Към съдържанието

- - - - -

Бой върху лед!

• Please log in to reply
В темата има 73 мнения

#21 Bersek_

Bersek_
  • Гости

Публикувано: 08 март 2005 - 16:51

Може и да си носиш котки на обичките, за да не се пързаляш, а като ритнеш някой с мае-гери :wooow:

#22 galio

galio

предупреден

• Дао
  • 918 мнения
  • От:София - Източния Блок
  • БИ:Pekiti Tirsia Kali

Публикувано: 08 март 2005 - 17:09

Отговор:
По принцип ако си добре с пасгарда,тогава търсиш горна позиция.Ако сви добре с гарда търсиш долна.Но не трябва да се забравя че гарда е защитна позиция,като доброто и познаване я превръща в атакуваща,така че по-добре да се търси горна(щото можеш и да удряш сериозно).

<{POST_SNAPBACK}>

един въпрос - ако си долу в гард (особено ако е отворен), как ще му попречиш да намери слабините с удари?
... няма "празна ръка", има "празна глава" ...

#23 BatGojko_

BatGojko_
  • Гости

Публикувано: 08 март 2005 - 17:16

Като се пазиш и с краката си

#24 Onq

Onq
  • Дао
  • 2002 мнения
  • От:на майната си...
  • БИ:ГСБ

Публикувано: 08 март 2005 - 18:09

:D Гальо,казва се "хващам в гард",което трябва да ти подсказва че ако ти си легнал а противника е прав,това не е гард.Гард става когато го хванеш с крака през кръста-гард(пазя),пазиш го да не ти мине отстрани или в маунт...
Ако си паднал на земята и се налага да се пазиш да не те наритат в ташаците,използваш ходилата си като стоп ритници,поставяйки ги на коленете на противника.Има и начини за контролиране на движението му-ако тръгне настрани да ти заобикаля краката,поставяш ходило от вътрешната страна на единия му крак,като по този начин той те върти заедно със себе си...

#25 galio

galio

предупреден

• Дао
  • 918 мнения

Публикувано: 08 март 2005 - 19:40

:D Гальо,казва се "хващам в гард",което трябва да ти подсказва че ако ти си легнал а противника е прав,това не е гард.Гард става когато го хванеш с крака през кръста-гард(пазя),пазиш го да не ти мине отстрани или в маунт...
Ако си паднал на земята и се налага да се пазиш да не те наритат в ташаците,използваш ходилата си като стоп ритници,поставяйки ги на коленете на противника.Има и начини за контролиране на движението му-ако тръгне настрани да ти заобикаля краката,поставяш ходило от вътрешната страна на единия му крак,като по този начин той те върти заедно със себе си...

<{POST_SNAPBACK}>

ние това го знаем :D не много добре, ама поназнайваме малко... искаш да ми кажеш, че когато ти си долу в гард, а той е отгоре, 1) на колене -> не може да достигне тестисите ти с лакет или длан, 2) легнал върху теб, щото си го гушнал, не може да си извърти коляното и да те тресне в топките :confused:

питам, щото баш 1) показват Грейситата в "RAPE SAFE - GRACIE RAPE PREVENTION FUNDAMENTALS", а сенсей Роберт Шенк показа на предния семинар тип работа, когато са ни маунтнали, който беше покриване на главата и лакти в слабините, докато се опитваме да го разкараме оттам с мост ("ъпа", "uppa", ако си спомням как е точно в учебника на Роълър и Ренцо Грейси), а 2) се получава с малко зор, макар, че амплитудата не е особено голяма... няма лошо да си сложиш стъпалото на подбедрицата му, но е добре да се тренира с футболисти :kuku:

#26 Onq

Onq
  • Дао
  • 2002 мнения

Публикувано: 09 март 2005 - 03:05

Гальо,не те разбрах много добре за позицията,но предполагам говориш за противника,намиращ се в кръстосания ти гард :confused:
Значи 1)Да,не може!Има разлика в това да показваш на някой,който никога не е играл с такъв гард,както и да те хване редовно практикуващ-неговия гард е много по-стегнат и неговите ташаци са защитени.Интересно че питаш за това,защото точно в неделя имах такъв случай-борим се с един борец и той като видя зора и се пресегна да ме хване за ташаците...сега има един тънък момент,поне с мене е така-докато се боря ми се свива пакета,а освен това заради споменатия стегнат гард,той успя да ми хване малка част от к...Първо си помислих че се е объркал нещо,но след няколко секунди стискане ми писна и с леко дръпване на китката му успях да се освободя и после бяха едни фейслокове,едни фишхуукинги и чудо(от моя страна :D ).
Всъщност досега минимум 10 пъти обсъждаме контриране на граплинг с удари в ташаците,не знам що така :D Стоейки на колене в нечий гард-ако искаш да го удариш с лакет,означава да се целиш в корема си!Ако има оставена пролука,значи граплера е фалшив!Същото и за маунт-казвал съм говече на друго място,не ме карайте да пиша едни и същи работи по 5 пъти.Има няколко типа маунт,като единствения в който ташаците му са в обсег е изходна позиция за ключове на ръцете.Ако говорим за ММА,след същия маунт следва хващане на врата на лежащия с една ръка,като при това се контролира прилежащата му ръка с предмишница,а с другата ръка помпиш.Ако пробва да се защити със свободната си ръка,моментален ключ.Къде виждаш възможност за подобни неща?
2)Да,не може!Защото в гард ташаците се намират на нивото на пъпа ти!И тоя отдолу чака да се концентрираш върху подобни техники за да те преобърне и оттам горния вариант...
Аве оставам с впечатлението че говориш за отворен гард,като при това този отдолу не контролира ръцете ти.В селф-дифенс граплинга такъв филм няма!

#27 galio

galio

предупреден

• Дао
  • 918 мнения

Публикувано: 09 март 2005 - 12:20

Аве оставам с впечатлението че говориш за отворен гард,като при това този отдолу не контролира ръцете ти.В селф-дифенс граплинга такъв филм няма!

<{POST_SNAPBACK}>

ми и за отворен гард, все пак не винаги е възможно веднага да се затври гардът, трябва да го отвориш, за да направиш нещо, а и вариант отваряне на гарда с натискане на слабините :kuku:

#28 Асен Г

Асен Г

Развратно малко мече:)!

• Дао
  • 1103 мнения
  • БИ:Кайлиндо, Кибацуме-рю и Смаша
  • Предишен прякор: Cocolino

Публикувано: 09 март 2005 - 12:59

Просто се съмнявах относно нещо от написаното по-горе и това провокира любопитството ми.

<{POST_SNAPBACK}>

Thai, БатГойко ти е отговорил вместо мен. Наистина имам предвид ниска подсечка с тялото близо до земята. А за възможността да не стане както ти го мислиш-ами сигурен съм, че и Оня може да ти каже варианти, при които неговите собствени техники няма да се получат, както ги е искал. Той просто си ги знае и се пази да не се стигне до някой от тях:)! Така е със всяка техника, включително китайската подсечка.
Портал за фехтовка!
"Power comes from the end of a gun."-Eldridge Cleaver

#29 Onq

Onq
  • Дао
  • 2002 мнения

Публикувано: 09 март 2005 - 18:57

Всъщност не е нужно да отваряш гарда за да направиш нещо,а варианта с отваряне чрез отваряне на гарда натискайки слабините води до вземане на гръб(защото както обясних по-горе,е доста трудно да се достигнат слабините).Ако при уличен бой граплера е затруднен да затвори гарда,това си е негов проблем...

#30 Bersek_

Bersek_
  • Гости

Публикувано: 10 март 2005 - 15:48

А какво стана с идеята за котките?! :D

#31 Адепт

Адепт

криещ се

• Дао
  • 17 мнения
  • БИ:Fei Yang Kung Fu реещя се козел

Публикувано: 11 март 2005 - 19:45

За този проблем и аз съм се чудил, още повече съм имал проблем с придвижването по заледени улици с неподходящи обувки ... (суета, суета :D ). Забелязал съм, че при съвсем леко пренасане на тежестта напред (т.е. леко привеждане напред) тялото става доста по-стабилно по отношение на падане по гръб. Съжо така колкото по-ниско си влачиш краката, толкова по добре. Конкретно за леда една добра идея на мен ми се струва превръщането на лошия климат в предимство. Например отстъпване назад и когато противникът се приближава, едновременно с него рязко се отваряш в него, като го избутваш назад. Но е хубаво да си здраво стъпил на земята. Та в това "отваряне визирам и по-широка стойка, който не е разбрал".
И понеже не веднъж съм падал по този начин, мисля си, че тялото възприема такава позиция, която му позволява да се предпази до максимална степен от послудствия при падане ... или с други думи на падащия може и да не му стане нищо, зависи как пада :)
По неприятно по мое виждане е падането напред, особето в киша, лед и сняг, пък и на асфалт. Едно, че трябва да се спреш да длани а малките камачета правят кожата на парцал, второ, ако е по-ефекто падането и е централно, може да се получи така, че ребрата да ти трамбоват белия дроб :wooow: . Неприятна практика общо взето. За тази цел ми харесва тактиката на Ди Тан Цюан при който падането се използва като прикритие на последваща атака, или като се имитира падане, а в същия момент се атакува, или като наистина се реализира падане и последвано рязко ставане, формирано с атака. Т.е. в конкретния случай да се уж падне на земята и да се атакуват краката на опонента ... евентуално с ритник. Само трябва да се следи, да не падне върху нас, нали.
По-добре да не се случват такива работи.

А какво стана с идеята за котките?!

Пробвай ... първо да ходиш всеки ден с котки, даже да няма сняг, пък после да си понесеш последиците за убийство по особено жесток начин при преминаване границите на неизбежна самоотбрана :)
Това имах да кажа, поздрави :yin-yang:
Не искам да узная отговорите, стремя се да разбера въпросите.

Колкото хора, толкова мнения.

Suum cuique - всекиму заслуженото

#32 galio

galio

предупреден

• Дао
  • 918 мнения

Публикувано: 11 март 2005 - 22:49

в конкретния случай да се уж падне на земята и да се атакуват краката на опонента ...

<{POST_SNAPBACK}>

как се уж пада на земята :blink: :blink: :blink:

#33 Onq

Onq
  • Дао
  • 2002 мнения

Публикувано: 11 март 2005 - 23:05

Ъъъ...според мен,ако оставиш противника да атакува пръв,то неговата инерционна маса ше е по-голяма от твоята и съответно няма как да го спреш.Тия идеи за "уж падане и атакуване с крак" са ми малко холивудски...без да се обиждаш...

#34 Адепт

Адепт

криещ се

• Дао
  • 17 мнения

Публикувано: 12 март 2005 - 19:32

Казах само, че ми допада идеята ... предвид повърхностното ми познаване на стила Ди Тан Цюан . Ако galio толкова се интересуваш, питай Доктора, неговите всеобхватни познания сигурно се разпростират и в тази област, предполагам че на драго сърце ще ти обясни принципите на стила :D Мен ми хареса като идея, холивудска или не. По-важното е, че е хубаво проекцията на центъра на тежестта да е около центъра на основата на тялото (т.е. стъпалата). Ако той трябва да се измести хоризонтално, по физичните закоти самият център трябва да слезе по-надолу, за да се запази някакво относително равновесие. Това на мен лично ми се струва възможно при заемане на по-ниска стойка. Но в този случай по-дълбоката стойка пак компенсира центърът на тежестта да се проектира "вътре" в основата...
Но това са твърде теоритични ситуации, а мен ми е по интересно запазването на самото равновесие, не толкова как ще се развие бойната сцена. Аз лично не се наемам да определям някакви супер стратегии ;D

#35 galio

galio

предупреден

• Дао
  • 918 мнения

Публикувано: 12 март 2005 - 21:36

Ако galio толкова се интересуваш, питай Доктора, неговите всеобхватни познания сигурно се разпростират и в тази област, предполагам че на драго сърце ще ти обясни принципите на стила  :D

<{POST_SNAPBACK}>

повече ме интересува защо не спреш да фантазираш, Ди Тан Цюан не ме занимава, а Доктора е последния, до който бих се допитал ако занимава проблем по отношение на бойна приложимост... не съм дорасъл да ползвам магии просто :kuku:

#36 Адепт

Адепт

криещ се

• Дао
  • 17 мнения

Публикувано: 12 март 2005 - 21:46

повече ме интересува защо не спреш да фантазираш

Ами всичко се гради на фантазия, с предварително заучени техники и отработки дали нещо става както хората? Ще стане един, да стане два,да стане три пъти, но на четвъртия ... адио. А дали ще фантазирам тук лично, едва ли е проблем, който така силно да те тревожи, затова, моля, не успорвай моите права. Всеки има право на лично мнение (според правилата на форума) и ти нямаш особената компетентност да оспорваш това мое право. Ако не ти харесва някоя моя мисъл, изложи аргументи срещу нея и, ако преценя, че си прав, сам ще се поправя. Хайде със здраве :yin-yang:

#37 Ashitaka

Ashitaka

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 5 мнения
  • БИ:Aikido

Публикувано: 13 март 2005 - 10:17

Жалко е,че не си успял по някакъв начин да снимаш цялата тая пътардия!!!!
Мноо щеше да е интересно да я видим!!! :( Така,де,не че не ни стигат думите ти,ама друго си е да видиш такава битка на ,,живо"!! :D
Поздрави!!! :yin-yang:
,,Ако във вас има живот,вие имате достъп до вековните тайни,защото истината на Вселената е във всяко човешко същество"

#38 Thai_

Thai_
  • Гости

Публикувано: 13 март 2005 - 21:24

Жалко е,че не си успял по някакъв начин да снимаш цялата тая пътардия!!!!
Мноо щеше да е интересно да я видим!!! :( Така,де,не че не ни стигат думите ти,ама друго си е да видиш такава битка на ,,живо"!! :D
    Поздрави!!!

<{POST_SNAPBACK}>

Абе и аз си го мислех това, но всичко стана много бързо ... докато изляза и единния вече поемаше :wooow: .... пък и още не съм си взел новия телефон, а старият няма камера ...
пък ако го бях заснел и със звук рискувах да спамна здраво доста теми:
- диалозите отиваха директно в "Да се посмеем"
- няколко момента от събитието бяха за "Най-смешните видеоклипове" (респективно "Най-смешните животни" :wooow: )
- приложната част я разискваме вече

аве, много мазало щеше да стане .... ;D

А иначе, като че ли с/без удар към преход към захват и от там търсене на по-добра позиция на земята след събаряне май е подходът с възможно най-малко неизвестни ... гледам до този извод стигнаха като цяло взелите отношение по темата (с което изразявам солидарност и аз)

поздрави

#39 galio

galio

предупреден

• Дао
  • 918 мнения

Публикувано: 13 март 2005 - 22:05

А иначе, като че ли с/без удар към преход към захват и от там търсене на по-добра позиция на земята след събаряне май е подходът с възможно най-малко неизвестни ...

<{POST_SNAPBACK}>

неизвестно е само какво може да си извади от джобовете :kuku: та е добре да се ориентираш към ръцете му...

#40 Thai_

Thai_
  • Гости

Публикувано: 13 март 2005 - 22:47

неизвестно е само какво може да си извади от джобовете  :kuku:  та е добре да се ориентираш към ръцете му...

<{POST_SNAPBACK}>

Много си прав, Гальо ...
номерът е, че в конкретния случай нямаше такава възможност и аз конкретно за него си питах:

... дори в ситуация 1 на 1, дори да се знае, че другия няма оръжие ...

<{POST_SNAPBACK}>

иначе в общия случай е така, както казваш ... не е хубаво да вади разни неща от джобовете, дори да го налагаш през това време ....

Ако искате може да обсъдим и този вариант - не знаем дали другият няма нещо не-харабийско за нас в джобчетата.

поздрави