Към съдържанието

С какво БИ да започна,къде да тренирам? Тема за неориентирани

• Please log in to reply
В темата има 379 мнения

#1 ClenchedFist_

ClenchedFist_
  • Гости

Публикувано: 05 юли 2003 - 19:11

Здравейте, аз съм на 22 и май ще започна да тренирам нещо като БИ, досега не съм се занимавал с такова нещо. Иначе ходя на тренировки във фитнес център и мисля, че физически не съм много зле... Много ли е късно и с какво ще ми препоръчате да се захвана? Като че ли най-много се тренира карате, но аз нещо не съм му фен. Иска ми се като начало да не е нещо прекалено сложно и трудно за възприемане, да е по-близко и практично. Мислех си за кикбокс или ушу... Намирам се в София, направо като ми давате съвет, казвайте също клуб и треньор.

Мерси предварително!

Редакция:
В темата са дадени достатъчно мнения(от хора с опит) и това, че тук се местят ,n-торно зададени въпроси от ново регистрирани потребители,не е покана за повторение на даден отговор.
Ако някой иска да каже нещо различно -ОК.

#2 Асен Г

Асен Г

Развратно малко мече:)!

• Дао
  • 1103 мнения
  • БИ:Кайлиндо, Кибацуме-рю и Смаша
  • Предишен прякор: Cocolino

Публикувано: 05 юли 2003 - 19:57

Предполагам, че "близко и практично" означава, че ти трябва за постигане на резултати, които възприемат хората на улицата, и то в (относително) кратък срок?
Тогава-еднозначно Джийт Кун До (което аз не тренирам и не съм тренирал, така че едва ли може да ме обвините, че му правя реклама:)). Погледни на сайта на ИМАСТИ. Ако нямаш възможност-бокс или тай-бокс, ИМХО. Съветът "пробвай Вин Чун" ще ти го даде някой друг:), така че няма да се присъединявам и аз.
А поради факторът "Време" ще те посъветвам и да не приближаваш това, което аз тренирам-Кунг Фу/У Шу-както се сещаш, не защото не го смятам за добро:). Просто пред мен този фактор не стои...надявам се:).
Принципно, абсолютно всеки стил може да ти послужи (или да ти загуби времето)-всичко зависи от учителя/треньора (между другото, на някои от най-добрите Учители им викат "треньори"...). Просто в различни стилове шанса ти да попаднеш на Учител като този, който ти трябва, е различен. Зависи от насочеността им-от това зависи какво ще ти преподадат първо: правилника, философията или уязвимите места по човешкото тяло:).
Съветвам те също да попрочетеш форума-има интересни неща, особено форумите "Общи" (те са два), и "Самозащита и...". Е, има и доста глупости, но се намира веднага кой да им намекне, че са точно това. Може и аз да съм "пускал намеци", но няма да си призная:).
Успехи! :yin-yang:
Портал за фехтовка!
"Power comes from the end of a gun."-Eldridge Cleaver

#3 vladokan_lee

vladokan_lee
  • Дао
  • 176 мнения
  • От:София
  • БИ:Филипино Кали, Джийт Кун До, Винг Чун

Публикувано: 05 юли 2003 - 20:15

За препоръчване на стил-един

предпочита един стил,друг-друг

стил.Иначе щеше да има само един,

които да се тренира от всички
:yin-yang:

_ _ _ _ _ _ _ __ _ _ __ _ _ __ _ _ __ _ _ __ _ _ __ _ _ __ _ _ __ _ _ __ _
Be Vegan, Make Peace
Вегетариански наръчник

Loving Hut Sofia - вкусна и здравословна храна

#4 Han Omurtag_

Han Omurtag_
  • Гости

Публикувано: 06 юли 2003 - 00:48

Пробвай с ДЖУДО. Борбата, като двигателна култура , според мен е много близко до естествените ни възпприятия. Малко отначало може да те понаболи дупето от падания, ама като ги научиш, става голям кеф. И ако питаш мен, едно от най-практичните БИ за улицата /съчетано с нещо като кик-бокс или карате/.
Джудо - абе мачкане си му е майката.

#5 PsYhAr

PsYhAr
  • Дао
  • 174 мнения

Публикувано: 06 юли 2003 - 14:34

Не го тренирам, но сайта, който ти трябва е http://www.imasti.org

PsY
You can only be what you are

#6 Grisha

Grisha

обичайният заподозрян

• Mодератори
  • 2066 мнения
  • От:Мирно село
  • БИ:Света вода ненапита

Публикувано: 07 юли 2003 - 10:20

Благодаря за отговорите, може би наистина ще пробвам с Джийт-Кун-До, нека някой който се занимава, каже как е, къде точно тренира, доволен ли е...
Мерси!

В София има 3 групи на ИМАСТИ, едната е в "Люлин" в 96-о училище, другата е в училището под моста на Захарна фабрика, третата не знам точния адрес, защото не съм от града, но можеш да го видиш на сайта, който са ти посочили по-горе, както и точните дни и часове за тренировки.
Как е...?- ами, супер си е :)
Чрез опита си ние откриваме краткия път след дълги скитания
Роджър Етъм

Тана-джутсу Всичко,което се случва е толкова вярно,че съществува,колкото и че не е реално.

black_cobra:
Например при крав мага има едно движение,с което счупваш носа на противника и после под такъв ъгъл го удряш,че набутваш парченца кост в мозъка му.

#7 Havock Ventinari

Havock Ventinari

Нов участник

• Дао
  • 4 мнения
  • БИ:Aikido

Публикувано: 15 август 2003 - 01:23

Няма просто лесно и бързо - такова БИ не существува.
Приготви се за много пот, труд, разочарования и т.н. докадо постигнеш някакъв резултат - ако постигнеш.
Иначе най лесно /използвам думата условно/ се усвоява бокса.
А пък ако някой ти обяснвава как за н'ам си колко месеца ще станеш н'ам си к'ъв боец не му се връзваи - лъжете и просто ти желае паричките.

#8 Anonimen

Anonimen

чудзи

• Дао
  • 858 мнения

Публикувано: 15 август 2003 - 08:51

Ако търсиш бързи резултати, запиши се на бокс. Но се приготви за много пот.
Ако искаш да тренираш до дълбока старост запиши се на у-шу, но се приготви за двойно повече пот.
Ако искаш слава запиши се на Карате или ТДК, но имаи предвид, че и там няма да минеш без пот :up:
Само пустото сърце обича своя път и само пустото сърце може да го извърви.

#9 vladokan_lee

vladokan_lee
  • Дао
  • 176 мнения

Публикувано: 16 август 2003 - 18:25

Ако търсиш бързи резултати, запиши се на бокс. Но се приготви за много пот.
Ако искаш да тренираш до дълбока старост запиши се на у-шу, но се приготви за двойно повече пот.
Ако искаш слава запиши се на Карате или ТДК, но имаи предвид, че и там няма да минеш без пот  :up:

Че то никъде няма да мине
без пот, ако иска да постигне
нещо.

Be Vegan, Make Peace
Вегетариански наръчник

#10 Abbath

Abbath

Неук!

• Изпитателен Срок
  • 5 мнения
  • От:Пловдив
  • БИ:Непркактикуващ Йога!

Публикувано: 14 септември 2003 - 11:40

Здравейте! Аз съм нов тук и не съм много запознат с форума и сайта, също не тренирам никакво бойно изкуство... нищо. Но много ми хареса отношението на потребителите помежду им! Отплеснах се. Аз съм от Пловдив и искам да изучавам някакво изкуство, свързано повече с духа, отколкото с физиката. Тъй като съм тотално неук по тази тема, ще Ви помоля да ми помогнете с избора, за момента съм се насочил към Йогата, но не знам дали някъде в града ми може да се практикува и дали е на достъпна цена. Бихте ли ми помогнали?!?! :innoncent:

#11 Sosai

Sosai
  • Дао
  • 117 мнения

Публикувано: 14 септември 2003 - 11:46

ами пробвай с айкидо или кендо предполагам са добре като заначало
TAM KADETO DRUGITE NEMOGAT

#12 Abbath

Abbath

Неук!

• Изпитателен Срок
  • 5 мнения
  • От:Пловдив
  • БИ:Непркактикуващ Йога!

Публикувано: 14 септември 2003 - 11:48

Честно казано за Айкидо съм чувал, че наблягат само на тупаницата, а аз предпочитам да се развивам повече духовно. :chinese: Не че за сметка на това ще оставя физиката на страни, но... все пак!

#13 ISTORIK

ISTORIK

Guardian of Time

• Дао
  • 612 мнения
  • От:гр. Пловдив
  • БИ:ju jutsu, karate, nin jutsu...

Публикувано: 14 септември 2003 - 11:51

Ima yoga - v Plovdiv. V edno uchilishte - rozovo - okolo restorant "Stadiona" nyakade - "Antim I", may se kazva, ma ne sqm ubeden za imeto...
No yoga ne e boyno izkustvo.
Hatha Yoga e poveche nasochena kqm fizikata, ima dobro raztyahane tam...
Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!

#14 Sosai

Sosai
  • Дао
  • 117 мнения

Публикувано: 14 септември 2003 - 11:57

айкидо набляга на техники и духожно развитие на личността така е в кендо аз ти казах като заначало пробвай с това ако щях да предлагам някое бойно изкуство дето се наббляга на тупалките и силата щях да ти предложа киокушин или нещо др. :up:
TAM KADETO DRUGITE NEMOGAT

#15 red dragon_

red dragon_
  • Гости

Публикувано: 14 септември 2003 - 11:59

Ами не е съвсем така, айкидото си има доста филисофия, друг е въпроса дали го преподават. При всички случаи трябва да напреднеш в едно изкуство, преди да започнеш с философията му. Е има го и варианта да имаш изградена филисофия и така да избереш БИ, което да подхожда на философията, с мен така стана :D . Кeндо е по-големия брат на акидото и е по-близо до дзен, на принципно няма значение кое от двете ще започнеш (два от петте клуба по кендо в България са и по айкидо). Ако искаш да тренираш кендо, обърни се към BGSWORD, той води клуба в Пловдив. Ако не можеш да се свържеш с него, кажи ми, ще издиря телефона му. Успех.

#16 Instant_Soul

Instant_Soul

The Errant

• Дао
  • 83 мнения
  • От:Русе
  • БИ:Aikido

Публикувано: 14 септември 2003 - 21:10

Материалът по отношение на дзен, който се намира във форума според мен е абсолютно достатъчен и много добре написан за да добиеш представа и да си изградиш първоначално лично виждане. Така, че действай :wink:
Аз иначе не съм привърженичка на дебелите книги с многото обяснения от "еди кой си там", понеже в БГ се издава много боклук с гръмки наименования, както и сектантска помия.
Ако обаче въпреки това решиш да се опиташ да се докоснеш до дзен, чрез някаква литература, моят съвет е да четеш коани - вярно, че всичко е в суров вид, но поне няма глупости, по-трудно е, но е по-добро. Във форума има достатъчно много - цяла тема /любимата ми :D / Ум и Дух --> Коани
Погледни и нея преди да питаш - там има отговори на евентуалните ти въпроси.
Като книжка можеш да почнеш с "Плътта на Дзен, костите на Дзен" например, има и много други разбира се, можеш да се информираш на сайта на Пингвините /примерно/ www.pe-bg.com

По отношение на Йога - не съм убедена, че в БГ има някой да преподава качествено /може и да греша/.
Избери между Айкидо и Кендо. Философията се съдържа в самите БИ - въпросът е да я откриеш/усетиш сам и да я доразвиеш, защото да ти кажа право аз не бих се записала при някой дето ми изнася лекции на тренировки и ми обяснява какво е дзен да речем /куче, което много лае - не хапи/ :kuku:

Поздрави
:beer:

Това мнение е редактирано от Instant_Soul: 14 септември 2003 - 21:20

"Опознай себе си" - Instant_Soul©

#17 vladokan_lee

vladokan_lee
  • Дао
  • 176 мнения

Публикувано: 17 септември 2003 - 10:20

може някои да ме обвини че говоря глупости но по-добре си намери добар учител и после ште си намериш лесно какжо да тренираш.всиако БИ може да ти даде много ако имаш добър учител.ако сенсея ти е негоден какжото и да е няма да научи6 ништо.лично аз смятам че и карате и ТКД и кендо и Айкидо и у-шу/кунг-фу и JKD и каквото се сетиш могат да те извисят духожно стига да имаш добар трениор които да обръща достатъчно внимание на ДО в буши-до.
мисля че ниама да е зле и да се поинтересуваш от литература по въпроса-стари трактати на Миамото Мусаши,Сун Тзъ и т.н които могат да ти дадат някои насоки(но не приемаи всичко което прочетеш за истина - има не6та които не са приложими в наши дни или не са приложими в твоето БИ)

Съгласен съм, че всяко бойно изкуство може
да го развие духовно, но за трактатите не знам дали
биха му били в полза точно в този момент.

Това мнение е редактирано от vladokan_lee: 17 септември 2003 - 10:21

Be Vegan, Make Peace
Вегетариански наръчник

#18 V@LK@_

V@LK@_
  • Гости

Публикувано: 27 март 2004 - 19:38

Къде да тренирам някое качаествено БИ?къде кяде ако някои знае да пише

#19 vlado_

vlado_
  • Гости

Публикувано: 27 март 2004 - 21:42

Ако искаш ела да гледаш нашите тренировки по Айкидо.Имаме супер зала и супер Сенсей.Саита го има в портала Такемусу Айкидо клуб на Спартак се намира до НДК.

#20 volk

volk
  • Дао
  • 232 мнения
  • От:Varna... samo ponqkoga, sega mai sofia
  • БИ:TaeKwonDo

Публикувано: 27 март 2004 - 23:01

какво значи качествено БИ? лесно? приятно? добро за улицата? красиво? толкова много въпросителни...
а по принцип, моето мнение е че качествено си го правиш само ти. Когато тренираш и знаеш че даваш колкото можеш, и като стигнеш края си викаш- айде още малко, тогава това което правиш е качествено. а когато обикаляш и си човъркаш носа, каквото и да тренираш, при който и инструктор да си, едва ли ще научиш доста. А и да даваш от себе си доста и след няколко месеца, година или година и половина да си мислиш, че не си научил нищо и да търсиш вината в инструктора или в некачественото БИ е просто неправилно. Хората и след 10-15 години тренировки гледат да усъвършенстват най-обикновени техники.
Качественото БИ си го правиш сам.
учим се да вървим...