Към съдържанието

Лицеви опори

• Please log in to reply
В темата има 124 мнения

#1 Han Omurtag_

Han Omurtag_
  • Гости

Публикувано: 06 февруари 2007 - 19:30

Това си остава едно от най-добрите упражнения - натоварва рамо, корем, гърди, бедра, гръб, ако се правят на юмруци - стягат и предмишницата. Много полезно упражнения за всякакви спортове. Мое мнение - основно упражнение в БИ.
push-ups-hands1.jpg
Нормални лицеви опори с широка опора на дланите - на линията на раменете, но по-широко от раменната ширина. Натоварват се гърдите.

Тесни лицеви опори - лактите се търкат о тялото - повече трицепс и рамо.

Хинду/ индийски лицеви опори (някъде го мернах smile.gif току-що и не ми хареса как хората се отнасят към тях) . Обикновено краката са по-широко разтворени, но може и с по-прибрани, както са класическите лицеви. Ръцете може да са на широка опора , или тясна - поставено малко по-напред от раменете. Изпълняват се с "гмуркане" напред и връщане по същия път. Олекотен вариант - не се връща по същя път, ами просто отгоре тялото се поставя пак в изходно положение. Първия вариат, изпълнен прецизно, ни кара да правим две опори на едни броене - гмуркане напред и връщане през "задно гмуркане" пак през опора. Натоварват се доста раменете и трицепса. Демек 10 индийкси опори са равни на 20 нормални. Тва грубо казано, да не земете да ми скочите на рогите сега smile.gif . За много харесвам тези лицеви опори.

Има и други варианти:

силно избутване и пляскане с ръце

едната ръка на топка - може да се сменят ръцете с подскоци върху топката.

лицева опора - мах нагоре и настрани с едната ръка и следим дланта с поглед, връшаме, лицева и пак вдигаме вертикално нагоре и т.н. Любимо упражнение. Получва се , че винаги накрая на избутването от лицева, в стремежа си да вдигнем дланта нагора, правим последните няколко сантиметра опора на една ръка. Статичното натоварване на коремната преса, докато вдигаме ръката, натоварва доста допълнително. Освен това пресата се натоварва статично на усукване, което е добре.

опори на една ръка - тука мания. Юмрук, пръсти, близо и далече дланта до/от тялото.

Та я сега кажете как правите опори. Аз правя всичките от горните. Разнообразявам , че да не ми писнат.

Едно време правехме и лицеви по четирима - четири човека правят квадрат и всеки слага стъпалата си на раменете на човека зад него. Супер, само да има желаещи smile.gif .

Лицеви опори с краката на топка ( ей тази топка http://www.coresecrets.com/ ) са много добри. Трудни за балансиране.

bb.gif

#2 ЖеЛяЗн0_БеБе

ЖеЛяЗн0_БеБе
  • Дао
  • 148 мнения
  • От:Кюстендил
  • БИ:айкидо,муай-тай

Публикувано: 06 февруари 2007 - 20:16

А някакви лицеви опори за жени?Мисля че имаше и женски вариант,от колене или нещо такова... :confused: :confused:
I`ve got the magic stick....

#3 Thai_

Thai_
  • Гости

Публикувано: 06 февруари 2007 - 20:21

А някакви лицеви опори за жени?Мисля че имаше и женски вариант,от колене или нещо такова... :confused: :confused:

Качена снимкаКачена снимка

#4 Han Omurtag_

Han Omurtag_
  • Гости

Публикувано: 06 февруари 2007 - 20:33

Тай постна снимките. Тва е. Плюс всичко по-горе казано, само че се прави на колене. Колкото по-бързо обаче преминеш на опори с цяло тяло, толкова по-добре. Не се изгърбвай. Виж дамата от снимките как е с прав гърбнак в основата на шията. Т.е. гледай леко пред себе си , а не надолу. Д-то да не стърчи нагоре :) . Затова казвам , че опорите натоварват и гърба, защото при правилно упражнение, гърбът се държи изправен и се стяга. Ако решиш да преминеш на цяла опора, опитай отначало с разтворени крака. Колкото по-разтворени, толкова по-лесно (там всичко е лостова система, ако някой си спомня физиката :) ). Постепенно, като свикнеш да държиш тялото изпънато, започни да събираш стъпалата постепенно с времето.

#5 ЖеЛяЗн0_БеБе

ЖеЛяЗн0_БеБе
  • Дао
  • 148 мнения
  • От:Кюстендил
  • БИ:айкидо,муай-тай

Публикувано: 06 февруари 2007 - 20:42

Не,аз по принцип нямам проблеми с трудността,даже се бях научила да правя нормалните,но ме е страх да не заякна в гърба,все пак за момиче не е особено естетично,и за това исках нещо по-леко,но не знаех точно как се правят,благодаря ви много! :up:
I`ve got the magic stick....

#6 Han Omurtag_

Han Omurtag_
  • Гости

Публикувано: 06 февруари 2007 - 20:52

Не,аз по принцип нямам проблеми с трудността,даже се бях научила да правя нормалните,но ме е страх да не заякна в гърба,все пак за момиче не е особено естетично,и за това исках нещо по-леко,но не знаех точно как се правят,благодаря ви много! :up:

Няма да направиш големи мускули, ако това те тревожи. Просто гърбът ще се стегне. Няма да стане голям и т.н. При лицевите опори гърбът се натоварва повече статично. Статичните упражнения по принцип не водят до увеличаване на масата и са доста полезни според мен.

Това мнение е редактирано от Han Omurtag: 06 февруари 2007 - 20:54

#7 Anouk

Anouk

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 11 мнения

Публикувано: 06 февруари 2007 - 21:13

Аз ги правя с цяло тяло, на юмруци на широчината на раменете.
Страхотно развиват и са много добри според мен :up:

#8 stareca uan_

stareca uan_
  • Гости

Публикувано: 06 февруари 2007 - 21:29

Няма да направиш големи мускули, ако това те тревожи. Просто гърбът ще се стегне. Няма да стане голям и т.н. При лицевите опори гърбът се натоварва повече статично. Статичните упражнения по принцип не водят до увеличаване на масата и са доста полезни според мен.

като правя лицеви на една ръка ,после имам мускулна треска на гърба ,въпреки че точно него ,го тренирам най-редовно,иначе лицевите са страхотно упражнение,много пъти , когато нямам време за щанги, карам на лицеви ,месец ,два, може и повече време и като се върна към щангите уастановявам , че не само не съм загубил форма , но напротив , силата ми се е повишила , с тях си лекувам и травми...правя ги възможно най чисто ,като редувам ,стандартни на длани , хинду , на юмруци , на една ръка ,понякога на пръсти , в почивките мостирам или правя преси ...Поздрави

#9 куция

куция

Лао Ду

• Дао
  • 61 мнения
  • БИ:жик так

Публикувано: 06 февруари 2007 - 22:12

Най-готини са лицевите опори на пръсти било то на 3 пръсна или на 5.Нама значение с какво разположение на рацете ги правя,по-широко от раменете или по-тясно винаги ги првя на пръсти.
Четете бързо защото модераторите бързо трият тука

#10 nakmuay_

nakmuay_
  • Гости

Публикувано: 06 февруари 2007 - 22:56

:) Няма да има никакви неприятни в естетическо отношение последици от лицевите опори за теб.Познавам гимнастички които всеки ден правят лицеви опори и те уверявам ,че имат много красиви и стегнати фигури без да губят ни най-малко от своята женственост....така,че не се притеснявай....няма значение какви опопи ще правиш...Желая ти успех :up:

Опори....поправям се :D

#11 Han Omurtag_

Han Omurtag_
  • Гости

Публикувано: 07 февруари 2007 - 00:03

Лицеви на една ръка натоварват доста страничната част на торса - странични коремни, паласки :) , или както му викате. На всичко отгоре тялото е усукано и се получава статично усукано натоварване (егати!).

#12 thugelena_

thugelena_
  • Гости

Публикувано: 07 февруари 2007 - 00:15

Някой така добър да сподели тънкостите при лицевите опори на една ръка? Нещо не ми се отдават :)

#13 shodan

shodan

Немска овчарка

• Кик-бокс
  • 711 мнения
  • БИ:Kick Boxing, Kyokushinkai Karate

Публикувано: 07 февруари 2007 - 00:27

Някой така добър да сподели тънкостите при лицевите опори на една ръка? Нещо не ми се отдават :)

Разкрачи се повечко и леко завърти тялото на една страна :wink:
Нека все пак спецовете да се изкажат.

Това мнение е редактирано от shodan: 07 февруари 2007 - 00:29

След години
ще стане скалата дребен чакъл,
без да прекъсва
вечните метаморфози
на този променлив свят

#14 thugelena_

thugelena_
  • Гости

Публикувано: 07 февруари 2007 - 00:28

Разкрачи се повечко и усукай тялото :wink:
Нека все пак спецовете да се изкажат.

Усещам много голямо напрежение в лактите, това е основният проблем. В лакътя на опорната ръка всъщност.

#15 Han Omurtag_

Han Omurtag_
  • Гости

Публикувано: 07 февруари 2007 - 00:30

Като за начало започни да стоиш на една ръка на опора. Без да свиваш надолу. Моето мнение е, че лакетът трябва да е насочен малко навън, демек дланта да е малко обърната навътре. Така като че ли усилието се разпределя най-равномерно между гръден мускул, трицепс и рамо. В началото разтвори краката, или направо опитай да си на колене. Така ще скъсиш лоста (тялото, стига с тая физика) и ше е по-лесно. Та значи - раздалечени стъпала. Естествено е тялото да е счупено малко в талията на страната , противоположна на опорната ръка. За баланс. Както казахме, лакетът да не се свива близо до тялото, дланата обърната с пръстите навътре към тебе - да речем по диагонал 45 градуса. С времето ще намериш оптималното положение на дланта, но моят съвет е да не е прекалено близо/под тялото. Лицеви опори със събрани длани са предимно за трицепс - изолира се най-много той. Сега опитай да стоиш така. Като се свикне, опитай да слезеш надолу. Другата ръка я дъжиш отзад на кръста, за пояса. Аз понякога я държа за ревера пред гърдите. Главата пак да се държи изправена - по-скоро вратът да не се чупи и да не се гледа право надолу, а малко напред. Ми май това е. Колкото по-раздалечени са стъпалата, толкова повече баланс имаш и е по-леко за правене.

Това мнение е редактирано от Han Omurtag: 07 февруари 2007 - 00:32

#16 Sun Tzu

Sun Tzu
  • Дао
  • 425 мнения
  • От:Студентски град
  • БИ:уморих се

Публикувано: 07 февруари 2007 - 08:48

едната ръка на топка - може да се сменят ръцете с подскоци върху топката.

Лицеви опори с краката на топка ( ей тази топка http://www.coresecrets.com/ ) са много добри. Трудни за балансиране.

когато едната ръка е по-нагоре и/или на пръсти - бута по-малко и е подготвително упражнение за лицевата опора на една ръка. някой да е пробвал кръгови лицеви - пускаш първо към лявата и се избутваш от дясната? щом има кръгови набирания, значи и тва е някакъв вариант.

лицеви опори с ръце/крака на швейцарска топка. натоварват яко пояса.

Другата ръка я дъжиш отзад на кръста, за пояса. Аз понякога я държа за ревера пред гърдите. Главата пак да се държи изправена - по-скоро вратът да не се чупи и да не се гледа право надолу, а малко напред.

не е ли по-добре ръката да е отпред за да омекоти евентуален удар със земята?

аз в последно време не правя никакви лицеви опори. само от време на време правя на швейцарска топка и с юмруци върху тенис топки.
"From quiet homes and first beginning,
Out to the undiscovered ends,
There's nothing worth the wear of winning,
But laughter and the love of friends." Hilaire Belloc

#17 xaxass

xaxass

млад айкидист

• Дао
  • 89 мнения
  • От:София
  • БИ:Айкидо

Публикувано: 07 февруари 2007 - 08:49

при мен не знам защо но напоследък като направя повече от 30 лицеви и така започва да ме боли рамото (лявото, и пука обезпокоително :kuku: ), и така просто не мога да се натоваря прилично заради глупавата си раменна става...
защо се получава така? не би трябвало да е заради начина по който ги правя, нали? все щеше по-рано да се прецака работата ако ги правех грешно...
поздрави :sunny:
the gift of the warrior is to perceive what cannot be seen.

#18 Kontra_

Kontra_
  • Гости

Публикувано: 07 февруари 2007 - 15:29

други два вида, т.е. пак баш лицеви де, но с различно положение на ръцете, при което натоварването се променя мноо готино -

като алтернатива на лицевите с ръце близо до тялото - за бицепс, трицепс и т.н. -
на длани - обаче вместо ръцете да се раздалечават на ширината на раменете или още по-широко, точно обратното - дланите се събират под тялото и едната ръка се поставя над другата
така пак си блъскаш главно баш за ръце като при лицева с по-тесен захват, но натоварването е мноо приятно и се пести време от бройката серии

алтернатива на лицевите за рамене - с по-широк захват -
на юмруци, ръцете се раздалечават малко повече, обаче юмруците вместо успоредно се поставят перпендикулярно на тялото
тия са доста лесни, но аз ги харесвам понеже са мноо изчистени, когато човек иска да блъска малко повече за рамене и лопатките

индийските не знаех, че тва им е официалното така да се каже име - при нас им викаме "лодки" :)

дебело подчертавам, че да се заяждам с някой в тоя или който и да е друг форум ми е последната "радост" в живота, но некъде по-нагоре имаше едно мнение, че лицевите на пръсти били най-добрите
най-вероятно най-добре е лицевите постоянно да се въртят по възможно най-различен начин :) , но не за това ми беше мисълта
от начините дет знам, по които мое се изпълни лицева опора за мен лицевите на пръсти са определено най-безмислените
и при нас правим, но от дъжд на вятър - само колкото чат-пат да си вкараме малко разнообразие
обиколил съм много зали - досега не съм видял клуб, в който извън ката наистина да се играе на или поне да се тренира ипонкен, сейкен, нуките и т.н.
и си има защо
а най-смешното е, че където съм видял лицевите редовно да се правят на пръсти са точно при тренировките, в които почти не съм виждал да се играят техники, при които изобщо се отваря юмрука, а за удар с пръст/и па ептем

не че даже са баш лицеви, но понеже темата е и за любими такива - много харесвам лицевите опори от мъжки шпагат
натоварването на ръцете е мноо мизерно, но аз ги правя като упражнение за разтягане, а не за ръце

другата истина за мен са лицевите опори на една ръка - не само че натоварването е много по-добро от това на обикновените и се пести яко време от серии, но тва е и един читав начин човек да си пооправи левачката
честно казано до преди 7 години изобщо не ми беше и хрумвало да правя лицеви на една ръка, обаче тогава на тренера му хрумна да ги вкара в изпитната ни програма
и понеже още ме пукаше с кво си връзвам гащите треаше да се науча хем да си покрия бройката, хем да ги правя много чисти
като изпълнение аз ги правя точно обратното на това, което сте написали по-нагоре -
краката ги събирам един до друг - когато мога направо да се допират; правя ги на юмрук - няма логика, но някак си на юмрук ми е много по-удобно да запазя равновесие; умишлено се старая да не се завъртам настрани и най-вече - ръката да е точно под тялото, а лакътят възможно най-близко до тялото;
правя ги така, защото за себе си съм видял, че по този начин натоварването е най-читаво и възможно най-изчистено лицевата опора да си идва баш от ръката

темата ше стане като роман на Достоевски, но тук е мястото да напиша и няколко неща във връзка с лицевите, които не ме радват особено -

първото е сляпата вяра в лицевите опори
моят тренер казва, че една от причините лицевите да къдрят толко и да има толко голяма файда да ги блъскаме е, че при лицева опора траекторията на ръката е бая подобна като при удар - много хубу, горе-долу съм съгласен
обаче тва не значи, че лицевите опори са алфата и омегата на тренировките за ръце, още по-малко на ръце с които искаш да удряш
а на прекалено много места се получава точно това - в началото на тренировката, или в края, или пък по време се правят 2-3 серии лицеви опори, блъскането за ръце почва и свършва с няколко серии лицеви и толко
тва е мноо грешно

второто не е просто грешно, ами си е направо опасно
след щангите редовното блъскане на лицеви опори е може би най-добрия начин да се одървиш като дедов хуй
отзад раменете и лопатките се схващат, постепенно движението с ръцете се спича - и ето те с Оскар за главна мъжка роля в "Робокоп 5"
лицевите опори са едно от малкото работи, дет всъщност се прежалвам да правя що-годе редовно и вкъщи
напоследък си дадох малко повече зор, от 2-3 седмици максимум не бях изпъвал ръцете и хоп -
вчера разгряваме раменете, шефът ни накара просто да си кръстосаме ръцете зад гърба - баш както се хваща нунчаку зад гърба едната ръка отгоре, другата отдолу - като едвам успях да хвана двете ръце зад гърба ми стана черно пред очите
винаги след като се блъскат лицеви опори е хубаво да се разтегнат раменете - нещо на което се обръща внимание на прекалено малко места

последното което не ме кефи е, че донякъде обикновените лицеви опори са прекалено лесни
измамно лесни
всеки прави лицеви опори, проблеми никви и човек си мисли, че всичко му е на 6, но не е точно така
разказвам случка -
така стана, че си имах по-интересни работи за правене :P - отебах всякакъв спорт за повече от година
резултатът - шкембето ми върви половин метър пред мене и съм качил 15 кила, което е страшно много
обаче
лицеви опори почнах да правя и като серии и изпълнение ги добутвам пооочти като едно време
по тоя случай си виках - " ок, шкембето си виси, но ръцете не съм ги изгубил - всичко ми е точно "
оня ден ми дойде героичен устрем и излязох навън да поразклатя шкембото, демек да тичам, а там дет тичам - лост
мама му дееба да се набера на лоста 5 пъти гъзъ щях да си разпоря, честно
...ами сега ? - кви ръце, кви пет лева
тва което всъщност имам впредвид е следното - като повечето най-красиви упражнения и на лицева опора човек блъска срещу собственото си тегло и си мисли/надява, че е нещо, обаче въпреки това обикновените лицеви опори не са упражнение, достатъчно адекватно да видиш дали силата в ръцете ти съответства на килограмите на шкембето

#19 nakmuay_

nakmuay_
  • Гости

Публикувано: 07 февруари 2007 - 16:07

други два вида, т.е. пак баш лицеви де, но с различно положение на ръцете, при което натоварването се променя мноо готино -

като алтернатива на лицевите с ръце близо до тялото - за бицепс, трицепс и т.н. -
на длани - обаче вместо ръцете да се раздалечават на ширината на раменете или още по-широко, точно обратното - дланите се събират под тялото и едната ръка се поставя над другата
така пак си блъскаш главно баш за ръце като при лицева с по-тесен захват, но натоварването е мноо приятно и се пести време от бройката серии

алтернатива на лицевите за рамене - с по-широк захват -
на юмруци, ръцете се раздалечават малко повече, обаче юмруците вместо успоредно се поставят перпендикулярно на тялото
тия са доста лесни, но аз ги харесвам понеже са мноо изчистени, когато човек иска да блъска малко повече за рамене и лопатките

индийските не знаех, че тва им е официалното така да се каже име - при нас им викаме "лодки" :)

дебело подчертавам, че да се заяждам с някой в тоя или който и да е друг форум ми е последната "радост" в живота, но некъде по-нагоре имаше едно мнение, че лицевите на пръсти били най-добрите
най-вероятно най-добре е лицевите постоянно да се въртят по възможно най-различен начин :) , но не за това ми беше мисълта
от начините дет знам, по които мое се изпълни лицева опора за мен лицевите на пръсти са определено най-безмислените
и при нас правим, но от дъжд на вятър - само колкото чат-пат да си вкараме малко разнообразие
обиколил съм много зали - досега не съм видял клуб, в който извън ката наистина да се играе на или поне да се тренира ипонкен, сейкен, нуките и т.н.
и си има защо
а най-смешното е, че където съм видял лицевите редовно да се правят на пръсти са точно при тренировките, в които почти не съм виждал да се играят техники, при които изобщо се отваря юмрука, а за удар с пръст/и па ептем

не че даже са баш лицеви, но понеже темата е и за любими такива - много харесвам лицевите опори от мъжки шпагат
натоварването на ръцете е мноо мизерно, но аз ги правя като упражнение за разтягане, а не за ръце

другата истина за мен са лицевите опори на една ръка - не само че натоварването е много по-добро от това на обикновените и се пести яко време от серии, но тва е и един читав начин човек да си пооправи левачката
честно казано до преди 7 години изобщо не ми беше и хрумвало да правя лицеви на една ръка, обаче тогава на тренера му хрумна да ги вкара в изпитната ни програма
и понеже още ме пукаше с кво си връзвам гащите треаше да се науча хем да си покрия бройката, хем да ги правя много чисти
като изпълнение аз ги правя точно обратното на това, което сте написали по-нагоре -
краката ги събирам един до друг - когато мога направо да се допират; правя ги на юмрук - няма логика, но някак си на юмрук ми е много по-удобно да запазя равновесие; умишлено се старая да не се завъртам настрани и най-вече - ръката да е точно под тялото, а лакътят възможно най-близко до тялото;
правя ги така, защото за себе си съм видял, че по този начин натоварването е най-читаво и възможно най-изчистено лицевата опора да си идва баш от ръката

темата ше стане като роман на Достоевски, но тук е мястото да напиша и няколко неща във връзка с лицевите, които не ме радват особено -

първото е сляпата вяра в лицевите опори
моят тренер казва, че една от причините лицевите да къдрят толко и да има толко голяма файда да ги блъскаме е, че при лицева опора траекторията на ръката е бая подобна като при удар - много хубу, горе-долу съм съгласен
обаче тва не значи, че лицевите опори са алфата и омегата на тренировките за ръце, още по-малко на ръце с които искаш да удряш
а на прекалено много места се получава точно това - в началото на тренировката, или в края, или пък по време се правят 2-3 серии лицеви опори, блъскането за ръце почва и свършва с няколко серии лицеви и толко
тва е мноо грешно

второто не е просто грешно, ами си е направо опасно
след щангите редовното блъскане на лицеви опори е може би най-добрия начин да се одървиш като дедов хуй
отзад раменете и лопатките се схващат, постепенно движението с ръцете се спича - и ето те с Оскар за главна мъжка роля в "Робокоп 5"
лицевите опори са едно от малкото работи, дет всъщност се прежалвам да правя що-годе редовно и вкъщи
напоследък си дадох малко повече зор, от 2-3 седмици максимум не бях изпъвал ръцете и хоп -
вчера разгряваме раменете, шефът ни накара просто да си кръстосаме ръцете зад гърба - баш както се хваща нунчаку зад гърба едната ръка отгоре, другата отдолу - като едвам успях да хвана двете ръце зад гърба ми стана черно пред очите
винаги след като се блъскат лицеви опори е хубаво да се разтегнат раменете - нещо на което се обръща внимание на прекалено малко места

последното което не ме кефи е, че донякъде обикновените лицеви опори са прекалено лесни
измамно лесни
всеки прави лицеви опори, проблеми никви и човек си мисли, че всичко му е на 6, но не е точно така
разказвам случка -
така стана, че си имах по-интересни работи за правене :P - отебах всякакъв спорт за повече от година
резултатът - шкембето ми върви половин метър пред мене и съм качил 15 кила, което е страшно много
обаче
лицеви опори почнах да правя и като серии и изпълнение ги добутвам пооочти като едно време
по тоя случай си виках - " ок, шкембето си виси, но ръцете не съм ги изгубил - всичко ми е точно "
оня ден ми дойде героичен устрем и излязох навън да поразклатя шкембото, демек да тичам, а там дет тичам - лост
мама му дееба да се набера на лоста 5 пъти гъзъ щях да си разпоря, честно
...ами сега ? - кви ръце, кви пет лева
тва което всъщност имам впредвид е следното - като повечето най-красиви упражнения и на лицева опора човек блъска срещу собственото си тегло и си мисли/надява, че е нещо, обаче въпреки това обикновените лицеви опори не са упражнение, достатъчно адекватно да видиш дали силата в ръцете ти съответства на килограмите на шкембето

Защо сравняваш упражнения които натоварват различни мускулни групи....имам предвид лицеви опори и набирания... :wink:

#20 Kontra_

Kontra_
  • Гости

Публикувано: 07 февруари 2007 - 16:31

зависи какво точно бръмчиш, но групите не са чак толкова различни
прав си, че едно такова сравнение мноо-мноо не е коректно - аз не тва и търсех
просто и ясно исках да кажа следното - лицевите опори са нещо мноо хубаво, обаче тренировки където упражненията за ръце започват и се изчерпват с лицеви опори ми бъркат в здравето - и преносно, и буквално
но
отговорът ми стана мноо дълъг и всичко дет ... всъщност исках да кажа се омаза яко