Към съдържанието

Снимка
- - - - -

Духът в Бойните Изкуства...

• Please log in to reply
В темата има 27 мнения

#1 nikodim petrov

nikodim petrov

ησυχία

• Дао
  • 936 мнения
  • От:София
  • БИ:Българско бранно умение

Публикувано: 24 декември 2002 - 08:13

Дa поговорим за духът в Бойните изкуства.
Когато човек вижда себе си по-добър от другите, е нормално да осъжда и злослови !
Бранното умение от самото начало ни учи, укрепва и усъвършенства в любовта.

#2 Instant_Soul

Instant_Soul

The Errant

• Дао
  • 83 мнения
  • От:Русе
  • БИ:Aikido

Публикувано: 13 февруари 2003 - 02:24

"Както начинаещият не знае нищо нито за стойката, нито как да държи сабята, така и духът му не спира никъде вътре в него. Ако някой го нападне със сабя, той просто посреща атаката, без да се замисля, без да има нещо в съзнанието си.
Когато изучава различни неща и го учат на разнообразните начини да заема позиция, как да сграбчи сабята си и накъде да насочи духа си, духът му спира на много места. Сега, ако иска да удари противника, той е извънредно притеснен.
По-късно, тъй като дните минават и времето се натрупва, в съответствие с упражненията му, съзнанието вече не претегля нито позицията на тялота, нито начините за сграбчване на сабята. То просто става таков, каквото е било в началото, когато не езнаело нищо и все пак е трябвало да се научи на нещо."

Такуан Сохо
"Дух без окови"
"Опознай себе си" - Instant_Soul©

#3 PAX

PAX
  • Дао
  • 899 мнения

Публикувано: 13 февруари 2003 - 10:55

Горният постинг се спира на духовното начало в БИ, на зен философията за празнотата на съзнанието и спонтанната реакция. Абсолютно вярно. Без автоматизиране на реакциите не може да има БИ. Тези които не признават медитацията и зен също го правят, но по други начини.

Но искам да обърна внимание и на бойния дух. Без висок боен дух и влагане на цялата същност в битката не може да има победа. Ако по някаква причина човек е пацифист, страхува се да не нарани другия, няма мотивация и пр. дори и да има брилянтна техника все ще бъде побеждаван. За това уличните биячи са много ефективни - те нямат задръжките и колебанията на по-интелектуалните хора. За сметка на това освен боен дух най-често имат и вродена дарба + физическа сила. Та това е тезата ми - многогодишен труд в залата и брилянтна техника не струват в истински бой пред висок боен дух и физически данни.
И за това се среща мнението, че практикуващите кунг фу, шотокан и пр. стилове не могат да се бият. Аз мисля, че това е така, защото такива стилове ( за разлика от кикбокса нпр.) се избират от интелектуален тип хора, склонни към размисъл и философстване, а не защото стиловете са слаби. Но не разбирайте, че искам да осъдя, или да отрека правото на интелектуалните натури да тренират БИ. Те могат да се усъвършенстват, да поддържат форма, да развиват концепции и нови техники. Просто трябва да имат трезвата преценка за себе си и да не се самозаблуждават, че след като тренират сума години могат да се справят с някой бияч.

#4 PsYhAr

PsYhAr
  • Дао
  • 174 мнения

Публикувано: 13 февруари 2003 - 20:55

С други думи- fight fire with fire. На "бойното поле" важи само едно- кой ще победи. Не виждам какво пречи на интелектуалците, с "малко" тренировки и усилие разбира се, да се научат да възпламеняват бойния си дух, в такъв случай.
You can only be what you are

#5 IYI Khan Tangra

IYI Khan Tangra

малко луд

• Дао
  • 438 мнения
  • От:Бургас
  • БИ:Българско Бойно Умение

Публикувано: 13 февруари 2003 - 23:34

PAX К'во напраи бе. ;D ;D . Ти .....а майката на цялата философия за просветлението чрез БИ. Аз за неинтелигентни майстори по БИ не съм чувал (разбира се какво се разбира под понятието е друг въпрос)(и дали майсторите могат да се справят с някой бияч, също е друг въпрос). За да се постигне сериозен напредък не може да се мине без интелигентност. Защо правиш разделение на "интелектуален тип хора" - които трябвало да са кекави и недъгави и "биячи" (побойници) - които би трябвало да са нискоинтелигентни, но пък много здрави. Истински резултати се постигат като се постигне балансирано развитие. Всичко е навързано. Не може ин без ян, не може физическо развитие без духовно. Без боен дух разбира се също не може, но би трябвало той да се подобрява покрай пречупването на егото по време на "дългогодишните тренировки".
Това за задръжките на интелигентните да не наранят противника си съвсем прав,както и за хора които нямат необходимия боен дух и мотивация, но целта при тренировките е да направят човека максимално буден и адекватен,адвкватно реагиращ.
Там е работата че в БГ липсват сериозни школи по каквито и да е БИ (с някои изключения :sunny: )и оттам следва че на сериозен напредък чрез школите е труден. А оттам следва това че напредват най блъскаческите стилове като кикбокса например. Не че кунгфуто го практикуват някакви физически инвалиди. Просто няма кой да ги издърпа над подобията на БИ които битуват у нас.
(За уточнение казвам че нямам нищо общо с кунгфу или трениращи кунгфу)

... постинга на Instant_Soul за мен означава, че напредък се постига с концентрация на вниманието (мислене) върху това което правиш и това се прави на тренировка. Но при прилагане на наученото (бойна ситуация) съзнанието трябва да е чисто и ти трябва да си вече готов и не сега да мислиш и да се концентрираш върху конкретната си ръка или някаква подробност там, а просто да правиш нещата с вече придобита лекота и естественост, дори удоволствие. Поради тази причина е много важно някои неща да се правят при тренировка с невероятна концентрация (внимание) без изобщо да се бърза. Може да се забави и скоростта 100 пъти. И изобщо плавност, спокойствие, ритъм, навързаност трябва да има при тренировката, за да може вниманието да е събрано добре (динамичната медитация да е пълноценна )за да може да има добър напредък.
"Умението да бъдем живи изобщо не е лесна работа, обаче мъката си струва"

#6 Instant_Soul

Instant_Soul

The Errant

• Дао
  • 83 мнения
  • От:Русе
  • БИ:Aikido

Публикувано: 14 февруари 2003 - 02:49

Имено това имах предвид IYI Khan Tangra :D :D , но предпочетох да оставя постинга без коментар, защото сметнах, че има хора, които ще намерят по-точни думи от моите.

Принципно исках да наблегна и на момента на осъзнаването на Духа чрез БИ.
Интересното е, че съзнанието на човек е празно. Той постепенно започва да го пълни, докато осъзнае, че трябва отново да го изпразни. Самият кръговрат, който за някои би бил безмислен, но дефакто това в начина на опознаване на самия теб като понятие, като възможности и като Дух
"Опознай себе си" - Instant_Soul©

#7 PAX

PAX
  • Дао
  • 899 мнения

Публикувано: 14 февруари 2003 - 16:38

Не съм имал предвид, че неинтелектуалния тип хора са неинтелигентни. Това са различни неща. Просто интелектуалния тип са склонни прекалено много да мислят, да виждат възможните последици от всяко свое действие ( ако го ударя тук може да го убия, ако пък му бръкна в окото ще ме съдят, ако...ит.н.) и това им пречи определено. Знам го, защото и аз съм такъв. Естествено, че ако по някаква причина изпаднеш в ярост, това се преодолява. Ама не може да изпадаш в ярост когато играеш спаринг или дори ако си на състезание.

#8 Boroman

Boroman

Нов участник

• Дао
  • 18 мнения
  • БИ:dju-djutso

Публикувано: 15 февруари 2003 - 00:19

Моят учител казва следното "Когато два тигара влязат в бой единия умира другия отива да ближе раните си" това е реалния бой и едната страна на монетата. Другата е духа като дисциплина, духа като техника, духа като собствено аз. :yin-yang:
boroman@abv.bg Borislav
Мечтите са далече само ако не се опитваш да ги достигнеш

#9 Grisha

Grisha

обичайният заподозрян

• Mодератори
  • 2066 мнения
  • От:Мирно село
  • БИ:Света вода ненапита

Публикувано: 15 февруари 2003 - 02:19

Mislq,4e razbiram kakvo ima predvid PAX-ne tvyrdq,4e 100% podkrepqm mnenieto mu,no bih vi razkazal edna slu4ka za ilyustraciq:
Naskoro bqh v zalata na moi kolega-sy6to instruktor,i toi mi predloji da vodq edna trenirovka na negovata grupa(ne6to normalno kato podhod v JKD),za da porabotqt mom4etata mu i s drug instruktor;ta:
Tova,koeto konkretno trenirahme,be6e klin4 i blizyk boi; otrabotvahme rabota s lakti ot razli4ni polojeniq i kogato stignahme do prilojenieto im,ediniq ot u4enicite (okolo 30-godi6en,u4itel po profesiq),vyzklikna:"Ama kak taka da go udarq s lakyt v glavata,ami ako mu stane ne6to?!? Ti znae6 li zakona kakyv e..?Ne,ne,ne moga da pravq takiva ne6ta..." Dori sled obqsneniqta mi,4e tova moje da mu pomogne v dadena situaciq da si re6i byrzo problema,komentara mu be6e sy6tiq.Prosto problema mu be6e,4e ne moje da izleze ot svoq(nepodhodq6t-v su4aq) na4in na mislene.E,dobre--kak da nau4i6 takyv 4ovek dori i na nai-prilojniq podhod,koito moje da ti hrumne..? Imal sym podobna situaciq i s drug 4ovek,podoben tip kato harakter(advokat po profesiq)-prosto kakvoto i da mu pokazva6,nqma efekt; siguren sym,4e kolkoto i da trenira,nqma da se spravi v situaciq,kogato 6te mu se naloji da se vyzpolzva ot tova.
Чрез опита си ние откриваме краткия път след дълги скитания
Роджър Етъм

Тана-джутсу Всичко,което се случва е толкова вярно,че съществува,колкото и че не е реално.

black_cobra:
Например при крав мага има едно движение,с което счупваш носа на противника и после под такъв ъгъл го удряш,че набутваш парченца кост в мозъка му.

#10 nikodim petrov

nikodim petrov

ησυχία

• Дао
  • 936 мнения

Публикувано: 16 февруари 2003 - 11:41

:sunny: .........Тайната на бързият ум е спокойствието.Когато умът e спокоен,концентрацията на съзнанието е най голяма.Само когато съумеем да откъснем нашият ум от влиянието на нашите мисловни напражения,само тогава нашият ум ще бъде спокоен и способен да достигне до крайно състояние на покой и празнота.Покоят е като черна дупка която привлича и поглъща енергията на нашият противник.
Духовният свят контролира Материалният свят.
Покоят контролира движението.
Спокойствието контролира напражението.
:sunny:

Това мнение е редактирано от nikodim petrov: 16 февруари 2003 - 11:44

Когато човек вижда себе си по-добър от другите, е нормално да осъжда и злослови !

#11 IYI Khan Tangra

IYI Khan Tangra

малко луд

• Дао
  • 438 мнения
  • От:Бургас
  • БИ:Българско Бойно Умение

Публикувано: 17 февруари 2003 - 09:34

Малко не по темата ... , ама да добавя нещо към мнението на nikodim petrov.
Нека си представим ума ни като ръцете ни - може да се хваща за различни неща и да ги държи. Когато мислиш за нещо ти си го хванал и го държиш. Когато не мислиш за нищо ти и не държиш нищо. Е сега представете си, че има атака срещу вас и трябва с мисълта да хванете нея. Кой ще се справи по- добре тоя дето трябва да "пусне" старата си мисъл и да се концентрира върху атаката или другия дето е готов, празен и директно се хваща за новото(промяната). Това имах предвид, като казвах че човек трябва да е максимално адекватен.
"Умението да бъдем живи изобщо не е лесна работа, обаче мъката си струва"

#12 NightWalkeR_HK_

NightWalkeR_HK_
  • Гости

Публикувано: 12 март 2003 - 17:20

Duhat v boini te iskustva e neshto koeto ne vseki ima.Tva e vqrata v edno iskustvo a ne prosto misalta za nego.Neznam kak to4no se obredelq duha v iskustvoto vseki vid iskustvo si ima edin vit duh i magiq.Duhat v iskustvoto ne e neshto koeto moje da se napravi ili da se kupi a to e to4no v samoto iskustvo toi trqbva da se otkrie.Neznam dali v boinite iskustva ima nqkakav duh no moga da kaja sas sigornost che tam ima magiq koqto privli4a s neshto trenirashtiq.Horata koito ne pritejavat takova neshto obiknovenno prikluchvat s trenirovkite na 2-riq mesec shtoto im stava tapo i zapochva da gi iznervq vsichko.Taka che boinite iskustva sa kato chashata s kad=feto sutrin kato sviknesh s tqh stavat neobhodimost.

(Ne 4e as piq kafe :)

#13 AGE_KILLER

AGE_KILLER

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 3 мнения

Публикувано: 12 март 2003 - 23:47

[COLOR=gray] Az si mislq, 4e duhyt na bojnite izkustwa se e izgradil prez wekowete i e rezultat ot mistiktata s koqto powe4eto izkustwa sa zabuleni, a sy6to i ot wojnite, koito sa u4astwali w syzdawaneto im, a nie koito se opitwame da trenirame wsy6tnost se opitwame da se wpi6em w tozi duh, da go razberem i da go naprawim 4ast ot sebe si. Towa e duhyt na wselenata i na zaobikalq6tiq ni NEmaterialen swqt

#14 nikodim petrov

nikodim petrov

ησυχία

• Дао
  • 936 мнения

Публикувано: 18 ноември 2005 - 08:47

Направило ми е дълбоко впечатление колко много дух има в Японските бойни изкуства,и колко красота и нежност има в китайските системи за бой.Какво мислите за тези видими различия в техният характер...?
поЗдрави

#15 Bersek_

Bersek_
  • Гости

Публикувано: 18 ноември 2005 - 17:00

Направило ми е дълбоко впечатление колко много дух има в Японските бойни изкуства,и колко красота и нежност има в китайските системи за бой.Какво мислите за тези видими различия в техният характер...?
поЗдрави

<{POST_SNAPBACK}>

Хм... странно! Явно е вярна приказката, че "красотата е в очите на наблюдаващия"! Защото съм виждал много дух в китайски системи и много красота и дори нежност в японски бойни изкуства... Може би е важно, кой какво влага в критериите си за красиво, духовно, нежно... Кой какво търси и как го намира!

П.П. Забравих, да добавя, че почти винаги какво излъчва даденото бойно изкуство е функция на майсторът, който го демонстрира/преподава. Нали?

Това мнение е редактирано от Bersek: 18 ноември 2005 - 17:02

#16 nikodim petrov

nikodim petrov

ησυχία

• Дао
  • 936 мнения

Публикувано: 18 ноември 2005 - 18:07

Естествено че красотата е вътре у човека....ако човек я има у себе си де... :)

Съгласен съм с теб...
Например в дадено Китайско бойно изкуство има много "пролет",докато друго Японско бойно изкуство например е израз на стих,поема.
Идеята ми беше за националният характер изрязаващ се в Бойното Изкуство,и в по малък план характера на дадения майстор и съответно пренесени върху техниката на Бойното Изкуство въобще.
От къде идва това цветово техническо различие между Японските и Китайските бойни Изкуства...? Всички знаем че движенията на човешкото тяло предразполагат някакво ограничение и следователно това дава възможност за тяхната еднаквост,и въпреки това те някак си са различни...
Кой какво то му хрумне може да сподели....
поЗдрави

П.П ......например на мен сега ми хрумна че не е в ориза (храната)... :D

#17 Bersek_

Bersek_
  • Гости

Публикувано: 18 ноември 2005 - 18:18

Движенията в човешкото тяло може и да са ограничени, макар че съвсем наскоро учих, че не са чак толкова ограничени... Но темпераментът на хората може да варира в такива невероятни граници и комбинации, че може би по-скоро той е определящ!

П.П. Определено не е от ориза... но и това не е толкова сигурно!  :wink:

Това мнение е редактирано от Bersek: 18 ноември 2005 - 18:19

#18 treleno_me_

treleno_me_
  • Гости

Публикувано: 13 март 2010 - 10:31

Наред с факторите,поддаващи се на измерване(като телесно тегло,ръст,бързина,сила ,издържливост и др.) Съществува и една доховна величина,която често е решаваща в една битка - БОЙНИЯТ ДУХ.
Много от нас са били свидетели на това как например в бокса или в карате по-техничния боец често загубва от по безрасъдно смелия.Всеки знае за поне един от многото случаи, когато един боец въпреки превъзходството си над противника,загубва смелост,а след това и битката.Та вапроса ми е, защо техничния боец често губи срещу безрасъдно смелия?

#19 TRN

TRN
  • Дао
  • 158 мнения

Публикувано: 14 март 2010 - 03:01

...

Идеята ми беше за националният характер изрязаващ се в Бойното Изкуство,и в по малък план характера на дадения майстор и съответно пренесени върху техниката на Бойното Изкуство въобще.
От къде идва това цветово техническо различие между Японските и Китайските бойни Изкуства...? ...

Какво ще стане, ако например намесим и корейските стилове в картинката? Според мен твърдостта на стиловете БИ и езиците, които говорят азиатците , както и цялата им народо-психология имат връзка с географското местоположение на възникване на техните култури. Определящ фактор са климатичните условия. Например корейският, монголският и японският език се отличават с твърдостта си в сравнение с китайския и виетнамския. Грубо казано (естествено,че има изключения), Корея, Япония, северен Китай и Монголия се отличават с твърдостта на стиловете БИ в сравнение с южен Китай и Виетнам. Това за Тайланд не важи :) и все-пак има една теория, според която тайландците идват от северозападен Съчуан, което заедно с монголското влияние в Тайланд от 6-ти до 11- ти век би могло да оправдае твърдостта на езика и стиловете им БИ.

#20 nikodim petrov

nikodim petrov

ησυχία

• Дао
  • 936 мнения

Публикувано: 14 март 2010 - 13:41

Какво ще стане, ако например намесим и корейските стилове в картинката? Според мен твърдостта на стиловете БИ и езиците, които говорят азиатците , както и цялата им народо-психология имат връзка с географското местоположение на възникване на техните култури. Определящ фактор са климатичните условия. Например корейският, монголският и японският език се отличават с твърдостта си в сравнение с китайския и виетнамския. Грубо казано (естествено,че има изключения), Корея, Япония, северен Китай и Монголия се отличават с твърдостта на стиловете БИ в сравнение с южен Китай и Виетнам. Това за Тайланд не важи :) и все-пак има една теория, според която тайландците идват от северозападен Съчуан, което заедно с монголското влияние в Тайланд от 6-ти до 11- ти век би могло да оправдае твърдостта на езика и стиловете им БИ.

Интересно мнение, но дали само климата определя Бойно Изкуство на даден народ...?

ПОздрави