Към съдържанието

- - - - -

Атаките в Айкидо - има ли ги?

• Please log in to reply
В темата има 715 мнения

#1 Iron Fist_

Iron Fist_
  • Гости

Публикувано: 27 септември 2004 - 10:45

На тренировките и демонстрациите по Айкидо които съм гледал се работят и демонстрират винаги техники за защита от нападение. Досега не съм виждал обаче демонстрация на нападение - и то истинско,ефективно. Има само мнимо нападение с меч.Това ме кара да си мисля ,че в Айкидо въобще на се работят нападателни техники . Така ли е или греша ? Все пак има едно старо правило : "Най-добрата защита е нападението" ,нали?

#2 nobody_

nobody_
  • Дао
  • 478 мнения

Публикувано: 27 септември 2004 - 10:58

Там където аз съм тренирал не се работеха, в смисъл, че всеки атакуваше колкото можеше, а то не беше кой знае колко. :)

#3 Master

Master

Dart Ruffian

• Dark Side
  • 2566 мнения
  • От:Варна
  • БИ:Самоотбрана с интелект

Публикувано: 27 септември 2004 - 11:04

Нормално има повече видове атаки дори и на демонстрациите - примерно с дървен нож, с празна ръка, ритници, захвати. Но никоя не е съвсем реална, по простата причина, че повечето айкидисти не умеем да удряме, а и при атаките с които работим няма примерно серия удари, крошета, колена и други подобни често използвани в реалността атаки. Инак срещу захвати най-малкото ще успееш да се освободиш, вече дали ще успееш да приложиш нещо ефективно зависи от нивото.
Колкото дали има атаки в айкидо - има, някои неща са с двойна употреба - стават и за защита и за атака, но все пак основната концепция на айкидо е отбранителна, при това идеята макар и доста идеализирана е да обезвредиш нападателя без да го нараняваш. Но пък това е махнало от тренировъчния процес много неща, които инак всеки квартален бияч знае. Но никой не е казал, че човек не може да си попълни пропуските и да направи айкидото си по-реалистично :)
НЕ МЕ ПРЕДИЗВИКВАААЙ!!!

#4 nobody_

nobody_
  • Дао
  • 478 мнения

Публикувано: 27 септември 2004 - 11:20

при това идеята макар и доста идеализирана е да обезвредиш нападателя без да го нараняваш

Отдавна се чудя това кой го е измислил, защото постоянно се повтаря по разни форуми, но досега не съм открил кой първи го е казал.

#5 Petar_

Petar_
  • Гости

Публикувано: 27 септември 2004 - 12:04

Това ме кара да си мисля ,че в Айкидо въобще на се работят нападателни техники . Така ли е или греша ?

<{POST_SNAPBACK}>

Така е,не грешиш

Но никоя не е съвсем реална, по простата причина, че повечето айкидисти не умеем да удряме, а и при атаките с които работим няма примерно серия удари, крошета, колена и други подобни често използвани в реалнността атаки. Инак срещу захвати най-малкото ще успееш да се освободиш, вече дали ще успееш да приложиш нещо ефективно зависи от нивото.

<{POST_SNAPBACK}>

Прав е Мастера.Ето за това,аз съм привърженик на идеята че трябва да се работят (към Айкидо) и бойни изкуства в които е насочен повече бойния аспект.Така един айкидист (или който и да е,практикуващ бойни изкуства) ще бъде много по комплексен и елементарни(ефективни и истински) атаки няма да му бъдат чужди. Това от своя страна ще подобри много и работата му в Айкидо

при това идеята макар и доста идеализирана е да обезвредиш нападателя без да го нараняваш.

<{POST_SNAPBACK}>

Това са само красиви думи.Нещо като комунизма - звучи добре на хартия,но е пълен абсурд

#6 nobody_

nobody_
  • Дао
  • 478 мнения

Публикувано: 27 септември 2004 - 13:57

Абе, не знам. Според мен проблемът идва от начина на трениране поне на някои места (които май са доста :) ). Иначе няма причина атаките да са по-лоши от "защитните' техники като се има предвид, че и двете се тренират еднакво (една атака - една защита). Може би просто не се набляга на атаките и нищо не се обяснява и коригира (може би и от незнание на инструкторите). Няма да го забравя един първи дан как един пич на два пъти му обясни, че удря с огъната китка и е хубаво да я изправи и тоя не обърна нула внимание - може би защото този, който се опита да го поправи беше с много по-ниска степен от неговата, но за сметка на това с огромен опит в ударните БИ.

#7 Bersek_

Bersek_
  • Гости

Публикувано: 27 септември 2004 - 14:03

Трябва да се работят качествени удари и атаки в Айкидо, за да може после да се работи Айкидо срещу качествени и истински удари и атаки. От това практикуващите Айкидо само ще спечелят!

#8 К.Т._

К.Т._
  • Гости

Публикувано: 27 септември 2004 - 14:49

Отдавна се чудя това кой го е измислил, защото постоянно се повтаря по разни форуми, но досега не съм открил кой първи го е казал.

<{POST_SNAPBACK}>

И аз не знам кой точно първи го е казал, но единствените хора, които съм виждал, че могат да го направят (срещу реална, а не срещу хореографирана атака) са...Грейситата.

#9 Bersek_

Bersek_
  • Гости

Публикувано: 27 септември 2004 - 19:48

И аз не знам кой точно първи го е казал, но единствените хора, които съм виждал, че могат да го направят (срещу реална, а не срещу хореографирана атака) са...Грейситата.

<{POST_SNAPBACK}>

Грейситата? Може ли да обясни някой какво значи това? Ако не е нахално от моя страна.

#10 Master

Master

Dart Ruffian

• Dark Side
  • 2566 мнения

Публикувано: 27 септември 2004 - 19:54

Става дума за братята Грейси, които са основали стила BJJ. Хора като Оня и Гриша могат да дадат повече информация по въпроса.
НЕ МЕ ПРЕДИЗВИКВАААЙ!!!

#11 Petar_

Petar_
  • Гости

Публикувано: 27 септември 2004 - 20:48

Няма да го забравя един първи дан как един пич на два пъти му обясни, че удря с огъната китка и е хубаво да я изправи и тоя не обърна нула внимание - може би защото този, който се опита да го поправи беше с много по-ниска степен от неговата, но за сметка на това с огромен опит в ударните БИ.

<{POST_SNAPBACK}>

Ама това си е цял първи дан!!! На него съвети му не требат,той сичко си знае ;D

#12 Titan

Titan

Възкръстнал

• Дао
  • 152 мнения
  • От:Чукотка
  • БИ:Пекити Ташак

Публикувано: 28 септември 2004 - 04:53

Няма да го забравя един първи дан как един пич на два пъти му обясни, че удря с огъната китка и е хубаво да я изправи и тоя не обърна нула внимание - може би защото този, който се опита да го поправи беше с много по-ниска степен от неговата, но за сметка на това с огромен опит в ударните БИ.

<{POST_SNAPBACK}>

Не ве пич , този дановеца е бил от школата на "Меките китки" ,затова не се е вслушал в съвета.

да обезвредиш нападателя без да го нараняваш

Ехе-е-е , аз това го мога. Не го слушайте К.Т. ,че само Грейситата го могат.
Вадя пищова и въобще не се налага да удрям или боря - той сам си ляга послушно на земята.

#13 Bersek_

Bersek_
  • Гости

Публикувано: 28 септември 2004 - 14:42

Вадя пищова и въобще не се налага да удрям или боря - той сам си ляга послушно на земята.

<{POST_SNAPBACK}>

А това изказване какво общо има с темата?! Или въобще с Айкидо?!

#14 MeTaLoN_

MeTaLoN_
  • Гости

Публикувано: 01 октомври 2004 - 06:47

Атаките в Айкидо - има ли ги?

има ги ве човек! тва че не виждаш нещо не значи че не съществува :wink:

#15 WaffenSS_

WaffenSS_
  • Гости

Публикувано: 01 октомври 2004 - 07:53

Чисто атакуващи ударни техники в айкидо до сега не съм виждал поне по демонстрациите които съм наблюдавал. изключвам вдигнатата ръка от която тръгват повечето техники. нали и самата философия на айкидо отрича атаката? значи е логично такива техники да няма.
Но този факт сам по себе си не трябва да фрапира или притеснява толкова много защото контриращите защитни техники, които са сърцевината на айкидото могат да бъдат много по-жестоки от 1-2 удара в главата дори - някоя друга синина или сцепена вежда са нищо в сравнение със счупена ръка, измъкнато рамо и т.н.

отделен въпрос е обаче дали един айкидист който няма поне малко представа от ударна система ще може да контрира успешно, да приложи захват или ключ... тази седмица като гледах тренировката по айкидо в К. и Методи ми направи впечатлене точно атаката - този който нападаше влиза рязко на скорост и ... хваща другия с двете ръце за ръката... може да тренираха така специално, за да стане техниката по-лесно, но това според мен не може да е реална защитна техника.

поздрави!

#16 Petar_

Petar_
  • Гости

Публикувано: 01 октомври 2004 - 07:59

тази седмица като гледах тренировката по айкидо в К. и Методи ми направи впечатлене точно атаката - този който нападаше влиза рязко на скорост и ... хваща другия с двете ръце за ръката... може да тренираха така специално, за да стане техниката по-лесно,  но  това според мен  не може да е реална защитна техника.

<{POST_SNAPBACK}>

Това което си видял е "моротедори" .Специфична атака в Айкидо.Нулев боен аспект

#17 Master

Master

Dart Ruffian

• Dark Side
  • 2566 мнения

Публикувано: 01 октомври 2004 - 08:57

В айкидо не са забранени ударите - всъщност май нищо не е забранено и все пак някои неща са се превърнали в табу за отделни клубове. На демонстрации и тренировки се набляга на елементите характерни само за айкидо, но в реалността е много по-естествена реакция да удариш, отколкото да правиш нещо засукано. Но това доста айкидисти го забравят и отричат ударите. По време на техника също има удари - така наречените атеми. Много хора питат "Е добре, как ще ми направиш техника, ако се стегна?" - ми като се стегнеш получаваш няколко атемита и се разконцентрираш достатъчно, за да ти направят нещо.
Има посрещане на атака с удар - при това не е толкова важно да поразиш нападателя, а да го провокираш да се пази, ако не - още по-добре, вкарваш му един между другото :) Но за да са ударите както трябва е нужна допълнителна практика - само с айкидо не се научават, това показва реалността. Другото слабо място е, че повечето айкидисти практически не умеят да избягват ударите. От време на време си правим спаринги - в свободен стил, хубаво държим дистанция, разменяме си по някой ритник или удар, но практически можеш да приложиш айкидо едва, когато се стигне до някакъв по-близък контакт, но тогава и айкидистът е уязвим за доста неща. Като сме се пробвали там определено граплерският арсенал предлага повече възможности. Но пък айкидо си кефи повече, пък и никой от нас не е тръгнал да се прави на голям бияч :)
НЕ МЕ ПРЕДИЗВИКВАААЙ!!!

#18 Petar_

Petar_
  • Гости

Публикувано: 01 октомври 2004 - 09:18

пък и никой от нас не е тръгнал да се прави на голям бияч :)

<{POST_SNAPBACK}>

Аааа,навремето един варненски инструктор при демонстрация имаше глупостта да направи "игра с публиката" и яко го подуха :D С това демото му свърши

#19 Master

Master

Dart Ruffian

• Dark Side
  • 2566 мнения

Публикувано: 01 октомври 2004 - 10:07

Ми, който се надценява си носи последствията :)
НЕ МЕ ПРЕДИЗВИКВАААЙ!!!

#20 vanko_

vanko_
  • Гости

Публикувано: 01 октомври 2004 - 11:29

1. за да са ударите както трябва е нужна допълнителна практика - само с айкидо не се научават, това показва реалността
2. практически можеш да приложиш айкидо едва, когато се стигне до някакъв по-близък контакт, но тогава и айкидистът е уязвим за доста неща.

<{POST_SNAPBACK}>

1.Абсолютно е така.Неоспорим факт
2.Така е,но съгласи се,че идеални хора няма (не визирам само айкидистите)