Към съдържанието

- - - - -

Бой върху лед!

• Please log in to reply
В темата има 73 мнения

#1 Thai_

Thai_
  • Гости

Публикувано: 05 март 2005 - 11:12

Така, така ...
гледам обсъждат се ефективните удари, в което няма нищо лошо ... аз обаче, подтикнат от поредния бой за последните няколко седмици, на който станах непосредствен свидетел и без малко участник (абе върти ми се и на мен боя някъде наоколо ама кога, къде ...) искам да поставя акцента върху малко по-различен аспект, органичаващ до определена степен набора от приложими техники - именно боя върху хлъзгава повърхност.

Имахме следната ситуация - парти-дискотечна атмосфера, двама надъхани младежи точно пред мен разменят следните реплики: "Дъра-бъра, дъра-бъра, мухльо?!" , "Аз ли съм мухльо? Ела вънка да ти кажа кой е мухльо?" , след което двамата се запътват навън, където обаче върху земята има основно сняг и лед ... Аз рабира се ги последвам, но явно не достатъчно бързо, понеже когато бях на вратата единия вече вкарваше тукмаците на другия (баш тукмаци си бяха :chinese: ). Да кажем Б наливаше А. При опит за събаряне от страна на А, краката на въпросния младеж поднесоха и той се озова на земята. При опит за футболно воле от страна на Б и той е озова на земята, запращайки само сняг в лицето на А, който от своя страна не стана мигновено, а взе да чисти снега, при което Б беше станал вече и правече 2ри опит да "отблежи" ... в този момент се появи четвърти човек, който спря Б .... появиха се още хора, пак почнаха приказките, докато в един момент след нова "баница", при която един от участниците (А) даде метър-два откат, боя избухна с нова сила (и нови участници). Този път се наблюдава успешно поваляне с помощта на захват за задната част на дрехата (и леда може би), контрол на земя и налгане с тупаници о темето. След секунди ентусиастите на ново бяха разделени .... иии това беше.
После се разбраха и си допиха.
Хепи енд!

Моите наблюдения:

човекът, успял да пласира успешно няколко тукмака не използваше импулса на тялото си (може би малко от кръста, ама никакви крака) ... основно дъгообразни и диагонални удари (от горе на долу, понеже опонента му беше видимо по-нисък), последните сега като се замисля бяха нещо средно между прав и чук, като не мога да определя ударната повърхност.

Събарянията не мисля, че са добра идея, понеже спортистът, опитал събаряне днес (на боя де) се лъзна - та събарянето като се замисля, колкото и да е улеснено от леда, толкова може и да ви изграе лоша шега и да се озовете на 4 крака с глава към потенциалната футболна звезда.

Да не ви се налага също да се озовете на земята с противни, упражняващ дори и минимален контрол върху вас (бил той и "лек" натиск с ръка и част от тялото) ... върху леда триенето е минимално и възможностите ви за измъкване и противодействие силно намаляват предвид трудното намиране на отправна точна на силата.

за малко да пропусна - както вече споменах, при опит за изпълнение на "дузпа" с паднал противник имаше подхлъзване и падане ... май ритниците не са много добра идея?

това са моите наблюдения върху случката. Вие какво мислите за боя върху хлъзгава повърхност? позиция? подходящи удари? амплитуден бой или пренасяне на бой към земята?
Стесняваме ситуацията до 1 на 1, щото иначе то си става "Лебедово езеро", ама в зимен вариант. :chinese:

поздрави

Това мнение е редактирано от Thai: 05 март 2005 - 11:17

#2 Dragony

Dragony

KISS

• Дао
  • 315 мнения
  • От:София
  • БИ:Kali / FMA, EHF

Публикувано: 05 март 2005 - 11:41

Хехе, на мен вми се вижда добра идея вкопчването в противника с една ръка (дава известна стабилност и възможност за хубав удар) с другата - удари в главата, докато по един или друг начин и двамата се озовете на земята. А е хубаво на такъв нтерен там да си отгоре :)
Аз водя по реките на кръвта ви
победите на вашите безсмъртия..

#3 Han Omurtag_

Han Omurtag_
  • Гости

Публикувано: 05 март 2005 - 18:58

тука май борци, джудисти и т.н. ще имат предимство. На любителите на 'тукмаците' ще им бъде трудно да държат здрава опора със земята. А ако случайно противника се подхлъзне и падне, най-добре да се пробва скок отгоре му тип WWF :D с лакът, колена, гъ%@# (задни части) и други :)

#4 Бореца

Бореца

Пехливан

• Дао
  • 97 мнения
  • От:Бургас, В.Търново
  • БИ:Taekwon-do,Бoрба,Muay Thai

Публикувано: 05 март 2005 - 23:39

наистина на борците ще им е по-лесно от колкото например на кик боксиорите, но и хокеистите ще се справят добре.
храната прави борбата

по-добре борец отколкото лекоатлет

#5 Onq

Onq
  • Дао
  • 2002 мнения
  • От:на майната си...
  • БИ:ГСБ

Публикувано: 06 март 2005 - 01:02

Ми,аз предлагам събаряния тип "клинч,избутване със закачване на единия крак"(предполагам Камен ше пусне името на джудо варианта).При падане на земя,да речем че противника е на 4 крака,а ти се намираш откъм главата му,по-добре е да се отпуснеш върху раменете и горната част на гърба му,като по този начин мижеш да правиш комбинация "душене-колене в главата".Ако си откъм гъзъ му,просто преминаваш към контрол(вкарване на двата крака около кръста на противника) и оттам лакти във врата/главата и душене...Ако си отстрани на тялото му(т.нар. сайд контрол),правиш задържане(осаекоми) и работиш комбинации лакти и колене в главата и трупа/душене/ключ на ръцете...

#6 ChosenOne

ChosenOne
  • Дао
  • 39 мнения

Публикувано: 06 март 2005 - 11:46

Боят върху лед изобщо не е добра идея,но когато не може да се избегне, една подсечка би свършила доста полезна работа,все пак противника така или иначе не може да стои стабилно и повалянето му няма да е особенно трудно.
"От техника и сила на тялото в началото,до изящна интуиция и реализация на духа в края."

#7 galio

galio

предупреден

• Дао
  • 918 мнения
  • От:София - Източния Блок
  • БИ:Pekiti Tirsia Kali

Публикувано: 06 март 2005 - 15:15

Боят върху лед изобщо не е добра идея,но когато не може да се избегне, една подсечка би свършила доста полезна работа,все пак противника така или иначе не може да стои стабилно и повалянето му няма да е особенно трудно.

<{POST_SNAPBACK}>

включително и ти паднеш от подсечката си не е трудно :D аз вчера си подритвах едно камъче върху леда навън и на няколко пъти почти се приземих... виж какво е писал по-горе Тай по въпроса...

иначе варианта на Оня е оптимален, просто не виждам как иначе... а захват с едната и удар с другата е класика по нашия край, но на лед... :wooow:
... няма "празна ръка", има "празна глава" ...

#8 Асен Г

Асен Г

Развратно малко мече:)!

• Дао
  • 1103 мнения
  • БИ:Кайлиндо, Кибацуме-рю и Смаша
  • Предишен прякор: Cocolino

Публикувано: 06 март 2005 - 18:08

наистина на борците ще им е по-лесно  от колкото например на кик боксиорите, но и хокеистите ще се справят добре.

<{POST_SNAPBACK}>

Борецът също е предложил добро решение, но то изисква да имaш кънки! :D
А, Гальо-накъде повече да паднеш, докато правиш подсечка?:) Ти вече си практически на коляно или на бедро все пак!

Това мнение е редактирано от Асен Г: 06 март 2005 - 18:23

Портал за фехтовка!
"Power comes from the end of a gun."-Eldridge Cleaver

#9 thugelena_

thugelena_
  • Гости

Публикувано: 07 март 2005 - 08:57

Ти вече си практически на коляно или на бедро все пак!

:confused: това не го разбрах много :confused:

#10 Bersek_

Bersek_
  • Гости

Публикувано: 07 март 2005 - 09:11

:confused: това не го разбрах много  :confused:

<{POST_SNAPBACK}>

Не забравай той какво тренира все пак... :chinese:

#11 thugelena_

thugelena_
  • Гости

Публикувано: 07 март 2005 - 11:59

Не забравай той какво тренира все пак...

Няма значение кой какво тренира, не ми беше ясно защо трябва да си на коляно или бедро, за да тръгнеш да подсичаш :confused:

#12 BatGojko_

BatGojko_
  • Гости

Публикувано: 07 март 2005 - 13:27

Асен визира китайска подсечка от кунг фу. Тя може би е и най-удачната в случая, щото ти наистина си на земята докато я правиш и няма как да паднеш :). Честно казано, не знам дали мога да я изпълня на лед, което може да се окаже не лека задача, но пък има вариант за изпълнение на бедро (подпиране и на гъза ако щете), който със сигурност ще върви дори и на лед. Подсечка от изправен гард е рискова, за да не паднете самите вие - именно затова Асен е предложил китайската.
Боят на лед като цяло би трябвало да е с пестеливи движения и да се чака опонента да залитне, ама точна рецепта не ми се завърта в главата...

#13 Thai_

Thai_
  • Гости

Публикувано: 07 март 2005 - 13:35

А нужно ли е сами да сядаме на земята, ако никой не ни е приканил/принудил с 'блага' дума или действие?

поздрави

#14 thugelena_

thugelena_
  • Гости

Публикувано: 07 март 2005 - 13:40

Ами предвид че и сам ще се озовеш на земята, май е по-разумно доброволно да си слезеш, за да си избереш по-удобна позиция :D

#15 Thai_

Thai_
  • Гости

Публикувано: 07 март 2005 - 13:51

Ами предвид че и сам ще се озовеш на земята, май е по-разумно доброволно  да си слезеш, за да си избереш по-удобна позиция  :D

<{POST_SNAPBACK}>

въпрос4е:
за6то трябва да си отдолу като може и да си отгоре? Знам какво е да лежи някой с твоите килограми върху теб на мат-а и не искам да знам как е ако не е мат, а лед. ....
(не всеки е толкова навътре с боя на земя, 4е да не му направи впе4атление отдолу ли е или отгоре на подобна настилка)

подвъпрос:
заслужава ли си, ако не го усе6та6 особено боя на земя сам да сяда6, за да подси4а6?

поздрави

П.П. (баси ... немската клавиатура убива вси4ко светло и добро в мен ... :( )

#16 Onq

Onq
  • Дао
  • 2002 мнения
  • От:на майната си...
  • БИ:ГСБ

Публикувано: 07 март 2005 - 18:06

Отговор:
По принцип ако си добре с пасгарда,тогава търсиш горна позиция.Ако сви добре с гарда търсиш долна.Но не трябва да се забравя че гарда е защитна позиция,като доброто и познаване я превръща в атакуваща,така че по-добре да се търси горна(щото можеш и да удряш сериозно).Щом ше се търси горна позиция,то трябва да я изработиш чрез хвърляне или събаряне.Ако си на лед,ше рече че всички резки движения за извеждане от равновесие са опасни и за теб,то според мен най-подходящи са събаряния чрез контрол на горната част на тялото,тип "класическа борба",като е възможно да се премине към сингъл или дабъл лег от клинч.Също става и с ползване на всякакви подсечки и закачания на краката от клинч.После гледаш да паднеш върху него и действаш...

#17 Thai_

Thai_
  • Гости

Публикувано: 07 март 2005 - 18:52

Благодаря за включването, Оня,
макар и да не беше точно към теб въпроса. Просто се съмнявах относно нещо от написаното по-горе и това провокира любопитството ми.
Точно това визирах - за хора незапознати добре с използването на граплинг гарда, дори в ситуация 1 на 1, дари да се знае, че другия няма оръжие, пак не е никак препоръчително да се отдолу, а още по-малко сами да се поставят там. (еветуално да се поставят, разбира се, чрез свои действия, целящи друго ... примерно)

поздрави

#18 BatGojko_

BatGojko_
  • Гости

Публикувано: 08 март 2005 - 13:18

Падането/клякането за подсечка не те поставя в неизгодната долна позиция, а и дори на лед би следвало да можете да се изправите сравнително бързо, при положение, че контролирате клаянакто и се подпирате на коляно/крак и две ръце. Но тези подсечки по принцип не са лесни и аз лично не бих рискувал, защото не се чувствам много уверен в силата на моето движение. Колкото до слизане в по-ниска позиция (клякане, падане на коляно и т.н.) - това са удобни позиции, които дават добра стабилност и не са опасни, ако сте ги тренирали дотатъчно.

#19 Anonimen

Anonimen

чудзи

• Дао
  • 858 мнения

Публикувано: 08 март 2005 - 14:54

малки стъпки ниски ритници и подсечки .. предполагам

здраво
Само пустото сърце обича своя път и само пустото сърце може да го извърви.

#20 thugelena_

thugelena_
  • Гости

Публикувано: 08 март 2005 - 16:40

Ако не ти се нрави боят на земя, просто приклякаш колкото може по-ниско, за да е по-ниско центърът на тежестта и правиш, каквото са те учили.

Това мнение е редактирано от thugelena: 08 март 2005 - 16:42