Към съдържанието

С какво БИ да започна,къде да тренирам? Тема за неориентирани

• Please log in to reply
В темата има 379 мнения

#361 supreme master_

supreme master_
  • Гости

Публикувано: 10 август 2012 - 05:24

Много е важно при избора на БИ да си си изградил точна претстава за какво ти е ( различните стилове са за различни резултати независимо от комплекстноста на дадения стил ).Първо си изгради представа защо ти е.После проучи БИ който одговарят на това и който ще е най-подходящ за теб.Не бързай с избора си!

#362 foregam_

foregam_
  • Гости

Публикувано: 26 септември 2012 - 13:15

Здравейте,

Решил съм да се захвана с някакво бойно изкуство, но все още нямам ясна идея с кое точно. Нямам амбиции да взимам данове и колани, нито пък искам да ставам нинджа, дето цепи мрака и троши тухли четворки с поглед. Мисля, че един по-мек и вглъбен стил, по възможност интегриращ техники за медитация, най би ми допаднал. Все пак не ми се ще да залитам в някаква гимнастика или балет, а да има и боен/приложен аспект, освен здравословен. Следва да отбележа, че тежа колкото да превъртя кантара, че и малко отгоре, и съответно не съм в блестяща форма. Свел съм избора до следното: айкидо, джуджуцу, уин чун, тайдзи цюан, багуа джан. Като че ли клоня към китайските БИ и техния по-прагматичен, no nonsense подход, но не знам доколко уин чун и багуа джан са популярни у нас. За тайдзи съм чувал, че в София има достатъчно школи, а и като стил е красиво, но пък от друга страна бойните техники започвали да се изучават чак след няколко години. От трета страна, разбирам, че тайдзи е съвместимо (или не е?) с уин чун и багуа джан... Та ще ви бъда много благодарен, ако ме насочите към някое от изброените БИ, с оглед на казаното дотук.

#363 Master

Master

Dart Ruffian

• Dark Side
  • 2566 мнения
  • От:Варна
  • БИ:Самоотбрана с интелект

Публикувано: 26 септември 2012 - 13:30

Като за начало кажи от кой град си?
НЕ МЕ ПРЕДИЗВИКВАААЙ!!!

#364 foregam_

foregam_
  • Гости

Публикувано: 26 септември 2012 - 13:44

Като за начало кажи от кой град си?

София. Съжалявам, че не стана ясно.

#365 iordaniovkov_

iordaniovkov_
  • Гости

Публикувано: 26 септември 2012 - 14:24

Здравейте,

Решил съм да се захвана с някакво бойно изкуство, но все още нямам ясна идея с кое точно. Нямам амбиции да взимам данове и колани, нито пък искам да ставам нинджа, дето цепи мрака и троши тухли четворки с поглед. Мисля, че един по-мек и вглъбен стил, по възможност интегриращ техники за медитация, най би ми допаднал. Все пак не ми се ще да залитам в някаква гимнастика или балет, а да има и боен/приложен аспект, освен здравословен. Следва да отбележа, че тежа колкото да превъртя кантара, че и малко отгоре, и съответно не съм в блестяща форма. Свел съм избора до следното: айкидо, джуджуцу, уин чун, тайдзи цюан, багуа джан. Като че ли клоня към китайските БИ и техния по-прагматичен, no nonsense подход, но не знам доколко уин чун и багуа джан са популярни у нас. За тайдзи съм чувал, че в София има достатъчно школи, а и като стил е красиво, но пък от друга страна бойните техники започвали да се изучават чак след няколко години. От трета страна, разбирам, че тайдзи е съвместимо (или не е?) с уин чун и багуа джан... Та ще ви бъда много благодарен, ако ме насочите към някое от изброените БИ, с оглед на казаното дотук.

Първо реши какво искаш:
а) да тренираш здраво, да се потиш и да добиеш реални умения за самозащита, т.е. да тренираш нещо с "прагматичен и no-nonsense подход"
б) да не си даваш много зор, да медитираш, да работиш "вглъбено", в резултат на което може би ще станеш по-спокоен, но други реални и приложими резултати няма да има, както ще установиш при първото си съприкосновение с уличен побойник / боксьор / борец или изобщо някой по-сериозен тип.

edit: ако държиш на китайските бойни изкуства, мога да ти препоръчам винг чун при Борил (Мико Кунг Фу, клуб "Да Мо" - един google search и излиза). Няма медитации, ако започнеш да говориш за вътрешна енергия, ще те погледнат скептично. Физическата подготовка е стабилна и е идеална за отслабване, ако работиш сериозно, ще получиш и резултати. Няма фул контакт спаринг, в което има минуси и плюсове, но според мен по-скоро ще ти допадне, ако съдя от насписаното по-горе. Плюсове на липсата на фул контакт - не отнасяш удари, много по-малко травми. Минуси - напредва се по-бавно, защото се действа по не толкова директни методи.

Това мнение е редактирано от iordaniovkov: 26 септември 2012 - 14:35

#366 foregam_

foregam_
  • Гости

Публикувано: 26 септември 2012 - 14:52

Първо реши какво искаш:
а) да тренираш здраво, да се потиш и да добиеш реални умения за самозащита, т.е. да тренираш нещо с "прагматичен и no-nonsense подход"
б) да не си даваш много зор, да медитираш, да работиш "вглъбено", в резултат на което може би ще станеш по-спокоен, но други реални и приложими резултати няма да има, както ще установиш при първото си съприкосновение с уличен побойник / боксьор / борец или изобщо някой по-сериозен тип.

Двете на са ли съвместими? Или още по-добре, съвместени в някой стил? Не си правя илюзии, че ще стане без зор. Въпросът е да не си потроша ръцете и краката Качена снимка , за да стана „'бахти якото жувотно, 'збираш ли", а после някой тарикат да извади на улицата пищов Качена снимка и да ме нас*ре. Това е и причината да питам дали може тайдзи и багуа взимно да се допълнят.

edit: ако държиш на китайските бойни изкуства, мога да ти препоръчам винг чун при Борил (Мико Кунг Фу, клуб "Да Мо" - един google search и излиза). Няма медитации, ако започнеш да говориш за вътрешна енергия, ще те погледнат скептично. Физическата подготовка е стабилна и е идеална за отслабване, ако работиш сериозно, ще получиш и резултати. Няма фул контакт спаринг, в което има минуси и плюсове, но според мен по-скоро ще ти допадне, ако съдя от насписаното по-горе. Плюсове на липсата на фул контакт - не отнасяш удари, много по-малко травми. Минуси - напредва се по-бавно, защото се действа по не толкова директни методи.

Всъщност предпочитам ако има тренировки с партньор, да не са съвсем хореографски. Просто не искам да отивам в другата крайност в ролята на боксова круша, върху която разни комплексари си избиват проблемите. Отслабването не е цел, но предполагам, че ще е следствие.

#367 К.Т._

К.Т._
  • Гости

Публикувано: 26 септември 2012 - 16:52

Както поне сто пъти се е казвало в този форум, вместо да питаш, по-добре обиколи зали, полянки и подобни, пробвай, прецени и си реши... Иначе е все едно да питаш "за коя жена да се оженя" ;) А за пищова... никое бойно изкуство няма да ти помогне ако някой е решил да те гръмне, а само късмета... но проблемът с късмета е, че е достатъчно само веднъж де не "проработи" - така че просто избягвай отношения и ситуации, в които може да се окажеш от "лошата" страна на оръжието ;)
  • iordaniovkov харесва това

#368 iordaniovkov_

iordaniovkov_
  • Гости

Публикувано: 26 септември 2012 - 16:57

Двете на са ли съвместими? Или още по-добре, съвместени в някой стил? Не си правя илюзии, че ще стане без зор. Въпросът е да не си потроша ръцете и краката Качена снимка , за да стана „'бахти якото жувотно, 'збираш ли", а после някой тарикат да извади на улицата пищов Качена снимка и да ме нас*ре. Това е и причината да питам дали може тайдзи и багуа взимно да се допълнят.

За тайдзи и багуа нищо не знам, не мога да се изказвам. В по-общ план съм се нагледал на примери, включително и във форума, на практикуващи, които от залитане по "духовност" в бойните изкуства губят връзка с действителността. Според мен това често е свързано и с най-обикновен мързел - все пак не е никак лесно да тренираш здраво, друго е да поседнеш и да си повтаряш мантри с коремно дишане. На мен лично ми светва червена светлина, като чуя обяснения как от силова тренировка човек ставал "дървен", как се разчита на техника и скорост, а не на сила и т.н. Най-трагичният вариант е с приказките за вътрешни енергии.

Освен това за физическа подготовка и сериозна работа ти трябват добър инструктор, партньори, воля и т.н. Останалото, да го наречем условно "духовната страна" на бойните изкуства, е едно крайно субективно понятие, за което всеки има различни виждания и разбирания и с което можеш да се занимаваш покрай същинските тренировки. Това си е изцяло мое лично мнение.

Всъщност предпочитам ако има тренировки с партньор, да не са съвсем хореографски. Просто не искам да отивам в другата крайност в ролята на боксова круша, върху която разни комплексари си избиват проблемите. Отслабването не е цел, но предполагам, че ще е следствие.

Разбирам напълно, и аз не съм фен нито на хамалския бой, нито на модерния балет. При Борил няма такива залитания в крайности, това мога да го кажа със сигурност. Ударите се спират и понякога има "заучени положения", но има и ясно изразена физическа конфронтация. Работи се и с чували и лапи. Като цяло се подхожда със солидна доза здрав разум именно с цел тренировките да са пълноценни, без да има разбити физиономии.

Както каза К.Т., ако не потренираш и не пробваш, няма как да разбереш.

Това мнение е редактирано от iordaniovkov: 26 септември 2012 - 16:59

#369 foregam_

foregam_
  • Гости

Публикувано: 26 септември 2012 - 18:08

Значи хвърлям ези-тура, а тайдзито ще го търся по полянкитеКачена снимкаИ не, не съм по мантрите и звуците на вселенска хармония, недай Боже пък сенсеят да се изживява като гурувец или тия около него да са с блеснали очи — просто като почетох два-три дена за БИ, а после погледнах тук да видя какви хора на какви БИ налитат, стигнах до горния списък. Май имам много сложни изсквания, така като се замисля.

#370 shog59_

shog59_
  • Гости

Публикувано: 26 септември 2012 - 22:06

Ако искате да тренирате ,трябва да обиколите залите лично и да видите , за какво става дума. А ако искате просто да си говорите по темата, можете да си говорите и тук. От второто няма полза - за последните тридесет години сме се наслушали на теоретици и "специалисти". Опитайте да ТРЕНИРАТЕ и после вижте резултата.

Значи хвърлям ези-тура, а тайдзито ще го търся по полянкитеКачена снимкаИ не, не съм по мантрите и звуците на вселенска хармония, недай Боже пък сенсеят да се изживява като гурувец или тия около него да са с блеснали очи — просто като почетох два-три дена за БИ, а после погледнах тук да видя какви хора на какви БИ налитат, стигнах до горния списък. Май имам много сложни изсквания, така като се замисля.

#371 Ppeppi_

Ppeppi_
  • Гости

Публикувано: 28 септември 2012 - 20:49

Свел съм избора до следното: айкидо, джуджуцу, уин чун, тайдзи цюан, багуа джан. Като че ли клоня към китайските БИ и техния по-прагматичен, no nonsense подход, но не знам доколко уин чун и багуа джан са популярни у нас. За тайдзи съм чувал, че в София има достатъчно школи, а и като стил е красиво, но пък от друга страна бойните техники започвали да се изучават чак след няколко години. От трета страна, разбирам, че тайдзи е съвместимо (или не е?) с уин чун и багуа джан...

На първо място трябва да си отговориш на въпроса - кое бойно изкуство ти е "на сърце"? Стиловете които си посочил са доста разнородни! Аз например още на 15 г. почнах да си търся учител по Винг Чун, хем тогава нямаше много школи. Най-важното, най-основното е желанието! Тай дзи и ба гуа няма как да съчетаеш с Винг Чун преди да го владееш много добре, защото движенията в началото са доста специфични и неестествени (прибран лакът, триъгълна структура, не закръгленост). Избери си стил и тренирай само и единствено него поне 3 години. Инструкторът също е от много голямо значение, но там има и известна доза късмет.

Това мнение е редактирано от Ppeppi: 28 септември 2012 - 20:50

#372 lorafey_

lorafey_
  • Гости

Публикувано: 29 септември 2012 - 11:28

Здравейте, надявам се тук е правилното място да ви помоля за съвет :)
На 20 години съм и от една година не спортувам активно. Преди съчетавах фитнес с танци и горе-долу закрепях положението, но в момента нещата никак не са розови :D Главната ми идея е да си върна формата и тонуса като цяло, но с помоща на БИ този път. Единственият опит, който имам с БИ е Wing Chun (или Tsun? простете за невежеството) преди около 5 години, спомням си, че много ми допадаше, но съм отворена и за други предложения :)

#373 Ppeppi_

Ppeppi_
  • Гости

Публикувано: 29 септември 2012 - 22:19

Здравейте, надявам се тук е правилното място да ви помоля за съвет Качена снимка
На 20 години съм и от една година не спортувам активно. Преди съчетавах фитнес с танци и горе-долу закрепях положението, но в момента нещата никак не са розови Качена снимка Главната ми идея е да си върна формата и тонуса като цяло, но с помоща на БИ този път. Единственият опит, който имам с БИ е Wing Chun (или Tsun? простете за невежеството) преди около 5 години, спомням си, че много ми допадаше, но съм отворена и за други предложения Качена снимка

Щом ти е харесвало давай напред. Обучавал съм жени на Винг Чун, справят се не по-зле от мъжете, в чи сао понякога са и по-добри защото не разчитат на груба сила. Танците са много подходящи за тонус и стегната фигура и развиват редица качества, които са задължителни в бойните изкуства.

#374 RazorJack

RazorJack

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 0 мнения

Публикувано: 30 септември 2012 - 14:15

Здравейте, може ли и за мен един съвет.
Смятам скоро да започна да тренирам нещо, но не знам точно какво и къде.

Залата трябва да е в София, в района на х-л Плиска - 4-ти км, и да може да се посещава извън работно време (след 6:30). Също да приемат начинаещи.

Бойното изкуство - около 2 години съм тренирал Айкидо, но сега ми се иска да започна нещо по-практично и с удари, но да не е мръсно като Крав Мага и основно да е с голи ръце. Нямам намерение да се състезавам или да съм кой знае колко сериозен, просто да изкарам малко енергия вечер а и да ми е от полза за евентуална самозащита. В този ред на мисли и да не е прекалено физически натоварващо.

Та с какво ще ми препоръчате да се захвана?

#375 esha4

esha4

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 8 мнения
  • От:Велико Търново / София
  • БИ:capoeira

Публикувано: 30 септември 2012 - 15:58

Здравейте, надявам се тук е правилното място да ви помоля за съвет Качена снимка
На 20 години съм и от една година не спортувам активно. Преди съчетавах фитнес с танци и горе-долу закрепях положението, но в момента нещата никак не са розови Качена снимка Главната ми идея е да си върна формата и тонуса като цяло, но с помоща на БИ този път. Единственият опит, който имам с БИ е Wing Chun (или Tsun? простете за невежеството) преди около 5 години, спомням си, че много ми допадаше, но съм отворена и за други предложения Качена снимка

Отиди на гости на някоя група по капоейра :)
Ние сме деца на светлината,
в които късче мрак гори.

#376 nnedqlkow

nnedqlkow

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 0 мнения

Публикувано: 01 октомври 2014 - 20:17

Здравейте ,
от няколко месеца си мисля , че имам желание да се запиша на тренировки по бокс . Тъй като никога не съм тренирал какъвто и да е боен спорт преди , ще имам нужда от тренировки , в които да се започне
буквално от най-елементарните неща . Нямам абсолютно никакви амбиции относно професионално занимаване , медали и прочее , искам да се запиша просто за да свикна да контролирам емоции , пък и да получа двигателна култура .

Живея в Дианабад и имам достатъчно свободно време , за да бъда редовен . Разбира се препдочитам ,ако има в квартала място , където да мога да се запиша , но не държа на 100% . Където и да е в София би ме устроило , стига да отговаря на гореспоменатото .

Благодаря ви icon_smile.gif

#377 Единак

Единак
  • Дао
  • 346 мнения

Публикувано: 09 октомври 2014 - 10:10

Здравейте,

Пич .. сложна ти е дилемата .. В общи линии колегите по-горе са те насочили добре. Най-хубаво е да видиш на място и да си харесаш.

Бих могъл да допълня само, че тай чи действително може да се допълва с упражнения от винг чун и багуа джан и такава комбинация може да бъде доста добра за наработка на правилни усети. За съжаление, човекът който можеше да ти предложи такава комбинация в България вече не е сред живите .. , а от останалите след него ...

Знам, че мнозина ще скочат, ако кажа че тай чи е толкова приложимо в бой, колкото и всяко друго БИ, понеже могат да се приведат примери със стотици че и хиляди сигурно, набити "тайчисти" по цял свят, въобразили си че могат да използват наученото в залите на улицата. Проблема за това обаче не е в самото тай чи, а в трениращите го и в учителите им. 

Това, че това великолепно БИ се преподава и тренира абсолютно неправилно се дължи само на хората които се занимават с това, така че ако решиш да се насочиш към тай чи, имай предвид че трябва да приемаш всичко което ти кажат и покажат с мнооого голяма условност и най- вече за да се докоснеш до нещо истинско от това на което ще се опитват да те научат, ще трябва да работиш  много, много самостоятелно и в известен разрез с всичко което ще искат да ти набият в главата.

Ако това не те плаши да пробваш и не припираш да станеш бойлия набързо, бих те насърчил да опиташ с тай чи. В него можеш да откриеш както цялата даоска философия, така и спокойствие и релакс неприсъщи за нито едно друго БИ. Ако се захванеш с него обаче, помни че тай чи няма аналог сред останалите БИ и е коренно различно от всички тях, каквото и да ти говорят и ако се подведеш по нещо от логиката на останлите БИ, не само че няма да научиш нищо истинско от тай чи, но и може да те пребият жестоко решиш ли да приложиш полуистините на които учат в школите по тай чи (не само в България, а и навсякъде по света ..).

Желая ти успех с избора и тренировките!

Това мнение е редактирано от Единак: 09 октомври 2014 - 10:16

#378 Mimolinka

Mimolinka

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 0 мнения

Публикувано: 27 ноември 2014 - 21:52

Здравейте нов член съм в този форум . Искам да попитам дали има добро обучение  на бокс в Благоевград или Кюстендил . До сега не съм се занимавала с такъв вид спорт но имам огромното желание да започна сериозно ! Ще съм много благодарна ако някой ми даде информация Благодаря !  

#379 quiet_water

quiet_water

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 4 мнения

Публикувано: 24 юли 2015 - 11:54

Здравейте, аз съм на 20г. от Русе и искам да тренирам някое БИ категорично с цел самозащита. Бихте ли ми препоръчали? 

#380 сила

сила

мистър

• Дао
  • 196 мнения
  • От:Добрич
  • БИ:тайдзи, ТКД, бокс, някои оръжия...

Публикувано: 09 август 2015 - 22:22

Здравейте, аз съм на 20г. от Русе и искам да тренирам някое БИ категорично с цел самозащита. Бихте ли ми препоръчали? 

Бокс. 1 година и сбогом, страх. В Русе е добра школата. А след като преминеш през периода "самозащита", може и да искаш нещо повече от бокс. 

Това мнение е редактирано от сила: 09 август 2015 - 22:24