Към съдържанието

- - - - -

Фалстарта на Брус Лий- "Малкият Дракон"

• Please log in to reply
В темата има 81 мнения

#1 TAKUA_

TAKUA_
  • Гости

Публикувано: 17 ноември 2003 - 19:05

Интересна статийка предлагаща друг поглед върху имиджа на Брус Ли можете да прочетете ТУК

Приятно четене :up:

#2 Dobrudzhanski_

Dobrudzhanski_
  • Гости

Публикувано: 17 ноември 2003 - 21:38

Предполагам, че истината не е 100% това, което пише Линда Лий, но пък тази статия е написана съвсем тенденциозно с цел накърняване имиджа на Брус Лий. Има доста противоречия като например, че Брус Лий е знаел само първата форма, а пък в битката с Вонг използвал прийоми от третата висша форма за поразяване на точките. А пък това, че 25 мин са се били без дори да падат на земята е повече от тъпо и то при положение, че Брус Лий нападал яростно, а Вонг, очевидно пощадявайки го, само се е защитавал . Прочетете внимателно и ще видите колко много глупости има в тази статия. Учудвам се, че С. Березнюк, който има добри книги, е написал тази доста слаба, едностранно поднесена, боза. Ако взема да посоча всичките й слаби страни няма да ми стигне форумът, пък и не е необходимо след като я видете сами.
Тези работи за Вонг дето можел, ама не искал да размаже Брус са много сходни с разказите на някои представители на WT за това колко са смъртоносни. А пък и с това фаворизиране на южните методи (като на Вонг), критикуване на Брус Лий за "отричането" му от Винг Чун и рекламата на последния стил, ме навежда на мисълта, че е възможно "материалите" да са предоставени от фенове на Винг Чун системата.

#3 tong

tong
  • Дао
  • 463 мнения

Публикувано: 18 ноември 2003 - 00:12

Първо - "бозата" не е на Березнюк, човека само е събрал и превел материалите.
Второ- нямя никакви противоречия-това, че Брус Ли използвал удари от третата форма, не означава, че непременно е бил запознат с нея, но пък не изключва да е виждал това на тренировка, както пише в самия коментар в статията точно по този повод! :chinese:
Трето-хората, с които съм коментирал проблема на живо -като въпросния Уилиям Чен например, нямат и никога не са имали нищо общо с ВИНГ ЧУН !!! Така че да се говори за тенденциозност е нелепо ! :wink:
Четвърто- статията изобщо не накърнява имиджа на Брус Ли - поклон на неговото дело и мир на праха му, освен всичко останало, той действително е първия китаец, благодарение на когото Запада е чул и видял за китайските бойни изкуства, друг въпрос е от там нататък как са се стекли нещата...
Пето- нищо "тъпо" няма в това двама да се бият 20 минути и никой да не падне на земята - ето защо въпросния общ приятел на Вонг и Брус казва, че щом е така- значи и двамата са били добри ,и на двамата не им е било леко ! :chinese:
Най-основния и резонен въпрос, който повдига въпросната статия е красноречиво подчертан - защо въобще е била цялата дандания и защо ще има резерви и забележки Брус към Винг Чун, след толкова "лека и бърза победа", ако същия този Винг Чун му е помагал в "десетките улични схватки" в Хонг Конг и прочие... {}
Хайде, пак да прочетеш "бозата" и ако има още "големи глупости" - ще ги коментираме! :D
Успехи и много здраве! :up:

#4 Dobrudzhanski_

Dobrudzhanski_
  • Гости

Публикувано: 18 ноември 2003 - 01:32

[quote name='tong' date='Nov 18 2003, 01:12 AM']Първо - "бозата" не е на Березнюк, човека само е събрал и превел материалите.
Второ- нямя никакви противоречия-това, че Брус Ли използвал удари от третата форма, не означава, че непременно е бил запознат с нея, но пък не изключва да е виждал това на тренировка, както пише в самия коментар в статията точно по този повод! :chinese:
Трето-хората, с които съм коментирал проблема на живо -като въпросния Уилиям Чен например, нямат и никога не са имали нищо общо с ВИНГ ЧУН !!! Така че да се говори за тенденциозност е нелепо ! :wink:
Пето- нищо "тъпо" няма в това двама да се бият 20 минути и никой да не падне на земята - ето защо въпросния общ приятел на Вонг и Брус казва, че щом е така- значи и двамата са били добри ,и на двамата не им е било леко ! :chinese:
Най-основния и резонен въпрос, който повдига въпросната статия е красноречиво подчертан - защо въобще е била цялата дандания и защо ще има резерви и забележки Брус към Винг Чун, след толкова "лека и бърза победа", ако същия този Винг Чун му е помагал в "десетките улични схватки" в Хонг Конг и прочие... {}
Хайде, пак да прочетеш "бозата" и ако има още "големи глупости" - ще ги коментираме! :D
Успехи и много здраве! :up:[/QUOTE]

В такъв случай излиза, че Брус Лий е приложил тези техники без да ги е изучавал на форма, което е показател за безмислието на дадената форма. Поне на него тя не му е трябвала формата за приложи техниката, а Вонг споменава, че той използва техниките от точно тази форма.
Тезата за тенденциозността е мое лично мнение и подчертавам, че я считам за възможна, не сигурна. Няма значение дали Уилям Чен тренира ВЧ, важни са не само мненията, а подбора им - кои да се включат в статията.
Не говорим за спорт, а за уличен бой, при който става въпрос, че "Брус ли нападал като " побеснял бик " , явно възнамерявайки сериозно да травмира опонента си", а Вонг "парирал ритниците му с краката си, като през това време използвал ръцете си за защита на главата и тялото си, и само от време на време е пласирал доста болезнени удари в главата ли тялото на Брус". 25 мин. за боя, описан от Вонг и Уилям Чен е прекалено дълго време.
Описанията на Вонг и изводите на Березнюк са на места комични и ще ти посоча няколко момента :

[/QUOTE] Брус също протегнал ръка, но моментално променил движението в мушкане с пръсти в очите на ВОНГ. " Това начално движение", - разказва ВОНГ, - " зададе целия тон, в който Брус водеше схватката. Това бяха именно ударите с пръсти от третата форма във ВИНГ ЧУН, които се използват в смъртоносна ситуация за убиване на противника. " ВОНГ добавя, че е имало и прави удари с юмруци, и ритници в слабините, но най-опасни били именно тези удари с пръсти, целящи очите или гърлото.

" Той действително искаше да ме убие " - казва ВОНГ. Самия ВОНГ е бил голям майстор по Северен Шаолин. Под това разбирайте не стила от манастира ШАО ЛИН, а система, пренесена на юг от известния майстор ГУ ЖУ ЧЖАН. ВОНГ владеел много прийоми, но срещу Брус използвал само защитни. Той парирал ритниците му с краката си, като през това време използвал ръцете си за защита на главата и тялото си, и само от време на време е пласирал доста болезнени удари в главата ли тялото на Брус. ВОНГ обяснява, че е действал защитно, тъй като се е страхувал от последствията на един сериозен отговор от негова страна на атаките на Брус Ли. В дореволюционен Китай, закона позволявал боеве на живот и смърт, но ВОНГ прекрасно знаел, че се намира в САЩ, и убийството или сериозното травмиране на противника - още повече при толкова свидетели - ще го поставят зад решетките. Именно за това той не използвал дясната си ръка за завършващ удар в тези три случая, когато му се отдало възможност да захване главата на Брус с лявата си ръка. Вместо това, ВОНГ всеки път пускал Брус Ли, но това само още повече раздразвало последния, който сметнал ,че това е признак на слабост и само усилвал атаката си. "
" Аз помня, че мислех така : Ако ме травмира - ще се наложи да го убия ! " Но, слава богу, преди да се появи такава необходимост, боя бил прекратен поради това, което Линда Ли наричая " неочаквано задъхване на Брус ".
От друга страна добавя, че докато Брус ли нападал като " побеснял бик " , явно възнамерявайки сериозно да травмира опонента си,то ВОНГ демонтсрирал невероятна издръжливост и нито веднъж не приложил своето най-страшно оръжие - ударите с крака. В стила, който практикувал ВОНГ се отделяло сериозно внимание на ритниците и ВОНГ е бил майстор в нанасянето на удари с крак. Неговите ритници били мълниеносни и разрушителни. Но преди боя, казва Чен, " ВОНГ заяви, че няма да използва удари с крака, тъй като са твърде опасни за живота. И въпреки ужасната ситуация, в която е бил поставен, имайки предвид атаките на Брус, Чен добавя, че "ВОНГ ударжа на думата си ! ". [QUOTE]

Тия оправдания - тип "не исках да го нараня, защото съм много смъртоносен", са пълна безмислица. Ако теб те атакуват с мушкания в очите и слабините в продължение на 25 мин. колко време ще издържиш без да удряш, само да парираш и без да риташ и незнам-си-какво. Освен това Вонг е отишъл да отговори на предизвикателството на Брус Лий - защо тогава не го е победил ? Защо, след като това е била целта на посещението му и той е бил толкова добър, не е победил Лий ? Отговори ми на този въпрос, но не ми казвай, че се се страхувал да не го тикнат в затвора или да не убие противника си, защото това прави присъствието му там безмислено, или че и двамата били толкова добри бойци. А за "невероятната издръжливост" на Вонг (25 мин. нон-стоп) - не коментирам. Не казвам, че победата на Брус Лий е била бърза, самият той твърди, че е прекалено бавна, а че, според мен той е победил Вонг. И на това ме навежда не толкова мнението на Брус Лий или жена му, а глупостите на Вонг.
Tong, посочваш, че се познаваш лично с Уилям Чен и според мен това е причината да защитаваш теза, подкрепяна от него. В това, естествено, няма нищо лошо, но може би провокира повече субективното, отколкото обективното ти мнение за статията. А каква е вината на Березнюк ли ? Той е "събрал и превел" тенденциозно, и още по-лошо, несъгласувано тези материали - това е вината му.
Убеден съм, че следващите няколко мнения ще дадат още теми за размисъл по една интересна тема.

#5 vladokan_lee

vladokan_lee
  • Дао
  • 176 мнения
  • От:София
  • БИ:Филипино Кали, Джийт Кун До, Винг Чун

Публикувано: 18 ноември 2003 - 10:42

ИП МАН по никой начин не е отличавал Брус Ли от другите си ученици и не го е обичал много

Не го е обичал много-по какво съди?

Брус Ли е молил ИП МАН да възобнови уроците, уверявайки го, че ако се съгласи ще му подари къща

До колкото знам Брус Лий е бил в много добри отношения с Ип Ман-тогава няма защо да го убеждава като му продава къща.

Не е владеел нито техники с оръжия, нито третата форма, нито упражненията с дървен манекен ( макар че със сигурност не веднъж е виждал тези упражнения на тренировка и със сигурност е бил запознат с отделни техники, влизащи в тези упражнения ).

Аз пък намерих материали в нета-"Обикновено са нужни 3 седмици за да се усвоят 30 Кунг Фу движения,но Брус Лий ги усвоил за само 3 нощи." Taka че не знам за формите, но за движенията..../едва ли авторът на статията е използвал по различни източници от мойте/.
За двубоя ще пусна сигурно по-късно мнение.
Качена снимка

Това мнение е редактирано от vladokan_lee: 18 ноември 2003 - 10:50

_ _ _ _ _ _ _ __ _ _ __ _ _ __ _ _ __ _ _ __ _ _ __ _ _ __ _ _ __ _ _ __ _
Be Vegan, Make Peace
Вегетариански наръчник

Loving Hut Sofia - вкусна и здравословна храна

#6 tong

tong
  • Дао
  • 463 мнения

Публикувано: 18 ноември 2003 - 11:59

Добруджански, не съм сигурен за безсмислието на формата - обърни се към практикуващите Винг Чун...Това, че той е посягал да му бръкне в очите за мен нищо не означава-трактовката за това колко зловещи били тези техники е на Вонг! :chinese:
Значи-той действително може да не е знаел формата, но да е виждал негови колеги да правят подобни неща и съответно - да поимитира...
Съгласен съм, че на моменти обясненията на Вонг звучат комично - за мен ако той е бил на достатъчно високо ниво, никакви пръсти не биха го притеснили, нито пък явната мотивация на Брус да го нарани сериозно, ако не да го убие...От друга страна, бъди внимателен като коментираш психологията на един емигрант,китайски, при това в САЩ, при това преди 40-50 години !!!! Сегашните китайски емигранти, когато стъпят на чужда земя са също толкова предпазливи и с резерви, камо ли за Вонг, който ,според статията съвсем наскоро бил дошъл от Хонг Конг - тъй че нормално е да се притеснява човека, за евентуални последствия! :chinese: А това, че ти си го тълкуваш като страх, слабост или нерешителност - твоя воля,що да не допуснем, че човека е бил с различна категория етичност от Брус ?! {}
Да сме наясно- субективизма винаги ще присъства във всеки от нас, той присъства сред очевидците на двубоя, та какво да говорим за нас ! :D
И Вонг и Брус са ми еднакво безразлични, на никого не съм адвокат и ще потретя - за мен ама хич не е важно кой кого натупал, а е по-важно ЗАЩО???!!! За да можел Брус да отстои правото си на свободно преподаване ?! Тук вече героичния отенък ми е в повече, да не говорим за свидетелските показания на Джеймс Ли - общия и непредубеден приятел, който ясно казва - как може някой да е пребит до смърт и на другия ден да има само една драскотина под окото, да работи и въобще явно да се чувства добре...??? !!!!...
Излишно е да се говори за субективност точно на статията - там присъстват всички възможни гледни точки - Линда, Брус, Уилиям Чен - в качеството си на възможно най-безпристрастния очевидец - нещо , в което нямам причини да не вярвам, защото на дълго и на ширико обсъждах с г-н Чен въпросната "битка", по време на неговия семинар в София...Самия Чен държа да подчертая също ми е безразличен - не съм прехласнат по легендарния му майсторлък, но пък беше приятен събеседник и учтив човек ! :chinese:
Така че -стига с теорията за субективизма - при положение, че вече се е изказал фен на Брус, в което няма нищо лошо принципно, но да кажем че той не е предубеден е ... {}
Статията е публикувана с цел да направи опит - за мен явно обречен на провал! :chinese: , да уравновеси "позитивните предания за легендарния свръх-човек и боец наречен Брус Ли " ,така, че ако това наричате "негативен субективизъм", то той е естествен отговор на "свръх-позитивния субективизъм", заливащ популярната публика от десетилетия...
Така че-всичко е ОК! :sunny:
Бъдете здрави! :up:

#7 pv

pv

информационен затъмнител

• Милиционер
  • 1661 мнения
  • От:Неизвестно
  • БИ:Free stick fighting, DBMA

Публикувано: 18 ноември 2003 - 16:16

Chestno kazano,nauvno e da se vjarva na vsichko ,koeto se izpisva za i protiv Bruce Lee.Chel sum za nego kak mojel da leti,chel sum,che e bil drogiran prez celija si jivot,chel sum,che se obursval vuv vsjaka fusta,chel sum,che bil 'alhimik'i se trovel s ne znam si kakvi otvari samo i samo da stane oste po-burz i silen.....kakvo li ne sum chel i shlushal za nego...Koe e istina,koe -ne,chovek trjabva da otsjava nebivalicite i da ima napredvid,che toj ne e bil suvurshen ,a naj-obiknovena choveshka lichnost-sus svoite stradanija i nesgodi,uspehi i neuspehi.
Konkretno po tazi statija....mmm....dosta e tupichka.Zastavam zad Dobrudzhanski i smjatam,che e tendenteciozna.Kakvo e bilo,dali e istina tova,koeto e napisala Linda za da moje da prodade knigata si i da ne opetni imaeto na (podchertavam)pochinalija si suprug?Ili Vong se opitva da izvleche dividenti na gurba na (pak podchertavam)pochinalija Bruce Lee?Mi ne sum siguren ,che ste razbereme.Predi vreme imashe kampanija podeta ot ving chun praktikuvastite s/u nego.Lichnija mu uchenik,Richard Bustilo,na seminara v Deskrim razkaza za posestenieto si v Hong Kong i opita mu da vleze v edna ot zalite po ving chun za da razbere zasto e vsichko tova...ne sa go dopusnali vutre.A zasto?Toj samija se izkaza shegovito po vuprosa))-toest ,ne vsichko,koeto se govori po negov adres e istina i obratno.
Interesno mi e drugo-ima tolkova mnogo istorii(ne po-malko neverojatni,vduhnovjavasti i......fantastichni) za drugi izvestni lichnosti v bojnite izkustva,njakoi ot koito sa jivi i sega.Zasto okolo tjahnoto ime ne se spekulira tolkova,a samo okolo Bruce Lee?Otgovora maj e jasen,nali?
Drugo:stom spored avtora,kojto e subral tazi statijka,toj se e otrekul ot ving chun-a,zasto imeto i lika mu masovo se izpolzvat v njakoi organizacii po VT li,WT li,WC li za da se privlichat novi chlenove?A ne go narekat v reklamite si-choveka,kojto nisto ne razbirashe i za tova se otkaza da trenira naj-dobroto?
Kude toj e spomenal,che JKD e naj-suvurshennija metod za boj?Napravete si truda i namerete njakoi negovi statii ot Black Belt za da vidite otnoshenieto mu kum drugite bojni izkustva.Tochno obratnoto,v sustnosta na negovite idei e zalegnalo o-b-e-d-i-n-j-a-v-a-n-e-t-o na bojnite izkustva,a ne razdelenieto im na dobri,loshi i po-loshi.Dumite mu za izhvurljane na nefunkcionalnoto ,chesto se razbirat kato otrichane...za sujalenie.Ta za kakvo beshe tova lirichesko otklonenie,citat:И така, историята, станала почти библейска за пълчища от "теоритици" и "практици" на "реалния бой" е ,меко казано, съмнителна ! Нещо повече, тя силно напомная за рекламен трик при завоюването на своето парче от пазара. Така че, не е ли по-добре да се върнем към традиционните системи , реално доказали за векове своята боеспособност и полезност , от колкото да продължим да правим реклама на човек, който отдавна няма нужда от такава ?!...----koj kazvash si pravi reklama s tova,a?
Mdaaaa,sega ostava da si posipja glavata s pepel za tova,che sum polumurtuv za deto treniram tolkova godini po negovite koncepcii i sum chlen na IMASTI!!!Taka stoto sum si uvredil zdravenceto i sum putnik....eeehhh,mama pravo mi dudneshe na glavata:Sinko,nedej da se trepesh ,ami hodi da meditirash pod rukovodstvoto na njakoj mudur chichko,ama az,budalata.....I ste trjabva na hiljadite praktikuvasti izvun nashata strana da im se objasni sustoto,che i te gorkichkite -kakvo pravjat?!?I horata deto po suvmestitelstvo trenirat ja box i borbica ednovremenno,ja judo i kik-box ili nesto takova....losh izbor.
I nakraja,seriozno!!
Tova e prosto oste edna statija,dali e vjarno ili ne napisanoto,az ne moga da kaja,a i chestno kazano -ne me interesuva.Interesuva me samo idejata ,kojato se e zarodila v glavata na Bruce Lee,kojato e prerastnala v koncepcii i kojato toj e narekul Jeet Kune Do,i tova,che vurshi rabota,zastoto sum ja testval,tochka.A kak se e zarodilo...moje bi Linda trjabvashe da napishe,che e otishul da meditira v Skalistite planini i e nabljudaval kak mechka grizli se bie s ne-znam-kakvo-si-jivotno i go e osenila idejata?!....Ima li znachenie?

#8 Стефан_

Стефан_
  • Гости

Публикувано: 18 ноември 2003 - 16:32

Господа, положих доста усилия да прочета всичко което сте писали. Няма да коментирам двубоя, а ще ви предоставя факти. Вие си извадете изводите.
1. Брус Лий е ученик на Ип Ман и Вонг Шун Люн едновременно. Обучавал се е във ВЧ сравнително малко време.
2. Първия бой на Брус Лий е в Хонг Конг и като негов секундант е бил Вонг Шун Люн.Коментари за самата схватка има в една статия на Вонг.
3. Третата форма на ВЧ е за ситуации в които не могад да се приложат първите две. Ако не знаеш тях, никога няма да ти бъде показана третата.
4. Вонг Шун Люн споменава, че Брус Лий е бил много талантлив ученик. Въпреки това той никога не се изучава във ВЧ.
5. Докато е в Сиатъл Брус Лий преподава ВЧ или за да съм по-точен Джун Фан Кунг Фу( Джун Фан е китайското име на Брус Лий).
6. При завръщането си в Хонг Конг Брус Лий се вижда и с Ип Ман и с Вонг Шун Люн. Това обаче не води до неговото развитие във ВЧ. Отправял е покана към Ип Ман за негово участие във филм, но е получил отказ. Отправя и такава към Вонг, и той участва в един епизод ( мисля че беше в "Големия бос").
7. Според мен търсенията на Брус Лий са вследствие и на това, че не може да се обучава във ВЧ. Ето защо той търси други методи и стилове, които да повишат уменията му в БИ. Сигурен съм, че един бой ( още повече победен) не може да преобърне схващанията на Брус. Това е процес, който е отнел доста време за размисъл, експерименти, съмнения и какво ли още не.
Мисля, че това стига за да можете да прецените правилно въпросната статия.

#9 red dragon_

red dragon_
  • Гости

Публикувано: 18 ноември 2003 - 17:28

E, мен поне никой не може да ме обвини в пристрастност. Ще дам един пример. В американски филм, двама герои, единия: Днес имам страшно гловоболие, другия: Сигурно е от онова българско вино дето го пи снощи. Резултат - тъпия американец на следващия ден като отиде в супермаркета няма да си купи вино от България. Защо го разказвам това. Ами и в тази статия, така между другото, се споменава, че Брус Ли може би е умрял защото не е тренирал правилно, видите ли някакви експерти са казали, че неправилното дишане ще ти увреди мозъка. И какъв е извода - Джийт Кун До е вреден за здравето, тренирайте изпитаните от времето древни стилове. И кой друг е умрял от това, да ми каже някой как се диша неправилно, че да си увредя мозъка, егати тъпотията. И после не ми разправяйте, че не е тенденциозна. И въобще целта не е да се урони престижа на Брус Ли, пука му на него, пък и неговите фенове няма да се впечатлят от това. Целта е единствено да се урони престижа на Джийт Кун До. Лично на мен това ми вдига още повече мнението за този стил, явно няма как да го уязвят с нещо истинско, та съшиват истории с бели конци. Жалко че нямам време за още едно БИ (за да няма после жена ми ме БИ :kuku: ) иначе веднага щях да отида да си увреждам здравето :wooow:

#10 vladokan_lee

vladokan_lee
  • Дао
  • 176 мнения

Публикувано: 19 ноември 2003 - 11:44

Мисля, че не е нужно да давам отделно мнение и за двубоя. Знаеме ги тея майстори дето се извиняват, че като те пипнат ще умреш и затова си пестели силите, но няма да споря за това. :D
Главното, което искам да подчертая, е че думите на Брус Лий почти винаги са били инерпретирани по лош начин-нищо по-различно и от днес. Един вестник, за да може да се продаде например, пише че Брус е отказал да се бие, че има любовница, че смята че Винг Чун е боклук...и така нататака. Самият Брус Лий казва в едно интервю, че много внимава какво казва, защото пресата гледа да направи всичко колкото се може по-скандално и пикантно.
Всичко това не се отнася само за медийте. Някакъв режисъор помолил Малкия дракон да гледа негов филм преди прожекцията и след това разпространил мълвата, че Брус Лий бил харесъл много филма.
За статията-от някой жълт вестник ли е взета? ;D ;D

Това мнение е редактирано от vladokan_lee: 19 ноември 2003 - 11:50

Be Vegan, Make Peace
Вегетариански наръчник

#11 Grisha

Grisha

обичайният заподозрян

• Mодератори
  • 2066 мнения
  • От:Мирно село
  • БИ:Света вода ненапита

Публикувано: 19 ноември 2003 - 16:40

Честно казано, по-голяма тъпотия отдавна не бях чел. Което не ме учудва, предвид, че тези момчета и момичета с тоя сайт само глупости ръсят. Характерно за тяхната досегашна проява във форума е необоснованото засипване с обиди, тенденциозното отношение към всички, които "не са като нас", цитирането на съмнителни авторитети и позоваването на никому неизвестни източници.
Относно горепосочената статия- кой е тоя шемет Березнюк?Кой го знае, че диша?Всички знаете кой е Брус Лий,нали?Ами направете сами разликата.
Второ, понеже съм чел книгата на Линда, откъсите от тях са поднесени в стил на абсолютна демагогия и пеиначаване на информацията. В същата книга е описано, как Брус е бил предизвикан точно защото е преподавал на некитайци, и как е приел боя- което китайските "майстори" не са очаквали. В началото на самия бой те се опитвали да уговорят правила, понеже видяли, че Брус е сериозно решен да се бие. Неговият отговор бил, че щом те го предизвикват, той не смята да спазва никакви правила и смята да се бие както дойде. Толкова за "некоректността" му, която беше загатната в статията.
Бустило, който е личен ученик на Брус Лий, разказа за тази случка, че Брус е бил много нервен като човек и самото предизвикателство много го е ядосало.
Относно размислите защо Брус променя стила си- самият той е бил крайно недоволен, че боят е продължил толкова дълго; самоанализът му показва, че той не е бил в достатъчно добра физическа форма, въпреки че печели боя. Освен търсенето на други бойни подходи, след този бой Брус включва повече физически упражнения, тренировка с тежести и т.н. На това му с вика ЕВОЛЮЦИЯ и не виждам нищо странно тук?!?
Това, че ДжКД увреждало здравето- ами всички ние, дето го тренираме, трябва значи да сме ебаси-и-инвалидите? Риска при това БИ е не по-голям отколкото при практикуването на кое да е контактно БИ.
А самоопровержението на тоя братушка, дето пише простотии-е очевидно: ДжКД като бойни прийоми не е нищо новоизмислено- ценното е концепцията; подходите са взети от съществуващи вече БИ, както и начинът на дишане и т.н. Е, какво- значи всички те са вредни за здравето,а???
Абе защо не си го казахте направо по следния начин:"Всички БИ, които не са като нашето (ПИ ГУА ЧУАН- нещо като стил "свален хеликоптер"-главно ръкомахания с ръце) са да-си-ебе-майката-и-порнографията."
Досега 90% от статиите, публикувани във вашия сайт, са насочени само към другите БИ с подчертано отрицателно отношение. Някои от нас помнят статията пак на тоя руски "познавач", дето писа, че кикбокса и карате, както и състезателните БИ били нереалистични, щото ритали с бос крак, а видите ли, ние ритаме с обувки; имало правила, които ограничавали и кви ли не други тъпотии. В същото време представителите на тоя стил упорито се крият и отказват на живо да демонстрират как се тренира правилно и ефективно (въпреки че аз и още 5-6 човека изявихме желание да дойдем и да ни покажат).
Евтин опит за некоректна реклама,базиран на откровени лъжи и преиначени факти,не казващ нищо полезно и директно въвеждащ в заблуда- това е моето определение за поредната тъпотия в скапания сайт.
Чрез опита си ние откриваме краткия път след дълги скитания
Роджър Етъм

Тана-джутсу Всичко,което се случва е толкова вярно,че съществува,колкото и че не е реално.

black_cobra:
Например при крав мага има едно движение,с което счупваш носа на противника и после под такъв ъгъл го удряш,че набутваш парченца кост в мозъка му.

#12 Anonimen

Anonimen

чудзи

• Дао
  • 858 мнения

Публикувано: 20 ноември 2003 - 16:57

Grisha, вярно, че никои не го знае къде диша, но се предполага, че и той е човек, имащ свещеното право да търси обективната истина, без да се оставя да бъде заслепен от блясъка на своя идол и полубог.

И немога да разбера, как така се крием при положение, че е написано на един "мръсен и много лош сайт" (маи беше и "скапан") каде се "крием". Но трябва да погледна пак, може да е написано на санскрит.

Също току виж сме се поразминавали някъде из 119 СОУ, 'ма ...

И като става въпрос за обиди в твоя пост просто се изморих да ги броя, но на тебе нали ти е през ...

Със здраве,
:gangstah:

П.С. Защо не ми направиш една услуга? Стефан твърди, че Брус Ли никога не е тренирал ВЧ. Сега на кой да вярвам :confused:
Само пустото сърце обича своя път и само пустото сърце може да го извърви.

#13 vladokan_lee

vladokan_lee
  • Дао
  • 176 мнения

Публикувано: 20 ноември 2003 - 22:18

Качена снимкаКачена снимкаКачена снимкаКачена снимка
Всичко това са колажи и измислици. Брус Лий никога не се е занимавал с Винг Чун. Това е евтина имитация, дело на много добри лъжци. Това, което виждате не е така
. ;D ;D ;D

Be Vegan, Make Peace
Вегетариански наръчник

#14 red dragon_

red dragon_
  • Гости

Публикувано: 21 ноември 2003 - 10:06

Ще ме извиняваш Anonimen, както вече писах и сега ще подчертая - аз съм безпристрастен. Нито тренирам ДжКД, нито тренирам ВЧ, нито съм фен на Брус Ли (даже не съм гледал филми с него и съвсем доскоро си живеех с детските заблуди, че е каратека), освен това не познавам никой който да тренира тези БИ или пък да е фен на Брус Ли. Въпреки това си оставам изцяло на позицията от предния си пост, че тази статия е тенденциозна и че под предлог, че казва истината за Брус Ли, финно напада ДжКД.

Това мнение е редактирано от red dragon: 21 ноември 2003 - 10:07

#15 bbobby

bbobby

бездействащ

• Mодератори
  • 481 мнения

Публикувано: 21 ноември 2003 - 12:28

Въпреки това си оставам изцяло на позицията от предния си пост, че тази статия е тенденциозна и че под предлог, че казва истината за Брус Ли, финно напада ДжКД.

целта е не точно ДКД, а човек да се увери, че традицията идваща от столетията, трябва да е непроменена - т.е. всички нововъведения (включително и ДКД) са глупави+опасни за живота. такаче индириктно се казва - тренирайте класическите методи.

Над 1 милион българи страдат от затлъстяване. 40% от тях са мъже, 34% - жени.

А другите (26%) какви са?
Азис и pa6ata!

#16 Стефан_

Стефан_
  • Гости

Публикувано: 21 ноември 2003 - 13:23

П.С. Защо не ми направиш една услуга? Стефан твърди, че Брус Ли никога не е тренирал ВЧ. Сега на кой да вярвам  :confused:

Абе Anonimen, ти български можеш ли да четеш или не?????

Ясно съм написъл:

1. Брус Лий е ученик на Ип Ман и Вонг Шун Люн едновременно. Обучавал се е във ВЧ сравнително малко време.

Това мнение е редактирано от Стефан: 21 ноември 2003 - 13:27

#17 Anonimen

Anonimen

чудзи

• Дао
  • 858 мнения

Публикувано: 21 ноември 2003 - 22:32

Стефан, това трябваше да е бъзик ... :D

Защото точно на БГ Wing Tzun и Ving Chun се пишат по един начин и това е Винг Чун. Освен ако не въведеш нова терминология от сорта на Уинг Тзун, която би трябвало да бъде няка'в нов стил на Лонг Тинг, името на който само той си знае какво ознчава.

Обаче май само аз си се смея на тъпите си шеги ;D

Поздрави,
:gangstah:
Само пустото сърце обича своя път и само пустото сърце може да го извърви.

#18 Grisha

Grisha

обичайният заподозрян

• Mодератори
  • 2066 мнения
  • От:Мирно село
  • БИ:Света вода ненапита

Публикувано: 22 ноември 2003 - 16:02

Също току виж сме се поразминавали някъде из 119 СОУ, 'ма ...

ОК,разбрахме се,ще се намерим.

Брус Лий не ми е нито идол, нито полубог. Обикновен човек с доста качества, стигнал малко по-напред от теб и мен и достигнал сам до идеи, които плагиати като... никога няма да достигнат, защото предпочитат някой друг авторитет да мисли вместо тях.

Мерси за здравето.
Чрез опита си ние откриваме краткия път след дълги скитания
Роджър Етъм

Тана-джутсу Всичко,което се случва е толкова вярно,че съществува,колкото и че не е реално.

black_cobra:
Например при крав мага има едно движение,с което счупваш носа на противника и после под такъв ъгъл го удряш,че набутваш парченца кост в мозъка му.

#19 so hay_

so hay_
  • Гости

Публикувано: 22 ноември 2003 - 23:14

:D VSEKI UVAJAVASHT SEBE SI WING TSUN-EC E CHUVAL ZA PLAVASHTIAT UDAR I PLAVASHTOTO KROSHE NA BRUS LEE ......... A PONEJE VUPROSNIAT WONG SE E ZANIMAVAL S CHI GUN ....... I S MEDITAZIA..... FANETE TA PRO4ETE NIAKOIA KNIGA NA BRUCE LEE I TOGAVA MI KAJETE TEZI UPRAJNENIA KAKVI SA?....
................................................................................
.....................................
A ZA TRADIZIONNIAT SHAO LIN SORI AMA E VUNSHEN STIL A WT E VUTRESHEN...I TOY SUSHTO E PODBIRAN OT RAZLI4NI STILOVE PRIM( JERAV I ZMIA..)..IMA I NOVI NESHTA I SISTEMA PRIM.(SLUN4EVITE UDARI I 4E MNOGO NESHTA SA SUBRANI KATO DVIJENIA)
NIAMAM NISHTO PROTIV SHAO LIN STILOVETE :up:

#20 so hay_

so hay_
  • Гости

Публикувано: 24 ноември 2003 - 12:29

Та да се доиспиша че вчера нямах време..
Та на въпросният Wong ще му трябва малко повече време да направи каквото и да било ново имайки предвид начинът по който е тренирал.
Та госпдин TAKUA, можеш да се информираш какво предствлява 'ИНЧОВИЯТ' удар на Брус Ли както споменах и по горе за плаваштото кроше и съштият удар.
НО НЕ КАРАЙ НИАКОЙ ДА ГИ ДЕМОНСТРИРА ВЪРХУ ТЕБЕ ЩОТО ШТЕ ОСТАНЕШ НЕПРИЯТНО ИЗНЕНАДАН... :confused:........... :wooow: