Към съдържанието

- - - - -

Дао / Дзен загадки

• Please log in to reply
В темата има 28 мнения

#21 maggee_

maggee_
  • Гости

Публикувано: 07 март 2010 - 18:47

"Който търси знания - всеки ден трупа; който търси Дао - всеки ден губи излишното"

Перфектно е казано.

Според мен става дума за два нюанса на едно и също нещо – необходимостта да опознаваме света и да се развиваме.

Търсенето на знания е набирането на факти, трупането на информация, логическото й разбиране и създаване на ментален модел на света. В това има поне два проблема – 1) тази информация идва от други хора, които са просто хора и поради това необективни; 2) от получената информация човек осъзнава само това, което може да приеме за близко на собствения си светоглед, което е близко до собствения му ограничен жизнен опит. Получава се трикратна деформация на информацията – авторът споделя собствения си опит, предава го с думи, които не могат добре да изразят преживяното, а читателят разбира само това, което вече лично е преживял и с което е напълно съгласен. Това е книжното знание.

Другото – търсенето на Дао, е опознаването на природните закони чрез личния опит, чрез наблюдението, чрез преживяването. То е истинското знание. То ни освобождава от предразсъдъците и измишльотините на другите хора, от книжното знание също. То е истинският живот.

А що се отнася до Лао Дзъ – не го намирам за непрактичен, а обратно. В Дао Дъ Дзин е казано всичко. Когато имам проблем и не зная как да постъпя я отварям напосоки и препрочитам – и всеки път преоткривам текста. С всеки следващ прочит откривам много повече информация и осъзнавам колко аз самата съм се променила междувременно. Това е велика книга.

#22 Anonimen

Anonimen

чудзи

• Дао
  • 858 мнения

Публикувано: 09 март 2010 - 21:00

Който търси знания - всеки ден трупа; който търси Дао - всеки ден губи излишното

Бог е мир, който се намира на другата страна на шума и суетата. Истинският разговор с Бога е безмълвието.

Само пустото сърце обича своя път и само пустото сърце може да го извърви.

#23 AngelZ

AngelZ
  • Дао
  • 393 мнения
  • От:БГ, София
  • БИ:WuTaiji, FengMoGun, FanZi, MiaoDao

Публикувано: 09 март 2010 - 22:27

...аа ще си дойдем на думата...брате исихаст...това е перлата в короната на православието....ИСИХАЗМА... :wink:

#24 dnedev

dnedev
  • Дао
  • 61 мнения
  • От:Gabrovo, Gabrovo
  • БИ:Бойни Изкуства

Публикувано: 10 март 2010 - 21:11

"Който търси знания - всеки ден трупа; който търси Дао - всеки ден губи излишното"

Всъщност - Един виц от "бедните" студентски години (кога беше ...):

(споделя се с неангажирана девойка след поредната бира (може уиски - според вкуса де :D )

" ... изследвайки и анализирайки умствената ингозия и основавайки се на научни факти и фундаменти,
аз достигнах до извода, че Вие сте тая екстравагантна личност, която тормози моето бедно студентско сърце
и тъй като не смятам да излагам през Вас целия си умствен багаж, аз Ви питам накратко - Да или Не!!!

Та за мен първото определено не противоречи на второто, т.е. това са двете страни на една и съща монета, двете страни на медала ... тук вече визирам поговорката за Дао.

... трупайки знания - ти достигаш до някакво ниво на познание (Дао) ... достигайки до него (Дао) започваш да разбираш колко малко знаеш и колко малко е необходимо да знаеш, за да осъзнаеш Всемира (Дао, Космоса и както и да го наречеш), т.е. знанието е богатство, но кое знание, необходимо ли ни е то и въобще какво е знание ....
:blink: :chinese:

И все пак - за мен лично няма как да осъзнаеш Дао или както и да наричаме това, ако нямаме "знания".
Трупането на знания е Еволюция, а търсенето на Дао е Инволюция ... ;D

Поздрави и успехи по Пътя!

#25 Anonimen

Anonimen

чудзи

• Дао
  • 858 мнения

Публикувано: 11 март 2010 - 11:33

...

Та за мен първото определено не противоречи на второто, т.е. това са двете страни на една и съща монета, двете страни на медала ... тук вече визирам поговорката за Дао.

... трупайки знания - ти достигаш до някакво ниво на познание (Дао) ... достигайки до него (Дао) започваш да разбираш колко малко знаеш и колко малко е необходимо да знаеш, за да осъзнаеш Всемира (Дао, Космоса и както и да го наречеш), т.е. знанието е богатство, но кое знание, необходимо ли ни е то и въобще какво е знание ....
:blink: :chinese:

И все пак - за мен лично няма как да осъзнаеш Дао или както и да наричаме това, ако нямаме "знания".
Трупането на знания е Еволюция, а търсенето на Дао е Инволюция ... ;D

Поздрави и успехи по Пътя!

И търсенето на Дао и трупането на светското познание са Еволюция. Но както казваш горе те са двете страни на една и съща монета, може би единствения дуализъм който може да съществува. Или това са еволюции в две коренно противоположни посоки. За едното се иска да умееш да мислиш и говориш, за другото да умееш да мълчиш, както с устата така и с ума. Не е необходимо, за да развиеш едното да се отречеш от другото, дори те могат взаимно да се подпомагат, но едното изключва другото, което ги прави неприложими заедно. То е все едно научавайки се да плуваш да искаш да летиш. Въздуха и водата са два противоположни свята. Може да си професор с безброй титли и никога да не разбереш какво е това Дао, както може да си пълен простак, но да си господ в царството на абстракта :up:

Поздрави

Това мнение е редактирано от Anonimen: 11 март 2010 - 11:34

#26 anjsan_

anjsan_
  • Гости

Публикувано: 11 март 2010 - 13:20

Получава се трикратна деформация на информацията – авторът споделя собствения си опит, предава го с думи, които не могат добре да изразят преживяното, а читателят разбира само това, което вече лично е преживял и с което е напълно съгласен. Това е книжното знание.

А що се отнася до Лао Дзъ – не го намирам за непрактичен, а обратно. В Дао Дъ Дзин е казано всичко. Когато имам проблем и не зная как да постъпя я отварям напосоки и препрочитам – и всеки път преоткривам текста. С всеки следващ прочит откривам много повече информация и осъзнавам колко аз самата съм се променила междувременно. Това е велика книга.

Това за трикратната деформация ми хареса. Може и N-кратна да стане даже.
Лао дзъ за мен е най-големият мъдрец , но как го разбират и тълкуват хората е друг въпрос.

Това го разбирам така - знанията може се превърнат в тежест и човек търсещ Дао(каквото и да е то), трябва да премахне ограниченията , несъвършенствата си и т.н постоянно и помалко. Обаче за да го направиш това са нужни знания и умения - какво и как да губиш. Става един затворен цикъл и не е гаранция , че най-умният ще намери Дао дори често става обратно - от много филосфстване , накрая нищо не постига човек.

#27 dnedev

dnedev
  • Дао
  • 61 мнения
  • От:Gabrovo, Gabrovo
  • БИ:Бойни Изкуства

Публикувано: 12 март 2010 - 22:15

И търсенето на Дао и трупането на светското познание са Еволюция. Но както казваш горе те са двете страни на една и съща монета, може би единствения дуализъм който може да съществува. Или това са еволюции в две коренно противоположни посоки. За едното се иска да умееш да мислиш и говориш, за другото да умееш да мълчиш, както с устата така и с ума. Не е необходимо, за да развиеш едното да се отречеш от другото, дори те могат взаимно да се подпомагат, но едното изключва другото, което ги прави неприложими заедно. То е все едно научавайки се да плуваш да искаш да летиш. Въздуха и водата са два противоположни свята. Може да си професор с безброй титли и никога да не разбереш какво е това Дао, както може да си пълен простак, но да си господ в царството на абстракта thumbsup.gif

Съгласен съм с теб Anonimen, разбирам начина ти на мислене и не виждам за какво може да се спори. Всеки е свободен да възприема нещата по различен начин - "Истината е една, но има много Пътища към нея". Та съгласен съм с тезата за Еволюционния характер и на двете части на поговорката.

Аз обаче възприемам нещата малко повече чрез идеите на Дънов.

"На окултен език под еволюция се разбира одухотворяването на материята. Приема се, че материята се дели, но се съпротивлява на разширението, а духът се разширява без да се дели. Следователно при инволюция, при слизане, духът се материализира, а при възлизане материята се одухотворява."

"Инволюцията – образно казано – е процес на материализиране, въплъщаване на духа (губене на излишното според поговорката - б.а.). Духът си изработва тяло и посредством него получава опитности, недостъпни за него в по-фините светове, от които е слязъл. Това има велик смисъл за него. За да се изкачи, духът първо трябва да слезе. И после се изкачва, но много помъдрял, самостоятелен и активен вече. И всички жертви, които той е направил, му се изплащат многократно."

Всъщност, ако тръгнем в по-дълбоки разсъждения дори може да обърнем полюсите, т.е. че "Трупането на знания е Инволюция, а търсенето на Дао е Еволюция ... "

... но пак казвам - въпрос на гледна точка и възприемане на нещата... :bang:

По-здрави и успехи по Пътя!
:good:

#28 Anonimen

Anonimen

чудзи

• Дао
  • 858 мнения

Публикувано: 13 март 2010 - 17:29

Съгласен съм с теб Anonimen, разбирам начина ти на мислене и не виждам за какво може да се спори. Всеки е свободен да възприема нещата по различен начин - "Истината е една, но има много Пътища към нея". Та съгласен съм с тезата за Еволюционния характер и на двете части на поговорката.

Аз обаче възприемам нещата малко повече чрез идеите на Дънов.

"На окултен език под еволюция се разбира одухотворяването на материята. Приема се, че материята се дели, но се съпротивлява на разширението, а духът се разширява без да се дели. Следователно при инволюция, при слизане, духът се материализира, а при възлизане материята се одухотворява."

"Инволюцията – образно казано – е процес на материализиране, въплъщаване на духа (губене на излишното според поговорката - б.а.). Духът си изработва тяло и посредством него получава опитности, недостъпни за него в по-фините светове, от които е слязъл. Това има велик смисъл за него. За да се изкачи, духът първо трябва да слезе. И после се изкачва, но много помъдрял, самостоятелен и активен вече. И всички жертви, които той е направил, му се изплащат многократно."

Всъщност, ако тръгнем в по-дълбоки разсъждения дори може да обърнем полюсите, т.е. че "Трупането на знания е Инволюция, а търсенето на Дао е Еволюция ... "

... но пак казвам - въпрос на гледна точка и възприемане на нещата... :bang:

По-здрави и успехи по Пътя!
:good:

да, идеята е мн добра и по нищо не противоречи на горната. просто си стигнал по-далеч в поясненията и използваш друг начин/ъгъл да се изразиш.

поздрави и успех на теб :up:

#29 In-Qn_

In-Qn_
  • Гости

Публикувано: 03 август 2011 - 02:17

"Който търси знания - всеки ден трупа; който търси Дао - всеки ден губи излишното" даоска поговорка.
"Желанието да имаме това, което нямаме, ни пречи да ползваме това, което имаме" Мишел дьо Монтен.Той е много нестандартен френски философ наиситна.А относно неговата мисъл смятам, че точно прекалено големите амбиций ни пречат да съсредоточим вниманието си към нещата, които се случват около нас.Просто за да се издигнеш духовно,според мен човек трябва,да наблюдава около себе си и винаги ще открие нещо ново,стига да не се ограничава.А относно Дао,красотата на много бойни изкуства се състой в сложните движения,които за красиви но на практика в една реална ситуация са доста трудни за изпълнение.Простотата,директността и нестандартността са гаранция за ефективност..! :up: