Към съдържанието

Снимка
- - - - -

За блокирането изобщо,и специално в Айкидо

• Please log in to reply
В темата има 164 мнения

#41 марто_мастьра

марто_мастьра
  • Дао
  • 82 мнения

Публикувано: 12 декември 2005 - 14:49

Съгласен съм с огър(браво Сашо) :yin-yang:
Self-improvement is masturbation. Now self-destruction…

#42 popai_

popai_
  • Гости

Публикувано: 12 декември 2005 - 22:44

Друг аналог на блока е поемането на удара със залеване със уке ,и последващо връщане на силата на партнера оратно към него(коку наге)Който не е съгласен да си каже .Няма да си трае я!

Абе........ аз не че си трая :D  ама ми стана интересно..... :D  Туй кокю нагето блок ли го наричаш?!?!?!?!?!?
Тук има доста  :D за новогодишната нощ!!!
Така че, много моля огър/а пък ако иска и марто_мастьра може да му помага/ да ми ... разцъка.... тая далаверка....

Това мнение е редактирано от popai: 12 декември 2005 - 22:45

#43 огър

огър
  • Дао
  • 35 мнения
  • БИ:...

Публикувано: 15 декември 2005 - 03:03

Попай ,не че не се заяждаш ,но да :up: , това което трябваше да напиша в скобите е : ( при кокю наге например ).И както сам си се досетил :Друг аналог на блока е ПОЕМАНЕТО на удара със ЗАЛЕПВАНЕ за уке , както съм го и написал,А написал съм също , че смятам че в Айкидо няма блок. Това е което аз лично мисля( от време на време ми се случва  да мисля :chinese:"Вервайте ми" :cool: )!
Да си ми жив и здрав и все така Наблюдателен! :blink:

Много здраве и късмет от ОГЪРА !??!

#44 kidwon_

kidwon_
  • Гости

Публикувано: 07 юни 2007 - 22:03

........А удар с крак как се блокира? Според мен е най-добре да се дръпнеш, стига да успееш.

Не съм много съгласен с теб!
Идеята на блока е не само да се защитиш, но и да си осигуриш контратака иначе за какво цялото това разнообразие от защитни техники ! Отскачайки пасивно назад губиш напълно тази възможност и отново предоставяш инициативата на противника си! В някои бойни изкуства това си е противопоказателно!

......За ритници абсолютно подкрепям идеята за отместването. Специално за случая с искърските говеда :) : хвърлали са ме на 2 метра назад с преден ритник (мае гери) през доста як блок....

Извини ме малко съм зле с терминологията, този ритник висок ли е или е някъде в коремната област!
Но какъвто и да е поне на теория, виждал съм го и на практика, говоря най-вече за реакцията, блока да атакува нервните окончания на крака. Всъщност говоря за разбиване на удара, т.е. контра атака върху крайника.

Това мнение е редактирано от kidwon: 07 юни 2007 - 22:12

#45 pv

pv

информационен затъмнител

• Милиционер
  • 1661 мнения
  • От:Неизвестно
  • БИ:Free stick fighting, DBMA

Публикувано: 07 юни 2007 - 22:55

Дистракшъните са хубаво нещо, но не винаги сработват.
Идеята на отдръпването или изчерпването е да запълниш образувалата се пролука след подминаването ти от ритащия със засиления към теб крак.Въпрос на тайминг и добра преценка + натренираност.Върши много добра работа с/у силни и тежки ритачи.

#46 Metala_

Metala_
  • Гости

Публикувано: 08 юни 2007 - 02:12

На практика отместване от линия на атаката в "правилната" посока е трудно, дори и невъзможно срещу бърз противник в средна и близка дистанция. Това се вижда по демонстрации, но...
На практика тази тема води до разсъждения относно основните концепции на боя. Всеки практик може да сподели колко блока с отместване от линия на атаката е успял да приложи в такава дистанция.
Едва ли в ортодоксалното айкидо се прилага такъв визуален метод. Но това не е обект на обсъждане само в айкидо, а във всяко едно БИ.
В темата "Откъде идва силата на удара" Thai е описал последователността на мускулните групи, които синхронизирано участват в този процес. Моето виждане е, че при отвеждане на силата на противников удар, отново действа подобна последователност - по обратен ред. От там следва и изместване на позицията относно линията на атаката. Звучи простичко наистина, но практически изисква повече работа, отколкото отработването на добър удар.

#47 IYI Khan Tangra

IYI Khan Tangra

малко луд

• Дао
  • 438 мнения
  • От:Бургас
  • БИ:Българско Бойно Умение

Публикувано: 08 юни 2007 - 06:54

варианти има много. Можеш да издебнеш и да вкараш удар с крак, точно опонента като наближава и влезе в дистанция. Тогава той няма да има време да го избягва, а напротив. Ще трябва да блокира ако може.

Друг вариант удара с крак да е в комбинация след удари с ръце. Тогава също трудно ще се бяга.

Бтв като подскачаш 10-20 мин в спаринг, после предпочиташ да си стоиш и да те удрят, отколкото да се местиш като шевна машина.

Разбира се хубаво е да се тренира и блок и избягване, за да си имаш повече средства за противодействие. А за всяко си има време и място. Но универсални решения няма.

към ПВ, да кикбоксьорите например имат силен удар и като ритат ритника продължава. Някои обаче ритат и после прибират (аз съм така), и тогава празнината много бързо се запълва. Тя е по-скоро в момента като ритнеш (и съвсем малко след него), си уязвим, но после ако можеш да прибереш бързо, няма проблеми.

На практика отместване от линия на атаката в "правилната" посока е трудно, дори и невъзможно срещу бърз противник в средна и близка дистанция.

На практика може и да не е възможно, но пък на теория си е възможно, така че къде е проблема !? :wooow:
"Умението да бъдем живи изобщо не е лесна работа, обаче мъката си струва"

#48 pv

pv

информационен затъмнител

• Милиционер
  • 1661 мнения
  • От:Неизвестно
  • БИ:Free stick fighting, DBMA

Публикувано: 08 юни 2007 - 10:13

Прав си.
Както се каза по-горе, универсално решение няма :)
Камшичния ритник е малко по-слаб от минаващия и блоковете тогава влизат в употреба.Говорех за тежки и силни ритници в предния си пост, но както неведнъж сме стигали до този извод :) -действа се според ситуацията.

#49 Metala_

Metala_
  • Гости

Публикувано: 08 юни 2007 - 10:32

На практика може и да не е възможно, но пък на теория си е възможно, така че къде е проблема !? :wooow:

Проблемът е, че при практикуването на някои БИ липсва една брънка от съответната практика, която е заложена в концепцията на боя за този стил. Това е влизането в контакт и последстващото пренасочване на сила и промяна на позиция. Отработването на това прави и практически възможна адекватната промяна на позицията спрямо линията на атаката.
Едва ли ще мога да цитирам точно, но в много източници се казва, че промяната на позицията води до промяна на дланта /ударната техника/ и промяната на дланта води до промяна на позицията /защита с отвеждане на сила/

Конкретно по темата, момчето задава въпрос относно Айкидо който е свързан с втората част. Това което съм виждал по Айкидо демонстрации е визуално отместване встрани от линията на атаката и едва тогава се прилагат отвеждания на сила. Ето това е почти невъзможно на практика по моето скромно мнение, но на демонстрации става/видимо е за зрителите или учениците/. При добър във финтове противник, най-често се допуска грешка в промяната на позицията.

За мен тази тема е много по-обща и обхваща не само Айкидо и е интересно какви са концепциите на различните БИ.

#50 valsodar

valsodar

Скучаещ Дразнител

• Дао
  • 1139 мнения
  • От:село София
  • БИ:Ай Чао, Джит-Кам-Го, MMS, SMS и ... SOS

Публикувано: 08 юни 2007 - 12:07

Преди време сенсеят ми маза: "Не разчитайте на това ,че с блок просто ще поместите удара ,и така ще се предпазите! Винаги минавайте встрани от линията на атаката!" [/color]

Че то това си е общовалидна истина - не трябва да си там където те търсят !
Демек, не стой на линията на атаката, че ще си го отнесеш като куцо пиле домат ! ;D

Вече е друг въпрос , кой е успял чрез достатъчно тренировки да го сведе до безусловен рефлекс.
А в основата на това си е добрия крачен маньовър и бдителността.
Чела Маца книжки, как да трепе безконтактно мишки !

#51 IYI Khan Tangra

IYI Khan Tangra

малко луд

• Дао
  • 438 мнения

Публикувано: 08 юни 2007 - 17:05

Mетала, брънка от съответната практика може и да липсва, но хората им харесва и си тренират заради теорията. Няма да стават хамали, я.

А и не мога да разбера за какъв противник с финтове ми говориш. В айкидо финтове няма, следователно и по принцип няма. Финтовете са само в болното въображение на някои хора (и в моето), а също и тук таме в хамалските боища :up:

#52 Metala_

Metala_
  • Гости

Публикувано: 08 юни 2007 - 17:30

"В айкидо финтове няма, следователно и по принцип няма."
Не съм сигурен в следователното.
Има всякакви противници. Някои от тях използват финтове. В концепцията на всяка една бойна система обикновено се включва защита спрямо произволен противник, независим че в дадената система финтовете може да са изключени или приети като грешна практика.
Отново стигаме до теорията на системата и прилагането и на практика.
Това, че на някой му харесва да тренира само заради теорията или философията е отделен въпрос и не ми се пише относно това.

#53 BoTi™_

BoTi™_
  • Гости

Публикувано: 09 юни 2007 - 10:06

Ще ме извинята ама 1во Финтовете са едно нещо,блоковете 2ро нещо,а добрият сайд-степ си е абсолютно 3то нещо,сменяне линията на атака 4то нещо.Това са 4различни неща,които си вървят заедно :) а до колко си ги усвоил и можеш да ги прилагаш проблема си е лично твой...Говоря по принцип а не за "Айкидо" ... :up:

#54 Samurai

Samurai

Kenshi

• Дао
  • 575 мнения
  • БИ:Кендо

Публикувано: 09 юни 2007 - 12:37

Ето и един цитат на тази тема макар и от кендо. (Отношението към джигейко Част 1 Сотаро Хонда )

В кендо няма защита заради защитата. Защита се прави ако след това ще се атакува или контраатакува. Правенето на правилна защита позволява веднага да се контраатакува, но това не означава, че трябва да се защитавате само със шинай, трябва коленете ви да са гъвкави за да използвате в защитата както шиная така и придвижването на тялото.

#55 FEDAIN

FEDAIN
  • Дао
  • 67 мнения
  • БИ:мазни борби
  • Предишен прякор: Педаин

Публикувано: 09 юни 2007 - 17:02

Някой си Мусаши след като спечелил към 60 двубоя осъзнал, че това не се дължало на добрата му стратегия(така поне твърди в книгата си може би от скромност) а по скоро поради това че противниците му били слаби или поради късмет.Та той там казва, че за този който е придобил "правилната стратегия" боя срещу един е като бой срещу 10 или на бой на 10 срещу 100 или на 100 срещу 10 000.Та в този смисъл движението на тялото(или блокове с преместване,или работата с крака в бокса) е не просто начин за блокиране ами начин човек да се научи да се движи правилно(на ринг,в някой опикан подлез,улица или където и да е) и така да придобие предимство, независимо от това дали противника е по силен или многоброен.Единствено на движението на тялото може да се изгради стратегията , независимо дали е бокс,кендо или някой от хилядите стилове дето дори и не съм им чувал имената. :) .Що се отнася до айкидо това движение е фундамент и без него нещата не сработват и в най добрия случай се стига до борба.Затова некои айкидоци-мушмороци гледат да се подсигурат с некое и друго стелче я от карате я нещо друго самопрекарвайки се(но това е друга тема). :angrrr: Ирими и тенкан- айки тайсу! - всичко останало е подробности.Когато айки тайсу(движението в пространството спрямо партньора) - се усвои, всички останали въпроси за удари и блокове,чупки,серии от "прави и криви" отпадат от самосебе си.
п.п.
Има ли още някой, който не ме е обладал? Побързайте, че вижте как зее пустият ми анус!

#56 IYI Khan Tangra

IYI Khan Tangra

малко луд

• Дао
  • 438 мнения

Публикувано: 09 юни 2007 - 19:10

Някой си Мусаши след като спечелил към 60 двубоя осъзнал, че това не се дължало на добрата му стратегия(така поне твърди в книгата си може би от скромност) а по скоро поради това че противниците му били слаби или поради късмет.Та той там казва, че за този който е придобил "правилната стратегия" боя срещу един е като бой срещу 10 или на бой на 10 срещу 100 или на 100 срещу 10 000.Та в този смисъл движението на тялото(или блокове с преместване,или работата с крака в бокса) е не просто начин за блокиране ами начин човек да се научи да се движи правилно(на ринг,в някой опикан подлез,улица или където и да е) и така да придобие предимство, независимо от това дали противника е по силен или многоброен.Единствено на движението на тялото може да се изгради стратегията , независимо дали е бокс,кендо или някой от хилядите стилове дето дори и не съм им чувал имената. :) .Що се отнася до айкидо това движение е фундамент и без него нещата не сработват и в най добрия случай се стига до борба.Затова некои айкидоци-мушмороци гледат да се подсигурат с некое и друго стелче я от карате я нещо друго самопрекарвайки се(но това е друга тема). :angrrr: Ирими и тенкан- айки тайсу! - всичко останало е подробности.Когато айки тайсу(движението в пространството спрямо партньора) - се усвои, всички останали въпроси за удари и блокове,чупки,серии от "прави и криви" отпадат от самосебе си.
п.п.

нима твърдиш, че айкидо е единствено ефективно когато стигнем нивото на Мусаши и няма значение дали се бием срещу 10 или 10 000 противника ?!

Освен това, мислиш ли че принципите на бой с катана и с голи ръце съвпадат ? При катаната само едно порязване може да е фатално. Предвид големия риск, опонентите много внимателно влизат в дистанция. Не може да се каже същото за БИ без оръжие. Изобщо да се прави аналогия между бой с мечове и БИ без оръжие е опасна работа (да не го кажа по друг начин).

Друго - мислиш ли, че в айкидо се работи достатъчно за развитието на такъв мощен крачен маньовър - така че айкидоката да може ВИНАГИ да диктува дистанцията ?
Знаеш ли в някои ударни стилове трениращите, какви тичания му дърпат на тренировка, и какви скачания на въже. После от това ставаш свръх пъргав и способен да се движиш. Уви, не съм забелязал подобни тренировки в залите по айкидо, а уж твърдите че движението спрямо опонента е фундамент и му се отдава огромно значение!

:angrrr: Ирими и тенкан- айки тайсу! - всичко останало е подробности.

На това ще отговоря с една мисъл на Дан Колов -
"В съвършенството малки неща няма !"
Тълкуването и е предполагам лесно

Човека се е готвил за всеки противник индивидуално, на всяка конкретна хватка е градил възможните спирания, и възможните капани, така както се играе шах.
Правил го е, въпреки останалите си физически качества. Т.е. трябва да разполагаш с достатъчен арсенал от различни прийоми.

Ако само владееш тенканите, най много да станеш някой бикоборец, и да викаш "ОЛЕ" с червеното парцалче, но не и майстор по БИ.

#57 Iron Fist_

Iron Fist_
  • Гости

Публикувано: 10 юни 2007 - 03:06

Затова некои айкидоци-мушмороци гледат да се подсигурат с некое и друго стелче я от карате я нещо друго самопрекарвайки се...

Когато айки тайсу(движението в пространството спрямо партньора) - се усвои, всички останали въпроси за удари и блокове,чупки,серии от "прави и криви" отпадат от самосебе си.

Световна глупост !

Ти или си прекалил с филмите или с книжките. Връзката с кораба-майка я оставям настрана , защото тя явно е факт :wooow:

Ай ся си представи, че ти се движиш "правилно" в пространството около противника си. Той какво прави? Ами пречи ти. Първо ти спира движението в пространството и го насочва вертикално надолу, после ти спира говора и картината с отпадналите прави и криви. Накрая установява точното ти положение в хоризонталната равнина на пространството с точно изпълнена техника от стила на Стоичков :wooow: След като всичко приключи той има достатъчно време за размисъл в , което установява, че се е самопрекарал :huh1: и затова ти тегли една майна и си отива! :fool:

#58 valsodar

valsodar

Скучаещ Дразнител

• Дао
  • 1139 мнения
  • От:село София
  • БИ:Ай Чао, Джит-Кам-Го, MMS, SMS и ... SOS

Публикувано: 10 юни 2007 - 09:55

Убиеца, леко е преекспонирал лентата, ама и вие доста чевръсто му нарязахте негатива де ! :D

След пряка връзка с кораба майка, да чуем какво ще кажат и от там :P ;D :

Хане, принципите винаги са били едни и същи, независимо дали инструмента ще е твоето тяло или ковано оръжие като продължение на крайниците ти. Все пак катаната се държи с ръце, а не с друго. ;D

Да, с катана се реже далеч по-лесно отколкото с гола ръка, затова са си давали зор хората да усвояват през вековете извличането на метали, металургията, коването и с пот на челото са създали един от най-изящните инструменти на смъртта. Но в ръцете на неукия, си е просто парче добре заточено желязо.

Страх лозето да пази!

Айръне, репликата ти за танцувалната постановка, преминаваща от една равнина в друга, под акомпанимента на стоичковите майни, се очертава да стане христоматиен пример, не спирам да ви се радвам на доброто чувство за хумор. ;D

ПП Днес ще е усмихнат деня ми, мерси за удоволствието да чета. :up: :wink:
Чела Маца книжки, как да трепе безконтактно мишки !

#59 Kita_

Kita_
  • Гости

Публикувано: 23 април 2008 - 19:20

Повечето блокове в айкидо са меки и са много важни защото водят до извеждане на центъра на уке Затова се казва влизане именно чрез блок

#60 Sue

Sue
  • Дао
  • 709 мнения
  • От:Ниските земи
  • БИ:... и йога

Публикувано: 23 април 2008 - 19:59

Това ли имаш предвид под мек блок?

Ударът се плъзва - мек блок.
Противопоставят се директно на удара - твърд блок или може би подложка

Дата: 26.11.2004, 15:41 Bersek
Нищо не разбирам, но го правя добре...