Към съдържанието

Снимка
- - - - -

Да се захващам ли с ВЧ и време за усвояване

• Please log in to reply
В темата има 31 мнения

#1 valsodar

valsodar

Скучаещ Дразнител

• Дао
  • 1140 мнения
  • От:село София
  • БИ:Ай Чао, Джит-Кам-Го, MMS, SMS и ... SOS

Публикувано: 09 март 2007 - 09:04

3 години стигат ли,за да се усвои Уин чун кюн? или два пъти седмично

Провокиран съм от едно изказване, че три години са напълно достатъчни за да се усвои Уин чун кюн?
След това, почти нямало какво ново да се научи от стила.
Считате ли, че е вярно ? Качена снимка Качена снимка

За себе си мога да кажа, че вин-чуна много ми допада като практическа приложност и има уникална съчетаемост с другите БИ, поради което и провокира интереса ми към него.

Редакция!!!
Подобни теми :
за Уин чун кюн -> http://daobg.com/for...ndpost&p=165622
Бокс и БИ -> http://daobg.com/forum/index.php?showtopic=8748&hl=време
Айкидо и БИ -> http://daobg.com/for...wtopic=1318&hl=

#2 Стефан_

Стефан_
  • Гости

Публикувано: 09 март 2007 - 09:39

Не, не стигат.

Относно възможноста му да се съчетава с други БИ съм на друго мнение.

#3 Единак_

Единак_
  • Гости

Публикувано: 09 март 2007 - 09:56

Според мен, такова нещо като "време за усвояване на еди кое си БИ" няма.

Срещу по-слаб и нетрениран противник и минимални познания комбинирани с агресивност, самочувствие и липса на задръжки със сигурност са достатъчни за победа. :clap:
Съответно, същото е абсолютно достатъчно да си изядеш боя при среща с трениран и опитен боец. :black eye:

Като се има предвид че винаги има хора стремящи се към съвършенство и творчество в БИ, да разчиташ че няма да срещнеш такъв и поради това да смяташ че това което си научил е достатъчно да се имаш за владеещ еди кое си БИ и няма какво повече да научиш и усъвършенстваш е меко казано смешно. :hysterical:

Това мнение е редактирано от Единак: 09 март 2007 - 09:56

#4 nakmuay_

nakmuay_
  • Гости

Публикувано: 09 март 2007 - 10:47

Провокиран съм от едно изказване, че три години са напълно достатъчни за да се усвои Уин чун кюн?
Считате ли, че е вярно ? :D :up:

За себе си мога да кажа, че вин-чуна много ми допада като практическа приложност и има уникална съчетаемост с другите БИ, поради което и провокира интереса ми към него.

Не 3,а 30 год. да тренираш даден стил винаги има какво ново да откриваш в него,но зависи как и какво търсиш.......То това да не е резервоар който като го напълниш и повече да не може да поеме...... :!:

#5 Веско

Веско

Нов участник

• Дао
  • 19 мнения
  • От:София
  • БИ:ВингЧун

Публикувано: 10 март 2007 - 20:14

За 5 години не можеш да развиеш само физическите качества нужни за стила. но виж за 300 по би се справил човек.

#6 CHEPUT

CHEPUT
  • Дао
  • 189 мнения
  • От:София, Бургас
  • БИ:К'вот падне

Публикувано: 11 март 2007 - 18:04

Зависи, ако постоянно търсиш, понякога и цял един живот не стига. Напълно излишен въпрос, всичко зависи от отделния човек. Това е като приказката моя стил е по - добър от твоя. Няма такова нещо, в крайна сметка всичко се свежда до отделния човек.

#7 Gi Ant

Gi Ant

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 15 мнения

Публикувано: 27 април 2007 - 16:24

Май се сещам от кого идва това твърдение. Обаче преди време беше една, а не три години. В тази връзка действително е възможно да ти се покаже всичко от Винг Чун за една година. То са три форми без оръжие, дървен манекен, форма с тояга, пеперудени ножове и работа с партньор. Обаче няма да го владееш качествено и ще трябва да си го усъвършенстваш докато свят светува. Като всеки друг практикуващ бойни изкуства.

#8 fantis_

fantis_
  • Гости

Публикувано: 24 май 2008 - 13:20

Това е доста относително, ако човек има талант и тренира 2х6 часа на ден усилено и ВЧ стане смисъла на живота му за 3 год ще се справи с практическата част и на улицата шансовете ще се увеличат :D Обаче както при програмирането с ООП - винаги има какво ново да научиш ..

Това мнение е редактирано от fantis: 24 май 2008 - 13:21

#9 такедзо_

такедзо_
  • Гости

Публикувано: 24 май 2008 - 14:28

Сигурно и една година е достатъчна, стига да дишаш само за уинг чун, да ставаш с кокошките с една мисъл в главата - практика. Такива хора обаче не познавам :up:

#10 ТеКион

ТеКион
  • Дао
  • 112 мнения
  • БИ:Те Кион

Публикувано: 24 май 2008 - 20:29

За 5 години не можеш да развиеш само физическите качества нужни за стила. но виж за 300 по би се справил човек.

Не съм съгласен :up:

Не 3,а 30 год. да тренираш даден стил винаги има какво ново да откриваш в него,но зависи как и какво търсиш.......То това да не е резервоар който като го напълниш и повече да не може да поеме...... :!:

Човека пита дали 3 години са достатъчни да се УСВОИ този стил. Според мен са достатъчни 3 години при правилна практика да се усвои даден стил без значение какъв е той.
"Only a fool is free, and he, only from wisdom"

#11 pv

pv

информационен затъмнител

• Милиционер
  • 1661 мнения
  • От:Неизвестно
  • БИ:Free stick fighting, DBMA

Публикувано: 24 май 2008 - 21:13

Не съм съгласен :up:
Човека пита дали 3 години са достатъчни да се УСВОИ този стил. Според мен са достатъчни 3 години при правилна практика да се усвои даден стил без значение какъв е той.

Невярно твърдение. :angrrr:
Все пак, за протокола - какво значи според теб "правилна практика" ?

#12 ТеКион

ТеКион
  • Дао
  • 112 мнения

Публикувано: 24 май 2008 - 21:36

Невярно твърдение. :angrrr:
Все пак, за протокола - какво значи според теб "правилна практика" ?

Ами да си наясно какво правиш и да го правиш добре :up:

пс. а под усвояване разбирам да си изградил една солидна база върху която да продължиш да развиваш качества и умения.

Това мнение е редактирано от ТеКион: 24 май 2008 - 21:37

#13 pv

pv

информационен затъмнител

• Милиционер
  • 1661 мнения

Публикувано: 24 май 2008 - 21:57

Ами да си наясно какво правиш и да го правиш добре :up:

пс. а под усвояване разбирам да си изградил една солидна база върху която да продължиш да развиваш качества и умения.

:wooow: Това не е усвояване, а поставяне на основи.
Нека си представим : влизаш за първи път в зала по БИ.Не знаеш кое е ляво и кое дясно, имаш позиции, гардове, стъпки, удари, защити, техники, комбинации, спаринги, сила, бързина, ловкост, издръжливост, координация...Ти колко време тренираш и колко си усвоил от всичко това до степен, че да кажеш: Да, аз знам стила си!
16 години съм практикувал ДжКД и така и не стигнах до усвояването му, но най-вероятно в мен е грешката... или в това, че Пътя има начало, но не е и край :)

Едно време четох за някакъв стил от Корея производен на ТКД, не си спомням как се казваше и какво представляваше, но едно нещо ми направи впечатление - най-високтата степен( да речем 10 дан) е Майстор достигнал края, тоест - напълно познаващ стила.Тя никога не се присъжда, защото се счита, че да се наречеш такъв е признак на своелюбие, което се изключва от понятието Майстор.
Сега - за да си наясно какво правиш и да го правиш добре ти трябва доста време и то под ръководството на добър инструктор, с отношение.Такива рядко се намират и се надявам да си попаднал на такъв :)
Солидната база си е солидна база.За колко време ще я постигнеш зависи изцяло от два фактора - ти и твоя инструктор.Но какво означава "усвояване на стила"? Аз го разбирам като да няма тайни за теб.За три години...хм, сега разбирам, защо има такова текучество по залите, ми те хората има - няма след две - три годинки всичко разбират и губят интерес, напускат и става Майстори :)
Ходенето се практикува цял живот, нали? :) Забележи колко счупвания следствие на падане има през зимата при екстремни условия?Дали три години стигат за да се научиме да ходим майсторски по тротоара или за да можем да удряме, скачаме, защитаваме....Медитирай :)

#14 ТеКион

ТеКион
  • Дао
  • 112 мнения

Публикувано: 24 май 2008 - 22:11

:wooow: Това не е усвояване, а поставяне на основи.
Нека си представим : влизаш за първи път в .....

Напълно си прав, аз прибързано и погрешно си изтълкувах "усвояване" и от там позицията която защитавах е неправилна. В действителност това което имам предвид е изграждане на солидна основа. И си мисля че така трябва да е поставен въпросът в темата. А иначе усвояване на едно БИ е невъзможно защото напълно усвояване означава състояние в което няма нерешими проблеми. А ако погледнем към старата китайска мъдрост:

"КОГАТО РАЗРЕШИШ ЕДИН ПРОБЛЕМ ПРЕД ТЕБ ИЗНИКВАТ ОЩЕ ДВА"

то излиза че никой не е в състояние да усвой напълно даден стил.

Още веднъж се извинявам за пръбързаността и лекомислието с които подходих :huh:

#15 pv

pv

информационен затъмнител

• Милиционер
  • 1661 мнения

Публикувано: 24 май 2008 - 22:16

Добре :)
И за да не сме офф прекалено много и модераторите да трият, то да кажа като човек тренирал малко повече от три години Уинг чун пък и бил инструктор на група - не може да се усвои за три години.Съжалявам.

#16 Ppeppi_

Ppeppi_
  • Гости

Публикувано: 17 ноември 2008 - 11:17

Да - напълно достатъчни са. Друг е въпроса за информацията, която излезе наяве през последните години след структурните промени в EWTO и съответната поява на конкуренцията, както и за приоритетите в преподаването.

#17 Onimo

Onimo

剣士

• Дао
  • 485 мнения
  • От:Бургас
  • БИ:Кендо, Тай Чи
  • Предишен прякор: Deshimaru

Публикувано: 17 ноември 2008 - 17:34

По тази логика в бокса за 1 година можеш да научиш добре да изпълнява ударите и финтовете. Значи ли това, че си готов да станеш шампион по бокс? Дори ако всеки ден човек тренира по цял ден според мен отговорът е не. Аз също много пъти съм чувал да казват, че Вин Чун се овладява за кратко време. Да овладяват се движенията, за да придобият съдържание трябва да бъдат повтаряни, тренирани с партньор и тн. В кендо също няма кой знае колко много удари бързо се научават. Според мен когато се научат чисто механически и могат да се правят като напълно естествено движение, едва тогава човек започва наистина да тренира кендо.
Скромност и тежки тренировки.

#18 Ppeppi_

Ppeppi_
  • Гости

Публикувано: 18 ноември 2008 - 08:52

Тук не говорим за постигане на майсторство - плод на много много години практика и подходящи тренировъчни условия, а за предаване на техническия арсенал на ортодоксалната система, който съвсем не е толкова обширен.
Но тъй като Винг Чун (като всяко друго нещо) има и недостатъци по отношение на тоталната битка и начинът по който тя се води в съвременните условия това е довело до доразработване на неговите принципи и методика, от което следва по-продължителния период на обучение.

#19 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 18 ноември 2008 - 18:58

Считате ли, че е вярно ? :D :up:

Редакция!!!
Подобни теми :
за Уин чун кюн -> http://daobg.com/for...ndpost&p=165622
Бокс и БИ -> http://daobg.com/for...c=8748&hl=време
Айкидо и БИ -> http://daobg.com/for...wtopic=1318&hl=

Значи, за да се отговори малко по-точно на този въпрос, трябва да се направят някои прости изчисления:
1. В Уин-Чун имаме 6 форми - Сиу-Ним Тао, Чум-Киу, Бил-Джии, форма на манекена (108 техники), пеперудовите ножове и дългата тояга (в някои стилове има и още 3-4 допълнителни форми: Форма на Голямата идея, форма на ритниците, форма на пясъчните торбички; чифт палки и прав меч).
2. Работа с партньор - Чи-Сао (всички видове); бойни приложения и свободен бой.
3. Индивидуална работа (отделни техники, работа с уреди, Ци-Гун, медитация и др.).
4. Работа с партньор с оръжия (еднотипни, къси срещу дълги и др.).
5. Напреднало изследване и анализ на техниките (комбинации, вариации, изследване на стиловете).
Хайде сега да смятаме: ако сложим по една година на всяка форма само това прави 6 години, а от практиката е известно, че за да се овладее качествено всяка форма (таолу) са необходими поне 3 години усилена работа! Така че само тук отидоха доста годинки :confused: . В зависимост от методиката на обучение на дадената школа могат да се дават приоритети върху един или друг аспект на системата (съответно, форми, техники, "лепкави ръце", свободен бой или оръжия), но за по-малко от 10 години пак няма как да стане; и после добавете още 10 за усъвършенстване на наученато! Другото са философии, рекламни трикове и празни приказки за мързеливи хора!..... :up: :yin-yang: :up:

#20 MORIHEI4O

MORIHEI4O
  • Дао
  • 124 мнения

Публикувано: 18 ноември 2008 - 23:34

А ако даден трениращ няма амбиции да става майстор ,а иска да получи по-скора база за самоотбрана и удоволствието от тренировката? И ако тренира сериозно ,но не е склонен да мисли за минимум 10 години напред? Хората за това време по два магистратури правят. В крайна сметка...колкото толкова :D .
А дали може за 3 години ли ? Аз мога... ма не искам. :wooow:
На мен ми е интересно за колко години децата осъзнават ,че не им трябва да стават по-добри от Брус Лий? :D

Това мнение е редактирано от MORIHEI4O: 18 ноември 2008 - 23:55

По-лошото от това да НЕ СИ информиран
е да НЕ СИ ,но да мислиш,че СИ! -MORIHEI4O

http://www.dveri.bg/

http://www.pravoslavieto.com/