Към съдържанието

Снимка
- - - - -

Форми във Винг Чун?

• Please log in to reply
В темата има 49 мнения

#1 Whitelion

Whitelion
  • Дао
  • 25 мнения

Публикувано: 05 януари 2003 - 15:38

Искам да попитам SIFU или който и да е от хората, които практикуват Винг Чун:
1. Каква е ranking системата ви? Колани ли ползвате или други означения? Понеже поне в нет-а където гледах, не видях някакво свястно описание на нещата. Примерно доколкото знам Фей Ин ползваха някакви квадратчета по ръкавите (после май минаха на колани, не знам защо). Та ми е любопитно, как стоят нещата във Винг Чун.
2. Интересно ми е, какъв е методът ви на обучение, ако имате разбира се разграничения в степените. След като Винг Чун е някаъв род Кунг Фу, учите ли различни форми (тао) или сте като някои БИ, в които има само отделни техники?
Ще съм благодарен, ако някой ме осветли по въпроса. Предварително благодаря.

#2 SIFU_

SIFU_
  • Гости

Публикувано: 05 януари 2003 - 19:35

Здравейте!
Естествено че има степени и нива във ВингТсун системата на Грандмайстор Льон Тинг, 10 степен.

Като цяло има три ученически нива:

Начално ученическо ниво - от първа до четвърта степен, бяла фланелка
учи се формата Сюнимтау, основи, работа по двойки, Лат Сау, Чи Сау с една ръка

Срендно ученическо ниво - от пета до осма степен, светло сива фланелка
учи се формата Чам Кю, Чисау с две ръце, Чи Сау секции

Високо ученическо ниво - от девета до дванайста степен, тъмно сива фланелка, черна фланелка с бяло
учи се в напреднало ниво двете форми, Чи Сау, работа срещу различни стилове, срещу много противници, срещу удрящи оръжия....

Инструкторски нива:

Технически степени- от първо до четвърта техническа степен, черна фланелка с червено
учи се формата Бю Джи, Чисау секции, Бю Джи Чи Сау секции, Дървен Манекен, Чи Сау секции на дървен манекен....

Майсторски степени:

Майсторски степени - от пета до осма, червена фланелка с черно
учи се WT Тояга, Чи Герк....Ножове..

Грандмайсторски степени:

Грандмайсторски степени- девета и десета, жълта фланелка с черно
..... тука малко не ми е съвсем ясно, но си мисля, че ми е рано :)

За всяка степен има нашивки-баджове, които се поставят на фланелките.

Сифу Багалев, 3-та техническа степен (3.TG WT)

#3 ktsolov_

ktsolov_
  • Гости

Публикувано: 05 януари 2003 - 21:41

Примерно доколкото знам Фей Ин ползваха някакви квадратчета по ръкавите (после май минаха на колани, не знам защо).

Не е точно така - в началото степените се отбелязваха като квадратчета, но върху колана... А после преминахме клъм цветни колани...

#4 Whitelion

Whitelion
  • Дао
  • 25 мнения

Публикувано: 06 януари 2003 - 09:38

Благодаря и на двамата за просветлението :wink:
Особено на SIFU за пълния и изчерпателен отговор! Сега нещата, които правите във Винг Чун ми станаха още по-любопитни. Вече се чудя, дали да не се завъртя през Триадица да погледам на живо как изглежда цялата тази работи. Само да не взема да се запаля, че и без това едвам смогвам за сегашните тренировки, недай боже още едни да хвана :wink:

#5 koceto vt_

koceto vt_
  • Гости

Публикувано: 26 ноември 2003 - 19:33

Priateliu,znai che v Kitai i navsiakyde drugade kydeto se spazvat tradiciite , niama gradacia(stepeni)! Te i mnogo ot boinite sistemi gi ima zashtoto tova e mnogo dobyr biznes! Ima hora koito se predstaviat za maistori i dore pecheliat(Leun Ting naprimer)! Za povecheto ot tiah nie sme GLUPAVITE I TROMAVI EVROPEICI, i tova go dokazvame neprekysnato!WING TSUN na LEUN TING e tochno takava sistema.

#6 bbobby

bbobby

бездействащ

• Mодератори
  • 481 мнения

Публикувано: 26 ноември 2003 - 21:15

Priateliu,znai che v Kitai i navsiakyde drugade kydeto se spazvat tradiciite , niama gradacia(stepeni)!

WING TSUN na LEUN TING e tochno takava sistema.

ти самият кога си бил в Китай (или където и да било другаде по света) и с колко майстори на традицията се познаваш лично?

ами бъди безпристрастен (не че и така някой ще се върже на плоската интрига) и кажи, че шотокан и киокушин карате, айкидо, джудо и почти всички стилове, популярни на Запад, имат ученически и майсторски степени. кажи още, че дори там, където не са ясно изразени, има някаква градация - примерно кандидат-майстор на спорта, заслужил еди-какъв си и т.н.
щото сега звучиш така: "(аз не харесвам) "мерцедес", те са точно тази марка, която е насочена към бизнеса и прави автомобилите си с 4 колела..."

Над 1 милион българи страдат от затлъстяване. 40% от тях са мъже, 34% - жени.

А другите (26%) какви са?
Азис и pa6ata!

#7 КОСТАДИН МИХАЙЛОВ_

КОСТАДИН МИХАЙЛОВ_
  • Гости

Публикувано: 28 ноември 2003 - 10:28

Приятелю бързаш,първо това мнение не е адресирано към теб , освен това аз искам само да насоча търсениата на истински интересуващите се! Ти явно трябва да ми се обадиш и да ми дойдеш на гости в Пловдив,сигурен съм че ще ти бъда полезен. GSM-0887608469

#8 BORIMORT_

BORIMORT_
  • Гости

Публикувано: 28 февруари 2004 - 21:11

На всички е ясно,че бойните изкуства се развиват.Променят се.Усъвършенстват се.В Китай преди не е имало градация(степени),защото не се е налагало.Сега обаче системите са много по-големи и променени,тази еволюция в знанията трябва да се систематизира някак.Например преди години,когато училищата са прохождали като институции,не е имало класове.Но сега има начално образование,после средно,висше,специализации...Има традиции,които трябва да се спазват,но докъде ще стигнем,ако седим на едно място и ни е страх от промените ?!? :yin-yang:

#9 КОСТАДИН МИХАЙЛОВ_

КОСТАДИН МИХАЙЛОВ_
  • Гости

Публикувано: 04 март 2004 - 10:24

На всички е ясно,че бойните изкуства се развиват.Променят се.Усъвършенстват се.В Китай преди не е имало градация(степени),защото не се е налагало.Сега обаче системите са много по-големи и променени,тази еволюция в знанията трябва да се систематизира някак.Например преди години,когато училищата са прохождали като институции,не е имало класове.Но сега има начално образование,после средно,висше,специализации...Има традиции,които трябва да се спазват,но докъде ще стигнем,ако седим на едно място и ни е страх от промените ?!? :yin-yang:

Знаеш ли от кога съществува Китай и на какво се дължи оцеляването му през вековете, на ТРАДИЦИИТЕ!!! Това че има хора които пюят на това говори колко струват те самите и това което създават!

#10 Стефан_

Стефан_
  • Гости

Публикувано: 04 март 2004 - 11:10

За питащите: ВЧ има 3 форми без оръжие, 2 форми с оръжие и 1 форма на дървен манекен. Във ВЧ както и във всички КИТАЙСКИ БИ не съществуват колани и данове. В най-добрия случай има условно деление на три:"чирак","калфа" и "майстор". Специално за системата на Люн Тинг - той като неин създател е предпочел да въведе степените, но пак повтарям, че степени във ВЧ ( имам предвит традиционния) НЯМА.
Whitelion, отговорът на SIFU касае тяхната система, а както написах по-горе тя доста се различава като методика и най-вече като цели от други течения на ВЧ. Основна задача, която стои пред ВЧ е научаването на практикуващия го в най-КРАТКИ срокове да бъде боеспособен. За целта се налага упражняването на елементи от всички форми понеже всяка от тях е създадена с определена цел. Ето защо, при нас няма заучаване на конкретна форма в точно определена степен. Мога да бъда и по-обстоен по-въпроса, но смятам, че и гореизложеното достатъчно добре показва разликите между Люн Тинг и ВЧ.
BORIMORT, кажи поне един китайски майстор в Тай чи например, който да се е развил (променил) до такава степен, че да си е сложил 1,2,3,4,5,6,7,8,9 или 10 дан.
bbobby, въпроса ти към Коцето не е коректен, защото съм сигурен, че ако той ти го зададе на теб и твоя отговор ще е като неговия т.е. НИКОГА. Иначе, както отбелязах по-горе има си китайски термини, които показват разликите между практикуващите, но забележи това са разлики в разговорната реч, а не обозначителни знаци по дрехите или коланите.
И накрая бих искал да питам всички- знаете ли друго БИ ( освен ВЧ ) в, което да съществува абсолютно статична форма ( без стъпки )???

#11 BORIMORT_

BORIMORT_
  • Гости

Публикувано: 12 март 2004 - 11:08

КОСТАДИН МИХАЙЛОВ Публикувано на Mar 4 2004, 10:24 AM
  QUOTE (BORIMORT @ Feb 28 2004, 09:11 PM)
На всички е ясно,че бойните изкуства се развиват.Променят се.Усъвършенстват се.В Китай преди не е имало градация(степени),защото не се е налагало.Сега обаче системите са много по-големи и променени,тази еволюция в знанията трябва да се систематизира някак.Например преди години,когато училищата са прохождали като институции,не е имало класове.Но сега има начално образование,после средно,висше,специализации...Има традиции,които трябва да се спазват,но докъде ще стигнем,ако седим на едно място и ни е страх от промените ?!?

Знаеш ли от кога съществува Китай и на какво се дължи оцеляването му през вековете, на ТРАДИЦИИТЕ!!! Това че има хора които пюят на това говори колко струват те самите и това което създават! 

А ти откъде мислиш са се взели традициите?И сигурно никога не се променят?Да,ама като дойде новата династия,императорът казва: -Аиде,момчета,всичко хубаво,ама от утре вече е така и така!!!
Нали все някой им поставя началото???

#12 BORIMORT_

BORIMORT_
  • Гости

Публикувано: 12 март 2004 - 11:17

Стефан Публикувано на Mar 4 2004, 11:10 AM

Whitelion, отговорът на SIFU касае тяхната система, а както написах по-горе тя доста се различава като методика и най-вече като цели от други течения на ВЧ. Основна задача, която стои пред ВЧ е научаването на практикуващия го в най-КРАТКИ срокове да бъде боеспособен. За целта се налага упражняването на елементи от всички форми понеже всяка от тях е създадена с определена цел. Ето защо, при нас няма заучаване на конкретна форма в точно определена степен. Мога да бъда и по-обстоен по-въпроса, но смятам, че и гореизложеното достатъчно добре показва разликите между Люн Тинг и ВЧ.

Стефане,целта на WT,е същата като на всички други VT,VC i WC-та.Само че пътят към крайната цел е по-различен.Ще ти дам и един пример:ако някой иска да направи своя ученик добър флейтист,цигулар и т.н.,не му слага веднага концерт от Моцарт,защото няма нужната основа да го овладее.Първо му показва нотите,после гами,етюди,лесни пиеси,докато накрая види,че е готов за концерта.Ако му го даде от началото,няма да излезне нищо...
Както и не започваме от първи клас да четем Шекспир и Толстой.

#13 red dragon_

red dragon_
  • Гости

Публикувано: 12 март 2004 - 11:43

Стефане,целта на WT,е същата като на всички други VT,VC i WC-та.Само че пътят към крайната цел е по-различен.

Ами явно освен пътя, различно е и времето за достигане на целта. Мисля, че Стефан това имаше в предвид, че целта при вас се стига малко късно.

#14 BORIMORT_

BORIMORT_
  • Гости

Публикувано: 12 март 2004 - 11:56

red dragon,не ме разбра.Ако на флейтиста му дадеш концерта на Моцарт още на първия урок,може да го работи с години,и накрая пак няма да има резултат.Ако му се предложи правилна методика,в кратки срокове е по-вероятно да започне да разбира и да познайва нещичко....

#15 КОСТАДИН МИХАЙЛОВ_

КОСТАДИН МИХАЙЛОВ_
  • Гости

Публикувано: 12 март 2004 - 11:58

Хей, Шекспир, традициите в китайските бойни изкуства нямат автор! Те съществуват доста отдавна, да Люн Тинг е новатор в рекламата и маркетинга на това което продава, и това е! Останалото който иска може да провери ( в това число и ти ) като се обади на моят телефон ( има го в форума ) или на Стефан! Мислиш ли че си буден? Ако е така, ще се обадиш. Поздрави на останалите заспали деца на Люн Тинг!

#16 BORIMORT_

BORIMORT_
  • Гости

Публикувано: 12 март 2004 - 12:03

Хайде без ултиматуми,а?"Ако не знам какво си,трябва да направиш това и онова!!!" Как ще ме задължиш да деградирам? Докато нещо работи,няма защо да го поправям.Моя Винг Чун работи,и съм доволен от него.Аз съм си буден,няма защо да "крещиш" и "вряскаш" навсякъде из форума...

#17 red dragon_

red dragon_
  • Гости

Публикувано: 12 март 2004 - 12:09

Ами BORIMORT, аз музика не разбирам :( Става въпрос, че едно от достойнствата на ВЧ, с които е известен, е бързото му усвояване. Това характерно ли е за вашата система?

#18 BORIMORT_

BORIMORT_
  • Гости

Публикувано: 12 март 2004 - 12:13

Мисля,че примера беше пределно ясен,но както и да е... На въпроса ти: ДА.Дори начинаещите придобиват умения и знания да се справят с по-голям и силен непрофесионален противник.

#19 Стефан_

Стефан_
  • Гости

Публикувано: 12 март 2004 - 12:48

BORIMORT, някои от вече бившите ти колеги също бяха надъхани като теб, но след като идваха в нашата зала и видяха нашите занимания спряха да идват при вас. Защо???
Мисля, че всеки разумен човек първо ще опознае една система и едва тогава би могъл да си прави изводите. А ти приятельо, едва ли познаваш вашата, а за ВЧ като цяло дори не може и да се мисли. Затова недей да приемаш любезната покана на Коцето, като ултиматум. Човекът иска да ти помогне да разбереш нещата. Ако те интересува предложението-винаги съм насреща.

#20 BORIMORT_

BORIMORT_
  • Гости

Публикувано: 12 март 2004 - 12:55

Стефане,не искам да се правя на пчеличка и да прехвърчам от цвят на цвят.Когато човек намери бисер,не го захвърля веднага,за да види какво ли пък има тук и там. Защото е много лесно човек да загуби златната кокошка от приказката(дали поради лакомия,любопитство или нещо друго...).