Към съдържанието

Снимка

Изработка на оръжия

• Please log in to reply
В темата има 93 мнения

#41 Стефан_

Стефан_
  • Гости

Публикувано: 14 март 2008 - 10:47

Това вече ме потресе:

http://www.newsland....etail/id/51596/

#42 Shamancho

Shamancho

Кавалер

• Дао
  • 275 мнения
  • От:Варна
  • БИ:Историческа Европейска Фехтовка

Публикувано: 14 март 2008 - 11:50

Това май е пускано вече поне 3 пъти в този форум. Евтина пропаганда, дет' се вика.

Това мнение е редактирано от Shamancho: 14 март 2008 - 11:52

Die vor red der zedel. Jungk ritter, lere got lieb haben fröwen ia ere, so wöchse dein ere. Vebe ritterschaft und lere kunst, die dich ziert, jn kriegen zuo ern hoffiert.

Omnia Meo Nocet

#43 Стефан_

Стефан_
  • Гости

Публикувано: 14 март 2008 - 17:20

Аз в крайна сметка гледах и клипчето дет тоя меч го батисаха. Само дето стана с тежка картечница с бронебойни патрони и ако не се лъжа при 7-я изтрел.
Потресе ме друго. За да докажат качествата на дамаска стомана, оставят копринена кърпичка да мине през нея. Тя дет се вика сама си е виновна, че ножът я резга на две. А тук гледам, тръгнали в друга посока-якост да доказват.

#44 Shamancho

Shamancho

Кавалер

• Дао
  • 275 мнения

Публикувано: 15 март 2008 - 00:05

Да де, ама тука просто няма какво да се доказва... Все пак ръбът на меча сигурно има твърдост поне 50 HRC. Оловото на куршума дори и не влиза в HRC скалата. Същото ще се случи и с някой марков кухненски нож, примерно. Евтин трик за пред широката публика. Потресаващото в цялата работа е, че в крайна сметка бастисаха острието... язък.

Това мнение е редактирано от Shamancho: 15 март 2008 - 00:14

Die vor red der zedel. Jungk ritter, lere got lieb haben fröwen ia ere, so wöchse dein ere. Vebe ritterschaft und lere kunst, die dich ziert, jn kriegen zuo ern hoffiert.

Omnia Meo Nocet

#45 hebigatsu

hebigatsu

ленив пингвин

• Дао
  • 235 мнения
  • От:Bulgaria
  • БИ:kempo, FFF & MHF

Публикувано: 10 май 2008 - 11:53

:) Я да сменим малко материала - тея дни, по празниците.... ей така от скука сътворих те това:
http://daobg.com/for...eq=attach&id=62
http://daobg.com/for...eq=attach&id=64
http://daobg.com/for...eq=attach&id=65
:sunny:
ВСЯКО ПРАВИЛО СИ ИМА ИЗКЛЮЧЕНИЯ!!! ЩО ЛИ...!?!?!?

#46 airman_

airman_
  • Гости

Публикувано: 12 май 2008 - 14:42

Изглежа като доста свестен "чокуто" бокен (ако изобщо съществува такъв термин :) ) Браво !

Медка

#47 a_todorov

a_todorov
  • Дао
  • 25 мнения

Публикувано: 12 май 2008 - 14:47

Аз лично си направих бокен от дръжка за лопата. Първоначално дървото сапчето беше кръгло, но един дърводелец го пооправи на машината и това беше. След това само го минах със ситна шкурка и го лакирах 5-6 пъти. Ефекта е страхотен, защото изглежда дори по-добре от купените (имам 1 купен, но ги счупих). Направата ми отне около 2 часа(без лакирането). Успех !

#48 hebigatsu

hebigatsu

ленив пингвин

• Дао
  • 235 мнения
  • От:Bulgaria
  • БИ:kempo, FFF & MHF

Публикувано: 12 май 2008 - 17:00

Изглежа като доста свестен "чокуто" бокен (ако изобщо съществува такъв термин :) ) Браво !

Медка

:D Мерси :up: Само че са три различни на различните снимки. :wink: Направих ги от букови сапове за мотики .Тях ги взех по 4лв.бройката. Ако не ме беше хванал прословутия ми "мързел" можеше и с отстъпка да ги взема, щото ги избрах всичките естествено леко извити от изсъхването :wink:
Та така...издялках ги докато пушех пред нас(щото жената ме гони да не пуша в къщи :) ).
За направата не са необходими много специални инструменти, а ако ги правите както ги правих аз, може и да се приеме за тренировка за точност и контрол на удара. Издялках ги със кухненския сатър. Е, разбира се за отсичането на предпазителя и самата дръжка използвах трион :wooow: . Най-бързо оформянето и първоначалното заглаждане след дялането става с парче стъкло (циклите дървото) и след това набързо заглаждане със ситна шкурка обвита на дървено трупче. После една ръка лак за дърво с четката и ...готово. И да се строши(което ще стане доста трудно, ако не изтъните много зоната за острието), бързо и евтино можете да си направите нов. Пък и както казах - самата направа по посочения начин си е жива тренировка.

Поздрави и гледайте някой да не се заколи докато дяла :up:
ВСЯКО ПРАВИЛО СИ ИМА ИЗКЛЮЧЕНИЯ!!! ЩО ЛИ...!?!?!?

#49 Shamancho

Shamancho

Кавалер

• Дао
  • 275 мнения

Публикувано: 24 май 2008 - 08:59

Айде да се върнем на метала :) и да се похваля с последното изделие:
Затъпен меч за ръка и половина.
Острие: тип XVIa по Оукшот
Гард: стил 2 по Оукшот
Помел: тип "К" по Оукшот

Обща дължина: 114 см.
Дължина на острието: 89 см.
Широчина на острието: 50 мм при основата; 18 мм на 10 см от върха.
Дебелина на ръбовете: 2 мм
Тегло: 1,5 кг
Център на тежестта: 11 см пред гарда.
Център на перкусия: около 30 см от върха.

Прикачени умалените снимки

• 1.JPG
  • 2.JPG
  • 3.JPG
  • 4.JPG

Това мнение е редактирано от Shamancho: 24 май 2008 - 09:00

Omnia Meo Nocet

#50 airman_

airman_
  • Гости

Публикувано: 30 май 2008 - 13:56

Хайде да продължим с хваленето :D

Острие тип XI/XIIIb по Oakeshott
Помел тип G
Гард стил 1
Обща дължина 980 мм
Дължина на острието 820 мм
Точка на баланс - 125 мм пред гарда
Точка на перкусия - 250 мм от върха
Тегло 1190 гр

Мечът е остър.

• IMG_4440.jpg
  • IMG_4445.jpg
  • IMG_4446.jpg

#51 doino_57

doino_57
  • Лъкът
  • 920 мнения

Публикувано: 04 януари 2009 - 00:00

Браво!!! Страхотна тема. Научих много неща от нея.
Дори спъването на експериментатора, е скок за човечеството.

#52 airman_

airman_
  • Гости

Публикувано: 21 февруари 2009 - 14:59

Ето и последното нещо, което завърших. Европейски меч, 12-13 век.

Тип Xa по типологията на Е. Оукшот
помел Тип G
гард Стил 5
център на баланса - 13 см от гарда
център на перкусия - около 26 см от върха
тегло 1150 грама
Мечът е остър. Кожа на дръжката няма по искане на клиента.

Качена снимка
Качена снимка
Качена снимка
Качена снимка

Поздрави,
Медка

#53 Станислав

Станислав
  • Дао
  • 1115 мнения
  • От:Велико Търново
  • Предишен прякор: stanislav

Публикувано: 21 февруари 2009 - 15:11

Поздравления, страхотен е!

#54 Lord Ruthven_

Lord Ruthven_
  • Гости

Публикувано: 21 февруари 2009 - 15:20

А ето го и с кожа:
Качена снимка

Мечът наистина е много добър.

#55 Shamancho

Shamancho

Кавалер

• Дао
  • 275 мнения

Публикувано: 06 февруари 2010 - 16:45

Тренировъчен едноръчен меч.

Типология - няма си, дизайна е като за тренировки
Обща дължина - 96,5 см
Дължина на острието - 79,5 см
Тегло - 1100 грама (според моето кантарче, макар че аз очаквах да е по-скоро към 1200)
Център на тежестта - 12 см пред гарда
Перкусия - около 23 см от върха
Дебелина на ръбовете - 2 мм
Закръгление на върха - R=7 мм

• m1.jpg
  • m2.jpg
  • m3.jpg

Omnia Meo Nocet

#56 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 06 февруари 2010 - 17:30

На този въпрос няма кратък отговор.
Като начало, трябва да знаеш, за какво ще го използваш. Важно е дали с него ще удряш твърди повърхности. От това зависи вида дървесина, която трябва да си търсиш. Ако няма да удряш с него, а само ще се упражняваш в субури и форми, тогава може да минеш с някоя нормална дървесина. Ако ще правиш упражнения срещу друг боккен, трябва да търсиш хубава, твърда и здрава дървесина, без чепове, с прави влакна, която да няма шупли, да няма силно изразени кръгове.
После е важна формата и размерът на боккена. Не смятам, че това е от особено значение принципно, но в много школи си има строги изисквания за формата и размера. Добре е да знаеш какъв тип боккен искаш. веднага се сещам за поне 10 вида, обикновено кръстени на името на съответното БИ.
След това ти трябва дърводелска работилница или раш пила, няколко вида шкурка, и няколко сечива и много повече време. Твърдата, хубава дървесина се обработва много трудно без машини.
За жалост, у нас трудно се намира хубава дървесина, добре е да имаш познат дърводелец, от който да поискаш съвет за аналози, евентуално за помощ в избирането.
Японските бокуто са изработени обикновено от вечнозелена разновидност на белия дъб, наричан широ каши. Тъй като е вечнозелен, няма кръгове, което го прави по-здрав от обикновения бял дъб. Нямам никаква идея, дали може да се намери тук.
Дъбът има обаче някои недостатъци, старее и с времето се напуква и става все по-чуплив. Чувствителен е на влагата и може да се огъне сам в някаква посока.
Дъбовите бокута обикновено се счита, че са подходящи за 2-3 години активна работа.
В България често се намира бук. Това е хубава, здрава дървесина. Проблемът е, че няма добре изразени нишки и от нея лесно се отчупват парчета при натъртените места, а при счупване, може опасно да излети на някъде. Все пак, здравината е значителна и е сравнима с белия дъб и по-добра с белия дъб.
Белият ясен е сред здравите дървесини, но има много различна, образувана в различните сезони, дървесина и удари в меките части образуват вдлъбнатини.
Съществуват някои екзотични дървесини, които не се въдят по нашите ширини, като желязно дърво (не е по-здраво от широ каши все пак) и хикория (много здрава дървесина, която не старее).

Ето нагледно как се прави бокуто:
как се прави боккен
как се прави боккен 2

Дъб и акация са най-подходящ материал за оръжие, в случая бокен или субурито (тежък вариант на бокен). За да не се измятат, най-добре е да са съхнали няколко години и след изработката да се натопят в топъл ленен безир за да се импрегнират; след това няма мърдане. Аз лично имам добър опит с акация - най-добрият материал и не гние лесно; имам къса тояга от акация, а на времето бях правил и два бокена (единия ми го конфискуваха от полицията преди 1989 г., заедно с колекцията от хладни оръжия; страхуваха се от нещо като "Революцията на боксьорите" :tooth: Мамицата им тъпанарска!). За хикорията само съм чувал и май във темата за лъковете адептите споменаха, че може да се намери и у нас!? :coffee:

#57 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 06 февруари 2010 - 17:35

Айде да се върнем на метала :) и да се похваля с последното изделие:
Затъпен меч за ръка и половина.
Острие: тип XVIa по Оукшот
Гард: стил 2 по Оукшот
Помел: тип "К" по Оукшот

Обща дължина: 114 см.
Дължина на острието: 89 см.
Широчина на острието: 50 мм при основата; 18 мм на 10 см от върха.
Дебелина на ръбовете: 2 мм
Тегло: 1,5 кг
Център на тежестта: 11 см пред гарда.
Център на перкусия: около 30 см от върха.

Хайде да продължим с хваленето :D

Острие тип XI/XIIIb по Oakeshott
Помел тип G
Гард стил 1
Обща дължина 980 мм
Дължина на острието 820 мм
Точка на баланс - 125 мм пред гарда
Точка на перкусия - 250 мм от върха
Тегло 1190 гр

Мечът е остър.

Ето и последното нещо, което завърших. Европейски меч, 12-13 век.

Тип Xa по типологията на Е. Оукшот
помел Тип G
гард Стил 5
център на баланса - 13 см от гарда
център на перкусия - около 26 см от върха
тегло 1150 грама
Мечът е остър. Кожа на дръжката няма по искане на клиента.

Качена снимка
Качена снимка
Качена снимка
Качена снимка

Поздрави,
Медка

Абе тия мечове сами ли си ги ковете - доста добре изглеждат; много мекефи улеят в средата :up:! Навремето лаиците твърдяха, че предназначението на този улей било "да вкара въздух във вените на противника и да го умори по тази начин" (някои все още вярват в това :blink: )!......... Какви са качествата на острието; нещо да споделите за тестови сечения и от каква стомана са?!?

Това мнение е редактирано от Доктора: 06 февруари 2010 - 17:38

#58 Shamancho

Shamancho

Кавалер

• Дао
  • 275 мнения

Публикувано: 06 февруари 2010 - 18:05

Мечовете изцяло сами си ги правим, но не ги ковем, а използваме другия метод за оформяне на остриета - чрез отнемане на материал. Също така сами си правим термообработката. Използваме пружинна стомана 65Г, която според специалисти, е най-близка по състав и качества до използваните за мечове през средновековието. Постигнатата твърдост е около 48-49 HRC.

Иначе това за функцията на канала все още си е много разпространена заблуда :) Друга такава е, че целта му е кръвта да изтече през него :sarcastic_hand:

Това мнение е редактирано от Shamancho: 06 февруари 2010 - 18:09

Omnia Meo Nocet

#59 scythian_

scythian_
  • Гости

Публикувано: 06 февруари 2010 - 20:26

Според мен,този улей е за олекотяване на острието,така ли е?

#60 Shamancho

Shamancho

Кавалер

• Дао
  • 275 мнения

Публикувано: 06 февруари 2010 - 23:38

Точно така. Предназначението на канала/улея е изцяло конструкционно - да олекотява, без да нарушава функционалността, или здравината на клина. На същия принцип работи и гофрираната ламарина.

Omnia Meo Nocet