Към съдържанието

- - - - -

Индианско бойно умение

• Please log in to reply
В темата има 58 мнения

#1 такедзо_

такедзо_
  • Гости

Публикувано: 15 януари 2008 - 16:51

Има ли някой тук запознат по-специфично с бойните умения на американските индианци. По време на индианските воини те са се противопоставяли успешно срещу по-добре въоръжена редовна войска. Използвали са изключително умело метателни и хладни оръжия, а с голи ръце са нямали равни по прерията. Силата им е идвала от сръчността и бързината, не от мускулната мощ.

Мел Гибсън демонстрира как се коли с томахавка

Боен танц на Чероки
http://youtube.com/w...feature=related

Малко кадри
http://youtube.com/w...feature=related

и малко история
http://bgsoldier.eam...e?THEMEID=52102

Това мнение е редактирано от такедзо: 15 януари 2008 - 17:56

#2 Асен Г

Асен Г

Развратно малко мече:)!

• Дао
  • 1103 мнения
  • БИ:Кайлиндо, Кибацуме-рю и Смаша
  • Предишен прякор: Cocolino

Публикувано: 15 януари 2008 - 19:18

Има ли някой тук запознат по-специфично с бойните умения на американските индианци. По време на индианските воини те са се противопоставяли успешно срещу по-добре въоръжена редовна войска. Използвали са изключително умело метателни и хладни оръжия, а с голи ръце са нямали равни по прерията. Силата им е идвала от сръчността и бързината, не от мускулната мощ.

Въз основа на какво изнасяш твърденията в подчертаната от мен част? Мел Гибсън, да те подсетя, не е критерий:)!
Цитати от извори с библиография и евентуално линкове, ако ги има в Интернет, обаче, биха били полезни и интересни:)!
Портал за фехтовка!
"Power comes from the end of a gun."-Eldridge Cleaver

#3 Тануки

Тануки

Шеф на БФ по Борба за Жени в Кал

• Дао
  • 193 мнения

Публикувано: 15 януари 2008 - 19:29

Виж статията за чулукуа - http://daobg.com/for...s&CODE=03&id=23, предоставена от old_moon. На мен поне много ми хареса.
Но чак пък да търсиш някаква школа по индиански бойни умения ми се вижда прекалено. Просто индианците възприемат оръжията и тактиката на белите заселници и умело я приспособяват. Не смятам че уменията им в ръкопашен бой са кой знае колко самобитни. Друг въпрос е че мъжката са се опънали на Щатите - американската армия допуска с тях същата грешка, която прави английската по време на войната за независимост на САЩ, т.е. подценява ги.
Примерно разгрома на Къстър не е показателен за някакъв уникален пиниз измислен от Седящия Бик или някой от другите индиански вождове. Къстър позволява да бъде частта му да бъде обкръжена от високо мотивиран и много добре въоръжен противник (много от индианците са носели многозарядни пушки срещу еднозарядните кавалерийски карабини), кавалеристите се разполагат на три хълма, които един по един за превзети. Войниците на Къстър развалят строя и се скупчват като овце на няколко групи, докато индианците умело използват терена и стрелят от прикрития. Според индианци, участвали в битката, цялата работа е отнела време колкото "гладен човек да си изяде вечерята". Класическа история, която би могла да се случи навсякъде по света.

Но пък томахавката наистина е уникално по рода си оръжие: позволява нанасяне на силен удар скойто може да свалиш много по-едър противник; извитата част на осртието позвлоява редица ключове и блокове; простата конструкция на острието го прави много здраво, лесно се подменя супена дръжка; позволява добър обхват при удар; евтина е и няма ограничения при закупуването; а може и да се хвърля сравнително лесно макар и не много далеч.
Недостатък обаче е изнесенят във върха център на тежестта - ударите трудно се контролират; острата част е сравнително къса и изисква добър баланс и прицелване при удар (за разлика примерно от кукрито); а дръжката лесно може да бъде посечена или счупена.

Това мнение е редактирано от Тануки: 15 януари 2008 - 19:54

#4 stareca uan_

stareca uan_
  • Гости

Публикувано: 16 януари 2008 - 08:25

чел съм ,че апачите са били ненадминати във воденето на партизанска война ,малки отряди са създавали големи проблеми и то няма как да е иначе след като постоянно са се биели я с испанци ,мексиканци ,американци ,да не говорим за другите племена и те всъщност са оказали въоръжена съпротива най-дълго,крадяли , бягали от резерватите ,даже доколкото си спомням причините за едно от бягствата на Джеронимо е ,че им забранили да си правят алкохол :D .....колкото до Къстър и неговия ''елитен'' полк ,просто са отишли да направят поредното клане на жени и деца в което се били специалисти,но са го набарали ..тоя Къстър и полка му години по-рано докато избивали спящите шайени зимата през нощта си бил докарал оркестър да му свири :kuku:

#5 valsodar

valsodar

Скучаещ Дразнител

• Дао
  • 1139 мнения
  • От:село София
  • БИ:Ай Чао, Джит-Кам-Го, MMS, SMS и ... SOS

Публикувано: 16 януари 2008 - 10:03

Има такова чудо, сега доколко има истина в него сами си преценете :D

American Indian Fighting Arts Association

Стила е "Chulukua" ( произнася се Choo-La'-Ка ) в превод първоизточника на енергия, съответстващо на японското " КИ ". Използвана е като техника на апачите за водене на ръкопашен бой от Джеронимо :wink:

За негов най-сериозен изследовател е сочен Steven Barnes http://www.ten-no-kishi.com/index.htm

Това мнение е редактирано от valsodar: 16 януари 2008 - 10:51

Чела Маца книжки, как да трепе безконтактно мишки !

#6 AngelZ

AngelZ
  • Дао
  • 393 мнения
  • От:БГ, София
  • БИ:WuTaiji, FengMoGun, FanZi, MiaoDao

Публикувано: 16 януари 2008 - 10:06

Амчи виж в края на статията кво пише....About the Author:Steven Barnes is a noted author and kung fu stylist. [i][u]....от там нататък кво да говорим...иска да си намери бизнес нишааа..

тоя по добре да преподава разработване на нови пазари ....баси тъпия маркетинг...

#7 valsodar

valsodar

Скучаещ Дразнител

• Дао
  • 1139 мнения

Публикувано: 16 януари 2008 - 10:49

Амчи виж в края на статията кво пише....About the Author:Steven Barnes is a noted author and kung fu stylist. ....от там нататък кво да говорим...иска да си намери бизнес нишааа..
тоя по добре да преподава разработване на нови пазари ....баси тъпия маркетинг...

Цялата история ми напомня донякъде на шума около дадаото у нас.
Добра основа в японските БИ, около която започва трескаво да се търсят аналогии с "антични" бойни умения сред автохонното население.
Индианските бойци явно са като нинжите - мнозина са чували за тях, но никой не може да каже конкретно как са водили точно ръкопашните си схватки и какви типични техники са използвали :D
Ако индианците са притежавали специфични умения в ръкопашния бой, това би трябвало да направи сериозно впечатление при колонизацията им от страна на европейците и да бъде отразено поне в ранните хроники на конквистадорите.

ПП Норде , благодарско за изтриване на дублирания пост, нещо се срина компа и не видях какви съм ги сътворил :wink:

Това мнение е редактирано от valsodar: 16 януари 2008 - 10:59

#8 Асен Г

Асен Г

• Дао
  • 1103 мнения

Публикувано: 16 януари 2008 - 14:27

Индианските бойци явно са като нинжите - мнозина са чували за тях, но никой не може да каже конкретно как са водили точно ръкопашните си схватки и какви типични техники са използвали :D
Ако индианците са притежавали специфични умения в ръкопашния бой, това би трябвало да направи сериозно впечатление при колонизацията им от страна на европейците и да бъде отразено поне в ранните хроники на конквистадорите.

Мислех, че говорим за северноамериканските индианци. Какви конкистадори искаш тогава?

Виж, за южноамериканските индианци, знаем това-онова:). За северноамериканските-също, но то въобще не съвпада с написаното в поста на открилия темата:).

Чулукуа, ако е било използвано нещо подобно, вероятно е акцентирала на техниките с оръжие-нож, томахавка, бойна тояга, в по-късни времена е логично да се е включил и прикладът на пушката:). Вероятно се е използвало, впрочем, но доколко то отговаря на съвременната Чулукуа е въпрсо, на който аз лично не се наемам да отговоря:). Впрочем, с томахавки са се занимавали не само индианците-и други са оценили качествата им като комбинация от инструмент и оръжие. например, може да видите една статия тук :sunny: !
Портал за фехтовка!

#9 valsodar

valsodar

Скучаещ Дразнител

• Дао
  • 1139 мнения

Публикувано: 16 януари 2008 - 14:54

Мислех, че говорим за северноамериканските индианци. Какви конкистадори искаш тогава?
Виж, за южноамериканските индианци, знаем това-онова :) . За северноамериканските-също, но то въобще не съвпада с написаното в поста на открилия темата :) .

E, добре де - на север са били испанците ( Флорида, Мексико ) нагоре ингилизите , а още по-насевер франсетата.

И що на никой не му са направили впечатление Уникалните Индиански ръкопашни умения ?

Щото просто е нямало такива . Нямало е изведена система , каквото е специфично за бойните изкуства в изтока, имало е по някой и друг чалъм предавани от баща на син и... дотам.
Закона за оцеляването, ако си калпав боец - ми просто те убиват и няма шанс да предадеш погрешна техника на младите след теб.
Сега че може да се правят техники с томахавка - ми що да не може. Може и с кривак и с кухненски черпак ако щеш - въпросът е какво най-често имаш под ръка като оръжие и с течение на времето му се хващат чалъмите :wink:
Надявам се някой все пак да успее да открие нещо, което под перата да не е "made in Japan" :D , както от видяното дотук. Не правете като тях, те са майстори от висша класа

Това мнение е редактирано от valsodar: 16 януари 2008 - 15:15

#10 Асен Г

Асен Г

• Дао
  • 1103 мнения

Публикувано: 16 януари 2008 - 16:09

E, добре де - на север са били испанците ( Флорида, Мексико ) нагоре ингилизите , а още по-насевер франсетата.

И що на никой не му са направили впечатление Уникалните Индиански ръкопашни умения ?

Щото просто е нямало такива . Нямало е изведена система , каквото е специфично за бойните изкуства в изтока, имало е по някой и друг чалъм предавани от баща на син и... дотам.
Закона за оцеляването, ако си калпав боец - ми просто те убиват и няма шанс да предадеш погрешна техника на младите след теб.
Сега че може да се правят техники с томахавка - ми що да не може. Може и с кривак и с кухненски черпак ако щеш - въпросът е какво най-често имаш под ръка като оръжие и с течение на времето му се хващат чалъмите :wink:
Надявам се някой все пак да успее да открие нещо, което под перата да не е "made in Japan" :D , както от видяното дотук. Не правете като тях, те са майстори от висша класа

Споменаването за Ирокезка борба, примерно, за теб очевидно не се брои? Или качествената стрелба с лък, която белите отбелязват, се постига лесно без школа-не, че на Изток няма семейни школи:).
Пък за обучението на южноамериканските бойци-абе, бих казал, че са имали с какво да се похвалят, включително като систематично обучение във военни школи:). Някои, примерно арауканските стилове, и до днес са оцелели-е, поне отчасти:).
Иначе си прав, основната част от уменията се предавали на принципа на "чалъмите", ама поне за една част със също такава сигурност не е било така-виж споменаването за Ирокезката борба:).
Портал за фехтовка!

#11 valsodar

valsodar

Скучаещ Дразнител

• Дао
  • 1139 мнения

Публикувано: 16 януари 2008 - 16:28

Споменаването за Ирокезка борба, примерно, за теб очевидно не се брои? Или качествената стрелба с лък, която белите отбелязват, се постига лесно без школа-не, че на Изток няма семейни школи :) .
Пък за обучението на южноамериканските бойци-абе, бих казал, че са имали с какво да се похвалят, включително като систематично обучение във военни школи :) . Някои, примерно арауканските стилове, и до днес са оцелели-е, поне отчасти :) .
Иначе си прав, основната част от уменията се предавали на принципа на "чалъмите", ама поне за една част със също такава сигурност не е било така-виж споменаването за Ирокезката борба :) .

Нещата явно си опират до военизирана прислойка - имало ли я е или не ?

В Южна Америка са били големите индиански империи, там е имало такива прислойки, нормално е да им е било провеждано съответното обучение - за тая част съм съгласен с тебе.

За северноамериканските индианци лъка е бил средство за прехрана - ако не стреляш точно, ми просто си умираш от глад. Там вече може да има приложение на ловния лък и за решаване на междуплеменни конфликти ( де мечка , там и човек - стават грешки :D ), но не може да се говори за изкуството на лъка като бойно изкуство - такова каквото е било в Япония , (съчетано и с умения в други БИ ).

Може да се търси единствено индианско бойно изкуство в тези племена, които постоянно са воювали в историята си, трябвало е голямо количествено натрупване на боен опит за да премине в едно качествено и пригодно за битка бойно изкуство. ( В цяла Азия бойните изкуства са се сформирали по тоя път )

Дай да разделим нещата на две и вече да се разглежда в конкретност.

Ирокезката борба - има ли запазени исторически паметници, които да свидетелстват, че я е имало изобщо и е била специфична за племето на ирокезите?

Ще ми е интересно да науча повече по въпроса, но до момента в нета само шарлатании.

Чудя се, а бре аджеба, ако тия стилове се бяха запазили как един в нета не си направи сайт да се похвали ? Защото, това което се появява човек като се поразрови са все некакви хамерикански печалбарчета, пообиколили резерватите за екзотичен привкус на японските БИ.

#12 Асен Г

Асен Г

• Дао
  • 1103 мнения

Публикувано: 16 януари 2008 - 16:51

Нещата явно си опират до военизирана прислойка - имало ли я е или не ?

В Южна Америка са били големите индиански империи, там е имало такива прислойки, нормално е да им е било провеждано съответното обучение - за тая част съм съгласен с тебе.

За северноамериканските индианци лъка е бил средство за прехрана - ако не стреляш точно, ми просто си умираш от глад. Там вече може да има приложение на ловния лък и за решаване на междуплеменни конфликти ( де мечка , там и човек - стават грешки :D ), но не може да се говори за изкуството на лъка като бойно изкуство - такова каквото е било в Япония , (съчетано и с умения в други БИ ).

Може да се търси единствено индианско бойно изкуство в тези племена, които постоянно са воювали в историята си, трябвало е голямо количествено натрупване на боен опит за да премине в едно качествено и пригодно за битка бойно изкуство. ( В цяла Азия бойните изкуства са се сформирали по тоя път )

Дай да разделим нещата на две и вече да се разглежда в конкретност.

Ирокезката борба - има ли запазени исторически паметници, които да свидетелстват, че я е имало изобщо и е била специфична за племето на ирокезите?

Ще ми е интересно да науча повече по въпроса, но до момента в нета само шарлатании.

Чудя се, а бре аджеба, ако тия стилове се бяха запазили как един в нета не си направи сайт да се похвали ? Защото, това което се появява човек като се поразрови са все некакви хамерикански печалбарчета, пообиколили резерватите за екзотичен привкус на японските БИ.

В общи линии, при племенното устройство обикновено нужда от кодификация възниква относително рядко. Така, ето какво намери след бърза справка с библиотеката си ("История на бойните изкуства", т.4 (Африка и Новия свят), под ред. на Г.К. Панченко, 1997).
Южноамерикански ръкопашен бой "Панмо", но за Южна америка се разбрахме :up: !
В Лигата на Ирокезите възниква (или се кодифицира, може би) специален вид "индианска борба"-без удари, но високоразвита технически. Споменато е, че се преподавала на учениците от специални експерти, поне някои от които са били и професионалисти, практикувала се е и от бели-които по това време едва ли се увличат по екзотиката на Холивуд:).
Сред някои племена от югоизточната част на САЩ, е съществувала и в някои резервати-продължава да си съществува:), техника на бой с тояги, при това различни по дължина. В дясната ръка-тояга, в лявата-бойна палка. Няаричат я "по-малдият брат на войната". Аналогични школи са имали и сред африканските бойци с тояги:).
И не на последно място, апачите-едни от най-успешните противници на американската армия в тогавашните индиански войни-са упоменати, че са възприели техниката си на бой с копие още от испанците (испанската техника с копие се счита за една от най-добрите в Европа), така че явно са гледали широко на нещата:). Нищо по-различно не може да се очаква от бойци-практици, впрочем, поне според мен:).
Не твърдя, че това са много школи. Твърдя, че школи е имало (и има). А доколко това отговаря на Чулукуа или някоя друга школа-представа нямам и, предвид че не живея в САЩ-не ме и интересува особено, интересува ме добри ли са като школи по принцип:)!
Портал за фехтовка!

#13 AngelZ

AngelZ
  • Дао
  • 393 мнения
  • От:БГ, София
  • БИ:WuTaiji, FengMoGun, FanZi, MiaoDao

Публикувано: 16 януари 2008 - 17:10

:D Ами Аз мисля, че правилно е написана темата .....бойно УМЕНИЕ", а не изкуство, защото то тогава и аз съм експерт по МАХЛЕНСКО БОЙНО ИЗКУСТВО щото наш колко съм се търкалял в прахорляка като хлапе /пък и не само за мой резил :kuku: /,пък за система имам си и система...точно преди да халосам врага го поглежждам поетично...пък и ритуали има....ама тва е друга тема ш я пиша в чата...хи хи....и така мога до безкрай да си приказвам....
факт е че всички общности са имали някакви системи за нападение и защита...но това не ги прави ИЗКУСТВО
...според мен се бъркат нещата...

#14 Асен Г

Асен Г

• Дао
  • 1103 мнения

Публикувано: 16 януари 2008 - 18:53

:D Ами Аз мисля, че правилно е написана темата .....бойно УМЕНИЕ", а не изкуство, защото то тогава и аз съм експерт по МАХЛЕНСКО БОЙНО ИЗКУСТВО щото наш колко съм се търкалял в прахорляка като хлапе /пък и не само за мой резил :kuku: /,пък за система имам си и система...точно преди да халосам врага го поглежждам поетично...пък и ритуали има....ама тва е друга тема ш я пиша в чата...хи хи....и така мога до безкрай да си приказвам....
факт е че всички общности са имали някакви системи за нападение и защита...но това не ги прави ИЗКУСТВО
...според мен се бъркат нещата...

За индиански бойни изкуства не говорим. Говорим за индиански бойни умения, систематизирано изучавани:).
Психическата подготовка, основаваща се на шаманизма, е тема, с която не съм сигурен, че искам да се захващам:).
Портал за фехтовка!

#15 такедзо_

такедзо_
  • Гости

Публикувано: 17 януари 2008 - 16:37

Въз основа на какво изнасяш твърденията в подчертаната от мен част? Мел Гибсън, да те подсетя, не е критерий:)!

Как можа да напишеш такова нещо за Мел :wooow:
Самата физиология на северноамериканските индианци е фактор, обуславящ бойните им умения. Във всички снимки и портрети отпреди 150 години те са сухи, жилави и с издължени крайници. Не са били фермери и овчари. Живели са на открито и са се прехранвали основно с лов, което няма как да не изгради скорост и бърза реакция. Хранили са се почти само с месо и месни производни. Служели са си завидно добре с метателни оръжия, което предполага сръчност :up:
-
Благодаря много за линковете и информацията. Ше черпя :up:

#16 parahod_

parahod_
  • Гости

Публикувано: 17 януари 2008 - 17:07

Абе не знам преди 150 години,но в момента две неща са ми направили впечатление при северноамриканските индианци:
1-не са окосмени (гърди,крака,лице)
2-имат широк кръст т.е. изглеждат равни(при европейците и негрите рамената са подчертано по-широки от кръста)

#17 Асен Г

Асен Г

• Дао
  • 1103 мнения

Публикувано: 17 януари 2008 - 19:31

Как можа да напишеш такова нещо за Мел :wooow:

Самата физиология на северноамериканските индианци е фактор, обуславящ бойните им умения. Във всички снимки и портрети отпреди 150 години те са сухи, жилави и с издължени крайници. Не са били фермери и овчари. Живели са на открито и са се прехранвали основно с лов, което няма как да не изгради скорост и бърза реакция. Хранили са се почти само с месо и месни производни. Служели са си завидно добре с метателни оръжия, което предполага сръчност :up:
-
Благодаря много за линковете и информацията. Ше черпя :up:

Е, аз не говорех за качеството на филмите му, а само за историческата им стойност-където той си позволява някои, хм, волности :D !

Физиологията и бита им не са се различавали особено от тези на аналогични племена от Азия, обаче можем ли да направим извод, че техниките трябва да са сходни :wooow: ?

Когато кажеш, а преди да се видим-приемаме и репутация :chinese: !
Портал за фехтовка!

#18 Huskarl

Huskarl

пенсиониран будока

• Дао
  • 85 мнения

Публикувано: 01 август 2008 - 16:33

Започвам да съжалявам, че преведох преди 15 (или повече) години въпросната статия... :sad2:

Дискусиите са излишни, затова с две думи - индианците не са имали бойни изкуства като система, каквито са източните БИ.
Интересувал ги е съвсем друг аспект, свързан с техните разбирания за свръхестественото. Демек вярвали са, че има магическа защита и съответно начини за поразяване. :umnik:

Разбира се, животът е довел до някои практически похвати - както с оръжие, така и без, но основното винаги е било "военната медицина". :up:

#19 Yama

Yama

Копеле

• Дао
  • 723 мнения
  • От:София
  • БИ:Скромност

Публикувано: 03 август 2008 - 09:05

Дискусиите са излишни, затова с две думи - индианците не са имали бойни изкуства като система, каквито са източните БИ.

Тука повечето форумджии са като омагьосани от Изтока и си мислят, че навсякъде по света нещата трябва да са като в Япония примерно-с школи, колани, сенсеи, данове, етикети, терминологии, писани буквари и пр.
А е безкрайно ясно, че хора като индианците, които хилядолетия наред са се занимавали с лов и война /лък, копие, нож, томахавка, ласо, пушки/, са можели да се бият и с голи ръце.
Както всеки подобен народ, вкл. прабългарите, индианците са "тренирали" по цял ден-едно време не са ходели на училище децата да се занимават със свойствата на триъгълника или с фотосинтезата, а са стреляли и са се борили от сутрин до вечер.
...от билогичен опит аз съм резултата-да
се боря неуморно,да превъзпитам децата,да пречистя водата...
DJ Дако

#20 Huskarl

Huskarl

пенсиониран будока

• Дао
  • 85 мнения

Публикувано: 06 август 2008 - 21:38

Не приятеилю, не е така. Стенли Вестал, който е познавал отлично индианците от "времето на бизоните", пише приблизително следното (по повод на една случка между лакота и арикара, в която участва Седящия Бик - всичко започва със скарване при конни състезания, които прерастват в бой), та той казва: "Индианците от равнините не са занимават с юмручни сбивания - те направо вадят оръжие и го използват".

Пак подчертавам - няма бойни изкуства при тях, за това можеш да ми вярваш. :wink: Ирокезите са имали някаква борба (неясно каква), апачите са били известни с умението си да се бият с нож (но това определено е испанско влияние!), различните племена са имали родени от практиката похвати, но това е било груба работа. Напр. един стар чернокракски войн разказва, че като малък са го учили, ако някой го нападне с нож, да го удари с томахавката по ръката. :P Това е нивото...

Виж, ако става въпрос за стрелба, там е имало обучение и упражнения. :wink:

Статията, която споменах по-горе, е тази за чулукуа - интересна е, но това си е New Age и всичко е взаимствано от японските БИ. Харли Бързият Елен от известно време дори лансира Чероки куодошка - т.нар. "черокска тантра"... ;-)))

Това мнение е редактирано от Huskarl: 06 август 2008 - 21:44