Към съдържанието

- - - - -

Работа с оръжие в Айкидо

• Please log in to reply
В темата има 245 мнения

#1 nidiza_

nidiza_
  • Гости

Публикувано: 13 февруари 2004 - 14:22

Тук искам да си поговорим за работата с оръжие в Айкидо, а и за майсторите, които работят boken и jo. Може би по скоро искам да намеря отговор, защо О'сенсей никога не е показвал работа с оръжие в HOMBU Dojo, а това е било част от ежедневието му в IWAMA. Както казва Morihiro Saito Sensei все пак той е прекарвал времето си 50 на 50 в HOMBU и IWAMA последните 10тина години от живота си и въпреки това Fujita Sensei казва, че никога не го е виждал да работи с оръжие....

Надявам се всеки да сподели своето мнение, а не отново да стане разпра между членове на БГ Айкидо организациите, кой се учи от по-добрия майстор...

#2 patnik_

patnik_
  • Гости

Публикувано: 13 февруари 2004 - 15:09

Kakvo znachenie ima kakvo se prepodava v hombu,po skoro ima znachenie do kakvo nivo na osaznavane si stignal.Ako razberesh che orazhita sa vazhni tarsish koi maistor da posledvash...Fujita do kolkoto znam e imal administrativna dlaznost,i kato takav miastoto mu e bilo v ofisa kak shte vidi niakoi da prepodava orazhie.Toi samiat ne go vladee i zatova go otricha.....

#3 robert_

robert_
  • Гости

Публикувано: 15 февруари 2004 - 06:56

O-sensei niama nishto obshto s hombu dojo.tova dojo e ot Kiushimaro sensei.O-sense e vlizal tri puti za minuti vutre.nikoga ne e iskal takova dojo.i nikoga ne iskal da ima neshto obshto s nego.vlizal e tam kato bi vlezul na vsiako miasto koeto go pokani za demonstracia.niama takuv vupros:oruzia-aikido.
aikido bez oruzia ne sushtestvuva.kushta bez osnovi se srutva.
1967(ako ne se luza)Murashige sensei e izpraten v Evropa ot O-sensei na misia.toi triabvalo da chete otkrito pismo do praktikuvashtite i sled tova da demonstrira ISTINSKOTO AIKIDO.taka pishe v pismoto za tova koeto shte im bude pokazano ot Murashige.Demonstraciata vinagi e zapochvala s iaitoh(katana).
za suzalenie v belgia murashige sensei pochiva v avtomobilna katastrofa.edva sled kato e napravil tri demonstracii.
tezi fakti sa neudobni za hombu,zatova ste e trudno da stignesh do tiah.cheteiki pismoto v prav red,taka kakto e bilo v rucete na Murashige sensei,tova aikido koeto se praktikuva dnes(s izkluchenia)niama nisshto obshto s tova koeto e sutvoril suzdatelia.

#4 Мирослав Георгиев_

Мирослав Георгиев_
  • Гости

Публикувано: 16 февруари 2004 - 11:42

zdravei, Robert. Vupreki, che ne se zanimavam s aikido, vinagi mi e bilo mnogo interesno tova BI. Za men, a predpolagam oshte poveche za praktikuvashtite aikido, bi bilo mnogo polezno da znaiat koi sa tezi izkluichenia, koito sa zapazili i razvivat aikido taka, kakto e bilo pri Morihei Ueshiba. Smiatam, che e dobre za samoto aikido, ako moje poveche hora da nameriat nachin da se zanimavat imenno s takiva maistori, koito praktikuvat takova aikido, kakvoto triabva to da bude. Estestveno, che e trudno, naj-malkoto zashtoto tezi maistori ne sa v Bulgaria, no smiatam, che vse niakoj moje da uspee da gi nameri.
Pozdravi i uspehi.

#5 robert_

robert_
  • Гости

Публикувано: 17 февруари 2004 - 03:28

miroslav,mnogo me radva vuprosa ti.
eto ti imena na zivi hora.
Tada Hiroshi- hrama Geshio-ji-Tokyo
Chiba Kasuo- san diego ,california
Shibata -=barclay,california
Murashige Marc-san diego,ca.
Miamoto Tsuruzo-hombu,tokyo

#6 patnik_

patnik_
  • Гости

Публикувано: 17 февруари 2004 - 14:48

Bih Pribavil i Yokota sensei.Pone ot demostratsiite koito sam mu vizhdal v Sofia.

#7 cic_

cic_
  • Гости

Публикувано: 18 февруари 2004 - 13:23

Здравейте,
аз също не се занимавам с айкидо но много ми е интересен следния въпрос: Имам филм с Морихей Уешиба и филм (говора за документални) със Стивън Сийгъл. Има огромна според видима разлика в начин по който правят нещата. Освен това в последния филм на Сийгъл (разбира се това е филм но все пак) се забелязва коренна разлика в начина му на бой - използва доста удари от У шу и т.н.
Та въпроса ми е в какво се различават техните стилове, или по точно какво Сийгъл е променив в оригиналните концепции.

Поздрави ...

#8 robert_

robert_
  • Гости

Публикувано: 19 февруари 2004 - 04:40

sravniavsh siegal s O-sensei...
purvo se prevurni ot "produkt" v normalen chovek.posle zadavai vuprosi.
i znai che v tvoeto poluzenie "aikido"na koeto te uchat e opasno.shte ti iztreshti glavata na cialo.ako iskash da razberesh O-sensei triabva da trenirash denonoshno v tishina.ako iskash da da razberesh siegal tribva da shmurkash po pet grama na den.

#9 Onimo

Onimo

剣士

• Дао
  • 485 мнения
  • От:Бургас
  • БИ:Кендо, Тай Чи
  • Предишен прякор: Deshimaru

Публикувано: 19 февруари 2004 - 05:28

А може ли линк към тоя филм с о-сенсей?
Скромност и тежки тренировки.

#10 ELTEMIR_

ELTEMIR_
  • Гости

Публикувано: 01 март 2004 - 11:27

Daaaaaa
neshte i duma 4e aikido e nishto bez praktikata s orajie
nali parvo trqbva da se nau4im da hodim ako iskame da mojem da ti4ame:)
Tehni4eski poglednato vsqka edna waza v aikido izliza ot rabotata s katana-da ne zabravqme i tova 4e vsi4ki qponski boini izkustva sa sazdavani v period kogato osnovnoto orajie e bilo me4at-E za da mojesh efektivno da se protivopostavish na tozi me4 bi sledvalo da go vladeesh dobre:))
taka 4e za men aikido e ne samo tqlo no i orajie-a i v kraina smetka te i dvete sa edno
da ne govorim pak i za psihologi4eskata i duhovna naglasa koito rabotata s nego trqbva da dade na u4enika:))) :wink:
drug e vaprosat 4e v nashata mila strana po4ti nqma "sensei"koito da go prepodavat-a i moje bi na tqh nikoi ne im go e demonstriral za sajalenie.
taka 4e ako poznavate takiva mola kajete na horata :)

#11 Bitchelina_

Bitchelina_
  • Гости

Публикувано: 11 март 2004 - 01:51

Nie Iwama uchenitsite izpolzvame orazhijata prez okolo 30-40% ot trenirovkite. Na mnogo ot trenirovkite uchitelja ni objasnjava neprekasnato za vrazkata mezhdu orazhija i taijutsu. Az neznam horata koito ne trenirat s orazhija kak se nauchavat da pravjat yonkyo naprimer???

#12 MeTaLoN_

MeTaLoN_
  • Гости

Публикувано: 11 март 2004 - 12:49

Bitchelina ( :huh: ) e права. Йонкьо произлиза от захвата с бокен (от там и катана) и държенето й на центъра (ако наистина се сещам правилно). Също и шихо наге бих прибавил. Оръжията са още едно стъпало към истината според мен. Но ако не можеш да контролираш ръцете си да изработиш сръчност не можеш и да боравиш с оръжие. за това мисля че тези две неща трябва да вървят ръка за ръка. много ми се иска да посетя и да гледам тренировки на Ивама рю бай дъ уей. :up:

#13 vlado_

vlado_
  • Гости

Публикувано: 26 март 2004 - 22:03

Ние при сенсей Светозар Ангелов практикуваме оръжие събота и неделя В клуба ни например работата с оръжие е задалжителна.Танто тори, кумитачи,кумиджо,ката с танто,ката с джо,субури и тн...Работата с оръжие ме изпълва!!!

#14 atemi_

atemi_
  • Гости

Публикувано: 27 март 2004 - 19:35

Хай! :up: Аз не тренирам то4но айкидо(БИ на основата на айкидо),но нашия сенсей набляга доста на оръжията.

#15 HIKARI_

HIKARI_
  • Гости

Публикувано: 28 март 2004 - 11:37

Работото с оръжие е основна за айкидо!
Обаче много завивси при кой майстор я учиш, защото много майстори казват, 4е работата с оръжие в айкидо е същатат както в кендо и яйдо което е абсурд!!!!!

вижте в айкикен и айки джо

#16 Onimo

Onimo

剣士

• Дао
  • 485 мнения
  • От:Бургас
  • БИ:Кендо, Тай Чи
  • Предишен прякор: Deshimaru

Публикувано: 28 март 2004 - 13:29

Съветвам те да се вслушаш в съвета на тази майстори :)
катаната е една...
Скромност и тежки тренировки.

#17 ELTEMIR_

ELTEMIR_
  • Гости

Публикувано: 29 март 2004 - 10:44

ДА КАТАНАТА Е ЕДНА НО "МАЙСТОРИТЕ" В БЪЛГАРИЯ СА МНОГО И ВСЕ СА НАЙ-КОМПЕТЕНТНИТЕ ПО ВЪПРОСА- ТАКА ЧЕ НЯМА СМИСЪЛ ДА ГИ СЪBЕТBАШ-ТЕ ЗНАЯТ BСИЧКО :wink: :wink: :wink:

#18 HIKARI_

HIKARI_
  • Гости

Публикувано: 30 март 2004 - 08:10

ELTEMIR, щом мислиш така, си е твой проблем!
Вземи малко по4ети, за това от къде3 са дошли оръжията в айкидо, вземи ако искаш питай кендистрите за това как се работи с ме4 и след това вземи едно филм4е на ОСенсей или Сайто сенсей и виж ако можеш да видиш! :up:

#19 Master

Master

Dart Ruffian

• Dark Side
  • 2566 мнения
  • От:Варна
  • БИ:Самоотбрана с интелект

Публикувано: 16 юли 2004 - 10:49

Съживявам тази позабравена тема, защото ми прави впечатление, че в България специално не се набляга никак на работата с оръжие, затова ще споделя как се работи при нас и се надявам и вие да споделите, като евентуално ще си дадем един на друг полезни идеи.
В моя клуб понастоящем тренираме два пъти седмично с оръжие, по половин тренировка с оръжие, останалата част без. Оръжията се въртят две тренировки с едното и после две с другото. Това позволява на хора, които могат да идват точно определени дни от седмицата да не случват тренировка само с джо например и да изостанат с бокените, а да тренират и с двете основни оръжия, а после да правят и няколко техники.
Самата тренировка с оръжие не е хаотична, а по програма. Тя включва 20 субурита с джо и горе долу още толкова с бокен. Отделно имаме няколко кати с джо, няколко с бокен, в това число и кати от яйдо. Всяко субури представлява някакъв основен удар + придвижване + блок, все елементи, които участват в техники, кати, куми тачи и куми джо. Всеки път правим по 5 субурита поне, като тези с джо ги правим и от огледална позиция, след като шихан Кобаяши показа такива неща на последния семинар и всички се почувствахме в небрано лозе :) След това правим по някоя ката, куми тачи или куми джо и след това си правим нормални техники до края на тренировката. Тази програма определено дава резултат, даже и при начинаещи, помага много и при техники с празна ръка, тъй-като повечето произлизат от различни техники с оръжие и имат общи придвижвания.
Всичките тези неща са инициатива на моят сенсей, той се е ровил да ги търси и да ги сглоби в едно цяло. Не е преоткрил нищо, но определено систематичната подготовка дава по-добри резултати. Сега мога много по-лесно да науча нова ката, тъй-като нейните базови елементи са ми познати.
НЕ МЕ ПРЕДИЗВИКВАААЙ!!!

#20 nikodim petrov

nikodim petrov

ησυχία

• Дао
  • 936 мнения
  • От:София
  • БИ:Българско бранно умение

Публикувано: 16 юли 2004 - 11:47

Нямам представа как се борави с оръжие в Айкидо,но искам да подчертая че работата с тояжка е доста полезна за развиване на редица качества.Винаги когато имам свободно време,се разкършвам (отпускам) посредством играта с тояжката.Играта с нея някак си ме успокоява,докато раздвижвам тялото си.Раздвижването е доста комплексно - от китки,лакти до гърба и раменете.След такваз приятна загрявка преминавам и към самата тренировка.
Поздрави

Това мнение е редактирано от nikodim petrov: 16 юли 2004 - 11:57

Когато човек вижда себе си по-добър от другите, е нормално да осъжда и злослови !
Бранното умение от самото начало ни учи, укрепва и усъвършенства в любовта.