Към съдържанието

- - - - -

Атаките в Айкидо - има ли ги?

• Please log in to reply
В темата има 715 мнения

#41 Petar_

Petar_
  • Гости

Публикувано: 05 октомври 2004 - 22:43

Много зависи на кой айкидист си попаднал.Има и айкидисти които играят спаринг.Само дето са малко такива

Толкова са много ,че сигурно ги знаеш всичките по имена ?
Туй да ти кажа е доста рядко срещано явление.
Повечето са само стойки.
Ти от кои си?

<{POST_SNAPBACK}>

Абе Титане,ти кьорав ли си бе?Прочети внимателно какво съм написал.Къде виждаш да съм писал че са много? :confused: Писах точно обратното.
А аз от кои съм?Ако те интерисува на лично съобщение ще ти дам адрес на залата,мой телефон и когато решиш да наминеш край Бургас,заповядай да ме видиш от кои съм

#42 Titan

Titan

Възкръстнал

• Дао
  • 152 мнения
  • От:Чукотка
  • БИ:Пекити Ташак

Публикувано: 06 октомври 2004 - 02:03

Абе Титане,ти кьорав ли си бе?Прочети внимателно какво съм написал.Къде виждаш да съм писал че са много? :confused: Писах точно обратното.

<{POST_SNAPBACK}>

По-добре ти да четеш внимателно приятелю. Мнението ми бе в подкрепа на твоето. А като имам път към Бургас ще използвам възможността да се отбия и да потренирам малко във вашия клуб.Тъкмо да разбера от кои си , щом ти не казваш.

#43 Petar_

Petar_
  • Гости

Публикувано: 06 октомври 2004 - 07:41

А като имам път към Бургас ще използвам възможността да се отбия и да потренирам малко във вашия клуб.Тъкмо да разбера от кои си , щом ти не казваш.

<{POST_SNAPBACK}>

Заповядай,то в нашия клуб кой ли не е идвал :D Нали ти казах,ще ти дам пълно инфо на лично съобщение.Че ако ме разберат кой съм ;D

#44 HIKARI_

HIKARI_
  • Гости

Публикувано: 06 октомври 2004 - 11:19

Чета и се смея от сърце - това е един безумен спор!
Естественно е, че ако ня знаеш как да атакуваш - не можеш да се отбраняваш срещу реална атака!

Но аз искам само да напомня думите на О'Сенсей Морихей Уешиба:
"Влизайки в залата по джудо ако един кендо майстор бъде хвърлен от джудока, той не БУДОКА а само кендо масйстор, влизайки в една зала по кендо един джудо майстор бива поразен от някой кендока, значи той е джудока а не БУДОКА! Идеята на айкидо е то да бъде БУДО!"

В този контекст - в България много айкидоки - които обаче не са БУДОКИ!
Много бе трудно преди 4 години да се обясни на един джудист, че айкидо е нещо реално. Ако сега отидете в Национална Спортна Академия и питате кой и да е джудист какво му е мнението за айкидо - ще видите какво му е мнението аз айкидо. И то е доста положително.

Живи и здрави!

#45 Toni Montana

Toni Montana

Aikikai Aikido Bulgaria

• Дао
  • 257 мнения
  • От:Бургас
  • БИ:Aikido

Публикувано: 06 октомври 2004 - 11:28

Но аз искам само да напомня думите на О'Сенсей Морихей Уешиба:
"Влизайки в залата по джудо ако един кендо майстор бъде хвърлен от джудока, той не БУДОКА а само кендо масйстор, влизайки в една зала по кендо един джудо майстор бива поразен от някой кендока, значи той е джудока а не БУДОКА! Идеята на айкидо е то да бъде БУДО!"

<{POST_SNAPBACK}>

Много точно казано :)

#46 Titan

Titan

Възкръстнал

• Дао
  • 152 мнения
  • От:Чукотка
  • БИ:Пекити Ташак

Публикувано: 06 октомври 2004 - 12:43

Естественно е, че ако не знаеш как да атакуваш - не можеш да се отбраняваш срещу реална атака!

<{POST_SNAPBACK}>

Ти знаеш ли?

В този контекст - в България много айкидоки - които обаче не са БУДОКИ!

<{POST_SNAPBACK}>

А ти вместваш ли се в тази категория?

Много бе трудно преди 4 години да се обясни на един джудист, че айкидо е нещо реално. Ако сега отидете в Национална Спортна Академия и питате кой и да е джудист какво му е мнението за айкидо - ще видите какво му е мнението аз айкидо. И то е доста положително.

<{POST_SNAPBACK}>

Добре, сега е време да промените и мнението на борците. Я питай тези в НСА да видим какво мислят.
-------------
Думите на Уешиба е добре да си ги спомняш на всяка тренировка.

#47 aikizk

aikizk
  • Дао
  • 132 мнения
  • БИ:айкидо

Публикувано: 07 октомври 2004 - 12:43

Здравейте приятели.
Hikari е прав,че са малко будоките в България.Тази година няколко човека от различни организации посетиха Хомбу доджо в Япония.Незнам за другите,но аз там видях будоки.Много ми е трудно да повярвам след това което видях,че някой може да вкара каквато и да е атака на Миамото сенсей, Йокота сенсей или който и да е от другите шихани.Въобще не са за подценяване и учидешитата.Както споменах в една друга тема,там разнообразие в тренировките и техниките почити няма.Системата на тамошните тренировки не е сложна но е трудно да се възприеме от психическа гледна точка.Ще обясня съвсем на кратко така както аз е възприех.Двамата с Мартин правихме всичко възможно да посещаваме начинаещите класове на Миямото сенсей.На втората седмица така се бях отекчил от непрекъснатото повтаряне на четири,пет техники,че имах чувството,че този майстор нищо друго незнае.След една такава тренировка продължихме заниятията в централната зала при Секи сенсей.За наш късмет той даде почити същите техники.Тъй като имах нагласата от предната тренировка,която малко преди това беше свършила,аз започнах да ги работя по показания начин.Искам да ви уверя,че резултат беше страхотен.Тогава разбрах,че Миямото сенсей и другите преподоващи в Хомбу доджо изграждат в нас основата,а ние после сами си градиме къщата.Аз мисля,че трябва да се тренира по възможно най-опростения начин с многократни повторения и нещата ще си дойдат на мястото-ще станем будоки!

#48 red dragon_

red dragon_
  • Гости

Публикувано: 09 октомври 2004 - 17:00

Аз мисля,че трябва да се тренира по възможно най-опростения начин с многократни повторения и нещата ще си дойдат на мястото-ще станем будоки!

<{POST_SNAPBACK}>

Ние поне така правиме, на някой може да се стори скучно, но ние повтаряме и повтаряме, и повтаряме, и няма значение напреднал ли си или начинаещ. А на спаринги наблягаме само преди турнири. Всички сенсеи ни повтарят - кихон и само кихон, така се изгражда базата, другото сами трябва да изградим.

#49 Hronos_

Hronos_
  • Гости

Публикувано: 10 октомври 2004 - 09:15

Препратка към заглавието на темата "Атаките в Айкидо...":

Ударни техники :

Striking:
Atemi Strike to a vital point
Chudan-zuki A punch to the abdominal region
Gedan-zuki Downward punch
Gyaku-uchi Any reverse strike
Gyaku-zuki Punching with the rear hand
Jodan-zuki Upper strike
Kaeshi-zuki Counter thrust
Katate-uchi One-handed strike
Men-uchi Strike to head
Mune tsuki Thrust toward knot on obi
Oi-zuki A step-punch
Shomen uchi Overhead strike to the head.
Tsuki In Aikido, usually a Chudan Oi-zuki
Uchi Inside; strike
Yokomen uchi Diagonal strike to the side of the head.
Yoko-uchi A sideward strike

Хватове и задушавания:
Holds:
Gyakute-dori To grasp with one's hand reversed; to grasp and opponents right wrist with your left hand
Katate dori One hand holding one hand.
Kosadori hand grab (katatedori ai-hanmi)
Morote dori Two hands holding one hand.
Kata dori Shoulder hold
Ryokata dori Grabbing both shoulders.
Ryote dori Two hands holding two hands.
Mune dori One or two hand lapel hold.
Hiji dori Elbow grab
Sode dori Sleeve grab
Ushiro eri-dori Neck grab from the back (usually the collar :-)
Ushiro tekubi dori Wrist grab from the back.
Ushiro ryote dori As above from the back.
Ushiro ryokata dori As above from the back.
Ushiro kubi shime Rear choke.

Към това прибавяме и комбинациите от хват-удар...
:up:

#50 Onq

Onq
  • Дао
  • 2002 мнения
  • От:на майната си...
  • БИ:ГСБ

Публикувано: 10 октомври 2004 - 09:31

Хронос,риър чоука прави ли го правите ве?
Освен него не видях други душенета...

#51 Hronos_

Hronos_
  • Гости

Публикувано: 10 октомври 2004 - 09:32

Няколко специфични атеми - атаки изпълнявани освен чрез удар, а и с натиск :

Mikazuki Atemi at corner of jaw (атака насочена към долната челюст)
Mimi Ears (всички ударно-пресингови атаки в областта на ухото и точката зад ушната мида, между долната челюст и черепа)
Mukozune Atemi point in middle of shin (атаки срещу пищяла на крака)
Mune Chest (ударно-пресингови атаки в гръдния кош)
Murasame Pressure points on each side of neck behind collar bone (ударно-пресингови атаки срещу всяка една страна на колянната става)
Naike Pressure point on inside of ankle (ударно-пресингови атаки на глезена)
Nukite Ends of stiffened fingers (мушкащи атаки с пръсти)

използвам термина ударно-пресингови , защото доста от техниките се използват не само за елиминиране, но и за задържане на противник.

#52 Hronos_

Hronos_
  • Гости

Публикувано: 10 октомври 2004 - 09:41

Към Оня
:D А'ве брат'чед, не си ли забелязал, че Айкидо спира до земята. Ако до тогава не си придобил инициативата какво КИ и хармонични усмивки , когато сте на кълбела :P ?! Там е само : Удри, върти....ако можеш щипи-хапи :D Ти сам си го написал.
Хайде успех! :up:

#53 Onq

Onq
  • Дао
  • 2002 мнения

Публикувано: 10 октомври 2004 - 10:32

Мда,така си и мислех...
Хронос,прилагането на риър чоук прав,откъм гърба е най-сигурния начин да бъдеш хвърлен на врат и от атакуваща да преминеш към трудна за защита позиция...

#54 bobsun_

bobsun_
  • Гости

Публикувано: 10 октомври 2004 - 11:59

Хронос,мерси за информацията,ти си втория човек след Гальо във форума,от когото наистина научих нещо полезно :up: От Гальо научих,че при разправия с киокушинкаец трябва да си държа главата вирната максимално нагоре,да не би случайно някое заблудено хидза гери да влезе,от тебе пък научавам ако се сдърпам някога с някой айкидока,само да гледам и двамата да паднем на земята,където айкидо свършва,както каза ти и вече предполагам противника ми няма да има никакво предимство над мен,освен ако,разбира се няма майсторска степен по много стилове,както повечето,дето влизаме в този форум :)
Още веднъж благодаря и много успехи :up:

#55 GOSPOD

GOSPOD

Не-Човек

• Дао
  • 28 мнения
  • БИ:Кютек

Публикувано: 11 октомври 2004 - 02:34

Хронос, как ги работите тези удари. По двойки ли , на лапи , чувал ,щит и т.н.
Запитали един мъдрец : Кое е най-празното нещо на света ?
Той отговорил : Човешката дума !

#56 Master

Master

Dart Ruffian

• Dark Side
  • 2566 мнения
  • От:Варна
  • БИ:Самоотбрана с интелект

Публикувано: 11 октомври 2004 - 09:03

Хронос, как ги работите тези удари. По двойки ли , на лапи , чувал ,щит и т.н.

<{POST_SNAPBACK}>

Ако не си виждал, по-добре недей :D Тренировките по айкидо няма да научат никой да удря, който иска, трябва да се запише на нещо друго.
НЕ МЕ ПРЕДИЗВИКВАААЙ!!!

#57 Hronos_

Hronos_
  • Гости

Публикувано: 11 октомври 2004 - 10:17

Към Оня: Напълно си прав. Ако преди това не те "счупят" в кръста или подсекат колената при този вид атака тори се приземява на врат. То така и се получава при изпълнение на айкидо техника. Атаката съществува в Айкидо защото се случва в живота.

Към Бобсън: Виж, ако си искрен в това, което си написал искам да ти кажа, че малко съм учуден. Естествено е всеки стил да си има предимства и е немислимо човек да получи първоначална всестранна подготовка само от едно БИ. Както неведнъж съм споменавал тук, истинските майстори на БИ са майстори на БИ, а не само на едно отделно от тях. Погледни биографиите на японските, китайски и корейски такива. Вече на високо ниво , майсторството им позволява да бъдат ефективни срещу всякакви ситуации, използвайки само определен набор от техники или принципи на приложението им, каквото е положението и с Айкидо. Противник съм на подценяването на всяка една бойна система, като в случая ще ти кажа, че за да паднете с айкидоката на земята и да се борите, това едва ли ще стане по взеимно съгласие,все пак трябва първо да го удариш, хванеш, хвърлиш и ако това ти се отдаде....тогава той напълно си е заслужил ситуацията.

Към т.нар. ГОСПОД : Всичко зависи от разбирането на сенсея за Айкидо. Преди края на войната Уешиба е приемал в доджото си само притежатели на мин. черен колан по някое др. БИ и то след препоръка. Тогава не е било под съмнение дали същите могат да атакуват устремнно и дали техниките им са били истински. Е, да помислим дали Айкидо щеше да има присъствие в Западния свят ако беше запазено това условие?! Въпреки всичко съм виждал сенсеи, вкл.в БГ (там ми се струва че даже са повече) където ударите се отработват специално, както по двойки , така и на лапа. В тези места има и айкидоки с майсторски степени и по карате и ТКД, кендо и джудо и ви уверявам, че атаките им са действителни.

Не искам да съм адвокат на Айкидо. Аз също имам много забележки. С постинга си по-скоро се опитвам да отговоря на заглавието на темата. Информацията е взета от официален айкидо сайт, не съм импровизирал.

Все пак искам да отбележа, че за ралика от много др. БИ в Айкидо атаката не се разглежда като елемент, който следва да реши ситуацията, тя подпомага овладяването на принципа на АйКи , а това дава отпечатък върху всичко. Атаки в Айкидо има, но ако искате да елеминирате противник с тях , по добре е да се запишете на нещо друго.
:up:

#58 nobody_

nobody_
  • Дао
  • 478 мнения

Публикувано: 11 октомври 2004 - 10:48

Преди края на войната Уешиба е приемал в доджото си само притежатели на мин. черен колан по някое др. БИ и то след препоръка.

Това според мен не е съвсем вярно - приемал е и абсолютно начинаещи, но само след препоръка както си отбелязъл.

#59 Onq

Onq
  • Дао
  • 2002 мнения

Публикувано: 11 октомври 2004 - 17:55

Хронос,риър нейкед чоук се прави статично.Ако тръгнеш да мърдаш(още повече назад,заедно с противника) ти не го душиш ами се опитваш да го събаряш,това вече е друга история!Защо съм се хванал за тва душене-ами защото не съм виждал такива техники(ефективни) в айкидо,та ми стана интересно за какво говориш...

#60 GOSPOD

GOSPOD

Не-Човек

• Дао
  • 28 мнения
  • БИ:Кютек

Публикувано: 11 октомври 2004 - 23:21

Към т.нар. ГОСПОД : Всичко зависи от разбирането на сенсея за Айкидо. Преди края на войната Уешиба е приемал в доджото си само притежатели на мин. черен колан по някое др. БИ и то след препоръка. Тогава не е било под съмнение дали същите могат да атакуват устремнно и дали техниките им са били истински. Е, да помислим дали Айкидо щеше да има присъствие в Западния свят ако беше запазено това условие?!  Въпреки всичко съм виждал сенсеи, вкл.в БГ (там ми се струва че даже са повече) където ударите се отработват специално, както по двойки , така и на лапа. В тези места има и айкидоки с майсторски степени и по карате и ТКД, кендо и джудо и ви уверявам, че атаките им са действителни.

<{POST_SNAPBACK}>

На мене мисълта ми беше не за тренирани хора ами ако дойде някой нов как се учи да атакува, явно не си ме разбрал.
Запитали един мъдрец : Кое е най-празното нещо на света ?
Той отговорил : Човешката дума !