Към съдържанието

- - - - -

Работа с оръжие в Айкидо

• Please log in to reply
В темата има 245 мнения

#21 Master

Master

Dart Ruffian

• Dark Side
  • 2566 мнения
  • От:Варна
  • БИ:Самоотбрана с интелект

Публикувано: 16 юли 2004 - 12:56

Прав си Никодим, работата с тояга (джо в айкидо) е приятна, също и с бокен (дървен меч). Развиват се качества, оправяш си движения, позиции, дишане - все важни неща. Последната новинка бяха едни имитации на катани с калъф - на външен вид приличат на истински, но са декоративни. С тях тренираме яйдо кати и как се изважда и прибира меча, нещо, което с бокен не е същото. Само че, нашият клуб е изолирано явление, което е жалко. Работата с оръжие не е толкова сложна, но без практика няма как да не куца, а дори сенсеите като цяла практикуват малко с оръжия - не знам защо е така.
Чува се, че и Кендо ще се появи във Варна, оттам може да видим нови идеи и да обменим опит.
НЕ МЕ ПРЕДИЗВИКВАААЙ!!!

#22 hinki_

hinki_
  • Гости

Публикувано: 10 септември 2004 - 12:04

Тук има малко клипове с основни техники - аикиджо и аикикен.
Iwama Ryu Aikido.
Просто кликнете на Video Clips.

http://www.ki-shin-t...e/frameset.html

Има и учебни клипове за Уечи рю карате.

#23 Onimo

Onimo

剣士

• Дао
  • 485 мнения
  • От:Бургас
  • БИ:Кендо, Тай Чи
  • Предишен прякор: Deshimaru

Публикувано: 16 септември 2004 - 18:22

вземи ако искаш питай кендистрите за това как се работи с ме4...

<{POST_SNAPBACK}>

С питане не става работата трябва да си тренирал (кендо), за да можеш да се изказваш така и то в противоречие с "майстори".
Скромност и тежки тренировки.

#24 ELTEMIR_

ELTEMIR_
  • Гости

Публикувано: 18 септември 2004 - 16:40

С питане не става работата трябва да си тренирал (кендо), за да можеш да се изказваш така и то в противоречие с "майстори".

<{POST_SNAPBACK}>

няма нужда да питам които и да е било
не му се хващаи Дешимару-тои Хикари знае много добре за какво става дума
само че обраща вапроса в друга насока :P

#25 hinki_

hinki_
  • Гости

Публикувано: 21 септември 2004 - 17:39

http://www.aikido-fr...-Kumijo-1-6.avi

Тук има клип на Морихиро Сайто Сенсей. Kumijo 1-6
Струва си.

#26 GADINA_

GADINA_
  • Гости

Публикувано: 25 септември 2004 - 19:56

вземи ако искаш питай кендистрите за това как се работи с ме4

Еми ако позволите да си кажа скромното мнение-кендистите тренират само с ме4,3-4 пъти на седмица и така след 4-5 годинки ЗАПО4ВАТ да разбират за какво става въпрос.

ДА КАТАНАТА Е ЕДНА НО "МАЙСТОРИТЕ" В БЪЛГАРИЯ СА МНОГО И ВСЕ СА НАЙ-КОМПЕТЕНТНИТЕ ПО ВЪПРОСА- ТАКА ЧЕ НЯМА СМИСЪЛ ДА ГИ СЪBЕТBАШ-ТЕ ЗНАЯТ BСИЧКО

Мдаа,за съжаление съм напълно съгласен с ЕЛТЕМИР.Много "майстори" на меча има вече в България и всички мислят,че могат страшно много неща.А и доста айкидисти си мислят така...

пс:не целя да обидя никого от практикуващите айкидо,просто такива са личните ми наблюдения

#27 diavol4e_

diavol4e_
  • Гости

Публикувано: 26 септември 2004 - 17:04

Йонкьо произлиза от захвата с бокен (от там и катана) и държенето й на центъра (ако наистина се сещам правилно). Също и шихо наге бих прибавил. Оръжията са още едно стъпало към истината според мен. Но ако не можеш да контролираш ръцете си да изработиш сръчност не можеш и да боравиш с оръжие. за това мисля че тези две неща трябва да вървят ръка за ръка. много ми се иска да посетя и да гледам тренировки на Ивама рю бай дъ уей.  :up:

<{POST_SNAPBACK}>

И аз така мисля.
А за тренировките-заповядай! :sunny:

#28 MISHEL_

MISHEL_
  • Гости

Публикувано: 27 септември 2004 - 09:45

Тя включва с джо и горе долу още толкова с бокен. Отделно имаме няколко кати с джо, няколко с бокен, в това число и кати от яйдо. Всяко субури представлява някакъв основен удар + придвижване + блок, все елементи, които участват в техники, кати, куми тачи и куми джо.  Всеки път правим по 5 субурита поне, като тези с джо ги правим и от огледална позиция, след като шихан Кобаяши показа такива неща на последния семинар и всички се почувствахме в небрано лозе :) След това правим по някоя ката, куми тачи или куми джо и след това си правим нормални техники до края на тренировката.

<{POST_SNAPBACK}>

Мастер, за 20 те субурита, куми тачи и куми джо съм съгласна, но не разбрах колко кати има с джо /говоря за Айкидо/. А за ката с кен за първи път чувам.
На семинара с Кобаяши видях, че работата ви с оръжие не е особено добра и може би това се дължи на недостатъчна инфорация по отношение на работата с оръжие. Разбирам те за небраното лозе!
Айкидо съчетава в себе си три основни неща работа с кен, работа с джо и техники с голи ръце. Само тогава тренировките са цялостни и много от техниките с голи ръце са свързани с работата с оръжие, която дава една добра основа на трениращия! :)

#29 Master

Master

Dart Ruffian

• Dark Side
  • 2566 мнения

Публикувано: 27 септември 2004 - 10:27

Кати с бокен има, но май не всички ги правят. Кати с джо има две останали от О'Сенсей - едната с 13 другата с 31 елемента. Виждал съм и други, но почти не съм ги правил и не мога да дам подробности. Това за небраното лозе важеше само за огледалните позиции с джо - пропуск, който своевременно компенсирахме :)
Инак е ясно, че работата с оръжие е част от сериозната айкидо подготовка - инак става нещо много осакатено.
Само ме озадачи какво ще да е ката с танто, такова нещо все още не съм виждал, а поне от две места съм чувал че правят в някои клубове.
НЕ МЕ ПРЕДИЗВИКВАААЙ!!!

#30 aikizk

aikizk
  • Дао
  • 132 мнения
  • БИ:айкидо

Публикувано: 27 септември 2004 - 11:42

Здравейте приятели.
Може ли някой да ми каже кой майстор някога е преподавал бокен или джо в България.Не говоря эа семинарите,когато синсейте направят по някоя друга тренировка.Замислете се какво ще бъде един семинар от три дни в който сутринта се работи по два часа с бокен,а следобед толкова с джо.Тогава можем като трениращи Айкидо да кажем,че сме работили с оръжие.Такъв семинар е направил Чиба сенсей в Англия приди три години на който са присъствували моите братя и ми казаха,че по-бърза работа не са виждали.
Аз мисля,че за нас е достатъчно да работим шомен и шихо кири с бокен на този етап.Можи би след три-четири години ежедневна работа независимо дали е самостоятелна или групова триябва да започнем до учим нещо друго.Нека всики си отговори за себе си дали работи всеки ден с бокен и по колко.За да се започне работа с джо аз считам,че трябва да се премине през гореспоменатия етап,тъй като то е по-сложното от двете оръжия.

#31 MISHEL_

MISHEL_
  • Гости

Публикувано: 27 септември 2004 - 11:52

Само ме озадачи какво ще да е ката с танто, такова нещо все още не съм виждал, а поне от две места съм чувал че правят в някои клубове.

<{POST_SNAPBACK}>

Никъде не споменавам за ката с танто! Какво точно имаш предвид? :confused:

Може ли някой да ми каже кой майстор някога е преподавал бокен или джо в България.
Аз мисля,че за нас е достатъчно да работим шомен и шихо кири с бокен на този етап.Можи би след три-четири години ежедневна работа независимо дали е самостоятелна или групова триябва да започнем до учим нещо друго.Нека всики си отговори за себе си дали работи всеки ден с бокен и по колко.За да се започне работа с джо аз считам,че трябва да се премине през гореспоменатия етап,тъй като то е по-сложното от двете оръжия.

<{POST_SNAPBACK}>

Доколкото ми е известно в Takemusu Aikido Association работят с оръжие - бокен, джо и танто. На техни семинари се преподава и работа с оръжие.
За твоя информация работата с джо е много по- лесна от този с кен. С кен упражненията са по-малко, но пък са по трудни за усещане. Според мен трябва да се работи и с джо и с кен паралелно, защото едното е зависимо от другото. :chinese:

#32 Master

Master

Dart Ruffian

• Dark Side
  • 2566 мнения

Публикувано: 27 септември 2004 - 12:48

Никъде не споменавам за ката с танто! Какво  точно имаш предвид?  :confused:

<{POST_SNAPBACK}>

Ти не си, но съм чувал от две места тъкмо, затова искам да видя за какво става дума. Не мога да си го представя това :)
aikizk - във всеки по-сериозен клуб по айкидо без значение към коя организация е се работи и с оръжие по простата причина, че това е част от айкидо практиката.
А дето препоръчваш няколко години само шомен да правиш - нищо няма да научиш, една ката няма да можеш да направиш като хората. Сайто сенсей е оставил много хубава програма за работа с оръжие - в неговите субури с джо 20 на брой и 7 с бокен са включени всички основни елементи, които после се използват навсякъде комбинирани по различен начин. Инак е все едно 5 години да тренираш само шоменучи иккьо примерно, дори да допуснем, че народа няма да пукне от скука накрая и тази техника няма да знаят като хората, защото използва само един два от базовите принципи на айкидо. Подотовката трябва да е комплексна, но систематична, така че новите знания да са на базата на старите и така да се изгради една стабилна основа за развитие.
НЕ МЕ ПРЕДИЗВИКВАААЙ!!!

#33 vlado_

vlado_
  • Гости

Публикувано: 27 септември 2004 - 18:17

Ти не си, но съм чувал от две места тъкмо, затова искам да видя за какво става дума. Не мога да си го представя това :)

Здравей Мастер,местата от които си чувал за танто кати може да са две, но единственото място в България на преподаването на двете татнто кати (научени от извора) са в Такемусу Айкидо Клуб и директно от Светозар Ангелов Сенсей(не правя реклама на клуба,не тренирам отдавна).Основно те са две:джу ни но татнто ката; и джу хачи но танто ката.Предадени са като точно описани от О-Сенсей и изпълнени публично на световният Айкидо конгрес в Отава 88г(ако не бъркам годината) от Годзо Шиода и един друг майстор,който не су спомням името му.Единствено и само там съм виждал детайлно обяснение от Сенсея как се правят катите-има ги виждал съм ги наживо.Може би ако търсиш повече информация е по добре да се свържеш директно с тях и да посетиш тяхна съботна или неделна тренировка(имам спомени ,че тогава тренират високите данове при тях с оръжие).Мисля че Сенсей Ангелов е още в София и ако е тука се възползвай да отидеш и да видиш класа невиждана за в България.

#34 Master

Master

Dart Ruffian

• Dark Side
  • 2566 мнения

Публикувано: 27 септември 2004 - 19:56

10х, точно от ваш човек съм чувал тези работи. Някой път като наминавам към София може да се отбия при вас.
НЕ МЕ ПРЕДИЗВИКВАААЙ!!!

#35 Petar_

Petar_
  • Гости

Публикувано: 27 септември 2004 - 20:44

възползвай да отидеш и да видиш класа невиждана за в България.

<{POST_SNAPBACK}>

Аш косум брато,ей това требе да се види :D Класа невиждана в България.
Имам ли път към София - непременно.
Къде се е учил тоя сенсей? Че такова ниво има?Не за друго,ама нещо не съм го чувал в Айкидо средите

#36 Titan

Titan

Възкръстнал

• Дао
  • 152 мнения
  • От:Чукотка
  • БИ:Пекити Ташак

Публикувано: 28 септември 2004 - 04:11

... да видиш класа невиждана за в България.

<{POST_SNAPBACK}>

А за къде е виждана ???
Тоя юнак трябва да е много добър - " S-класа"- с лети джанти и бизнес пакет.
Виж кво брато, кажи къде се е учил невероятния да одиме и ние да си дигнеме нивото ( надморското ).

#37 Kiai

Kiai

Нов участник

• Дао
  • 16 мнения
  • БИ:aikido

Публикувано: 28 септември 2004 - 08:21

"Очите губят свойта сила да виждат зримите неща". Това е цитат от песен на ФСБ,ама вероятно вие и нея не сте я чували. :( Всеки,който практикува БИ притежава достойнство и интелект и най-малкото,което може да направи е да се контролира.Сигурно не сте чували и за Каншу ката с джо,това значи ли,че тя не съществува :huh: ......ами не знам.Просто докато кервана си върви,кучетата си лаят.Не е срамно да попиташ,срамно е да демонстрираш некомпетентни мнения."Без да се впускаш в разговор безделен,вниквай чрез упражнения"-O'сен-сей го е казал нали?????

#38 vlado_

vlado_
  • Гости

Публикувано: 28 септември 2004 - 09:11

Незнам много за него юнаци.Бил съм на негов семинар само с оръжие и на една негова тренировка-това е!Беше поканен от БАФ преди няколко години и доколкото знам са тренирали заедно с моя прдишен Сенсей Дани и Сашо Акексиев още през 1989 г(Това ми го каза лично Сашо) по добре питайте тях А историята за него ми я каза Дани Димитров преди да замине за Испания и тя е ,че е тренирал първо при Кенжи Шимидзу в Германия и после той лично го праща в Япония ама това преди 10-15 години става.....Водеше семинара на 3-тите данове би трябвало да е 4 или 5 дан и сега е около 40 г.Това е!

#39 aikizk

aikizk
  • Дао
  • 132 мнения
  • БИ:айкидо

Публикувано: 28 септември 2004 - 10:49

Ех приятели,все още има хора които мислят,че тренират все едно се готвят за демонстрация.С две думи трябвало да се тренира разнообразно.С такава нагласа,ще ви е страшно скучно в Хомбу доджо.Там разнообразие няма.Това за работата с бокена не е моя измислица,но трябва да навлизам в големи подробности.ЗА МЕНЕ ЩЕ Е УДОВОЛСТВИЕ ДА ОБМИНИМ ОПИТ НА СЕМИНАРА В ТЪРНОВО.Здравко-Пловдив

#40 Petar_

Petar_
  • Гости

Публикувано: 28 септември 2004 - 11:54

Незнам много за него юнаци.Бил съм на негов семинар само с оръжие и на една негова тренировка-това е!Беше поканен от БАФ преди няколко години и доколкото знам са тренирали заедно с моя  прдишен Сенсей Дани и Сашо Акексиев още през 1989 г(Това ми го каза лично Сашо)  по добре питайте тях А историята за него ми я каза Дани Димитров преди да замине за Испания  и тя е ,че е тренирал първо при Кенжи Шимидзу в Германия и после той лично го праща в Япония ама това преди 10-15 години става.....Водеше семинара на 3-тите данове би трябвало да е 4 или 5 дан и сега е около 40 г.Това е!

<{POST_SNAPBACK}>

Сори брато,просто не съм го чувал тоя пич досега( всъщност видях един сайт в който нямаше много инфо конкретно за него) Историята която си написал е задоволителна.Ако е тренирал наистина при Кенджи Шимицу - супер.Много го бива него.Ако е в България тоя пич,защо не съм го виждал на кьорав семинар
( любопитство просто)

Всеки,който практикува БИ притежава достойнство и интелект и най-малкото,което може да направи е да се контролира.Сигурно не сте чували и за Каншу ката с джо,това значи ли,че тя не съществува :huh: ......ами не знам.Просто докато кервана си върви,кучетата си лаят.Не е срамно да попиташ,срамно е да демонстрираш некомпетентни мнения."Без да се впускаш в разговор безделен,вниквай чрез упражнения"-O'сен-сей го е казал нали?????

<{POST_SNAPBACK}>

Има една ката 88 движения.Някой знае ли я? ;D Не е знаете нали? Ама я имааааааааааааа :P
Абе нали и шоу трябва да става :D Иначе ебати скуката ;D