Към съдържанието

Снимка
- - - - -

Форми във Винг Чун?

• Please log in to reply
В темата има 49 мнения

#41 Стефан Кунев

Стефан Кунев

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 13 мнения
  • БИ:Ving Tsun Kung Fu

Публикувано: 06 октомври 2004 - 20:32

Господа модератори-писна ми от вас и вашите номера!!!
За трети път се опитвам да дам отговор на интересуващите се по темата ВЧ. Аз за разлика от други съидейници(хора пишешти във форума), никога не използвам цинизми или лъжи спрямо когото и да е. Обяснете ми, защо ми триете постовете? Защо трябва да минавам през " ЕКСПЕРТНОТО" ви одобрение???

Сега, Докторе, за пореден път ще ти отговоря, но ще бъда максимално кратък- писна ми да пиша и да не си виждам труда във форума.
1. Няма форма на манекена без манекен! Има редица упражнения, които съпътстват всяка от формите на ВЧ. Те обаче не са отделни форми.
2. Движението, и по специално стъпките са залегнали в 2-ра, 3-та форма, а нестандартните подходи са във формите с оръжие. Работата на манекена е комплексна що се отнася до работата с ръце и крака. В нея са залегнали принципи и техники от всички форми.
3. Легендата за монахинята е в основата на поне дузина школи различни от ВЧ. Дали нашето бойно изкуство произлиза от Шаолин?- не мога да твърдя такова нещо. На мен не са ми известни каквито и да е исторически документи, които да говорят за подобна връзка. Знам със сигурност, че до Ип Ман системата е съхранена в рамките на едно семейство. Това семейство може да се проследи до 250г. назад. Всичко друго е въпрос на "разказвач" и на "слушател".
"...Винг Чун е едно добре настроено оръжие- нищо повече. Ако търсите изкуство за самозащита- не тренирайте Винг Чун. По добре се научете на изкуството да ставате невидими..."
сифу Вонг Шун Люн

#42 old_moon_

old_moon_
  • Гости

Публикувано: 06 октомври 2004 - 20:45

Прегледах всичко трито, нищо твое не намерих там.
Не виждам за какво вдигаш пара.
През експертното ни мнение ще минаваш, защото акаунта ти е нов и не е достигнал нужното ниво, за да премине в нормална група, имаш си и друг акаунт, с който си постваш нормално. За там имаше проблем, който реших, не знам защо не влизаш вече през него.

На теб ти е писнало от модераторите, ок. Добре че на мен не ми е писнало от капризите на потребителите.

#43 Стефан Кунев

Стефан Кунев

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 13 мнения

Публикувано: 06 октомври 2004 - 20:54

Прегледах всичко трито, нищо твое не намерих там.
Не виждам за какво вдигаш пара.
През експертното ни мнение ще минаваш, защото акаунта ти е нов и не е достигнал нужното ниво, за да премине в нормална група, имаш си и друг акаунт, с който си постваш нормално. За там имаше проблем, който реших, не знам защо не влизаш вече през него.

На теб ти е писнало от модераторите, ок. Добре че на мен не ми е писнало от капризите на потребителите.

<{POST_SNAPBACK}>

Още утре ще се опитам да използвам стария си акаунт.
Що се отнася до капризите- нали нямаш предвит мен???
"...Винг Чун е едно добре настроено оръжие- нищо повече. Ако търсите изкуство за самозащита- не тренирайте Винг Чун. По добре се научете на изкуството да ставате невидими..."
сифу Вонг Шун Люн

#44 Azzy_

Azzy_
  • Гости

Публикувано: 07 октомври 2004 - 00:42

Легендата за монахинята е в основата на поне дузина школи различни от ВЧ. Дали нашето бойно изкуство произлиза от Шаолин?- не мога да твърдя такова нещо. На мен не са ми известни каквито и да е исторически документи, които да говорят за подобна връзка. Знам със сигурност, че до Ип Ман системата е съхранена в рамките на едно семейство.

Тъй като паксе върна спора за произхода на ВЧ - ето една версия на родословието до Ип Ман
Качена снимка

Тук има едно много дълго родословно дърво, имената не са подредени по ред на започването на практикуване с Ип Ман.Доста е дългоРодословие

Това мнение е редактирано от Azzy: 07 октомври 2004 - 00:45

#45 Стефан Кунев

Стефан Кунев

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 13 мнения

Публикувано: 08 октомври 2004 - 12:42

Спор за произхода на ВЧ няма. Доктора казва своята версия, която е една от интерпретациите на самия Ип Ман. Той обаче е дал поне още две различни истории. Аз самия съм склонен да се придържам към историческата действителност. А тя се потвърждава от твоите поустове. В първия имената на двете създателки са сложени отделно от историческите личности.
Що се отнася до втората препратка, бих искал да обърна внивмание на два интересни момента.
Първия е свързан с мястото на Брус Лий. В генеалогията той присъства цели три пъти.
1. Като ученик на сифу Вонг Шун Люн.
2. Като ученик на Уилям Ченг.
3. Като ученик на грандмайстор Ип Ман.
Може би на малцина е известно, че Брус Лий в по-голямата си част като практикуващ ВЧ е бил ученик на сифу Вонг. С Уилям Ченг го свързва голямо приятелство. А, с Ип Ман има далечна роднинска връзка.
Втория момент е свързан с Люн Тинг. В генеалогията присъства два пъти.
1. Като ченик на Леун Шеунг.
2. Като ученик на грандмайстор Ип Ман.
И тук историята е сходна с тази на Брус Лий. От време на време той е воден от своя учител в къщата на Ип Ман, където е присъствал, а може би и участвал в процеса на обучение. Това е и основното, заради което се твърди, че е ученик при "затворени врати".
сифу Вонг Шун Люн

#46 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 08 октомври 2004 - 17:42

Има още няколко версии за историята на стила Уин-Чун, които в момента проучвам и ще ги пусна в една статия за стила, заедно с доста исторически снимки ; на някои от тях присъствува и Стефан - какво да се прави, така се влиза в историята!..... :D :chinese: :D

#47 КОСТАДИН МИХАЙЛОВ_

КОСТАДИН МИХАЙЛОВ_
  • Гости

Публикувано: 16 октомври 2004 - 06:27

Докторе, като приложиш фотосите поясни ако те има и теб! Трябва да те различавам по улицата, иначе ще пропусна един голям КЕФ! Не се сърди, но малкото скромност която е нужна в мненията ти, за да бъдат приети наистина насериозно от всички просто я няма. Знай че не знаеш всичко, и никога не го забравяй! Поздрави от Пловдив!

#48 Доктора_

Доктора_
  • Гости

Публикувано: 18 октомври 2004 - 12:59

Костадине, защо ми се струва, че някъде си си изгубил чувството за хумор?!? Не виждам какво лошо има ако някой разполага с информация по даден въпрос и я сподели с другите от форума? :confused: Не считам, че мненията ми са надути, нескромни или префърцунени; може би са прекалено критични за някой, но нетрябва да забравяме думите на един голям майстор в БИ, който твърди, че "този който те критикува основателно - ти е Учител"!!!... Тези дни си прочиствах архивите /а те са доста обемни/ и даже предоставих вече някои интересни материали на Стефан относно различни направления на Уин-Чун, включително и статии за системата на Вонг Шунлюн. Колкото до снимковия материал наистина разполагам с неща, които са редки и те ще излязат във форума в най-скоро време. Ако имаш и ти нещо интересно публикувай го!....
Що се отнася до формите във Уин-Чун, от авторитетни източници се знае, че тези, които са преподавани на преките ученици на Ип Ман са точно 10 /в това число и тези с оръжие и "формата на дървения манекен"/. Във връзка с това препоръчвам и два интересни сайта по въпроса : www.springtimesong.com www.wingchunkuen.com :chinese: :yin-yang: :chinese:

Това мнение е редактирано от Доктора: 18 октомври 2004 - 13:09

#49 КОСТАДИН МИХАЙЛОВ_

КОСТАДИН МИХАЙЛОВ_
  • Гости

Публикувано: 18 октомври 2004 - 20:56

Няма лошо в твоите доводи, но мисля че умните хора приемат със доза съмнение прекалено подробната информация, особенно когато става въпрос за винг чун! Ако човек не знае как да бъде критичен към себеси, как ще приеме нечия критика за основателна. Имай в предвид това, защото няма как да познаваш хората четящи написаното от теб! Поздрави!

Това мнение е редактирано от КОСТАДИН МИХАЙЛОВ: 18 октомври 2004 - 20:57

#50 Ppeppi

Ppeppi
  • Дао
  • 150 мнения

Публикувано: 28 януари 2015 - 22:05

Оказа се, че във първа генерация майстори ученици на Ип Ман са се изучавали и други форми освен познатите досега. Например се оказа , че има форма /тао-лу/ наричана "Форма на стъпките", а също и една форма на "Живия манекен" /приложения на 108 те техники от манекена с партньор/. Това мисля, че върви по направление на Вон Шунлюнг. При следващо влизане ще напиша повече информация, тъй като сега съм ограничен с времето, а и трябва да се тренира! В един от вариантите на Лепкавите ръце има много хватове и хвърляния, но те не идват по линия на така наречения граплинг и други такива. Свързани са със оригиналния стил идващ от Шаолин !...chinese.gif

На мен ми е преподавана кратка форма във Винг Чун състояща се само от стъпки, предполагам не е традиционна но е добра. Формата представлява комбинация от стъпките в третата форма, отстъпванията встрани и влизанията под ъгъл от манекена и кръговите стъпки от формата с пеперудените ножове.