Към съдържанието

- - - - -

Цин-На - хватов контрол в Кунг-Фу

• Please log in to reply
В темата има 12 мнения

#1 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 14 август 2007 - 20:54

Ето ви една добра идея за прилагането на Цин-На (макар и в Тайландски вариант - традиционен Муай-Тай) и работа по хватов контрол, ключове, сграбчвания, събаряния, хвърляне и разрушаване на стави. Не твърдя, че всички показани техники непременно стават, но повечето са реалистични, особенно тия срещу краката. Обърнете внимания на скоростта с която се работи и избягването от влизане в клинч и близка силова борба (освен Муай-Тай има много неща от вътрешните школи на Кунг-Фу, особенно Ба-Гуа-Джан, а също и Айки-Джуджуцу и Самбо); вероятно общи принципи. Граплерите също могат да се поучат, както и "силовите играчи" на Туй-Шоу ("бутащи ръце"); К.Т. ги нарича "телета"; според мен са "носорози", макар и опасни. Има майстори, които твърдят, че всички бойни изкуства имат един корен http://media.putfile.com

Eто сега и малко учебни варианти на Цин-На ("Хватов контрол"); демек "китайски Граплинг": http://www.youtube.com

http://www.youtube.com

Това мнение е редактирано от Доктора: 14 август 2007 - 21:24

#2 doks

doks

Daskal

• Дао
  • 192 мнения
  • От:Пазарджик
  • БИ:Годжу рю карате

Публикувано: 15 август 2007 - 06:20

Можешли да разкажеш нещо повече за подобни техники в Тай Бокса? Наскоро Змей Горянин писа, че в Тайския бокс имало удари с отворена рука- замен това е нещо ново.Ако имаш имформация-Моля , разкажи за отворените ръце и хватовия контрол в Тайския Бокс. Поздрави!

#3 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 15 август 2007 - 08:48

Можешли да разкажеш нещо повече за подобни техники в Тай Бокса? Наскоро Змей Горянин писа, че в Тайския бокс имало удари с отворена рука- замен това е нещо ново.Ако имаш имформация-Моля , разкажи за отворените ръце и хватовия контрол в Тайския Бокс. Поздрави!

Ами Змеят го каза - Тай-Бокса си е ринговия вариант (с правила и ръкавици); в по-стари времена, а понякога и днес са правели двубои без ръкавици, а с омотани на ръцете платнени ленти или ремъци натопени в каучукова смола и поръсени със ситни стъклени парчета ( :evil: ), но дори и това си е пак някакъв старинен двубой с правила. В Муай-Тай обаче наистина има подобни бойни техники, като в Кунг-Фу - с различни стилове на животните, медитация, работа и с оръжие. Нещо такова показаха в първия филм с Тони Джаа, как го обучават в храма. Виждал съм изображения от стари тайландски трактати на тази система, но няма нищо публикувано на западен език. Работата с оръжие е известно като Краби-Крабонг (подобно е на Кали/Ескрима). Трябва да се проучи също и Бирманския бокс и старинните тайландски стилове. Според мен специално за раздела на Цин-На, влиянието идва в Тайланд от индийската система Бандес (еквивалент на Джу-Джуцу и Цин-На) и Каларипаят. :chinese: :yin-yang: :chinese:

Това мнение е редактирано от Доктора: 15 август 2007 - 08:50

#4 Dobrudzhanski_

Dobrudzhanski_
  • Гости

Публикувано: 15 август 2007 - 09:51

Ами Змеят го каза - Тай-Бокса си е ринговия вариант (с правила и ръкавици); в по-стари времена, а понякога и днес са правели двубои без ръкавици, а с омотани на ръцете платнени ленти или ремъци натопени в каучукова смола и поръсени със ситни стъклени парчета ( :evil: )

Преди 2 дена гледах един документален сериал за БИ и в единия епизод водещите бяха на посещение в Тайланд - на Лумпини, в няколко школи, включително и традиционни... Зададоха въпрос на един стар майстор за стъклата по бинтовете и той им обясни, че това е филмова измислица и никога не е имало такова нещо в традиционните тайски двубой :)

#5 Змей Горянин

Змей Горянин
  • Mодератори
  • 656 мнения
  • БИ:Муай Тай

Публикувано: 15 август 2007 - 14:55

Преди 2 дена гледах един документален сериал за БИ и в единия епизод водещите бяха на посещение в Тайланд - на Лумпини, в няколко школи, включително и традиционни... Зададоха въпрос на един стар майстор за стъклата по бинтовете и той им обясни, че това е филмова измислица и никога не е имало такова нещо в традиционните тайски двубой :)

Ами не знам. Други майстори пък разправят, че е вярно. Истината е, че дори в Тайланд, автентичният Муай Тай не е много популярен. От десетина години насам (може и малко повече) има опити да се възродят старите техники. Не съм наясно дали има голям интерес от страна на обикновените тайландци. Някои от водещите треньори например, се отнасят пренебрежително към това начинание, твърдейки, че традиционните техники вече не са ефективни.
Не е задължително да са прави. Все пак те са практикували само спортният вариант.
"Животът е кратък, изкуството е вечно, удобният случай бързо се изплъзва, емпиризмът е опасен, умуването е трудно."

#6 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 16 август 2007 - 18:47

Ето какво получих по електронната поща от мой колега, който е специалист по Карате и Тай-Дзи-Цюан (наскоро беше в Китай в манастирите Удан на обучение) и сега работи като преподавател по бойни изкуства и Ци-Гун в чужбина:

Здравей,Докторе
Днес разглеждах форума и видях коментарите за Муай-Тай. Не съм запознат с това бойно умение,но единственият мой местен ученик, които също има черен пояс като мен, е женен за бирманка. Нейната най-добра приятелка е тайландка и те си ходиха на гости преди 2 години. Моят човек е пилот и е доста добре физически. Там е видял градски школи, както и провинциални (в Тайланд). Един чичо на въпросната дама преподава в една школа, която е под патронажа на манастир в дълбоката провинция. Там ежедневните тренировки започват с 10 километра тичане и след като се приберат - следва 2 часа работа на чувал. След обяд, един час работа с оръжия и 2 часа спаринг,които включвал и хватови техники-хвърляния и техники за поразяване на стави.Той е издържал там само един ден!.....
Поздрави и всичко най-най-...... :yin-yang:

#7 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 03 октомври 2009 - 17:40

Любопитно; дребен пич специалист в Ба-Гуа-Джан (стил Ин) прилага Цин-На (хватов контрол и ключове по ставите):
http://www.youtube.c..._stronger_r2-HM

Цин-На от "стила на Белия Жерав" (Бай-Хъ-Цюан): http://www.youtube.c...feature=related

Грандмайстор Чън Юй (стил Чън на Тай-Дзи-Цюан); Цин-На и работа по виталните точки: http://www.youtube.c...feature=related

Това мнение е редактирано от Доктора: 03 октомври 2009 - 18:05

#8 Yama

Yama

Копеле

• Дао
  • 723 мнения
  • От:София
  • БИ:Скромност

Публикувано: 03 октомври 2009 - 22:06

Любопитно; дребен пич специалист в Ба-Гуа-Джан (стил Ин) прилага Цин-На (хватов контрол и ключове по ставите):
http://www.youtube.c..._stronger_r2-HM

Прилича ми доста на айкидо, но май има разлики в движението на краката и понеже е по-бавно и неамплитудно изглежда по-реалистично?
...от билогичен опит аз съм резултата-да
се боря неуморно,да превъзпитам децата,да пречистя водата...
DJ Дако

#9 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 04 октомври 2009 - 07:52

Прилича ми доста на айкидо, но май има разлики в движението на краката и понеже е по-бавно и неамплитудно изглежда по-реалистично?

Ами те всички хватово-хвърлящи БИ си приличат - Айкидо, Джудо, Джу-Джуцу, Самбо, Цин-На, Шуай-Дзяо (китайска борба), гръко-римска борба, Бандес (индийско Джу-Джуцу), Граплинг и т.н. Това е поради няколко причини:

1. Структурата на човешкото тяло е една и съща в целия свят; с малки изключения по отношение на етническия тип (с характерни височина, тегло, пропорции на тялото, интелект и т.н.).
2. Наличие на исторически връзки и взаимни влияния; особенно в днешно време при наличие на тази информация от мрежата, състезания и обмен между школите.
3. Конвергенция - това е биологичен и еволюционен термин; в отделни страни по пътя на еволюцията отделните видове придобиват при еднакви условия едни и същи качества. Т.е. чрез практиката в БИ се достига до едни и същи принципи и техники в различни школи по независим начин (без да имат досег една с друга).

Сега обаче да видим и разликите между Цин-На и Айкидо (аз съм ги описал между другото в моята книга "Смъртоносните захвати на Чин-На", ИК "Златен Дракон", София, 2002 г.):

1. Наличие на реални удари от страна на нападател и защитаващия се; умения за блокиране, отвеждане, париране, пресичане, съответен крачен маньовър, ударна техника (крака и ръце), прилепване, захват и следване.
2. Верижни техники; заключване на врата и ключове на пръстите, удари в очите, ритници, използване на лакътния лост (собствения) при ключовете; интензивна работа по виталните точки и сухожилни връзки.
3. При прилагане на техниките в Цин-На има стремеж за окончателно премахване на противника; има довършващи удари, разрушаване на ставите, чупения и опасни хвърляния :butcher: .
4. Цин-На рядко се практикува като отделно бойно изкуство; обикновенно това е раздел към всеки традиционен стил на Кунг-Фу и разглеждано в неговия контекст (респективно ударната техника).

Както сами се сещате повечето от тези съществени неща липсват при Айкидо, а и неговата философия е друга - хармония с противника, да не го нараняваме и прочие; друг е въпросът доколко противникът е хармонично настроен :aggressive: !..........:aikido: :yin-yang: :aikido: .

Това мнение е редактирано от Доктора: 04 октомври 2009 - 08:17

#10 ISTORIK

ISTORIK

Guardian of Time

• Дао
  • 612 мнения
  • От:гр. Пловдив
  • БИ:ju jutsu, karate, nin jutsu...

Публикувано: 04 октомври 2009 - 13:38

В Ю-Туб виждам написано и Chin na, и Qin na.

На български как би било най-точно: Чин на, Цин на или - Кин на?
Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!

#11 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 04 октомври 2009 - 13:49

В Ю-Туб виждам написано и Chin na, и Qin na.

На български как би било най-точно: Чин на, Цин на или - Кин на?

Цин-На! Обръщам внимание, че транскрибирането на китайските имена и термини на български език е различно както от руския, така и от английски и си има специфични правила. Имаше даже и специален учебник по въпроса, но аз не го ползвам. :chinese:

#12 AngelZ

AngelZ
  • Дао
  • 393 мнения
  • От:БГ, София
  • БИ:WuTaiji, FengMoGun, FanZi, MiaoDao

Публикувано: 04 октомври 2009 - 15:18

Чин на ...е по-правилно като транскрипция на официален мандарин...

#13 Yama

Yama

Копеле

• Дао
  • 723 мнения
  • От:София
  • БИ:Скромност

Публикувано: 05 октомври 2009 - 09:49

1. Наличие на реални удари от страна на нападател и защитаващия се; умения за блокиране, отвеждане, париране, пресичане, съответен крачен маньовър, ударна техника (крака и ръце), прилепване, захват и следване.
2. Верижни техники; заключване на врата и ключове на пръстите, удари в очите, ритници, използване на лакътния лост (собствения) при ключовете; интензивна работа по виталните точки и сухожилни връзки.
3. При прилагане на техниките в Цин-На има стремеж за окончателно премахване на противника; има довършващи удари, разрушаване на ставите, чупения и опасни хвърляния :butcher: .
4. Цин-На рядко се практикува като отделно бойно изкуство; обикновенно това е раздел към всеки традиционен стил на Кунг-Фу и разглеждано в неговия контекст (респективно ударната техника).
Както сами се сещате повечето от тези съществени неща липсват при Айкидо...

Не съм съгласен, нищо не пречи да си сложиш каска и малки ръкавички плюс протектори на краката и да тренираш айкидо по-твърдо и не-стилизирано. Дали ще правиш верижни фатки зависи само колко си напреднал и дали са ти показвали. Също така нищо не ти пречи да смесиш айкидо с някакво друго БИ и да си правите контролирани спаринги. Това че не се прави така, е недоразумение и въпрос на навици-след 30 години тренировки сигурно можеш накрая да си позволиш да се хармонизира с нападателите и да философстваш това е доста трудно, почти невъзможно. Така че аз смятам че тренировките по айкидо сега единствено губят от това че не са по-"бойни" и "силови", в "малки кръгове"-но да не отклоняваме темата за реалистичността на айкидо, защото достатъчно е писано по въпроса тук а малко е казано по същество...
...от билогичен опит аз съм резултата-да
се боря неуморно,да превъзпитам децата,да пречистя водата...
DJ Дако