Към съдържанието

Снимка

Първият нокаут и какво да правим

• Please log in to reply
В темата има 58 мнения

#1 Inhuman Nature

Inhuman Nature

fuse charged with attitude

• Дао
  • 160 мнения

Публикувано: 17 ноември 2003 - 22:10

буквално преди час получих първия си нокаут  :) . не се лъжете от усмивката - наистина е толкова кофти , колкото го разправят хората.  :D  аз лично нищо не помня. и не само това. целият ми ден се пръвърна в едно черно петно.  дори не помня как съм станал сутринта.  :)
само цицината ми остана от въпросния спаринг.
казаха ми , че той е бил със семпая и оня ми е набил какато в главата , за което и аз имам откъсачни спомени , но нищо конкретно. после как са ме свестявали , как съм се облякал - йок. та по темата - вие помните ли първото си нокаутиране и усещането след него. а и един конкретен въпрос - нужно ли е да се прегледам за комоциум  :confused: семпая ми каза , че няма нужда ама аз на него много вяра нямам за такива работи  :D
they get you ready to fight
the fuse is ready to blow

#2 PAX

PAX
  • Дао
  • 899 мнения

Публикувано: 18 ноември 2003 - 09:13

Ти СИ БИЛ в комоцио. Семпаят ти казва да не се преглеждаш за да не си извадиш медицинско и после да му направиш проблем. Е, все пак щом си играл спаринг по контактни правила се приема, че си носиш риска и освен ако не е било злонамерено не би следвало да създаваш проблеми. Но не заради неговите, а заради твоите си проблеми не го слушай, а иди на лекар да ти каже колко тежък е бил комоциумът, колко време не трябва да тренираш и как да се въстановяваш.

#3 Sosai

Sosai
  • Дао
  • 117 мнения

Публикувано: 18 ноември 2003 - 11:26

за лекаря върви наистина но предполагам като си попълвал молбата си да те приемат в клуба там си е пишело че си поемаш риска от нокаут аз лично един път съм получавал нокаут в спаринг след шитаски когато ме хвана на вдишвам въздух но се свестих бързо сега скоро имам състезание ще видим там дали няма да получа надявам се да не го получавам
TAM KADETO DRUGITE NEMOGAT

#4 MitkO

MitkO

MasteR

• Дао
  • 75 мнения
  • От:Sofia
  • БИ:TaeKwon-Do

Публикувано: 18 ноември 2003 - 11:37

az samo edin put sum poluchaval i to zashtoto bqh oshte mlad i zelen :innoncent: s dit chagi v zubite(ne znam kak e na qponski za tova shte go kaja na angliiski-frontside kick sus zavurtane)i pochti nishto ne mi stana.samo chelustta me boleshe posle.no sum vijdal kak edno momche si glutna ezika na edno sustezanie i shteshe da se zadushi :(
Have No Fear,Mitko Is Here.....

#5 PAX

PAX
  • Дао
  • 899 мнения

Публикувано: 18 ноември 2003 - 12:03

Момчета, правете разлика между нокаут и комоцио. Под нокаут се разбира привеждане на противника в състояние да не може да продължи борбата за даден период от време. В този аспект може да има нокаут от лоукик, от изкарване на въздуха (като Сосай), от натъртване на мускул или кост, фрактура и пр.
Друго е просто да пропуснеш удар - да ти разбият зъби, счупят нос и пр. (като на Митко случая). Това може да, но може и да не води до нокаут.
Но една от възможностите за нокаут е противникът да изпадне в безсъзнание. Това именно е комоциум - губено ли е съзнание значи е имало комоцио. И хич не е добре за здравето - умират много мозъчни клетки, могат да останат трайни пореажения, а може след 20-30-40 години да се появи и тумор (мой близък човек почина от мозъчен тумор, точно на мястото където е бил ударен на младини). За това една от задачите на реферите е именно да спират мачовете когато е явно, че единият противник не е в състояние да се защитава и нокаутът е въпрос на още няколко селкунди. Тогава се свири технически нокаут и се запазва здравето на победения.

#6 Inhuman Nature

Inhuman Nature

• Дао
  • 160 мнения

Публикувано: 18 ноември 2003 - 17:56

амм да :)
днеска ходих на невролог и той ми каза , че съм се разминал с комоциото , но съм получил доста тежка форма на мозъчно сътресение (близка до тази на комоциото). сега си стоя вкъщи на лекарства (за оросяване на мозъка и стабилизиране на нервната система) и активна почивка.

дори съм в нарушение с лекарските предписания като пише този пост и зяпам монитора ама какво да се прави - сърце не трай :D

пс Иначе не съм си помислил и за миг да вадя медицинско и т.н. Все пак знам защо тренирам и рисковете от тренировките.

ппс Сосай , шита при вдишване - кофти работа :kuku:

#7 Saiman_

Saiman_
  • Гости

Публикувано: 18 ноември 2003 - 20:57

Abe neznam 4ove4e!Ponasial sum i az super zdravi udari v glavata,no ne sum bil nokoutiran nikoga.Brat e kick-boxior i ima6e vednuj komocium i doktorite mu kazaha da ne se zanimava s absoliutno ni6to v produljenie na mesec, za6toto mozuka e izkliu4itelno uiazvim v tozi period.Nai-nezna4itelnoto udriane bi dovelo do povtorno komocio pri , koeto suznanieto ostava za cial jivot izkliu4itelno 4uvstvitelno na takiva udari.
Taka ,4e lej si brat4e i ne pesti ocustvia!S tezi ne6to niama maitap :up:
Opraviai se!

#8 volk

volk
  • Дао
  • 232 мнения
  • От:Varna... samo ponqkoga, sega mai sofia
  • БИ:TaeKwonDo

Публикувано: 18 ноември 2003 - 23:01

абе прави сте- с тия неща шега много не бива.
аз се сещам като бях по дребен ядох бой един път в една дискотека и помня до 3 или 4 удар. после съм паднал и са ме ритали в корема ама аз не си спомням изобщо. явно съм изключил :)
както и да е, после докторите ми казаха да не гледам телевизия и още не знам колко неща, което като цяло не беше много трудно защото лежах 3 дена :)
а и друг път ме блъсна кола като карах колело и си ударих главата в асфалта и имах главобол 2-3 дена. общо взето трябваше да не гледам телевизия, така че не е прави на герой ами стой далеч от компютъра. за да може човек да гледа трябва да са му ок и очите и мозъка, така че доктора не ти го е казал това само за да си намира какво да прави.
учим се да вървим...

#9 PAX

PAX
  • Дао
  • 899 мнения

Публикувано: 19 ноември 2003 - 10:01

Радвам се, че има толкова много разумни мнения, дори от радикали като саймън :) Не си правете майтап със здравето, защото после може да сте късметлии, ако само да тренирате не можете :devil: ( Говоря от опит)
Ако ти се случи още веднъж - дваж да те нокаутират може да помсилиш за смята на киокушина с айкидо или ушу:)

Сетих се да питам как си се прибрал? Безотговорно е, ако са те пуснали да си ходиш сам. Това, че си ходил, обличал си се и си разговарял се е дължало на рефлекси и "служебни" програми в мозъка. Но при всяка нестандартна ситуация си можел да паднеш някъде, да те бутне кола и пр. Те затова лекарите след удар ти показват пръсти, питат те коя дата, как се казваш и въобще проверяват мозъчната активност.

П.П. какво е "шита" ?

#10 Sosai

Sosai
  • Дао
  • 117 мнения

Публикувано: 19 ноември 2003 - 10:50

PAX шита е съкращение от шитаски нещо като къс ъперкът но удара е в диафрагмата или областта на корема
Inhuman Nature оздравявай и вече ръцете по горе да си пазиш главата
TAM KADETO DRUGITE NEMOGAT

#11 Grisha

Grisha

обичайният заподозрян

• Mодератори
  • 2066 мнения
  • От:Мирно село
  • БИ:Света вода ненапита

Публикувано: 19 ноември 2003 - 15:33

След мозъчно сътресение поне 1 месец никакви тренировки- това го спазват дори професионалистите, свикнали на доста бой. После още известно време трябва да внимаваш да не те нокаутират пак и изобщо да избягваш удари в главата- прави уговорени техники по двойки и уреди, или бой със сянка.
Дори тежкото блъскане по чувал създава минисътресения в мозъка, поради което не е добре да се прекалява с него, а се прави през определен брой тренировки (изключвам състезателния период).
Иначе е нормално след комоцио да те боли още ден-два главата, да ти е малко замаяно и т.н.
За да не стават толкова тежки сътресения хоата са измислили предпазните средства, ама нали в някои стилове се смята за криворазбран признак на мъжество да се биеш без тях... :wink:
Чрез опита си ние откриваме краткия път след дълги скитания
Роджър Етъм

Тана-джутсу Всичко,което се случва е толкова вярно,че съществува,колкото и че не е реално.

black_cobra:
Например при крав мага има едно движение,с което счупваш носа на противника и после под такъв ъгъл го удряш,че набутваш парченца кост в мозъка му.

#12 Anonimen

Anonimen

чудзи

• Дао
  • 858 мнения

Публикувано: 19 ноември 2003 - 16:02

Inhuman Nature, да и то на всяка цена!

Всеки припадък, в следствие на удар в главата, придружен със загуба на памет може да има неприятни последици. Затова консултацията с лекар е просто задължителна. Също поне 3 до 6 месеца след КО трябва да се пазиш да не получаваш никакви по-силни удари в главата. Това е сериозно!

Хайде със здраве и дано да имаш твърда глава,
:gangstah:
Само пустото сърце обича своя път и само пустото сърце може да го извърви.

#13 Inhuman Nature

Inhuman Nature

• Дао
  • 160 мнения

Публикувано: 19 ноември 2003 - 19:25

първо - благодаря за пожеланията.
второ - те тия лекари май искат повече да ме уморят от колкото да ми помогнат. Тоя невролога ми изписал някакъв Neurobex за подобряване на нервната система ама то това нещо е просто ненормално.предписанието му е едно сутрин и едно вечер. Вчера го взех за пръв път и после "сутринта" се събудих в 12:00-13:00. Сега по лекарската логика трябваше да взема още едно обаче това означаваше да съм труп за още 12-на часа :D като се има предвид , че хапнах и пак легнах после - пълна лудница ! Още утре отивам да се разправям с доктора , к'ви са тия работи дето ми изписва. Аз в наркоман трябва да се превърна от неговите рецепти :wink:

а за прибирането - вечерта все по-мътна и по-мътна става в съзнанието ми. пък от клуба съм се чувал само със семпая , който се обади да ме пита как съм ама много не сме говорили. ама май с кола ме пребраха.
ръцете не съм свикнал да ги свалям. сега не знам дали през ръцете е минал ритника или ги е прескочил , но самата същност на ритника го прави доста труден за париране.

#14 volk

volk
  • Дао
  • 232 мнения

Публикувано: 19 ноември 2003 - 19:55

първо- не знам защо нервничиш за това лекарство. след такова нещо ти трябва пълна почивка и какво правиш пред компютъра пак не ми е ясно. съня просто е добре дошъл. доста лекарства, дори за настинка, имат приспивателен ефект, така че не знам какво толкова се учудваш.

до колкото се сещам каза за какато гери (така ли се пише???) това май е axe kick. дето си вдигаш крака горе и като пада удряш опонента. ако е това- аз обикновено гледам да се изнижа преди да ми е паднал на кратуната, или пък понякога правя X block с двете ръце. както и да е, всеки силен удар в главата не е много готин.

иначе при мен преди месец и половина, два, се получи нещо малко комично. правихме си спаринга там с един той ме нацели добре с ляв крак точно под дясното око (не знам на японски как е удара, roundhouse kick или дольо чаги) след което трябваше да слагам лед, но окото ми почервеня. и преди това на него око бях +1 диоптър, а сега нещо забелязвам че очилата ме дразнят и виждам по добре. :) наистина странно
учим се да вървим...

#15 Anonimen

Anonimen

чудзи

• Дао
  • 858 мнения

Публикувано: 20 ноември 2003 - 08:58

Inhuman Nature, Neurobex-a наистина деиства малко приспиващо, но това твойто не е нормално и предполагам се досещаш защо е така. Това от което се нуждаеш сега е наистина пълен покой. Даже ако трябва си вземи отпуск, 'щото нещата наистина могат да бадт много сериозни и това сега за теб трябва да е приоритет.

Едно приятелче, скиор преживя нещо подобо при падане и в момента има малки проблеми с паметта. Той сащо се възтановява, въпреки че това с него се случи преди година. Лекарите са му казали, че ако не се пази просто рискува загубите му на памет да станат перманентни. И никакъв алкохол, приятелю. Наистина кофти, но ако искаш да живееш като нормален човек, просто трябва да се въздържаш от разни неща. Явно при теб нещата са сериозни.

А, и си направи един ядрено-магнитен резонанс. Може да ти излезе солено, но така най-сигурно може да се види дали нещо не е наред.

Поздрави и бързо възтановяване,
:gangstah:
Само пустото сърце обича своя път и само пустото сърце може да го извърви.

#16 PAX

PAX
  • Дао
  • 899 мнения

Публикувано: 20 ноември 2003 - 12:05

Тоя невролога ми изписал някакъв Neurobex за подобряване на нервната система ама то това нещо е просто ненормално.предписанието му е едно сутрин и едно вечер. Вчера го взех за пръв път и после "сутринта" се събудих в 12:00-13:00. Сега по лекарската логика трябваше да взема още едно обаче това означаваше да съм труп за още 12-на часа  като се има предвид , че хапнах и пак легнах после - пълна лудница ! Още утре отивам да се разправям с доктора , к'ви са тия работи дето ми изписва. Аз в наркоман трябва да се превърна от неговите рецепти 

Момко, невробексът всъщност е комбинация от различни "номера" витамин Б, така подбрани, че да действат благоприятно на нервната система. Това въобще не е истинско лекарство. Аз си го пийвам понякога, като реша че ме тормози ишиаса например, но никога не съм забелязвал да се успивам от това. И да има такъв ефект, то той е минимален. Това, че спиш толкова значи, че мозъкът ти има нужда от сън за да се въстанови. Та недей да се караш с доктора, а щом ти се спи спи, а не сядай пред компютъра. Бързо оздравяване :up:

#17 freak_

freak_
  • Гости

Публикувано: 20 ноември 2003 - 12:53

PAX moje da ne stawa duma za neurobex, koito wsushnost predstwlqwa smesica ot witamini B. Ako stawa duma za sushtiq medikament (B complex), pich sus sigurnost toi ne e prichinata da se chustwash po tozi nachin prosto kato te slusham qwno dobre sa te prasnali w glawata. Towa e mnogo opasno, predlagam ti da go wzemesh suwsem naseriozno. Otidi pri drug lekar, koito da ti oburne po - golqmo wnimanie. Predlagam ti da otidesh w chasten kabinet, zashtoto kato si plashtash na ruka otnoshenieto e suwsem po - razlichno. Trqbwa mnogo dobre da obqsnish kwo ti stawa s glawata za da razberat, che polojenieto e seriozno. Ako naistina si obqsnil za kwo stawa duma i oniq ti e izpisal B complex bez da te pregleda znachi si popadnal na mnogo nepodhodqsht chowek, twa naprawo e smeshno. I ako ti spi znachi prosto trqaa da spish.

#18 Inhuman Nature

Inhuman Nature

• Дао
  • 160 мнения

Публикувано: 21 ноември 2003 - 02:36

ммм не знам. мързеше ме да ходя на доктор , а ма ограничих хапчетата до едно вечер (и пак спя до 13:00-13:30 :)) .има нещо гнило в Дания. Иначе - мен ме удариха в понеделник. почти нищо не помня от този ден. вторник и сряда имах проблеми с късата памет. просто - помнех нещата само в най-бегли щрихи :) Но вече съм напълно наред с паметта. Само главата ме наболява от време на време , но си мисля , че е нормално.

#19 volk

volk
  • Дао
  • 232 мнения

Публикувано: 21 ноември 2003 - 03:27

това ти да мислиш нещо, т.е. да имаш становище по въпроса дали си ок или не е все едно мен да питат баба ми дали е добре да намалят основния лихвен процент.... :kuku:
отговора е- зависи за какво ти е нужно това.
учим се да вървим...

#20 chiborator_

chiborator_
  • Гости

Публикувано: 20 май 2005 - 10:17

В една друга тема (Удари в тялото) стана въпрос как да се реагира след като си причинил тежко нараняване на своя противник. Първо искам да отбележа, че идеята не е да изненадаш някой, да го нокаутираш и след това да си добрия самарянин. Идеята е след като са те предизвикали и не са ти оставили друг избор да не оставиш човека да бере душа, а да се застраховаш законово (и морално), че не си убиец.
Официално въпроса е:
Как да укажем първа помощ след като сме нокаутирали/ обезвредили нападател (и/или неговите приятели). Моля да казвате и след какви удари/ключове се прилага дадено лечение.