Към съдържанието

Снимка
- - - - -

Филмчета/ клипчета за тайдзи

• Please log in to reply
В темата има 162 мнения

#141 Единак_

Единак_
  • Гости

Публикувано: 19 август 2012 - 11:35

Нещо май бъркате основата на Тай Чи-то с тази на другите БИ .. И хайде, за тези дето не се занимават с него е допустимо, ама другите защо ли го правят ...

Защо говорите за техники в Тай Чи, като там няма такива? Там има принципи. Техники, сиреч оттренирани заучени движения до автоматизъм има в карате, в джудо и във всяко друго БИ. Формите в Тай Чи не са техники. Те са само помощно средство за овладяване на принципите, нали Док. Доклкото съм чел по темата, така пише и в древните писания, ама ти си по-сведущ там ..
Не че напоследък всеки дето се прави на майстор в това БИ не се изхвърля да показва формите му като техники за бой, ама то е щото сега така е модерно. Пък и като не става за бой понеже не се владеят принципите му, най-лесно е да се направиш на майстор като приложиш форма като техника в демонстрационни условия.

То и затова толкоз пишман майстори ...

#142 Борил Караиванов

Борил Караиванов
  • Дао
  • 154 мнения

Публикувано: 19 август 2012 - 12:10

Защо говорите за техники в Тай Чи, като там няма такива? Там има принципи. Техники, сиреч оттренирани заучени движения до автоматизъм има в карате, в джудо и във всяко друго БИ.

Същото изказване можеш да го прочетеш в някои от темите на този форум, но характеризиращо същите бойни изкуства, които си упоменал. Въобще цялото противопоставяне на принципи срещу техники е едно голямо клише и сапунен мехур.
Знанието е сила!

#143 Единак_

Единак_
  • Гости

Публикувано: 19 август 2012 - 13:32

Не става въпрос за противопоставяне между техники и принципи. Става въпрос за приложение.
Приложение на едното и приложение на другото.

Там където се разчита на техника, самата тя е създадена така, че да покрива определен набор възможни ситуации при които може да бъде приложена с по-голяма или с по-малка ефективност. Затова, за различните ситуации са разработени различни техники. И от майсторството на боеца, зависи кога какво ще използва, така че да има от всяка приложена техника максимална ефективност.

Там където се разчита на принципи, както в Тай Чи, моментното движение (техниката) във всяка определена ситуация е строго специфично и зависи от самата ситуация. Това гарантира максималната ефективност при всяка ситуация. Затова един перфектен Пън от Тай Чи формата с всичките му там ъгли, височини и незнам си още какво може да е много ефективен само в една много, много тясна област възможни ситуации, клоняща към единица. При всички останали ситуации, дори и да са близки с тази единствена, ефективноста на това перфектно изпълнено движение по учебник пада главоломно.

Ето там е проблема на тайчистите. Защото тези които не владеят принципите, а си мислят че могат да прилагат формите като техники във всяка или във всяка подобна ситуация изпадат в меко казано трудни положения при истински бой.

#144 Pei Jun_

Pei Jun_
  • Гости

Публикувано: 19 август 2012 - 16:02

Проблемът на тайчистите и на другите трениращи енергийни, вътрешни и други по, по, най - системи и стилове е, че въобще не тренират свободен спаринг или ако правят някакви опити то те са крайно не достатъчни или неадекватни. А "бутащи ръце" не е спаринг, тази практика учи на някои принципи и дава определени качества, но само толкова.

Колкото до коментираните клипове, повче от очевадно е, че са нагласени един шоу спектакъл с предварителна режисура и ясен победител. На всичкото отгоре на последния клип пуснат от Доктора единия участник дмонстрира крайно безонразно неумение да рита с крака, кото според мен е недупостимо за един специалист по БИ освен ако стилът му изклучва удари с крака. Тогава възниква въпроса защо ги прави изобщо. Ако някой има съсмнения, че всичко е нагласено нека гледа видеото пак. Обърнете внимание колко успешни атаки проведе господина с червените одежди. Всъщнос той през цялото време артистично падаше без да оказва никаква съпротива или дори опит за такава. Аз лично съм разочарован ако това е пътя на традиционото Кунг Фу ще си избера да тренирам нещо друго (мамка му)
  • толерантния харесва това

#145 AngelZ

AngelZ
  • Дао
  • 393 мнения
  • От:БГ, София
  • БИ:WuTaiji, FengMoGun, FanZi, MiaoDao

Публикувано: 19 август 2012 - 20:25

Ангеле, човек като ти чете научните анализи може да си помисли, че всичко в бойните изкуства са математически формули и хамалски действия Качена снимка ! Това е в следствие на професионалните деформации и даскалския манталитет за назидателни лекции за профани (то и при Бай Коце се наблюдават подобни девиации, но той има поне повече чувство за хумор Качена снимка ). Онзи, който се е занимавал по-дълбоко с нещата, извън фантазиите за свръхенергии и прекалена философия би трябвало да знае, че има и други нива в тези неща. В Кунг-Фу, а и в други бойни изкуства си има и езотерични знания и те са на границата между наука, философия и религия. Това съществува и не трябва да се отрича с лека ръка. Правилната формула е в хармоничното съчетание на ТЯЛО, ТЕХНИКА И ДУХ. Баш проблемът ви е (там на част от групата адепти; не го казвам саркастичо, а подсещащо Качена снимка ), че пренебрегвате древните писания по въпроса и се предоверявате само на личните си усещания, ниво на
практика и разбиране. Само, че както се сещаш бойните изкуства не сме ги измислили ние, а те са продукт на стотици поколения майстори от миналите епохи, когато от това е зависел животът им, а не като днес (хоби за приятно прекарване на свободното време и осмисляне на живота). Умишлено няма да навлизам тази тема, но все пак желателно е да се подчертае и това, както и едностранчивата тренировка наблягаща само на отделни елементи от цялото. За начинаещите пък е достатъчно наистина по-здраво да тренират по правилния начин и методика! Качена снимка Казаното в никой случай не смятам, че е нещо "от последна инстанция"; водим си културна дискусия и всички мнения по въпроса са добре дошли. Качена снимка

Док не ми се влиза в полемика по въпроса за това как езотериката в БИ била на ръба на религията и тн...ти знаеш по-добре от мен, че БИ и езотерика са свързани от средата на 19 век, когато едни философи седнали и почнали да придават мистичния уклон в БИ. Та от тогава са и "осемте МИСТИЧНИ Качена снимка Качена снимка триграми и тн...
БИ както и всяко друго знание са се развивали, не от папагали и фундаменталисти, които каканижат до несвяст едни и същи приказки писани преди 100,200 или 3000 години, а от хора достатъчно смели да вземат нещата в ръце и да експериментират по един или друг начин.../между другото имам един знаков пример за това като бяхме в Китай/

/...а и ти сам си свидетел на правоверното следване, което води до загуба на 10,15,20 години от живота в глупости и се наблюдава в БГ...ма айде това е друга тема дето много сърца ще разтупти и много хора ще изтръпнат/
Това което съм описал не е научен анализ /опазил ме бог от такива НАУЧНИ анализи/, а начин за обяснение на едни нещата посредством други неща....
...........сега всеки разбира според възможностите си...но от факта, че бях разбран ясно за мен нещата са ОК и примерите са изпълнили предназначението си...ако на теб ти е много втория закон на Нютон то моля ,те не чети горния ми поуст той не е за теб...

за другото принципно си прав..........Качена снимка

#146 AngelZ

AngelZ
  • Дао
  • 393 мнения

Публикувано: 19 август 2012 - 20:29

Проблемът на тайчистите и на другите трениращи енергийни, вътрешни и други по, по, най - системи и стилове е, че въобще не тренират свободен спаринг или ако правят някакви опити то те са крайно не достатъчни или неадекватни. А "бутащи ръце" не е спаринг, тази практика учи на някои принципи и дава определени качества, но само толкова.

Проблемът на тайчистите е /и то особено на тези, които започват...и са с достатъчно.... да кажем искрени желания да научат нещо/, че пазарът е зает 99% от шарлатани, а от друга страна тези дето могат първо трудно се намират и второ не им се занимава....вервай ми...Качена снимка /или недей.... твоя воля/

Това мнение е редактирано от AngelZ: 19 август 2012 - 20:32

#147 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 19 август 2012 - 21:25

Нещо май бъркате основата на Тай Чи-то с тази на другите БИ .. И хайде, за тези дето не се занимават с него е допустимо, ама другите защо ли го правят ...

Защо говорите за техники в Тай Чи, като там няма такива? Там има принципи. Техники, сиреч оттренирани заучени движения до автоматизъм има в карате, в джудо и във всяко друго БИ. Формите в Тай Чи не са техники. Те са само помощно средство за овладяване на принципите, нали Док. Доклкото съм чел по темата, така пише и в древните писания, ама ти си по-сведущ там ..
Не че напоследък всеки дето се прави на майстор в това БИ не се изхвърля да показва формите му като техники за бой, ама то е щото сега така е модерно. Пък и като не става за бой понеже не се владеят принципите му, най-лесно е да се направиш на майстор като приложиш форма като техника в демонстрационни условия.

То и затова толкоз пишман майстори ...

Строго погледнато всички стилове в бойните изкуства са едни СИСТЕМАТИЗИРАНИ АКТОВЕ НА ОТЧАЯНИЕ (това го беше казал един мой кумир от близкото минало; е, не толкова близко, но да кажем от преди 40 години) Качена снимка . Принципите обаче се учат чрез техниките, работата с партньор, оръжията и свободния бой; без това не може, точно така както без да познаваш азбуката не можеш да пишеш думи, изречения, проза и поезия! Висшето бойно изкуство няма форми и може да се сравни с "поезия на движението" Качена снимка . Целта на истинското бойно изкуство (Кунг-Фу) е постигането на определено състояние на духа и естествена свобода на движение извън всякакви образци, форми и шаблони. Това са напълно спонтанни действия отразяващи адекватно моментната ситуация като огледало. Това състояние дори не може да бъде описано, а само може да бъде преживяно. Старите майстори на Кунг-Фу наричат тези спонтанни действия "Драконът излиза от пещерата" (при което се отключват необикновени сили) и още казват, че боят трябва да е естествен като разходка в парка или щракане с пръсти, каквото и да означава това! Да не забравяме и психическата тренировка, защото от това може да зависи и животът ви. Без сериозна тренировка и следване на древните образци, форми и техники не може да се получи; още по-малко пък със сляпото им подражаване. Нужно е по-дълбоко разбиране на техниките, тяхната интерпретация и безкрайни комбинации. Когато се овладеят съответните принципи (а те са валидни не само за Тай-Дзи-Цюан, а също и за всеки един стил ото традиционното У-Шу/КУнг-Фу) се появява т.нар. "уен" (букв. "10 000 хиляди неща"; "10 000 техники"), което е синоним на "безкрайно много".......Качена снимка

Това мнение е редактирано от Доктора: 19 август 2012 - 21:48

#148 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 19 август 2012 - 21:39

Док не ми се влиза в полемика по въпроса за това как езотериката в БИ била на ръба на религията и тн...ти знаеш по-добре от мен, че БИ и езотерика са свързани от средата на 19 век, когато едни философи седнали и почнали да придават мистичния уклон в БИ. Та от тогава са и "осемте МИСТИЧНИ Качена снимка Качена снимка триграми и тн...
БИ както и всяко друго знание са се развивали, не от папагали и фундаменталисти, които каканижат до несвяст едни и същи приказки писани преди 100,200 или 3000 години, а от хора достатъчно смели да вземат нещата в ръце и да експериментират по един или друг начин.../между другото имам един знаков пример за това като бяхме в Китай/

/...а и ти сам си свидетел на правоверното следване, което води до загуба на 10,15,20 години от живота в глупости и се наблюдава в БГ...ма айде това е друга тема дето много сърца ще разтупти и много хора ще изтръпнат/
Това което съм описал не е научен анализ /опазил ме бог от такива НАУЧНИ анализи/, а начин за обяснение на едни нещата посредством други неща....
...........сега всеки разбира според възможностите си...но от факта, че бях разбран ясно за мен нещата са ОК и примерите са изпълнили предназначението си...ако на теб ти е много втория закон на Нютон то моля ,те не чети горния ми поуст той не е за теб...

за другото принципно си прав..........Качена снимка

Бре мама му стара, аз пък си мислех че триграмите ги е измислил Фу Си преди 3000 години, а то какво било Качена снимка . Нютон не ме кефи, защото е чифут, освен това съм тотално скаран с математика и физика; аз съм силен в хуманитарните науки Качена снимка . Това за безмислени практики по 15-20 години го има, но вярващите в чудеса продължават да си вярват за съжаление, особено в областта на вътрешните стилове на Кунг-Фу. Има прост тест за това дали си губите времето с Тай-Дзи или други стилове от Ней-Дзя: ако се практикува в школа с опитен инструктор (или поне си мислите, че е такъв) и в рамките на една година, най-много две няма видим напредък, то или практикуващия е тъп (или системата не е подходяща за него) или трябва да смени школата и инструктора/майстора! Качена снимка Качена снимка Качена снимка

#149 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 19 август 2012 - 21:45

Проблемът на тайчистите е /и то особено на тези, които започват...и са с достатъчно.... да кажем искрени желания да научат нещо/, че пазарът е зает 99% от шарлатани, а от друга страна тези дето могат първо трудно се намират и второ не им се занимава....вервай ми...Качена снимка /или недей.... твоя воля/

За България не бих казал, че са шарлатани, просто нивото е средно, но е факт, че се опитват да се развиват и учат. Е, някои са по-бавно развиващи се, но тава е положението. Все пак информация вече има достатъчно (не е като преди 20-30 години), така че вярвам че след време и след качествени натрупвания (а и по пътя на опита и грешките) ще попълнят знанията и възможностите си. Нека не ги съдим толкова строго. Качена снимка

#150 AngelZ

AngelZ
  • Дао
  • 393 мнения

Публикувано: 19 август 2012 - 22:08

Бре мама му стара, аз пък си мислех че триграмите ги е измислил Фу Си преди 3000 години, а то какво било Качена снимка . Нютон не ме кефи, защото е чифут, освен това съм тотално скаран с математика и физика; аз съм силен в хуманитарните науки Качена снимка . Това за безмислени практики по 15-20 години го има, но вярващите в чудеса продължават да си вярват за съжаление, особено в областта на вътрешните стилове на Кунг-Фу. Има прост тест за това дали си губите времето с Тай-Дзи или други стилове от Ней-Дзя: ако се практикува в школа с опитен инструктор (или поне си мислите, че е такъв) и в рамките на една година, най-много две няма видим напредък, то или практикуващия е тъп (или системата не е подходяща за него) или трябва да смени школата и инструктора/майстора! Качена снимка Качена снимка Качена снимка

добре де явно не ме разбра...говоря ти за връзката на Ба Гуа Джан и МИСТИЧНИТЕ триграми...

ай ся кво като Нютон е "чифут" човека си е на много високо ниво за времето...гениален...
БИ се предава от учител на ученик лично..., а не от някви инструктури дето заслугата им е да устискат 10 години тъпотии...

#151 AngelZ

AngelZ
  • Дао
  • 393 мнения

Публикувано: 19 август 2012 - 22:10

За България не бих казал, че са шарлатани, просто нивото е средно, но е факт, че се опитват да се развиват и учат. Е, някои са по-бавно развиващи се, но тава е положението. Все пак информация вече има достатъчно (не е като преди 20-30 години), така че вярвам че след време и след качествени натрупвания (а и по пътя на опита и грешките) ще попълнят знанията и възможностите си. Нека не ги съдим толкова строго. Качена снимка

нивото е средно в говореното и правенето на измишльотини....ма не ми се говори...бе и шарлатани не са ....тук си прав ....а си вярват много иначе..

#152 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 20 август 2012 - 08:09

1. Добре де явно не ме разбра...говоря ти за връзката на Ба Гуа Джан и МИСТИЧНИТЕ триграми...

2. БИ се предава от учител на ученик лично..., а не от някви инструктори дето заслугата им е да устискат 10 години тъпотии...

1. Напротив, разбрах те много добре, но казаното не е исторически вярно, освен ако не се предоверяваш на някои съмнителни руски източници или приказките на Бай Коце, който много-много не се задълбочава в нещата, а обича да философства в повече. Повечето книги по въпроса ги има от мен, включително и оригинали; друг е въпроса дали ги е прочел и осмислил внимателно Качена снимка . Освен това анализът и систематизацията чрез триграмите и "5-те елемента" или "5-те стихии" (У-Син) го има не само в Ба-Гуа-Джан, но също и в Тай-Дзи-Цюан, Син-И-Цюан, Удан-Пай, Лю-Хъ-Ба-Фа-Цюан и други традиционни стилове на Кунг-Фу, а също и в Ци-Гун/Ней-Гун.

2. Това е вярно, но инструкторите за които говоря са учили или продължават да учат от китайски майстори. Нека не изпадаме в положението на онзи "майстор", известен в нашите среди като "Катъка" (в момента е зам. пр-л на БФУШУ), чийто ученици твърдяха, че бил единствения, който имал право да преподава Тай-Дзи-Цюан в България - това е смешно/трагикомично и ми прилича на антиреклама! Качена снимка

#153 AngelZ

AngelZ
  • Дао
  • 393 мнения

Публикувано: 20 август 2012 - 08:46

2. Това е вярно, но инструкторите за които говоря са учили или продължават да учат от китайски майстори. Нека не изпадаме в положението на онзи "майстор", известен в нашите среди като "Катъка" (в момента е зам. пр-л на БФУШУ), чийто ученици твърдяха, че бил единствения, който имал право да преподава Тай-Дзи-Цюан в България - това е смешно/трагикомично и ми прилича на антиреклама! Качена снимка

Да учиш от КИТАЙСКИ МАЙСТОР все още не е никаква гаранция, на какво ще се научиш...отделен и въпроса той какво иска да те научи...ако ме разбираш правилно....а те китайските майстори си умират да предадат тайните си знания на "бели дяволи" от микроскопичната БГ...просто сън не спят.
..предлагам да престанем в тая посока....

Това мнение е редактирано от AngelZ: 20 август 2012 - 08:49

#154 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 20 август 2012 - 13:58

Да учиш от КИТАЙСКИ МАЙСТОР все още не е никаква гаранция, на какво ще се научиш...отделен и въпроса той какво иска да те научи...ако ме разбираш правилно....а те китайските майстори си умират да предадат тайните си знания на "бели дяволи" от микроскопичната БГ...просто сън не спят.
..предлагам да престанем в тая посока....

Ролята на учителя е да ти зададе правилната посока и метод (истинският Учител дава най-важните ключови неща още в първия урок, при това с невербална комуникация [безсловестно директно предаване; знам, че на японски звучи като Гин Шин Ден Шин - букв. "От мой мозък в твой мозък" и се твърди, че е древна тибетска техника] Качена снимка Качена снимка ); останалата "черна работа" е задачата на ученика; всекидневен труд, себеотдаване, воля и упорство в ученето! Нарича се Кунг-Фу (букв. "Време изразходвано за постигане на майсторство") и не се налива в главата с фуния, както си го представят някои адепти. Това е трудна задача по принцип и зависи от нивото на интелигентност на ученика, двигателна култура, талант, мотивация и твърда воля за напредък (99% обаче е тежък труд над себе си). Проблемът на повечето практикуващи е, че ги мързи, не дават всичко от себе си и искат всичко наготово; за това и резултатите са посредствени! Качена снимка Качена снимка Качена снимка

Това мнение е редактирано от Доктора: 20 август 2012 - 14:06

• shadowseeker харесва това

#155 AngelZ

AngelZ
  • Дао
  • 393 мнения

Публикувано: 20 август 2012 - 16:22

Ролята на учителя е да ти зададе правилната посока и метод (истинският Учител дава най-важните ключови неща още в първия урок, при това с невербална комуникация [безсловестно директно предаване; знам, че на японски звучи като Гин Шин Ден Шин - букв. "От мой мозък в твой мозък" и се твърди, че е древна тибетска техника] Качена снимка Качена снимка ); останалата "черна работа" е задачата на ученика; всекидневен труд, себеотдаване, воля и упорство в ученето! Нарича се Кунг-Фу (букв. "Време изразходвано за постигане на майсторство") и не се налива в главата с фуния, както си го представят някои адепти. Това е трудна задача по принцип и зависи от нивото на интелигентност на ученика, двигателна култура, талант, мотивация и твърда воля за напредък (99% обаче е тежък труд над себе си). Проблемът на повечето практикуващи е, че ги мързи, не дават всичко от себе си и искат всичко наготово; за това и резултатите са посредствени! Качена снимка Качена снимка Качена снимка

Разбира се, това звучи много романтично и е по принцип вярно, но всъщност грозната действителност и детайлите са съвсем различни..
.....основният проблем ако се загледаме малко по-навътре е, че на пазара се продава менте 99%...колкото и мерак да има ученикът и какъвто и гений и да е просто работата не става щото и даскала му не може нищо /освен големите приказки де/...да не говорим, че и 90% от учениците са освободени от физическо и като цяло са с много погрешни очаквания от ТАЙЧИ....и тн и тн...

ПП. сега да не помисли някой, че ние цъфтим и връзваме, но като цяло не се притесняваме да експериментираме...както знаеш

#156 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 20 август 2012 - 19:10

Изпуснал си ключовата фраза, че става въпрос за "истинския Учител". Така-а; сега понеже не обичам празното и чисто теоретично философстване ще кажа нещо от личен опит. Поради редица особености и специфика, както и негласната забрана на бойните изкуства преди 1989 г., навремето разбрах, че един учител не би могъл да ми даде цялостно познание, а и такива просто нямаше в България. Поради тази причина съм работил с множество учители и инструктори (около 15 са; ето част от тях тук: http://www.facebook....39571744&type=3) в различни бойни изкуства и съм взимал от всеки това, което ми беше необходимо за практиката. Учил съм и от други, "задочно" така да се каже, понеже не съм имал възможност да пътувам по целия свят, а и не съм толкова богат за да си го позволя. Така за мен през годините си сглобих една по-цялостна картина за традиционните бойни изкуства и открих стиловете на Кунг-Фу, които са подходящи точно за мен и отговарят на моята натура. Дори само това е доста трудно постижимо за повечето практикуващи; особено тези които се лутат насам-натам в морето от стилове и школи. Казах го по-горе и пак ще го подчертая УЧИТЕЛЯ Е САМО ПОКАЗАЛЕЦ, А УЧЕНИКЪТ ВЪРШИ ЦЯЛАТА ОСТАНАЛА РАБОТА ПО СОБСТВЕНОТО СИ ИЗГРАЖДАНЕ. Всичко друго е трала-ла и губене на време. Виждам, че критикуваш предимно учителите, аз пък съм на обратното мнение и съм доста по-критичен пък към учениците! Имам специално мнение за преподаването на бойни изкуства и какви методи трябва да се прилагат и то е подкрепено отново от личен опит като преподавател и активно практикуващ (започнал съм да ги преподавам след 8 години практика през далечната 1978 г. и така до днес). Общо взето дългогодишната ми практика показва, че на 100 души практикуващи само един или двама зацепват нещата, колкото и да им се наливат знания в главите и да се "дялкат" по залите или в парковете. Просто "от всяко дърво свирка не става"....... Има и още нещо; по принцип без учител в бойните изкуства е почти невъзможно да напредне човек, но въпреки това в историята на бойните изкуства са отбелязани върховни майстори, които са се развивали и без учител. Това само по себе си е удивително и даже граничи с мистиката. Според мен е било възможно поради два основни фактора: изключителен талант и природни умения и "хранителната среда" на епохата, в която са живели. През средновековието това са били едни почти непрекъснати войни и хората е нямало просто как да оцелеят по друг начин освен чрез бойните изкуства. Качена снимка Качена снимка Качена снимка

Това мнение е редактирано от Доктора: 20 август 2012 - 20:56

#157 AngelZ

AngelZ
  • Дао
  • 393 мнения

Публикувано: 20 август 2012 - 20:41

Изпуснал си ключовата фраза, че става въпрос за "истинския Учител". Така-а; сега понеже не обичам празното и чисто теоретично философстване ще кажа нещо от личен опит. Поради редица особености и специфика, както и негласната забрана на бойните изкуства преди 1989 г., навремето разбрах, че един учител не би могъл да ми даде цялостно познание, а и такива просто нямаше в България. Поради тази причина съм работил с множество учители и инструктори (около 15 са; ето част от тях тук: http://www.facebook....39571744&type=3) в различни бойни изкуства и съм взимал от всеки това, което ми беше необходимо за практиката. Учил съм и от други, "задочно" така да се каже, понеже не съм имал възможност да пътувам по целия свят, а и не съм толкова богат за да си го позволя. Така за мен през годините си сглобих една по-цялостна картина за традиционните бойни изкуства и открих стиловете на Кунг-Фу, които са точно за мен и отговарят на моята натура. Дори само това е доста трудно постижимо за повечето практикуващи; особено тези които се лутат насам-натам в морето от стилове и школи. Виждам, че критикуваш предимно учителите, аз пък съм на обратното мнение и съм доста по-критичен пък към учениците! Имам специално мнение за преподаването на бойни изкуства и какви методи трябва да се прилагат и то е подкрепено отново от личен опит като преподавател и активно практикуващ (започнал съм да ги преподавам след 8 години практика през далечната 1978 г. та до днес). Има и още нещо; по принцип без учител в бойните изкуства е почти невъзможно да напредне човек, но въпреки това в историята на бойните изкуства са отбелязани върховни майстори, които са се развивали без учител. Това само по себе си е удивително. Според мен е било възможно поради два основни фактора: изключителен талант и природни умения и "хранителната среда" на епохата, в която са живели. През средновековието това са били едни почти непрекъснати войни и хората е нямало просто как да оцелеят по друг начин. Качена снимка Качена снимка Качена снимка

да Док става въпрос за "истински учител" а не за ИНКАСАТОР, покажи ми някой...
....разбира се, сигурно историята ти е интересна и с достатъчно "съспенс" и поуки.......но да не досаждаме на аудиторията.....изкуството се предава лично от учител на ученик...понякога учителя не си намира ученик....много ученици не си намират учители....няма правило...няма норма...

не ми се продължава този разговор....резултатите са налице.....митомани и откровенни откачалки са запълнили нишата....който има очи вижда...

аре чао и внимавай с нашия край ........с. Каснаково, Клокотница, Хасково, Димитровград и тн и тн....в Тракия нищо не е такова каквото изглежда...извора на Нимфите да не се окаже турски геран...да се беше разходил до селището между с Крум и Ябълково / на 5 км от Каснаково/ едно от най-древните на балканите...преди 5-6 години го намериха като правиха пътя Ябълково Крум Димитровград...що нещо изкопаха....ма като се видим ще ти разправям....можеше да те пратя и на хълма на с. Сталево да видиш от къде Иван Асен е наблюдавал битката...

#158 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 21 август 2012 - 17:58

да Док става въпрос за "истински учител" а не за ИНКАСАТОР, покажи ми някой...
....

Щом работата е опряла до това някой да ти ги показва поименно и да се аргументира, значи нещата са много зле, каквото и да значи това!........Качена снимка Ама защо пък да не ти ги покажа; ето някои от тях: http://www.facebook....9571744&type=3
Повечето разбира се вече не са между живите, но някои са наши съвременници и доскоро можеше да се учи от тях! Други имат достойни ученици, които продължават да преподават на същото или даже и на по-високо ниво; който търси намира! Когато има желание, ще се намери и начин, а "инкасаторите" са от друга по-комерсиализирана аудитория! Качена снимка

Това мнение е редактирано от Доктора: 21 август 2012 - 18:04

#159 AngelZ

AngelZ
  • Дао
  • 393 мнения

Публикувано: 21 август 2012 - 19:22

Щом работата е опряла до това някой да ти ги показва поименно и да се аргументира, значи нещата са много зле, каквото и да значи това!........Качена снимка Ама защо пък да не ти ги покажа; ето някои от тях: http://www.facebook....9571744&type=3
Повечето разбира се вече не са между живите, но някои са наши съвременници и доскоро можеше да се учи от тях! Други имат достойни ученици, които продължават да преподават на същото или даже и на по-високо ниво; който търси намира! Когато има желание, ще се намери и начин, а "инкасаторите" са от друга по-комерсиализирана аудитория! Качена снимка

Док, дай да спрем а?.....

Това мнение е редактирано от AngelZ: 21 август 2012 - 19:25

#160 Pei Jun_

Pei Jun_
  • Гости

Публикувано: 21 август 2012 - 20:15

Напълно съм съгласен, а присъщата митология съпътстваща този род стилове допълнително подпомага за успеха на шарлатаните. Започвам да си мисля, че истинската методика на преподаване вече е загубена или е така дълбоко засекретена, че е почти невъзможно да се добереш до нещо стойностно. Освен това традицията си е традиция, но едно стойностно БИ трябва да се развива и да е адекватно със съвремената действителност (каквото и да означава това)Качена снимка

Док, дай да спрем а?.....

Дока, спрете наистина, че Ангел е от нашия край....Качена снимка Качена снимка Качена снимка