Към съдържанието

Снимка
- - - - -

Граплинг подготовка в Ушу

• Please log in to reply
В темата има 311 мнения

#301 Ppeppi_

Ppeppi_
  • Гости

Публикувано: 13 май 2009 - 19:41

А когато се заформя сериозен бой той почти винаги е между повече участници, което ви утежнява положението ако паднете в партер. Хватовите изкуства, за които споменах по-горе ако не се комбинират с добра ударно-блокираща техника са твърде бавни за сериозно противодействие.

Докторе това е много интересна мисъл. Може ли да поясниш? В какъв смисъл бавни?

#302 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 13 май 2009 - 22:21

Докторе това е много интересна мисъл. Може ли да поясниш? В какъв смисъл бавни?

Е, не е ли ясно?! Бавни в смисъл, че те ангажират когато направиш захвата. Да кажем имаме няколко фази на боя при хватовите бойни изкуства, при ударните и някаква вариация при хватово-ударните:

1. Хватови - блокиране/отбиване на удара - налагане на захват - извеждане от равновесие - хвърляне/събаряне (или ключ на става) - бой на земята.

2. Ударни - блокиране/отбиване на удара - контраудар или серия (вариант - ескиваж и директен контраудар).

3. Хватово-ударни - комбинации от горните две.

Очевидно е, че когато правиш повече действия и движения си по-бавен, а това в истинския бой е фатално. В заключение, според повечето специалисти хватово-ударните бойни изкуства са по-съвършени и по-подходящи за истински бой! Например такива са Панкратион (и съвременните му версии на свободните двубои), Хапкидо, Шаолин-Цюан, Шоринджи-Кемпо, Окинавско Карате, Ба-Гуа-Джан, Айки-Джуджуцу, Тай-Дзи-Цюан (говорим за бойния му вариант!), Син-И-Цюан, Уин-Чун-Кюн, Кудо, Пенчак-Силат, някои видове армейски ръкопашен бой и др. Понякога е добре да се комбинира хватово с ударно бойно изкуство и резултатът е същия. Например Джу-Джуцу с Карате, Кунг-Фу с Шуай-Дзяо или Тай-Бокс с Граплинг.........:chinese:

#303 KOBRETI_

KOBRETI_
  • Гости

Публикувано: 21 юни 2009 - 00:42

В кунгфу има доста много работа на земята. Не във всички стилове, естествено. Например от коляно могат да се изпълняват на практика всички подсечки, удари с крака, които могат да се изпълняват и от право положение. При всички положения на земята имаш поне следните предимства:
1. Не можеш да паднеш... по очевидни причини. А ако противникът ти е прав, може...
2. Има голяма вероятност той да не знае какво да прави срещу паднал противник и да почне с футболни шутове, което би било добре дошло...

И първото, и второто са ми се случвали на живо...

При всички положения трябва да можеш да работиш на земята, иначе нямаш никакви предимства, а само негативи :)

Техниките не са точно в стил граплинг, защото целите са бързо обезвреждане на противника без оглед здравето и живота му. Защо да му кълча китката, когато мога да му бръкна в очите примерно...

За да не почнат излишни дискусии - не казвам НИЩО против граплинга, нито против техниките и практиките му, не казвам, че е неефективен или не можеш да убиеш или осакатиш противника... Естествено, че можеш...

#304 Станислав

Станислав
  • Дао
  • 1115 мнения
  • От:Велико Търново
  • Предишен прякор: stanislav

Публикувано: 21 юни 2009 - 06:51

2. Има голяма вероятност той да не знае какво да прави срещу паднал противник и да почне с футболни шутове, което би било добре дошло...

Качена снимка

#305 KOBRETI_

KOBRETI_
  • Гости

Публикувано: 21 юни 2009 - 10:04

От тези 2-та ти на мястото на кого би предпочел на бъдеш? Защото аз виждам как долният с едно ножично движение на краката може да събори горния и май точно това е тръгнал да прави...

При всички положения точно тази снимка едва ли много точно пасва на това което съм написал, че "другият може да не знае какво да прави" - на този ринг те ЗНАЯТ какво да правят... Аз говоря за реална ситуация на улицата...

#306 Станислав

Станислав
  • Дао
  • 1115 мнения

Публикувано: 21 юни 2009 - 19:38

"Горният" се казва Вандерлей Силва и ако си гледал мачовете му, в доста от тях използва футболните шутове. Сложих тази снимка с идеята да избегна писане и слагане на линкове с клипчета, които отнемат време за гледане.

Накратко мисля следното: не може смело да полягаш на тротоара, осланяйки се на двете предимства, които си написал. Например, докато правиш смела подсечка от легнало положение на някого, негов неопитен приятел може да ти вкара прекрасно воле в тила.

Например от коляно могат да се изпълняват на практика всички подсечки, удари с крака, които могат да се изпълняват и от право положение.

Не съм сигурен какво разбираш под 'от коляно', но лично аз от коляно трудно ще изпълня силен удар с крак, ако и да съм ги тренирал известно време.

Съгласен съм, че трябва да се отработват и неудобните позиции, както и че на земята може да се бърка в очи или да се ритат/удрят/щипят/хапят топките на противника. Остава да помислим какво ще направим, срещу опитен противник, който владее добре боя на земя (събаряния, позиици, контрол, ключове, удари....) и има същите желания като нас - да бръкне в очите например.

#307 Dobrudzhanski_

Dobrudzhanski_
  • Гости

Публикувано: 21 юни 2009 - 20:32

От тези 2-та ти на мястото на кого би предпочел на бъдеш? Защото аз виждам как долният с едно ножично движение на краката може да събори горния и май точно това е тръгнал да прави...

Да де, ти виждаш долния какво може да направи, ама той вижда звезди в момента... Щото на него възможностите му са две: 1. покрива си главата и чака първоначалната опасност да премине и 2. опитва ножицата с всички рискове да не се получи. Ти лично на мястото на кой би избрал да бъдеш, аз бих си избрал беличкия...

#308 KOBRETI_

KOBRETI_
  • Гости

Публикувано: 21 юни 2009 - 20:56

Ники, горе съм написал - ИМА ВЕРОЯТНОСТ да не знае какво да прави... Вие ми давате доказателства с хора, които ЗНАЯТ... Очевидно не говоря за този случай...

А и не говоря да си легнеш сам и да чакаш другия, а просто ако се окажеш в такова положение...

#309 Grisha

Grisha

обичайният заподозрян

• Mодератори
  • 2066 мнения
  • От:Мирно село
  • БИ:Света вода ненапита

Публикувано: 21 юни 2009 - 23:16

Ники, горе съм написал - ИМА ВЕРОЯТНОСТ да не знае какво да прави... Вие ми давате доказателства с хора, които ЗНАЯТ... Очевидно не говоря за този случай...

А и не говоря да си легнеш сам и да чакаш другия, а просто ако се окажеш в такова положение...

Ако го докараш до бой с някой, който хич не знае кво да прави, за кво ще му се търкаляш по земята с ножици :confused: То там каквото и да направиш, все ще стане. Ама да тренираш с такава нагласа...леко рисковано ми се струва :devill:
Чрез опита си ние откриваме краткия път след дълги скитания
Роджър Етъм

Тана-джутсу Всичко,което се случва е толкова вярно,че съществува,колкото и че не е реално.

black_cobra:
Например при крав мага има едно движение,с което счупваш носа на противника и после под такъв ъгъл го удряш,че набутваш парченца кост в мозъка му.

#310 KOBRETI_

KOBRETI_
  • Гости

Публикувано: 22 юни 2009 - 01:19

Гриша, НИКЪДЕ, ама НИКЪДЕ не съм писал, че трябва да се тренира с такава нагласа, че трябва да се ляга на земята предварително или да се излиза срещу въоръжен противник...

Просто написах, че АКО някога по някакъв начин се озовеш на земята, БИ МОГЪЛ да имаш еди какви си предимства... Не съм написал, че предимствата са толкова големи, че направо да "легнеш в гард", а че просто в една такава ситуация ако си тренирал и знаеш какво да правиш, можеш да имаш някакво предимство...

Ако паднеш на земята - може да се спънеш, да се хлъзнеш и какво ли още не, ако веднага в главата ти изскочи с огромни букви "Е СА СИ $%@ МАМАТА, ЩЕ МЕ СМАЧКАТ!!!!!!", пиши го свирено...

#311 Станислав

Станислав
  • Дао
  • 1115 мнения

Публикувано: 22 юни 2009 - 05:01

Съгласен съм с така формулираното мнение. :yin-yang:

#312 Judoboy

Judoboy

зле възпитан

• Mодератори
  • 3956 мнения
  • От:София
  • БИ:де що има бой

Публикувано: 22 февруари 2012 - 12:39

shaolin grapplig

Kung Fu - Ground Defense

Какво пречи на всяко БИ да се справя добре на ринг, освен калпавата подготовка?!

Ако на ринг не можеш да се справиш,какво ще правиш в една улична ситуация с n на брой нападатели?!