Към съдържанието

Снимка
- - - - -

Коментари на клипове. А темата за видеото не я омазвайте

• Please log in to reply
В темата има 41 мнения

#21 Митоко

Митоко

Боец на вражеска територия

• Дао
  • 152 мнения
  • От:Кьолн, Германия
  • БИ:Айкидо

Публикувано: 03 януари 2008 - 23:07

Това Айкидо според мен е на изключително високо ниво.

Не знам на какво ниво е това Айкидо, но докато аз не се гърча и не пъшкам така от неговите движения, не го вярвам :wink:
Тренирай по много, учи се от всеки, стани айкидо-пристрастен...

#22 kraigula

kraigula
  • Дао
  • 298 мнения
  • От:Варна
  • БИ:Budo

Публикувано: 03 януари 2008 - 23:12

Защо трябва да се гърчиш и пъшкаш? Погледни какво ки и техническо съвършенство има!
От една страна хвърля, от друга не налага сила.
Това е за мен Айкидо. :)

#23 Митоко

Митоко

• Дао
  • 152 мнения

Публикувано: 03 януари 2008 - 23:15

Защо трябва да се гърчиш и пъшкаш? Погледни какво ки и техническо съвършенство има!
От една страна хвърля, от друга не налага сила.
Това е за мен Айкидо. :)

Ки-та ми-та, нищо не разбирам аз от тия работи, пък иначе доста добре и технически издържано си движи пръстите, вярно е :P
Докато мен не ме събори така с кутре не вярвам, че е реално постижимо и възможно :angrrr:

#24 kraigula

kraigula
  • Дао
  • 298 мнения

Публикувано: 03 януари 2008 - 23:18

Митко, нещо се бъркаш. Аз говоря за клипа, който съм посочил малко по-горе. Какво кутре? :)

#25 Митоко

Митоко

• Дао
  • 152 мнения

Публикувано: 03 януари 2008 - 23:20

Митко, нещо се бъркаш. Аз говоря за клипа, който съм посочил малко по-горе. Какво кутре? :)

Оки, моя грешка :confused:
Аз говорих за другия с дядото с пръстите :P
Иначе мексиканецът ми хареса, прав си :up:

#26 ед ог

ед ог
  • Дао
  • 214 мнения
  • От:бургас
  • БИ:мма

Публикувано: 03 януари 2008 - 23:21

с каква цел пускате тези клип4ета от айкидо :confused: някаква шега ли са или какво

#27 Yama

Yama

Копеле

• Дао
  • 723 мнения
  • От:София
  • БИ:Скромност

Публикувано: 04 януари 2008 - 20:13

Иначе мексиканецът ми хареса, прав си :up:

Аз пък не виждам нищо кой-знае какво-то е така ясно, че партньорът му си пада сам, че повече няма накъде.
Ама поне е красиво и има скорост-това не може да се отрече.
:)

Това мнение е редактирано от Yama: 04 януари 2008 - 20:55

...от билогичен опит аз съм резултата-да
се боря неуморно,да превъзпитам децата,да пречистя водата...
DJ Дако

#28 Доси_

Доси_
  • Гости

Публикувано: 04 януари 2008 - 21:10

А не ви ли се струва че укетата са небрежни в атаките и много, ама мноооогоооо се престарават в паданията... То такива майсторски демонстрации могат и за бокса да се измислят купища...

#29 Yama

Yama

Копеле

• Дао
  • 723 мнения
  • БИ:Скромност

Публикувано: 05 януари 2008 - 09:25

такива майсторски демонстрации могат и за бокса да се измислят купища...

:worthy: :worthy: :worthy:

Бе те укетата квото им кажеш, това правят :up:
...от билогичен опит аз съм резултата-да
се боря неуморно,да превъзпитам децата,да пречистя водата...
DJ Дако

#30 front_

front_
  • Гости

Публикувано: 05 януари 2008 - 13:33

Конкретно на клипчето с мексиканците, според мен уке си атакуваше съвсем нормално и не е падал сам никъде. Все пак, правете разлика между тренировка/демонстрация и уличен бой. На тренировка правиш укеми, за да не забиеш тиква в земята или за да не се изпльоскаш по очи или по гъз. В крайна сметка, укеми е онази част от айкидо, която се занимава със самозащита.
А дали майсторът е на световно ниво, това не мога да кажа. Във всеки случай, правеше само основни техники и нищо по-сложно. Нормално е, като има 5 дан, поне техниките до 1 кю да ги е понаучил що годе. Особено с добро уке. То красотата идва от уке и неговите умения. Да иде да му партнира някое дърво и тогава да видим, какви ще са тука коментарите. Разбира се, щом изобщо има такова уке, сигурно си разбира от работата. Майсторът се познава и по учениците си.

#31 kraigula

kraigula
  • Дао
  • 298 мнения

Публикувано: 05 февруари 2008 - 16:21

@kraigula
Разбира се, Сайто не ги е измислил от нулата. Той ги е видял под някаква форма от Осенсей, но той е човекът, който ги е систематизирал във вида, в който са познати днес, до голяма степен против желанието и намерението на Осенсей.
И един въпрос: колко огромна е тази материя? Във всяко БИ, занимаващо се с оръжия, има десетки, дори стотици пъти повече техники.

Нека пишем тук, за да не "омазваме" темата за клиповете с Айкидо.
Драги front виждам, че си силно дезинформиран относно работата с оръжие.
Никога Морихиро Сайто не е правил на своя глава нищо! Той отдаде целия си живот да предаде точно знанията си от O-Сенсей. Това го знае всеки. Явно не си чел книгата за Budomentary. Сам О-Сенсей го е помолил да направи ката 31 и 13 и да я систематизира в отделни движения за лесно изучаване. Така е и с 8-мо кумиджо, в което О-Сенсей побеждава известен хвехтовач.
Освен това смятам, че оръжието в Айкидо е достатъчно много и трудно.
Ако за теб е лесно и елементарно - моите уважения, явно си достигнал изключително ниво на познание.
Според мен обаче теорията ти, ти идва малко в повече... :)

#32 front_

front_
  • Гости

Публикувано: 24 февруари 2008 - 06:00

@kraigula
Съжалявам, че ми отне толкова много време, за да дам за сега само частичен отговор на повдигнатите въпроси. Обективни причини ми попречиха да направя това много по-рано. Останалите неща ще ги изложа, надявам се, в близко бъдеще.

За ролята на Морихиро Сайто сенсей в днешните айки кен и айки джо.

Предлагам на вниманието ви подбрани пасажи от две интервюта на Морихиро Сайто сенсей за Айки Нюз. Надявам се, че той поне може да служи като авторитет по въпросите, които коментираме. За по-голяма яснота съм превел целите въпроси и отговори, за да се запази контекста колкото е възможно по-добре. Изводите ги оставям на вас.

Двете интевюта на английски език са от тук:

Interview with Morihiro Saito (1) - 1987
Interview with Morihiro Saito - 1991 (има го и в превод на руски език)

Извадки от интервю с Морихиро Сайто, 1987, част първа:

Нямаше ли някакви цуки (мушкащи) атаки с бокен?

Не, никакви. Той просто ни казваше да дойдем и да го ударим. Упражненията с кен започваха от там. Тъй като съм практикувал кендо като малък, някак си успявах да се оправя с положението. Веднъж ми каза да приготвя стойка за тан-ренучи (упражняване на сечене). И аз взех няколко дървета и направих стойката с тях. Обаче Сенсей се ядоса и я счупи с бокена си. Каза ми „Такива тънки дървета са безполезни!”. След това трябваше да измисля нещо. Отрязох две дебели пърчета дърво, забих гвоздеи в тях и ги завързах едно за друго. Когато направих стойката, Сенсей ме похвали. Обаче дори тя изкара по-малко от седмица. Затова удряхме на различни места, за да пазим дървото. И след една седмица отидох пак да сеча дърва, за да направя друга. Имаше много дървета по хълмовете в онези дни. Използвахме тази стойка за упражняване на сечене с бокен. Това е упражнение за бедрата и ръцете, и също и за учикоми (мощно сечене). Аз лично го нарекох „тан-ренучи”.

Осенсей даде ли някакви имена на движенията с джо?

Не, никакви имена. Просто ни казваше да правим това или онова. Имена започнаха да си използват много по-късно. Когато аз започнах да преподавам, осъзнах, че начинът на преподаване на Осенсей не е подходящ, затова класифицирах и подредих неговите техники с джо. Пренаредих всичко в 20 основни движения, които нарекох „субури”, които включваха цуки (мушкане), учикоми (сечене), хассогаеши (движения по осморка) и така нататък, за да е по-лесно на учениците да ги упражняват.

Преподавахте ли на студентите от университетите ката, която разработихте?

Не. Това стана по-късно. Осенсей щеше да се ядоса, ако се упражнявахме във формата едно-две-три. Неговият начин на преподаване може и да е добър за лични инструкции, но когато трябва да преподаваш на 30 или 40 ученика наведнъж, начинът с едно-две-три е единственият, който дава резултат. Ето защо поставих номер на всяко от субури движенията. По-късно това се разви в джо ката 31 движения. Преди няколко години бях посетен от възпитаник от този период. Мисля, че беше студент в Университета по педагогика Мияги. Той каза „Сенсей, това не беше ли джо ката 24 движения?”. Отговорих „Сега имаме 31!” (Смях). През онези дни имахме 24 движения. Сигурно сме включвали някои от джо движенията в хауагаеши и това е прибавило до 24 движения. Но това не беше достатъчно лесно за научаване и затова разделих движениеята на 31. Хората започнаха да я наричат „джо ката 31 движения” без да се усетя.

Когато Осенсей е показвал движения с кен и джо, изглежда ги е изпълнявал доста бързо. Мисля, че такъв е бил и случаят с джо ката 31 движения.

Въпреки, че не използваше едно-две-три начина, той винаги ни обучаваше търпеливо и обясняваше подробно какво трябва да правим. Ката на господин Тохей има по-малък брой движения и затова хората казват, че той е бил учен по един начин, докато аз по друг. Но не съм убеден в това. Освен това, Осенсей ми показа различни ката. Обаче запомних само половината от тях. „Джо ката 13 движения” е това, което създадох, имитирайки тези ката, които запомних.

Въпреки, че Тохей Сенсей и Хикицучи Синсей от Шингу преподават оръжия, те ясно се различават от вашите.

Да, това е така, защото Осенсей учеше различно в зависимост от това, как е настроен.

Мислите ли, че вашият метод и тези на Тохей Сенсей и Хикицучи Синсей са показателни за Осенсей в различни периоди?

Може и така да се каже. Полезно е да се видят разликите. Все пак, няма да разберете тези форми като просто размахвате оръжия. Трябва да се работи по двойки, когато се упражнявате. Например, разбираш, че трябва да реагираш по даден начин, когато противникът ти те атакува. Създадох по естествен път 31-те кумиджо (движения в отговор на 31 джо ката), докато се упражнявах с партньор. Когато обучавах студенти от университета Тохоку Гакуин в Сендай покрай река Хиросе, те ме попитаха, какво да правят на демонстрация. Предложих някоя ката и това беше началото на кумиджо. Ката, която създадох като метод на обучение, остана. 31 кумиджо бяха създадени съвсем наскоро. С тези кумиджо можете да разберете джо на Осенсей. Трябва да разбирате техниките на Осенсей, за да изучавате изкуството му.

Само в Ивама ли показваше Осенсей движенията с джо и кен?

Той показваше движенията където отидеше. Но мисля, че е имало само няколко места, където да ги е преподал както трябва от основите. Да показваш движенията и да ги преподаваш са различни неща. Мен първо ме научиха как да замахвам с меч. Организирах каквото научих и измислих тези кумиджо и субури за меча. Методът на Осенсей може и да беше добър за частни уроци, но не и за преподаване на групи. По неговия метод нямаше имена на техниките, нямаше приказки. Просто ни казваше да дойдем и да го ударим. Ето защо организирах движенията в цуки (мушкания), учикоми (сечения) и каеши (завъртания) и им дадох имена.

Когато Осенсей преподаваше 31 движения с джо, последователно от начало до край ли ги показваше?

Да. Никога не би ги разбил на отделни части. Това правеше неговия метод верен на принципите, което беше по-лесно за нас, за да го разберем.

Това, което прави тази снимка интересна, е, че всички ученици зад него следват Осенсей, държейки джо в определена поза. Вероятно са по средата на упражняване на ката 31 движения.

Ако ги наречеш ката 31, Осенсей щеше да ти се ядоса. Щеше да каже „Глупако!”. Например, да вземем движениея 19, 20 и 21. В действителност, те трябва да се направят с едно движение. Но ако се упражняваш по този начин, е трудно да се научиш. Затова трябва да упражняваш отделните движения и след това да изучаваш цялостните. Има един човек, който беше публикувал книга за джо и твърдеше, че това е джо на Осенсей, но той не знае нищо за джо на Осенсей. Просто е копирал 20 субури, които аз създадох. Това е безобразие!

Правихте ли упражнения, подобни на кумиджо, с Осенсей?

До някъде да. Има снимка на нас, как правим едно. Той само ми казваше да сеча или да мушкам, така че не беше точно кумиджо. Използваше ме при обяснения и при показване на форми. От това създадох 31 движения с джо. Един будо експерт ми каза, че в Айки джо има движения от меч, джо, пика и нагината. Мисля, че това е наред, защото е Айкидо.

В свето на Айкидо има някои хора, които казват, че тайджуцу произлиза от кен, или обратно, че кен произлиза от тайджуцу.

Осенсей ясно каза, че тайджуцу техниките в Айкидо са били видоизменени от кен. Винаги съм бил учен по този начин. Затова не може да наречеш изкуството истинско тайджцу, освен ако не упражняваш тайджуцу движенията с движенията на меч в съзнанието. Не можеш да наречеш изкуството си Айкидо, освен ако не мислиш за тайджуцу, когато се упражняваш с кен. Кумитачи винаги могат да се трансформират в движения от тайджуцу. Когато упражняваш тайджуцу, ако не се движиш все едно си изправен срещу меч, няма да можеш да се справиш с атака с меч. Осенсей написа в ръководството, наречено „Будо”, през 1938, че когато изпълняваш шихонаге, трябва да се движиш все едно ръката на противника е меч. Шихонаге идва от движение с меч.

Онези, които настояват, че кен произлиза от тайджуцу, казват, че може да се разберат сходствата между кен и тайджуцу, ако се гледа, например, шихонаге, но не и техники като ушироваза и други. Как ще отговорите на този въпрос?

Много лесно. Тези хора просто никога не са били обучавани на кен и джо в Айкидо. Те казват такива неща, защото не са запознати с употребата на тези оръжия. Аз ги учих както трябва от Осенсей.

Можете ли да обясните връзката между кен и тайджуцу при форми като иккьо, никьо, санкьо и йонкьо?

Не е възможно да се опитваме да отнесем всички форми към меча. Чувството за авасе или сливане са важни. Това авасе е същото, както при кен. В Айкидо всичко започва с авасе: тайджуцу, джо и кен. Формите са различни, но чувството за сливане е едно и също.

Извадки от интервю с Морихиро Сайто, 1991:

По време на вашите неделни класове сте преподавали кен и джо след тайджуцу упражненията, нали?

Да, с одобрението на Осенсей, преподавах техники с оръжия в последните 15 минути от тренировката.

Настоящата санджуичи-джо (джо ката 31 движения) беше ли завършена преди смъртта на Осенсей?

Да, по времето, когато аз я учих, тя вече беше завършена, но когато Коичи Тохей сенсей [настоящ шеф на Шиншин Тоицу Айкидо] дойде да тренира в Ивама, тя все още не беше доведена до съвършенство. Това, което той е учил, беше различно от това, което аз съм учил, вероятно защото начинът на преподаване на Осенсей все още не беше напълно развит. Когато учех при Осенсей, преподаваха се всички техники с оръжия, включително кумитачи. В един момент в Ивама не беше останал никой, освен мен, така че тренирах само с Осенсей. Неговият начин на преподаване постепенно стана по-подробен.

Преподавахте ли кумиджо в Токио?

Реално не, с изключение на няколко души на случайни места като покриви на сгради. Тогава преподавах джо като форма с 27 или 28 движения, но накрая се спрях на форма с 31 движения, тъй като открих, че така е по-лесно за учениците да разбират. Точно както моето айкидо започна да се нарича „стил Ивама”, така остана и името „санджуичи-джо”, което дадох на тази ката.

Тъй като айкидо произлиза от боравенето с меч и тайджуцу движенията са основани на движенията с меч, необходимо ли е изучаването на кен и джо в тренировките по айкидо?

Айкидо, което аз учих, се състоеше едновременно от тайджуцу и техники с оръжия. Можем да използваме всеки вид оръжие, но основно използваме кен и джо. Това е единственото обяснение, което мога да ви дам. Основателят обясняваше айкидо от много различни гледни точки в зависимост от периода и състоянието на неговото съзнание. Той каза, че айкидо е тайджуцу, което е съчетано с принципи на меча. Затова вярвам, че айки-кен и айки-джо съответстват на ханми-кен и ханми-джо. С други думи, техниките с оръжия са изразени под формата на тайджуцу, позволявайки ни да влезем в пространството на противника и да го хвърлим.
Техниките, основани на оръжия, в тайджуцу ни позволяват да атакуваме противника и да го хвърлим. Мисля, че тайджуцу и техниките с оръжие имат връзка, която не е нито прекалено близка, нито прекалено далечна. В Ивама доджо провеждам тренировки с оръжие само веднъж седмично, така че определено наблягам на тайджуцу. Но смятам, че е мой дълг като човек, който е бил обучаван непосредствено от основателя, да преподавам кен и джо на моите ученици и да поддържам традиционното учение, което основателя остави в Ивама.

Какво смятате, че е влиянието на Дайто-рю върху айкидо?

Осенсей беше повлиян значително от Дайто-рю. Казват, че когато той е тренирал Дайто-рю, се е сблъскал с много проблеми, затова е пробвал много други изкуства, включително Айой-рю, преди войната. След войната, когато е възобновил тренировките си в Ивама, неговото айкидо драматично се променило. Въпреки, че е бил повлиян от Дайто-рю, има много забележими разлики между айкидо на Осенсей и Дайто-рю. Например, айкидо си преподава от ханми, но ханми не се преподава в Дайто-рю. Нито пък кокюхо. Въпреки, че Дайто-рю включва много теваза (техники с ръце), движенията на тялото често се сблъскват с тези на противника. Дайто-рю не включва идеята за обединяването на меч, джо и тайджуцу. Това са промени, които Осенсей е включил през периода в Ивама. Много техники от Дайто-рю не са били особено ефективни срещу противник, който е бил обучен дори повърхностно в бойните изкуства. Въпреки, че е имало голям брой техники, много от тях не са били особено ефективни. По същия начин, понякога чуваме, че всяка айкидо техника има ура и омоте вариации, но мисля, че трябва да се фокусираме върху онова, което е най-практично и ефективно. Разбира се, някои техники имат ясно различими ура и омоте вариации, но не бива да се тревожим прекалено много за онези, които нямат. Основателят веднъж каза на шега, че няма по-добри техники от кошинаге (хвърляния през хълбок) и че той никога не се уморявал, дори и ако ги тренира от сутрин до вечер. Кокюнаге и кошинаге, които някога са били считани за основни айкидо техники, сега вместо това се преподават като приложни или като техники за напреднали. Мисля, че е жалко, че това може да е станало необходимо, за да се запазят техниките от айкидо.

#33 dedil

dedil

Следващ Пътя

• Дао
  • 97 мнения

Публикувано: 10 март 2008 - 12:21

Усещате ли Айкидо хармонията в…, Нека всеки се замисли върху това, как се отразяват действията му върху Добия вкус в БИ
Допустима ли е подобна проява на човек от Айкидо общността?

:yes: ДА, всеки е свободен да бъде себе си.
:nea: НЕ, това е в разрез с разбиранията в БИ!
:whistling: ‘Що не, ‘кво толкова е станало?!
Не ме интересува.

Преди време попаднах на това http://www.zazz.bg/play:9a8e77e3 - запис, който е пуснат за кастинг в Шоуто на Слави”.
Много ми се ще да разбера мнението ви за това, което виждате и чувствате, гледайки клипа? Някой познава ли „героите”, все пак са от общността?
Аз самия имам мнение, разбира се, но бих предпочел да направя дискусия по въпроса.
Мечa е къс, Пътят е дълъг.

#34 front_

front_
  • Гости

Публикувано: 10 март 2008 - 12:47

Всеки може да прави каквото си поиска.
Но виждам хора, които са твърде далеч от това:
Харълд Рос - Айкидо срещу Танго
Принципно, след като има хармоници, приложници и всякакви други видове акидоки, защо да няма и танцьори. Поне нивото да е прилично, все пак.

#35 a_todorov

a_todorov
  • Дао
  • 25 мнения

Публикувано: 28 януари 2011 - 20:20

Ако не се лъжа, тази пародия е сътворена в Хасково.

Да, наистина тази простотия е сътворена в Хасково. Истината е ,че след това изпълнение човекът от клипа беше поканен да напусне клуба (така или иначе не беше идвал много време). Сега нещата са стриктни и се надявам тук в Хасково бавно, но сигурно ситуацията да се оправи и клуба да се попълни с още качествени хора.

#36 aikizk

aikizk
  • Дао
  • 132 мнения
  • БИ:айкидо

Публикувано: 29 януари 2011 - 19:03

Здравейте приятели.
Много се забавлявах с някой от клиповете.Що се касае до Миямото сенсей,мога да ви кажа,че е страхотно корав майстор и много обича да работи с нас българите,защото му даваме сериозни атаки.Въобще за Хомбу шиханите има една голяма илюзия,че работят много меко и нереално.Само да попитам,кой от вас ги е предизвиквал-да им дадете атака,така че да им откачите главата /образно казано/.Е аз и моите момчета сме го правили на всяка тренировка,когато сме били в Хомбу и сме отнасяли мноооогоооо болка.Да,ама Айкидо е бойно изкуство,а боят боли.Наред с това сме получавали съвети и напътствия от тези шихани,защото хората са виждали,че сме готови да платим цената за тях,а нея е описах по-горе.Лично аз и Мартин Тодоров сме предизвиквали по време на вечерната петъчна тренировка и самият Дошу.Мога да ви кажа,че тогава техниката му няма нищо общо с това,което сте гледали по демонстрации и видео клипове.Пиша всички тези неща с една единствена цел,а именно да направим така,че когато има майстор по Айкидо в България,дори и за една тренировка до има представители от всички клубове и организации.Хайде излекувайте се от майсторско-шиханската болест и спрете да обяснявате кой правил правилното Айкидо и кой не.Айкидо е едно-или ти става техниката или не.
Благодаря на front за хубавата статия.
Бъдете здрави.

#37 kraigula

kraigula
  • Дао
  • 298 мнения

Публикувано: 18 май 2011 - 21:17

Ето до къде достигна фондацията (организацията) АЙКИКАЙ.
Според мен започнаха да се подиграват с Айкидо.
:worthy: Това е Такеда Шихан 8-ми ДАН АЙКИКАЙ.

Много бих искал този смешник да беше влезнал за 2 минути на световното по самбо преди 2 дена, която се проведе с зала "Универсиада" в София.
А как ми се иска някак си да го срещна за няколко секунди този смешник...

#38 Andy

Andy

Десперадо

• Дао
  • 287 мнения
  • От:Габрово
  • БИ:Киокушин ,Кик-бокс

Публикувано: 18 май 2011 - 22:41

Ето до къде достигна фондацията (организацията) АЙКИКАЙ.
Според мен започнаха да се подиграват с Айкидо.
:worthy: Това е Такеда Шихан 8-ми ДАН АЙКИКАЙ.

http://www.youtube.com/watch?v=Ltf6-Qqc40Y&feature=player_embedded#at=166

Много бих искал този смешник да беше влезнал за 2 минути на световното по самбо преди 2 дена, която се проведе с зала "Универсиада" в София.
А как ми се иска някак си да го срещна за няколко секунди този смешник...

То бива бива ама вече даже не е смешно. Имам чувството че целият свят вече полудя. Ненормалници разни се правят на гурута а още по-големи ненормалници стават техни последователи. Що за путьу трябва да си за да се правиш на клоун пред хората, като тези айкидисти от клипа. Сещям се за думите на един приятел: "Вселената и простотията са безкрайни" Баси отрепките, нямам думи!!!

#39 Andy

Andy

Десперадо

• Дао
  • 287 мнения
  • От:Габрово
  • БИ:Киокушин ,Кик-бокс

Публикувано: 18 май 2011 - 22:49

Моля за обективно мнение.

Това Айкидо харесва ли ви?

Айкидо е пълен ташак.Не става за нищо.Става само за самозалъгване на самозаблудени самовлюбени самоизпращялки

#40 aneliaivanova86_

aneliaivanova86_
  • Гости

Публикувано: 18 юни 2011 - 11:08

Ето това клипче е невероятно! Кажете ми какво мислите за него? Колко време според вас е тренирал и колко пъти се е контузвал за да може да прави тези неща?