Към съдържанието

Сериозна травма-коляно

• Please log in to reply
В темата има 103 мнения

#41 Judoboy

Judoboy

зле възпитан

• Mодератори
  • 3956 мнения
  • От:София
  • БИ:де що има бой

Публикувано: 21 март 2007 - 09:58

На този етап от здравословното ми състояние ми е невъзможно да тренирам без наколенки, обаче те спират кръвообращението и при тичане и скачане (което общо взето включва цялата тренировка) прасците ми се схващат до степен да не мога да си стъпя на краката. Наколенките не са много стегнати, а от по-свободни няма никакъв ефект. :(
Някой може ли да ми предложи някакво решение?

Редовно ползвам наколенки(стегнати) и нямам такива проблеми.
Ако не ти трябват нонстоп за да поддържат колянната става-сваляй ги на глезените и ги качвай само когато ти трябват при определено натоварване.
Какво пречи на всяко БИ да се справя добре на ринг, освен калпавата подготовка?!

Ако на ринг не можеш да се справиш,какво ще правиш в една улична ситуация с n на брой нападатели?!

#42 puchy

puchy

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 1 мнения

Публикувано: 21 март 2007 - 23:51

Преди десетина дни на ски си скъсах връзки на коляното, какви не разбрах, защото бях шашната и не попитах. В резултат на това ми сложиха гипс , който аз след няколко дни смених с шина която си купих.Казаха да я нося 4 седмици. Сега когато минаха приблизително 10-тина дена започнах да се чувствам по-добре откъм коляното - не ме боли, само малко нощно време,но пък рухнах психически. Полудявам от седенето в къщи. Лекуващия ми лекар каза да нося шината един месец и след това ще прецени дали съм за операция. Сега обаче ме налазиха лоши мисли и се питам дали не губя време с шината, дали не е по-добре направо да ме оперират????

#43 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 23 март 2007 - 12:09

Професор Шойлев от "Дианабад" също е добър., но не се навивайте на операция! При болки в коленете препоръчвам компреси с оригинална шведска горчивка (тая унгарската в аптеките е менте!) и налагане с начукани листа от репей и отделно от зеле! Това е народна медицина с доказан ефект. Слънчевите бани също са добри и морски процедури в Поморие (нагряване в поморийската луга и черния пясък)! Препоръчително е също профилактично за проблеми в ставите да се взима препарат от хрущял на акула; има го в някои наши магазини за природосъобразен начин на живот (такъв магазин има близо до Министерството на земеделието в посока "Руски паметник"). Най-важното обаче е щадяща коленете тренировка и добро загряване преди натоворвания. :chinese: :yin-yang: :chinese:

Това мнение е редактирано от Доктора: 23 март 2007 - 12:44

#44 омоплата

омоплата
  • Дао
  • 242 мнения
  • От:UK
  • БИ:BJJ

Публикувано: 24 март 2007 - 19:16

Професор Шойлев от "Дианабад" също е добър., но не се навивайте на операция! При болки в коленете препоръчвам компреси с оригинална шведска горчивка (тая унгарската в аптеките е менте!) и налагане с начукани листа от репей и отделно от зеле! Това е народна медицина с доказан ефект. Слънчевите бани също са добри и морски процедури в Поморие (нагряване в поморийската луга и черния пясък)! Препоръчително е също профилактично за проблеми в ставите да се взима препарат от хрущял на акула; има го в някои наши магазини за природосъобразен начин на живот (такъв магазин има близо до Министерството на земеделието в посока "Руски паметник"). Най-важното обаче е щадяща коленете тренировка и добро загряване преди натоворвания. :chinese: :yin-yang: :chinese:

Преди да се нагълтате с горчиалаци да си налагате коленете с мешана салата и порция кебабчета барабар с ракията/ за обезболяващо един вид/ пробвайте някой от тези. Саита е много добър.http://firstaid4sport.co.uk/ProductList.asp?CatID1=20&CatID2=0

#45 bladerz_

bladerz_
  • Гости

Публикувано: 24 март 2007 - 22:13

Преди десетина дни на ски си скъсах връзки на коляното, какви не разбрах, защото бях шашната и не попитах. В резултат на това ми сложиха гипс , който аз след няколко дни смених с шина която си купих.Казаха да я нося 4 седмици. Сега когато минаха приблизително 10-тина дена започнах да се чувствам по-добре откъм коляното - не ме боли, само малко нощно време,но пък рухнах психически. Полудявам от седенето в къщи. Лекуващия ми лекар каза да нося шината един месец и след това ще прецени дали съм за операция. Сега обаче ме налазиха лоши мисли и се питам дали не губя време с шината, дали не е по-добре направо да ме оперират????

Най-добре вземи още мнения от лекари-ортопеди.
Бърза и качествена консултация можеш да получиш в болницата в Горна баня и по-конкретно медицински център Ортомед. Ако не е нужна операция попитай за физиотерапия.
Ако въпросът е за операция - тичай при доктор Тони Георгиев.
Обикновено операциите на коляното се извършват след втория месец, така че не се притеснявай, че си губиш времето. Имай предвид, че скъсани връзки минават много бавно и кракът трябва да се пази.

#46 Judoboy

Judoboy

зле възпитан

• Mодератори
  • 3956 мнения

Публикувано: 25 март 2007 - 12:27

Преди да се нагълтате с горчиалаци да си налагате коленете с мешана салата и порция кебабчета барабар с ракията/ за обезболяващо един вид/ пробвайте някой от тези. Саита е много добър. http://firstaid4spor...ID1=20&CatID2=0

Ами като изключим шведската горчивка , реално Доктора е дал много по-добри съвети от теб!!!
Да подчертая ,че съветите на Доктора и омоплата са за след оперативно възстановяване или за лечение при което няма доказано скъсване на връзка.
Ако има скъсване без операция няма да мине .
Какво пречи на всяко БИ да се справя добре на ринг, освен калпавата подготовка?!

Ако на ринг не можеш да се справиш,какво ще правиш в една улична ситуация с n на брой нападатели?!

#47 омоплата

омоплата
  • Дао
  • 242 мнения
  • От:UK
  • БИ:BJJ

Публикувано: 26 март 2007 - 00:24

Кое точно му е по-доброто на съвета на Доктора? Слънчеви нагревки - ами ако е през зимата? Морски процедури в Поморие - ами ако живееш в Русе? За хрущяла от акула още преди години съм чел статии в спортни списания, че не помага при износени стави или каквито и да е ставни, сухожилни или мускулни проблеми (представителите на Грийн Пийс обаче, определено имат проблем с хрущяла от акула, без значение дали коленните връзки са скъсани или не). Имам позната, която последните 10 години взема глюкозамин и хондроитин. Има проблеми и с двете колена и и правиха операция и все още не се е възстановила и според лекаря и никога няма да се възстанови на 100%, така че добавате още два препарата в списъка с боклуците, които няма да помогнат.Мешаната салата, която да си наложиш на коленете няма да коментирам изобщо!
Както може би си отбелязал не съм споменал нищо против докторска и недай Боже оперативна намеса, защото напълно подкрепям такава.
Линка, който съм дал е на базата на личния ми опит, понеже тук такава операция на частно струва от £5 000 до £10 000 на коляно, в зависимост в коя точно клиника ще бъде извършена, а на NHS (здравната каса) се чака от 6 до 12 месеца. Линка, който съм дал, е за да си помогне до колкото е възможно, чакайки за операцията - това е всичко. Та... как "...,реално Доктора е дал много по-добри съвети ..." от мен? С какво точно неговите съвети са по-добри?

#48 Judoboy

Judoboy

зле възпитан

• Mодератори
  • 3956 мнения

Публикувано: 26 март 2007 - 09:56

Кое точно му е по-доброто на съвета на Доктора?

Принципно говорите за различни неща.

Слънчеви нагревки - ами ако е през зимата?

Първо възстановяването и превенцията не са нещо което се прави от днес за утре , а е целенасочен и продължителен процец!
Второ има: физиотерапия, лазер терапия ....

Морски процедури в Поморие - ами ако живееш в Русе?

лечебна луга (уникална при това), + всико друго което предлагат санаториумите.
Ако искаш да работиш с големи натоварвания , предварително трябва да приемеш рисковете и да отделиш време за лечение/рехабилитация/профилактика .
А мързела не боли ,а мъчи. :)

За хрущяла от акула още преди години съм чел статии в спортни списания, че не помага при износени стави или каквито и да е ставни, сухожилни или мускулни проблеми (представителите на Грийн Пийс обаче, определено имат проблем с хрущяла от акула, без значение дали коленните връзки са скъсани или не). Имам позната, която последните 10 години взема глюкозамин и хондроитин. Има проблеми и с двете колена и и правиха операция и все още не се е възстановила и според лекаря и никога няма да се възстанови на 100%, така че добавате още два препарата в списъка с боклуците, които няма да помогнат.

първо :
глюкозамин +хондроитин , хрущял и т.н. се вземат преди настъпване на проблема, след това помагат в по-леките случаи. В по-тежките се бият инжекции от пилешки или телешки хрущял(заради лудата крава, втория не се намира) .
Скъсаните връзки без операция не се оправят
Лечението/терапията води до резултат когато е комбинирана , а не отделно прилагани процедури. Тук влиза криотерапия, изометрия и т.н.
Второ:
"Глюкозамин" е полезен стига , препарата който си купил действително да съдържа глюкозамин сулфат- когато се продава като хранителна добавка -почти сигурно е менте, ако е лекарство има вероятност да е ОК. стига производителя да не е бутнал рушвет на комисията. която прави изпитанията.

Мешаната салата, която да си наложиш на коленете няма да коментирам изобщо!

За салата и скара не видях :confused: .
Иначе зелето е едно от най-мощните средства срещу оттоци, за репея не знам ,тъй като никога не говоря за неща, които аз или мои близки не са изпитвали върху себе си.

Линка, който съм дал е на базата на личния ми опит, понеже тук такава операция на частно струва от £5 000 до £10 000 на коляно, в зависимост в коя точно клиника ще бъде извършена, а на NHS (здравната каса) се чака от 6 до 12 месеца.

Двама мои приятели след контузии в Англия се прибраха в България за да си направят операциите тук(не само от финансова гледна точка)

Та... как "...,реално Доктора е дал много по-добри съвети ..." от мен? С какво точно неговите съвети са по-добри?

С какво ли? Ами ти сам си го написал:

Линка, който съм дал, е за да си помогне до колкото е възможно, чакайки за операцията - това е всичко.

-т.е. временно решение, докато той е дал начин за възстановяване.

ПП1. А и почти всичко което е написал Доктора се препоръчва от опитни травматолози, хирурзи, рехабилитатори, отделно лично съм го проверил.
ПП2. Иначе имам най-разнообразни модели наколенки. :)

#49 tolteka_

tolteka_
  • Гости

Публикувано: 03 май 2007 - 10:43

Здравйте, имам скъсан минискус (според ортопед,който не беше много сигурен де)
и според майстора при който съм тренирал.
Травмата се получи при приклекнало положение като правих разни брейк глупости.
Заболя ме силно , не е пукало само заболя, беше бърза болка и мина , но като опитвах да го изпъна неможех
хем нещо блокираше , хем много болеше. Нито се поду нито посиня и до сега си седи на вид като нов крака ми.
На другия ден чак с много разтриване мачкане
го разгънах поседя малко после пак не можех , ей така в такова положение , от глупост
седях си вкъщи и чаках да мине от самосебеси 3 седмици , като от време на време ходих и на работа и се
движех с прегънато коляно , и търпях като болеше , после дойде великтден и трябваше да се прибера при нашите ,който ме насметаха казаха че съм луд(така си е) и веднага на ортопед , и така той го погледна каза да го изпъна , казах му не може боли , той каза знам че боли изпъни го :)
каза ,че е много вероятно да имам скъсан минискус ,
прати ме на снимка , на която каза че имам перфекни кости , ама друго на нея не се вижда и ми даде направления за хоспитализация да ходя да ми правят някава си скопия и да ми ръчкат в крака.
На мен не ми хареса идеята и отидох при Мастора при който съм тренирал преди
Тай чи и други китайски думички и той го опипва бая време и каза че със сигурност е скъсан минискуса
как и колко н0е се знае. после ми размачка на няколко определени места и ми се изпъна крака без болка

каза че имам два вариянта лесен и труден , като ефекта е еднакав
лесния отивам , оперират ме , лежа и готово ,
а трудния много го пазя , правя определени упражения , правя тай чи
бая му(рей ки/самовнушение/насочена мисъл) :)

разбира се избрах трудния , от великден до сега има бая подобрения за разлика от първите пропиляни 3 седмици
карам почти постоянно колело ,което не ми е никакъв проблем (само при изпъване имам болка ,а педала не стига до там)

сега като го загрея и раздвижа , го изпъвам без болка до края ,правя му разтягания само динамични до колкот мога , боли ме единстевено като в изпънато положения стъпа с цялта тежест на него
или когато е изпънат докрая и го натисна за още , иначе при динамични движения
нямам вече никакви ограничения.

това обаче само като го раздвижа , иначе като седя 2 часа на компютъра и после се стяга и не мога да го разгъна , разбира времето за раздживане всеки ден намалява
10 мин , 5 мин , вчера за минута и половина го изпъвах

аз си мисля и си вярвам ,че ще се възтанови напълно
много хора ми казват че няма , ама не ми пука :)
други казват че може и така ама да забравя за спорт,
трети казват че ако свикна с болката , ще мога всичко ...

засега избрах да вярвам на майстора ми , който е със два скъсани минискуса възтановени без операция
и кляка със 180 кила щанга без проблем.

Ако може още някой майстор да даде съвети за пълно възтановяване
съвети за операция ги ингноримам по defaut.

благодаря за търпението и евентуалните съвети.

Това мнение е редактирано от tolteka: 03 май 2007 - 10:50

#50 Judoboy

Judoboy

зле възпитан

• Mодератори
  • 3956 мнения

Публикувано: 03 май 2007 - 11:49

аз си мисля и си вярвам ,че ще се възтанови напълно

Ами не вярвай, а вземи проучи за какво служи менискуса и какво се получва като е скъсан!
Ето няколко насоки:

БЪДЕТЕ ЗДРАВИ
МЕНИСКУСЪТ В КОЛЯНОТО
В: ДОКТОР, №40, 3 окт. 2005, с. 4

Смята се, че менискусът (по точно скъсването му) е професионална травма предимно за спортистите и за децата, а останалите нямат отношение към този проблем. За съжаление това не е точно така - никой не е застрахован от падане, от удар по коляното. И лекарят пише - “Скъсан менискус”.

ВАЖНО Е ДА СЕ ЗАБЕЛЕЖИ НАВРЕМЕ
За съжаление травмата на менискуса много често се бърка с травма на коляното. Затова пострадалият най-често не обръща внимание на такава травма. Обикновено всичко приключва с намазване на коляното и болката действително намалява. Но увреденият менискус си остава като скрита заплаха. Разкъсан, той престава да изпълнява функциите си и фактически изведнъж се оказва чуждо тяло, което разрушава другите стави. В един момент това може да завърши с инвалидност - развива се гонартроза - деформираща артроза на коляното. Затова при най-малкото съмнение трябва да се направи консултация с травматолог. И ако диагнозата се потвърди, трябва да се започне спешно лечение.

ВНИМАНИЕ!
Ако менискът не е чак толкова сериозно увреден, се лекува с консервативни средства - слага се гипсов лонгет, използват се различни намазващи средства, гелове, компреси, хомеопатия. Но това може да реши лекарят.
Ако вие имате сериозна травма на коляното и по някаква причина не сте се обърнали към лекар, обърнете внимание на следните симптоми.
1. Леко ви наболява коляното особено когато слизате по стълби.
2. При свиване на коляното понякога се чува хрущене и пукане.
3. Понякога коляното остава неподвижно за секунди.
4. От време на време ставата на коляното леко се подува.
5. Възниква чувството, че ставата пречи по време на движение.
6. Невъзможно е да се седне на колене.
Ако откриете макар и само един симптом от посочените, най-вероятно менискусът е сериозно повреден или разкъсан.

КРАТКА МЕДИЦИНСКА СПРАВКА
Менискусът е хрущял с формата на половин луна и играе ролята на своеобразна гарнитура на ставите. Той подобрява триенето на ставните повърхности и разпределя натоварването. Ако менискусът се скъса, шансове за пълна регенерация почти няма.

ЛЕЧЕНИЕТО - НА КРЪСТОПЪТ
Този, който има скъсан менискус, може да избира между три основни метода за лечение.

Първият - въобще да не се прави нищо
Ограничете се със симптоматично лечение, не “натоварвайте” крака си, пийте противоартрозни лекарства и болкови отвари и проклинайте проклетия менискус. Гонартрозата може да се развие, може и да не се развие...

Вторият - да потърсите добър ортопед, който да се опита да излекува менискуса консервативно
Това е много сложно лечение, но ако менискусът не е скъсан докрай, може да се лекува. Вярно е, необходимо е много време и струва скъпо, пък и не всеки специалист ще се съгласи да се заеме с такова лечение. И най-важното - започнато веднъж, лечението не може да се прекъсва.

Третият - хирургично отстраняване на менискуса
Тази хирургична операция се нарича менискектомия. Повечето от специалистите в един глас твърдят, че това е оптималният вариант. Операцията не е сложна и не причинява сериозни травми. Практически - не могат да възникнат усложнения. Само няколко дни след операцията може да се започне с рехабилитацията. Още повече че менискусът е много умен “чарк” - скъсан, той никога няма да зарасте, а ако се отстрани - ще се “възроди” отново и много бързо.

накратко - руската рулетка е по-безопасна , сравнение с консервативно лечение на доказано скъсан менискус

#51 North

North

Злобар

• Идващи Отвъд
  • 545 мнения
  • От:Някъде в пространството
  • БИ:300 метра спринт.. ама напит!

Публикувано: 03 май 2007 - 12:33

засега избрах да вярвам на майстора ми , който е със два скъсани минискуса възтановени без операция

А ти сигурен ли си, че са му късани? Аз съм видял достатъчно хора с такава травма, някои доста якички ама определено не могат да ги правят тия работи.. Я вземи отиди и си намери свестен хирург че.. Да не станат куците в света с 1 повече.
По-добре мъртъв пич отколкото жив педал!

#52 Д-р Кикбокс

Д-р Кикбокс
  • Дао
  • 198 мнения
  • БИ:бокс, кикбокс

Публикувано: 03 май 2007 - 14:43

избрах да вярвам на майстора ми , който е със два скъсани минискуса възтановени без операция

съвети за операция ги ингноримам по defaut.

благодаря за търпението и евентуалните съвети.

Знам, че това е форум, тука всички излагаме мнения, точки, становища и обменяме опит, караме се понякога и така нататък, обаче като прочета подобна тъпотия и ми иде да си скъсам книжата и да ида да ора на някоя нива

#53 pv

pv

информационен затъмнител

• Милиционер
  • 1661 мнения
  • От:Неизвестно
  • БИ:Free stick fighting, DBMA

Публикувано: 03 май 2007 - 23:22

Виждам,че няколко майстора вече откликнаха дружелюбно на молбата ти,да се включа и аз-послушай ги!

#54 Мак Сим

Мак Сим

ПРОГРЕСОР

• Бабаит
  • 1528 мнения
  • От:Гладбах на Нирс
  • БИ:СУБАКС

Публикувано: 04 май 2007 - 12:56

Мога да ти дам телефона на един мой приятел с два скъсани и неоперирани менискуса,европейски шампион на диск,да го питаш как ходи сега!И пак да си помислиш за операцията...

#55 tolteka_

tolteka_
  • Гости

Публикувано: 10 май 2007 - 19:07

Но увреденият менискус си остава като скрита заплаха. Разкъсан, той престава да изпълнява функциите си и фактически изведнъж се оказва чуждо тяло, което разрушава другите стави. В един момент това може да завърши с инвалидност - развива се гонартроза - деформираща артроза на коляното.

Третият - хирургично отстраняване на менискуса
Тази хирургична операция се нарича менискектомия. Повечето от специалистите в един глас твърдят, че това е оптималният вариант. Операцията не е сложна и не причинява сериозни травми. Практически - не могат да възникнат усложнения. Само няколко дни след операцията може да се започне с рехабилитацията. Още повече че менискусът е много умен ”чарк” - скъсан, той никога няма да зарасте, а ако се отстрани - ще се ”възроди” отново и много бързо.

!!! http://www.vita.bg/c.....i pregled.htm !!!

През 1960те и 1970те години , беше общоприето да се отстраняват увредените менискуси напълно. Това често водеше до ранен дегенеративен артрит при много пациенти.

*

Отстраняването на целия медиален менискус може да причини дъговидно-седловиден деформитет и медиален ставен артрит.
*

Отстраняването на целия латерален менискус може да причини ударо-мачкащ деформитет и латерален ставен артрит.

:confused:

Стабилност - Разкъсванията могат да бъдат стабилни или нестабилни. Стабилните разкъсвания не се движат и могат да зарастват сами. Нестабилните разкъсвания позволяват менискуса да се движи неправилно и може да създане усложнения ако не се извърши хирургична корекция

Това мнение е редактирано от tolteka: 10 май 2007 - 19:13

#56 GADINA_

GADINA_
  • Гости

Публикувано: 11 май 2007 - 14:25

За съжаление имам известен опит със скъсан менискус.Както казва ДЖУДОБОЙ възстановяването след подобна интервенция е наистина много важно.На мен не ми извадиха целия менискус,отрязаха само по 1 парченце от медиалния и латералния на дясното коляно.След операцията(която наистина не е сложна-на следващия ден си тръгнах на крака,естествено куцайки сериозно,но на крака) не направих хубаво възстановяване-само някаква пародия на рехабилитация в една поликлиника,че нали я поемат от касата и е безплатна.И от лоша(демек никаква)рехабилитация сега(след 2 години) имам проблеми с коляното(скъсяване и срастване на ставни връзки,отслабване на крака).Сега посещавам много добър рехабилитатор(бил е рехабилитатор на националния отбор по футбол 3 години,казва се Тодор Райчев) и както той се изрази:"много сме закъснели и ще трябва а наваксваме,лошо е,но е поправимо".Та ако мога да ви посъветвам-при такива ериозни травми се съвервайте се с компетентни специалисти(лекари и рехабилитатори),слутшайте ги и избягвайте самолечение.

И да не прозвучи като реклама,но много добри травматолози в Пловдив са Д-р Симидчиев(той ме оперира) и Д-р Петров-и двамата имат часове в частната клиника Тримонциум

#57 red dragon_

red dragon_
  • Гости

Публикувано: 16 май 2007 - 10:04

"Глюкозамин" е полезен стига , препарата който си купил действително да съдържа глюкозамин сулфат- когато се продава като хранителна добавка -почти сигурно е менте, ако е лекарство има вероятност да е ОК. стига производителя да не е бутнал рушвет на комисията. която прави изпитанията.

Проблема е, че трудно можеш да разбереш, дали наистина е само хранителна добавка. Повечето вносители нарочно ги пишат за хранителни добавки, защото режима е много по-лек, отколкото за лекарствата. Ако имаш сигурен списък за съдържащи глюкозамин лекарства, ще съм благодарен, да го пуснеш тука.

#58 Judoboy

Judoboy

зле възпитан

• Mодератори
  • 3956 мнения

Публикувано: 16 май 2007 - 10:11

Ако имаш сигурен списък за съдържащи глюкозамин лекарства, ще съм благодарен, да го пуснеш тука.

Чешкия "Дона" ,но не го внасят :(

#59 Мак Сим

Мак Сим

ПРОГРЕСОР

• Бабаит
  • 1528 мнения
  • От:Гладбах на Нирс
  • БИ:СУБАКС

Публикувано: 16 май 2007 - 10:20

Чешкия "Дона" ,но не го внасят :(

Не е по темата малко,но мисля че го има.Виждал съм го в една аптека в Пловдив.

#60 sin_i_

sin_i_
  • Гости

Публикувано: 17 май 2007 - 09:02

Съжалявам не съм влизал от доста време в даото и нямам време да чета всички мнения по темата но ако случайно някой е пропуснал да напише.Според мен най-добрият вариант е спортен лекар на футболен отбор като ЦСКА или Левски тези,но не някой новопосъпил ами някой който е на възраст вече това са хора които още докато им разкажеш това което ти се е случило ще ти дадът най-точен и адекватен отговор :D ИЗВИНЯВАМ СЕ ПАК АКО НЯКОЙ ВЕ4Е Е ДАЛ ТОЗИ СЪВЕТ :huh:

Отговорът ти не е много коректен. Веднага ти казвам защо:
1. Въпросните специалисти никога не си ги чувал и не знаеш нищо за постигнатите от тях резултати или използвани методики (или поне не си посочил такива)
2. Това че са лекари на Левски или ЦСКА нищо не значи, защото и в тези среди има много шуробаджанащина и отделни лобита (които назначават "своите" доктори)
3. Това го казвам, за да подкрепи по-горните ми мнения. След лечение проведено от един такъв "специалист", а именно доктора на ЦСКА, Бадема вече една година не могат да го оправят в Германия, а за Стойко имаше съмнения дали ще може изобщо да играе футбол някога... Е слава на Бога играе си, ама мина през доста от кръговете на Ада.
4. Ти самият минавал ли си по пътя на футболните спецове? Ако да препоръчай конкретен доктор.

Не целя да се заяждам. Просто подобни "обобщения" понякога въвеждат в заблуда, а нали затова сме тук - да си помагаме да бягаме да заблуждения :)
Поздрави.