Към съдържанието

- - - - -

Kлубове по тайдзицюан

• Please log in to reply
В темата има 62 мнения

#41 usshu_

usshu_
  • Гости

Публикувано: 17 октомври 2010 - 23:03

Здравейте, търся някой който практикува тайдзи в гр. Плевен Тук няма клуб, най близкият е в Ловеч, но ми идва малко в повечко да пътувам до там.
Благодаря предварително

#42 mitko_varbanov

mitko_varbanov

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 19 мнения

Публикувано: 16 декември 2010 - 15:14

групата на Шън Фей в софия яко някой знае координати да казва

#43 Hjs_

Hjs_
  • Гости

Публикувано: 07 януари 2011 - 11:50

Здравейте, интересува ме, къде в София, може да се тренира Tai Chi в Chen стил? Ако може да изкажете и лични мнения за учителя; дали е добър преподавател, човек, учител ще е много добре. :) Ако знаете и таксата, супер, защото на последното място ми троснаха 70 лв. за 4 тренировки, което според мен е малко прекалено. Благодаря, предварително!

#44 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 10 януари 2011 - 09:56

групата на Шън Фей в софия яко някой знае координати да казва

Можеш да се обадиш на Стоян Гребенаров; тел. 943-7143, 0897/999-001; кажи му, че аз съм ти дал координатите и предай поздрави! Той от време на време ходи и на Дъновистката поляна; там също се упражнява Ба-Гуа, както и при нас в Школа "Златен Дракон" (погледни и групата ни във Фейсбук под същото име или My link) :coffee:

#45 Vrana_

Vrana_
  • Гости

Публикувано: 10 януари 2011 - 19:09

Здравейте, интересува ме, къде в София, може да се тренира Tai Chi в Chen стил? Ако може да изкажете и лични мнения за учителя; дали е добър преподавател, човек, учител ще е много добре. :) Ако знаете и таксата, супер, защото на последното място ми троснаха 70 лв. за 4 тренировки, което според мен е малко прекалено. Благодаря, предварително!

Здравейте,

Имам същите въпроси. Ако някой има желание и търпение, нека да ми изпрати съобщение с такава информация.

Благодаря!

#46 Тихомир Тодоров_

Тихомир Тодоров_
  • Гости

Публикувано: 11 януари 2011 - 10:04

Привет при нас мога да те поканя на уйкенд семинари в Стара Загора по сериозна програма. Това е нещо като задочно обучение виж повече инхформация в сайта ми на СЕМИНАРИ.

#47 mari_pira_

mari_pira_
  • Гости

Публикувано: 18 януари 2011 - 11:12

Ааа, полемика просто няма да има :) Всякакви мнения от типа "ние сме върха, другите са головодници" веднага ще бъдат изтривани. А иначе, за Ездача - в София тай дзи можеш да тренираш на няколко места - при Краси Китаеца, Дориян (Доктора), Георги Деничин, Владимир (Руснака), Стефан, Валери. Може разбира се и при мен :D Ако съм пропуснал някой - сори. Така че, обикаляш, преценяваш кое е добро за теб и почваш :up:

Здравейте, преди 10 години съм се занимавала с Тай чи и бих искала отново да подновя заниманията си, може ли някои да ми даде телефон на Георги Деничин , който ми беше треньор тогава и бих искала да му се обадя!
Благодаря!

Редакция - виж 1 стр. на темата

#48 Bobby

Bobby
  • Дао
  • 52 мнения
  • От:София

Публикувано: 23 януари 2014 - 22:32

В гр. София от 1995г. се преподава Тай Дзи Цюан в Кунфу център Сюангуей от Лао Шъ Валери Иванов, Шъфу Божидар Станчев, Дзяо Шъ Ваня Гашева, Дзяо Шъ Димитър Сотиров, Дзяо Шъ Маря Чиширанова...

http://www.xuangui.c...story.php?SID=3

Центърът е създаден с благословията и съдействието на ГМ Красимир Анастасов Димитров - Китаеца(+), създател на Езотелично Общество "Цин Лун" и председетел на БФУШУТКИК и личен ученик на ГМ Гу Лю Син

#49 ObichamLutenica

ObichamLutenica

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 0 мнения

Публикувано: 06 януари 2015 - 22:21

Здравейте,

От известно време съм решил да започна да се занимавам с БИ отново тъй като преди години тренирах Таекуондо. Насочил съм се към Тайдзицюан тъй като искам по-меко бойно изкуство. Намерих доста школи в София, но ви моля да ме насочите за някоя подходяща за мен. Искам да го практикувам не само за здраве но и за самите бойни умения, но пък от друга страна не искам да се занимавам с опростените стилове. Моля също да ме насочите към по-сериозна школа където няма да ме бавят само и само да ми взимат месечна такса.

Редакция: има два варианта

вар.1.  Пешо да ти каже: "- тази школа е най-добрата , най-яката и ще научиш неща от извора!" (лошото е че Пешо си прави реклма на школата и мрази всички други)

вар.2.  Четеш ,осмисляш информацията и преценяваш.  ( Естествено на място нещата стоят по друг начин)

#50 front

front
  • Дао
  • 309 мнения

Публикувано: 07 януари 2015 - 19:07

За да придобиеш бойни умения трябва да се биеш. За да стане това в школа по БИ, трябва иструкторът да практикува и преподава освен всичко останало и спаринг. Когато говорим за така наречените "по-меки" БИ, това не се среща много често. Обикновено се твърди, че във формите са кодирани приложенията и ти докато циклиш из тях с години някак си бойните умения се просмукват в тебе.

Опростено тайдзи не съм виждал, всичките имат достатъчно много и дълги форми. Отделно разни ключове и други.

Митичният спаринг също не съм го виждал, макар че съм чувал, че го имало. Моят опит с тайдзи беше кратък, към 3 години.

Така че ако си тренирал сериозно таекуондо, най-вероятно нищо няма да се добави към бойните ти умения в повечето школи по тайдзи.

Не казвам, че нищо няма да спечелиш. Има много ценни неща в традиционните школи. Безценни бих казал, ако си на правилното място. Но няма много бойни умения за човек с някакъв опит. Да тренираш БИ не е същото като да се биеш. Дава ти потенциал, но може практиката да е сериозно занемарена в конкретната школа.

В крайна сметка, повечето хора тренират за удоволствие и много от тях не считат за удоволствие да ходят натъртени и насинени или даже потни. И като споменахме за пот, в тайдзи тя обикновено е резултат от стоене в стълб и ниски позиции при формите, така че ако не друго, бедрата ти гарантирано позаякват.

Ще се радвам, ако намериш такава школа и споделиш коя е. Може и на лично съобщение. Аз наистина харесвам тайдзи.

И само да вметна, на много места могат да ти направят някоя демонстрация, да усетиш разни работи. Не се вързвай на статични демонстрации или на такива, където инструкторът е с 30% процента и повече по-тежък и по-силен. Едно от първите неща, на които се научаваш в тайдзи, е стабилност и равновесие. Но да си непомръдваем като скала в някои случаи не е добре. Специално за човек като тебе, идващ от БИ като таекуондо, ключовете на малките стави може да ти дойдат нанагорно, ако леко те напънат. Това също е любима демонстрация, защото боли и ти е гадно и нищо не можеш да направиш. Но и това не е нещо смислено, защото в общия случай тези ключовете не работят, ако си прав и се стегнеш, а и хората, практикуващи тайдзи, имат по-важни неща за трениране от ключове, разбирай форми, та и тия ключове не винаги могат да ги направят както би успял човек от друго БИ. Та такива демонстрации, дето се бутате насам-натам и те вързват на фльонга, не са никакъв критерии за бойни умения. Ако пък ти кажат, че не правят спаринг, щото било много опасно (тия енергии са страшна работа), направо им благодари и си тръгни. Човек с каквито и да било бойни умения все ще съумее да те нашамари приятелски и без да се налага да те хоспитализират след това. Нали затова им викат умения, защото са под контрол.

И като за накрая, лично аз не бих търсил точно бойните умения в една традиционна школа. Има къде по-интересни неща там, пък нищо, че не могат да се бият.

• Борил Караиванов харесва това

#51 Единак

Единак
  • Дао
  • 346 мнения

Публикувано: 08 януари 2015 - 10:10

Здравейте,

От известно време съм решил да започна да се занимавам с БИ отново тъй като преди години тренирах Таекуондо. Насочил съм се към Тайдзицюан тъй като искам по-меко бойно изкуство. Намерих доста школи в София, но ви моля да ме насочите за някоя подходяща за мен. Искам да го практикувам не само за здраве но и за самите бойни умения, но пък от друга страна не искам да се занимавам с опростените стилове. Моля също да ме насочите към по-сериозна школа където няма да ме бавят само и само да ми взимат месечна такса.

Редакция: има два варианта

вар.1.  Пешо да ти каже: "- тази школа е най-добрата , най-яката и ще научиш неща от извора!" (лошото е че Пешо си прави реклма на школата и мрази всички други)

вар.2.  Четеш ,осмисляш информацията и преценяваш.  ( Естествено на място нещата стоят по друг начин)

Истинското Тай Чи е нещо много хубаво, но лошото е че до такова няма къде да се докоснеш още повече в която и да е официална школа. Направо ти казвам - Няма (още повече в тая държава) школа по тай чи в която да се преподава истинско Тай Чи! Това е истината!

Ако си много запален, имаш два варианта:

1. Отиваш в някоя .. що годе прилична школа (разбирай, в която няма енергии, тренират се и други работи освен форми и т.н.), слушаш, гледаш, правиш и четеш от нея между редовете, демек - включваш си и сивото вещество, белким поналучкаш сам къде е ключа за палатката ..

2. Търсиш със свещ, с искра или на тъмно сред хиляди майстори по цял свят да попаднеш на някой истински и после жертваш всичко което си съгласен или не да жертваш за да го накараш да те научи.

Ако питаш мен .. при първия вариант имаш по-голям шанс да попаднеш на истината, но трябва да ти щрака в главата и да си доста критичен към всичко което ти се поднася ...

Школата на Валери и Боби - Сюангуей, предполагам е един вариант за това.

Трябва да знаеш че истинското Тай Чи не е като останалите БИ и НЕ МОЖЕ да бъде прилагано в схватка като всяко друго. Неговите Принципи са съвсем различни и на моменти съвсем противоположни от тези на всички останали БИ, макар че във всяка тай чи школа ще ти кажат и евентуално може да ти продемонстрират обратното, но то е само поради простата причина че не познават истинското Тай Чи.

Именно поради това, масово преподаваното Тай Чи има толкова общо със здравесъхранението, колкото и всяко друго БИ или обикновената гимнастика.

Ако успееш да нацелиш истината в Тай Чи, тогава може да успееш  да си подобриш и здравето наистина. С другото - не се заблуждавай ...

Затова, ако решиш да приложиш нещо от Тай Чи с настройката която имаш от Таекуондо, забрави че ще се получи. Ще излезе по-уродливо и от най-уродливите Тай Чи и Таекуондо. Тай Чи е несъвместимо с каквото и да е друго!

И още нещо - избягвай школите с незнам си кое поколение личен ученик на незнам си кой .. Грандмайстори, шъфу-та и т. н. .. Там обикновено облъчванията са по-силни ... и печалбарството е много явно ...

front, не си прав ..

Колкото си по-стегнат срещу истински тайчист, толкова по-зле за тебе, няма значение дали се отнася за ключ, удар или просто бутане или дърпане ..

.. А за уменията и контрола ... и там не си прав! Фа Дзина затова е Фа Дзин, защото е без контрол. А в Тай Чи НЯМА движение без Фа Дзин! Разбира се, ако имаш някакви дори и минимални умения в нещо имащо общо с истинското Тай Чи ...

#52 front

front
  • Дао
  • 309 мнения

Публикувано: 08 януари 2015 - 11:51

Единак, не съм казал нищо за истинските тайчисти, нали? Струва си малко страдание, за да откриеш истинския тайчист. Но повечето не са такива и ключовете не им се отдават.

Не споделям виждането ти за липсата на контрол при фа дзин. Това да не е ракета на твърдо гориво, палиш и каквото стане. Ако всяко твое движение е фа дзин, което също не мисля, че е така, и нямаш никакъв контрол, се заминал най-късно на третото движение срещу противник с опит. Какво печелиш в бой от нещо, което не можеш да контролираш? Ако с първото движение не решиш боя, което става само при тотално доминиране, се поставяш в изключително неизгодна ситуация. Много ми е трудно да го повярвам, че едно традиционно БИ ще тренира такъв тип стратегия. Ако дори част от приказките за Ян Лучан са верни, как е успял да не нарани никой в толкова много двубои? Явно е имал контрол.

#53 Борил Караиванов

Борил Караиванов
  • Дао
  • 154 мнения

Публикувано: 08 януари 2015 - 13:26

Истинското Тай Чи е …

Извинете, че ви се меся в разговора, но това е нещо, което искрено ме развесели. Мисля да си го сложа в рамка до отговора за смисъла на живота, който според някои е 42. Шегувам се…

Знанието е сила!

#54 Единак

Единак
  • Дао
  • 346 мнения

Публикувано: 08 януари 2015 - 14:13

Единак, не съм казал нищо за истинските тайчисти, нали? Струва си малко страдание, за да откриеш истинския тайчист. Но повечето не са такива и ключовете не им се отдават.

Не споделям виждането ти за липсата на контрол при фа дзин. Това да не е ракета на твърдо гориво, палиш и каквото стане. Ако всяко твое движение е фа дзин, което също не мисля, че е така, и нямаш никакъв контрол, се заминал най-късно на третото движение срещу противник с опит. Какво печелиш в бой от нещо, което не можеш да контролираш? Ако с първото движение не решиш боя, което става само при тотално доминиране, се поставяш в изключително неизгодна ситуация. Много ми е трудно да го повярвам, че едно традиционно БИ ще тренира такъв тип стратегия. Ако дори част от приказките за Ян Лучан са верни, как е успял да не нарани никой в толкова много двубои? Явно е имал контрол.

Амии .. мисля че е точно като ракета на твърдо гориво както се изрази ... Защо?

Защото всяко движение в Тай Чи се състои грубо казано от два основни етапа. Първият се извършва под действие на противника, а вторият - под действие на натрупаното в тялото напрежение от първия етап, което реално е т.нар. Фа Дзин. И понеже целта на крайната фаза е първоначалния пълен релакс, то най-краткия път за достигането му е пълната липса на контрол върху напрегнатостите на тялото. Затова при Фа Дзин няма и не трябва да има контрол!

Фа Дзин не е удар, както погрешно смятат 99% от трениращите. Фа Дзин е "освобождаване". Безцелно при това.

Това че ако те достигне нещо от тялото при този Фа Дзин може да ти строши нещо или да те насини, това изобщо не влиза като цел на фа дзина. Това е само следствие от него.

Затова Фа Дзина си е точно като изстреляна ракета .. Колкото по-яко налита противника, толкова повече гориво й налива и й отваря соплото .. Тежкому като й пресече траекторията ..., а това почти винаги става, защото такава е кинематиката на човешките тела ..

Така че, не бери грижа колко пъти и как ще ти налитат, спазваш ли Принципите всичко си идва на местата.

А Ян Лучан .. не мисля че някой се отървавал от него без синки и разстежения. За да се откаже някой от бой далеч не е нужно да се озове в болничното крило. А пък и не е задължително Фа Дзина да е толкова силен че да го насини. Достатъчно е да му даде достатъчен тласък за да се потроши сам в стената или на земята ...

И .. в Тай Чи няма стремеж за доминиране. Точно обратното. Затова е и различно от всички останали БИ.

За съжаление, това което се практикува в школите не спазва този Принцип и .. затова е и толкова Тай Чи ...

#55 Единак

Единак
  • Дао
  • 346 мнения

Публикувано: 08 януари 2015 - 14:23

Извинете, че ви се меся в разговора, но това е нещо, което искрено ме развесели. Мисля да си го сложа в рамка до отговора за смисъла на живота, който според някои е 42. Шегувам се…

biggrin.png

Позна! Също толкова трудно е да го намериш, колкото и да си отговориш за смисъла на живота ..

И аз се шегувам ...

#56 front

front
  • Дао
  • 309 мнения

Публикувано: 08 януари 2015 - 14:57

Единак

Съгласен съм за Ян Лучан. И както сам спомена, не е задължително фа дзина да е толкова силен. Това е контролът, за който говоря, че можеш да избираш силата му.

А защо не съм съгласен с двата етапа? Защото, първо, сам управляваш тялото си и можеш сам да се местиш в пространството, съответно сам да генерираш сила. И второ, никаква външна сила не бива да влиза в теб. Ако позволиш сила да започне да създава напрежение в тялото ти, достатъчно голяма сила ще те счупи, нарани или ограничи.

Освен това не мисля, че можеш да направиш фа дзин, ако си напрегнат. Точно обратното е, колкото си по-отпуснат, толково по-силен е той, ако решиш да го направиш на скорост. Силата на фа дзина идва от едновременното ускорение на масата на тъканите, които се задвижват из тялото. Колкото повече тъкани участват, толково повече сила. Колкото си по-малко напрегнат, толкова повече мускулна тъкан се задвижва от импулса. Мускулите участват кажи-речи единствено с масата си.

#57 Единак

Единак
  • Дао
  • 346 мнения

Публикувано: 08 януари 2015 - 15:49

front,

Явно с теб имаме различно схващане за същината на нещата ..

Доколкото рабирам, ти вярваш на това което са ти втълпили в школата по Тай Чи която си посещавал, защото всеобщото схващане по принцип е като твоето, което изрази в по-горния си пост, но аз бих те посъветвал да преосмислиш всичко на което са те учили.

Ако се страхуваш да допуснеш противника да навлезе в "твоето" пространство, никога не би могъл да приложиш Тай Чи, вервай ми. А ако се опиташ сам да генерираш сила както се изрази, значи пък хептен нищо общо няма да имаш с Тай Чи.

Много ми е интересно откъде ще ти се породи движението за Фа Дзин, ако тялото ти е напълно отпуснато и още повече - как може да накараш една разплута торба кокали да ускори едновременно и еднакво всички свой точки и в същото време да си остане разплута ...

Предлагам ти да си помислиш по въпроса.

Не разбирам защо хората се доверяват толкова леко на подобни простотии. Сигурно защото се тиражират от всякакви майстори и майсторчета, които ги шашардисват с приказки от хиляда и една нощ за разни Ци-та, Ми-та, Дзини, Мини и всякакви други дрън-дрън лафове с повече от мъгляви обяснения и всички остават със зяпнали уста като хипнотизирани и почват да повтарят техните мантри като нещо спуснато им от Боговете ...

Нямам думи просто ...

Мислете бе хора! Нещата са реални, физически. И най-обикновената физика за осми клас може да ви "светне" в тая биомеханика. Не е толкова сложно, нито толкова наивно глупаво колкото го представят разни китайски селяни  ...

#58 front

front
  • Дао
  • 309 мнения

Публикувано: 08 януари 2015 - 18:31

Единак,

Много си бърз в обощенията. Никаква възможност не даваш на хората.

Очевидно е, че имаме различна представа за нещата, но нищо не разбираш от това, в какво вярвам, понеже сам си измисляш какво съм си бил мислил аз...

В школата, в която съм учил за кратко, не са имали време или пък желание, знам ли, да ми пълнят главата с ци-та и ми-та.

Къде съм споменал за разплута торба с кокали? Мекотата на тялото идва от пластичността му и от това, че на пипане повърхностните мускули са меки. Къде видя пълна отпуснатост? Въобще, някой като каже отпуснат, може да няма предвид точно разплута торба с кости. Езикът не е точен.

За допускането на противника в моето пространство не разбирам какво имаш предвид под "собствено пространство", за да ти отговоря. В моите представи "допускане до собственото ми пространство" е аналогия на "давам връзка с моят център". Такава връзка никога не бих искал да допусна. Ако нямаш връзка с центъра ми, не можеш да приложиш никаква сила върху мен.

За генерирането на сила пак не те разбирам. Ако не генерирам никаква сила, как ходя, как мърдам въобще? Как да направя една форма? Явно имаш предвид нещо съвсем различно.

За фа дзин: как точно ще ускориш едновременно и еднакво всички свои точки? Ако имаш предвид сферично, ще се пръснеш като балон. Ако имаш предви линейно, ще си като статуя, която се плъзга на някъде. Ако е с ротация, ще си като статуя, която пада. Явно нито е едновременно, нито е еднакво.

Съгласен съм напълно с реалността на нещата и с физиката за осми клас. Има обаче уловка: какъв е моделът? Защото човешкото тяло не е много просто.

#59 Единак

Единак
  • Дао
  • 346 мнения

Публикувано: 08 януари 2015 - 21:28

smile.png

Добре, приемам че може да са ми прибързани заключенията за твоите разбирания на нещата, но за тях съдя по това, което пишеш. 

Образната разплута торба кокали използвах умишлено, за да подчертая че нещо което е меко и отпуснато се държи като такова. Един балон с вода се държи като балон с вода. Да, човешкото тяло не е точно балон с вода, но в релаксирано състояние е подобно на такъв с гъвкаво оребрение. Сравнението може да не е много точно, но в случая върши работа. Представи си сега този оребрен балон и ми обясни как ще се ускори в една или друга посока и за сметка на какво. Очевидно трябва поне част от водата в този балон да си измени местоположението за да задвижи тоя балон нанякъде си. Същото е с тялото. Не можеш да се задвижиш без да напрегнеш поне частично мускулатурата. Т.е. неподвижното право релаксирано тяло винаги е по-релаксирано от движещо се релаксирано тяло или от неподвижно наклонено или изкривено релаксирано тяло, което колкото повече се изкривява или накланя толкова става по-напрегнато и релакса в него може да се стопи до нула. 

Освен това, има едно нещо открито от Галилей, което се нарича инертност. Именно инертността на водата в оребрения балон от сравнението почти няма да позволи на балона да си промени местоположението. Колкото едно тяло е по-отпуснато, толкова по-трудно и натоварващо е да бъде приведено в движение то. Предполагам е ясно за всеки, че ускорението при това е най-малко. 

Ето затова ми е странно изказването ти че фа дзина се прави с отпуснато тяло. 

За мен е точно обратното. Фа Дзин е отпускане на вече стегнато тяло. 

Извинявай, но ако смяташ че при какъвто и да е контакт между теб и противника ти той няма връзка с центъра ти, жестоко се лъжеш. Връзка с центъра ти има винаги когато имаш контакт, независимо дали силата на противника минава точно през центъра ти или встрани от него. 

Относно генерирането на сила вече казах - в Тай Чи  доминирането е забранено, т. е. генерирането на сила е забранено. Няма, ама аз искам да направя това и това. Това е всичко друго, но не и Тай Чи. 

Що се отнася до формите .. Те са наистина само едни форми и нищо повече. Те имат значение само и единствено до толкова, доколкото да се схване същността. И понеже те са фиктивен бой, изпълняван самостоятелно, естествено е да се изпълняват с приближение и отчасти "формално", така че не търси във формите пълно и идеално спазване на Принципите. 

Майсторите говорят друго, но то е защото явно не искат учениците им да научат истината, защото това БИ е превърнато в машина за пари .. 

Ти написа това - "Силата на фа дзина идва от едновременното ускорение на масата на тъканите, които се задвижват из тялото", така че не питай мен за какво едновременно ускорение става въпрос. 

#60 front

front
  • Дао
  • 309 мнения

Публикувано: 09 януари 2015 - 11:36

Трябва да се разберем за отпуснато какво означава, иначе няма как да си приказваме. Аз имам предвид feng song. Мисля, че ти спомена за една статия от Уанг Хай Джун, където той коментираше по въпроса. Тялото в никакъв случай не е разплуто, но мускулите не са напрегнати. На пипане са меки.

Още мнение по въпроса: http://chentaijiquan...-important.html

Самото генериране на сила е нещо много подобно на потръпване, както куче си тръска водата от козината или кон гони мухите от тялото си. Само че става контролирано, защото е насочено, грубо казано, в противоположни посоки в тялото. Тука е малко завъртяно и не ми се описва в детайли, но идеята е, че от центъра към крайниците имаш вериги от тъкани, които се ускоряват в посока от центъра навън или обратно. Около оста на тялото силата се ускорява през крайниците също в две противоположни посоки. Така грубо казано все едно цялото тяло мръдва по-скоро вътрешно по протежение на тъканите от мускули и сухожилия, но все едно по спирала и в противоположни посоки от центъра. Така че не е точно сферично, но всяка точка на контакт получава импулс. Има още много детайли, както и разни техники за допълнително увеличаване на силата, както и начини да се насочи в конктретна посока. Ключово е разделянето на тялото отчетливо на две части, които се движат в противоположни посоки една спрямо друга.

Това определено е генериране на сила.

Ето тук има разни неща по въпроса: http://dankleiman.co...-feng-zhiqiang/

За доминирането съм напълно съгласен. То се получава като страничен ефект, обикновено поради други причини, а не генериране на сила.