Към съдържанието

- - - - -

Пи Гуа Цюан - що е то ?

• Please log in to reply
В темата има 13 мнения

#1 TAKUA_

TAKUA_
  • Гости

Публикувано: 11 октомври 2003 - 18:07

Един от най разпространените в Китай стилове, но за съжаление не особено популярен в "белия свят" а в България хич :wink:

Клипче на традиционна форма от този стил можете да видите ТУК

Статии за стила можете да прочетете ТУК

Надявам се да ви е интересно :innoncent:

До Скоро :up:

#2 tong

tong
  • Дао
  • 463 мнения

Публикувано: 13 октомври 2003 - 15:01

:)
Не само, че не е популярен извън Китай, ами като видят и чуят за него се питат що за китайски фолклор със странни движения е тва? :confused:
Но ако трябва да сме откровени, има места по света, където не само са чували и виждали ПИ ГУА, ами и го развиват съвсем грамотно,естествено под вещото ръководство на така ненавижданите тук китайски братя! :wooow:
Става въпрос за Русия,Англия,Белгия и тук-там в САЩ !
Приятно гледане! :clown:

#3 Grisha

Grisha

обичайният заподозрян

• Mодератори
  • 2066 мнения
  • От:Мирно село
  • БИ:Света вода ненапита

Публикувано: 13 октомври 2003 - 19:18

Един въпрос,който вълнува няколко потребители тук, включително и мен:
Къде понастоящем се тренира вашия стил и може ли да се дойде да се погледа и евентуално да се потренира с вас, при условие, че не се занимава човек с Ушу, а с друго БИ? Благодаря предварително и ще очаквам отговор.
Чрез опита си ние откриваме краткия път след дълги скитания
Роджър Етъм

Тана-джутсу Всичко,което се случва е толкова вярно,че съществува,колкото и че не е реално.

black_cobra:
Например при крав мага има едно движение,с което счупваш носа на противника и после под такъв ъгъл го удряш,че набутваш парченца кост в мозъка му.

#4 Dobrudzhanski_

Dobrudzhanski_
  • Гости

Публикувано: 14 октомври 2003 - 14:38

За тези, които искат да се запознаят със стила, препоръчвам книгата "Ураганньй стил Ушу: пигуацюань" Го Жуйсян, Ван Хуафен, Чжоу Циньбяо, изд. "Харвест" 1998г, прев. С. Л. Березнюк.
Стилът се отличава с изключително бързи, мощни и непрекъснати махови движения, пробождания, избягвания и финтове. Наблюдавал съм демонстрации и приложения и по мое мнение е наистина добър и подходящ за бой стил. Не съм запознат с развитието на Пи Гуа в България, знам за един руснак (Владимир мисля, че се казва), който предподава тук и съм чувал хубави работи за него. Виждал съм на запис и учителя му, който ми направи много добро впечатление. Преди време изучавах една спортна форма Пи Гуа и придобих ограничен поглед върху някои страни на стила , но разбира се тя не може да се сравнява с традиционното обучение. В заключение ще добавя само, че стилът е добър и има по-голяма практическа насоченост в сравнение с почти всички останали китайски стилове.

#5 tong

tong
  • Дао
  • 463 мнения

Публикувано: 14 октомври 2003 - 15:18

Zdrasti na Grisha,Dobrudjanski i vsicki ostanali potrebiteli,koito eventualno sa se zainteresuvali ot vuprosnijat stil!
Da Grisha, vuzmojno e napulno,glupavoto e ce postojanno imame problem sus zalite,za koeto izricno iskam da podcertaja ,ce NIE sme si vinovni,prosto sme mnogo malko i ne stigat parite,koeto puk vodi do nejelani regionalni konflikti s drugata strana ot finansovite vzimootnoshenija...:)Tva razbira se ne e opit za opravdanie ili izvinenie ot nasha strana,prosto taka stojat neshtata na praktika...Za sujalenie vinagi ima obideni...:(
Da Dobrudjanski,ima takuv rusnak,kazva se Vladimir,mnogo kaduren i razbran covek,ot kogoto znam vsicko ili pocti vsicko,koeto znam za WU SHU,vkljucitelno i PI GUA...Negovite umenija nadhvurljat stokratno moite poradi desetki pricini...da ne zvuci kato pohvalno slovo,no tova e edinstvenijat evropeec,koito sum vijdal najivo da demonstrira umenija,koito se priblijavat do originalnija kitaiski variant v edin optimalen vid...No, bez tova da sa cudesa ot sorta na levitacii,udari ot razstojanie,razgrom na desetki vuoruijeni prootivnici i drugi populjarni "umenija",tirajirani ot hudojestvenite filmi na podobna tematika...!!!!
Taka ce ako trjabva da obobshtja,shte bude prijatno da se poluci obmen na informacija ot vsjakakuv tip i pod formata na trenirovucen opit,samo preduprejdavam da njama ocakvanija za cudesa ot titanicni sblusuci i dvuboi,razkrivane na sakralni istini za kitaiskite boini izkustva ili puk triumfalno razvencavane na mitovete okolo sushtite tezi boini izkustva !!!! Za tjah moga da kaja samo edno-vsledstvie na 24 godishni napuni i bluskane na glava,kraka,ruce i vsicko koeto imah ( i vse oshte imam,mai !:))) ) razbrah edno: NESHTATA SA MNOGO PO RAZLICNI OT KOLKOTO SI MISLEH,MNOGO PO-SLOJNI OT KOLKOTO SI MISLEH I SUSHTEVREMENNO MNOGO PO-PROSTI OT KOLKOTO SI MISLEH !!!!
Absoljutno ne demonstriram mudrosti v stil DZEN !!! Prosto tuk ne e vuzmojno da se kaje povece,dori i pri krasnorecie ,dalec nadhvurljashto moeto!:))
Taka ce,kato se uredi vremenno vuprosa sus "zimuvaneto" na nashata ...hm...kak da ja nareka... "shkola",makar ce prilica povece na klub na veteranite ot Vtorata Svetovna...:))...shte budat ljubezno pokaneni vsicki jelaeshti da vidjat i pipnat shto za ptica e tva cudo nareceno TONG BEI PI GUA QUAN...i to v edin dalec ne visokokvalificiran variant,kakuvto obiknoveno se proklamira s reklamna cel !!!!
kakto ni pisa na maila edin mladej-"Shto vika,pishete ,ce ste entusiasti,koi e bash maistora ili vsickite ste takiva,neshto mi zvuci mnogo neseriozno..."...I procie ot sorta...
Otgovora e prost ! Obicam da sum iskren,smjatam go za vissha forma na korektnost,makar ,ce shte se namerjat edin kup hora,koito da me obvinjat v protivopolojnoto !:) Ta taka,vmesto da iztiposam sobstvenoto si geroicno lice i sobstvenoto si poluinvalidno tjalo vuv virtualnoto prostranstvo reshih,ce e po-dobre da se posocat originalite,a ne mojata versija,kojato ,uvi,prilica na deseto kacestvo kserokopie na fona na onova ,koeto vidjah i cuh sus sobstveniote si oci i ushi !!!! Neka dori tova da zvuci kato anti-reklama ili kato opit porednija nekadurnik da se napravi na interesen...Jiveem v svobodna strana...ili pone taka ni kazvat tezi ,koito sa gledali prekaleno mnogo amerikanski filmi...:)
Uspeh,zdrave i dulgoletie na VSICKI, ima edno mudro izrecenie na kitaiski ( estestveno ,ne moje da mine bez mudrosti !:)...: TIEN SHIA WU LIN - SHI YI JIA !
Na bulgarski tva shte rece :" VSICKI BOICI SA OT EDNO SEMEISTVO !"
...Taka ce,poneje mi svurshiha zapasite ot mudrost,pak sha sa povtorja :BUDETE ZDRAVI I MNOGO USPEHI NA VSICKI,BEZ RAZLIKA OT STIL.SHKOLA,RELIGIJA ,POL,RASA...i procie...
................................................................................
..............
PS: Eventualno sledvat burni aplodismenti,za koeto iskreno VI blagodarja !:)
Ako njama-zdrave da e,pak budete zdravi !

#6 red dragon_

red dragon_
  • Гости

Публикувано: 14 октомври 2003 - 15:31

Извинявайте за глупавия ми въпрос, ама като го гледах филмчето дето го качил TAKUA, ами не мога да разбера какъв е смисъла на тези движения, хем изглеждат хаотични, хем еднообразни. Нe се ли уморяват бързо така, май доста енергия се пилее.

#7 laogun_

laogun_
  • Гости

Публикувано: 14 октомври 2003 - 22:17

tong, а защо сте толкова малко? направете си реклама и като дойдат хората и видят, че това е нещо хубаво, ще се запишат.

И между другото, не разбирам защо искаш да се изкараш некадърник :(
Поне на няколко емста натъртваш на това, че нищо не можеш...
Май малко се презастраховаш...

#8 Anonimen

Anonimen

чудзи

• Дао
  • 858 мнения

Публикувано: 15 октомври 2003 - 04:31

red dragon, това е един от най-сложните стилове у-шу, затова е труден за възприемане отстрани, а дори и за трениране, поради изклучителната гъвкавост, която изисква. Иначе движенията му са логични, и съвсем не са еднообразни, даже напротив. Това е стил с много и дълги форми, кадето няма да срешнеш много техники, които да се повтарят повече от два пъти.

laogun, просто някои хора, за разлика от други, могат да бъдат скромни, даже повече от необходимото и да не са толкова самонадеяни когато няма нужда.
Но това е неразрешима загадка за някой, страдащ от прекалено раздуто его.

Здраве,
:gangstah:
Само пустото сърце обича своя път и само пустото сърце може да го извърви.

#9 ronnin_

ronnin_
  • Гости

Публикувано: 15 октомври 2003 - 08:50

mnogo hubavo

#10 red dragon_

red dragon_
  • Гости

Публикувано: 15 октомври 2003 - 13:40

Благодаря ти Anonimen, ако може още един въпрос - само по време на демонстрация ли са толкова много движенията или и по време на двубой. Няма ли някое клипче на двубой между двама от тази система, както и на двубой между тази система и някоя друга. Мисля, че ще помогне повече за схващането на механизма, поне от хора като мен, дето нищо не разбират. Благодаря.

#11 tong

tong
  • Дао
  • 463 мнения

Публикувано: 15 октомври 2003 - 17:32

Zdrasti pak na vsicki! :sunny:
Na vuprosite-otgovarjam edin po edin,dokolkoto moga da buda izcerpatelen tuk!
Dvijenijata sa mnogo?! :chinese: Ami prosto takuv e maniera na shkolata,da ne govorim ce,tova ne e edinstvenata takava,kudeto dvijenijata sa mnogo!
Vsushtnost po-pravilno bi bilo da se kaje, ce sa shirokoamplitudni i s goljama cestota,zashto-vece objasnih,sledvasht podoben vupros,bez da mi se obijdate shte zvuci ot sorta na " A zashto vsicki ptici ne sa orli,ami ima i kokoshki,shto vsicki cvetja ne sa rozi,ami ima i margaritki?!" :chinese:
Ne sme mnogo,shtoto :
1.Tvurde razlicno i stranno se okazva vsicko za bolshinstvoto hora,doshli da vidjat!
2.Za sushtoto tova bolshinstvo ot hora,populjarnata predstava za boino izkustvo,puk bilo to i kitaisko e tvurde stereotipna-idvash,nahvurljat ti material ot opredelen nabor dvijenija,sled koeto te puskat da se "probvash" s toja i onja,i ...jelatelno e kogato se probvash,vsicko da prilica na kick boxing + borba svoboden stil s razlicna stepen na variativnost. Debelo iskam da podcertaja ,ce v goreposocenata predstava NJAMA ABSOLJUTNO NISHTO LOSHO!!! Tova ne oznacava ,ce tezi metodi ne sa efektivni,samija az sum treniral po tezi metodi dosta godinki.Nakraja vidjah neshto drugo,po-razlicno,vze ce mi haresa i prosto vednaga mi se doshtja da go spodelja s njakoi,kogoto tova sushto bi zaintriguvalo...Nali znaete kak e,gledash njakoi film ili procetesh hubava kniga, i preizpulnen s vpecatlenija i procie tursish da spodelish,puk ako sreshtnesh i razbirane,koeto NE E ZADULJITELNO-tolkoz po-dobre! :chinese:
3.V tozi red na misli,ne e vupros na reklama,po skoro e vupros na informiranost,kak da go nareka inace...ami... GRAMOTNOST!Oshte edno debelo podcertavane-TOVA V NIKAKUV SLUCAI NE OZNACAVA,CE HORATA KOITO TRENIRAT PO DRUGI METODIKI,SHKOLI,SISTEMI I PROCIE SA ABSOLJUTNI OLIGOFRENI,GUBESHTI SI VREMETO !!!!! Az uvajavam opitite i stremejite na vseki edin ili edna,trugnal po trunlivija put na boinite izkustva!!!
NO! Goljamoto "NO" e po povod na tova ,ce za da ocenish neshto obektivno,trjabva da promenish i ugula i mjastoto na dosegashnata si gledna tocka! Tova e! Koeto puk sushto taka ABSOLJUTNO NE E ZADULJITELNO! Ako na covek mu haresva neshto i toi se cuvstva dobre i uveren v tova koeto pravi - OK!!! NO PROBLEM!!! :chinese:
Za ostanalite-hodish,tursish,pitash...i ako imash kusmet i intuicija -NAMIRASH! DAI BOJE VSEKIMU !!!
...Ami...za drugo ne se seshtam...a da...klipceta s dvuboi-takiva ,kakvito tursite,primerno ot sorta na edi koi si stil sreshtu edi koi si-NJAMAM! Moeto skromno mnenie e,ce nikoga ,nikude NE SA SE SRESHTALI STLOVE SRESHTU STILOVE,SRESHTAT SE HORA! I tova ne e goljam probljasuk,vseki e suglasen s tova! :) Razbira se,ce vuprosnite hora sa preminali edi kakva si shkolovka,no tova samo po sebe si NE ZNACI ABSOLJUTNO NISHTO!!!
Da,opredeleno dobrija hudojnik se poznava po dobrite kartini,dobrija gotvac-po vkusnite mandji,dobrija boec-...sus sigurnost trjabva da e najasno kak da natupa njakogo efikasno...No bih dobavil- BI GO NAPRAVIL TAKA,KAKTO GORESPOMENATIJA HUDOJNIK RISUVA ILI GOTVACA GOTVI!
V tozi smisul za men licno LEONARDO i ...da kajem O SENSEI UESHIBA, SUN LU TAN i kup oshte znaini i neznaini sa ABSOLJUTNO SUPOSTAVIMI !!!
...Tui to...golema filosofia stana,ma ko da praish ,kat mi doide muzata-ne me puska! :D
Aide sus zdrave ,uspehi v trenirovkite,po-malko travmi i ...do skoro! :chinese:

#12 red dragon_

red dragon_
  • Гости

Публикувано: 16 октомври 2003 - 09:47

tong, нямах в предвид да съпоставям стила с друг стил. Знам, че се срещат хора, а не стилове и не ме интересува кой ще е победителя в такава среща. Просто исках да видя поведението при такива срещи, може и форма да е, но да видя как се срещат ръка с ръка, ръка с крак и т.н.
И друго само ръкопашен бой ли е или се използват и оръжия и ако да то какви. Благодаря.

#13 tong

tong
  • Дао
  • 463 мнения

Публикувано: 16 октомври 2003 - 12:54

Razbrah!
Njamam takiva zapisi s dvuboi,prisustvah na njakolko takiva v Moskva,beshe vpecatljavashto i tvurde razlicno kakto vece spomenah.
Orujija ima kolko shtesh-osven osnovnite ,koito prisustvat vuv vsjaka shkola po WU SHU, ima edno malko po -specificno orujie,narica se MIAO DAO.Mnogo prilica na japonskata katana,no kato tehnika e absoljutno razlicno.
ZA po-podrobno informacija-vij statiite na pigua.alabala.net v razdel stilove.
Do skoro!

#14 Daomaster_

Daomaster_
  • Гости

Публикувано: 04 май 2012 - 11:54

Добър ден!Аз съм приятел Стефан Марева (прякора му във форума - Tong).Сам Аз живея в Латвия, и контактите с приятелите си и семейството си в София не са.Преди съобщени чрез интернет, но сега той беше изчезнал. От ноември 2011 г. Не мога да се свържете с него. Не ми казвай какво се е случило с него?