Към съдържанието

Снимка

Изработка на оръжия

• Please log in to reply
В темата има 93 мнения

#1 valsodar

valsodar

Скучаещ Дразнител

• Дао
  • 1140 мнения
  • От:село София
  • БИ:Ай Чао, Джит-Кам-Го, MMS, SMS и ... SOS

Публикувано: 13 април 2007 - 16:29

Все на някой ще му се случи, някой ден да поиска да си направи определен тип оръжие, така че защо да си няма една отделна тема по въпроса.

Днес започнах да се ровичкам на тема лъкове, след като ми причерня от цените им.

Изработване на лък ("Моят лък") - това е първото добро нещо на което попаднах.
Братушките също има с какво да помогнат по въпроса
Как се прави лък
Направа на лък и стрели
Азиатски лък
Луки и стрелы, современные и древние

Та няма да е лошо и да обменим опит, ако някой има успехи в майсторенето на оръжия да сподели.

Това мнение е редактирано от valsodar: 13 април 2007 - 16:50

Чела Маца книжки, как да трепе безконтактно мишки !

#2 misho28

misho28
  • Дао
  • 31 мнения

Публикувано: 14 април 2007 - 11:24

Аз сам си направих трисекционна тояга . Купих 3 дръшки за метли (по принцип дървото от което се изработват дръшките е слабо дърво , но за тренировка става ) нарязах дръшките на 70 см , от железарията си купих по ситна верига и винтове тип кука , след като нарязах дръжките сложих винтовете в краищата и сварзъх с веригата . Иначе добре се получи за тренировка става .
И на мен ще ми бъде интересно да чуя други техники за изработване на самоделни оръжия .
Успех!!! :yin-yang:

#3 Judoboy

Judoboy

зле възпитан

• Mодератори
  • 3956 мнения
  • От:София
  • БИ:де що има бой

Публикувано: 14 април 2007 - 14:02

Днес започнах да се ровичкам на тема лъкове, след като ми причерня от цените им.

Лъковете с които съм стрелял ,посмъртно не можеш сам да си ги направиш , то са стабилизатори ,то са пласт върху пласт .....
В древноста са били ръчна изработка ,но има предаден опит от поколение на поколение , специализация и т.н.
Ако си решил да се специализираш в направата -успех :up:
Какво пречи на всяко БИ да се справя добре на ринг, освен калпавата подготовка?!

Ако на ринг не можеш да се справиш,какво ще правиш в една улична ситуация с n на брой нападатели?!

#4 valsodar

valsodar

Скучаещ Дразнител

• Дао
  • 1140 мнения

Публикувано: 15 април 2007 - 10:32

Лъковете с които съм стрелял ,посмъртно не можеш сам да си ги направиш , то са стабилизатори ,то са пласт върху пласт .....
В древноста са били ръчна изработка ,но има предаден опит от поколение на поколение , специализация и т.н.
Ако си решил да се специализираш в направата -успех :up:

Не съм казал, че е лесно - колкото повече чета - толкова по-трудно се оказва.
Едно , че в нашите земи почти няма подходяща дървесина (препоръчват най-много ясена, който не е лесен за обработка), второ че подготовката започва от февруари и свършва най-рано след година сушенето на материала при строго определени условия, трето че ще ти трябва добре оборудвана работилница за целта с подходящи стеги и инструменти и т.н.
Но може пък и в точно това да се крие гъдела, знам ли.
Тая година я отървах, много късно разбрах че дървото трябва да се сече януари-февруари, когато е с най-ниска влажност и в покой. Както и да е, има време - надявам се до следващия сезон поне да си набавя всичката нужна информация и оборудване. :wink:

Това мнение е редактирано от valsodar: 15 април 2007 - 10:33

#5 CHEPUT

CHEPUT
  • Дао
  • 189 мнения
  • От:София, Бургас
  • БИ:К'вот падне

Публикувано: 15 април 2007 - 14:41

Ама, как се отварят теми точно по темите, които ме вълнуват в момента. И на мен ми се иска да си направя лък, но да е нещо стабилно, не просто обикновен английски, а ако е възможно нещо близко до българският вариант. Но това изисква години, първо за обучение (ако успееш да еазбереш как се правят), после докато го изработиш, нужна е и среда... Затова засега като най - добър вариант си остават по - обикновенните модели.

П.П. На първият линк има невероятно подробна и ценна информация, със сигурност може да е полезна на всеки заинтересован.

Това мнение е редактирано от CHEPUT: 15 април 2007 - 14:55

#6 Мак Сим

Мак Сим

ПРОГРЕСОР

• Бабаит
  • 1528 мнения
  • От:Гладбах на Нирс
  • БИ:СУБАКС

Публикувано: 15 април 2007 - 22:30

Мога да споделя с вас един "краден" опит за дървения лък-от ясен и дрян,забравих от какво беше средната част(там където се хваща).Утре ще попитам "невинно" :wink: и ще кажа с подробности!

Това мнение е редактирано от животното: 15 април 2007 - 22:31

#7 Единак_

Единак_
  • Гости

Публикувано: 16 април 2007 - 08:35

Аз сам си направих трисекционна тояга . Купих 3 дръшки за метли (по принцип дървото от което се изработват дръшките е слабо дърво , но за тренировка става ) нарязах дръшките на 70 см , от железарията си купих по ситна верига и винтове тип кука , след като нарязах дръжките сложих винтовете в краищата и сварзъх с веригата .

Според мен, по -удачно е използването на дръжки за гребла. Диаметърът им е около 3 см. и за разлика от тези за метлите се изработват от по-плътна и здрава дървесина (намират се и дъбови).
От такива съм си правил 2-3 нунчака и теглото на палките се получава прилично - 150-200 грама на палка.
Относно "винтове тип кука", моето мнение е - не използвайте никога подобно нещо за съчленяване на секционна тояга!!!
По-добрия вариант е да пробиете осово палката на дълбочина минимум едно звено от свързващата верига с диаметъра на веригата и след това да направите напречен отвор през който да занитите веригата в него. :wink:

Това мнение е редактирано от Единак: 16 април 2007 - 08:37

#8 misho28

misho28
  • Дао
  • 31 мнения

Публикувано: 16 април 2007 - 13:16

Единак съгласен съм с теб да не използваме "винт тип кука" но това първо ми дойде на ъкъла , а за дръшките ми бяха под ръка не ми се търсеше по здрав материял все пак знам че дръшките са от чам ,а чама е слабо дърво . Но както казах само за тренировка в става .

#9 valsodar

valsodar

Скучаещ Дразнител

• Дао
  • 1140 мнения

Публикувано: 16 април 2007 - 14:16

Единак съгласен съм с теб да не използваме "винт тип кука" но това първо ми дойде на ъкъла , а за дръшките ми бяха под ръка не ми се търсеше по здрав материял все пак знам че дръшките са от чам ,а чама е слабо дърво . Но както казах само за тренировка в става .

За дръжките, а и за палки, най-удачни се оказаха дръжките на метлите.
Обикновенно ги правят от топола.
Не са лоши като материал.

#10 ШурикенМастър

ШурикенМастър

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 2 мнения

Публикувано: 03 юли 2007 - 09:31

Хора нов съм и ми хареса темата и искам да пусна няколко линка как да си направим шурикени
1.Как да си направим шурикен от диск
2.Как да си направим шурикен от метални остриета,лепило и скоч :ninja: :shuriken: :ningastar:
Надявам се че съм помогнал

Това мнение е редактирано от ШурикенМастър: 03 юли 2007 - 10:08

#11 hebigatsu

hebigatsu

ленив пингвин

• Дао
  • 235 мнения
  • От:Bulgaria
  • БИ:kempo, FFF & MHF

Публикувано: 10 юли 2007 - 17:13

:sunny: Ето какво успях да си направя сам:
http://bp3.blogger.c...-h/SP_A0302.jpg

Дължината с ръкохватката е 1080мм
http://bp0.blogger.c...-h/SP_A0305.jpg

Е..... Не е съвсем готов още, но съм оптимист, че скоро ще го завърша.
Има още доста работа по него. Основно заточване и полиране на острието. :wink:
Разбира се, че няма да го оставя с този предпазител, но не мога да намеря ковач, който да ми направи нещо свястно, а не разполагам с необходимото оборудване да си го направя сам. :huh:

Поздрави на всички ентусиасти, вълнуващи се от саморъчната изработка на оръжие.

ПП.Вярно е ,че може и да не ги правим перфектно нещата, но удоволствието да държиш в ръцете си нещо излязло от тях самите е несравнимо. Така, че не се отказвайте.
УСПЕХ!!!

Това мнение е редактирано от hebigatsu: 10 юли 2007 - 17:16

ВСЯКО ПРАВИЛО СИ ИМА ИЗКЛЮЧЕНИЯ!!! ЩО ЛИ...!?!?!?

#12 misho28

misho28
  • Дао
  • 31 мнения

Публикувано: 10 юли 2007 - 18:23

Тва найстина е яко ,добре си го изработил .Като го завършиш пак качи няколко снимки . :yin-yang:

#13 doks

doks

Daskal

• Дао
  • 192 мнения
  • От:Пазарджик
  • БИ:Годжу рю карате

Публикувано: 02 август 2007 - 06:43

Аз за сега съм правил само 2-3 ножа,нунджако и десетина кобутан-а /дървени и метални/,е като тинейджър съм правил "едносъставен" т.е "прост" лък и стрели и арбалет и двете "неща" можеха да забият стрела на 20-тина метра в дърво на 2-2,5см.а точноста беше около 20-30 см. кръг. :yin-yang:

#14 pv

pv

информационен затъмнител

• Милиционер
  • 1661 мнения
  • От:Неизвестно
  • БИ:Free stick fighting, DBMA

Публикувано: 02 август 2007 - 09:56

Дай снимки на тези оръжия, които си направил.Ще е интересно да ги видиме.

#15 doks

doks

Daskal

• Дао
  • 192 мнения
  • От:Пазарджик
  • БИ:Годжу рю карате

Публикувано: 02 август 2007 - 10:26

Дай снимки на тези оръжия, които си направил.Ще е интересно да ги видиме.

Ако някой който може да ги "зака4и" към темата- да де GSM.номер-ще ги снимам и ще му ги изпратя с MMS ./аз нямам техни4еска възможност да ги ка4а/. :yin-yang:

#16 Jigitaetsa_

Jigitaetsa_
  • Гости

Публикувано: 08 септември 2007 - 22:52

Здравейте всички.Модераторите не обичат много нови теми, затова реших тук да запитам относно едно оръжие.Прилича малко на трисекционната тояга обаче пръчките са много по-къси и повече - около десетина, железни.Джет Ли развърта това оръжие (доста умело при това, но това си е Джет Ли - няма смисъл да го хваля) в този филм : http://zamunda.net/d...ls.php?id=98338 .Той всъщност си го сглобява в началото на битката - към 59-тата - 60-та минута.Ако някой знае как се казва, откъде да си го набавя, и къде мога да практикувам техники с него, ще съм му много благодарен.Иначе и трисекционната тояга ме заинтригува, паля се и по нунчако(съжалявам ако не се пише/изговаря така, просто съм чувал толкова много разновидности, че вече не знам какво да мисля :P ).От време на време си развъртам каратиския колан - връзвам му възел в единия край.Както и кожения колан на дънките ми...но от него много боли :D .

Това е от мен засега.

Поздрави :D !

#17 Змей Горянин

Змей Горянин
  • Mодератори
  • 656 мнения
  • БИ:Муай Тай

Публикувано: 08 септември 2007 - 23:00

Здравейте всички.Модераторите не обичат много нови теми, затова реших тук да запитам ..... :D .

:hysterical:
"Животът е кратък, изкуството е вечно, удобният случай бързо се изплъзва, емпиризмът е опасен, умуването е трудно."

#18 the stallion

the stallion

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 14 мнения
  • От:Пловдив

Публикувано: 28 ноември 2007 - 19:40

Ако някой каже как да си направя бокен ще съм му много благодарен

#19 Валентин

Валентин
  • Дао
  • 191 мнения
  • БИ:Уин Чун Кюн (за момента прекратено)

Публикувано: 28 ноември 2007 - 20:29

Ако някой каже как да си направя бокен ще съм му много благодарен

Най-лесният вариант е да си вземеш пръчка от метла режеш я в единият край леко под ъгъл за да наподобява края на острието на меч.Ако си от софия има места където продават евтино бокени.Поздрави

#20 front_

front_
  • Гости

Публикувано: 28 ноември 2007 - 21:36

На този въпрос няма кратък отговор.
Като начало, трябва да знаеш, за какво ще го използваш. Важно е дали с него ще удряш твърди повърхности. От това зависи вида дървесина, която трябва да си търсиш. Ако няма да удряш с него, а само ще се упражняваш в субури и форми, тогава може да минеш с някоя нормална дървесина. Ако ще правиш упражнения срещу друг боккен, трябва да търсиш хубава, твърда и здрава дървесина, без чепове, с прави влакна, която да няма шупли, да няма силно изразени кръгове.
После е важна формата и размерът на боккена. Не смятам, че това е от особено значение принципно, но в много школи си има строги изисквания за формата и размера. Добре е да знаеш какъв тип боккен искаш. веднага се сещам за поне 10 вида, обикновено кръстени на името на съответното БИ.
След това ти трябва дърводелска работилница или раш пила, няколко вида шкурка, и няколко сечива и много повече време. Твърдата, хубава дървесина се обработва много трудно без машини.
За жалост, у нас трудно се намира хубава дървесина, добре е да имаш познат дърводелец, от който да поискаш съвет за аналози, евентуално за помощ в избирането.
Японските бокуто са изработени обикновено от вечнозелена разновидност на белия дъб, наричан широ каши. Тъй като е вечнозелен, няма кръгове, което го прави по-здрав от обикновения бял дъб. Нямам никаква идея, дали може да се намери тук.
Дъбът има обаче някои недостатъци, старее и с времето се напуква и става все по-чуплив. Чувствителен е на влагата и може да се огъне сам в някаква посока.
Дъбовите бокута обикновено се счита, че са подходящи за 2-3 години активна работа.
В България често се намира бук. Това е хубава, здрава дървесина. Проблемът е, че няма добре изразени нишки и от нея лесно се отчупват парчета при натъртените места, а при счупване, може опасно да излети на някъде. Все пак, здравината е значителна и е сравнима с белия дъб и по-добра с белия дъб.
Белият ясен е сред здравите дървесини, но има много различна, образувана в различните сезони, дървесина и удари в меките части образуват вдлъбнатини.
Съществуват някои екзотични дървесини, които не се въдят по нашите ширини, като желязно дърво (не е по-здраво от широ каши все пак) и хикория (много здрава дървесина, която не старее).

Ето нагледно как се прави бокуто:
как се прави боккен
как се прави боккен 2