Към съдържанието

- - - - -

Протекторите в БИ

• Please log in to reply
В темата има 59 мнения

Анкета: Използвате ли протектори в тренировка? (58 гласували потребители)

Използвате ли протектори в тренировка?

1. Гласувал [да, почти във всяка тренировка] (31 гласове [52.54%])

Процент от гласовете: 52.54%

2. Гласувал [не, почти или въобще не използвам] (21 гласове [35.59%])

Процент от гласовете: 35.59%

3. [да, но само когато сенсеят носи протектори за учениzите] (7 гласове [11.86%])

Процент от гласовете: 11.86%

Гласуване Гостите не могат да гласуват

#1 Hahahaha_

Hahahaha_
  • Гости

Публикувано: 23 март 2004 - 21:05

Редакция:
Новите регистрации, които са в група Изпитателен срок, не могат да гласуват в нито една анкета, за да се избегнат злоупотреби с много нови регистрации с цел гласуване.

Здравеите всички. Интересно ми е да чуя (по скоро видя) мненията ви относно значението на протекторите в БИ. Аз лично в последните месеци видях каква огромна разлика има между това дали се биеш с протектори, както за този който е ударен, така и за този, коийто удря.
Каква е най-голямата полза от използването на протектори? Къде се крие и уловката: създава ли боят с протектори грешна представа за реалната ситуация? Кога използването на протектори е задължително, кога може да избегнем тяцхното използване с цел по-голям реализъм?

чакам вашите мнения. :chinese:

#2 volk

volk
  • Дао
  • 232 мнения
  • От:Varna... samo ponqkoga, sega mai sofia
  • БИ:TaeKwonDo

Публикувано: 23 март 2004 - 22:38

зависи за какво БИ става въпрос. при мен се ползват протектори винаги при спаринг. понякога като съм се правил на мъж не съм ги слагал, но... после съм съжалявал доста, че не съм го направил. и е нормално- като се биеш фулконтакт какъвто и спорт да е, винаги има голяма вероятност от травми. протекторите пазят както теб, така и другия.
аз нося протектори всеки път когато имаме спаринг, което значи поне всеки петък.
учим се да вървим...

#3 PAX

PAX
  • Дао
  • 899 мнения

Публикувано: 24 март 2004 - 10:12

Противно на някои мнения, че без протектори е "по-истинско" аз смятам, че протекторите са важно и необходимо нещо. Нямам предвид само протектори за юмруците (каквито използуват в карате), а средствата за предпазване изобщо - каски, гума, мида, протектори за подбедрениците.
Полезни са, защото предпазват от сериозни случайни равми от пропуснат удар да речем или уцелен лакът при ритник. Освен това пазят от излишно насиняване по време на тренировъчни спаринги. Това не е лигавост, а грижа за бъдещето. Закаляването от друга страна може да се направ по-добре, ако се работи дозирано и внимателно само за закаляване, а не се разчита на случайните удари. Тогава не се постига нищо, защото закаляването (когато и къдетое възможно) се постига с много на брой премерени дари, а не с единични много силни.

#4 Sosai

Sosai
  • Дао
  • 117 мнения

Публикувано: 24 март 2004 - 12:45

Е добре де какво му е по-добрето да си с протектор на тренировка или на състезание,защото карате не е само състезания и изпити навън ако ти се случи нещо какво ще правиш ако те праснат в главата ще се чудиш какво става и няма да можеш да се съвземеш най-малко 1мин. затова трябва да се свиква защото например главата няма как да я подготвиш за удар тя няма мусколи че да се предпазиш по-добре е да свикваш аз например правя така:нали в киокушин не се удря по сустезателен правилник в главата и никои не тренира удари в главата а аз отвреме на време правя спаринг и с кик-боксьори за да свикна да се пазя и от удари в главата или най-малкото да свикна.
Според мен протекторите малко или много "изкривяват"БИ но това си е личнмо мое мнение
TAM KADETO DRUGITE NEMOGAT

#5 PAX

PAX
  • Дао
  • 899 мнения

Публикувано: 24 март 2004 - 13:53

Извинявай младежо, но това е голяма глупост. Склонен съм да приема доводи за закаляване на бедрата, тялото или предмишниците, макар че това също можеда доведе до травми след време. Но да пропагандираш закаляване на главата чрез свикване е безумие. При всеки удар и всяко сътресение умират мозъчни кетки, които не се въстановяват. Следователно колкото повече свикваш, толкова повече клетки ти умират. И не се наблюдава никакъв компенсационен ефект в мозъка. Т.е. няма да ти излезе мазол като на кокалчетата на юмрука и от това да стане по-устойчив:D
Та на въпроса ти какво да правим тогава, ако ни ударят в истински бой:
Първо, тренирай за вратни мускули. Това е единствената ефективна възможност.
Второ, за предпочитане е да те ударят веднъж на 5 години, а не по десет пъти на тренировка.
Ако се стигне до сериозен сблъсък или дори до състезание, можеш да си позволиш после една седмица да се лекуваш. Ама да се подреждаш така непрекъснато :confused:

#6 Hahahaha_

Hahahaha_
  • Гости

Публикувано: 24 март 2004 - 14:12

Хммм...Сосаи, не виждам защо си "закаляваш" главата по този начин след като има много добри методи да тренираш отбрана срещу удари в главата. В нашите тренировки по киокушин си слагаме понякога каски и се бием пак фул контакт, но просто се удряме и в главата. Пак не е много приятно да ти набият един прав в главата, но все пак е друго като си с каска.

#7 Sosai

Sosai
  • Дао
  • 117 мнения

Публикувано: 24 март 2004 - 16:08

Изглежда не съм се изразил неправилно и аз тренирам така но с ръкавици на ръцете аз не я закалявам а искам да свикна да избягвам ударите в реален бой а не само от разни техники за контра-атака а когато го правим без ръкавици го правим лайд контакт
PAX споко аз си пазя главата имам намерение да следвам :))))))) със здраве
ОССУ

#8 PAX

PAX
  • Дао
  • 899 мнения

Публикувано: 24 март 2004 - 17:08

А, това е друго:

аз не я закалявам а искам да свикна да избягвам ударите в реален бой

И за да не пострадаш докато свикваш предполагам използуваш ръкавици, гума а защо не и каска? В противен случай няма да ти се рискува да пробваш нищо ново или таман като свикнеш и ще ти забранят да тренираш.

#9 Sosai

Sosai
  • Дао
  • 117 мнения

Публикувано: 24 март 2004 - 17:21

Е за гума да ама чак каска няма смисъл те ръкавиците са достатъчно меки и големи :)))))))))))))))) е надявам се да не стигна до там че да ми забранят пък и да чукна на дърво да не се случва

#10 Judoboy

Judoboy

зле възпитан

• Mодератори
  • 3956 мнения
  • От:София
  • БИ:де що има бой

Публикувано: 24 март 2004 - 19:05

Според мен протекторите малко или много "изкривяват"БИ но това си е личнмо мое мнение

Хубаво ,че имаш твое мнение ,само че забрави да споменеш -как го оценяваш, като правилно ?:D
Малко материал за размисъл :
Всъщност материала трябва да дойде от собствения ти опит , но това ти изказване определено ме притесни

те ръкавиците са достатъчно меки и големи

,та докато чакаш някой да те нокаутира с тях , виж и чети

lawyer     Daje e dobre da trenira6 s nakolenki i nalaketnici. Da ne goworim 4e pri nas sparingite se igraiat s kori i, bintowe i daje tynki rykawici. Okaza se 4e po tozi na4in se predpazwa po dobre ot trawmi, oswen towa se igrae s po goliama sila i wseotdainost i ne na posledno miasto e 4e smelo se nanasiat udari s po 4isti tehniki, za6toto bez korite niakoi ti sloji laket ili koliano i posle se 4udi6 kak da igrae6 i se razwalia tehnikata. Sled towa korite se swaliat i se zakaliawa na 4uwal4e pylno s piasak ili po dwoiki. Okaza se 4e po tazi metodika kontuziite se swedoha do minimum, iz4isti se tehnikata, zapaziha se sportistite bez trawmi predi systezaniata i mnogo drugi predimstwa.

Ако си чел във форума за киокушин ,знаеш какво и с кого тренира :)

Сега за каската и ръкавиците
Качена снимка
-това е тренировъчен ден на Тито Ортиз(ако не знаеш кой е ,погледни за бивши шампиони и настоящи претенденти в UFC)
А сега същия пич(Nick Name: Huntington Beach Bad Boy) в действие.
Качена снимка
Качена снимка
Защо на първата снимка е с каска и боксови ръкавици, след като на УФЦ-то не ползва каска и ръкавиците му са почти никакви(колкото да прескочат федералното законодателство) ?????????

А ръкавиците и каските никога не са достатъчно дебели и меки :D
Трябва и без тях да се пробва, за да се види как е ,но след това .........хм ,избора е твой :up:
Тези дето не ги ползват обикновенно казват: "...Навършвам вече 21 г. трябва да се преориентирам на нещо по меко" (само за справка Ранди Коучър 42г. преби Тито Ортиз 28г. на УФЦ .)

Това мнение е редактирано от Judoboy: 24 март 2004 - 19:10

Какво пречи на всяко БИ да се справя добре на ринг, освен калпавата подготовка?!

Ако на ринг не можеш да се справиш,какво ще правиш в една улична ситуация с n на брой нападатели?!

#11 Sosai

Sosai
  • Дао
  • 117 мнения

Публикувано: 24 март 2004 - 19:20

Judoboy да ти кажа вярно е това което е казал lawyer но незнам наистина има някаква нужда от протектори но не харесвам например тайкуондистите те не могат да се движат от протектори а каските тия които масово се използват ж България са така направени че да ти пречат губиш голяма част от видимостта си и др. такива важни фактори но съм съгласен и с вас а това за изкривяването ан БИ според мен и си е мое мнение не е хубаво все пак е по-добре на тренировка д ате ударя нещо и или да те насинят(а за синините и др. такива щом си започнал да тренираш БИ би трябвало да си знаеш рисковете от трвми)а не на състезание или пък по-лошото на улицата да те почупят заради това че си свикнал да не те боли като те ударят например в диафрагмата или някаде пищял или др. 4аст на тялото изклиучвам слабини гърло и глава там трябва да се научиш да избягваш от тези удари но пак го повтарям това си е лично мое мнение:))))))
ОССУ

#12 Judoboy

Judoboy

зле възпитан

• Mодератори
  • 3956 мнения

Публикувано: 24 март 2004 - 19:39

те не могат да се движат от протектори а каските тия които масово се използват ж България са така направени че да ти пречат губиш голяма част от видимостта си и др. такива важни фактори

Оп ,не бъркай нещата :) Има протектори и протектори .
А за каските ......разликата е от небето до земята , един приятел го нокаутираха именно по тая причини падна му каската на очите и въобще не видя какво стана, после разбрах ,че противника ну разправял ,че не си стувало толкова да се напряга в тренировките, щото бил победил лесно.
Та си имам обица на ухото :kenshin:
Та пробваш няколко модела каски, след това има период на свикване.
А когато отнесеш удар в каската и не си направиш изводите , проблема не е в каската -дай да не бъркаме нещата!

а за синините и др. такива щом си започнал да тренираш БИ би трябвало да си знаеш рисковете от трвми

Синините не са травми - от синини ,охлузвани, натъртвани, и подобни до травми има разлика.
Първите ще си ги получаваш и с протектори , не се притеснявай, въпрос на опитен спаринг партньор и високи натоварвания :)

Pax  Ако се стигне до сериозен сблъсък или дори до състезание, можеш да си позволиш после една седмица да се лекуваш. Ама да се подреждаш така непрекъснато

Демек ако си сериозно очукан , трудно ще се ефективен в момента в който е нужно уменията ти да ти послужат за нещо.
Всъщност си спомням ,че и на Pax му пречеха протекторите , специално ръкавиците- та направо ме учуди промяната :)
Какво пречи на всяко БИ да се справя добре на ринг, освен калпавата подготовка?!

Ако на ринг не можеш да се справиш,какво ще правиш в една улична ситуация с n на брой нападатели?!

#13 volk

volk
  • Дао
  • 232 мнения
  • От:Varna... samo ponqkoga, sega mai sofia
  • БИ:TaeKwonDo

Публикувано: 24 март 2004 - 23:16

за таекуондото май ставаше въпрос- зависи кой гледаш да се бие. обикновено в ткд (сигурно и в другите БИ) до около червен колан, да не кажа поне черен, спаринга не е нищо интересно, а за първата половина (горе долу първите 5 колана) направо си е и скучно.
като гледаш хора с доста опит и всеки със свой собствен начин е доста интересно и виждаш че протекторите изобщо не пречат.
а има и нещо друго- това, което каза lawer- и аз това съм го забелязал- когато някой го домързи да си домъкне нещата до залата и прави спаринг без протектори е много по боязлив, сила не вкарва особено и като цяло не е особено интересно да се гледа. и от там вече- една работа като няма да я правиш както трябва, по добре не я прави- може да си правиш сметка за себе си.
протекторите може и да те ограничават малко, но имат и доста преимущества. така като си помисля, повечето от сериозните ми контузии са се получавали точно когато съм се правил на мъж и съм решавал да правя спаринга без протектори.
учим се да вървим...

#14 PAX

PAX
  • Дао
  • 899 мнения

Публикувано: 25 март 2004 - 10:53

Всъщност си спомням ,че и на Pax му пречеха протекторите , специално ръкавиците- та направо ме учуди промяната 

Ами те и сега ми пречат (ръкавиците де, за тях съм се изказвал така, не за другите протектори). :) И не отричам, че променят техниката. Когато човек сложи ръкавици започва да играе другояче. Без ръкавици едва ли някой ще сложи ръце пред лицето и тялото и ще чака да отмине градушката удари на противника. Но си имат и предимството да имат почти реална стопираща сила.
Когато играеш безконтактно е трудно да се каже дали си бил пръв или си закъснял и дали атаката ти ебила достатъчно силна да спре ответната атака. Докато с ръкавица е ясно - противникът атакува , ти вкарваш засрещащ удар. Ако е слаб и неточен те нашокват след това. Ако е бил силен атаката на противника спира и ти можеш да продължиш. Но пак смятам, че е лошо да се играе само с ръкавици. Едно, защото се изменя техниката и е дбре да се тренират и другите тактики, макар и с лек контакт и второ, защото макар и с ръкавици, изпуснатият удар не е песен за мозъка, та по-добре да не се случва много начесто. Вариянт е дори с ръкавици човек да се старае да не си променя маниера на игра, но по мои наблюдения не се получава, ако другият те атакува с предимствата а ръкавиците.

Последно искам да кажа нещо за това дали като са меки ръкавиците са безопасни. Най-меките ръкавици сигурно са менте и отговорно заявявам, че не пазят добре. Идеята на ръкавицата е да намали ускоренето, придавано на главата ни като ни цапнат. За това трябва времето между докосването и максималната деформация на ръкавицата да е най-дълго. Точно както при колите - нарочно ги правят с лесно мачкащи се предници за да намалят шока при удар. И тук мекото върши работа само, ако е с достатъчен обем, защото мекото има малка съпротивителна сила. т.е малко забавя удара и поема малко енергия. Но ръкавицата не може да е много голяма, затова е желателно да е с оптимална твърдост. Или малко по подробно - когато ръкавицата докосне тялото тя има някаква скорост. В края на удара тази скорост е нула. За максимална безопасност е добре времето до намаляване на скоростта до нула да намалява по експонента - слабо в началото и все по-силно по време на преходния процес. А при прекалено меката ръкавица имаме почти никакво намаляване на скоростта в началото и рязко намаление,когато деформацията е свършила. Ако някой се съмнява, нека сложи на бедрото си 2 см кече и се удари с някаква пръчка. А после да сложи 2 см от много по-мекия памук и пак да се удари. Пък после да прецени, кое е поело повече от енергията на удара - мекото или твърдото.

Това мнение е редактирано от PAX: 25 март 2004 - 10:58

#15 Judoboy

Judoboy

зле възпитан

• Mодератори
  • 3956 мнения

Публикувано: 25 март 2004 - 12:13

"Градушката" е неприятна дори като си с ръкавици, ако се стигне до там значи не си направил(или просто не можеш ,не са ти позволили , превъзхождат те или каквото и да е там) каквото трябва за да избегнеш ситуацията, това не е проблем на ръкавиците ,а в случая проблема е в нашия телевизор. Това че се пазиш добре с ръкавици и получаваш "градушки" и си мислиш че без ръкавици ще се отървеш пак без наказано ,не проблем на ръкавиците ,а на мисленото. В същност ще се отървеш, но с по -големи поражение. Поне боевете без ръкавици и тези с малките ръкавици това показват, тези които са принудени да изпаднат в глуха защита-това правят , прибират максимално ръцете до лицето-да не се стигне до нокаут-и от там ако могат или отвръщат на удар или преминавaт в захват(това вече кой както може) ,но единствената им защита е подобна на тази с ръкавици-времето прекарано в нея е значително по-малко и като тактика не се използва , но искаш не искаш пак до там стигаш , та ако може някой да предложи друг вариант ще се радвам да го чуя. Пак повтарям когато противника те докара до там , а не умишлено да я ползваш(дори и да го риташ в слабините трябва да си осигуриш поне малко време).

Ако има проблем с ръкавиците той е друг, макар че не съм много сигурен-примерно са ми казвали, че за да ставал по "боксьорски" удара -трябва ръката в ръкавицата да е с леко сгъната китка в посока на дланта???? аз тъпо и упорито отказвам да си държа така китката,но това пак не е проблем на ръкавицата ,а на указания-които може и да са верни , но лично аз ако ударя така без ръкавица ще си счупя ръката. Тоя въпрос отдавна ме вълнува ,ама все забравям да го постна-има ли такова нещо и ако да ,какво е положението на китката в ръкавица- като в карате или със сгъната на някъде китка?(естествено питам тези които ползват ръкавици) :confused:

#16 Hahahaha_

Hahahaha_
  • Гости

Публикувано: 25 март 2004 - 12:29

Аз също съм на мнение, че ръкавизите много помагат при "градушката". Обаче освен това не трябва да се забравя, че ръкавизите пазят и този, който удря. Ниакое тцуки в лакътя или в друга кост е доста болеснено нещо, а освен това кожата около кокълчетата доста бързо ще се разрани ако човек се бие без ръкавизи или поне ниакакъв плат(карате-ги-то например е от гръбичък плат, а след пране моето е малко като шкурка).
А за това как боксьоритеси държат ръката в ръкавизата и на мен ми е интересно, но също и това как тайкуондистите го правят. Един тайкуондист ми разкажваше точно същото, каквото на [Judoboy] му е разказвал онзи боксьор, но си мислех, че се шегува и не е сериозен, обаче явно има ниакаква истина в това нещо.

#17 PAX

PAX
  • Дао
  • 899 мнения

Публикувано: 25 март 2004 - 13:43

Ами Джудобой, аз точно това и казвам - да се пазиш подлагайки предмишниците си на ударите е много тъпо нещо когато си без ръкавици, но работи когато си с ръкавици. Дори да не говорим за глуха защита. Едно цуки с кокалчетата по подложена и обърната с широката част към удрящия предмишница носи гоояма вероятност за фрактура (не на кокалчетата на юмрука)

Относно ръката - поне в моите ръкавици не мога изобщо да свия пълен юмрук и на практика ударът е със средната костица и първата става на пръстите. Чел съм, че това е нарочно направено за да се намали силата на удара. Сигурно то влияе на някаква специална техника на боксьорските удари.

#18 Judoboy

Judoboy

зле възпитан

• Mодератори
  • 3956 мнения

Публикувано: 25 март 2004 - 15:40

:wooow: в мойте я свивам!

Едно цуки с кокалчетата по подложена и обърната с широката част към удрящия предмишница носи гоояма вероятност за фрактура (не на кокалчетата на юмрука)

:confused:
Кое е по добре да ти счупят главата или предмишницата, аз бих жертвал предмишницата?
А това за чупенето на предмишница-трудна работа,тогава на всяко състезание по киокушин щеше да има тонове счупени предмишници?!

#19 PAX

PAX
  • Дао
  • 899 мнения

Публикувано: 25 март 2004 - 15:52

Хе, хе. Да си видял някой от тях да си подлага ръката пред удара:) По-скоро си ги поемат с тялото. И не съм казал, че непременно ще се счупи, ама във всички случаи ще боли яко. И доколкото първопричина за спора беше подлагането като защита, то ясно че след първия ще има и втори и трти удар. Т.е. не говорим за случайно попадение, аз целенасочено подлагане точно под прав ъгъл, както правят много боксьори. Е, най-накрая ще дойде ред и на главата предполагам.

#20 Judoboy

Judoboy

зле възпитан

• Mодератори
  • 3956 мнения

Публикувано: 25 март 2004 - 16:19

Да си видял някой от тях ръката пред удара По-скоро си ги поемат с тялото

абе не само съм виждал , ама за тези ти обяснения ще оставя киошинкайците да те изядат с парцалите :D .
Основната цел не е да подлагат телата, не е и да подлагат ръцете си , но на практиака много от ударите отиват там.

целенасочено подлагане точно под прав ъгъл, както правят много боксьори

Като го докараш до относително права летва(в случая предмишница) неподвижна ,с фиксирани краища , може да ми се обадиш :D