Към съдържанието

- - - - -

Колко ограничават състезателните правилници

• Please log in to reply
В темата има 96 мнения

#41 Yama

Yama

Копеле

• Дао
  • 723 мнения
  • От:София
  • БИ:Скромност

Публикувано: 26 септември 2009 - 09:44

Що ми се струва че докато посегнеш към очите на другия, и вече тилът ти ще е издрънчал у тротоаро?
Тестове са му майката-това е лабораторията за проби-грешки.
Другото са май повече книжки и ТВ.
...от билогичен опит аз съм резултата-да
се боря неуморно,да превъзпитам децата,да пречистя водата...
DJ Дако

#42 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 26 септември 2009 - 09:44

Няма спор че в състезанията липсват някой от характеристиките на реалния бой - например внезапност на нападението, неподходящо облекло, слаба осветеност или неравност на терена, употреба на оръжия и тн. Въпреки това появата на бразилското джу джуцу определено е стъпка напред в развитието на бойните изкуства, а тестването на неговите техники и концепции на подобни турнири е уникално без подобен аналог в историята. Увереността която ти дава подобна подготовка точно на земята, където неподготвения човек често се чувства безпомощен, способността да печелиш чрез ключ или задушаване без да нараняваш сериозно противника, умението да започнеш да водиш своята игра точно там, откъдето повечето бойни изкуства считат битката за приключена, може да ти бъде само от полза.

От думите ти излиза, че тия от бразилското Джу-Джуцу са открили топлата вода!? Абе защо в нито една древна хроника или школа не пише, че бойците тогава, когато войната е била истинска (в смисъл очи в очи и на една ръка разстояние) не са се търкаляли по земята и така да са побеждавали противника?!? Аз ще ти кажа: ЗАЩОТО В МОМЕНТА, В КОЙТО ПАДНЕШ ДОЛУ В ИСТИНСКА СИТУАЦИЯ СИ МЪРТЪВ!!!..... :butcher:

#43 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 26 септември 2009 - 09:48

Що ми се струва че докато посегнеш към очите на другия, и вече тилът ти ще е издрънчал у тротоаро?
Тестове са му майката-това е лабораторията за проби-грешки.
Другото са май повече книжки и ТВ.

Именно - много гледане на телевизия и разни филмчета за "рингови герои"! В живия живот нещата не са баш тъй, ама кой да ти го каже - тия от рекламите едва ли! :smashfreak:

#44 Yama

Yama

Копеле

• Дао
  • 723 мнения
  • БИ:Скромност

Публикувано: 26 септември 2009 - 09:55

...Абе защо в нито една древна хроника или школа не пише, че бойците тогава, когато войната е била истинска (в смисъл очи в очи и на една ръка разстояние) не са се търкаляли по земята и така да са побеждавали противника?!? Аз ще ти кажа...

Защото са се биели с оръжие-това е правилният отговор. Техните реални ситуации не са били като нашите, Дока. отиваш на полето, вадиш меча и почваш да сечеш-и ако паднеш най-малкото е можело и твоите (хора и коне) да те смачкат. Сега е друго-скачат ти на светофара, блъскат те в ресторанта, искат да те джобят в подлеза. Не казва никой че при среща с две циганета в тъмния вход следва да дръпнеш единия в гард на стълбите и да чакаш другият да побегне. Но и не си мисли че ще останеш дълго прав ако ти скочи някой-па дори и да ти се хвърли като футболист с ръцете напред към глезените няма да е лесно. Ако ще се самозащитаваш, и сега и едно време-оръжието е основното-няма да се защитиш с голи ръце срещу повече от 1 противник по никакъв начин. Но нашата правна система е вече много тъпа и е по-вероятно ти да го отнесеш, отколкото нападателя. Затова се въртим в кръг с постовете.
...от билогичен опит аз съм резултата-да
се боря неуморно,да превъзпитам децата,да пречистя водата...
DJ Дако

#45 Ppeppi_

Ppeppi_
  • Гости

Публикувано: 26 септември 2009 - 10:01

От думите ти излиза, че тия от бразилското Джу-Джуцу са открили топлата вода!? Абе защо в нито една древна хроника или школа не пише, че бойците тогава, когато войната е била истинска (в смисъл очи в очи и на една ръка разстояние) не са се търкаляли по земята и така да са побеждавали противника?!? Аз ще ти кажа: ЗАЩОТО В МОМЕНТА, В КОЙТО ПАДНЕШ ДОЛУ В ИСТИНСКА СИТУАЦИЯ СИ МЪРТЪВ!!!..... :butcher:

Не, нямам предвид че са открили "топлата вода" :) още повече че и самите Грейси-та казват че не са измилили нито една нова техника, а просто са изследвали съществуващите. Познавам жени, които лично са ме питали какви техники има във Винг Чун точно на земята, защото са били събаряни от по-силен нападател и са се чувствали безпомощни. Нека се опитаме да не абсолютизираме нещата когато става въпрос за бой без ограничения във всякакви положения и ситуации.

#46 Judoboy

Judoboy

зле възпитан

• Mодератори
  • 3956 мнения
  • БИ:де що има бой

Публикувано: 26 септември 2009 - 10:22

....
Както казва моя приятел Коце (К.Т.):"МОЖЕШ ТОВА, КОЕТО ТРЕНИРАШ И ГО МОЖЕШ ТОЛКОВА КОЛКОТО ГО ТРЕНИРАШ"! :yin-yang:

Ами, май само с това съм съгласен. :)

ПП.1 Док, турнирите дето си ги оргазнизирал-Ок. Но една подробност: говорил съм с няколко участника в тях и мнението им е, че като похвати са били доста ограничени, дори за презряно :) ММА не ставали.

ПП.2 това със сериозни мнения ... :D

Какво пречи на всяко БИ да се справя добре на ринг, освен калпавата подготовка?!

Ако на ринг не можеш да се справиш,какво ще правиш в една улична ситуация с n на брой нападатели?!

#47 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 26 септември 2009 - 11:37

Ами, май само с това съм съгласен. :)

ПП.1 Док, турнирите дето си ги оргазнизирал-Ок. Но една подробност: говорил съм с няколко участника в тях и мнението им е, че като похвати са били доста ограничени, дори за презряно :) ММА не ставали.

ПП.2 това със сериозни мнения ... :D

E, нали се сещаш, че не съм ги организирал сам и съм се съобразявал с изискванията на нашата и международната федерация по У-Шу; и ти си участвал в тях! Имаше обаче един турнир, където наложих други правила в Сан-Да и с бой на земята; беше в гр. Добрич! Боевете си бяха доста реалистични, макар и с ограничения, но това е минало; както казах вече не са ми интересни, пък и съм на друг акъл! Иначе съм гледал всякакви турнири по различни БИ и на всякакви нива (все едно и също е мен ако питаш; нарочно не споменавам стилове за да не се обидят колегите, които ги влече повече спортната изява)! :yin-yang:
Ще обобщя в няколко пункта забележките:

1. Подчертано бедна техника, ограничена от правилника или времето за подготовка (липса и на добри учители, пардон треньори).
2. Разчитане на груба сила, зобене, излишна агресивност и огромни мускули.
3. Нереалистични и осакатени техники рамкирани от разните правилници.
4. Поява на стилове-правилници - НАЙ-ПОРОЧНИЯ ВИД В БОЙНИТЕ ИЗКУСТВА, ако това въобще може да мине за бойни изкуства!
5. Шаблонно копиране на спортни организации и дисциплини подчинени на реклама, спонсори и телевизионно време.
6. Мултиплициране на едни и същи грешки в подготовката, методиката и техниката (тези грешки са наблюдавани например и преди 30-40 години).
7. Липса на реално израстване на състезателите във физическо и духовно отношение; по-скоро се наблюдава явна деградация, особенно като се прескочи възрастта 35-40 години!

Това мнение е редактирано от Доктора: 26 септември 2009 - 11:53

#48 Saavedra_

Saavedra_
  • Гости

Публикувано: 26 септември 2009 - 12:27

Докторе, а как според теб може да се преодолеят тези тенденции?

#49 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 26 септември 2009 - 13:49

Докторе, а как според теб може да се преодолеят тези тенденции?

Докато бях във БФУШУ и се занимавах пряко с тия проблеми правехме нещо по въпроса и съм давал акъл когато са ми искали компетентно мнение. Сега вече съм спрял да давам акъл, освен на преките си ученици за да да ги предпазя от грешки (и аз съм допускал такива!). В "Българската асоциация по Тай-Дзи-Цюан и Кунг-Фу" (БАТК), където членува и Школа "Златен Дракон" и свързаните с нея организации и клубове е различно, защото се практикуват само традиционни стилове на Кунг-Фу/У-Шу и почти никой не се интересува от състезания. Всеки тренира за свое лично удоволствие и израстване и намира съответната мотивация и подходяща психо-физическа дисциплина (имам предвид в стилово отношение). В Китай от 300 милиона практикуващи У-Шу/Кунг-Фу, едва между 6 и 10 % от тях се интересуват от състезания и се занимават съответно със спортно У-Шу, останалите практикуват традиционни стилове и най-много да се появят на някой фестивал, демонстрация или друга изява. Много от големите майстори на Кунг-Фу се въздържат от участие и в такива изяви; някои от най-големите експерти са абсолютно неизвестни на широката публика.
Знам за два такива случая, когато такива неизвестни екперти са побеждавали на двубои велики майстори почитани в цял Китай. Единият случай е когато в школата на грандмайстор Уан Дзъпин (любимецът на Председателя Мао Дзедун!) идва един майстор-отшелник от "Стила на Слона" (считан за изчезнал) и го побеждава в приятелски двубой (преди това този майстор не е бил побеждаван от никого, включително и от чуждестванни юмручни бойци!). Втория случай го чух наскоро от доверен първоизточник - в Уданската школа в манастира Удан (те са 36 манастира; в сегашно време) е дошъл някакъв тибетски майстор на бойните изкуства и е победил в двубои всички майстори. Стилът му е бил абсолютно неизвестен и май даже не си е казал името!.......
Навремето Мазутатсу Ояма е правел същото - ходел е по школите на Карате и Джу-Джуцу в Япония и ги е пердашел яко майсторите! Да не мислите, че преди това в планините е тренирал по някакви спортни правилници! Нищо такова - биел се е като за последно!...... :aggressive:
Стават такива неща по белия свят и за това аз твърдя, че няма такова понятие като "най-добър стил", "най-добър боец" или "най-добър майстор"! ВИНАГИ НАКРАЯ ВСЕКИ СИ НАМИРА МАЙСТОРА (каквото и да значи това)! :yin-yang:

Това мнение е редактирано от Доктора: 26 септември 2009 - 14:42

#50 Judoboy

Judoboy

зле възпитан

• Mодератори
  • 3956 мнения
  • БИ:де що има бой

Публикувано: 26 септември 2009 - 15:20

E, нали се сещаш, че не съм ги организирал сам и съм се съобразявал с изискванията на нашата и международната федерация по У-Шу; и ти си участвал в тях!

Тези нарочно не ги броя.

Имаше обаче един турнир, където наложих други правила в Сан-Да и с бой на земята; беше в гр. Добрич! Боевете си бяха доста реалистични, макар и с ограничения,

да за това става въпрос и за друг Лейтай в София ,но може би не си бил ти организатора-няма значение.
Та това казват, разчупен правилник -но по ограничен от сегашните ММА

Знам за два такива случая, ..........
Единият случай е когато в школата на ..........
Втория случай го чух наскоро от доверен първоизточник ...............
май даже не си е казал името!.......

:D :D

ама не на приказки! :)

Навремето Мазутатсу Ояма е правел същото - ходел е по школите на Карате и Джу-Джуцу в Япония и ги е пердашел яко майсторите!

това ти разправям

Хубаво ,вземи организирай такъв турнир и добави твоите "готини техники", които са били пренебрегнати, но във всяка двойка нека единия от участниците е твой ученик (дългогодишен)!!!

ама на теб не ти се занимавало и т.н.
Какво пречи на всяко БИ да се справя добре на ринг, освен калпавата подготовка?!

Ако на ринг не можеш да се справиш,какво ще правиш в една улична ситуация с n на брой нападатели?!

#51 Tallasum

Tallasum
  • Dark Side
  • 432 мнения
  • От:Варна
  • БИ:кик бокс

Публикувано: 26 септември 2009 - 18:06

Док, май ти стана скучно напоследък и отвори торбата с басните отново, а? :wink:

#52 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 26 септември 2009 - 19:27

Док, май ти стана скучно напоследък и отвори торбата с басните отново, а? :wink:

Че ми е скучно във форума напоследък е вярно; басните обаче май други ги разказват!.....Това което съм казал може да бъде проверено и да се посочат източниците! Споменах, че ме интересуват само сериозни мнения по въпроса и някакви анализи, но първо ще трябва да свалите "страничните капаци" за да ви се разшири кръгозора! :chinese:

#53 warriors_pm_

warriors_pm_
  • Гости

Публикувано: 26 септември 2009 - 23:17

[. Но ако настояваш да знаеш; да, имам такива ученици, които при необходимост могат да се противопоставят адекватно на бойци от други стилове и са го правили; някои от тях дори познаваш лично! Знаете отношението ми към състезанията, както и какво мислят за тях големите майстори от всички стилове на БИ; имаше и специална тема по въпроса (можете да я прочетете пак). В заключение може да се каже, че yin-yang:
[/quote]
В смисъл че са издържали ПОЧТИ 30сек??? Уха......

#54 warriors_pm_

warriors_pm_
  • Гости

Публикувано: 26 септември 2009 - 23:18

Именно - много гледане на телевизия и разни филмчета за "рингови герои"! В живия живот нещата не са баш тъй, ама кой да ти го каже - тия от рекламите едва ли! :smashfreak:

То по тебе беше това,ама.............я кажи в КОЛКО очи си бръкнал и КОЛКО пъти си се сбивал?

#55 Pei Jun_

Pei Jun_
  • Гости

Публикувано: 27 септември 2009 - 01:09

Е много готина тема как не съм я забелязал до сега. Според мен проблема не е толкова в състезанията като такива няма лошо в това човек да провери до къде е стигнал в подготовката си. Е нормално е в днешно време да има забранени удари и техники все пак живеем в цивилизивано уж общество и живота се цени. Проблема е когато започне да се тренира само по даден правилник, примерно определени удари са забранени и не се тренират съответно не се тренират и защити от тях. Да оставим на страна бъркането в очи, уши и други дупки, но удари в слабините са забранени във всички правилници и други подобни. А за играта бос, ритниците с обувки стават малко по иначе. Аз в момента съм с обувки с метални бомбета, един ритник в капачката на коляното и не бих желал да съм от потърпевшата страна. Ако някой има възражения да си спомни кога за последно си е чуквал коляното в някой ръб и как боли, а тук говорим за целенасочен удар. Аз преди години така спуках ребрата на един тип, много държеше да правим спаринг на улицата. А другия момент всяко нещо може да се превърне в оръжие виждал съм хора да хвърлят камъни от зор. А преди дни ми изкараха метална тръба добре, че се размина само с пцувни и перчене, а спорът беше банален място за паркирване.
Колкото до боя на земята хубаво е човек да е подготвен, но аз винаги съм смятал, че стигнели се до бой на земята това говори за много ниско ниво на бойни умения. Не говоря за търсенето целенасочено на такъв с цел победа на спортно съревнование, там в ефективноста на техниките на земята няма съмнение. На улицата обаче нещата стоят малко по различно. Първо ако противниците ти са няколко не може да се въргаляш с един другите най вероятно ще ти наритат канчето докато се опитваш да го заключиш или задушиш. Второ никога не знаеш как ще те изненада ситуацията другия може да има скрит нож и да те бодне точно когато си решил, че си спечелил или нейде във въргала да докопа камък то терна не е като на ринга гладък и чист, или недай си боже се окаже че носи пистолет. Така, че да се рекламират дадени техники или стилове като най най и да се пренебрегват други си е меко казано несериозно. Те древните майстори доматите с колците ги ядяли и като си създавали стиловете затова не включили бой на земята. Всъщност в много традиционни БИ има похвати за защита при падане, а също и удари от земята и бързо ставане, а и не случайно учат- противника да се поваля като ти останеш прав. Така че никой в днешно време не е открил топлата вода, но пак казвам за мен проблема идва когато започне да се тренира по правилника с цел печелене на състезания най често с точкова система на оценяване.

#56 толерантния

толерантния
  • Дао
  • 854 мнения
  • БИ:карате

Публикувано: 27 септември 2009 - 06:26

Колкото до боя на земята хубаво е човек да е подготвен, но аз винаги съм смятал, че стигнели се до бой на земята това говори за много ниско ниво на бойни умения. Не говоря за търсенето целенасочено на такъв с цел победа на спортно съревнование, там в ефективноста на техниките на земята няма съмнение. На улицата обаче нещата стоят малко по различно.... Те древните майстори доматите с колците ги ядяли и като си създавали стиловете затова не включили бой на земята.

Смяташ ли,че колкото и добре да си подготвен(според теб),ще можеш да реагираш както трябва,ако някой борец,джудист,самбист или граплер ти скочи в краката,вдигне те във въздуха и те тресне в земята?Силно се съмнявам,понеже и при теб,и при други хора със сходно мислене има проблем с подценяването:) Това подценяване и отказ да се приеме нещо не толкова възвишено като наследството на еди-кой си древен майстор са изиграли лоша шега на не един и двама.Всъщност,това е основната нишка на темата-някои хора смятат,че състезателните правилници ограничават мирогледа и трениращите с цел състезание не могат да използват най-смъртоносните и опасни техники в БИ :D Замислете се върху следното-тези толкова специални техники не подлежат на истинско усъвършенстване по простата причина,че при всяко отиграване върху партньор ще има или труп,или осакатен завинаги...една техника не може да се научи добре,ако само се маркира върху партньора или се удря някой уред,отсреща трябва да има човек,който се движи и реагира адекватно.В този ред на мисли състезателните правилници,и по специално контактните и хватовите,дават реално усещане за контакт с противника и представа за истинска схватка.Дори и "ограничени",техниките в тях са реално прилагани и дават истинска основа за всички останали извън правилника смъртоносни и кой както иска да ги нарича похвати :wink:...естествено ако някой има потребност да ги изпълнява,тъй като и "състезателните" прийоми са си достатъчно ефикасни!Не знам дали древните майстори са яли доматите с колците или са яли само колци :D ,но аз имам теория,че в повечето случаи уменията им са силно преувеличени и мистифицирани.Бойните изкуства претърпяват силно развитие през последните няколко десетки години и това е свързано с глобализацията и обмена на информация между различните направления и стилове в БИ.Точно затова състезанията и правилниците изиграват положителна роля в общото развитие,тъй като това е един от начините за сверяване на часовниците и получаване на информация .

#57 Stan_

Stan_
  • Гости

Публикувано: 27 септември 2009 - 08:22

Много от големите майстори на Кунг-Фу се въздържат от участие и в такива изяви; някои от най-големите експерти са абсолютно неизвестни на широката публика.

Тях кои ги е провъзласил за маистори и експерти като не ходят по състезания :confused: Щото, ако някои стои в дълбоката планина/гора аз мога да го провъзлася само за маистор по седене в дълбоката планина/гора :chinese:

Точно затова състезанията и правилниците изиграват положителна роля в общото развитие,тъй като това е един от начините за сверяване на часовниците и получаване на информация

Не знам защо толкова просто нещо е толкова трудно за проумяване :confused:

Спецовете по бъркане и ритане с обувки могат да цъфнат в някоя зала по ММА, борба, бокс....и да предложат свободен спаринг - те си бъркат където знаят, борците ги джасат у земята както те си знаят и да пуснат видео :cool: (тва ще е един от наи-смешните клипове)

#58 Master

Master

Dart Ruffian

• Dark Side
  • 2566 мнения
  • БИ:Самоотбрана с интелект

Публикувано: 27 септември 2009 - 08:56

Е то наскоро нали заснеха един подобен клип, даже Доктора беше рефер :) Жалко само, че въпросният традиционалист не прие среща с противник със съизмерим стаж на неговия, но и така резултата беше повече от показателен. Гришата срещу Калин също. И като цяло повечето проведени двубои завършват все в полза на състезателите, ама току някой ревне, как видите ли правилниците осакатявали :)
НЕ МЕ ПРЕДИЗВИКВАААЙ!!!

#59 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 27 септември 2009 - 09:02

[. Но ако настояваш да знаеш; да, имам такива ученици, които при необходимост могат да се противопоставят адекватно на бойци от други стилове и са го правили; някои от тях дори познаваш лично! Знаете отношението ми към състезанията, както и какво мислят за тях големите майстори от всички стилове на БИ; имаше и специална тема по въпроса (можете да я прочетете пак). В заключение може да се каже, че yin-yang:

В смисъл че са издържали ПОЧТИ 30сек??? Уха......

Не си интересен за аудиторията!...... :angrrr: :yin-yang: :smashfreak:

#60 Tallasum

Tallasum
  • Dark Side
  • 432 мнения
  • БИ:кик бокс

Публикувано: 27 септември 2009 - 09:03

Че ми е скучно във форума напоследък е вярно; басните обаче май други ги разказват!.....Това което съм казал може да бъде проверено и да се посочат източниците! Споменах, че ме интересуват само сериозни мнения по въпроса и някакви анализи, но първо ще трябва да свалите "страничните капаци" за да ви се разшири кръгозора! :chinese:

Знам за два такива случая, когато такива неизвестни екперти са побеждавали на двубои велики майстори почитани в цял Китай. Единият случай е когато в школата на грандмайстор Уан Дзъпин (любимецът на Председателя Мао Дзедун!) идва един майстор-отшелник от "Стила на Слона" (считан за изчезнал) и го побеждава в приятелски двубой (преди това този майстор не е бил побеждаван от никого, включително и от чуждестванни юмручни бойци!). Втория случай го чух наскоро от доверен първоизточник - в Уданската школа в манастира Удан (те са 36 манастира; в сегашно време) е дошъл някакъв тибетски майстор на бойните изкуства и е победил в двубои всички майстори. Стилът му е бил абсолютно неизвестен и май даже не си е казал името!.......

...май, май... :wink:

кво хубаво е било навремето, а Док? нямало е видеокамери, още по-малко в телефоните, каквото и да е ставало се е преразказвало от уста на ухо и е оставало за поколенията - че да помнят какви велики кунгфу бойци и майстори е раждала китайската земя.