Към съдържанието

- - - - -

Просветлението?

• Please log in to reply
В темата има 98 мнения

#81 TRN

TRN
  • Дао
  • 158 мнения

Публикувано: 17 октомври 2011 - 17:27

Waldemar,според теб може да е така, но не и според човек наистина докоснал се до това. Няма как да го разбереш и приемеш за нормално докато не го изпиташ сам.

Можеш да приемаш каквото си поискаш, но по-важно е как наистина стоят нещата. :wink:

Ще ти помогна малко.
Първо, човешката справедливост и ненасилие не са прояви на хармоничност както се изразяваш, а точно обратното.
И второ, ако ти не можеш да си безпристрастен, това съвсем не значи, че текова животно нема.

Помисли над това. :innoncent:

Yama, явно тези които твърдят подобни неща наистина тънат в пълен мрак относно тази материя .. :kuku:

"ЛЮБОВ И СЪЧУВСТВИЕ
Развиването на любовта и съчувствието е основата, върху която трябва да се гради желанието ни да постигнем пълно просветление, така че да можем да освободим от страданието всички чувстващи същества."
Това, разбира се не означава намеса, но не означава и безпристрастност.

#82 Единак_

Единак_
  • Гости

Публикувано: 17 октомври 2011 - 19:25

TRN, мисля че постановката ти е съвършено грешна. И не само мисля, а знам, че е такава, но нямам желание да влизам в спорове, само за да го доказвам.

Същото важи и за гледната точка на Waldemar.

По-горе казах какво трябва да прави човек, ако наистина иска да получи шанс да му просветне и го казах само за да е в полза на истински търсещите това.

:)

Това мнение е редактирано от Единак: 17 октомври 2011 - 21:11

#83 TRN

TRN
  • Дао
  • 158 мнения

Публикувано: 17 октомври 2011 - 21:27

TRN, мисля че постановката ти е съвършено грешна. И не само мисля, а знам, че е такава, но нямам желание да влизам в спорове, само за да го доказвам.

Същото важи и за гледната точка на Waldemar.

По-горе казах какво трябва да прави човек, ако наистина иска да получи шанс да му просветне и го казах само за да е в полза на истински търсещите това.

:)

Ааа, тук постановка, аз нямам. И не мога да си позволя да имам при наличето на такива вещи мнения, като твоите. Просто цитирах някакъв си там Лама и ми е интересно как неговата постановка би се вързала с твоята.

Това мнение е редактирано от TRN: 17 октомври 2011 - 21:35

#84 edna_

edna_
  • Гости

Публикувано: 21 октомври 2011 - 05:51

Желанието да постигнем пълно просветление е желание на егото да постигне нещо, което дори не знае какво е. Ако знаеше, нямаше да го желае, защото това би означавало да иска да изкопае собствения си гроб – за да го постигне; това би означавало да желае собствената си смърт. И дори да е така, сладостта на просветлението е добре известна продажна единица, в която огромно колиичество хора са се влюбили, мислейки си, че ще бъдат щастливи или, че проблемите им ще изчезнат, или други сладки мечти и блянове. Да се събудиш! Заблудата продължава с факта, че страданието свършва с просветлението. Страданието на егото да, но е и страданието на тялото да кажем, болката си остава болка, емоциите и мислите не изчезват, те биват преработвани от пробудения ум с нов инструмент наречен – истината, такава каквато е. Абсурдно е да се мисли, че може да бъде освободен, който и да е друг - всичко е едно, и се буди само този, който сам поиска. Истината открива само този, който решава да и се посвети изцяло, цената и е всичко.

#85 Единак_

Единак_
  • Гости

Публикувано: 21 октомври 2011 - 10:09

Желанието да постигнем пълно просветление е желание на егото да постигне нещо, което дори не знае какво е. Ако знаеше, нямаше да го желае, защото това би означавало да иска да изкопае собствения си гроб – за да го постигне; това би означавало да желае собствената си смърт. И дори да е така, сладостта на просветлението е добре известна продажна единица, в която огромно колиичество хора са се влюбили, мислейки си, че ще бъдат щастливи или, че проблемите им ще изчезнат, или други сладки мечти и блянове. Да се събудиш! Заблудата продължава с факта, че страданието свършва с просветлението. Страданието на егото да, но е и страданието на тялото да кажем, болката си остава болка, емоциите и мислите не изчезват, те биват преработвани от пробудения ум с нов инструмент наречен – истината, такава каквато е. Абсурдно е да се мисли, че може да бъде освободен, който и да е друг - всичко е едно, и се буди само този, който сам поиска. Истината открива само този, който решава да и се посвети изцяло, цената и е всичко.

:good:

Много добре казано!

Ако не искате да се вслушате в моите думи, послушайте edna!

Нейните думи са милион пъти по-верни от тези на намсикой Лама или разни даоски и будистки патриарси, Уан Липиновци и други всевъзможно заблудени люде, готови да Ви водят по Пътя към Просветлението, който самите те не познават.

#86 TRN

TRN
  • Дао
  • 158 мнения

Публикувано: 21 октомври 2011 - 10:35

:good:

Много добре казано!

Ако не искате да се вслушате в моите думи, послушайте edna!

Нейните думи са милион пъти по-верни от тези на намсикой Лама или разни даоски и будистки патриарси, Уан Липиновци и други всевъзможно заблудени люде, готови да Ви водят по Пътя към Просветлението, който самите те не познават.

Пак същите тези заблудени люде казват да проверяваме всяко твърдение преди да го приемем за истина. :) За да ти повярвам трябва да съм сигурен, че ти познаваш пътя на просветлението.

#87 К.Т._

К.Т._
  • Гости

Публикувано: 21 октомври 2011 - 12:11

Просветление е дума, която описва състояние т. е. или си просветлен или си заблуден.

Следователно, ако човек не е просветлен, то всичко, което каже за просветлението ще е заблуда. Така че, бих искал да попитам пишещите в тази тема, те самите дали са просветлени или не. Защото ако не са, това означава, че просто разпространяват своите заблуди за нещо, което не познават. В такъв случай, като съвестен модератор просто трябва да преименувам темата на "Заблуди за просветлението" и да я преместя от подфорума "Ум и дух" в "Свобода на словото". Защото в такива приказки няма нито нещо умно, нито духовно :nea:

#88 TRN

TRN
  • Дао
  • 158 мнения

Публикувано: 21 октомври 2011 - 13:21

Следователно, ако човек не е просветлен, то всичко, което каже за просветлението ще е заблуда. Така че, бих искал да попитам пишещите в тази тема, те самите дали са просветлени или не. Защото ако не са, това означава, че просто разпространяват своите заблуди за нещо, което не познават. В такъв случай, като съвестен модератор просто трябва да преименувам темата на "Заблуди за просветлението" и да я преместя от подфорума "Ум и дух" в "Свобода на словото". Защото в такива приказки няма нито нещо умно, нито духовно :nea:

:up:

#89 Единак_

Единак_
  • Гости

Публикувано: 21 октомври 2011 - 13:53

Пак същите тези заблудени люде казват да проверяваме всяко твърдение преди да го приемем за истина. :) За да ти повярвам трябва да съм сигурен, че ти познаваш пътя на просветлението.

Ми, прави са за проверката, само че, нито те, нито Вие явно си я правите достатъчно надеждно. Ако беше другояче, нито те щяха да говорят и пишат глупостите в които си вярват, нито Вие щяхте да им се връзвате...

Виж, да ми повярваш, че познавам нещо което не познаваш - няма как, защото нито има как, нито аз самият имам желание да ти го доказвам. Пък и аз не искам от никой да ми вярва. Аз чисто и просто Ви казвам истината, такава каквато я познавам, каквато съм я видял и осъзнал и както виждам от постовете на edna, не съм единствен с подобно възприятие. Казвам Ви я просто за да я знаете, понеже от това което пишете личи, че не я знаете, както очевидно не я знаят и хилядите плагиати на тази тема, избълвали милиони словоблудства в авторски книги за тези неща в световен мащаб. Дали това ме прави просветлен или заблуден, за мен лично, няма абсолютно никакво значение.

Относно просветлеността, мисля че отговорих по-горе.

Колкото до умноста и духовноста на приказките ... Не ме разбирай погрешно! Нито се заяждам, нито искам да те обидя, но как пък точно ти реши, че в тях няма нищо умно и духовно? Ти ли си еталон за ум и дух или за еталон ползваш всеизвестни имена и по какви критерии ги прецени и ги сравни с нашите приказки, та реши че те са тъпи и бездуховни? :scratch_one-s_head:

Това мнение е редактирано от Единак: 21 октомври 2011 - 14:06

#90 TRN

TRN
  • Дао
  • 158 мнения

Публикувано: 21 октомври 2011 - 14:07

...Аз чисто и просто Ви казвам истината...

Не се засягай, но истината ти не струва без доказателства. Пък теб нека си те мързи да доказваш...на сульо и пульо.

#91 Единак_

Единак_
  • Гости

Публикувано: 21 октомври 2011 - 14:28

Не се засягай, но истината ти не струва без доказателства. Пък теб нека си те мързи да доказваш...на сульо и пульо.

Виж какво, доказателства можеш да получиш само ти сам за себе си и само със собствените си усилия. Аз не мога да ти налея насила акъл в главата, нито да те водя за ръчичка. Нужно е само да се позамислиш малко сам ...

Ако го направиш, може би след време ще ти просветне и тогава ще си спомниш, че едно време имаше един идиот в даото дето беше казвал това-онова. Тогава потърси тези писания и ще получиш доказателството, което търсиш от мен сега ... :wink:

#92 К.Т._

К.Т._
  • Гости

Публикувано: 21 октомври 2011 - 15:22

Нито се заяждам, нито искам да те обидя, но как пък точно ти реши, че в тях няма нищо умно и духовно? Ти ли си еталон за ум и дух или за еталон ползваш всеизвестни имена и по какви критерии ги прецени и ги сравни с нашите приказки, та реши че те са тъпи и бездуховни? :scratch_one-s_head:

И аз не се заяждам и не искам да обидя който и да е. Нито пък се приемам за еталон, нито сравнявам и оценявам. Всъщност ти си този, който обяснява как другите нищо не разбират и лъжат и за "хилядите плагиати на тази тема, избълвали милиони словоблудства в авторски книги за тези неща в световен мащаб". Аз само задавам простичък и ясен въпрос - ти и edna просветлени ли сте или не? И очаквам също толкова прост и ясен отговор - "да" или "не". За да знам какво да правя с тази тема. Ако отговорът е "да" - ще я преименувам на "Поученията на двама просветлени към затъналите в невежество". Ако е "не" - вече казах. :chinese:

#93 Единак_

Единак_
  • Гости

Публикувано: 21 октомври 2011 - 15:55

:wink:

К.Т. и аз ти написах по-горе за какъв се смятам .. И ако отговорът на въпроса ти е "може би", защо не си оставим нещата както са, вместо да се опитваш да ни вкарваш в измислени от теб филми.
Не че ми пука, дали ще ме посочиш присмехулно с пръст като прекръстиш темата на Поученията на "Просветлените" или ще ме заклеймиш като заблудения който само дава акъл, ако я прекръстиш както там си си решил.

Прави каквото щеш, за мен е без значение!

#94 Waldemar

Waldemar
  • Дао
  • 50 мнения
  • От:София

Публикувано: 21 октомври 2011 - 15:59

Аз чисто и просто Ви казвам истината, такава каквато я познавам, каквато съм я видял и осъзнал

Ето, в крайна сметка се оказа, че и твоята Истина е пречупена през личното ти Аз. :)

Казвам Ви я просто за да я знаете, понеже от това което пишете личи, че не я знаете, както очевидно не я знаят и хилядите плагиати на тази тема, избълвали милиони словоблудства в авторски книги за тези неща в световен мащаб.

Не ми се сърди, но изказването ти е доста крайно и от него лъха агресия като от някой екзалтиран протестантски проповедник. Хората са търсели и винаги ще търсят свои Истини, чужди Истини, абсолютни Истини и т.н., защото това е част от търсещата човешка природа. И ако приемем формулировката на Хегел, че „количествените натрупвания водят до качествени изменения”, точно този дълъг кумулативен процес на търсене и пресяване на истини и заблуди е необходим, за да се инициира т.нар. просветление. И в този ред на мисли, дали е добре да се обезценява трудът на наречените от теб „хиляди плагиати на тази тема, избълвали милиони словоблудства в авторски книги за тези неща в световен мащаб”?

#95 TRN

TRN
  • Дао
  • 158 мнения

Публикувано: 21 октомври 2011 - 16:07

Ето, в крайна сметка се оказа, че и твоята Истина е пречупена през личното ти Аз. :)

Не ми се сърди, но изказването ти е доста крайно и от него лъха агресия като от някой екзалтиран протестантски проповедник. Хората са търсели и винаги ще търсят свои Истини, чужди Истини, абсолютни Истини и т.н., защото това е част от търсещата човешка природа. И ако приемем формулировката на Хегел, че „количествените натрупвания водят до качествени изменения”, точно този дълъг кумулативен процес на търсене и пресяване на истини и заблуди е необходим, за да се инициира т.нар. просветление. И в този ред на мисли, дали е добре да се обезценява трудът на наречените от теб „хиляди плагиати на тази тема, избълвали милиони словоблудства в авторски книги за тези неща в световен мащаб”?

:clap_1:

Точно мислех да споделя,че според мен е опасно за подрастващите да контактуват с толкова крайно убедени в познанията си за абсолютната истина хора.

#96 edna_

edna_
  • Гости

Публикувано: 21 октомври 2011 - 17:34

Нямам намерение да отстоявам позиция, защото всяка позиция извиква своята опозиция. Свободен си да модерираш както намериш за добре, това е в твоята власт и аз няма да я оспорвам, щом се съмняваш в нещо - провери сам. Няма готови отговори, които да бъдат поднесени на тепсия. Има само въпроси, които могат да ги провокират. "Заблуди за просветлението" ме устройва идеално, защото е пълно с такива, можеш да преместиш темата във форума "Ум и дух" в "Свобода на словото". На истината и е все едно къде се намира, важното е, че я има и всеки, който я тръси би могъл да я открие.
P.S.: Съвсем нормално е да се чувствате заплашени, на никой не му се иска да остане разочарован и сломен. И понеже от истината боли, няма друг път към нея освен самотното пътешествие на тръсача, който уморен от търсенето най-сетне разбира, че просветлението през цялото време кртоко е стояло до него и е очаквало да бъде прието.

#97 TRN

TRN
  • Дао
  • 158 мнения

Публикувано: 21 октомври 2011 - 18:25

...И понеже от истината боли, няма друг път към нея освен ...

Ето това ме притеснява в теб и Единак. Като от една школа сте! Когато става дума за т.нар. "просветление" не използвате изрази, като "вероятно", "може би", "еди кой си каза"...

#98 Mirovoy

Mirovoy

Миро

• Дао
  • 39 мнения
  • БИ:тай-чи чуан

Публикувано: 21 октомври 2011 - 19:16

Напълно подкрепям КТ в това, че като никой тук не се декларира за просветлен (да ме поправи някой, ако греша), всичко което се пише относно просветленото не е нищо друго освен (само)заблуда. Струва ми се много по-прагматично пишещите да кажат те самите какво искат или към какво се стремят без да използват думички като „просветление” или други такива прочетени някъде си... Може би първата крачката към просветлението е да го оставим намира и да насочим вниманието в нас си... :D

#99 edna_

edna_
  • Гости

Публикувано: 12 ноември 2011 - 17:27

ДА!