Към съдържанието

Снимка
- - - - -

Дзадзен

• Please log in to reply
В темата има 40 мнения

#21 Samurai

Samurai

Kenshi

• Дао
  • 575 мнения
  • БИ:Кендо

Публикувано: 23 май 2006 - 01:16

Старият майстор ме повика при себе си. Отвори замислено уста, после я затвори и попита, "Какво видя".
"Къде", попитах учудено.
Учителят се замисли още повече, "А какво не видя".
"Нищо", чистосърдечно си признах аз.
Учителят се разсмя и каза, "Върви си, нямам повече на какво да те уча".

#22 miamotobg

miamotobg
  • Дао
  • 80 мнения
  • БИ:Bulgarian tupanik jitsu

Публикувано: 24 май 2006 - 14:54

Тези, които съблюдават ДАО не търсят удовлетворение, не се огъват пред желанието за промяна.
Изпразни себе си от всичко. Остави умът си да почива в покой. Десетте хиляди неща се надигат докато Азът наблюдава кръговрата им.
Щом съзнанието е отворено и сърцето ти ще се отвори.
Лао Дзъ - Дао дъ дзин

Това мнение е редактирано от miamotobg: 24 май 2006 - 15:03

1.Не носи злоба в себе си.
2.Прави разлика между печалбата и загубата.
3.Развивай интуиция и разбиране за всичко.
4.Осъзнай истинската същност на нещата
5.Обръщай внимание дори и на дреболиите

#23 Yavou_

Yavou_
  • Гости

Публикувано: 29 юни 2006 - 20:38

Дзен е клон на йога, включва редица техники за самошокиране, чиято цел е пробуждането на ума и постигане на себеосъзнаване.

Това мнение е редактирано от Yavou: 29 юни 2006 - 20:38

#24 Iron Fist_

Iron Fist_
  • Гости

Публикувано: 30 юни 2006 - 03:40

Дзен е клон на йога

Интересно ще ми е да ни разкажеш за цялото дърво :wooow:

включва редица техники за самошокиране, чиято цел е пробуждането на ума и постигане на себеосъзнаване.

Ти овладял ли си такива техники и ако да, то какъв е ефекта от тях. Дефекта е видим :w000t:
Кои от долуизброените помощни средства ползваш при техниките:

- Електрошокова палка
- Парче градински маркуч
- Плюнка по челото на зло куче
- Ударна доза хашиш
- Скокове от петия етаж без парашут
- Бъркане с пирон в контакта
- Закуска със вкиснат компот

- Или просто си се оженил? :huh1: :shutter: :clap2: :tooth:

Това мнение е редактирано от Iron Fist: 30 юни 2006 - 03:41

#25 Yavou_

Yavou_
  • Гости

Публикувано: 30 юни 2006 - 14:08

Начините, които си изброил са много подходящи, за да осъзнаеш дефектите си, и да изпиташ ефектите. :kenshin: :wooow: :D
можеш да прочетеш малко повече по темата за събуждането тук http://anatoliy.blog...ost.php?id=3283

Това мнение е редактирано от Yavou: 30 юни 2006 - 14:09

#26 Observer__

Observer__
  • Гости

Публикувано: 30 юни 2006 - 17:46

Не мисля, че е толкова просто.
Предполагам, че за да навлезеш в дзен е нужно да има човек около теб, с който да спорделяш.
Поне кУаните го предполагат.

Аз самата съм се опитвала да го разбера. ДА ГО РАЗБЕРА. С учител...
Но не мисля, че съм стигнала по-далеч от основните идеи и принципи.
Начинът ни на живот не този, който ще ни позволи да навлезем повече в тази философия...или това е само оправданието, което съм приела?

:wink:  :yin-yang:  :yin-yang:

поне може да се започне в медитация в неподвижност - примерно сядаш на колене (както се стои в айкидо) и не мърдаш някое време(каквото и да става, колкото и да сърби примерно:) и спокойно и плавно дишане...струва си...

#27 Вало

Вало

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 2 мнения

Публикувано: 01 септември 2006 - 21:06

Дзен е течение в Будизма. В Китай се нарича чан, в Япония - дзен.
Буда e преподавал за три главни типа хора. Тези, които искали да избегнат страданието и собствените си проблеми, получили информация за причина и следствие. На тези, които искали да правят повече за другите, дал учения за съчувствието и мъдростта. С хората, които имали силно доверие в собствената си Буда-природа и тази на другите, той споделил директния възглед за ума, наречен Великия Печат (тиб. Чагчен, санскр. Махамудра). Първото от тези три нива се нарича Малкият път или Теравада, второто е Големият път или Махаяна, а третото - Диамантеният път или Ваджраяна.
Дзен е от третия вид.
"Трите стълба на Дзен" от Филип Капло може би е книгата която дава най-пълна представа за Дзен. Но за Дзен както и за другите пътища в будизма е необходима практика. Не знам дали в България има Дзен група.
Има няколко центъра в различни градове от Кагю - една от четирите линии от Тибетския будизъм.
Лама Оле Нидал - ще изнесе серия лекции в София, Варна и Русе от 3 до 6 септември.
повече на http://www.diamondway.bg/bg/course/

#28 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 03 октомври 2009 - 20:55

Можете да разберете донякъде какво е Дзен/Чан будизъм от японския филм "Дзен" http://www.zamunda.n...s.php?id=189664 Това е великолепен филм за живота на патриарха на Дзен в Япония - Доген Дзенджи. Това е човекът, който донася автентичното учение от Китай в Япония и полага основите на Дзен будизма там. За това допринася и шогунът от Камакура, който е запленен от практиката и доктрините на Дзен и след смъртта на Доген построява най-големия храм в Камакура, тогавашната столица на Япония.
Започнал с трима монаси и един малък храм в Ечисен през 13 в., днес Дзен будизмът е една от водещите религии и духовни школи на Япония, оказали изключително влияние върху културата, философията, духовното развитие, народопсихологията и в частност теорията на бойните изкуства! :yin-yang:

Самураи, на учителя са му опадали зъбите от пародонтозата, не щото са твърди. Пък и ако отвориш един ковчег(малко гнусен пример, ама важна е идеята) - само твърдото (костите) са останали - мекото е изядено от червеите. Не че взимам страна меко-твърдо, ама някои примери са нагласени, ама понеже "са коани" и приемаме, че са пълни с мъдрост :yin-yang:

Стан, това дето го приказваш ми прилича на Дзен-коана, който задал като въпрос един стар адепт на аптекаря:"ИЗВИНЕТЕ ИМАТЕ ЛИ ПРЕЗЕРВАТИВИ, АМА ПО-ВЪЗМОЖНОСТ ДА СА ТВЪРДИ И ДА НЕ СЕ ОГЪВАТ"?!?..... :blink: :huh1: :first:

#29 arlovski

arlovski

Gerard Marcellus

• Дао
  • 914 мнения

Публикувано: 17 октомври 2009 - 02:49

Човек отдавна е свикнал да гледа на действителността по теоретичен, непряк начин, винаги знаейки за нея, но никога познавайки я. Замислиш ли се за нещо, превърнеш ли го в символ или морал, го губиш. Мислителите използват символи и думи да представят реални неща, но това не е едно и също със самата реалност. Тайната на живота е да спреш да мислиш за него и просто да го усетиш. В това се състои дзен. Това не е философия, а просто израз на нещата такива, каквито са.

Открих, че дзен е несравнимо по-скучен от богатството на ранните класици, даоизма и конфуцианството. Дзен е толкова ужасно многословен, а и непървичен. Конфуцианството и даоизма са исконно китайски, т.е. напълно в китайската традиция, докато будизмът е чужд елемент, въведен от Индия поне 7 века по-късно.
Индийците витаят в небесата, търсейки Брахма, духовни преживявания и прочие, докато китайците са винаги много земни. Затова ги харесах от самото начало. Макар по свой начин китайската култура да е също много духовна, тя никога не губи връзка с настоящата действителност.

Поради своята прямост дзен няма свети книги, догми, ритуали и понятия за Бога, душата, Небето - според дзенбудистите, всичко това са видимите средства, които много често застават м/у човека и неговото просвещаване, вместо да му помогнат. А пък китайските древни текстове трябва да ти бъдат предадени лично от твоя учител. Китайците не приемат идеята книгите просто да се четат: имаш книги, но само учителят може да ти предаде учението от книгите.

Човек изследващ източната мисъл първо забелязва близостта м/у Исусовата молитва дадена в "Добротолюбие", и Шиншу будистката молитва към Амида Буда, наречена "повторение на Бижието име". Но едва след много лутане би открил, че всъщност Дао е християнският Логос.

За да се свърши всичката необходима работа тук, са нужни десетте ръце на Шива, а аз имам само две.

"За повърхностните и виновните е по-удобно да се къпят в плиткия басейн на човешката мисъл, отколкото в опасните дълбини на Христа" (св. Николай Велимирович)

Това мнение е редактирано от arlovski: 17 октомври 2009 - 02:57

На бойното поле човек често бива герой от кипенето на кръвта в него, в повратите на живота може да бъде герой само от величието на душата. Доблестният мъж, който е оставил попрището на воинските подвизи, приковава на плуг или рало стоманения си меч...

#30 Червена Змия

Червена Змия

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 7 мнения
  • БИ:дао-алхимия

Публикувано: 17 октомври 2009 - 17:11

Човек отдавна е свикнал да гледа на действителността по теоретичен, непряк начин, винаги знаейки за нея, но никога познавайки я. Замислиш ли се за нещо, превърнеш ли го в символ или морал, го губиш. Мислителите използват символи и думи да представят реални неща, но това не е едно и също със самата реалност. Тайната на живота е да спреш да мислиш за него и просто да го усетиш. В това се състои дзен. Това не е философия, а просто израз на нещата такива, каквито са.

Открих, че дзен е несравнимо по-скучен от богатството на ранните класици, даоизма и конфуцианството. Дзен е толкова ужасно многословен, а и непървичен. Конфуцианството и даоизма са исконно китайски, т.е. напълно в китайската традиция, докато будизмът е чужд елемент, въведен от Индия поне 7 века по-късно.
Индийците витаят в небесата, търсейки Брахма, духовни преживявания и прочие, докато китайците са винаги много земни. Затова ги харесах от самото начало. Макар по свой начин китайската култура да е също много духовна, тя никога не губи връзка с настоящата действителност.

Поради своята прямост дзен няма свети книги, догми, ритуали и понятия за Бога, душата, Небето - според дзенбудистите, всичко това са видимите средства, които много често застават м/у човека и неговото просвещаване, вместо да му помогнат. А пък китайските древни текстове трябва да ти бъдат предадени лично от твоя учител. Китайците не приемат идеята книгите просто да се четат: имаш книги, но само учителят може да ти предаде учението от книгите.

Човек изследващ източната мисъл първо забелязва близостта м/у Исусовата молитва дадена в "Добротолюбие", и Шиншу будистката молитва към Амида Буда, наречена "повторение на Бижието име". Но едва след много лутане би открил, че всъщност Дао е християнският Логос.

За да се свърши всичката необходима работа тук, са нужни десетте ръце на Шива, а аз имам само две.

"За повърхностните и виновните е по-удобно да се къпят в плиткия басейн на човешката мисъл, отколкото в опасните дълбини на Христа" (св. Николай Велимирович)

:yin-yang:
Добре написано и подредено.
"Просто седим"
Всички прости неща са неимоверно сложни... Толкова е трудно да не вършиш нищо, нито с тялото си, нито с ума си... Толкова е трудно да постигнеш свободата... от себе си.
Всички човек в света има нужда само от три неща - Свобода, Мир и Щастие.
Свободата относително я намираме, като се разправяме с другите, "кога с кротце, кога с благо, кога с малко кютек", но как да се справим със себе си!? Как да намерим свобода от себе си/в себе си?
Ето на това учи ДзаДзен. Тогава единствено абсолютната свобода.
Много може да се говори и много може да се пише, но на практика ние си оставаме роби на навиците и желанията, а те са безкрайно много... и всичките до едно са свързани с желанието за Щастие.
Сещам се за един момент от филма "Самсара", в който един учител, чрез писмо, питаше своя ученик: "Кое е по-лесно - да задоволиш всичките си желания, или само едно от тях - твоето?"
Свобода, Мир и Щастие.
Чувал съм, че само кагото човек се освободи истински и напълно, едва тогава може в него да настъпи Мир, който да даведе и Щастието след себе си. Щастието, така жадувано от всички нас.
:)

#31 arlovski

arlovski

Gerard Marcellus

• Дао
  • 914 мнения

Публикувано: 18 октомври 2009 - 23:23

:yin-yang:
Добре написано и подредено.
"Просто седим"
Всички прости неща са неимоверно сложни... Толкова е трудно да не вършиш нищо, нито с тялото си, нито с ума си... Толкова е трудно да постигнеш свободата... от себе си.
Всички човек в света има нужда само от три неща - Свобода, Мир и Щастие.
Свободата относително я намираме, като се разправяме с другите, "кога с кротце, кога с благо, кога с малко кютек", но как да се справим със себе си!? Как да намерим свобода от себе си/в себе си?
Ето на това учи ДзаДзен. Тогава единствено абсолютната свобода.
Много може да се говори и много може да се пише, но на практика ние си оставаме роби на навиците и желанията, а те са безкрайно много... и всичките до едно са свързани с желанието за Щастие.
Сещам се за един момент от филма "Самсара", в който един учител, чрез писмо, питаше своя ученик: "Кое е по-лесно - да задоволиш всичките си желания, или само едно от тях - твоето?"
Свобода, Мир и Щастие.
Чувал съм, че само кагото човек се освободи истински и напълно, едва тогава може в него да настъпи Мир, който да даведе и Щастието след себе си. Щастието, така жадувано от всички нас.
:)

Като си във филма, естествено, че ще мислиш така. Бях в ада, знам какво е там. Дзен представя само една жалка частица от истината съчетана с много собствени мнения, а крайният резултат е голяма система от лъжи, която унищожава души. Само общението в Истинта може да те направи истински свободен и щаслив. Само след дълга духовна бран може да настъпи частичен мир в душата ти. Подобните състояния постигнати по друг път са илюзорни и нереални, защото го няма кръстът и болката. Наказанието за греха е грях. Болката е най-голямата благословия, защото събужда човекът от самохипнозта му, от самозаблуждението му, което може да приеме всяка земна цел - груба: като секс, храна, удобство, или изтънчена: изкуство, музика, литература - за крайна. Желанието за тези неща изчезва и човек се отекчава. Тогава той изчезва или се самоубива, или пък тръгва по пътят на избавлението или спасението. Болести, страдание, смърт - тези неща удобно ни напомнят, че човекът не е от този свят. Във век на удоволствия Бог рядко бива забелязван.
След моята среща с Православието и православните преди доста време - една нова идея влезе в моето съзнание: че Истината не е някаква абстрактна идея, търсена и разбирана чрез ума, а е нещо лично - дори Личност - търсена и обикната от сърцето. Най-високата форма на познание за човека е да достигне до съюз на разума и чуствата, съюз на интелекта и любовта.

П.с. "Просто седим" като "будист в кресло". Човек е нещастен опитвайки се да живее отвъд Божията воля. Колко време ще ти е нужно за да откриеш безсилието на дзенбудизма да излекува раните на душата ти?

Това мнение е редактирано от arlovski: 19 октомври 2009 - 00:13

На бойното поле човек често бива герой от кипенето на кръвта в него, в повратите на живота може да бъде герой само от величието на душата. Доблестният мъж, който е оставил попрището на воинските подвизи, приковава на плуг или рало стоманения си меч...

#32 Смилец_

Смилец_
  • Гости

Публикувано: 19 октомври 2009 - 11:57

Дзен представя само една жалка частица от истината съчетана с много собствени мнения, а крайният резултат е голяма система от лъжи, която унищожава души. Само общението в Истинта може да те направи истински свободен и щаслив. Само след дълга духовна бран може да настъпи частичен мир в душата ти.

Интелигентният човек трябва да може да отсява политиката на дадена религия от полезната практика.

#33 Yama

Yama

Копеле

• Дао
  • 723 мнения
  • От:София
  • БИ:Скромност

Публикувано: 19 октомври 2009 - 12:06

...крайният резултат е голяма система от лъжи, която унищожава души. Само общението в Истинта може да те направи истински свободен и щаслив. Само след дълга духовна бран може да настъпи частичен мир в душата ти. ...
След моята среща с Православието и православните преди доста време - една нова идея влезе в моето съзнание...

arlovski, това е чудесно-че си постигнал успокоение/упование и душевно щастие в православието-но защо мислиш че ти са прав а другите не са? Примерно един будист или пък католик, или пък протестант, или пък атеист...за тебе истината може да е в Исус, аз него да е на друго място-може да ти се струва чудовищно, но на него може да му се струва че ти си ужасно заблуден-не мислиш ли че ставаш "леко" догматичен така?
...от билогичен опит аз съм резултата-да
се боря неуморно,да превъзпитам децата,да пречистя водата...
DJ Дако

#34 tga1973_

tga1973_
  • Гости

Публикувано: 18 август 2010 - 12:45

Като си във филма, естествено, че ще мислиш така. Бях в ада, знам какво е там. Дзен представя само една жалка частица от истината съчетана с много собствени мнения, а крайният резултат е голяма система от лъжи, която унищожава души. Само общението в Истинта може да те направи истински свободен и щаслив. Само след дълга духовна бран може да настъпи частичен мир в душата ти. Подобните състояния постигнати по друг път са илюзорни и нереални, защото го няма кръстът и болката. Наказанието за греха е грях. Болката е най-голямата благословия, защото събужда човекът от самохипнозта му, от самозаблуждението му, което може да приеме всяка земна цел - груба: като секс, храна, удобство, или изтънчена: изкуство, музика, литература - за крайна. Желанието за тези неща изчезва и човек се отекчава. Тогава той изчезва или се самоубива, или пък тръгва по пътят на избавлението или спасението. Болести, страдание, смърт - тези неща удобно ни напомнят, че човекът не е от този свят. Във век на удоволствия Бог рядко бива забелязван.
След моята среща с Православието и православните преди доста време - една нова идея влезе в моето съзнание: че Истината не е някаква абстрактна идея, търсена и разбирана чрез ума, а е нещо лично - дори Личност - търсена и обикната от сърцето. Най-високата форма на познание за човека е да достигне до съюз на разума и чуствата, съюз на интелекта и любовта.

П.с. "Просто седим" като "будист в кресло". Човек е нещастен опитвайки се да живее отвъд Божията воля. Колко време ще ти е нужно за да откриеш безсилието на дзенбудизма да излекува раните на душата ти?

Като разбереш, че Бог и ти сте едно и също нещто няма да търсиш бог някъде другаде.:-)

Нямам нищо против пътя на християнството, но този религиозен шовинизъм не ми допада.Пътищата са много, но целта е една.

#35 Pei Jun_

Pei Jun_
  • Гости

Публикувано: 18 август 2010 - 18:26

Като разбереш, че Бог и ти сте едно и също нещто няма да търсиш бог някъде другаде.:-)

Нямам нищо против пътя на християнството, но този религиозен шовинизъм не ми допада.Пътищата са много, но целта е една.

Точно така съгласен съм. Всеки има свои лични вярвания убеждения и разбирания и да ги натрапва на другите по какъвто и да било начин е недопустимо. Всички духовни практики са създадени от хората за хората и щом са просъществували хилядолетия явно са вършели работа. Друг е въпроса до колко всяка доктрина е била изкривявана или интрпретирана различно от всеки практикуващ. Само в китайския даоизъм сектите и школите са стотици, в християнството също. Всеки е способен да избира това което го удовлетворява по един или друг начин.

#36 geko_

geko_
  • Гости

Публикувано: 19 август 2010 - 23:09

...Първото от тези три нива се нарича Малкият път или Теравада, второто е Големият път или Махаяна, а третото - Диамантеният път или Ваджраяна.
Дзен е от третия вид.

Дзен/Чан няма нищо общо с Ваджраяна и никога не е имал. Дзен е сутра Махаяна. Когато давате информация не си измисляйте, а вместо това научете повече.

#37 TRN

TRN
  • Дао
  • 158 мнения

Публикувано: 23 август 2010 - 14:27

Дзен/Чан няма нищо общо с Ваджраяна и никога не е имал. Дзен е сутра Махаяна. Когато давате информация не си измисляйте, а вместо това научете повече.

Общото не е ли Махаяна?
Цитат от Уикипедия:
"Ваджраяна съдържа всички основни концепции на Махаяна, но включва и много т.нар. умели методи (санскрит Упая),..."

#38 geko_

geko_
  • Гости

Публикувано: 23 август 2010 - 14:36

Махаяна се дели на две - сутра и Ваджраяна (тантричния път). Ваджраяна е част от Махаяна, но Дзен е класическа сутра махаяна. Чан/Дзен трядицията никога не е имала нищо общо с Ваджраяна. Това е не въпрос на интерпретация, две мнения по този въпрос никога не е имало. Вало просто използва темата за да насочи незапознатите към лекция на учителя си с подвеждаща информация, нищо повече.

#39 zazen_

zazen_
  • Гости

Публикувано: 14 април 2012 - 10:49

Търсейки в нета не намирам да има в България все още действащо Дзендо,където да се извършва редовно дзадзен и където можем да получим съвети как да подобрим практиката си.Някой има ли информация за учител или място за медитация?

#40 zazen2_

zazen2_
  • Гости

Публикувано: 14 април 2012 - 15:14

Търсейки в нета не намирам да има в България все още действащо Дзендо,където да се извършва редовно дзадзен и където можем да получим съвети как да подобрим практиката си.Някой има ли информация за учител или място за медитация?

Чух че някой си Еди Германов бил произведен за патриарх по зен за БГ... !?
https://www.google.b...iw=1280&bih=643