Към съдържанието

Какво ви обижда в доджото?

• Please log in to reply
В темата има 192 мнения

#1 popai_

popai_
  • Гости

Публикувано: 25 май 2004 - 22:13

Преди време чух, че има хора които се отказват от практикуването на даден вид БИ защото са били обидени в доджото...Искам да знам кое е това нещо, което може да ви откаже(обиди) в доджото?

#2 galio

galio

предупреден

• Дао
  • 918 мнения
  • От:София - Източния Блок
  • БИ:Pekiti Tirsia Kali

Публикувано: 25 май 2004 - 22:41

аз личнп съм напускал зали заради некадърно водене на тренировки и заради арогантно поведение на инструктор... прости не мооооооа да понасям инструктори, които те мачкат с поглед и обиждат...
... няма "празна ръка", има "празна глава" ...

#3 Bitchelina_

Bitchelina_
  • Гости

Публикувано: 26 май 2004 - 00:42

Аз доста реагирам на хора, които се групират по степени (нали за това тренираме всички заедно за да можеш да тренираш с различни хора и да обменяш опит). Също се дразня когато някой, който иска да тренира с някой определен човек се провиква в доджото...
На 2 пъти бях много убидена на треньора ми по ушу, когато на тренировката имаше момичета и момчета с различни физически данни и мене ме размени да тренирам с едно момиче, което беше една глава по-ниско то мене (само за да сме ние момичетата заедно), а имаше момчета които биха ни паснали по размер по-добре. Разбира се когато му казах, че има момчета по-слаби от мене, които ще и паснат по-добре, вече не посмя да ме слага с нея...

#4 Han Omurtag_

Han Omurtag_
  • Гости

Публикувано: 26 май 2004 - 01:04

лоша лична хигиена не мога да понасям... :666:

#5 Hahahaha_

Hahahaha_
  • Гости

Публикувано: 26 май 2004 - 01:15

За мен е важно отношението на сенсея към учениците и обратното, ако няма респект от двете страни бих се издразнил и може би обидил.
А иначе в дожото където тренирам шотокан имаше хора, които се обидиха на трениорския екип, защото не ги бяха взели на едно състезание. В крайна сметка толкова се обидиха, че спряха да идват на тренировки.

#6 Bitchelina_

Bitchelina_
  • Гости

Публикувано: 26 май 2004 - 11:46

Едно момче, което тренира в нашия клуб айкидо, бил тренирал джудо и се отказал защото трениьора им бил обращал внимание само на сина си и останалите се чуствали пренебрегнати.

#7 Sosai

Sosai
  • Дао
  • 117 мнения

Публикувано: 26 май 2004 - 16:25

Вижте аз скоро спрях да тренирам заради трениьора защото може да се каже ме обиди по един начин но няма да говоря защото оважавам хората и не искам да ги злепоставям(искам да кажа за хората които ме познават че може и да не съм прав но си имам достойноство и мисля че трябва да го защитя)
но по принцип нещото което може да ме накара да напусна едно доджо е лошото отношението пренебрежението надменността и такива все подобни
TAM KADETO DRUGITE NEMOGAT

#8 Bersek_

Bersek_
  • Гости

Публикувано: 29 май 2004 - 17:18

Почти нищо не може да ме ядоса в някое доджо. По принцип треньора дава "тона за песен" и какъвто е тон такава е песента. Ако ти харесва оставаш, ако не...
Аз лично винаги намирам на какво да се посмея и да се забавлявам, ама защото и чувството ми за хумор е малко по-шантаво.

#9 Onimo

Onimo

剣士

• Дао
  • 485 мнения
  • От:Бургас
  • БИ:Кендо, Тай Чи
  • Предишен прякор: Deshimaru

Публикувано: 30 май 2004 - 00:31

В "правилника за поведение в доджото" се казва, че в едно доджо човек трябва да пренебрегва его-то си. Така, че няма място за обиждане. Сетих се обаче за един сенсей (жена) която беше човек с много променливи настроения и обиждаше и унижаваше учениците. Как според вас е правилно да се реагира в такава ситуация. Дали според етикета - със смирение, или по друг начин?
Скромност и тежки тренировки.

#10 Samurai

Samurai

Kenshi

• Дао
  • 575 мнения
  • БИ:Кендо

Публикувано: 30 май 2004 - 03:26

Не е достойна да бъде учител..........

#11 MeTaLoN_

MeTaLoN_
  • Гости

Публикувано: 30 май 2004 - 08:16

Не е достойна да бъде учител..........

Ами то ... вече не е ... нямах нищо против нея лично ... поне тренировките бяха разнообразни ;D и го намирах като забавление защото не беше тренировка само за тялото ми и за ума ;D

#12 Malicious_

Malicious_
  • Гости

Публикувано: 13 февруари 2005 - 18:16

Преди време чух, че има хора които се отказват от практикуването на даден вид БИ защото са били обидени в доджото...

<{POST_SNAPBACK}>

На калпавия водолаз , водораслите му пречат !!! (Нецензурирания вариант си го знаете)

#13 ISTORIK

ISTORIK

Guardian of Time

• Дао
  • 606 мнения
  • От:гр. Пловдив
  • БИ:ju jutsu, karate, nin jutsu...

Публикувано: 13 февруари 2005 - 19:50

На калпавия водолаз , водораслите му пречат !!! (Нецензурирания вариант си го знаете)

<{POST_SNAPBACK}>

Нецензурния вариант:

На калпавата ракета целият космос й е крив.
Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!

#14 Amida_

Amida_
  • Гости

Публикувано: 16 февруари 2005 - 14:50

Преди време чух, че има хора които се отказват от практикуването на даден вид БИ защото са били обидени в доджото...Искам да знам кое е това нещо, което може да ви откаже(обиди) в доджото?

<{POST_SNAPBACK}>

Всеки отива в доджото, за да научи това, което го е привлякло към дадения стил. Ако е разочарован от отношението на инструктора или от самата атмосфера, тогава може би ще пожелае да смени мястото. Кофти е когато инструкторите развалят нещата, защото според мен, те са хората, които могат да задържат или да изгонят посетителите си! Иначе аз се обиждам от неуважението м/у трениращите, както и неуважението към самият етикет. Личната хигиена също е много важна.

#15 yanmin

yanmin

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 3 мнения
  • БИ:ушу

Публикувано: 13 май 2005 - 10:33

аз веднъж гледах едно филмче с някакъв трениор по ушу.когато някои ученик не направи нещо както трябва тои го удряше много силно,а когато видя човека дето го снима с камера го изгони с ритници.просто си личеше че е болен защото за най-малкото нещо удряше трениращите многократно.

#16 Sue

Sue
  • Дао
  • 709 мнения
  • От:Ниските земи
  • БИ:... и йога

Публикувано: 13 май 2005 - 12:42

На мен пък ми се случва да чувам за хора отказани от тренировки, поради разни проблеми с учителите им, но въпреки това след година-две отново се връщат към същото би. Да се откажеш от зала е едно, да се откажеш от цяло би е съвсем друго. Странно ми е, че хора се отказват от би, заради неподходящ климат в "залата".
Какво би ме отказало от капоейра... ъъъъ, ами тя е станала част от ежедневието ми, част от мен, как да се откажа от нея? Дори да сменя би-то, пак ще има част от мен, която ще е капоейра. Виж от ходене при даден учител има някои неща, които могат да ме откажат. Не мога да дам пример, защото за момента не съм попадала на учител, който да не ми е симпатичен и който да не е готин като човек...
Нищо не разбирам, но го правя добре...

#17 Sue

Sue
  • Дао
  • 709 мнения
  • От:Ниските земи
  • БИ:... и йога

Публикувано: 13 май 2005 - 14:08

Не. По-вероятно е да съм easy-going или да съм извадила късмет. Не съм сигурна, че бих търпяла похотливост от треньора си, насочена към мен. Нито човек, който краде почти в буквалния смисъл пари от учениците си. Т.е. поставя за уроците, за пособията по-високи цени и не прави отстъпки, ако човек е сериозно трениращ, но за дадения момент няма възможност да плати. Нито пък обиди и унижение, ако човек не може на момента да се справи с дадено задание (движение). Но както казах, нямам конкретен пример, защото не съм попадала на такива хора. :)
Нищо не разбирам, но го правя добре...

#18 милилотобоби_

милилотобоби_
  • Гости

Публикувано: 13 май 2005 - 15:39

Като цяло ,когато съм на тренировка емоциите от типа "обидена съм" или "сърдя се" просто не съществуват.Там съм ,за да практикувам Айкидо и правя (или поне се опитвам) точно това.А и негативните емоции по време на тренировка неизменно повлияват и отношението към съответното БИ-самото то започва да става негативно, а това се отразява върху качеството на работа.Затова колкото по-малко емоции в доджото, толкова по добре.

Е навсякъде има кретени(и трениращи и инструктори) ,но това си е техен проблем.

Много е грозно да виждаш неуважение към инструкторите от страна на трениращите, неуважение към другите практикуващи и към самото БИ.

#19 Han Omurtag_

Han Omurtag_
  • Гости

Публикувано: 13 май 2005 - 17:05

това за отношението на тренера/учителя към учениците е сложна работа. Сега чета автобиогравията на Каназава. А преди време бях чел една статия за курса за инструктори в Хомбу Доджо към Японската карате асоциация. Ами доста от нещата за връзката учител-ученик, които са свързани с японския манталитет и начин на преподаване, просто нямат място в нашия свят. Абсолютно унижение и пренебрежение от страна на учителите. (Да не ми излязат сега хора с мнението, че това учело на мъдрост и ставаш по-як. :) ). Този тип отношение предполагам е доста тормозещ фактор за доста ученици по света.

#20 Freestyle Assassin_

Freestyle Assassin_
  • Гости

Публикувано: 16 май 2005 - 16:40

Han Omurtag,би ли споделил,какво си чел за инструкторите в Хомбу Доджо към JKA и с какво не си съгласен ти :!: Ще се радвам да чуя,ти какво би направил ,ако си на тяхно място.Предполагам,че ти също имаш учител или учители и ще те помоля да ми разкажеш за тяхните методи в БИ ,за да те научат...Предварително ти благодаря. :up: