Към съдържанието

Снимка
- - - - -

Дзадзен

• Please log in to reply
В темата има 40 мнения

#1 Samurai

Samurai

Kenshi

• Дао
  • 575 мнения
  • БИ:Кендо

Публикувано: 18 април 2004 - 20:13

За практикуване на Дзен е достатъчна тиха стая. Яж и пий умерено. Сложи настрана всички обвързаности и грижи. Не мисли за добро и лошо. Не отсъждай за лъжа и истина. Изостави работата на ума и сетивата. Престани да отмерваш с мисли, идеи и възгледи. Не търси изгода от това........

#2 Samurai

Samurai

Kenshi

• Дао
  • 575 мнения

Публикувано: 25 април 2004 - 16:33

Дзен е особен метод за религиозна практика водещ началото си от Индия. Думата Дзен идва от езика Пали: "дзхяна". В китайски тази дума е била измемена до ч'ан. Но на японски ероглифът за ч'ан се чете като зен ( дзен) . Сидхарта е преподавал на езика на простолюдието Пали но когато по късно се записва учението му на санскрит дзхяна се предава с формата дхяна. Медитацията съществува от векове в индийската цивилизация но пръв Сидхарта я въвежда в религиозната практика. Индийският будизъм претърпява много изменения след смъртта на Сидхарта. Много от практикуващите медитация са се оттеглили в манастири и се е ограничили в самоудовлетворението което им давала медитацията(дзен). Като реакция на такъв един подход се оформя направление което се стреми да направи медитацията достижима на обикновенните хора (махаяна будизъм). От това направление бил и Бодхидхарма този който пренася будизма в Китай. Въпреки че Дзен е бил известен в Китай от преди това Бодхидхарма предложил вариант който допаднал на положително и реалистично мислещите китайци. Постепенно дзен добива популярност сред обикновенните хора. Развиват се северно и южно направление. Няколко от разклоненията на южното направление по късно проникват в Япония.

#3 GOKU_

GOKU_
  • Гости

Публикувано: 15 март 2005 - 19:13

Какво е Дзен ?

Една риба отишла при царицата на рибите и я попитала какво е това вода . Всички говорели за нея но никои не знаел какво е . Царицата казала на рибата че тя се ражда и умира във водата , че водата е в нея и около нея .

Но дори и това не е отговор на въпроса .
Дзен не може да се обясни . Трябва човек сам да го преживее .

П.П. Ако се сещате какво казва Морфей на Нео преди да му покаже Матрицата .
- Че за съжаление тя не може да бъде обяснена и че човек трябва сам да я види . :sunny:

#4 Станислав

Станислав
  • Дао
  • 1115 мнения
  • От:Велико Търново
  • Предишен прякор: stanislav

Публикувано: 16 март 2005 - 08:00

Предполагам, че Дзен-ът може да се изкара от религиозния си контекст. Пример: не съм набожен, но слушам хор Йоан Кукузел.

Матрицата е просто един американски филм. Там Дзен-ът може да е: "вашите мечти са нашите пари".

#5 Toshe_

Toshe_
  • Гости

Публикувано: 16 март 2005 - 12:53

Ей ви едно добро материалче:
http://www.viavita.n.../index_dzen.htm

#6 GOKU_

GOKU_
  • Гости

Публикувано: 23 март 2005 - 17:50

Хе - хе :) . Да бе , така е :up: :sunny: .

#7 ColdFusion_

ColdFusion_
  • Гости

Публикувано: 30 март 2005 - 01:44

Има ли почва у нас дзен будизмът? Например някой орден да има клон тук?
Ако се интересувате от дзен горещо ви препоръчвам книгата на Алън Уотс "Пътят на Дзен"

ColdFusion

#8 Станислав

Станислав
  • Дао
  • 1115 мнения
  • От:Велико Търново
  • Предишен прякор: stanislav

Публикувано: 30 март 2005 - 11:38

Някой практикувал ли е дзен? Имам предвид дневен режим, медитация, коани. Всякакъв опит би бил полезен.

#9 ColdFusion_

ColdFusion_
  • Гости

Публикувано: 13 април 2005 - 17:58

Едва ли ще се намери тука такъв човек :(
Жалко :huh:

#10 Toshe_

Toshe_
  • Гости

Публикувано: 14 април 2005 - 23:07

Абе май си има хора и на техния сайт също и една интересна книжка на за един Дзен или по скоро Чан(Шан) будиски монах и учител от миналия век, който наподобява християнските светци. Май те имаха някаква връзка по тая линия. Интересна книжка е и има малко изтория, практични съвети и разни други работи, не че съм я прочел ама поне 20% от нея. За съжаление преди време потърсих сайта и не го намерих, ще опитам след малко пак, ако имате късмет ще се намери.
P.S. За Дзен имам не добро мнение, даже преди това бях написал един дълъг коментар в темата, но реших да не казвам лошо и въпреки, че си изгубих доста време да го напиша понеже ми беше крайно трудно с думи да обясня разбирането си, накрая просто го маркирах с и го изтрих. Нямам какво да кажа, Дзен не е не е нищо особенно и е малко изкривено. Абе има далеч по свестни неща, ама карай... кой квото му хареса.

Допълнение: Тоя път го намерих. Книгата не е хич лоша. Разликата между Дзен и Чан будизма ми е малко неясно ама и без това нямам интерес. Мисля че са съвсем близки като същност, изторически няма какво да кажа понеже не съм сигурен.
Кнагата http://xuyun.zatma.o..._Bulgarian.html
А това е линка на "A virtual temple for the study of Zen" за който знае английски, има доста неща.
http://zbohy.zatma.o...home-index.html

Това мнение е редактирано от Toshe: 14 април 2005 - 23:41

#11 Samurai

Samurai

Kenshi

• Дао
  • 575 мнения

Публикувано: 10 юли 2005 - 03:43

Книгите са хубаво нещо защото дават знания особено когато такива не са достъпни по друг път. Но не забравяйт че Дзен е практика.

#12 ПаганЕ

ПаганЕ

Neon Sun

• Дао
  • 27 мнения
  • От:Сф
  • БИ:фехтовка - сабя, ушу

Публикувано: 05 август 2005 - 18:51

Някой практикувал ли е дзен? Имам предвид дневен режим, медитация, коани. Всякакъв опит би бил полезен.

<{POST_SNAPBACK}>

Не мисля, че е толкова просто.
Предполагам, че за да навлезеш в дзен е нужно да има човек около теб, с който да спорделяш.
Поне кУаните го предполагат.

Аз самата съм се опитвала да го разбера. ДА ГО РАЗБЕРА. С учител...
Но не мисля, че съм стигнала по-далеч от основните идеи и принципи.
Начинът ни на живот не този, който ще ни позволи да навлезем повече в тази философия...или това е само оправданието, което съм приела?

:wink:  :yin-yang:  :yin-yang:
:: DetereNtDelusioN ::

#13 Samurai

Samurai

Kenshi

• Дао
  • 575 мнения

Публикувано: 18 септември 2005 - 15:10

Из "Трениране на Дзен" от Кацуки Секида

При изучаването на дзен ние започваме с упражняване. Истина е че за дзен са важни проблемите свързани с естеството на ума, така че, той задължително включва и елементи на философски допускания. Но докато философът се обляга основно на предположения и причинност то дзен никога не е отделен от личната практика осъществявана както с ума така и с тялото.

Основният вид Дзен практика се нарича дзадзен или седящ дзен и в зазен ние постигаме самаадхи. В това състояние съзнанието не функционира и ние възпираме усещанието си за време, място и причина.

В живота нашето съзнание работи непрестанно за защита и осъществяване на интересите ни. То е постигнало един навик на практично мислене да възприема предметите в света като инструменти. Ние наричаме тази нагласа съзнание на навика. Този начин на възприемане на нещата е първопричината за човешкото изопачено възприятие на света. И не само, човекът мисли и за собственото си тяло като за инструмент като се пропуска да види своята собствена същност.

#14 Samurai

Samurai

Kenshi

• Дао
  • 575 мнения

Публикувано: 11 декември 2005 - 21:24

Кацуки Секида е роден в Кочи, град в югозападната част на Япония през 1893 г. Неговата практика в Дзен продължава без прекъсване почти шейсет години, като в последните си години Секида става много почитан Дзен-учител. Книгата включва детайлно описание на: упражнението дзадзен, чрез което практикуващият се обучава да контролира своето тяло и ум; пълно самадхи е състоянието, което дзен майсторите наричат "чисто съществуване" - обсъждането на самадхи е едно от най-ценните качества на книгата; работата върху дзенските коани (традиционни дзенски истории и поговорки), чрез която можем да започнем да разбираме за какво става дума в тези писания; действието на ума, изработено с езика на нен, японска дума, която може да се преведе като "мисловен импулс". Настоящата книга е първото пълно практическо ръководство за Дзен-медитация и представлява истинска класика сред книгите за Дзен.

Качена снимка

#15 Azumi_

Azumi_
  • Гости

Публикувано: 18 януари 2006 - 19:37

Дзен наистина е преди всичко практика. Основава се на сериозен дневен режим, медитация и работа с коани. Основното обаче не е медитацията - основното са коаните. В Дзен може да получиш инсайт и просветление както си седиш в тоалетната и в това няма да има нищо смешно... Или напротив именно в смешното ще се открие просветлението. Това не означава че на монасите в манастирите им е лесно. Един мой учител е присъствал на медитация в Дзен - или по-скоро Чан манастир в Япония. Той сподели с мен, че всяко разсейване на монасите и посетителите решили да медитират се наказва с удар с бамбукова пръчка по врата, на който удар всеки медитиращ отговаря с подобаващо учтив благодарствен поклон. В Дзен се набляга на противоречието и текста на Судзуки, линк към който е постнал Тоше е много полезен. Важното е подготовката, нагласата, обстановката в която като цяло преживяваш. Както целия будизъм и това негово направление е начин на живот. Дзен последователи в България няма. Но повечето бойни изкуства на изток се базират на философията на Дзен. Дзен никак не е религия - в нея Бог няма, напротив ...Боговете се принизяват толкова ниско, колкото и говеждите изпражнения...
Ето един забавен коан, който може да илюстрира че в Дзен се набляга на парадокса и противоречието, които се стремят да ни изкарат отвъд простите думи и презразсъдъците с които сме възпитани - в Дзен няма нищо свещено...
Учителят Дунгуо запитал Джуандзъ :
- Това нещо, наречено Дао – къде се намира?
Джуандзъ отговорил :
- Няма място, където то да не се намира.
- Е, найде – отвърнал Учителят Дунгуо – бъди по-недвусмислен!
- То е в мравката.
- Толкова ниско нищо като нея?
- То е в просото.
- Но това е още по-ниско!
- То е в керемидите и в глинените парчета.
- Как може да бъде толкова ниско?
- То е в урината и в изпражненията
държа да подчертая че тук под Дао се има пред вид Дзен тъй като е имало период в историята на учението, в който то се е преливало с Даоизма

#16 miamotobg

miamotobg
  • Дао
  • 80 мнения
  • БИ:Bulgarian tupanik jitsu

Публикувано: 19 май 2006 - 16:29

Дзен е начин на живот. Основната теза е да насочим вниманието си "тук и сега". Минало и бъдеще не съществуват. Има го само сегашният миг, който трябва да се изживее с пълно съзнание за случващото се. Нашите умове имат свойството да скачат от една тема на друга, мисловните образи се сменят един след друг. ОШО казва, че просветлението настъпва тогава, когато можем най-дълго да задържим чист мисловният си екран. Това на пръв поглед звучи страшно лесно, но в действителност идва трудничко. Особено когато това се опитаме да го внесем в ежедневния си живот. Грижите и проблемите ни нападат един след друг и умът се опитва да се справи сам чрез рационалото си мислене и когато не успее у нас се появяват негативни емоции. Самоконтролът е от изключителна важност не само при Дзен, а във всички духовни учения. Дори Христос звучи много Дзен. Той е казал " не мислете за утрешния ден, защото той сам ще се погрижи за себе си. Вижте птичките, нима те знаят какво ще ядат утрешния ден, но не се тревожат и така щастливо пеят". В една фентъзи книга, пишеше, че в някакво бъдеще време световната религия е дзенхристиянството, което наистина някой ден може и да стане така.
1.Не носи злоба в себе си.
2.Прави разлика между печалбата и загубата.
3.Развивай интуиция и разбиране за всичко.
4.Осъзнай истинската същност на нещата
5.Обръщай внимание дори и на дреболиите

#17 Samurai

Samurai

Kenshi

• Дао
  • 575 мнения

Публикувано: 21 май 2006 - 17:52

Когато умираше старият майстор ме повика при себе си и попита: "Какво виждаш в устата ми?"
"Език", отговорих
"А какво не виждаш"
"Зъби, учителю", погледнах учудено.
"Е... и" сякаш на себе си промълви старият майстор.
"Твърдото се разрушава, мекото оцелява", отговорих.
"Върви си, нямам какво повече да те уча".

#18 Stan_

Stan_
  • Гости

Публикувано: 21 май 2006 - 18:11

Когато умираше старият майстор ме повика при себе си и попита: "Какво виждаш в устата ми?"
"Език", отговорих
"А какво не виждаш"
"Зъби, учителю", погледнах учудено.
"Е... и" сякаш на себе си промълви старият майстор.
"Твърдото се разрушава, мекото оцелява", отговорих.
"Върви си, нямам какво повече да те уча".

Самураи, на учителя са му опадали зъбите от пародонтозата, не щото са твърди. Пък и ако отвориш един ковчег(малко гнусен пример, ама важна е идеята) - само твърдото (костите) са останали - мекото е изядено от червеите. Не че взимам страна меко-твърдо, ама някои примери са нагласени, ама понеже "са коани" и приемаме, че са пълни с мъдрост :yin-yang:

#19 Samurai

Samurai

Kenshi

• Дао
  • 575 мнения

Публикувано: 21 май 2006 - 20:42

Не, не мисля, че са пълни с мъдрост. Можеш да ги вземеш насериозном можеш да не им обърнеш внимание, можеш дълго да мислиш над тях, можеш и да не ги прочетеш. Определено, този коан не разглежда въпроса твърдo - меко. Може би, не винаги човек трябва да взема себе си насериозно.

Това мнение е редактирано от Samurai: 21 май 2006 - 20:44

#20 miamotobg

miamotobg
  • Дао
  • 80 мнения
  • БИ:Bulgarian tupanik jitsu

Публикувано: 22 май 2006 - 17:19

Целта им била след като не можеш да ги решиш чрез рационалното мислене, да се отключи интуитивното прозрение. Най-просто казано, като ти блокира мозъка от мислене решението да се появи само.
1.Не носи злоба в себе си.
2.Прави разлика между печалбата и загубата.
3.Развивай интуиция и разбиране за всичко.
4.Осъзнай истинската същност на нещата
5.Обръщай внимание дори и на дреболиите