Към съдържанието

Снимка
- - - - -

Филмчета/ клипчета за тайдзи

• Please log in to reply
В темата има 162 мнения

#41 К.Т._

К.Т._
  • Гости

Публикувано: 27 май 2007 - 20:48

Забавна демонстрация на фа дзин :D

#42 Доси_

Доси_
  • Гости

Публикувано: 29 май 2007 - 11:58

С риск да се повторя (всъщност само аз и този който ми изтри мнението вчера знаем че се повтарям :up: ) ще кажа че подобни демонстрации с нищо не подкрепят твърдото ми убеждение в съществуването на фа дзин! Особено ме впечатли момента с предаването на силата през тънка връвчица. Предлагам на следващият майстор, следващият път, на другият край на връвчицата да вържем една ядосана кавказка овчарка (80 кг.) па после, я фа, я дзин ( в превод - я камилата, я камилара)…
Бъдете здрави!

#43 К.Т._

К.Т._
  • Гости

Публикувано: 29 май 2007 - 12:34

Не е нуждо да си Айнщайн, за да схванеш, че демонстрацията е направена с чувство за хумор. Специално това с връвчицата е "закачка" с една от легендите за Ян Ченфу. А пък фа цзин не е въпрос на вярване, а на можене - както и всяко друго физическо умение.
ПП - Доси, ако имаш да казваш нещо конкретно и смислено и по темите - ок. Но ако ще се правиш на интересен с "плоски" реплики, не си прави труда - ще бъдат изтривани. Можеш да се пробваш в друг форум или да ги разправяш на немската овчарка.
ППП - Естествено и аз ти желая да бъдеш здрав :up:

#44 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 29 май 2007 - 13:24

С риск да се повторя (всъщност само аз и този който ми изтри мнението вчера знаем че се повтарям :up: ) ще кажа че подобни демонстрации с нищо не подкрепят твърдото ми убеждение в съществуването на фа дзин! Особено ме впечатли момента с предаването на силата през тънка връвчица. Предлагам на следващият майстор, следващият път, на другият край на връвчицата да вържем една ядосана кавказка овчарка (80 кг.) па после, я фа, я дзин ( в превод - я камилата, я камилара)…
Бъдете здрави!

Нещо не можах да вдяна за какво иде реч! :chinese: :confused: :chinese:

Това мнение е редактирано от Доктора: 29 май 2007 - 13:24

#45 Доси_

Доси_
  • Гости

Публикувано: 29 май 2007 - 13:40

Не е нуждо да си Айнщайн, за да схванеш, че демонстрацията е направена с чувство за хумор. Специално това с връвчицата е "закачка" с една от легендите за Ян Ченфу. А пък фа цзин не е въпрос на вярване, а на можене - както и всяко друго физическо умение.
ПП - Доси, ако имаш да казваш нещо конкретно и смислено и по темите - ок. Но ако ще се правиш на интересен с "плоски" реплики, не си прави труда - ще бъдат изтривани. Можеш да се пробваш в друг форум или да ги разправяш на немската овчарка.
ППП - Естествено и аз ти желая да бъдеш здрав :up:

К.Т., виж сега, има едно предаване "Разбиване" се казва. Пълна отврат, но може да се погледне и с чувство за хумор. Проблемът е че децата до към 11 - 12 години му вярват! Демонстрациите като горната хващат дикиш и при по големите. Пък и не всеки знае историята за Ян Ченфу (аз примерно не я знам, и се надявам да не е от тези дето стар майстор натръшкал 30-40 кОрави разбойника с помоща на къса връвчица... :wink: ).
Всъщност, мисля, бях ясен - вярно е че в този тип демонстрации има повечко театър, но в тази театрото беше в повечко. Не виждам какво има да се коментира по-конкретно (и надявам се по-смислено) по темата. Вчера бях малко по-груб (това с връвчицата... ммм :angrrr: ) и казах нещо в смисъл, че никога не съм виждал по забавна демоКастрация на идеята за фа дзин, което в общи линии мисля и днес, с тази разлика че вече виждам че има и по забавен прочит на нещата...

Колкото до фа дзин - предполагам че може да се приложи в случайте когато има конакт тяло в тяло или когато някой се опита да те задържи, но понеже го е страх, те държи с много изпънати ръце, или е много стегнат и напрегнат. Тоест до голяма степен нещата зависят и от този който напада... но си прав че и това може да се разгледа като умение да усетиш нападателя...

Бъдете здрави!

Нещо не можах да вдяна за какво иде реч! :chinese: :confused: :chinese:

Иде реч за истинсктото и фалшивото в БИ...
Аз лично съм ставал жертва (сега няма да му казвам фа дзин щото човека беше Самбистче) на подобна отблъскваща/отхвърляща сила , уж на майтап, ма 3 пъти за 10 - 15 секунди... е накрая го хвърлихме в басейна, все пак бяхме 5 човека (2ма паднаха с него) :( но аз падах на плочките!
Обаче тук в горния клип - Докторе, :wink: шъ ме прощавате...

Бъдете здрави!

Това мнение е редактирано от Доси: 29 май 2007 - 15:36

#46 К.Т._

К.Т._
  • Гости

Публикувано: 29 май 2007 - 15:24

Не случайно съм написал забавно, но както и да е. И без това от работата си съм свикнал, че винаги ще има някой, който да "не е разбрал" :D По отношение на дзин и в частност на фа дзин, поне аз съм дал във форума достатъчно линкове към материали, където нещата са обяснени ясно и без раздувки и мистицизъм. Ето и едно клипче за методи за тренировка на фа дзин с партньор. За неразбралите, които ще почнат с "ама тоя защо стои така" пак ще повторя - това е тренировка. Все едно някой боксьор да ти показва как се тренира на круша, а ти да му обясняваш:"да, ама крушата не удря". :sad2:

#47 К.Т._

К.Т._
  • Гости

Публикувано: 30 август 2007 - 11:59

Клипове с туей шоу (бутащи ръце). Има някои интересни неща.

#48 XianTangLang

XianTangLang
  • Дао
  • 54 мнения
  • БИ:Тайдзицюан

Публикувано: 30 август 2007 - 12:22

Ето едно изпълнение, което лично на мен много ми хареса - Хао Стил Тайдзицюан
Световна Чън Сяоуан Тайдзицюан Асоциация - България

Изпразни себе си от всичко. Остави ума си да почива в покой. Десетте хиляди неща се надигат и падат, докато аз наблюдавам кръговрата им.

#49 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 30 август 2007 - 15:25

Клипове с туей шоу (бутащи ръце). Има някои интересни неща.

В първия клип изпълнението е на грандмайстор Фън Джъциян, когато той е на около 60 години (филмът е свниман някъде пред около 20 години!); той е един от най-добрите на бутащи ръце и приложения в стила Чън и влиза в категорията на 13-те най-добри майстори на Тай-Дзи-Цюан в Китай. Другите са Ма Хун, покойния вече Уан Пейшън, Ян Чъндуо, Чън Джънлей, покойния вече Ма Юелян, У Тунан (починал на 105 години), Чън Ю и др.
В третия клип първата му част не са "бутащи ръце" (независимо че така пише!), а Сан-Шоу (т.нар. "разпръскване на ръцете" или "три ръце") - договорена форма за двама (Дуй-Лян); терминът Сан-Шоу се използва също и за свободен двубой.
По отношение на състезанията по "бутащи ръце" (клип № 19 и 24), твърдо смятам че са едно недоразумение и са против принципите на Тай-Дзи-Цюан! Аргументация:

1. "Бутащите ръце" (Туй-Шоу) не са някаква отделна дисциплина, а са само един метод на тренировка в цялостната система на Тай-Дзи-Цюан.

2. Целта на Туй-Шоу е развиването на определни специфични качества и сили (дзин), които подготвят боеца за реален бой, а не за спортно състезание.

3. В методите на Туй-Шоу има много различни договорени форми, които дават базовите принципи на Тай-Дзи; само един от тези методи са свободните "бутащи ръце", които всъщност са доста ограничени, поради липсата на удари и ритащи техники.

4. В правилниците за състезания има доста ограничения и самото състезание пречи за реализиране целите на Туй-Шоу, а се превръща в обичайна спортна надпревара, която прилича повече на борба (даже най-е близко до Сумо!), отколкото на Тай-Дзи-Цюан.

5. Вярно е , че в техниките на Тай-Дзи-Цюан има влияние на Шуай-Дзяо (китайска борба) и Куай-Дзяо (бърза борба с удари), но принципите на Тай-Дзи са доста различни и като техника и като практика.

6. Силовите прийоми използвани в състезанията по "бутащи ръце" огрубяват техниките и пречат за развитието на тънка сетивност, разлика която може да се усети само при свободен бой с прилагане на хватови и ударни техники, и при спаринг или свободен бой с оръжия! Другото изгражда невярна представа за реалните възможности на боеца и може сериозно да го подведе в истински бой!!! Дебело подчертавам това.

В заключение, свободното Туй-Шоу може да се използва компромисно за тестване на партньора или за някаква по-цивилизована проверка на уменията на даден майстор, но не трябва да се абсолютизира и състезанията не са много желателни като практика! :chinese: :yin-yang: :chinese:
Като казахме цивилизовано тестване на майстори, ето ви и един любопитен клип с прехваления грандмайстор Чън Сяоуан, където той се среща с тестващия го майстор Ляо Бай (специалист по Син-И-Цюан и Ба-Гуа-Джан от Тайван) в приятелска среща. http://www.cliparound.com. Тук Ляо Бай прилага нетипична за Тай-Дзи тактика и държи противника в средна дистанция, като не му позволява по никакъв начин да приложи сила фа-дзин и работа тяло-в тяло. Вижда се пълното неутрализиране на "грандмайстора" и няколкото успешни техники, които му прилага с веща стратегия Ляо Бай (изкореняване, отвеждане и атаки); с намек че при реална схватка всички тези техники ще бъдат реализирани с лоши последици за "грандмайстора"!!!.....Най-интересното е , че в случая майстор Ляо Бай е очевидно в по-лека теглова категория от противника си! Имам и други впечатления за възможностите за този "грандмайстор", но ще ги запазя за себе си. Изводите за вас!.... :chinese: :yin-yang: :chinese:

Това мнение е редактирано от Доктора: 30 август 2007 - 16:24

#50 XianTangLang

XianTangLang
  • Дао
  • 54 мнения
  • БИ:Тайдзицюан

Публикувано: 30 август 2007 - 23:06

В заключение, свободното Туй-Шоу може да се използва компромисно за тестване на партньора или за някаква по-цивилизована проверка на уменията на даден майстор, но не трябва да се абсолютизира и състезанията не са много желателни като практика! :chinese: :yin-yang: :chinese:
Като казахме цивилизовано тестване на майстори, ето ви и един любопитен клип с прехваления грандмайстор Чън Сяоуан, където той се среща с тестващия го майстор Ляо Бай (специалист по Син-И-Цюан и Ба-Гуа-Джан от Тайван) в приятелска среща. http://www.cliparound.com. Тук Ляо Бай прилага нетипична за Тай-Дзи тактика и държи противника в средна дистанция, като не му позволява по никакъв начин да приложи сила фа-дзин и работа тяло-в тяло. Вижда се пълното неутрализиране на "грандмайстора" и няколкото успешни техники, които му прилага с веща стратегия Ляо Бай (изкореняване, отвеждане и атаки); с намек че при реална схватка всички тези техники ще бъдат реализирани с лоши последици за "грандмайстора"!!!.....Най-интересното е , че в случая майстор Ляо Бай е очевидно в по-лека теглова категория от противника си! Имам и други впечатления за възможностите за този "грандмайстор", но ще ги запазя за себе си. Изводите за вас!.... :chinese: :yin-yang: :chinese:

Компетентно, както винаги ...

Мога само да ти пожелая в този си живот да достигнеш поне една стотна от нивото на Чън Дашъ.

До тогава обаче бих ти препоръчал повечко тренировка, отколкото глупости из форумите.
Освен ако не ги предпочиташ разбира се.
Световна Чън Сяоуан Тайдзицюан Асоциация - България

Изпразни себе си от всичко. Остави ума си да почива в покой. Десетте хиляди неща се надигат и падат, докато аз наблюдавам кръговрата им.

#51 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 31 август 2007 - 13:55

На времето един искаше да тества Кейносуке Еноеда (9-ти дан Карате Шотокан) на един семинар; предизвикателят американец (някакъв местен шампион!) беше изнесен на носилка с руптура на черния дроб ако не ме лъже паметта!........Та така с грандмайсторите на каквото и да било там! :chinese: :D :chinese:
Ето нещо по-автентично като изпълнение на близо 80-годишния грандмайстор Ма Хун (ученик на Чън Джаокуй), този човек си разбира от работата:

http://www.youtube.com

Eто и малко приложения (юнфа) и "бутащи ръце" от стила Чън на Тай-Дзи-Цюан в изпълнение на грандмайстор Фън Джъциан (ученик на Чън Факъ) с негов ученик от Япония:

Това мнение е редактирано от Scribe: 01 септември 2007 - 22:08

#52 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 31 август 2007 - 17:07

Ето нещо за нахъсване на адептите; всъщност истинското бойно Тай-Дзи изглежда точно така:

Малко технически обяснения върху методите на приложенията (юнфа):

Това мнение е редактирано от Доктора: 31 август 2007 - 17:12

#53 Scribe_

Scribe_
  • Гости

Публикувано: 01 септември 2007 - 22:23

Темата е за клипчета и коментари по тях. Смятам, че сте достатъчно порастнали да си мерите приказките.
Ако толкова искате да се заяждате - измислете си алтернативно място.
Следващият със спам ще си понесе последствията! :butcher:

#54 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 02 септември 2007 - 07:43

Темата е за клипчета и коментари по тях. Смятам, че сте достатъчно порастнали да си мерите приказките.
Ако толкова искате да се заяждате - измислете си алтернативно място.
Следващият със спам ще си понесе последствията! :butcher:

:up: :sunny: :up:

#55 К.Т._

К.Т._
  • Гости

Публикувано: 26 октомври 2007 - 20:28

Джаобао тайдзицюан

#56 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 27 октомври 2007 - 21:14

Джаобаото май нещо на борба ги избива; и едни такива бабанковци, гледат на кръв лошо!.... :aggressive: :black eye: Не ще да е тва истинския Тай-Дзи-Цюан! Трябва с вътрешни енергии да стават нещата - тва не е селски бой, а наука за боя и изкуство! Трябва да има перфекционизъм и повече философия! Къде е тука класическия стил Чън?!? Няма и секти - е в кво шъ вярват правоверните тогава?!? :chinese: :yin-yang: :chinese:

#57 tong

tong
  • Дао
  • 463 мнения

Публикувано: 21 януари 2008 - 16:43

Тайдзи цюан, стил Ли...My Webpage

#58 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 29 януари 2008 - 20:05

Грандмайстор д-р У Тунан (103 г.; 1895-1988 г.) в изпълнения на Тай-Дзи-Цюан. Той е специалист в стиловете Ян и У (на У Дзиенцюан):

#59 tong

tong
  • Дао
  • 463 мнения

Публикувано: 30 януари 2008 - 16:48

Снимки от току що приключилия семинар с Chen Yu в Москва, скоро ще има и клипчета, поне така обещават :) ...My Webpage

#60 Амида_

Амида_
  • Гости

Публикувано: 05 февруари 2008 - 10:45

Ето още няколко адреса:

http://www.youtube.c...feature=related

Приятно гледане ! :)