втората не и помня заглавието ама беше за някакви форми, запазени от времето на цар Симеон (!)... ВСИЧКО в книгата е БОЗА, описани са 1 000 000 позиции и удари, 50% от които са сууупер измислени (позициите, де, ударите са си класическите), говори се за фокусиране ("желязна ръка" му викат) и български еквивалент на Йога... ставаше дума за съвременни стилове с имена "София" и "Орел", още нещо май имаше, говори се за асеновградската школа, има много снимки... не знам къде се изгубиха тези стилове и как да стигнем до тях... помагайте...
... няма "празна ръка", има "празна глава" ...