Към съдържанието

Снимка
- - - - -

Няма не искам, няма не мога

• Please log in to reply
В темата има 48 мнения

#1 Judoboy

Judoboy

зле възпитан

• Mодератори
  • 3956 мнения
  • От:София
  • БИ:де що има бой

Публикувано: 08 февруари 2008 - 20:45

Игрите в Пекин - лебедовата песен на Симона Пейчева

08 февруари 2008 | 12:37 | "Ройтерс"

Агенция „Ройтерс” излезе с материал, посветен на българската гимнастичка Симона Пейчева. В публикацията си за нашата състезателка медията проследява изпъстрения с трудности живот на Пейчева и нейните надежди за най-голямото състезание в живота й – Олимпийските игри в Пекин през лятото. "Симона Пейчева има толкова твърд характер, благодарение на когото взима преди време шофьорския си изпит със счупен крак.
Малко чудо също така е това, че тя провежда нейната подготовка по художествена гимнастика за Олимпийските игри в Пекин без да й пречи контузията на кръста.
„Ще трябва да премина през много трудности, но съм готова за това. Това е нещо обикновено за мен, откакто съм на 7 години”, казва 22-годишната българка.
Пейчева, която спечели три световни титли през 2001-ва година и остана най-успешният гимнастик на България през последните години, претърпя хирургическа операция на кръста миналия октомври, но вече отново е готова за суровите тренировки.
„Прекарвам по седем часа в залата, шест дни в седмицата”, казва тя.
Българката, която тежи 39 килограма, придоби опит в състезанията, след което беше сполетяна от болезнена контузия преди време. Тя чупи десния си крак през юни 2002-ра, но продължи да се състезава, след като взимаше болкоуспокоителни инжекции. Взе шофьорския си изпит през август, същата година, в която спечели два златни медала и един сребърен на световното първенство в Щутгарт през ноември.Тя спечели също така бронзов медал за своя клуб на европейския шампионат в Риеса, Германия. „Беше мъчително, много мъчително”, казва Пейчева. „Състезавах се повече от година с тази болка, така че изглеждаше, че най-лесната задача на света е да взема книжка, защото имам страст за шофиране.

Пекин – Лебедовата песен
Тя претърпя операция през ноември 2003-а във Финландия. „Тази хирургическа намеса спаси кариерата ми. Кариерата ми можеше да съврши, ако не бях предприела стъпките да се излекува”, казва Симона. Сега Пейчева е решена да спечели медал в Пекин, което ще бъде лебедовата песен за нея. „Атмосферата на такива състезания е фантастична. Нищо не може да сравни с чувството, когато излизаш на килима и чуеш публиката. Пеперуди летят в корема ми, дори когато гледам състезание по телевизията”, заявява тя.
Нейната контузия в гърба попречва на надеждите й за още една световна титла на първенство в Гърция през миналата година. „Всичко се обърна като кошмар две седмици преди световния шампионат в Патра. Беше ужасно мъчително, че не можех да се движа. Не можех изобщо да свикна с такава силна болка”, споделя гимнастичката.
„Взимах болкоуспокояващи инжекции, но това не беше идеалното състезание, защото не тренирах една седмица преди шампионата”.
Въпреки проблемите, Пейчева завършва пета във финала на обръч и шеста на въже преди да отиде в Германия за операцията си.
Нейната треньорка Мариела Дукова казва, че Пейчева има непреклонен характер, което й помага да се завърне след десетмесечната забрана заради взимане на диуретик и да завърши на шесто място на Олимпийските игри през 2004-а в Атина.

Нова програма
„Не е лесно да работиш със Симона, защото нейната запазена марка е инатът”,добавя Дукова със симпатия. „Бях възхитена от държанието на Симона след операцията. Нейният силен дух и желанието да спечели я прави постоянна опасност”.
България беше дълго време една от най-големите сили в художествената гимнастика с Мария Петрова, която спечели три световни титли през ’90-те. Олимпийският успех обаче е ограничен от един сребърен медал и един бронзов на ансамблите и един индивидуален през 1988-а на Адриана Дунавска, откакто играта беше добавена към олимпийските спортове през 1984 г.
Пейчева работи върху нова програма за Игрите през август и Дукова има големи надежди за нея. „Рускините са много добри, но аз мисля, че Симона може да се бори за медал в Пекин”, казва Дукова.
Дукова убеждава Пейчева да не се отказва през 2005-а г., когато спира да тренира за три месеца.
„Тя го направи толкова деликатно, че аз не можах да устоя. Тя е страхотен психолог”, казва Симона. Всъщност искам да благодаря на нея. Тя ми даде образ като личност и като състезател.

Какво пречи на всяко БИ да се справя добре на ринг, освен калпавата подготовка?!

Ако на ринг не можеш да се справиш,какво ще правиш в една улична ситуация с n на брой нападатели?!

#2 Master

Master

Dart Ruffian

• Dark Side
  • 2566 мнения
  • От:Варна
  • БИ:Самоотбрана с интелект

Публикувано: 08 февруари 2008 - 22:40

На това му се казва спортен дух :up:
Дано спечели златен медал в Пекин :Bulgaria:
НЕ МЕ ПРЕДИЗВИКВАААЙ!!!

#3 vaya_

vaya_
  • Гости

Публикувано: 08 февруари 2008 - 22:50

инатът в големи количества върши чудеса ,
а тя ще успее за вземе медал :)

#4 Judoboy

Judoboy

зле възпитан

• Mодератори
  • 3956 мнения

Публикувано: 11 февруари 2008 - 17:05

71-годишният японец Томиясу Ишикава стана най-възрастният човек в света, който се поздравява с изкачване на най-високите точки на седемте земни континента. На 21 януари т. г. той стигна до най-високия връх в Антарктида – Маунт Винсън (4897 м).

През 2002 г. 65-годишният Ишикава стъпи на Еверест и постави възрастов рекорд на “Третия полюс”. Преди него рекордьор в колекционирането на “Seven Summits” бе испанецът Рамон Бланко (70 години и 242 дни през 2003 г.).

Почти по същото време, след 13-дневни усилия, до кулминацията на Белия континент при много ниска температура и силен вятър се домогнаха поляците Томаш Кобиелски, Януш Адамски и Богуслав Огродник. Това донесе и на тримата престижната колекция от седемте най-високи върха на материците.

Подобен троен успех – едновременен финал на трима души, не бе регистриран никога преди това. Така Полша има петима алпинисти, всеки от които е бил на Еверест, Маккинли, Кимлиманджаро, Аконкагуа, Карстенз Пирамид, Елбрус и Винсън. Останалите двама са Лешек Чихи (автор на първото зимно изкачване на Еверест) и една от лидерките на женския хималаизъм Анна Червинска.

http://www.climbingg...order=0&thold=0
Какво пречи на всяко БИ да се справя добре на ринг, освен калпавата подготовка?!

Ако на ринг не можеш да се справиш,какво ще правиш в една улична ситуация с n на брой нападатели?!

#5 Judoboy

Judoboy

зле възпитан

• Mодератори
  • 3956 мнения

Публикувано: 12 февруари 2008 - 22:07

Бразилец играе професионален футбол на 58 г. 26 Март 2007
e-vestnik

Качена снимка
Футболните ветерани на Бразилия напоследък често влизат във вестникарските заглавия. Например Тулио неотдавна вкара своя гол № 700 за “Канедензе” в Кампионато Гояно, докато Ромарио (“Васко да Гама”) стигна хилядното попадение в кариерата си. На възраст съответно 37 и 41 години те обаче са направо младоци в сравнение с най-възрастния активен футболист в страната – Педро Рибейро Лима от “Деспортива Перилима”, който на 58 години играе в шампионата на Парайбано. “Аз съм на 58, но се чувствам на 30 – заяви халфът, който е почти канонизиран
http://e-vestnik.bg/...c/sport/page/8/

http://footballitaly...
Играчите от Серия А са най-стари в Европа15 сеп. 2007 15:45
Серия А е най-старото първенство в Европа. Това показава статистиката за средната възраст на футболистите в калчото. Средната възраст на всичките 494 регистрирани футболисти надхвърля 27 години.

В Европа всички залагат на младите футболисти. Дори грандове като Манчестър Юн, Арсенал, Барселона, Байерн, Ливърпул, Реал Мадрид. В Италия обаче не е така. Двата милански гранда Милан и Интер са най-възрастните отбори в Серия А.

Европейският клубен шампион Милан води парада. Средната възраст на росонерите е 30,47 г. Само при вратарите този показател е 35 г. Така например, новото попълнение Пато се е родил 4 години, след дебюта на капитана Паоло Малдини през 1985 г. Интер също е застаряващ отбор. Нерадзурите са със средна възраст 30,06 г.

Лацио например пък е отбор на двете крайности. При римляните играят най-младия и най-възрастния футболист в Серия А. Младок №1 е 19-годишния защитник Лоренцо де Силвестри. Той е с 16 дни по-малък от Моримото (Катания). Най-старият футболист е вратаря на Лацио Марко Балота. В момента той е на 43 години.

Старци-разбойници
Костадин Каменов
http://www.temanews....iid=97&aid=2566

Каква е идеалната възраст за футболист? Между 25 и 29 - ще ви кажат специалистите. Напоследък границата дори бе занижена, като значително по-младите Роналдиньо, Джерард, Рууни и Божинов окупират заглавията на вестниците. Във футбола обаче все още се подвизават някои позабравени ветерани - толкова възрастни, че биха могли да играят заедно със синовете си. Списание “ТЕМА” представя шестте старчета на световния футбол. Забележете - нито един от тях не е вратар
по материали от чуждестранния печат

1. Хосам Хасан

Активната кариера на нападателя на Египет продължава вече две десетилетия. На 39-годишна възраст ветеранът изравни рекорда на вратаря на Кот д’Ивоар Ален Гуамен по участия във финалната фаза на турнира за Купата на африканските нации.
Със сигурност обаче котата на Хасан щеше да бъде още по-голяма от настоящата (седем), ако не бяха постоянните скандали с треньори и последвалите наказания през годините.
Хасан, който е футболистът с най-много мачове за националния отбор (168), заяви преди две години, че повече няма да облече екипа на Египет, след като бе повикан, но не и използван от предишния селекционер Марко Тардели. Наследникът на легендарния италианец Хасан Шехата обаче убеди нападателя да промени решението си с идеята, че опитът и авторитетът на Хосам могат да бъдат много полезни на сравнително младия състав.
На турнира в Египет тази година ветеранът се държеше като малко момче; цупеше се, когато оставаше резерва, и едва не се сби със защитника Тарек ал-Сайед, закачил крака му на тренировка. След инцидента се стигна до скандал и с Шехата, но в крайна сметка след намесата на футболната асоциация Хасан остана в тима.
На четвъртфинала 39-годишният стрелец отбеляза фантастичен гол срещу ДР Конго и въпреки че не игра в мача за отличието, вдигна купата като най-възрастния капитан в историята на турнира. На клубно ниво Хосам също обича да създава проблеми. В момента се състезава за “Ал Масри”, след като конфронтации доведоха до освобождаването му от “Ал Ахли” и “Замалек”. Въпреки постоянните скандали Хасан заявява: “Чувствам се по-добре от всякога. Подмладявам се с всяка изминала година и мисля да поиграя още поне два сезона.”

2. Ромарио
когато бе на 28, бразилският магьосник обясняваше наляво-надясно, че ще се отказва. 12 години по-късно обаче Ромарио продължава да играе. Навремето стилът му на игра бе подчинен на бързина и дрибъл; сега - на пасове и ефикасност на движението.
Ако отборът му атакува отляво, той кротко си стои отдясно. Минимално усилие, максимална интелигентност. И уникална техника, когато шансът се открие.
Както е тръгнало, скоро легендата ще отбележи своя гол номер хиляда - но в това число влизат много по-малко важни попадения, отколкото би трябвало.
В момента, в който бе на върха - след световното първенство през 1994 г., Ромарио напусна “Барселона” и се завърна в Рио де Жанейро. Там си остана и до днес - с изключение на две грешни авантюри в Испания и Катар. Роми обърна гръб на тъй нужната в професионалния футбол дисциплина - и може би това му попречи да направи още по-бляскава кариера. Във “Фламенго”, “Флуминенсе” и “Вашку да Гама” нападателят получи правото да тренира когато си поиска. Тоест - почти никога. Цената на този каприз е постоянни контузии, най-неприятната от които го извади от състава на Бразилия за Мондиала във Франция. Ромарио твърди, че е щастлив от изборите си - но действията му сочат обратното. Очевидната му цел е да вкара хиляда гола, но постоянното му оплакване от нивото на футбола в Бразилия демонстрира съжалението, че не е продължил звездния си ход по терените на Европа.

3. Амедео Карбони

Въпреки че прекара по-голямата част от последния сезон във “Валенсия” на пейката, италианският ляв бек Амедео Карбони имаше повод да празнува през октомври. Тогава, на 40 години и 17 дни, той се превърна в най-възрастния футболист, играл в испанската Примера дивисион, чупейки рекорда на халфа на “Ла Коруня” Донато.
Този рекорд не е нещо ново за Карбони. Той държи и топпостижението за най-стар носител на европейско отличие. През 2004-а “Валенсия” победи “Олимпик” - Марсилия, на финала за Купата на УЕФА, а 14 години по-рано същият този защитник отново триумфира - като играч на “Сампдория” в турнира за КНК. Карбони отдава дългата си кариера на трансфера във “Валенсия”. “През 1997-а дойдох заради предизвикателството. Нов отбор, нова държава, нов начин на живот... Бях късметлия, че подписах с развиващ се тим. Печелехме титли, достигахме финали в Шампионската лига - а няма по-мотивиращо и подмладяващо нещо от успеха”, твърди бившият играч на “Рома”.

4. Алесандро Костакурта

Стоперът на “Милан” обмисля отказване през лятото на преклонната за спортист 40-годишна възраст.
Въпреки богатата си кариера обаче, Били със сигурност не е сред любимците на публиката.
В началото на пътя му Костакурта бе приеман като играч, чиито грешки биват маскирани от партньора в защитата на “Милан” и националния отбор Франко Барези. След отказването на легендарния капитан на росонерите в средата на 90-те критиците осъзнаха, че са третирали Алесандро погрешно. Костакурта блесна с твърдост, хъс и забележителна трудоспособност, което е и причината да запише 59 мача за “скуадра адзура” и да спечели четири купи на европейските шампиони и седем титли на Италия за 19-те си сезона на “Сан Сиро”.
В последно време Били се задържа на резервната скамейка, но отдадеността му на каузата не е намаляла. И докато Паоло Малдини често е сочен като лакмус за представянето на червено-черните, то същото заслужава и партньорът му Костакурта.

5. Теди Шерингам

Не бива да се учудвате, че нападателят на “Уест Хем” е изключителен играч на покер. Все пак става дума за футболист, известен с бързината на решенията си и чувството за правилна стратегия и точно пласиране. 40-годишната легенда
се държи по същия начин и с картите в ръка. Регресът на физическата издръжливост изненадващо не е засегнал футболните качества на Теди. Шерингам никога не е бил от бързите играчи, дори в първите години от кариерата му. Това, което го направи национал на Англия и носител на купата от Шампионската лига с “Манчестър Юнайтед”, бе умното движение без топка и интуитивният завършек на атаките.
За разлика от повечето си колеги ветеранът далеч не е егоистичен. Въпреки че има общо 268 отбелязани гола във Висшата лига, нападателят на “Уест Хем” предпочита да даде извеждащ пас, да се върне, за да поеме и разпределя топката. Настоящата му роля е от огромно значение за двамата тарани на чуковете Марлън Хеърууд и Боби Замора.

87-годишен преплува Дунава
Кремена КРУМОВА

106 бяха участниците в 49-то масово преплуване на река Дунав край Свищов. 3-километровото водно трасе се осмелиха да преплуват и 4 девойки, по две от Свищов и от Велико Търново на възраст между 13 и 20 години. Най-възрастния участник бе 87-годишният Коста Стамболиев, а най-младият - 8-годишният Илия Михайлов. Титлата “най-редовен участник” получи Борис Митев. На всички плувци организаторите връчиха грамоти и тениски, осигурени от Българския спортен тотализатор. Освен предметни подаръци от община Свищов, те получиха и по 50 лв. лично от потомствения свищовец Румен Януаров, понастоящем шеф на РУСО - Русе, който отново бе довел група плувци. Главен експерт на Държавната агенция за младежта и спорта във Велико Търново Кремена Симеонова прочете поздравителен адрес от името на председателя на агенцията Весела Лечева.
http://www.bgsever.i...nici/str-15.htm

#6 stef

stef

лисана

• Free Stick Fighting
  • 53 мнения
  • БИ:таекуондо, free stick fighting

Публикувано: 14 февруари 2008 - 22:43

На това му се казва спортен дух :up:
Дано спечели златен медал в Пекин :Bulgaria:

Дано, но с цената на какво? :(
Може би понякога просто не си заслужава...
"Аз искам и винаги получавам това, което искам!"

#7 Master

Master

Dart Ruffian

• Dark Side
  • 2566 мнения
  • От:Варна
  • БИ:Самоотбрана с интелект

Публикувано: 15 февруари 2008 - 11:48

Дано, но с цената на какво? :(
Може би понякога просто не си заслужава...

Високите цели имат висока цена. Не на всеки му стиска да я плати. Тя го иска и е решила да го постигне, въпреки рисковете - уважавам това, затова и пожелавам успех :up:
  • MAXIZ харесва това
НЕ МЕ ПРЕДИЗВИКВАААЙ!!!

#8 stef

stef

лисана

• Free Stick Fighting
  • 53 мнения
  • БИ:таекуондо, free stick fighting

Публикувано: 15 февруари 2008 - 14:27

Високите цели имат висока цена. Не на всеки му стиска да я плати. Тя го иска и е решила да го постигне, въпреки рисковете - уважавам това, затова и пожелавам успех :up:

Така е, не успорвам. Според мен просто не си заслужава цената, която тя ще плати, не сега, а след време. Защото художествената гимнастика е неблагодарен спорт, от там излизаш инвалид завинаги, а още по-лошото е че федерацията или държавата не си мърда пръста за големите ни спортисти, като например да поеме поне малка част от разходите по възстановяването им след приключване на спортната им кариера.
За това казвам че не си заслужава. Иначе високо ценя решителноста и силния и дух с който тя се справя въпреки всички трудности. Тя ми е любимка от самото начало и я подкрепям безрезервно, но ми е мъчно, като знам какво я чака. А аз не съм изпитала всичко върху гърба си....
"Аз искам и винаги получавам това, което искам!"

#9 Емили

Емили

Абсолютна шматка...

• Кик-бокс
  • 156 мнения
  • От:някъде из облаците
  • БИ:шматкане

Публикувано: 17 февруари 2008 - 16:32

Според мен просто не си заслужава цената, която тя ще плати, не сега, а след време. Защото художествената гимнастика е неблагодарен спорт, от там излизаш инвалид завинаги, а още по-лошото е че федерацията или държавата не си мърда пръста за големите ни спортисти, като например да поеме поне малка част от разходите по възстановяването им след приключване на спортната им кариера.
За това казвам че не си заслужава. ...

Има ли спорт, за който да не важи горното?
"Те вярват, че могат, и могат."
(Вергилий)

"Навсякъде търсих човека, който имаше власт да промени света, докато един ден си дадох сметка, че това може би съм аз."
(Фредерик Бегбеде - "9,99")

#10 J`AIME LA VIE_

J`AIME LA VIE_
  • Гости

Публикувано: 17 февруари 2008 - 18:44

Може би шах :huh: ? Поне на физиката си няма да навредиш, ама и това не е много сигурно - ако много се замислиш, замислиииш и ти се отплесне лакътя от ръба на масата..., кой знае, може да си набучиш някоя фигурка в окото :huh: . Абе, Еми, май си права :)

#11 vaya_

vaya_
  • Гости

Публикувано: 17 февруари 2008 - 23:26

не е точно на спортна тематика ... но тя е на 84 ... :yes:
цък

#12 thugelena_

thugelena_
  • Гости

Публикувано: 18 февруари 2008 - 11:24

Просто някои спортове са много по-травматични от други. На пръв поглед може и да изглежда невероятно, но худ. гимнастика е по-травматичен спорт от доста бойни спортове, като се имат предвид промените, които настъпиха в правилника последните години, методите на тренировка, диетите и пр.

#13 Доси_

Доси_
  • Гости

Публикувано: 18 февруари 2008 - 13:37

И пак опряхме до въпроса за избора, който всеки прави в живота си… и ако това е информиран избор (тоест знаеш какви са последствията, както при успех, така и ако нещо се обърка), който осъзнаваш и приемаш, тогава всичко е ОК. :)
Но ако изборът не е твой, а на някой друг, (родители, треньори, доктори, федерации и пр.) тогава нещата не изглеждат много читаво. :(
А днес професионалният спорт е просто бизнес… а бизнесът си е просто бизнес.
Бъдете здрави!

#14 Judoboy

Judoboy

зле възпитан

• Mодератори
  • 3956 мнения

Публикувано: 18 февруари 2008 - 14:24

И пак опряхме до въпроса за избора,

точно така.

И пак опряхме до въпроса за избора, който всеки прави в живота си… и ако това е информиран избор (тоест знаеш какви са последствията, както при успех, така и ако нещо се обърка), който осъзнаваш и приемаш, тогава всичко е ОК. :) Но ако изборът не е твой, а на някой друг, (родители, треньори, доктори, федерации и пр.) тогава нещата не изглеждат много читаво. :(

Ако говорим по принцип-да, но тук съм дал конкретни имена ,конкретна възраст ,конкретни случаи-за които е повече от ясно чий е избора :!:

Ето това ,остана незабелязано

Най са ме дразнели , такива,дето скимтят,че вече били на години и за това вече не можели да тренират .........

Ето и конкретна тема за БИ : Състезания, подготовка, финанси, оправдания ... и т.н.,
http://daobg.com/for...?showtopic=8717

ето още скимтене :)
http://daobg.com/for...p?showtopic=725

#15 Доси_

Доси_
  • Гости

Публикувано: 18 февруари 2008 - 15:58

Ако говорим по принцип-да, но тук съм дал конкретни имена ,конкретна възраст ,конкретни случаи-за които е повече от ясно чий е избора :!:

Да така е, и дори за Симона Пейчева, която вече не е на 7 години, също е така… и всички и желаем да спечели злато… и всичко е ОК.

Ето това ,остана незабелязано… ето още скимтене :)

Не, не е останало незабелязано. :wink:
Но ако примерно кажа тука„ Най са ме дразнели тези, които си мислят че на 40 ще могат да тренират като на 20, а на 60 – като на 30…”, ще стане мазило. Не че няма изключения от правилото… но смятам че спора е излишен.
Бъдете здрави! :)

#16 Judoboy

Judoboy

зле възпитан

• Mодератори
  • 3956 мнения

Публикувано: 19 февруари 2008 - 10:05

Не че няма изключения от правилото… но смятам че спора е излишен.

изключенията са много, просто е по-лесно да се хленчи.

#17 wehrwolf

wehrwolf
  • Дао
  • 111 мнения
  • БИ:Кикбокс, ММА

Публикувано: 19 февруари 2008 - 11:18

изключенията са много, просто е по-лесно да се хленчи.

:up:
За мен идеал е Палми Ранчев. В момента е на 58 години и не е спрял да тренира и води тренировки всяка седмица. Това прави 45 години бокс. Не му пречи да пише и междувременно да надиграва трениращите в залата.

#18 Judoboy

Judoboy

зле възпитан

• Mодератори
  • 3956 мнения

Публикувано: 20 февруари 2008 - 13:04

09 януари 2008 | 11:58 http://sportal.bg/news.php?id=80985
Вратарят Доминик Хашек записа 79-и мач в кариерата си без допуснат гол, а Павел Дацюк отбеляза единственото попадение през втората третина за победата на лидерите в НХЛ Детройт с 1:0 над Колорадо. "Чувствах се страхотно. Виждах шайбата при всеки удар. За да завършиш мач без допуснат гол целият отбор трябва да играе добре и това стана в последните две срещи", заяви героят Хашек, който направи 19 спасявания.

"Те играха добре и изпуснаха доста шансове. Хашек ни спаси през втората третина и направи няколко добри спасявания и през третата", допълни съотборникът му Никлас Лидстрьом. Победният гол за Ред Уингс падна след 1:39 минути игра през втората част и бе дело на центъра Павел Дацюк. За победителите игра Крис Челиос, който стана и вторият най-възрастен играч в историята на НХЛ със своите 45 години и 348 дни.

"Децата , семейството и родителите ми са горди, че издържах толкова много и това ме прави щастлив", заяви Челиос, който беше наблюдаван от най-възрастния играч в историята на НХЛ - Горди Хауи, оттеглил се през 1980-а на 52 години и 6 дни.

Най-много мачове на един играч: Лотар Матеус (Гер) - 25.
Най-възрастен играч на световно: Роже Мила (Кам) - 42 г. и 39 дни през 1994 г. Най-млад играч на световно: Норман Уайтсайд (С. Ирл) - 17 г. и 41 дни през 1982 г.
Най-млад голмайстор: Пеле (Браз) - 17 г. и 239 дни през 1958 г.

#19 Azazel_

Azazel_
  • Гости

Публикувано: 22 февруари 2008 - 08:20

ами какво да кажем за Паоло Малдини.........или за Франко Барези,тия хора ще се (Барези вече е) пенсионират на футболното игрище,а и в двата случая не става дума за пари,а за страст....

#20 Judoboy

Judoboy

зле възпитан

• Mодератори
  • 3956 мнения

Публикувано: 22 февруари 2008 - 10:36

ами какво да кажем за Паоло Малдини.........

Виж на първа старница :)

или за Франко Барези,тия хора ще се (Барези вече е) пенсионират на футболното игрище,а и в двата случая не става дума за пари,а за страст....

Световното 1994 къса менискус в първа среща на Италия и след 29-30 дни игра на финала срещу Бразилия. Роден 1960г. 20години професинален футбол в "Милан"

Дек 27, 2004
Заглавие: Славните ветерани в Серия А не се предават

--------------------------------------------------------------------------------

Най-известният от тях е Паоло Малдини( Роден на: 26/06/1968) . Той е на 36 години, така че може спокойно да се каже, че е живата легенда на италианския футбол. Когато Милан приеме Лече в първия си мач за новата година на 6 януари, Малдини може да се изправи срещу изгряващата звезда Валери Божинов - играч, който е роден 13 месеца след дебюта на защитника в елита.
Паоло е бил ключова фигура в играта в последните 20 г. Този факт става още по-забележителен, като се има предвид, че е играл само в Милан - т. е. на най-високото равнище в италианския и европейския футбол. Решението му да се откаже от националния отбор през 2002 г., доста неприятно за бившия селекционер на Италия Джовани Трапатони, се оказа оправдано, тъй като Малдини продължава да е все така непробиваем с екипа на росонерите.
- Ще бъда невероятно щастлив, ако играя футбол, когато навърша 40 г. - признава капитанът на Милан, който е несменяем титуляр. - Договорът ми изтича на 30 юни 2006(сега е 2008 и още играе) , сигурно тогава ще се откажа. Ако бъда откровен, ще призная, че нямам представа какво ще стане. Вярвам, че футболистите трябва да слагат край, докато са във форма.
В тила на Милан Малдини е обграден с други ветерани. Десният бек Кафу е на 34, холандската канара Яп Стам - на 32, левият бранител Джузепе Панкаро е на 33, а Алесандро Костакурта навърши 38 през април (Костакурта се сбогува с Милан с гол
2007-05-19 22:15:00
Костакурта вкара гол в последния си мач за Милан, докато резервите на росонерите загубиха с 2:3 от Удинезе в мач без значение от Серия А. Роден 24 април, 1966 т.е. 41 години)

. Защо изпитаните бойци продължават упоритата си битка с времето?
- Не съм мислил, че ще се чувствам така на тази възраст - казва Малдини. -
Никога досега не съм се чувствал толкова добре
Костакурта също е удивен от собствените си възможности. Заради отсъствието на контузения Малдини той изведе с капитанската лента росонерите в дербито срещу Ювентус и се справи блестящо.
- Покрих редица тестове за физическа издръжливост и постигнах най-добрите си резултати в последните 3 години - твърди Костакурта.
Развитието на спортната наука, прогресът на медицината и увеличаващият се брой тестове, на които клубовете подлагат играчите, са част от причините, поради които футболистите се радват на все по-продължителна кариера. Но най-важният фактор е психологическият. Определено ветераните не са на върха на силите си. Здравословното хранене и здравословният живот със сигурност имат значение, но те губят всякакво значение, ако въпросният футболист страда от липса на мотивация.
- Чувствам се напълно спокоен - казва Малдини. - Не изпитвам никакъв стрес или напрежение преди мачовете. Наслаждавам се на всички тренировки. Но все още искам да печеля. В тази игра се налага да забравиш бързо какво си постигнал предишния сезон. Всяка година всичко започва отначало.
Млади и стари могат да бъдат еднакво полезни на един отбор, всеки по различен начин. Изгряващи звезди като Адриано и Антонио Касано може да са родени таланти, но футбол се играе не само с крака, но и с глава. Те в никакъв случай не притежават мъдрост като Костакурта, 38-годишния ветеран от Удинезе Нестор Сенсини или Чиро Ферара от Ювентус. Пиетро Виерховод пък беше на 41 години, когато се отказа през 2003.
- Мисля, че станах по-добър играч в последните 4 сезона от кариерата си - каза Виерховод. - Просто открих, че не съм спрял да се развивам, и продължих да играя.
Малдини е една от малкото остаряващи звезди, които все още играят важна роля в своя отбор. В групата влиза и халфът на Аталанта Деметрио Албертини. Бреша се сбогува с Роби Баджо, но разчита на 36-годишния Джиджи ди Биаджо. Каляри се уповава на финтовете на дребничкия магьосник Джанфранко Дзола, Еудженио Корини ръководи халфовата линия на Палермо, най-важните фигури в Лацио са Фернандо Коуто и Паоло ди Канио.
Гореспоменатите футболисти са изключение от правилото, че повечето ветерани в Серия А са вратари като 37-годишния Алберто Фонтана от Интер, който през есента измести Франческо Толдо от титулярния състав. Други опитни играчи просто запълват дупки в тимовете си. Някои стари бойци играят ролята на лидери в съблекалнята. Такива са Анджело ди Ливио във Фиорентина или Синиша Михайлович в Интер. Те са връзката между отбора и треньора, както подчертава изненадващият трансфер на Михайлович. Той бе привлечен през лятото по молба на новия треньор Роберто Манчини.
Ако играчите успяват да поддържат форма, те често получават шанс от клубовете. Вземете Фабрицио Ферон за пример. В момента той е най-старият играч в Серия А със своите 39 г. Болоня го купи през ноември за заместник на "младока" Джанлука Палиука, който навърши 38 седмица преди Коледа. Първоначално Ферон бе назначен да работи в детската школа на клуба, но после треньорът Карло Мацоне го убеди да възобнови кариерата си до лятото.
Преди назначаването на Ферон вратарят на Киево Лука Маркеджани беше най-възрастният играч в елита. Той е един от многото вратари, които спират да развиват качествата си с времето. Формата на Маркеджани в Киево е впечатляваща. През миналия сезон например той спаси 5 от 6-те дузпи, изпълнени срещу него.
Но може би основната причина толкова много ветерани да продължават кариерите си е, че те остават все така добри играчи. Щом вършат това, което треньорът изисква от тях, възрастта им е без значение. В края на краищата, Дарио Хюбнер стана голмайстор на Серия А през 2002 г., когато беше на 35.
Забравете датата на раждане - човек е толкова стар, колкото се чувства. Времето ще покаже, че част от старите бойци още имат какво да предложат на терена и извън него. Ако не вярвате, питайте Малдини или Костакурта.