Към съдържанието

Снимка
- - - - -

Духът в Бойните Изкуства...

• Please log in to reply
В темата има 27 мнения

#21 TRN

TRN
  • Дао
  • 158 мнения

Публикувано: 14 март 2010 - 15:16

Интересно мнение, но дали само климата определя Бойно Изкуство на даден народ...?

ПОздрави

Визирам климатът, като един от основните фактори определящи народопсихологията (темперамент, хранителни навици, облекла...). Тоест по косвен начин природните условия оказват влияние на някои основни характеристики на стиловете БИ, като например дали ще бъдат меки, феерични или твърди, силови. Но определено климатът не определя изцяло едно БИ.

#22 Total_Eclipse_

Total_Eclipse_
  • Дао
  • 25 мнения
  • От:Силистра,Шумен,Велико Търново
  • БИ:Карате Киокушинкай

Публикувано: 14 март 2010 - 16:31

Точно това е разликата според мен междъ Бойно Изкуство и Боен Спорт! Смисълът на БИ не просто в самия бой а духовно и физическо самоусъвършенстване, в резултат на дългогодишна практика, а боя и победата в него е само един вид малко демонстрация на това, което човек е постигнал чрез БИ! За човек владеещ добре тези работи не стои на преден план!
За съжаление в България и не само тук, бойните икуства масово се превръщат в бойни спортове, единствената цел по залите стават състезанията, медалите! Някак си се пренебрегва духовната страна на нещата а именно тя е по важна! Може би това се запазило само в страните от които произлизат тези БИ!

#23 MISHOK_

MISHOK_
  • Гости

Публикувано: 27 септември 2012 - 18:11

Четох на времето един роман и там на един му казаха: ако искаш да се усъвършенстваш духовно иди в църквата, тука сме за да се научиме да се биеме - това ставаше в СССР.
Та защо е необходимо духовно развитие за да може човек да се бие?
Бас ловя че световните шампиони по свободни боеве нямат никакво духовно развитие, ама битките им вървят.

#24 Siko_

Siko_
  • Гости

Публикувано: 27 септември 2012 - 21:06

Мисля че каквото и да прави човек, ако го прави с усърдие, желание и постоянство, влагайки усилия и мисъл, той ще се усъвършенства духовно. Може да става дума за всяко едно нещо, не само за бойни изкуства. ( Сигурно може да стане дори ако човек работи като метач :D )
Причината да се смята че бойните изкуства оформят духа, според мен, е защото в тях просто не може да се напредне, без горните качества.
Ако хората влагаха същото старание в професиите си, или в други неща, те и там щяха да се усъвършенстват като дух.

Това мнение е редактирано от Siko: 27 септември 2012 - 21:07

#25 dani_hristov_

dani_hristov_
  • Гости

Публикувано: 28 септември 2012 - 13:36

Гледах един филм в който духът беше главен герой, но не мога да се сетя името на филма - едно малко момче (играе синът на Уил Смит) се учи да се бие и изгражда самоличността си, някой ако се сеща как беше филма.,

#26 valsodar

valsodar

Скучаещ Дразнител

• Дао
  • 1140 мнения
  • От:село София
  • БИ:Ай Чао, Джит-Кам-Го, MMS, SMS и ... SOS

Публикувано: 28 септември 2012 - 15:43

Гледах един филм в който духът беше главен герой, но не мога да се сетя името на филма - едно малко момче (играе синът на Уил Смит) се учи да се бие и изгражда самоличността си, някой ако се сеща как беше филма.,

Предполагам, че този си имал в предвид?

Качена снимка
  • VAm харесва това
Чела Маца книжки, как да трепе безконтактно мишки !

#27 ISTORIK

ISTORIK

Guardian of Time

• Дао
  • 612 мнения
  • От:гр. Пловдив
  • БИ:ju jutsu, karate, nin jutsu...

Публикувано: 29 юли 2013 - 14:43

Смисълът на бойното изкуство не е в това, да участваш в сбивания на укицата, в кръчмата, в дискотеката или на стадиона, а - физическото и личностното израстване на практикуващите го. Философията зад бойните изкуства помага за духовното израстване на личността. 

За съжаление на много места по света бойните изкуства сe преподават като спортове, а не - като изкуства.  

Да се научиш да се биеш не е причина да се биеш с когото и да е.

Върхът на изкуството НЕ е да влезеш в 10 000 единоборства и да победиш. Напротив, върхът на изкуството е да съумееш да победиш противника си БЕЗ да встъпиш в бой с него. 

До определена степен (дан) се усъвършенстват техническите умения, оттам нататък физическите и техническите знания и умения стават само средства за духовното развитие на личността.

Разбира се, някой, който е присъствал на тренировка, ама - гледайки през прозореца как някакви хора се потят в дожото, няма как да разбере това. Целта на упоритите тренировки е да освободиш духа си от формите и стереотипите. Тогава постигаш хармонията на движението и на духа. Но, за да достигнеш такова високо ниво, ти трябва да посветиш живота си на своето бойно изкуство. Но не всеки човек иска и може да постигне това ниво.

Бойното изкуство, освен техническата си страна, освен културата на движение, освен методите на самоотбрана, е и начин на общуване, начин за избягване на конфликтите. Целта е практикуващият бойни изкуства да живее в мир в свят без врагове. 

Собствената ни култура е един от филтрите, през който гледаме и възприемаме света. Културните стереотипи и гледните точки може да се променят с времето. 

---

Кой защо тренира? Кой какво търси в бойните изкуства?

1. Китайските монаси:
- духовност,
- здраве

2. Обикновените китайци:
- здраве,
- умение да се бият

3. Японците:
- умение да се бият,
- духовност,
- здраве

4. Западняците:
- умение да се бият,
- здраве
- (евентуално!) духовност

---

Какво ни дават бойните изкуства? 
- успокоение на ума (психотерапевтично въздействие),
- подобряване на цялостното здравословно състояние на организма,
- удължаване на продължителността на живота, така че човек да има повече време за постигане на просветление,
- постигане на просветление,
- духовност,
- възпитание,
- дисциплина,
- физическа сила,
- умения за самозащита. 

Въпросът е с каква нагласа започвате да тренирате, какво от всичко това искате да вземете, смятате ли да навлезете в дълбините на определено бойно изкуство. 

Това мнение е редактирано от ISTORIK: 29 юли 2013 - 14:46

• ISTORIK харесва това
Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!

#28 miss sixty

miss sixty

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 14 мнения
  • БИ:Aikido

Публикувано: 01 август 2013 - 14:45

Здравейте бих искала да изкажа личното си мнение, относно темата. Аз съм жена и както се предполага, много хора се учудиха на моя избор да се занимавам с бойно изкуство. Но всъщност това е нещо, което съм желала от много време и най-накрая се захванах. Направих първата стъпка и започнах да тренирам. Разбира се чуваш коментари от рода на "Това не е за теб", "Няма да издържиш много дълго", "Опасно е за тебе", само аз си знаех че ще продължа. Беше ми трудно и все още ми е, но намирам голям смисъл във всяка една тренировка. За мен е важех духът в каквото и да е бойно изкуство, както мотивацията и самодисциплината. И аз не се различавам много от вас.. знаете ли защо, защото с вас може да се окаже, че имаме много подобен начин на мислене и мотивация и се надявам да съм права.

A за вас какъв е духът в бойните изкуства?

Спортният характер се кове с тежки тренировки.