Към съдържанието

- - - - -

Да бъдеш уке!

• Please log in to reply
В темата има 204 мнения

#41 Stan_

Stan_
  • Гости

Публикувано: 26 май 2005 - 17:10

Сега и аз да се оплача от едно уке :)  Показва тренера едни хватки и аз се падам с едно момче - здрав, прав , но се оказа мамино синче :huh:  Още преди да си направил някакъв що годе свястен ключ или пин и тои почва да вика, че много боли и аз трябва да го пусна, да не изглеждам садист :gangstah:  Ама де да знам дали техниката работи - щото оня бие отбои преди да си го хванал. К'во да го правиш такова уке, само загуба на време.

#42 Thai_

Thai_
  • Гости

Публикувано: 26 май 2005 - 18:00

Сега и аз да се оплача от едно уке :)  Показва тренера едни хватки и аз се падам с едно момче - здрав, прав , но се оказа мамино синче.  Още преди да си направил някакъв що годе свястен ключ или пин и тои почва да вика, че много боли и аз трябва да го пусна, да не изглеждам садист :gangstah:  Ама де да знам дали техниката работи - щото оня бие отбои преди да си го хванал. К'во да го правиш такова уке, само загуба на време.

<{POST_SNAPBACK}>

Стан,
напълно те разбирам и ти съчуствам :P  ... но се случва понякога, когато и уке и тори не са много навътре в работата като цяло или поне в някоя техника, при изпълнението и понякога се случава уке да усети как техниката "влиза" или започва да "влиза", а тори точно си мисли вече да започва да напъва, че изобщо не му изглежда техниката да стане ...

А иначе има уке-та, които просто са тъпанари ... красивите думи изписани от Дей в доста от случаите са по-характерни за един идеален свят (добре, че има и изключения) ....

И едно предложение: Може да прекръстим темата на "Да бъдеш уке - тема за оплаквания!" ... и след като повечко хора споделят опит, модераторите ще я слеят с "Да се посмеем" ;D

Наздраве!
(не че пием, но най-после и при нас се оправи времето и трябва настроенито да е на 6)
да сте здрави :up:

#43 Bitchelina_

Bitchelina_
  • Гости

Публикувано: 26 май 2005 - 18:24

Сега и аз да се оплача от едно уке :)  Показва тренера едни хватки и аз се падам с едно момче - здрав, прав , но се оказа мамино синче :huh:  Още преди да си направил някакъв що годе свястен ключ или пин и тои почва да вика, че много боли и аз трябва да го пусна, да не изглеждам садист :gangstah:  Ама де да знам дали техниката работи - щото оня бие отбои преди да си го хванал. К'во да го правиш такова уке, само загуба на време.

<{POST_SNAPBACK}>

И ние имаме в нашия клуб един такъв, здрав, прав 185 висок, обаче с много чуствителни стави. Защо ли точно айкидо е избрал в такъв случай не ми е ясно, но кво да се прави... Ако толкова болка испитват, пък да не са глупави че да чакат всеки път да ги заболи.

#44 galio

galio

предупреден

• Дао
  • 918 мнения
  • От:София - Източния Блок
  • БИ:Pekiti Tirsia Kali

Публикувано: 26 май 2005 - 18:28

но се случва понякога, когато и уке и тори не са много навътре в работата като цяло или поне в някоя техника, при изпълнението и понякога се случава уке да усети как техниката "влиза" или започва да "влиза", а тори точно си мисли вече да започва да напъва, че изобщо не му изглежда техниката да стане ...

<{POST_SNAPBACK}>

един от партньорите ми първо обездвижва стават, и след това почва да напъва, за да се получи кюч  :kuku:  някои стави позволяват такива импровизации, но когато става дума примерно за лактите, ич не е добре... а пък някои и се засягат ако им правиш забележки  :wooow:
... няма "празна ръка", има "празна глава" ...

#45 Day

Day
  • Дао
  • 303 мнения
  • От:София
  • БИ:джудо

Публикувано: 26 май 2005 - 20:43

А иначе има уке-та, които просто са тъпанари ... красивите думи изписани от Дей в доста от случаите са по-характерни за един идеален свят (добре, че има и изключения) ....
...

Тези красиви думи трябва всеки сенсей (треньор, инструктор) да намира време да ги каже на учениците си, а също така и да ги демонстрира. Аз явно съм имала щастието да имам учители, които са отделяли нужното внимание да ме учат освен да побеждавам и да партнирам, както и на практика са ми демонстрирали какво е да си добър уке.

Изпитвала съм огромно удоволствие от учебна схватка с добър партньор, като  балсам за душата е :) Просто не мога да го опиша - хем всички мускули са в готовност и си максимално концентриран, хем има някаква свобода и лекота в движенията. Сега, малко напреднала в материала:) на мен ми доставя удоволствие да се сборя с начинаещи и да опитам да предам точно това усещане за лекота.

В този контекст аз имам въпроси към пишешите тук:
По време на тенировка сенсеят ви обяснява ли какво движение трябва да направи уке, защо прави това движение, от какво се възползва тори и въобще да се обяснява теоретично техниката с отговори и на трите въпроса: кога, как и защо?
Има ли случаи сенсеят да обръща специално внимание на някое уке относно начина му на партниране?
И трети въпрос - влиза ли в ролята на уке по време на тренировка вашият сенсей (треньор)?

#46 Борис Стоилов

Борис Стоилов

Вонг Шун Люн Винг Чун Кунг Фу

• Дао
  • 69 мнения
  • От:Пловдив
  • БИ:Вонг Шун Люн Винг Чун Кунг Фу

Публикувано: 26 май 2005 - 22:16

Относно изказжането на Дей, 4е за да ти партнират както трябва се изисква от 4овек да прави техниката екзактно, сьм абсолютно сьгласен. Тук не става вьпрос кои на кого пре4и, а това 4е торе( в слу4ая милитобоби) най-вероятно не е правила правилно техниките. Не може ако нещо не став уке сам да си пада и да си тупка. Не, не се прави така. За да запо4нат малко от малко техниките да стават вьзможно наи-реално(според тенирова4натра ситуация)  торе трябва да полага усилия да я направи. Както казах и преди за изпьлнението и на най-елементарното нещо се изискава разбиране и мисьл, кое защо се прави. Няма да се впускам в подробности, но ако се спазват принципите има техники които си стават донякьде, а за други се иска още тьрпение. А за да станат сьвсем, трябва ти сенсей, кото да ти каже някои тьнкости.Като иска да поясня, 4е казвам стават, но имам предвид в дожото.
Успех на тези които иамт цел и знаят как да я постигнат, а на другите - тренираите си 4етенето на книжки за айкидо :D

А да и едно уто4нение за Day, 3-то кю е по-ниска степен от 2-ро кю :)

Все още 4акам отговор от akimasa, какво се опитваш да докажеш сьс тази статия. Ти гледаш ли телевизия? Слави Трифдонов нали то4но жьлтите весници ще сьди? От кьде знаеш, 4е вси4ко това не е една добре скальпена историика, за да се направи реклама на Айкидо? И кажи ми как такова младо БИ заля целия свят за много мало време, а сьм сигурен 4е има БИ които са много по-стари от Айкидо и не са така мащтабно познати? Как става тва нещо? Или как се казава? РЕКЛАМАААААААААААА

За да си добър в техниката, трябва да познаваш и двете и страни.......

<{POST_SNAPBACK}>

Е тука ве4е не сьм сьгласен. Защо ти е да си добьр като уке, ако само ти правиш техниките(като вси4ки станем майстори ;D ), не ти трябва!!! Ами да, пьрво трябва да нау4иш техниката, а после да се у4иш как да се пазиш, да сьумееш да си в равновесие и да контраатакуваш(ако можеш)! Нали в тези 3-те изброени е смисьла да си добро уке. Ние не се у4им да партнираме правилно заради самата идея, вьв вси4ко има смисьл!

#47 Toni Montana

Toni Montana

Aikikai Aikido Bulgaria

• Дао
  • 257 мнения
  • От:Бургас
  • БИ:Aikido

Публикувано: 26 май 2005 - 22:23

И трети въпрос - влиза ли в ролята на уке по време на тренировка вашият сенсей (треньор)?

<{POST_SNAPBACK}>

Това не се прави от 85-90% от сенсеите(треньорите,инструкторите) в България. Което разбира се е и огромна грешка. За да си добър в техниката, трябва да познаваш и двете и страни.......

#48 galio

galio

предупреден

• Дао
  • 918 мнения
  • От:София - Източния Блок
  • БИ:Pekiti Tirsia Kali

Публикувано: 26 май 2005 - 22:32

Това не се прави от 85-90% от сенсеите(треньорите,инструкторите) в България. Което разбира се е и огромна грешка.

<{POST_SNAPBACK}>

ми хората може и да се притесняват  :D  от дуга страна пък, така се следи по-пълноценно нивото и развитието на групата ... друга причина е, че инструкторите тренират по различен начин от начинаещите и често това, което показват, не са го правили адекватно ...

имам един инструктор, който още от първото ми влизане в залата ме стъписа, защото настояваше да тренира заедно с групата ... сега това поведение ми е образец  :up:
... няма "празна ръка", има "празна глава" ...

#49 Thai_

Thai_
  • Гости

Публикувано: 26 май 2005 - 22:39

За да си добър в техниката, трябва да познаваш и двете и страни.......

<{POST_SNAPBACK}>

Напълно съгласен ...  :up: 

Това не се прави от 85-90% от сенсеите(треньорите,инструкторите) в България. Което разбира се е и огромна грешка.

за жалост Тони Монтана май е прав .. и май не само за БГ :angrrr:
Егото е страшна работа, ей ... :angrrr:

аре

Това мнение е редактирано от Thai: 26 май 2005 - 22:39

#50 Stan_

Stan_
  • Гости

Публикувано: 27 май 2005 - 03:24

Относно предишния ми пост трябва да призная, че тори не е Иошида ;D , но оня и на кикбокса като му вкараш един в носа спира и почва да се разтрива и вика "уау". Аз не удрям силно, ама пък да не съм там да се целувам с него  :confused: . Днес играх с един пич на 2-3 тренировки - яде бои от всички, но дума не обели :kenshin: .  Еи туи е уке на място :up: . Иначе и мен ме кефят треньори дето играят спаринг с трениращите.

#51 Day

Day
  • Дао
  • 303 мнения
  • От:София
  • БИ:джудо

Публикувано: 27 май 2005 - 07:19

А да и едно уто4нение за Day, 3-то кю е по-ниска степен от 2-ро кю :)

това, че той има трето кю не го прави по-добър от теб.

Това е грешка в изписването на думата, вместо второ съм написала трето...милилотобоби казва, че партньора й е второ кю и съм писала постинга си точно от гледната точка, че тя е трето кю и с по-ниска степен от него.

#52 Master

Master

Dart Ruffian

• Dark Side
  • 2566 мнения
  • От:Варна
  • БИ:Самоотбрана с интелект

Публикувано: 27 май 2005 - 07:42

В айкидо и уке и тори трябва да следят както своите действия, така и тези на партньора. Уке трябва да се стреми да даде хубава атака, не някакво измислено замахване, за което с основание ни подиграват, после трябва да следи действията на тори и да му показва неточностите в изпълнението по един или друг начин. И не трябва сам до си прави техниката нито да я саботира умишлено. Ясно е, че при известна атака и техника уке може да попречи на тори, но в крайна сметка хората не би трябвало да тренират, за да си пречат.
Работата на тори е докато прави техниката да контролира уке - не може папагалски да повториш някакви движения и да разчиташ, че техниката ще стане - ако нямаш контрол и без да ти пречат пак е лошо. Случва се уке да пробва да се измъкне или контраатакува - при добър контрол не би трябвало да успее. И естествено стремежа трябва да е техниката да стане максимално чисто и леко - движенията в айкидо са такива, че нормално не трябва да има засичане и съпротива - това са индикатори, че изпълнението куца. И понеже всички се учим и допускаме грешки целта е да ги виждаме и да се стремим да ги отстраняваме, а не да се заучи нещо грешно и после с години да си куца и да влошава общата работа. А за да се изучи една техника човек трябва да е бил и уке и тори, за да я усеща във всяка точка от изпълнението. Не случайно казват, че добрите инструктори са и добри укета.
НЕ МЕ ПРЕДИЗВИКВАААЙ!!!

#53 Sinat

Sinat

Гнусотник беснеещ

• Дао
  • 275 мнения

Публикувано: 27 май 2005 - 09:42

Съгласен съм с колегите! Би трябвало треньорите да са в ролята и на уке и на тори. Също така да тренират рамо до рамо с групата и да дават личен пример. Така мотивацията на трениращите ще е много по-голяма, защото първо: ще виждат какво трябва да постигнат и второ: ще учат по-бързо техниките. На мене лично най-ми харесва като попробвам някоя нова техника и после сверя часовника с поглед в страни. :)
"Смъртта понякога е милостиня,
Лелеян спътник, просена пощада..."

#54 Toni Montana

Toni Montana

Aikikai Aikido Bulgaria

• Дао
  • 257 мнения
  • От:Бургас
  • БИ:Aikido

Публикувано: 27 май 2005 - 11:51

ми хората може и да се притесняват  :D  от дуга страна пък, така се следи по-пълноценно нивото и развитието на групата

<{POST_SNAPBACK}>

Притесняват се ми,то с тия шкембета дето са ги пуснали,няма как да не се притесняват. ;D На второто падане и вече няма въздух сенсея ;D,ще вземе да прегърне букета ;D  Ама нищо,нали някога е тренирал........ 
  А иначе се следи развитието на групата........даже ако можеше и по един фотьоил да има в залата да поседне инструктора докато следи развитието на народа....

Е тука ве4е не сьм сьгласен. Защо ти е да си добьр като уке, ако само ти правиш техниките, не ти трябва!!! Ами да, пьрво трябва да нау4иш техниката, а после да се у4иш как да се пазиш

<{POST_SNAPBACK}>

Виждам че си много напред технически в Айкидо,даваш съвети разни....ти от коя страна си?Само на тори ли? Разбери ме правилно,ти инструктор ли си?Ако си инструктор,няма проблем,може да си само тори

#55 akimasa_

akimasa_
  • Гости

Публикувано: 27 май 2005 - 22:56

обратно към темата:)

По време на тенировка сенсеят ви обяснява ли какво движение трябва да направи уке, защо прави това движение, от какво се възползва тори и въобще да се обяснява теоретично техниката с отговори и на трите въпроса: кога, как и защо?

от 8 сенся при които съм тренирал за по повече от два месеца (стечение на обстоятелствата) само двама- един в България и един в Германия- са изяснявали тези въпроси без специално да попитам. Това са и двамата, които са ми дали най-много.

Има ли случаи сенсеят да обръща специално внимание на някое уке относно начина му на партниране?

Да, като причините са различни: едни трябва да блокират, други да се отпуснат и тн.

От осемте само един влиза често. Тогава пот се лее. "Проблемът" е, че когато не му харесва как партнират укетата на изпит, поема нещата в свои ръце:) Тогава кръв се лее:)

Тези красиви думи трябва всеки сенсей (треньор, инструктор) да намира време да ги каже на учениците си, а също така и да ги демонстрира. Аз явно съм имала щастието да имам учители, които са отделяли нужното внимание да ме учат освен да побеждавам и да партнирам, както и на практика са ми демонстрирали какво е да си добър уке.

Да не ти дава Господ да разбереш, че тогава само на любов към изкуството и много инат се издържат тренировките.

Все още 4акам отговор от akimasa, какво се опитваш да докажеш сьс тази статия. Ти гледаш ли телевизия? Слави Трифдонов нали то4но жьлтите весници ще сьди? От кьде знаеш, 4е вси4ко това не е една добре скальпена историика, за да се направи реклама на Айкидо? И кажи ми как такова младо БИ заля целия свят за много мало време, а сьм сигурен 4е има БИ които са много по-стари от Айкидо и не са така мащтабно познати? Как става тва нещо? Или как се казава? РЕКЛАМАААААААААААА

Не не гледам телевизия.  Г-н Трифонов пък ептен. Предпочитам да тренирам :wooow: Статията е написана от човек много по напред в материала от мен и като лаик използвам неговите думи за да покажа/докажа и на част от самите айкидисти, че всичко зависи от отношонието към и начина им на тренировка.
За рекламата: Джудо, Карате и Кик Бокс са много по-"стари" от айкидо и за това не са се разпространили по целия свят за много малко време.
поздрави

#56 DJ_CUPONa_

DJ_CUPONa_
  • Гости

Публикувано: 01 юни 2005 - 23:58

Е тука ве4е не сьм сьгласен. Защо ти е да си добьр като уке, ако само ти правиш техниките(като вси4ки станем майстори ;D ), не ти трябва!!!

<{POST_SNAPBACK}>

Ами трябва ти, как да не ти трябва!  :confused:  Как иначе ще разбереш какво всъщност правиш. Защо уке пада? Кое го кара да падне!? Може ли Уке в този момент да противодейства, и ако може - защо? На тези и много дуги въпроси от сорта не може да си отговори човек, който не партнира, а гледа само отстрани укетата и иначе прави техниките с любимото си укенце "дупе и гащи". Даже според мен - не може да станеш добър Тори, без да си добър Уке. Както каза Toni Montana, трябва добре да познаваш и двете страни.
А пък по въпроса за трудните укета, има два вида: начинаещи, дето не знаят още за какво става въпрос и напреднали заядливци. :)  Обаче по-опасни са начинаещите, защото не знаят кога и къде да спрат. Това понякога води до неприятни последици както за тях, така и за Тори. И съм силно изненадан, че момичетата-начинаещи са доста по-груби от момчетата! Незнам защо е така. Някаква агресия ли има по-силна в тях незнам. Вие как мислите? Забелязали ли сте такова нещо?
А пък г-н Борис Стоилов, вместо да се заяждате с Day вижте как сте написал Слави Трифонов - "Слави Трифдонов". Всеки допуска грешки, но ако не си бил достатъчно време Уке, няма да можеш да ги забележиш :up:
П.П. между другото, ако не знаете къде е бутона за буквата "ч" - това е бутона в горния ляв ъгъл на клавиатурата, точно под бутона ESC, преди "1" и над Tab.  :kuku:  (щото почнахме да се заяждаме....  :wink: :P:innoncent:

#57 popai_

popai_
  • Гости

Публикувано: 08 юни 2005 - 22:08

Тук въпроса е май за укета...
Много ми харесаха мненията на Day.... :chinese:
Не всеки може да бъде уке/както и от всяко дърво не става свирка/, но това не означава че не трябва да се опиташ...
Първо искам да се спра на въпроса в какво се заключава "партнирането" на уке. При поемане на инициативата за атака от страна на активната страна това неозначава че непременно той трябва да бъде уке. Той става такъв от момента в който му е отнета инициативата. Тук се намира и препъникамъчето - при отнета инициатива ти си стремиш да си възвърнеш предимството и търсиш развитието на нещата съответно като използваш наученото от БИ. Много практикуващи са останали с впечатлението, че от момента на отнемането на инициативата те изпълняват единствено ролята на "чучулото" в борбата/нищо лично против "тренажорчето" :chinese: /, изчакват тори да си приключи действието за да повторят отново грешното разучаване. Поради това не мога да се съглася с твърдението, че ако уке не си направи само техниката нещата не се получавали. Мисля че тук по естествен път идва и от значение и степента на партниране. В процеса на разучаване партнирането е фиктивно и то продължава да бъде такова до момента в който тори изпълнява техниката без да се замисля/"каде са ми краката?" "какво прави ръката?" "от каде трябваше да мина?" " как се завъртам?" и т.н./. На второ място идва партнирането с оказване на леко давление от страна на уке върху тори, като сащото постепено нараства с увеличаване броя на повторенията. Този втори момент е добре да се отработи с колкото е възможно по различни /по физически характеристики/ укета. Третия етап на партниране идва в момент когато е необходимо изработване на усещане за цялостна концепция.
Ако уке ти пречи - това е проблем от методическо естество.
Ако уке се контузи - проблем има тори и би следвало да се върне крачка назад в усвояването на техниката...
Ако уке само пречи/независимо от торитата/ - то това е проблем на уке и би следвало да си носи последствията... :chinese:
За да не пропусна подмятането за мъжете/че се правят на голямата работа пред жените - нещо в тоя дух беше/ ще отбележа, че се старая да партнирам оптимално когато играя с жени, защото да няма подмятания от рода - "какво си мислите като видите жена в доджото?".

#58 Ай-я

Ай-я
  • Дао
  • 25 мнения
  • БИ:Айкидо

Публикувано: 11 юни 2005 - 15:14

Наистина не виждам защо сте се хванали с въпроса "жена в доджото". :gorgeous: Толкова ли е важно мъж ли си или жена? Аз лично не виждам голяма разлика, добри айкидоки има и жени, и мъже, както и лоши! само дето на жените сякаш им е по-трудно да се развиват в айкидо (за други БИ не знам, предполагам че също), именно, защото по-често ги подценяват и не им дават добри атаки и пр.
А горе някой поде въпроса за оня пич дето бил 185 и имал слаби стави, май Bitchelina беше - именно Айкидо е много полезно за хора с проблеми със ставите и изобщо разни двигателни проблеми. Е, много ясно, ако не се прекалява. От личен опит казвам, а и не само:) :chinese:  Но това е за друг topic :)  А пък младежа може да се кефи на инструкторката или на бирата после :gathering:

#59 Master

Master

Dart Ruffian

• Dark Side
  • 2566 мнения
  • От:Варна
  • БИ:Самоотбрана с интелект

Публикувано: 13 юни 2005 - 07:31

Май всички наблягат на бирата после - предполагам, защото подпомага изграждането на хара :beer:, пък тя си е важна в айкидо ;D
НЕ МЕ ПРЕДИЗВИКВАААЙ!!!

#60 Ай-я

Ай-я
  • Дао
  • 25 мнения
  • БИ:Айкидо

Публикувано: 13 юни 2005 - 13:06

ъъъъъ хв просветете невежата, кво е хара и за кво се борим с нея и кво общо има с характера :)))?