Към съдържанието

Снимка
- - - - -

За блокирането изобщо,и специално в Айкидо

• Please log in to reply
В темата има 164 мнения

#21 Асен Г

Асен Г

Развратно малко мече:)!

• Дао
  • 1103 мнения
  • БИ:Кайлиндо, Кибацуме-рю и Смаша
  • Предишен прякор: Cocolino

Публикувано: 25 ноември 2004 - 10:36

При положение, че има хора  които нанасят по 10 удара в секунда че и повече, за какво изместване говорим?

Без да вземам отношение към темата-10 удара в секунда? :wooow: Имаш ли видео? Много искам да го видя това, казвам ти! :D
Портал за фехтовка!
"Power comes from the end of a gun."-Eldridge Cleaver

#22 Dragony

Dragony

KISS

• Дао
  • 315 мнения
  • От:София
  • БИ:Kali / FMA, EHF

Публикувано: 25 ноември 2004 - 11:09

Без да вземам отношение към темата-10 удара в секунда? :wooow: Имаш ли видео? Много искам да го видя това, казвам ти! :D

<{POST_SNAPBACK}>

Асенка, имам филмчета по Винг Чун в които ясно се виждат по 4-5 чисти удара в секунда, но чак 10.. Хмм, при това ударите са срещу противник изваден от равновесие и неспособен да се защитава, било с блок, било с отместване на тялото.
Аз водя по реките на кръвта ви
победите на вашите безсмъртия..

#23 Асен Г

Асен Г

• Дао
  • 1103 мнения

Публикувано: 25 ноември 2004 - 11:12

Цветане, разликата от 100-150% (между 4-5 или 10 удара:) ) все пак е значителна, не мислиш ли?:)
Портал за фехтовка!

#24 valsodar

valsodar

Скучаещ Дразнител

• Дао
  • 1139 мнения
  • От:село София
  • БИ:Ай Чао, Джит-Кам-Го, MMS, SMS и ... SOS

Публикувано: 25 ноември 2004 - 11:16

Цветане, разликата от 100-150% (между 4-5 или 10 удара:) ) все пак е значителна, не мислиш ли?:)

<{POST_SNAPBACK}>

Интересно ми е, дали при една подобна скорострелна атака, при едно лекинко изместване на противника ударите няма да попадат във въздуха?
Чела Маца книжки, как да трепе безконтактно мишки !

#25 Dragony

Dragony

KISS

• Дао
  • 315 мнения

Публикувано: 25 ноември 2004 - 13:25

Асенка, разликата е значителна, затова и аз се чудя, дали е възможно чак 10. Може би някой много-много-много майстор :D
При примерите които описах ударите бяха, чак когато противника нямаше възможност да се защитава адекватно, едва ли могат да се направят в друг случай, защото блок на дори един от тях би прекъснал серията или отместване би я обезсмислило..

#26 Alcek_

Alcek_
  • Гости

Публикувано: 25 ноември 2004 - 14:11

Valsodare, при време от момента на виждане на пролуката до поразяването и от 0,4 секунди /разстоянието е колкото за прав юмручен удар с вкарване на рамото/, което дори аматьор като мен реализира, вероятността "лекинкото" ти изместване да позакъснее е доста голяма.
Dragony, блок на един от ударите в серията МОЖЕ БИ ще я прекъсне, съгласен съм. Ти би ли заложил здравината на лицевите си кости на "може би"? С отместването е същото.
Има един мач на Вандерлей Силва, сигурен съм че повечето от вас са го гледали. Май беше на УФЦ, и Силва го нокаутираха точно със скорострелна серия прави в главата, въпреки че е много добър професионалист.

#27 Асен Г

Асен Г

• Дао
  • 1103 мнения

Публикувано: 25 ноември 2004 - 20:59

Цветане, стига бе! Защо не мсетнеш при 10 удара в секунда каква трябва да е скоростта на удара? Световният рекорд е 8,3 удара в секунда! Точно затова помолих Алцек за видео-любопитно ми беше откъде ще го вземе. Впрочем, и с монтаж може да се постигне, ама нали не ни е това целта?:up:
Хайде да си представим, че срещу нас иде такъв "шквал" от тупаници. Нека да са "само" 5 в секунда, това означава под 0,1 секунди за защита от всеки от тях, можете да го сметнете и сами. Представихте ли си? Сега ми кажете какъв е шанса да не изпуснете нито един и по-точно какъв е шанса да отбиете всички след първия? А ако стоиш на място, за да не ти "пострадат лицевите кости", трябва да отбиеш всички, защото човек, който може да удря толкова бързо, вероятно ще приключи боя с две попадения най-много.
Изключения:
1) Блокът вади противника от равновесие. Трудно, но пък приятно-ако стане.
2) Блокът поврежда удрящата ръка. Идва призракът на сенсей Итосу и те потупва по рамото.
3) Насрещният ти удар решава боя. Идва Брус Ли и казва на Итосу нещо като "видя ли, а ти спореше!"
4) Отместването принуждава противника да прекъсне серията, най-малкото за да започне нова. Ако се комбинира с блок или удар, виж точки 1-3. Ако не е достатъчно бързо и пропуснеш удар, поне имаш шанс да не е достатъчно точен или от оптималната дистанция-ако стоиш на място, също има такъв шанс, но е по-малък...
Точка 5)-ядеш дървото-няма да я споменавме, освен за да кажем, че след това можеш да разправяш, че със Силва сте "колеги по съдба".
И в крайна сметка, да цитирам Марк Мак Йънг (ненапразно му превеждах статиите :wooow: )-"Това е твоята кръв!"
Или иначе казано, избираш сам, а ако си сбъркал, ще си понесеш последствията...

А за да цитирам и себе си:)-"Ако бъркам, моля, не ме бийте, а ме научете!" :up:
Е, това беше от мен. Чакам критиката на по-опитните! :up:

Това мнение е редактирано от Асен Г: 25 ноември 2004 - 21:48

Портал за фехтовка!

#28 Dragony

Dragony

KISS

• Дао
  • 315 мнения

Публикувано: 26 ноември 2004 - 12:44

Асенка, май не усещаш иронията в думите ми. :)

#29 Асен Г

Асен Г

• Дао
  • 1103 мнения

Публикувано: 26 ноември 2004 - 13:09

Иронията е хубаво нещо :P . А как се прекъсва серия с успешен блок (извън изброените от мен начини :chinese: ) ще кажеш ли?:)

Това мнение е редактирано от Асен Г: 26 ноември 2004 - 13:11

Портал за фехтовка!

#30 BatGojko_

BatGojko_
  • Гости

Публикувано: 26 ноември 2004 - 14:34

Целта на меките блокове е да контролират крайниците на противника. ако се приложи мек блок с натиск от вън навътре се получава притискане на едната ръка към другата, а това неминуемо промена "онази скоростна серия" за която говорите. И понеже венага някой ще ми каже, че удари с такава скорост се спират трудно... на това ще отговоря предварително, че не мога да ви помогна с никакъв съвет за удар, който нито можете да спрете, нито да избегнете - приемете го, такъв удар шросто ще ви удари (просто се молете да не е достатъчно силен, за да ви просне)

Това мнение е редактирано от BatGojko: 26 ноември 2004 - 14:34

#31 Bersek_

Bersek_
  • Гости

Публикувано: 26 ноември 2004 - 15:41

А и блоковете са им както се очаква - да отклонят удара (той се плъзва), не да му се противопоставят директно (това не ми прилича на блок). Може и да греша, нека ме поправят тези, които са наясно.
А удар с крак как се блокира? Според мен е най-добре да се дръпнеш, стига да успееш.

<{POST_SNAPBACK}>

Ударът се плъзва - мек блок.
Противопоставят се директно на удара - твърд блок или може би подложка :)
Ударите с крак се блокират по същия начин, както ударите с ръце, ама от крака боли повече, ударите са по силни, тежки и стигат по-далече...

#32 Dragony

Dragony

KISS

• Дао
  • 315 мнения

Публикувано: 26 ноември 2004 - 16:03

Бат' Гойко ми взе думите от клавиатурата :) Блок отвън навътре нарушава цялата серия..

#33 MORIHEI4O

MORIHEI4O
  • Дао
  • 124 мнения

Публикувано: 03 декември 2004 - 15:14

Благодаря на всички за мненията.До тук си правя извод ,че би могло да е подходящо да комбинирам блок и изместване на тялото.А иначе след като се занимавам с АЙКИДО ,то при мен опита за минаване в страни от линията на атаката си е задължителен(и дано да е успешен).

А иначе някои от вас май забравят следните неща:
1)Ударът с крак е по-силен и стига по-далече но е по бавен! та сигурно и по-лесно ще се отместя (макар ,че някакъв маистор на семинар казл на българският си спаринг партньор:
-Аз рита ,ти блокира ОК?
-ОК.
УДАРЪТ ВЛИЗА
-Аз рита,ти блокира ОК?РАЗБРА?
-ОК!
УДАРЪТ ВЛИЗА
-ОК.Ритай!
УДАРЪТ ВЛИЗА
-АМА КАК ДА БЛОКИРАМ КАТО НИЩО НЕ ВИЖДАМ?)
2)След блок и минаване в страни не чакаме втори удар а контраатакуваме,я с удар ,я хвърляне (ириминаге) ,я...
Всъност в АЙКИДО самото минаване в страни е начало на контраатаката!
3)А какво мислите за минаваде назад и в страни(полутенкан),или за минаваде назад и в страни с блок?Като че ли се печели време и пространство макар ,че от всяка защита произлиза и контраатаката.
По-лошото от това да НЕ СИ информиран
е да НЕ СИ ,но да мислиш,че СИ! -MORIHEI4O

http://www.dveri.bg/

http://www.pravoslavieto.com/

#34 Bersek_

Bersek_
  • Гости

Публикувано: 03 декември 2004 - 15:31

Благодаря на всички за мненията.До тук си правя извод ,че би могло да е подходящо да комбинирам блок и изместване на тялото.А иначе след като се занимавам с АЙКИДО ,то при мен опита за минаване в страни от линията на атаката си е задължителен(и дано да е успешен).

<{POST_SNAPBACK}>

Често нямаш време за изместване на тялото, по-скоро се използва ротация, най-малкото е много по-бързо!

#35 MORIHEI4O

MORIHEI4O
  • Дао
  • 124 мнения

Публикувано: 03 декември 2004 - 17:12

Точно ротация-тенкан имам в предвид.
По-лошото от това да НЕ СИ информиран
е да НЕ СИ ,но да мислиш,че СИ! -MORIHEI4O

http://www.dveri.bg/

http://www.pravoslavieto.com/

#36 Alcek_

Alcek_
  • Гости

Публикувано: 03 декември 2004 - 21:17

Тенканът на място е доста по-добър вариант, тъй като практически нямаш изместване на центъра на тежестта, и въпреки това си се плъзнал в страни. И тенканът, и иримито обаче изискват мощна и явна атака, което няма да ти се случва често. Не бива да се забравя, че тези премествания се предхождат от блок или меко отвеждане на атаката. Проблемът на повечето занимаващи се с айкидо според мен е точно първата фаза, а именно тя е решаващата. За да се справиш успешно трябва да си наясно с удара и блока, тенканите и иримитата идват после.

Това мнение е редактирано от Alcek: 03 декември 2004 - 21:22

#37 Bersek_

Bersek_
  • Гости

Публикувано: 03 декември 2004 - 22:47

...тенканите и иримитата идват после.

<{POST_SNAPBACK}>

И става доста интересно... :yin-yang:

#38 Malicious_

Malicious_
  • Гости

Публикувано: 05 декември 2004 - 19:21

-ОК.Ритай!
УДАРЪТ ВЛИЗА
-АМА КАК ДА БЛОКИРАМ КАТО НИЩО НЕ ВИЖДАМ?)

<{POST_SNAPBACK}>

Ами за да ги виждате тренирайте и удари ( и ритници )

2)След блок и минаване в страни не чакаме втори удар а контраатакуваме,я с удар ,я хвърляне (ириминаге) ,я...

<{POST_SNAPBACK}>

Ако противника ти е такъв , че да му "чакаш" втория удар въобще не си заслужава да влизаш в конфликт :wooow: - няма да ти е интересно.

3)А какво мислите за минаваде назад и в страни(полутенкан),или за минаваде назад и в страни с блок?Като че ли се печели време и пространство макар ,че от всяка защита произлиза и контраатаката.

<{POST_SNAPBACK}>

Ще спечелиш време и ще направиш дистанцията между двамата такава ,че да е невъзможна контраатаката.

#39 MeTaLoN_

MeTaLoN_
  • Гости

Публикувано: 07 декември 2004 - 13:25

опаа ко стаа тука ве ..... :wooow: ам лудница .... блоковете не ми харесват но като стане напечено няма как. както и да е. по-добре е да си с тайминг и да му минеш отстрани ако атаката е силна. за целта ти трябва добро уке защото "симулацията" няма да се получи. или избор 2 - тренирай само блокове доста време и дисциплира рабира се ... къде без нея :) успех!

#40 огър

огър
  • Дао
  • 35 мнения
  • БИ:...

Публикувано: 11 декември 2005 - 23:46

Блокове в Айкидо няма, има отвеждане.Блокът съответства на груба ,ударна сила ,а тя  е нехарактерна за Айкидо.Друг аналог на блока е поемането на удара със залеване със уке ,и последващо връщане на силата на партнера оратно към него(коку наге)Който не е съгласен да си каже .Няма да си трае я! :P
Много здраве и късмет от ОГЪРА !??!