Към съдържанието

Снимка

Изработка на обикновен лък и евтини стрели

• Please log in to reply
В темата има 1166 мнения

#61 doino_57

doino_57
  • Лъкът
  • 921 мнения
  • От:Варна

Публикувано: 27 октомври 2008 - 23:42

Увитото на едното рамо е мъничко чепче- които по принцип са много неприятни. А да се намери този тип дърво без чепове е невероятно трудно.
Прабългарите са били доста умни, щом са изнасяли тетивата колкото се може по към върха на стръките, защото на върха скоростта е най-голяма.А пък и всеки грам, който се намира над тетивата е лошо бреме за изстрела на лъка. Аз този проблем съм го решил с уникално закрепяне на тетивата на върховете на рамото. А при разхлабването на лъка тетивата си остава закачена за рамената и не се размотава. Мисля , че този тип окачване е много успешен и че е мое изобретение.Качена снимка
Дори спъването на експериментатора, е скок за човечеството.

#62 Vipera berus_

Vipera berus_
  • Гости

Публикувано: 02 ноември 2008 - 23:52

здравейте! понеже темата е за стаен лък искам да попитам дойно от какво прави стрелите за него и с каква дължина са тези от снимките. също и ако некой има мнение за дървесината от кипарис нека да го сподели - дали става за лък. преди години съм ползвал такава и имам спомен че беше доста пластична и еластична пък сега съм набелязал едно дърво тъй че ако става.... :butcher: . поздрави

#63 doino_57

doino_57
  • Лъкът
  • 921 мнения

Публикувано: 03 ноември 2008 - 23:17

Здравей Vipera berus .Стреличките на стайния лък ги купувам от магазин " домашни потреби" . Това са пакети бамбукови шишчета 100 бр. за 2лв. Те трябва да са от най-дългите 35см. Рамената на лъкчето са 25-27см. Когато се сложат метални остриета на стреличките те прелитат на 103м ( ще кача снимка на стрелички с такива остриета).

Бях обещал да кача клип, как стрелят моите лъкове. Клипът е налице ,макар и с доста лошо качество, но това са ми възможностите. Първите 2 изстрела са с първият ми свестен лък ,изработен от дрян преди 27 години. Червеите са го надупчили доста и тази пролет едното му рамо се зачупи . По древнобългарска идея го намазах по гърба на рамената с лепило и залепих конци от тези с които е изработена тетивата. На клипа беше пробата на този вариант. За този случай се оказа успешена, даже хвърля с около 15 м повече.Но това може да се дължи на разликата от стрелите.
Третият изстрел е също първи пробен, но на последният направен от мен лък и качен малко по горе (дето го държи малкият ми син) .Тази стрела излетя по-силно и мина през чувала без да спре в него следващите ми изстрели с него за съжаление бяха неточни. Стрелите са забити в чувала под различен ъгъл, защото когато го удари първата стрела, той се завъртя и втората влезе под друг ъгъл.

#64 Lord Ruthven_

Lord Ruthven_
  • Гости

Публикувано: 04 ноември 2008 - 20:13

Виждам, че си точен стрелец освен добър майстор. Браво, браво!
Какво ползваш за мишена, какво има в чувала, имам предвид?

Това, което ние ползваме за мишена е следното:
Листове велпапе се нареждат един върху друг (и залепят), след което се стягат между две дъски. Готова изглежда така:
100_4196.jpg

Самите листове са широки към 25 сантиметра и дълги към метър. Огромното предимство е че не пропуска стрелите, стабилна е, може да бъде нарисувана (или закачена ) отгоре всякаква мишена и за разлика от цели вертикални листове - не се скапва толкова бързо от стрелба. Големият недостатък е, че е малко тежичка и се носи трудно на планина.

#65 doino_57

doino_57
  • Лъкът
  • 921 мнения

Публикувано: 06 ноември 2008 - 23:35

Мишената,която сте изработили, е идеална. Но когато се пътува, обемът и теглото са от огромно значение. За да се поддържа дълго време мерака , нещата свързани с него трябва да са лесни, удобни и по възможност евтини. Мястото където стрелям , е на около 150м от апартамента ми. Мишената по която стрелям , е захарен чувал натъпкан с парцали и наилони , изхвърлени от един строеж на 100м от мястото. От един клон виси тел ,на която закачам чувала, който след това скривам наблизо. Въпреки тази леснина ,близост и удобство, успявам около веднъж ,най-много 2 пъти в месеца да отделя време за това удоволствие.
На ваше място ,аз бих взел един захарен чувал, който струва 30ст. , сгънат може да се събере дори и в джоб ,лек е. Когато отидете в планината ,просто нарязвате трева или събирате сухи листа от някой дол, където ще стреляте. Притъпквате с крак материала в чувала, връзвате гърлото му и готово. Колко дълбоко ще се забиват стрелите, зависи единствено от това ,колко сте го притъпкали. Тази мишена е много удобна, издръжлива( защото чувала е рехав) ,щади стрелите и е много приятна за стреляне. Аз я поставям на около тридесет и няколко метра.
Vipera berus ми е качил клипчета за изработка на съставен лък, каквито търся от година насам,ще се радвам на още такива.

#66 AmberII_

AmberII_
  • Гости

Публикувано: 14 ноември 2008 - 14:52

Всъщност и на мен ми стана много интересно, да си призная имам голямо желание за стрелба с лък и самоизработката на такъв, но за мое огромно съжаление, за сега няма къде да го поместя в програмата си. Много бих се радвала да качиш снимките, най-малкото аз се наслаждавам по чисто инженерен начин на конструкцията ...

Това мнение е редактирано от AmberII: 14 ноември 2008 - 15:07

#67 doino_57

doino_57
  • Лъкът
  • 921 мнения

Публикувано: 19 ноември 2008 - 22:29

един начин за измерване силата на опън на лък - до 120кг.
Качена снимка

#68 Lord Ruthven_

Lord Ruthven_
  • Гости

Публикувано: 20 ноември 2008 - 19:21

Ха, това с кантара не ми беше хрумвало. Никак не е лоша идеята, макар че трябва много да се внимава с куката - може да нарани нетивата.

Поздрави и почитания

#69 Станислав

Станислав
  • Дао
  • 1115 мнения
  • От:Велико Търново
  • Предишен прякор: stanislav

Публикувано: 21 ноември 2008 - 07:51

Ако куката наистина е проблем, може да се обърне положението на лъка, и да го закачите за дървената част, а тетивата да се опъва с ръка. Схемата е наистина хитра, браво.

#70 RUSEV

RUSEV

Only the strongest will survive

• Дао
  • 292 мнения
  • От:Brno ; Czech Republic
  • БИ:★ Judo Kickbox ★
  • Предишен прякор: Zambidis

Публикувано: 08 декември 2008 - 00:11

Искам само да изкажа наистина уважението си към такива хора. Дойно преди да прочета темата ти без да се обиждат хората които им харесва стрелбата с лък не ми е и минавало през ума колко интересно и увлекателно може да е просто евала за майсторлъка ти за желанието ти и за мотивацията която даваш на останалите продължавай все така с интерес очкавам (предполагам и останалите) новия ти пост с интересната информация която винаги предоставяш. Респект.
You can bench 500lbs good for you and i can kick your ass ?! (Bas Rutten)

#71 Vipera berus_

Vipera berus_
  • Гости

Публикувано: 12 декември 2008 - 20:48

здравей дойно! осейдж оринджа е вече факт - сдобих се доста прилично дърво - около трийсетина см. в диаметър и над 2 м. дълъг ствол без клони. верно че има чепчета тук таме, но се надявам да изкарам материал поне за няколко лъка. след допитване до мои познати - резбари и лютиери ме посъветваха да цепя на триъгълни парчета. днес направих камите и до няколко дена ще го нацепя. ще суша по традиционния нацин - на проветриво място и на сянка макар че става доста по бавно от варенето както го правиш ти. ами освен да се въоръжа с търпение и да чакам. междувременно ще потренирам със една акация. наскоро се сдобих с този инструмент и мога да кажа че е чного полезен за направата на лъкове от типа лонг боу. Качена снимка . от мене - поздрави!

#72 doino_57

doino_57
  • Лъкът
  • 921 мнения

Публикувано: 17 декември 2008 - 22:56

Vipera berus, намерил си си чудесен материал. Мисля, че дървоядите въобще са го изключили от менюто си ,защото е отровно, все още чуждоземно и не много добре миришещо. Рацепи 1-2 от клоните в дъното на снимката и ги рендосай до 2 дъсчици с дебелина 1 см .После тези дъсчици веднага ги огъни върху някакъв подходящ варел, за да получиш формата на обратната рефлексия. Поливай ги с вода всеки ден, за да си абсолютно сигурен ,че няма да се напукат докато изсъхнат за около месец.Направи този експеримент докато бездействаш - мисля, че няма да съжаляваш. Ще получиш 2 рамена за съставен лък, от общо взето отпадъчния ти материал. Ако се опасяваш от счупване - свари ги първо.
Това за рогата наистина е тревожно, хубави са от воден бивол, защото са прави. На твоя клип видях, че събират стружките от рязането на рогата за туткала.

Качена снимка Качена снимка

#73 doino_57

doino_57
  • Лъкът
  • 921 мнения

Публикувано: 24 декември 2008 - 22:47

Как стрелям с лък аз

Темата е за изработка , а не за стрелба с лък. Но аз никога не съм бил почитател на ограниченията. В много от случаите, те правят нещата само по-сухи и по-безвкусни.
Да обърна внимание на този момент, ме провокира СЪРВАЙВЪР . Където един силен състезател загуби от една крехка девойка и това , че неговата грешка я правят почти всички , които тепърва започват да стрелят с лък. С лък не може да се стреля като с пушка. Не може да се прицелваш по стрелата , като по цевта на пушка и да очакваш, че стрелбата ти ще е ефективна. Стрелбата с лък е много по сложна и затова удоволствието е по-голямо. Но това е било една от основните причини пушката да измести лъка. Линията на погледа и линията на полет на стрелата са различни неща. Когато се смесят ,резултата е неточно попадение. Аз спазвам няколко правила: лявата ръка ,която държи ръкохватката , в момента на изстрела я заковава неподвижно;представям си параболата на полета на стрелата и докато погледа ми е върху мишената ,с ръцете и въображението си нагласям линията на полета върху мишената. Върху тетивата трябва да има белег, когато се закрепи стрелата на нея, те трябва да са перпендикулярни една спрямо друга .Когато не можеш да си представиш линията на полета, може лъкът да се вдигне на високо, да се опъне малко и бавно да се сваля към мишената . Целта е, по този начин да усетиш , да се слееш с линията на полета. След известна практика, започваш да усещаш точно къде ще се забие стрелата. На мен това понякога ми се случва. От клипа ,където стрелям с пушката и пистолетчето, се вижда, че и с тях стрелям без да се целя по цевта.
strelec_s_lak.jpg

#74 NAG_

NAG_
  • Гости

Публикувано: 02 януари 2009 - 12:23

За Много Години!
Здраве и късмет на всички!
Относно варенето на дървесината (термичната обработка) - колко време? И друг въпрос - При наличието на малки чворчета дали термичната обработка подобрява качествата на дървесината или да се боря да търся такава без чворове? Някъде по-горе прочетох, че дори и да има малки чворчета, при подходяща обработка дървесината е добра и използваема. Ако някой е в час, моля да даде съвет.
НАГ

#75 Vipera berus_

Vipera berus_
  • Гости

Публикувано: 02 януари 2009 - 20:38

здравейте и поздрави и от мене :) . за хората които се интересуват от любителски лъкове - тука има изобилно количество от тях :D http://www.xsorbit4....cgi?board=bogal , а пък да НАГ - специално - един доволно чепат лък от осеидж - http://www.xsorbit4....;num=1221002353

#76 NAG_

NAG_
  • Гости

Публикувано: 10 януари 2009 - 23:44

ЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ,
Най-накрая нещо, което да ми зарадва окото

#77 old_moon_

old_moon_
  • Гости

Публикувано: 23 януари 2009 - 14:00

:)
Понеже, това е тема, от която всички могат да се учат, как се води дискусия, а гледам започна да става обемиста, ако някой от главните участници в темата има желание, мога да предоставя временни права за групиране на съдържанието на темата в отделни теми, засягащи различни неща, за да е по-прегледно.
Ако темите са озаглавени правилно, под всяка тема ще има отпратка към останалите теми, в полето "сходни теми", та няма да се загубят.
Разбира се, нищо не пречи и да си пишете в една тема, ако ще ви е по-удобно.
Ако решите нещо и някой иска да се заеме да мести мнения в нови теми, да ми пише.

Като допълнителен бонус, за добрия тон и споделянето на опит в темата, временно съм сложил една "цел", като иконка в заглавната страница, да може да придобие повече популярност.

:up:

#78 NAG_

NAG_
  • Гости

Публикувано: 23 януари 2009 - 15:34

Здравейте.
Харесва ми идеята на old_moon. Въпреки всичко съм съгласен с Viperа, че Дойно трябва да се произнесе - все пак темата а пък и нашето добро познанство са си негови отрочета. Може би не е зле да се обяснят предимствата и недостатъците. Аз лично като абсолютен компютърен инвалид леко се притеснявам, че може да стане по-сложно. Но пак казвам и хабер си нямам от тези работи така, че бих подкрепил по-добрия вариант определено.
Поздрав,
НАГ

#79 Vipera berus_

Vipera berus_
  • Гости

Публикувано: 24 януари 2009 - 11:40

Относно заглавията на подтемите ми се струва, че биха могли да бъдат 5 основни:
1. Съставен лък - независимо дакли е Български или друг (напр. Муголски);
2. Long bow - мощно оръжие, което си заслужава внимание;
3. Native american bows - има доста хора, които се интересуват от индианските лъкове, а и те заслужават внимание;
4. Японски лък - съжалявам, но тук терминологията ми куца;
5. Полезни съвети - въпреки, че според мен тази дискусия нчма да е популярна, тъй като ще се пише основно в другите.

здравейте! освен нещата които NAG е описал мисля че ще е добре да има един подраздел или подтема в която да не се дискутира, а да се качват само линкове или препратки със кратко описание. например - "снимка на хунски лък от музея от едикъдеси" или "схема на маджарски лък".....и срещу тях съответния линк. мисля че така ще се натрупа една добра база най вече от визуални данни, и лесно ще може да се ползва от нас или от хората които се интересуват изобщо от тези неща. поздрави!

#80 old_moon_

old_moon_
  • Гости

Публикувано: 24 януари 2009 - 13:59

Реших да направим нов форум в клубната секция, където имат форуми БФБ и ФСФ
Измислете Заглавие и Описание на форума.
След това местя текущата тема в него.
Правя един от вас, който се чувства технически най-добре модератор на секцията и обяснявам как се местят мнения от тема в тема, за да може ако искате да разделите правилно текущата тема.
Ще може да си триете, редактирате, местите, всичко необходимо, за воденето на един форум.
Във форум Оръжие, ще има отпратка към новия форум. (което ме подсеща, че трябва да сложа такава и към ФСФ).