Към съдържанието

- - - - -

Колко ограничават състезателните правилници

• Please log in to reply
В темата има 96 мнения

#1 Мирослав Георгиев_

Мирослав Георгиев_
  • Гости

Публикувано: 18 март 2004 - 15:27

По въпроса за САН ДА- Коментара на Гальо за нивото на турнирите по у шу е правен и преди. Според мен проблемът е в спецификата на тренировките и съответно състезанията по у шу. В една от статиите на pikua. alabala. net четох коментара на някакъв майстор по у шу, който казваше, че в днешните турнири по у шу, за да постигнеш нещо трябва задължително да тренираш бокс.
Подобно нещо ми беше казал и Николай Добруджански(да ме извини, че го цитирам), вупреки, че той е добър състезател по у шу(като четох добре се е представил на световното по у шу), т. е. каза, че и той се занимава с бокс, за да се бие добре на сан да-то.
доказателтсво за това е и винаги заемането на призови места от момчетата на IMASTI- знаем, че те доста тренират кик и тай бокс/JKD, и винаги се представят по-добре от останалите школи по у шу. И Павката от IMASTI беше го казвал- докато тренирал само винг чун и се пускал срещу кикбоксьори, бил зле. Нещата се променили като почнал да тренира към IMASTI и да се занимава с кик и тай боксови прийоми.

Явно, че в повечето школи по у шу не се тренира специализирано за сан да, и затова нивото на тези турнири е слабо.

#2 TAKUA_

TAKUA_
  • Гости

Публикувано: 18 март 2004 - 16:33

Мирославе, веднага ще ти дам отговор защо е такава ситуацията със Сан Да.
Отговора всъшност е доста прост и мисля че е споменат и в статията , за която говориш. Просто Сан Да има твърде малко общо с У Шу :clown: .
Както можеби знаеш Сан Да е спортно съревнование. За да бъде такова му е наложен правилник, изключващ 90 % от нещата узичаващи се в У Шу. Няколко примера:

1 - на Сан Да се играе бос. У Шу винаги се е тренирало с обувки - във въпросната статия се споменава и за това. Мисля че е излишно да обяснявам колко се променят придвижванията и техниките с крака със и без обувки. Просто нямат нищо общо.

2 - огрромна част от техниките изучавани в У Шу са забранени от правилника по Сан Да - пример - Тан Туи - първият удар с крак който въобще се изучава ... и най-често прилага ... е забранен - обяснимо, това е удар ...може да се каже повдигащ... към слабините.

Огромна част от ударите с крака са насочени към коляното ... глезените ... слабините ... - съответно са забранени в правилника по Сан Да.

Любимото на спортистите Маваши практически почти отсъства в традиционното У Шу, защото всяко маваши означава да се простите с тестисите си ,в случай че Тан Туи не е забранен, а в традиционното У Шу забрани няма ... то не е направено за спорт.

Значи ... дотук какво става ясно един Ушуист ... ако реши да става спортист .. трябва да забрави техниката си с крака :kuku: .

Тогава да обърнем внимание на техниката с ръце.

Първото нещо което се набива на очи са ръкавиците. Значи всички Ушуисти практикуващи стилове в които се набляга на хватове... могат да седнат при публиката.

Забранени са и разсичащи удари - махови ... значи и практикуващите стилове от рода на Тун Бей и Пи Гуа .. и те ще са зрители.

Забранени са лакти - почивка за любителите на Ба Цзи и подобните му.

Не ме разбирайте погрешно ... лакти има и в Пи гуа ... както и широкоамплитудни удари има къде ли не , просто така се опитвам да обрисувам по-ясно нещата за незапознатите с У Шу.

А кое е разрешено ??? прав .. ъперкът и круше !!!

Значи ... да обобщим.

Човек тренира с години У Шу .. който и да е стил, отива на състезание по У Шу ... и се оказва , че е забранено да си служи с У Шу , а ако по навик случайно го направи е дисквалифициран.

Сега надявам се хвърлих малко светлина върху цитата от споменатата статия и въобще върху идеята за Сан Да - този вид съревнования просто нямат общо с У Шу ...

У Шу е създадено за бой... най-често във война Wu - военно свързано с войната Shu -изкуство.
От там нататък, почнат ли да се модифицират и орязват техниките му с цел да е приложимо за спортни "хуманни" изяви ... то това вече не е У Шу, а кикбокс в китайски дрехи.

Та ... какво ни остава , да оставим спорта за спортистите ... или да тренираме Тай Цзи с боксови ръкавици :confused:

Ай със здраве :up:

#3 Judoboy

Judoboy

зле възпитан

• Mодератори
  • 3956 мнения
  • От:София
  • БИ:де що има бой

Публикувано: 18 март 2004 - 17:30

Както можеби знаеш Сан Да е спортно съревнование. За да бъде такова му е наложен правилник, изключващ 90 % от нещата узичаващи се в У Шу.

Ако имаш проблеми с математиката ,мога да ти предложа помощ, вместо да пишеш свободни съчинения из форума.

2 - огрромна част от техниките изучавани в У Шу са забранени от правилника по Сан Да - пример - Тан Туи - първият удар с крак който въобще се изучава ... и най-често прилага ... е забранен - обяснимо, това е удар ...може да се каже повдигащ... към слабините.

Огромна част от ударите с крака са насочени към коляното ... глезените ... слабините ... - съответно са забранени в правилника по Сан Да.
Любимото на спортистите Маваши практически почти отсъства в традиционното У Шу, защото всяко маваши означава да се простите с тестисите си ,в случай че Тан Туи не е забранен, а в традиционното У Шу забрани няма ... то не е направено за спорт.

Та понеже не ми е за първи път ще се повторя:

цитат от дир.бг               от това което съм гледал,не съм видял нито извадени очи,нито смачкани гръкляни,нито счупени ръце.аз все пак не съм гледал всичко и ако имаш нещо подобно,ще се радвам да го гледам.

1.Очите -(предполагам се вадят по два начина или с удар или от близка дистанция с пръсти)
А) за удара ,ако не можем да вкараме свестен прав или кроше , кое ни кара да мислим ,че удар насочен към окото ще влезе?????????????????????
Б) за късата дистанция, по-лесно е спор няма, но ако можем да направим по трудното да вкараме ръка под брадата и да задушим (примерно)едвали ще ни е проблем да стигнен с пръсти до очите.
http://www3.ibirapue...rbelfortwin.wmv -малко преди да изкарат едно око на UFC спряха срещата (трябваше ли първо да го извадят и тогава да я спрат?*).
2.Смачкани гръкляни-(удар или задушаване)
А) ударите в гърлото може и да са забранени , само че има няколко подробности - удар в брадата е разрешен ,а от там до гърлото разстоянието измерено в надморска височина не знам да има и един пръст, всеки начинаещ боксьор прикрива брада с рамо и ръка и по-важното : какви гръкляни като някои от тия типове въобще нямат вратове.
Б) от душене -повечето ми клипове са от P2P-мрежите и нямам в момента подходящ ликн , влизаш в sherdog.com отиваш на статистикса виждаш този дето най-често задушава , след това кликваш на името- излизат му срещите избираш тези с душене. http://fedor.bel.ru/...i_fujita/01.avi (Фуджита се предава при душене ,защо?**)

3.Счупени ръце-същата процедура в sherdog.com -няма да останеш разочарован
Малко преди да счупят ръката на Кро Коп на Pride - той се предаде (защо ли?***)
http://mysite.freese.../minocrocop.wmv

4.Ритане в слабините, ако не можеш свестен лоу -кик да направиш , което те кара да мислиш , че ще може да вкараш кин-гери(Тан Туи )

А ако извадим окото на този с който тренираме или му направим всички ефективни работи от звездичките 1 до 4 и други подобни, , как ще можем следващия път да усъвършенстваме процеса .

Освен санда (саншоу) съществуват и други правилници за проверка на уменията, например Pride ,UFC и подобни ,където няма проблем да използваш един куп неща които са забранени другаде, ако искаш нещо по-достъпно - > кик -тай бокс....

Тогава да обърнем внимание на техниката с ръце. Първото нещо което се набива на очи са ръкавиците. Значи всички Ушуисти практикуващи стилове в които се набляга на хватове... могат да седнат при публиката.

Пак :Pride ,UFC и подобни -където няма проблем с ръкавиците, ако искаш нещо по-достъпно : джудо, самбо, джу-джуцу, бразилско джу-джуцу и т.н.
В санда е разрешено хвърлянето ,това че не можеш да го направиш с ръкавици си е твой проблем. :)

Забранени са и разсичащи удари - махови ... значи и практикуващите стилове от рода на Тун Бей и Пи Гуа .. и те ще са зрители.

Пак : Pride ,UFC и подобни +санда- (за разлика от бокса и кик бокса са разрешени ударите с отворена ръкавица с гърба , с ръба, чукови )
Това ,че не мятат ръце като малоумни обикновенно причините са , че хорат които участват имат повече мозък от Landolin -примерно , и пазят здравето си посредством защита на главата.

Забранени са лакти - почивка за любителите на Ба Цзи и подобните му

Пак :Pride ,UFC и подобни , тай-бокс (основното им оръжеи е лакти), за професионалния правилник на санда са разрешени колене ,за лакти не съм сигурен може и да са забранени.

Човек тренира с години У Шу .. който и да е стил, отива на състезание по У Шу ... и се оказва , че е забранено да си служи с У Шу , а ако по навик случайно го направи е дисквалифициран.

Не просто не бъркай "шубето" със "ограничения в правилника". :kenshin:

От там нататък, почнат ли да се модифицират и орязват техниките му с цел да е приложимо за спортни "хуманни" изяви ... то това вече не е У Шу, а кикбокс в китайски дрехи.

Поправи ме ако греша ,но ако не се лъжа УШУ (не грантирам за всички стилове) както и останалите БИ освен бойно подготовка са и начин на здравословен живот .Знам че на всяка тренировка при вас има един куп убити и осакатени , ама това в Кербала го правят всеки ден, въпроса е как тренираме в обстановка близка до реалната и след това да си тръгнем живи и здрави, затова споменах и Pride ,UFC и подобни , тай-бокс , освен санда.

А това,че някой вярва на разказвача на приказки(онзи страхливец ландолин) за турнира без правила в Китай си е негов проблем , дори да е вярно , това познание(т.е. това което правят на този турнир) е останало скрито за хората, демек не можеш да се поучиш => файда няма от тая работа , ако някой го видял и си е направил изводи имал е късмет, но след като нещо не е достъпно- то не е и полезно ,примерно аз знам как да лекувам рак ,спин и един куп други работа. ама ако не ти кажа - теб какво те топли :confused: .

Само да намеря един линк и ще имаш материал за размисъл, но по късно

Това мнение е редактирано от Judoboy: 18 ноември 2004 - 09:23

#4 Anonimen

Anonimen

чудзи

• Дао
  • 858 мнения

Публикувано: 18 март 2004 - 17:34

Страхотно казано, напълно се присъединявам към мнението на Такуа. На състезания техниката е пригодена за бой с ръкавици и е съобразена със забранените удари, при това положение напълно естествено е да се изучава кик бокс отделно. Тоест кик бокса си е една орязана версия на почти всяко едно БИ и в този смисъл трябва допълнително да се изучава, тъй като си изисква специфични умения за да се прилага успешно. То е все едно да си тренирал ТКД и да ти сложат едно въже на краката с което да можеш само да се придвижваш и да ти кажат "А с'а бий се само с ръце, мойто момче" :wink:

А на Дорян мога само да кажа "Нищо ново под слънцето от 14 години насам" ;D

Поздрави на всички,
:gangstah:

Това мнение е редактирано от Anonimen: 18 март 2004 - 17:38

Само пустото сърце обича своя път и само пустото сърце може да го извърви.

#5 Judoboy

Judoboy

зле възпитан

• Mодератори
  • 3956 мнения

Публикувано: 18 март 2004 - 17:43

http://www.mmaeurope...os/Brutal_2.zip

може да продължите да говорите за "орязаните версии"
само ми е интересно дали може да излезете и да се задържите достатъчно дълго срещу практикуващите тези "орязани правила" успех в начинанието :up:
Какво пречи на всяко БИ да се справя добре на ринг, освен калпавата подготовка?!

Ако на ринг не можеш да се справиш,какво ще правиш в една улична ситуация с n на брой нападатели?!

#6 Anonimen

Anonimen

чудзи

• Дао
  • 858 мнения

Публикувано: 19 март 2004 - 08:46

Хей, Камен, незнам защо винаги го вземаш толкова навътре и се палиш винаги когато изразим някакво мнение малко по-различно от твоето :)
Аз споделям, че се изискват специфични умения и че кик бикс трябва да се изучава отделно ти ме питаш дали мога да издаржа достатъчно дълго. Ми веднъж, да ти кажа, се случи да издържа около 3 минути :D
Отдруга страна, надявам се да се видим скоро и да си направим експерименти, да видиш колко се променя начина на водене на спаринг когато се разрешат разни удари пък други се забранят или пък играеш с ръкавици или без тях ... Пък после ще си припомним и доброто старо време в Багатур :up:

Поздрави

Това мнение е редактирано от Anonimen: 19 март 2004 - 08:48

#7 galio

galio

предупреден

• Дао
  • 918 мнения
  • От:София - Източния Блок
  • БИ:Pekiti Tirsia Kali

Публикувано: 19 март 2004 - 10:28

Хей, Камен, незнам защо винаги го вземаш толкова навътре и се палиш винаги когато изразим някакво мнение малко по-различно от твоето :)

ми сигур щото ти си единсвения с що-годе нормално самочуествие от "другия лагер" ... част от "ние" - за които говориш не са способни да обсъждат...

не мислиш ли че "спортните" тренировки осигуряват доста добър набор от физически и психически качества, които не толкова пряко, колкото косвено могат да помогнат в екстремна ситуация?

все пак разчитате твърде много на "забранените" техники... снощи си лафих с ТАКУА на тая тема :wink: и все пак, ритника в слабините си е като всички други ритници - може да не влезе, може да се приплъзне, все пак в спортен правилник също влизат доста "случайни" удари в слабините... никой не е умрял обаче... мен са ме ритали в слабините не веднъч и далеч не всеки пут е било много страшно, примерно отнасял съм прав ритник със завъртане ("уширо-гери") и не се парализирах :D от друга страна съм нанасял лоу кик, след който партньора ми преустанови спаринга веднага и имаше проблеми да ходи още седмица - бях уцелил едно сухожилие просто...

та от тази гледна точка има много "късметлийски" удари - съвсем леко засичане, което дори не е удар, може да те изкара от ресли, защото е попаднало в някакъв нервен център... смяташ ли че е адекватно да разчиташ на такъв тип удар срещу противник, който е по-добре подготвен от теб физически и има по-голяма поносимост на болка?

Това мнение е редактирано от galio: 19 март 2004 - 10:29

... няма "празна ръка", има "празна глава" ...

#8 Judoboy

Judoboy

зле възпитан

• Mодератори
  • 3956 мнения

Публикувано: 19 март 2004 - 11:09

Хей, Камен, не знам защо винаги го вземаш толкова навътре и се палиш винаги когато изразим някакво мнение малко по-различно от твоето .

Това ,че мнението е различно лошо няма .
Погледни постига на Такуа и помисли дали това е начин за изразяване на мнение или промиване на мозъци ,вече има и прецедент -(Постинга на jihadjo -в който даваше мнение кой какво можел в ушу -може и да са го изтрили модераторите , а въпросния постинг е вследствие на комуникацията/тренировката му с Такуа)
Anonimen , спомням си като ми обясняваше ,че слагайки статията на Березнюк не значи ,че се съгласявате с нея, странно постига на Такуа е изцяло съобразен с тази статия , основата на която е страха на подобни хора да не изядат някоя тупаница.
Пак повтарям не им пречи правилника просто шубето много здраво ги тресе и мен ме е страх , но когато ме е страх не обяснявам на някой чрез статийки и интернет постинги следната теза:"...- Аз работя без правила и тогава съм адски добър."
Нормално е човек да го е страх ,но не е нормално да губи човешкото си достойнство

Имате си закачка с Д.Александров с Г.Деничин и един куп хора в ушу средите , ама като смяташ че можеш повече има начин да го покажеш(цивилизован и легален) дали на форма(това ми е малко странно как се разбира кой какво може ,ама вие си знаете) или по -добре на спаринг .
Обяснавате как на Симон или Симо , сте му гледали касетите колко зле бил , ама вас никой не ви знае що за стока сте.
За въпросните хора не мога да каже колко са добре или зле ,аз разбирам малко от двубои и нищо от форми , по-важното е че те се опитват да работят и не се срамуват да покажат до къде са стигнали , докато при вас явно има проблем , може да сте на супер ниво, но когато не си излязъл срещу човека срещу който плюеш , нямаш право публично да споделяш каквото е да е мнение,поне на мен ми е под достойнството, явно наблягате много на форми и правилно изпълнение,а може би трябва да помислите и върху неща като морал и чест.

Отдруга страна, надявам се да се видим скоро и да си направим експерименти, да видиш колко се променя начина на водене на спаринг когато се разрешат разни удари пък други се забранят или пък играеш с ръкавици или без тях ...

Съмнявам се ,че ще видя нещо което не съм виждал , ама щом си казал -нямаш проблем.
Да, променя се , не съм твърдял обратното , но е въпрос на тактика , уменията се правят с протектори и правилници .
А и освен на хуманизъм е въпрос на наличието на поне малко мисловна работа ,а не сляпо доверие на разни мистификатори.

galio   не мислиш ли че "спортните" тренировки

Няма такъв филм "спортни тренировки"
или тренираш или не , въпрос на настройка+ тренировка на определени ситуации , респективно разбираш дали на еди какво си ,примерно уширо гери можеш да се довериш на 100% или някой път може да ти напри номер , т.е. сам да си скроиш шапката :)

Това мнение е редактирано от Judoboy: 19 март 2004 - 12:38

Какво пречи на всяко БИ да се справя добре на ринг, освен калпавата подготовка?!

Ако на ринг не можеш да се справиш,какво ще правиш в една улична ситуация с n на брой нападатели?!

#9 bbobby

bbobby

бездействащ

• Mодератори
  • 481 мнения

Публикувано: 19 март 2004 - 11:21

...правилник, изключващ 90 % от нещата узичаващи се в У Шу. Няколко примера:
... огрромна част от техниките изучавани в У Шу са забранени ... Огромна част от ударите с крака са насочени към коляното ... глезените ... слабините ... - съответно са забранени ...
Тогава да обърнем внимание на техниката с ръце...
Първото нещо което се набива на очи са ръкавиците. Значи всички Ушуисти практикуващи стилове в които се набляга на хватове... могат да седнат при публиката.
Забранени са и разсичащи удари - махови  ... значи и практикуващите стилове от рода на  Тун Бей и  Пи Гуа ..  и те ще са зрители. Забранени са лакти - почивка за любителите на Ба Цзи и подобните му.
А кое е разрешено ??? прав .. ъперкът и круше !!!

относно Сан-да турнирите сигурно си прав, аз съм гледал на видео само 2 от тях и не оспорвам думите ти... но къде е казано или написано, че практикуващият ушу трябва да се състезава само на тези турнири?
в момента в света има стотици (или хиляди) състезателни правилници - някои от тях със силни акценти върху специфични удари, други от тях с много забрани за определени бойни прийоми... това е така и едва ли някой го отрича.

но разликата, който ти не отбелязваш, а според мен си заслужава да се знае от всички, е следната - почти винаги има аматьорски и професионални състезания, като последните са с доста по-свободен правилник. и тук нямам предвид написаните правила, а неписаните...
а между тези професионални правилници има известни и не толкова известни турнири, като аз ще посоча само най-популярният - UFC, който в началните си издания има само 2 забрани, а именно - удари в тестисите и бъркане в очите. няма рундове, няма изискване за ръкавици, няма изискване за обувки, няма категории... и т.н. повечето се биеха с голи ръци, а ако някой слагаше ръкавици, те са били без пръсти и доста тънички - да предпазят собствените си юмруци, а не противника (изключение - един профи боксьор). повечето бяха боси, но имаше и такива с обувки... искам да подчертая, че всякакви удари с ръце (включително прав, кроше и ъперкът) са разрашени - и тези с длан, и тези с лакти, и шамарите, и всичко друго... и то не само когато си в стоеж, а от всяко положение - в партер, когато си на земята, когато си притиснат в мрежата... същото важи и за ударите с крака - включително колена, които можеха да се удрят в главата, когато се борите... имам на видео как един получи 4 удара с лакът в главата, докато съдията успя да се намеси... макар, че след първия беше в нокаут.
мисълта ми беше, че тогава отидоха много надъхани традиционалисти да се пробват, все с майсторски степени, а малко от тях изкараха и 1 среща докрая, повечето си бяха смешници от класа... но може и техните стилове да са базирани съмо върху поразяване на тестисите и очите... макар че имаха право и никой не ги ограничаваше ще удрят ли, ще бутат ли, ще хвърлят или ще заключват...
та ако само двете забрани (очи и тестиси) са 90% от твоето изкуство... сигурно си прав, състезанието много реже техниката...
между другото би ли изказал мнение защо от десетките (да не казвам и стотици) улични битки (разбирай такива на стълбища, в дискотеки, в тоалетни, в ресторанти със столове) които аз съм виждал, само една завърши след удар в тези така ценни тестиси... и нито една с вадене на око... но пък в 4 от тях след крошета хората си глътваха езиците и първият път като не знаех за този неприятен ефект човека щеше да умре, щото никой не се сети да му го издърпа от гърлото...

Над 1 милион българи страдат от затлъстяване. 40% от тях са мъже, 34% - жени.

А другите (26%) какви са?
Азис и pa6ata!

#10 PAX

PAX
  • Дао
  • 899 мнения

Публикувано: 19 март 2004 - 11:57

Иска ми се да направя малко по-безпристрастна и безстрастна рекапитулация :)

Без съмнение очите, тестисите, гръкляна и пр. са много силно уязвими точки, които няма как да се закалят. Щом са толкова уязвими логично е при добро попадение в тези места нещата да приключат веднага.
Да, но все пак трябва да влязат тези атаки, а това не е толкова лесно (поне когато се срещат приблизително равни противници), защото:
- трябва да се преодолее защитата на другия (блокове, прикривания, усукване на тялото)
- трябва да има подходящ тайминг, защот противникът мърда да го вземат дяволите, а не стои както на нас ни е удобно.
- трябва да се мисли и все пак, че противникът не е макивара или круша, а също дебне всяка възможност да ни удари.

Та в този аспект не мога да не се съглася, че ако някой може да вкара круше в брадата, няма да има по-големи пробеми да вкара удара в гърлото или да изпъне пръстите и да бръкне в очите. Освен това, този който никога не играе с ръкавици не може да бъде сигурен, че ударите му имат подходящата сила и дистанция за да влизат. Той може САМО ДА ПРЕДПОЛАГА, че те ще влязат и няма как да го провери, защото ако вземе да опита и наистина влязат ще остане без другарче :kuku: .

Трябва да кажа, че аз също не харесвам ръкавиците никак, защото променят начина на игра - поради голямата площ на ръкавицата тя служи за щит, бързите и отпуснати удари без много маса имат добър поразяващ ефект ако удрящата повърхност са само двете кокалчета, докато с ръкавици не се усещат. Рукавицата не може да мине между ръцете така, както минава голата ръка пр. вярвам, никой няма да отрече тези недостатъци на ръкавиците. Но НЯМА ИЗМИСЛЕН ДРУГ СРАВНИТЕЛНО БЕЗОПАСЕН НАЧИН да се тренира дълбочината на удара и таймингът. Играл съм и безконтактно и с лек контакт и знам. Противникът атакува, ти го перваш леко по брадата, но той продължава да те налага. И човек си вярва, че ако е играл без контрол е щял даго спре. Да, ама не. Не можеш да спреш налитащ противник с някой издебнат ловък удар, ако си играл само с контрол. Може само да си мислиш, че си щял да го спреш.

Това мнение е редактирано от PAX: 19 март 2004 - 12:01

#11 Anonimen

Anonimen

чудзи

• Дао
  • 858 мнения

Публикувано: 19 март 2004 - 12:31

Виж, Камен. Говориш за чест и за морал. Няма нощо лошо в това. Дори напълно споделям казаното от теб в горния пост.
Но ето няколко факта които надявам се да обяснят поведението на Такуа и това което пишем във форума.
Първо за мен. Още навремето започнах да тренирам заедно с теб в Багатур. Първо тренирах при Стоян после при Дорян.
Като и при двамата съм тренирал достатъчно дълго и през това време съм играл и спаринг със тях. Това което мога да кажа за Дорян е,
че се бие добре и това неможе да му се отрече, но това не е заслуга на У-Шу то което тренира а по-скоро на Айкидо, Джудо и Джу Джуцо и безспорно на опита който има.
Да неговорим, че е и достатъчно масивен. Поне беше, тогава, за мен :)
Тук дори мога да вметна, че се познава с Мишо Симов и са добри приятели, а Мишо е доста известен и добър БГ боксьор. Има слухове дори че е учатвал в интруктажа на бг. спец части.
Сега може да дойде и въпросът защо се махнах. Ами веднъж съвсем случайно реших да отида при един китаец наречен Лио и да видя какво преподава той. За моя изненада той преподаваше Син и Чуан.
Е повярвай ми изненадата ми беше пълна когато видях, че китайското Син И няма нищо общо с българското. Историята има и продължение :)
Съвсем наскоро минах през южния парк и хоп изненада, пак .. При всичките семинари с китайци които са провеждани от 92-ра насам, Дорян показваше едни и същи неща по един и същи начин, както в добрата 1992.
Може да се позамислиш и върху следните въпроси. 1. Защо се разпадна Багатур след смъртта на Адриан? 2.Защо Дорян няма много ученици със стаж при него по-голям от 4-ри годили или от първата им среща с някой кик боксьор или киокошинкаец? 3. Защо при все, че Шън Фей е от 100 години тук, Дорян веднъж не е застанал в редиците на неговите ученици, а повярвай ми щеше да му е от полза.
Заговорихме и за Такуа и неговия морал и за това, че е страхливец и се криел. Ами имам и 4.въпрос защо на семинара с г-жа Ли Чаолин (съжалявам ако бъркам името). с триста зора Такуа успя да демонстрира, че в Бг има и други стилове у-шу, не само Чан Цюан, Дорянско Син И и виетнамски Фей Ин?
Понеже заговорихме за морал. Искам да натъртя на два въпроса още. 5. На кой са думите "Тая дъртата на нищо ново неможе да ни научи"(тук да напомня че ако трябва може да се говори със свидетели на тези думи, имаше и горещ форум по въпроса)?
6. Спомням си много добре как Дорян ни обясняваше, че Фей Ин всъшност е виетнамски Во Ту Вонг, Краси Ц също неволно се изпусна по въпроса... та тогава какво правят под една шапка на BG федерация по У-Шу.

Относно идейните концепции в БИ няма да спшоря. Тва е един спор който ние няма да разрешим. Това че еди кой си ще счупи главата на някой си съшо нищо недоказва.

Относно удара в тестисите и въпроса на Гальо. Веднъж и аз съвсем случайно в едно сбиване ритнах момче, с което по-късно станахме приятели. Та той ми сподели по-късно че след това е куцал около три дена ..
Бях го ритнал с йоко-гери, беше ми отсрани, с него имаше още двама, и така ми дойде. Тук да вметна нещо с което искам да покажа че не съм злонамерен, най-малко пък към Дорян.
Точно в това збиване ме спаси един съвет на Дорян никога да неоставям хора зад гърба си и ако мога в такива ситуации да съм близо с гръб до някоя стена ...

Сега Камен се надявам, поне малко да разбереш, че никой от нас не е искал да се държи надменно, а всичко което коворим е въз основа на личен опит и досег с тези хора.
За нашия тренер мога да кажа че е тренирал дълго време киокошин, дори си има една две травми оттам. Тренирал е при 3-4 ма китайци и може да върже две изречения на китайски език.
А това е много важно, да знаеш езика при положение, че У-Шу са почти неизвесно за нас БИ, и за съжаление не е типично за повечето инструктори по У-Шу в БГ.

Съжалаявам ако изглеждаме надмени. Надявам се да обърнеш вниманеи на фактите. Аз също ценя усилията и ентусиазма на Дорян да се развива в областта на У-Шу. Смятам обаче че хора като него, и това си е мойто мнение с което никой не е длъжен да се съобразява, “гледат в правилната посока, но вървят по грешна пътека именно защото не си гледат в краката ..”

Поздрави, най-вече на теб Докторе, и успех в тренировките!

Няма значение какво тренираме, важно е да сме здрави и какво умеем :up:

#12 Judoboy

Judoboy

зле възпитан

• Mодератори
  • 3956 мнения

Публикувано: 19 март 2004 - 12:56

Занимавките ви с БГ инструкторите по ушу въобще не се ограничават до едно две или три имена :wink: .
А и да са това въоще не ме интересува,имате си нещо оправяйте се без да пикаете върху труда на трениращите.

Anonimen     с триста зора Такуа успя да демонстрира

Щом изявите по демонстрации и семинари са ти някакъв атеста , браво!
Има един потребител дето критериите са му ,че не бил пропуснал нито един семинар по..........., щом до там я докарахме, работата не много на добре!

Има слухове

въобще не са слухове , но щом е държавна тайна ... :ninja: !

#13 Anonimen

Anonimen

чудзи

• Дао
  • 858 мнения

Публикувано: 19 март 2004 - 13:29

Занимавките ви с БГ инструкторите по ушу въобще не се ограничават до едно две или три имена
Щом изявите по демонстрации и семинари са ти някакъв атеста , браво!
Има един потребител дето критериите са му ,че не бил пропуснал нито един семинар по..........., щом до там я докарахме, работата не много на добре!

Е аз лично съм играл с него спаринг, но едва ли ще съм ти критерий пък и с'а точно аз да .. :wink:

Отдруга страна, той никога не е претендирал че 'ше ви чупи главите на 'сичките.

Това в което мога да те уверя, че т'ва е най разстегнатия човек в средите на БИ, който съм виждал. Дори Мишо или Илийката от Родния го нарекоха човека ластик ;D
Но естествено в БИ е по-важно кой на кого може да счупи главата ...

И да ние най-вече се занимаваме с проблемите на китаиските бойни изкуства в България и тяхната почва у нас :chinese:

Поздрави,
:up:

#14 jihad4o_

jihad4o_
  • Гости

Публикувано: 19 март 2004 - 14:37

Промяна от bbobby
Промяна от Mar 4 2004, 07:44 PM
Понижен рейтинг няма смисъл да пишеш повече по тема, която дори малко е свързана с ушу! всъщност за да съм сигурен, че няма, направо ти сложих опцията всичко твои мнения да минават през модератор!

ами ниакак си изведнаж се оказва че ниакакви хора се изказват най-свободно по теми към които ниамат никакжо отношение....а аз като трениращ не мога...защото ниакои си ТАКУА ми бил обяснил нещо си там....
е ОКЕЕЕЕЕЕ!
свобода на словото има.....ама не за всеки!

#15 jihad4o_

jihad4o_
  • Гости

Публикувано: 19 март 2004 - 15:12

Цитат 
ний ушистите

, силно се съмнявам ,че някой иска да падне на твоето ниво, съмнявам се че някои трениращ ушу или каквото и да е би желал да под един знаменател с теб( не че си единствен екземляр) .

ами честно казано ако ниакои кат например ТАКУА или ЛАНДОЛИН или ТОНГ призне че съм напреднал колкото него.....ще си кажа че съм постигнал поне нещо....има много още да вървя от там нататък....но все от някъде се почва!
ама ако примерно след 20 години ниакои ми каже че след евентуално още 20 ще постигна колкото е постигнал ниакои от тия дет' са изписали 2 страници щуротии.....ще се отчая и ще се откажа на момента!

а общтия знаменатал не го слагам аз...слагат го тия дет 4етат.....техен си проблем(това важи за вси4ки)

#16 bbobby

bbobby

бездействащ

• Mодератори
  • 481 мнения

Публикувано: 19 март 2004 - 15:22

ами ниакак си изведнаж се оказва че ниакакви хора се изказват най-свободно по теми към които ниамат никакжо отношение....а аз като трениращ не мога...защото ниакои си ТАКУА ми бил обяснил нещо си там....
е ОКЕЕЕЕЕЕ!
свобода на словото има.....ама не за всеки!

абе, дребен, ти с всичкия акъл ли си или вече целият мозък ти промиха и затова пишеш само глупости?
от както ти направих забележка, поне няколко твои мнения спокойно си минаха и стоят някъде из форума, че даже и това тука - какви ги дрънкаш разни несвързани за "свобода на словото"? ми ако искаш такова напиши книга... издавай вестник... стани сътрудник на новините в кабелната ТВ на Враца (ако имате)... тука има дотолкова свобода, доколкото се спазват правилата на форума, които може да прочетеш пак (предполагам знаеш къде са).

относно Сан-да турнирите сигурно си прав, аз съм гледал на видео само 2 от тях и не оспорвам думите ти

след като направих още в началота тази уговорка, всичко останало от мнението ми е принципен въпрос. важи за всеки стил и за всяко бойно изкуство... тъй че кво пищиш пак?
спри да се държиш като девствена девойка, дето са я щипнали за дупето! дадох ти възможност в чата да кажиш какво мислиш, ти се правиш на много умен, продължавай в същият дух, пък да видим докъде ще я докараш... е заради такива като тебе има нужда изобщо от модератори по форумите...

Всъшност за тези които вече изпуснаха нишката, да припомня, че форума е за Да-4ен Цюен

споко, скоро ще разделим темата на две :)

Над 1 милион българи страдат от затлъстяване. 40% от тях са мъже, 34% - жени.

А другите (26%) какви са?
Азис и pa6ata!

#17 TAKUA_

TAKUA_
  • Гости

Публикувано: 19 март 2004 - 15:22

Драги другари ... ама вие взехте та се разсърдихте . :confused:

Спокойствие и само спокойствие!

Ще вземете да прихванете някоя язва от нерви и да си съсипете здравето ей така ... за глупости.

Ще се опитам да конкретизирам малко нещата, та белким ви поуспокоя.
Тя темата бая се изроди от първоначалната си идея, та не мисля след този си пост да продължавам да я отдалечавам.

Та ... сега едно по едно .

О bbobby, модераторю забележи , че мнението ми, което толкова ви разлюти е написано 1- в раздел У Шу 2- в отговор на въпрос засягащ У Шу а именно Сан Да.

Та ситуацията е следната - обсъжда се У Шу .... състезание по У Шу ... и аз конкретно говоря за този род състезания. Като подчертавам, че както излиза едит традиционно трениращ Ушуист няма право да се бие на състезанията по У Шу.
Не се вкопчвайте в това "няма право" ,мисля че не е сложно да разберете какво имам предвид, особено като погледнете горния ми постинг.

Та ... дотук относно тази тема ... ти предлагаш щом е така .. ушуистите да ходят на УФЦ ок ... а на състезанията по У Шу -- кикбоксьори ли да ходят.
Идеята е в парадокса, че на състезаниятя по У Шу... е забранено У Шу ...
Ако някой държи да доказва бойните си способности пред публика ще си намери начин - или споменатите от теб .. или най малкото ще отиде в някоя квартална кръчма ... ще сложи 200лв. на масата и все ще се намери някой за съревнование без правила.
Разбираш ли на къде бия проблема е свързан конкретно с У Шу и недомислицата наречена Сан Да.

Относно това ... влизат ли ударите в топките или не ... няма да се занимавам с глупости и да развивам теории, ще кажа само с 2 думи .... в случай, че такива техники са разрешени .. както и техники срешу ставите .... боят приема съвсем различен облик.
Прост пример - състезание по таекуондо ... някои състезатели прекарват цели рундове на 1 крак .. с другия готов да ритне ... защото знаят че другия състезател няма да им отнесе съкровищата или коленете .. или ако щете да ги подсече.
Не се връзвайте сега на конкретния пример .. това е просто идея как правилниците изменят техниката.

Такаааа.

Що се отнася до Чудобой.
Другарю :wooow: щом не те занимават никак задявките с У Шу инструкторите ... и въобще У Шу ... ами ... чий го дириш в тази част на форума - моля не се обиждай от тона ми ... просто ранния TAKUA чат пат се показва иззад моралната ми персона.

Та ... ситуацията е проста и ясна , щом нещо не ти харесва и нямаш пряко отношение към него ... ами не се занимавай с него.

Вярвам не си видял мой постинг във форум ДЖУДО .

На мен конкретно никак не ми пречиш, ама гледам много нерви хабиш на вятъра .. вредно е .

Относно криенето ... на всеизвестния и така обичан наш сайт винаги е пишело къде и кога тренираме.... грамотно момче си , можеш да прочетеш и ако толко ти е любопитно кое какво е .. да дойдеш и да погледаш.
Hinki дойде ... galio също ... Khan Tangra и той ... та явно не се криеме достатъчно добре.

А що се отнася до мойте изяви ... спокойно ...няма опасност да те надмина всички знаем за "несломимият боен дух на Чудобой"
Аз наред с липсата на морал и чест .. страдам също така от липса на подобни несломими екстри ... липса на желание за кървави дуели "доказващи истината" :confused: и какво ли още не .

Просто един .. формаджия.. който понякога се опитва да хвърли малко светлина върху проблемите свързани с У Шу.

А това, че по някаква неведома причина от мойте постинги на някой хора им избиват киселини ... не е мой проблем :clown: моралът ми го допуска.

Айде достатъчно .. резюмето е следното ... аз говоря конкретно за У Шу .. в случая за Сан Да. теории от типа .. какво толко ако те ритнат в топките..мисля няма нужда да се коментират. И послден апел .. преди да се изказвате в коя (да е тема .. погледнете в кой раздел на форума е ... и се запитайте имате ли някаква представа от това.

Спокойствие и само спокойствие!

Ай със здраве :up:

Това мнение е редактирано от TAKUA: 19 март 2004 - 16:02

#18 Judoboy

Judoboy

зле възпитан

• Mодератори
  • 3956 мнения

Публикувано: 19 март 2004 - 17:07

Драги Другарю Такуа!
Ще пиша където ми хареса!
Не бих писал в тази тема или форум , ако не беше постинга ти който въвежда в заблуждение и с който пикаеш върху труда на един куп хора!
Къде ,как и какво тренираш въобще не ме интересува!
Подобни въпроси са ме интресували , но за хора които могат да кажат нещо смислено в форума ,а ти не спадаш сред тях!
Та понеже коментираш нещо което било "недомислица", просто се опитах да ти обясня ,че не си прав за някои работи и въвеждаш хорат в заблуждение,
и го правиш и по меко казано не достоен начин.

TAKUA        Любимото на спортистите Маваши практически почти отсъства в традиционното У Шу, защото всяко маваши означава да се простите с тестисите си

Накратко, ако плюеш по някой , трябва да докажеш ,че си прав обясних ти как , та ако искаш и по твоя начин с "кварталните кръчмите" не посещавам подобни места ,ама щом те кефят......
Ако не можеш не си измисляй не съществуващи причини.

Относно удара в топките ,

TAKUA    боят приема съвсем различен облик.

да съгласен , но това е само единия аспект , а ти умишлено пропускаш другия , а именно умението да го нанесеш ,за което съм предложил и видео материал, ако имаш желание може да помислиш върху него , няма никакви стойки форми и прочие само бой.

По скоро това е за хората които се стремиш да заблуждаваш , ти какво мислиш пак ще повторя , не ме интересува.

TAKUA    Разбираш ли на къде бия проблема е свързан конкретно с У Шу и недомислицата наречена Сан Да.

Предполагам искаш да кажеш ,че в Сан да един трениращ ушу, не може да покаже какво може защо може повече от колкото му е разрешено, хубаво , затова ти предложих други варианти ,ама ти си въртиш нещо на пръста (защо ли-в първия си постинг съм обяснил).
Има един куп турнири не мога да им запомня на всичките имената в които както ти казаха ,забраните са сведени до минимум, от по известните забравих да спомена Вале Тудо.
Но идеята е следната , ти ако не можеш на Сан да (аматьорски правилник) да участваш , колко мислиш , че ще издържиш на Вале Тудо(по точно колко ще живееш) или там прословутите боеве в Китай ????????

Е май стигнахме до отговора защо еди какво си , еди къде си не е позволено?
Ако беше победил на някое издание на UFC (знам че некъв орязан правилник -дале от смъртоносния бой , който тренираш, амам все пак....) , да си позволиш някои изказвани , ама сега нещо не ми се връзва.
Нека Сан да -няма нищо общо с ушу , к'во да правиш ,толкова могли толкова измислил. Какъв е проблема на UFC-то - че никой не го обявява за ушу ли ?
Не дръж на тия работи , стига с тая форма , помисли върху съдържанието :up:

#19 Anonimen

Anonimen

чудзи

• Дао
  • 858 мнения

Публикувано: 19 март 2004 - 17:36

Хей модераторите, защо не вкарате излишните и по-разгорещени постове от форумите за У-Шу в един отделен форум, примерно У-Шу vs. другите (БИ) или някакво подобно заглавие. Там на "спокоиствие" бихме могли да изглаждаме възникнали спорове от темите за У-Шу. Също би могло да е малко по-нецензуриран вариант/версия - "free your fury" :wink:
Така също другите теми биха се поизчистили и всеки посетител ще може да си чете по същество. А ако искаме да спорим относно У-Шу, там ще му е мястото :)

В спора се ражда истината :up:

Merci par avance

Това мнение е редактирано от Anonimen: 19 март 2004 - 17:42

#20 tong

tong
  • Дао
  • 463 мнения

Публикувано: 19 март 2004 - 19:06

Дааа, отново размяна на любезности и нищо съществено,уви... :wink:
По темата - състезавал съм се на достатъчно правилници, по-малко или повече орязани, навсякъде човек може да покаже умения, стига да има!
В традиционното У ШУ също има начин да провериш уменията си, без да се налага да си " смъртоносен ", да отнасяш топки, триъгълници, кубчета и квадратчета ! :)
Има си методика - писано е вече каква и защо такава!
Лично аз отдавна съм се разделил със спорта и състезателните изяви, хората които тренират заедно с мен въобще нямат подобни амбиции, за болшинството от тях това е просто "интересна двигателна дисциплина", в което няма нищо лошо!
Ако нечии амбиции се простират по-далеч - моля, с каквото мога и ако мога съм помагал и ще помагам, правя го при едно единствено условие - наличие на ДОБРОНАМЕРЕНОСТ!!!
За да имат смисъл подобни дискусии, както вече не веднъж съм споменавал, трябва да има КРИТЕРИЙ, който НЕ МОЖЕ да се изгради на базата на подобни итернет-постинг-двубои и многобои, нито пък със смешни предизвикателства, кой е по-по-най, и кой е най-комплексния и на колко състезания просто ги е "смачкал всички " !!!
Не, това става с години, посветени в търсене, намиране, разбиране и следване на ЕДИН МЕТОД!
Нека всеки следва своя любим такъв и да бъде мир! :D
Поздрави! :up: