Към съдържанието

Снимка

Изработка на обикновен лък и евтини стрели

• Please log in to reply
В темата има 1160 мнения

#21 doino_57

doino_57
  • Лъкът
  • 916 мнения
  • От:Варна

Публикувано: 19 април 2008 - 16:09

Ето и два клипа как действа пистолета:

Дори спъването на експериментатора, е скок за човечеството.

#22 doino_57

doino_57
  • Лъкът
  • 916 мнения

Публикувано: 23 април 2008 - 22:05

Малкият Супер Мен (други обръщения според него са нелигитимни :D :D ) пробва новият си стаен лък и уцелва втория кръг. :up:

Това е стрела за гладки повърхности в стаята.

Качена снимка

Това мнение е редактирано от old_moon: 23 януари 2009 - 01:04

#23 doino_57

doino_57
  • Лъкът
  • 916 мнения

Публикувано: 24 април 2008 - 11:04

Качена снимка

#24 doino_57

doino_57
  • Лъкът
  • 916 мнения

Публикувано: 24 април 2008 - 20:01

Пропуснал съм нещо много важно.Дървото от което се правят стрелите трябва да е абсолютно сухо,защото в противен случай стрелите ще се изметнат (ИЗКРИВЯТ).

#25 doino_57

doino_57
  • Лъкът
  • 916 мнения

Публикувано: 27 април 2008 - 15:43

Не съм пробвал с корда, може да стане, но тя е тежичка а освен това е много твърда. Щом търсиш такъв здрав конец, значи и лъкът ти е много твърд, а това ще ти наранява пръстите при стрелба. Потърси това, което съм писал по-горе за тетивата. Ако трябва да кача снимки на тази лента?
Не съм гледал това предаване-за голямо съжаление, но съм сигурен(учил съм го ),че и тогава технологиите са се крадели поголовно. А пък и българският лък се води в групата на азиатския лък,който е бил велико постижение за времето си.Прочутият англииски дълъг лък е хвърлял 180-200 м. и въпреки това с него англичаните са завладели много нещо.
ДОКТОРА ми е пратил материали за изработване на българския лък. След като ги прочета ще съм по-компетентен.

#26 WolfHeart_

WolfHeart_
  • Гости

Публикувано: 07 юли 2008 - 10:16

Ам само да попитам... матрицата за нагъване на рамената на лъка как се изготвя (как се прави?) :confused: Мерси предварително :good: :beer:

#27 doino_57

doino_57
  • Лъкът
  • 916 мнения

Публикувано: 07 юли 2008 - 13:35

За калъпа трябва да се вземе талпа от твърдо дърво с дебелина около 5см., дължина 70см. и широчина поне 25см. Очертава се по цялата дължина на талпата профила на рамото на лъка.С прободен трион се изрязва цялата дължина по очертението, докато се получат две половини. После на всяка от половините се заковава по един железен винкел за укрепване ,а пък и винтовите шпилки се закрепват на него. Купуват се 2 шпилки по 50см. и Д=10мм. ,купуват се и 4 гайки със шайби. Това е калъп за голям лък.

#28 WolfHeart_

WolfHeart_
  • Гости

Публикувано: 08 юли 2008 - 21:07

Благодаря, Дойно :) Сега остава само да си купя материал и да почвам да се мъча :P (писах ти ЛС за цените на лъковете ти, но не получих отговор :( )

#29 doino_57

doino_57
  • Лъкът
  • 916 мнения

Публикувано: 08 юли 2008 - 23:34

ИЗРАБОТКА НА ПРОСТ ЧЕТВОРНО ОГЪНАТ ЛЪК

Изработката започва с добрият избор на дърво.В нашият случай това е ясен. Това е едно гъвкаво и лесно обработващо се дърво, във всяко едно отношение.Ясенът е по-слаб за изработка на лъкове от тиса и от оринджа, в смисъл при ,еднакво опъване хвърлят различно.
Аз избирам дървото от високо и ветровито място,където вятъра постоянно огъва дървото и го прави по-елаестично и гъвкаво.
Оператора ми не можа да заснеме избора и отсичането на дървото, защото беше на много стръмно ,кално и хлъзгаво място. Освен това ,слона се беше свлякъл и това дърво беше повалено от свлачището.Така ,че не ми се наложи, да унищожавам здраво дърво.Снимката е на дъното на дерето.
Кора от ясена попаднала във водата я оцветява в небесно синьо, както се вижда и на снимката.

Качена снимка

Качена снимка

Клонът се зацепва с нож и се доразцепва с клинове. След това се изравнява грубо с тесла и се изглажда с ренде ,за да може да се чертае върху него.
Начертава се лъкът с размери и дебелини ,според изискванията ни за сила на лъка и твърдост на опън. По-дългият лък се опъва по-лесно и хвърля по-далече, но му трябват по-дълги стрели и по-трудно се пренася.Дал съм примерни размери, които всеки да променя според желанието и силата си.

Качена снимка

Качена снимка

Качена снимка

Качена снимка

Дървото се дълбае предимно от страната на корема ,а отгоре беловината ,по възможност, само се изравнява, за да не се прекъсват влакната от към гърба на лъка.Което може да доведе до зацепване при силно опъване.

Качена снимка

Рамената се оразмеряват през 5-10см., по дължина и дебелина ,трябва да се работи с точност до 1мм.,за да се огъват еднакво рамената. Всичко, което е извън линиите се отнема с ренде ,нож или тесла.Ръбовете се заоблят първо с ренде , после с пила и шкурка накрая. Накрая целият се минава с шкурка.

Качена снимка

Качена снимка

Качена снимка

След като се изработи тялото на лъка, се слага в съд, който да покрие рамото поне до дръжката. Вари се поне 3-4 часа и бързо /докато не е изстинал/ се стяга в калъп, който е укрепен с винкели. Тази процедура се повтаря с другото рамо. После с отделен калъп се извиват рамената в областа на дръжката навън.

Качена снимка

Качена снимка

Качена снимка

Качена снимка

Ако има въпроси ,ще отговарям.

#30 doino_57

doino_57
  • Лъкът
  • 916 мнения

Публикувано: 09 юли 2008 - 19:49

Забравих да кача размерите. Добавям ги сега.

Качена снимка

#31 doino_57

doino_57
  • Лъкът
  • 916 мнения

Публикувано: 25 юли 2008 - 22:39

Това е проба на нов лък.

Качена снимка

Жена ми пробва новия си лък.

Качена снимка

Това са последните два лъка ,които съм изработил и още не съм ги пробвал.

Качена снимка

Единият лък е от осейдж-ориндж, а другият е от ясен.

#32 slaf40_

slaf40_
  • Гости

Публикувано: 20 август 2008 - 00:19

Ех Дойно , браво на теб , дет се вика "еваларка" ! Густо ми е майна , да разглеждам схемите , снимките и клипчетата ти ! Отличник си ! Само заради теб се регестрирах в този форум и то за да ти подхвърля една идея относно правенето на стрели за голям лък . По-лесно е с няколко размера флашки , на бормашината .
Желая ти успех в правенето на прабългарския лък и внимавай със сухожилията много са чупливи напоследък (вероятно от изкуствените храни с, които хранят животните, а и заседналия живот ) , ако имаш възможност да избираш гледай животното да е расло и пасло на воля .

Да си жив и здрав , човече и успех !

#33 doino_57

doino_57
  • Лъкът
  • 916 мнения

Публикувано: 21 август 2008 - 01:48

Идеята ти за флашката е великолепна, мислил съм за този вариант, но предполагам, че ще се получи по-добре, ако флашката бъде захваната в патронник на струг и през кухия вал да се изнизват назад. Аз направих нож и приспособление към фрезата ,която сам си изработих . На нея 2 пъти пускам цепена дъсчица, от другия край излизат 3 тела за стрели. Имам още малко да я усъвършенствам ,но вече съм изработил едно снопче от 50 броя.Побвах ги ,държат се великолепно. Утре ще кача в темата новите си лъкове и стрели и сведения как се държат.
Много съм благодарен на всички ,които се включват в темата ми. Аз се радвам на всеки ,който се интересува от нещата свързани с лъкове. Въпреки, че си изработвам и други видове оръжия :ножове ,пушки, арбалети и т. н.Неприятно ми е, че в такъв голям град като Варна, не се намери и един ,който да отговори на предложението ми в началото на темата.
От цяла България ми писаха на пощата: някои искаха съвети за изработката, други настояваха да им продам лъкове или стрели,трети ме питаха дали идеите им могат да свършат работа-само от Варна пълно мълчание.

#34 Master

Master

Dart Ruffian

• Dark Side
  • 2566 мнения
  • БИ:Самоотбрана с интелект

Публикувано: 21 август 2008 - 09:14

От Варна може от Чигот да проявят интерес, те се занимават с възстановки на исторически битки, като правят и екипировка максимално близка до автентичната за онова време. Тук във форума има двама Shamancho и Medka, можеш да им пишеш, макар че не влизат често. Имам друг познат от тях, ако го видя ще му кажа за теб :up:
Прочетох началото на темата, ако става дума за тисовият материал, там по-скоро някой дърводелец може да е от полза. Мога да поразпитам, но ще отнеме време и не мога да обещая нищо.
НЕ МЕ ПРЕДИЗВИКВАААЙ!!!

#35 doino_57

doino_57
  • Лъкът
  • 916 мнения

Публикувано: 21 август 2008 - 23:15

Сега през лятната ваканция ми остана време и изработих няколко лъка и показаните на снимката стрели. Лъковете са 6 : два са от ясен , 3 са от осейдж-ориндж и има един от дрян- който е на повече от 25 години. Дряновият го проядоха червеите ,защото 5 години не бях го мазал с масло и сега пука, когато го използвам. Но въпреки всичко е много точен и хвърля около 75-80м . Като изпробвах самоделното си устройство за правене на стрели към самоделната ми фреза / въобще самоделието ми е слабост от малък /, направих няколко стрели от ясен. Те са по-тежки от липовите, но са много по-жилави и здрави. Освен това за голяма моя изненада, някои от тях летяха по- далече от леките липови стрели. Обаче се появява проблем ,когато трябва да се извадят от дърво. Единият от лъковете е още само заготовка от осейдж-ориндж. Той е по-тънък и е обещан на жена ми.Кафявият ,който се слива със секцията е дряновият .
Качена снимка

Жена ми първа опита летежа на стрела с тяло от ясен. Добре съм хванал момента с излитането на стрелата, но интересното в случая е тетивата, която при обтегнато положение звънти като струна на китара , на снимката е нагъната като хармоника- не съм предполагал,че съществува такава вибрация.

Качена снимка

Тук с голяма изненада установявам, че тежките ясенови стрели летят по-далече от леките липови. Забитата до мен е от липа, ясеновите ги направих по-тънки, с тях май се уцелва по-лесно.

Качена снимка

Тук проверяваме едно място,което по принцип е свърталище на чакалите,които всяка вечер ни изнасят

доста зловещ концерт до самите порти на къщата ни в село.

Качена снимка

Това мнение е редактирано от doino_57: 27 декември 2010 - 20:11

#36 doino_57

doino_57
  • Лъкът
  • 916 мнения

Публикувано: 22 август 2008 - 10:29

Относно сушенето на лъковете.
Аз работя направо с прясно отсечено дърво. Това го правя, защото трябва да огъвам дървото. Ако е много сухо то ще се счупи. Пснеже го варя, то след това не се пука или измята. В началото,когато има много влага в себе си ,лъкът хвърля на две трети от възможностите си. После постепенно започва да увеличава дистанцията. Той трябва да се суши постепенно - да се държи в маза.

#37 Huskarl

Huskarl

пенсиониран будока

• Дао
  • 85 мнения

Публикувано: 23 август 2008 - 00:06

Направо с прясно дърво?! Оригинален подход...

#38 doino_57

doino_57
  • Лъкът
  • 916 мнения

Публикувано: 25 август 2008 - 14:03

Подходът не е оригинален. Използвали са го индианците. А има сведения ,че техни стрели са преминавали през цялото тяло на бизон. Ако съм с мой лък и срещна такъв тревопасен звяр, то докато мигне говедото, аз вече ще съм украсил със задника си върха на най-близкото дърво. Щото ако не го направя аз, то бизонът би ме качил там по бързата процедура. Виждал съм видеоклип ,в който бизон за секунда метна папарак турист на 3,5--4м върху един бор, само защото не хареса марката на фотоапарата му в един момент. Странното е, че туристът оживя- това туристите имат много здрава кожа.
В крайна сметка ,важното е, че индианците са правели лъковете си от сурово дърво.

#39 Huskarl

Huskarl

пенсиониран будока

• Дао
  • 85 мнения

Публикувано: 26 август 2008 - 23:22

Подходът не е оригинален. Използвали са го индианците. А има сведения, че техни стрели са преминавали през цялото тяло на бизон.

:wooow: :wooow: :wooow:
Лък от сурово дърво - да, работи няколко дни, преди да се нацепи... :P
А тия индиянци - брей... :clap_1:

В крайна сметка, важното е, че индианците са правели лъковете си от сурово дърво.

Такова сведение не съм срещал... :wink:

Това мнение е редактирано от Huskarl: 26 август 2008 - 23:24

#40 doino_57

doino_57
  • Лъкът
  • 916 мнения

Публикувано: 27 август 2008 - 20:15

Нацепването на суровия материал се получава от по-бързото изпарение на влагата от повърхностния слой. Той остава с по-малък обем от по-долните слоеве и от полученото напрежение се разцепва. Индианците са мажели новите лъкове с мазнини ,които запушвали порите и изсъхването ставало бавно и равномерно-без остатъчни напрежения. Аз варя продължително моите лъкове, това изглежда променя нещо в структурата им и не се пукат или измятат и без мазане.Може би при варенето им се напукват клетките.