Към съдържанието

Снимка

Изработка на обикновен лък и евтини стрели

• Please log in to reply
В темата има 1166 мнения

#1121 BorisPetrov

BorisPetrov
  • Дао
  • 334 мнения

Публикувано: 10 април 2014 - 09:54

Няма удачно и неудачно дърво. Човек трябва да счупи по едно дърво от вид за да се научи.

#1122 doino_57

doino_57
  • Лъкът
  • 921 мнения
  • От:Варна

Публикувано: 12 април 2014 - 20:44

Борисе, прав си, но все пак осейджа си е сложно за обработка  / специално за лък / дърво, защото структурата му е "вълниста". В смисъл, че влакната му като годишни пръстени са най-често като ситни вълни  и когато трябва да ги следваш при изработката на лъка е сложно.

Дори спъването на експериментатора, е скок за човечеството.

#1123 doino_57

doino_57
  • Лъкът
  • 921 мнения

Публикувано: 12 април 2014 - 21:28

11111_cut.jpg

Миналата година таман бях качил снимките от телефона  на компютъра си. Освободих телефона си от снимките и компютъра ми гръмна, чак сега успяхме да възстановим част от информацията и част от снимките - там имах хиляди. Тази беше една от тях.

Това мнение е редактирано от doino_57: 19 август 2014 - 23:52

#1124 BorisPetrov

BorisPetrov
  • Дао
  • 334 мнения

Публикувано: 12 април 2014 - 23:53

:) Жесток конь!

#1125 gosho&

gosho&
  • Дао
  • 53 мнения

Публикувано: 24 април 2014 - 14:47

horse.gif  Това наше поколение ,и лъкове и стрели прави ,и коне яха ,но и може от кон да стреля с лък! Така и аз бях преди две години ,като се проверих помня ли още ездата и стрелбата с лък от кон на прабългарската Нова година в Мъглиж.Оказа се ,че нещо съм се занимарил ,но до  тази зима ще възтановя.Съжалявам ,че снимките от този момент,не мога да си ги открия в компа- нещо се е случило но ще продължа да ги издирвам ,не са изтрити , но ...........superstition.gif

• doino_57 харесва това

#1126 doino_57

doino_57
  • Лъкът
  • 921 мнения

Публикувано: 10 май 2014 - 23:11

Прегледите на темата минаха 150 000 !!! Това не ми е минавало през ума, при качването на тази тема.

Мисля да заснема и кача целия процес на слагане пера на стрела.

• wankata харесва това

#1127 doino_57

doino_57
  • Лъкът
  • 921 мнения

Публикувано: 07 юни 2014 - 23:14

Рядко може да се види как става това.

#1128 Upanga-Upinde

Upanga-Upinde

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 13 мнения

Публикувано: 18 юни 2014 - 20:45

Почти всички снимки са изчезнали.Няма ли начин да се възстанивят?

#1129 gosho&

gosho&
  • Дао
  • 53 мнения

Публикувано: 14 август 2014 - 17:25

Ще има ли възтановяване на изчезналите снимки ,че ще ми трябват някои!!!!!!!!!

#1130 doino_57

doino_57
  • Лъкът
  • 921 мнения

Публикувано: 19 август 2014 - 23:54

gosho&,опасявам се, че няма да стане. Аз също много съжалявам за загубата им. Но причината не е във форума. Сайта от който са качвани снимките се е сбъгнал нещо.

Това мнение е редактирано от doino_57: 20 август 2014 - 00:09

#1131 doino_57

doino_57
  • Лъкът
  • 921 мнения

Публикувано: 02 октомври 2014 - 21:39

Този лък е много красив и добре изработен, но горното му рамо е не много добре тилиринговано.

И ъгъла на стрелбата трябва да се вдигне малко.

Това мнение е редактирано от doino_57: 02 октомври 2014 - 21:41

#1132 doino_57

doino_57
  • Лъкът
  • 921 мнения

Публикувано: 24 октомври 2014 - 20:49

В горният пост не се качило видеото и не е ясно за какво става въпрос, за което се извинявам. 

Ще кача размерите и сеченията на много сполучлив дамски лък от осейд. Правил съм го аз за една моя позната, той стреля с много лек опън на доста голямо разстояние.

• wankata харесва това

#1133 doino_57

doino_57
  • Лъкът
  • 921 мнения

Публикувано: 30 октомври 2014 - 00:15

#1134 wankata

wankata

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 4 мнения

Публикувано: 30 октомври 2014 - 21:00

Бате Дойно можеш ли да направиш един и за жената-пощата ми е monipepi_@abv.bg ако имаш възможност пиши ми -благодаря предварително

#1135 Alcek

Alcek
  • Дао
  • 601 мнения

Публикувано: 03 ноември 2014 - 22:57

Интересна дискусия за english longbow и юми, за жалост на английски:

http://historum.com/...-longbow-7.html

#1136 doino_57

doino_57
  • Лъкът
  • 921 мнения

Публикувано: 14 януари 2015 - 23:17

Сега е времето да се отсече клон или дръвче за лък и до края на лятото да стои в маза. Есента вече може да се прави лъка. Още по-добре е да имате от няколко години престояло дърво. Тогава вътрешните му напрежения ще са се уталожили  и няма да се изметне или напука. Аз съм правил и от сурово дърво - но много зависи от дървото.

Измятането и пукането стават заради нееднаквото свиване на беловина и сърцевина при съхнене. Най-вътрешното на дървото е най-плътно и най-малко се свива при съхнене.

#1137 Black Wolf

Black Wolf
  • Дао
  • 75 мнения

Публикувано: 15 януари 2015 - 10:58

С тези промени в сезоните кой вече човек в нищо не може да е сигурен. В някои места наскоро имаше цъфнали дървета... ;) 

#1138 Elesar

Elesar
  • Дао
  • 70 мнения
  • От:София
  • БИ:Шотокан Карате, Джу Джуцу

Публикувано: 28 януари 2015 - 17:23

Колеги моля препоръчайте ми - от къде мога да си намеря дърво за лък? Имам предвид дърво, което е изсъхнало, с правилна форма и прочее. Нямам възможност и време да ходя по горите да сека дръвче и да чакам да изсъхне 2-3 години :) Има ли от къде в София да се закупи дървен материал, от който новобранец като мен да се опита да издялка лък в свободното си време? Ако пък някой от вас има някоя излишна цепеница - бих му бил благодарен и ще почерпя :)

Благодаря предварително :)

На всеки бушон процесор,
На всяка гайда компресор...

#1139 doino_57

doino_57
  • Лъкът
  • 921 мнения

Публикувано: 28 януари 2015 - 23:46

Обикновено материалът който се продава е чамов, буков  или дъбов. Виж някъде където режат трупи за дърва и си купи право трупче без чепове - но да е от ясен. После го разцепи и следвай влакната без да ги прерязваш. В смисъл, влакната към гърба не лъка не трябва да се прерязват - на корема може, защото не е възможно на практика и от двете страни да са цели. Лък може да се направи и от сурова дървесина, но трябва да се суши внимателно, за да не се напука или изметне. 

А ако имаш познати в озеленяването, може да ти доставят материал от тис или осейдж, които е поне с 50% по-добър.

#1140 Black Wolf

Black Wolf
  • Дао
  • 75 мнения

Публикувано: 11 февруари 2015 - 19:38

Колеги моля препоръчайте ми - от къде мога да си намеря дърво за лък? Имам предвид дърво, което е изсъхнало, с правилна форма и прочее. Нямам възможност и време да ходя по горите да сека дръвче и да чакам да изсъхне 2-3 години smile.png Има ли от къде в София да се закупи дървен материал, от който новобранец като мен да се опита да издялка лък в свободното си време? Ако пък някой от вас има някоя излишна цепеница - бих му бил благодарен и ще почерпя smile.png

Благодаря предварително smile.png

Знаеш ли, най-добре си купи готов лък. :)