Към съдържанието

Knife skills

• Please log in to reply
В темата има 83 мнения

#21 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 29 септември 2012 - 20:04

Докторе за пръв път чувам за тели каракулаци!!! Много ме заинтригуваха! Би ли дал възможно повече информация по въпроса.
Ако има и някаква снимка ще е направо супер.
Ако няма снимка, то поне дай някаква по-подробно описание.
И дали в днешно време е възможно човек да си купи от някъде подобен нож ?

Казах, че прилича на малък ятаган, но с подчертано удебелен елман (гръб на остирето), което го прави по-тежък. Могат да се купят в антикварните магазини, в провинцията и антикварни сергии или на аукциони за стари оръжия. Ето няколко такива:

http://auction.bg/item.php?id=1035240

http://auction.bg/item.php?id=1004040

http://metalniat.wor...алявали-с-кръв/

#22 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 29 септември 2012 - 21:11

Ето тук една жестока колекция от каракулаци, направо са за завиждане; кликвайте върху изображенията за да се увеличат! В този форум има редица майстори които ги реставрират, колекционират и изработват!

http://knivesbg.com/...t=352&start=435

#23 katana_

katana_
  • Гости

Публикувано: 30 септември 2012 - 08:35

и що трябва да е каракулак,не може ли да е аккулак да речем :) или някой от другите видове кулаци -то наименованието им е обосновано от нещо съвсем дребно,като подробност:):)
Мишок,за кратко време успя да напишеш толкова глупости,колкото скоро не бях чел...уж се интересуваш от ножове,пък се оказа че хабер си нямаш от ножове...въобще,ти се чудя на личността

#24 MISHOK_

MISHOK_
  • Гости

Публикувано: 30 септември 2012 - 17:35

Докторе дай нещо историческо за този нож. Снимките ми харесаха, много. Ще си имам едно наум да си набавя , такъв каракулак.
Докторе мислих доста за тези двама братя: да заколят 40 човека си е много нещо.
п.п. специални благодарности на Доктора за тези сведения.

#25 толерантния

толерантния
  • Дао
  • 854 мнения
  • От:София
  • БИ:карате

Публикувано: 02 октомври 2012 - 20:39

Ще си имам едно наум да си набавя , такъв каракулак.
........ мислих доста за тези двама братя: да заколят 40 човека си е много нещо.

И за какво ти е кулак,бил той кара или ак? Нали си по мушкането,пък той е по-скоро за сечене...кого ще колиш,нали си християнин, и то ревностен? Я дай по-кротко, то не бяха побоища, ножове,ками...:)

#26 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 05 октомври 2012 - 07:50

Тук само ще добавя нещо важно за каракулака. Каракулак значи буквално "черноушест нож", заради кокалената дръжка завършваща с уширение "уши", което служи основно да не се изплъзва от ръката при сечене. Това оръжие както и ятагана НЕ СА ТУРСКИ ОРЪЖИЯ, А МЕСТНИ ТРАКИЙСКИ ОРЪЖИЯ, кореспондиращи с древната тракийска махайра. Махайра идва от глагола "махам" , "замахвам" (замахвам веднъж и ти махвам главата примерно!) и техниката и е предимно сечаща. Исторически ятагана и каракулака попадат в турската войска и сред башибозука чрез българските еничери (т.нар. "нова войска"). Знаете за какво става въпрос, да не навлизам в подробности. Тези оръжия са били изключително популярни и сред българските хайдути и воеводи. Важното за нас е, че това е чисто българско оръжие и то доста ефективно, с богата традиция и съответната техника, които не отстъпват на източните бойни изкуства по никой начин, а и в много отношения исторически са доста по-древни от някои азиатски стилове! Качена снимка Качена снимка Качена снимка

Това мнение е редактирано от Доктора: 05 октомври 2012 - 07:54

#27 MISHOK_

MISHOK_
  • Гости

Публикувано: 05 октомври 2012 - 11:06

Отново благодарности към доктора за поясненията.
Ето поради тези причини ще си купя един каракулак, или по-скоро ще си поръчам при някой оръжеен майстор. Да ме седи на стената до камата и да си го гледам.

#28 katana_

katana_
  • Гости

Публикувано: 05 октомври 2012 - 13:02

благодарности за какво?? за надявам се неволно грешната информация ,която доктора ти е подал? кара кулака не е с колалена дръжка,а с дръжка от биволски рог-оттам идва черния цвят на дръжката,съответно името му..с бяла,кокалена дръжка е аккулака..ма какво ли разбирам аз от балкански оръжия,ножове въобще...

#29 MISHOK_

MISHOK_
  • Гости

Публикувано: 05 октомври 2012 - 17:40

благодарности за какво?? за надявам се неволно грешната информация ,която доктора ти е подал? кара кулака не е с колалена дръжка,а с дръжка от биволски рог-оттам идва черния цвят на дръжката,съответно името му..с бяла,кокалена дръжка е аккулака..ма какво ли разбирам аз от балкански оръжия,ножове въобще...

Не те знам какво разбираш, но ако разбираш кажи и ми пояснявай неясните ми моменти.
На снимките май имаше и каракулаци с бели дръжки. Тука да поясня: кара на турски значи черен, лют, лош и страшен . Иза това по вероятно е точният превод да е лош-лют , а не черен. Черно е сия. Освен това все пак си мисля че ятагана си е турско или арабско оръжие.
А сега е твой ред да ми поясняваш. Ей ако си оръжеен майстор на ножове ми пиши на ЛС-та че ме интересуват някои неща.

#30 RUSEV

RUSEV

Only the strongest will survive

• Дао
  • 292 мнения
  • От:Brno ; Czech Republic
  • БИ:★ Judo Kickbox ★
  • Предишен прякор: Zambidis

Публикувано: 05 октомври 2012 - 20:25

С доктора ще си допаднете и той като тебе обича много фантазий и екшън филми ;)
You can bench 500lbs good for you and i can kick your ass ?! (Bas Rutten)

#31 толерантния

толерантния
  • Дао
  • 854 мнения

Публикувано: 05 октомври 2012 - 21:58

На снимките май имаше и каракулаци с бели дръжки. Тука да поясня: кара на турски значи черен, лют, лош и страшен . Иза това по вероятно е точният превод да е лош-лют , а не черен. Черно е сия.

Цццц,ей боже! Човека/katana/ ти обясни по най-простия ,като за дебили , възможен начин, че когато ножа кулак е с черна дръжка от биволски рог е каракулак, а когато е с бяла дръжка е аккулак, т.е., общото название на тези ножове е кулаци, а в зависимост от цвета на дръжката са ак или кара!Ти малоумен ли си или упражненията за врат съвсем са ти изгладили мозъчните гънки? Вместо са се научиш на нещо,почваш да разсъждаваш и да обясняваш кое какво е!Качена снимка
  • RUSEV харесва това

#32 RUSEV

RUSEV

Only the strongest will survive

• Дао
  • 292 мнения
  • От:Brno ; Czech Republic
  • БИ:★ Judo Kickbox ★
  • Предишен прякор: Zambidis

Публикувано: 05 октомври 2012 - 22:28

Тук само ще добавя нещо важно за каракулака. Каракулак значи буквално "черноушест нож", заради кокалената дръжка завършваща с уширение "уши", което служи основно да не се изплъзва от ръката при сечене. Това оръжие както и ятагана НЕ СА ТУРСКИ ОРЪЖИЯ, А МЕСТНИ ТРАКИЙСКИ ОРЪЖИЯ, кореспондиращи с древната тракийска махайра. Махайра идва от глагола "махам" , "замахвам" (замахвам веднъж и ти махвам главата примерно!) и техниката и е предимно сечаща. Исторически ятагана и каракулака попадат в турската войска и сред башибозука чрез българските еничери (т.нар. "нова войска"). Знаете за какво става въпрос, да не навлизам в подробности. Тези оръжия са били изключително популярни и сред българските хайдути и воеводи. Важното за нас е, че това е чисто българско оръжие и то доста ефективно, с богата традиция и съответната техника, които не отстъпват на източните бойни изкуства по никой начин, а и в много отношения исторически са доста по-древни от някои азиатски стилове! Качена снимка Качена снимка Качена снимка

Докторе пак като не ги изкара китайски оръжия :D Ти имаш тая наклонност винаги да китаизираш нещата
You can bench 500lbs good for you and i can kick your ass ?! (Bas Rutten)

#33 Shamancho

Shamancho

Кавалер

• Дао
  • 275 мнения
  • От:Варна
  • БИ:Историческа Европейска Фехтовка

Публикувано: 06 октомври 2012 - 01:27

С подчертаното малко не съм съгласен! Според мен нещата зависят и от структурата на ножа, вида острие и техниката.

Да, прав си, разбира се - има ножове и ножове, всеки с различни предназначения. Макар все пак да остава въпроса къде точно слагаме границата на "малки" оръжия. Има кукрита, които наистина могат да свалят ръка от раз, но те никак не са малки. Има и такива, които не се използват за нищо повече от нож за общи цели.

Освен това все пак си мисля че ятагана си е турско или арабско оръжие.

Макар и появили се в границите на Османската империя, ятаганите и кулаците наистина имат балкански произход. Дали са са турски-балкански, или местни балкански не мога да кажа, вероятно и от двете по малко, но определено не са арабски, или персийски. Вече дали имат нещо общо с тракийските махайри.... мисля, че дупката от над 1000 години от отмирането на едното до зараждането на другото без никакво свързващо звено по средата, е достатъчно красноречив отговор на този въпрос.

Това мнение е редактирано от Shamancho: 06 октомври 2012 - 01:28

• Борил Караиванов and толерантния харесват това
Die vor red der zedel. Jungk ritter, lere got lieb haben fröwen ia ere, so wöchse dein ere. Vebe ritterschaft und lere kunst, die dich ziert, jn kriegen zuo ern hoffiert.

Omnia Meo Nocet

#34 Zdravko Peev_

Zdravko Peev_
  • Гости

Публикувано: 06 октомври 2012 - 02:39

Това оръжие както и ятагана НЕ СА ТУРСКИ ОРЪЖИЯ, А МЕСТНИ ТРАКИЙСКИ ОРЪЖИЯ, кореспондиращи с древната тракийска махайра.

Айде, започна историческото фентъзи...
Как кореспондират, по електронната поща ли?

Я разкажи повече, Докторе!

#35 MISHOK_

MISHOK_
  • Гости

Публикувано: 06 октомври 2012 - 17:56

Сега станаха два вида ножа: каракулак и ак-кулак. Още по-добре ще си купя и от двата по един за стената.

#36 Shamancho

Shamancho

Кавалер

• Дао
  • 275 мнения
  • От:Варна
  • БИ:Историческа Европейска Фехтовка

Публикувано: 06 октомври 2012 - 18:23

Ти май изобщо не четеш, като ти пишат? Това е един и същи нож, който заради специфичната форма на края на дръжката, се наричат "кулак", което на турски означава "ухо". Разликата в представката идва само от материала(съответно цвета), от който са направени чирените.
Die vor red der zedel. Jungk ritter, lere got lieb haben fröwen ia ere, so wöchse dein ere. Vebe ritterschaft und lere kunst, die dich ziert, jn kriegen zuo ern hoffiert.

Omnia Meo Nocet

#37 katana_

katana_
  • Гости

Публикувано: 06 октомври 2012 - 18:36

Сега станаха два вида ножа: каракулак и ак-кулак. Още по-добре ще си купя и от двата по един за стената.

не са два,повече са....

#38 MISHOK_

MISHOK_
  • Гости

Публикувано: 06 октомври 2012 - 18:46

не са два,повече са....

Много добре - ще се съсредоточа върху тях и ще си направя цяла една колекция. До сега мислех да си правя колекция само от ками тип черкезки, понеже имам една и ми хареса. Сега обаче ще гледам да си набавя и от тези прекрасни ножове.
Някой може ли да ми препоръча майстор, който ги изработва ?

#39 katana_

katana_
  • Гости

Публикувано: 06 октомври 2012 - 21:14

дядо Благо :)

#40 толерантния

толерантния
  • Дао
  • 854 мнения

Публикувано: 06 октомври 2012 - 22:18

дядо Благо Качена снимка

Вихрене, какво ти е направил човека? :) Остави го да си прави ножовете, не го свързвай с такива като този ...."ножар", че ще му скъса нервите!