Към съдържанието

Снимка

Първият нокаут и какво да правим

• Please log in to reply
В темата има 58 мнения

#21 Topalski

Topalski
  • Кик-бокс
  • 1539 мнения

Публикувано: 20 май 2005 - 10:58

за помощ след душенета, чупения на ръце и крака нищо не мога да кажа, но за нокаутите мисля да споделя каквото съм пробвал!
след нанасяне на точен удар в брадата или друга част на главата,довел до загубване на съзнание, най-голямата грешка която можеш да допуснеш е да се опиташ да изправиш противника! при повдигане на тялото на човека(припадналия) главата му автоматично се отпуска назад,което автоматично води до гълтане на езика в 98% от случайте!
та процедурата е следната: след като ти или някой друг препарира противника, проверяваш първо устата! ако си е глътнал езика- вадиш го! тук може да имаш малко проблеми с ваденето на езика. по някой път трудно можеш да извадиш езика с ръка! аз съм пробвал с химикалка-става! запомни че след като си глътне езика няма да умре за 15 секунди! така че е важно да не си припрян щото ще се оплескаш! имаш минута-две. след проверяването на устата и евентуално вадене на езика, не е добте да оставяш човека по гръб. това може да доведе от одавяне със собствената му кръв! винаги завърташ заспалия настрани и го оставяш на рамото. така хем кръвта ще изтича навън,хем няма да си глътне езика! от тук нататък чакаш линейката да дойде, и профилактично го понапръскваш с малко студена вода! внимаваш за езика. общо взето до 3 мин си се будят сами!
Когато има мърша тигърът стои гладен!

#22 Onq

Onq
  • Дао
  • 2002 мнения
  • От:на майната си...
  • БИ:ГСБ

Публикувано: 20 май 2005 - 18:19

за помощ след душенета, чупения на ръце и крака нищо не мога да кажа

Темата е за нокаути,но тъй като в темата за ударите беше споменато и за първа помощ и в други работи,та ако говорим за душенета и чупения,те са много видове и зависи от пораженията и мястото манипулацията е различна...

#23 Hando

Hando

момче с безупречно пране

• Дао
  • 135 мнения
  • От:Utah, USA
  • БИ:Мно Го Мамързи

Публикувано: 20 май 2005 - 22:12

аз съм чувал че основното най-важно при душенето за да не се нанесат поражения на мозъка е то (душенето) да не продължава повече от 10-15 сек.

а още не съм чул някой да умре от счупен крайник. освен ако коста не перфорира някоя голяма артерия... тогава основното е да се спре кръвта. така или иначе без линейка няма да се мине.

с ребрата е малко по-различно заради опасността от вътрешен кръвоизлив, ама не съм сигурен какво можеш да направиш, че да помогнеш на някой с дупка в белия дроб.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity" - Sigmund Freud

#24 akimasa_

akimasa_
  • Гости

Публикувано: 20 май 2005 - 22:27

Оня, какво правиш веднага след като изкълчиш или преразтеглиш става: някой ти падне с цяло тяло върху палеца и го "обърне" или в старанието си да изпълни някой ключ минава границата?

#25 Onq

Onq
  • Дао
  • 2002 мнения

Публикувано: 20 май 2005 - 22:52

Хандо,досега не вярвам някой да е умрял от обърнат лакът,но за сметка на това много лесно се осакатява за цял живот.
Ключове на ребра не знам как се правят :confused: Може би имаш впредвид удари...

Акимаса,редовно ми падат върху пръстите и взех да се притеснявам кво ше е на старини.Ми...Обтягам пръста(да се намести ставата) и след това тренирам с тейпинг(прикрепяш изкълчения пръст към здрав с помощта на левкопласт).Ако някой ми прилага ключ(успешен),значи съм сгафил и просто трябва да се предам.Ако говориш за ситуация,в която продължават натиска след като си дал знак че се предаваш...имал съм такива ситуации,но това са неспортменски действия...аве първия път му извиках,той спря,защото цялата зала се обърна да види кво става,после станах и му забих два шамара.Следващите няколко пъти(не беше само един случай и не само с един противник) просто си затраях,пукали са ми и кости,та след месец-два като играем(щот те знаят кво ше стане ако пак играем),ги издебвам и ги хващам на къс пас за спаринг и се почват мръсотии(болезнено душене на адамовата ябълка,но колкото да не потупа;запушване на устата с тяло;отпускане с коляно,лакът или чело на лицето му и други...).Малко се поотплеснах... :D

При изкълчена става ,първо наместваш,после обездвижваш,лед и ако е кофти положението го пращаш в болницата...Наместването,само ако си наясно какво правиш.
Тейпинга е много полезен и сега разучавам една книжка,в която има всякакви варианти(не съм предполагал че ключицата може да се третира така,преди да се травмирам).
При душенето има едни манипулации с вдигане на краката на високо и масажи,ма трябват картинки...Общо взето душенетата са кръвоспиращи и въздухоспиращи,та има и различни варианти за третиране...

#26 Ltn. Ganev

Ltn. Ganev

MMANIAC

• Дао
  • 506 мнения
  • От:гр.София
  • БИ:Кикбокс, Граплинг

Публикувано: 20 май 2005 - 23:01

аз съм чувал че основното най-важно при душенето за да не се нанесат поражения на мозъка е то (душенето) да не продължава повече от 10-15 сек.

<{POST_SNAPBACK}>

Точно така. За всяка секунда, в която мозъка не се захранва с кислород умират ужасно много мозъчни клетки. Ако някой няма достъп до въздух за 5-6 мин и все пак оцелее, то той ще бъде вече 100% мозъчно изостанал.

а още не съм чул някой да умре от счупен крайник. освен ако коста не перфорира някоя голяма артерия... тогава основното е да се спре кръвта. така или иначе без линейка няма да се мине.

<{POST_SNAPBACK}>

Човек може да припдне само от болката причинена му от счупването.

с ребрата е малко по-различно заради опасността от вътрешен кръвоизлив, ама не съм сигурен какво можеш да направиш, че да помогнеш на някой с дупка в белия дроб.

<{POST_SNAPBACK}>

Най-лошото нещо което следва след прободна или огнестрелна рана е т.нар."Сепсис" (инфекция на кръвта). Когато куршумът влезе в теб, образува кухина в мъртвата ти тъкан. Тази кухина се пълни с бактерии и си меко казано преебан. Така че без необходимото материално осигуряване и медицинско обучение силно се съмнявам че ще успееш да помогнеш. Най-верочтно ще стане точно обратното
Military Intelligence is a contradiction of terms

#27 Hando

Hando

момче с безупречно пране

• Дао
  • 135 мнения
  • От:Utah, USA
  • БИ:Мно Го Мамързи

Публикувано: 20 май 2005 - 23:06

Хандо,досега не вярвам някой да е умрял от обърнат лакът,но за сметка на това много лесно се осакатява за цял живот.
Ключове на ребра не знам как се правят :confused: Може би имаш впредвид удари...

<{POST_SNAPBACK}>

:confused: :confused: да де, и аз се чудя защо пък ключове на ребрата. нали си говорехме за удари, ключове, душене и опасни наранявания...

не съм писал за ключове на ребра... виж пак... :)

бтв, имаш ли картинки за упражненията след душене. аз съм виждал само нещо от китайската медицина в доджото.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity" - Sigmund Freud

#28 akimasa_

akimasa_
  • Гости

Публикувано: 21 май 2005 - 10:48

Оня, благодаря!

това за гадорииките сега започвам да го уча, ама вече има благотворно действие :D

за ключовете обаче явно не съм се изразил правилно: ключа влиза зверски по една или друга причина. имам случаи, в които не мога да си движа ръката нормално по седмица, две. в такива моменти веднага изстудявам, започвам да я мажа с мехлеми и гледам да намаля натоварванията (за тази ръка) до минимум. какво друго мога да правя, за да намаля регенарациония период?
поздрави!

#29 Stan_

Stan_
  • Гости

Публикувано: 21 май 2005 - 22:48

http://www.google.co...aneuver&spell=1

Значи тая техника се използва, ако някои аспирира нещо(храна, течност) и не може да диша. :kuku: Тренера каза, че я ползвали след душене в джудото - заставаш зад удушения(вдигаш го да седне на земята) и му прилагаш това яко натискане с юмрука на едната ръка няколко пъти. Ако не помогне трябва тутакси да се прилага първа помощ, но тя обикновенно е безполезна, ако прилагащия няма идея как да я приложи. В повечето случеи удушения се освестява без проблеми, но наскоро четох за някакво момче дето бодигарда на някакъв бар го убил със "слиипър холд" за 40 секунди :kenshin: Така, че тапваите навреме. Ключа на ребрата :wooow: не става, но това което описва Хандо(когато реброто ти пробива белия дроб) става след удар с лакет или коляно в ребрата. Тогава единия дроб се прецаква и човек може и да умре, ако не го закарат в болницата. За нокаута донякъде Топалски е обяснил, ама откъде ще доиде кръвта в която ще се удави нокаутирания е неясно. :confused:

#30 Onq

Onq
  • Дао
  • 2002 мнения

Публикувано: 22 май 2005 - 00:43

ключа влиза зверски по една или друга причина

Акимаса,освен Тай не знам кви са то спаринг партньорите,но ако не са опитни в ключовете има вероятност да насилват дадена техника,тъй като не знаят границата,след която става чупенето.Съвета ми е да отработите бавничко лимита и после като тренирате да не проявявате излишно мъжество и да си тупате,когато трябва!Дали ше се предадеш когато някой ти е заключил ръката или след като я е счупил е въпрос на...предпочитание и гордост,но помисли за последствията!Ако си попаднал в такава ситуация,значи трябва да работиш повече върху защита и позициониране...После просто няма да ти се налага да се лекуваш от подобни травми... :up:

#31 aigner

aigner

Б А Б А И Т

• Дао
  • 176 мнения
  • От:виж снимката

Публикувано: 06 януари 2006 - 00:41

Аз в кариерата си на боксьор(3 тренировки с 3 спаринга) имам 2 КО.Единият е от удар в слънчевия сплит.Гадно е много.Не паднах, но се проснах на въжетата и незнаех каде съм около минута и половина (дишането ми беше проблем).После нищо не правих докрая на тренировката.Вторият път си беше класика тръгвам към моя приятел с "телеграфирано", кръчмарско кроше с лява ръка, а той от своя страна ме посрещна с десен прав, право в лявото око.Гадно е много.Пак не паднах(олюлях се, но моя арап ме хвана и ме задържа прав), но за нищо не ставах 2 дена след това, а поне седмица и половина ме боля глава.
Извод :
Кофти е да те нокаутират, не толкова защото те боли, а защото ставаш тарцал и всеки може да се изгаври с тебе, както му идва на болната фантазия.
Решение :
Колкото повече пот в залата, толкова по малко кръв на улицата.
Четох го това в една книга на Стоян Цветкашки, непомня негова мисъл ли е.
Няма власт над оная глава, що е готова да се отдели от раменете си.
Напред Ботев !!!
Теб обичам АЗ !!!

#32 water_rat_

water_rat_
  • Гости

Публикувано: 06 януари 2006 - 12:46

Аз два пъти съм нокаутиран - не на тренировка :)
Първия път в училище бомбен шут с баскетболна топка в главата от страна на едно футболистче. Както си стоях на сцената във физкултурния салон, така паднах от нея като чувал с картофи. Около две минути се опитвах да се освестя, но крайниците ми бяха като гумени, чувах силен звън в ушите/като след пиратка, гръмнала до тебе, но по-продължително/, всички гласове и шумове се носеха като от асансьорна шахта. След това десетина дни при рязко изправяне и при завъртане встрани на главата ми се завиваше свят и неударжимо почвах да :sick:. След една седмица се попритесних и подпитах позната лекарка и тя веднага отсече -леко мозъчно сътресение, пълна почивка и интелектуална в това число. Ама кой да слуша - решавах си по 20 задачи по геометрия дневно, че наближаваше класното, а после зяпах сръбската телевизия до среднощите  :fou:
Година и нещо след случката, в родната казарма, бързайки да изскоча от силно задимена стая, се натресох челно в рамката на вратата. :bang: Добре, че бях с кепе, че иначе със сигурност да съм си цепнал пъпеша. Буквално в главата ми нахлуха старите спомени. Направих си устата за болнично лечение или поне почивка в частта, обаче ротния реши че съм бомбе-скатавка, показа ми три пръста, попита колко са, аз, бунакът, отговорих правилно и ... ме запуснаха по задачи.
Добре поне, че тогава за мене "алкохол" беше мръсна дума, та поне това изискване съм спазил. Оттогава, да чукна на дърво, си пазя коравеца от сътресения.

#33 a_panov

a_panov
  • Дао
  • 95 мнения
  • От:Sofia
  • БИ:карате

Публикувано: 06 януари 2006 - 22:29

Колкото повече пот в залата, толкова по малко кръв на улицата.

Моя девиз е: Колкото повече кръв ва залата, толкова повече кръв на улицата.  :D  Майтапя се.

Мен лично са ме блъскали навсякъде но явно много се пазя, защото до сега нямам лоша контузия.
Случвало се е два-три пъти да ме закачат в главата (но тя е твърда) и само ме болеше известно време след това.

Иначе да ми пречернее и да не помня какво е станало, беше само когато влязах в Анатомията на НСА.

#34 Go6eto_

Go6eto_
  • Гости

Публикувано: 07 януари 2006 - 14:40

Първият ми нокаут! Беше във Варна март 2000г., на едно областно отборно първенство Кик бокс-лоу кик , играх срещу Дончо Дончев(Донев)от "Кралекс" Варна май беше!Преживяването е трудно описуемо, помня че след като вече дойдох на себе си, бях изключително спокоен и ми беше доста весело:)! Грешката бе моя-в клинч след сигнала "стоп" от съдията веднага свалих гарда и...  :invalid:  помня че се снимаше турнира ако някои има записа ще съм му много благодарен!!! :up:

#35 звяра

звяра

Гонещ вятъра

• Дао
  • 104 мнения
  • От:Велинград
  • БИ:Пекити-Търша Кали

Публикувано: 17 февруари 2006 - 14:29

Помня го и то доста добре, уширо гери в черния ми дроб. Много странно стана. Поех ритника, бях изпуснал въздуха и отвърнахс лоукик и не помня вече с какво. Объче като отстъпих назад и поех въздух все едно чук ме прасна отдолу в главата и се сринах. Нямаше болка, само зверско замайване. Иначе мавашита и колена в главата са ми се случвали 4-5 пъти. Те са по-неприятни остават и синки.  :black eye:
БЪЛГАРИЯ НАД ВСИЧКО!

#36 Hag

Hag

Трениращ

• Дао
  • 43 мнения
  • От:Където има бира из Ботевград
  • БИ:Tae Kwon Do ITF

Публикувано: 20 февруари 2006 - 22:04

Първият и единствен нокаут го помня така - една тупаница иде към носа и..... Се освестявам, тренера ме поливал с вода, незнам кво... и после на доктор и.... У нас в леглото. Та така вече я пазя тиквата :cool: . (.... = бели петна)
"Болката е привилегия на МЪЖА."

(\__/)
(='.'=)
(")_(")

#37 vienko

vienko

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 18 мнения

Публикувано: 22 юни 2006 - 20:58

Какво е усещането при нокаут ако изобщо има такова и при нокдаун ? Колко време е необходимо за възстановяване след нокаут и след нокдаун?

#38 Han Omurtag_

Han Omurtag_
  • Гости

Публикувано: 23 юни 2006 - 00:56

ако е в главата много зависи. Обикновено пълно възстановяване става след доста време - часове, дни. Дори след лек нокаут да продължиш боя , няма да е на 100%.
Нокаут в тялото или лоукик по-бързо. При по-лек обикновено след 20-30 мин може би. Сигурно при други ще е различно.

Първите няколко минути си неадекватен - където и да те нокаутират.

#39 Troshanov_ITF_

Troshanov_ITF_
  • Гости

Публикувано: 23 юни 2006 - 02:33

Да си кажа чесно незнам какво е.Ама не го пожелавам на никой обаче съм убеден че няма точен отговор на този въпрос защото всеки човек си има разлиен организъм който понася по различен начин ударите и на всичкото отгоре зависи с каква сила са те ударили лека и мека че съм дроб

#40 Furious_Angel

Furious_Angel

Insane Clown

• Дао
  • 59 мнения
  • От:Бургас
  • БИ:Бокс

Публикувано: 23 юни 2006 - 08:29

Както каза съгражданина Troshanov_ITF си е така.... несе знае.... Зависи от човека който те удря и от това къде те удря.... еми аз досега съм изяждал един подобен удар .... и ми казаха че съм се съвзел след 5 минути... ама не изпаднах в пълно безсъзнание... (баси хванаха ме ИЗОДЗАДЗЕ така е мноо грубо.... :evil: )