Към съдържанието

Какво да правим при травми

• Please log in to reply
В темата има 94 мнения

#41 Judoboy

Judoboy

зле възпитан

• Mодератори
  • 3956 мнения
  • От:София
  • БИ:де що има бой

Публикувано: 20 юни 2007 - 12:44

беше ми препоръчана една процедура ако на някой му се е случило същото може да му помогне..

2-пъти на ден:
3 минути налагаш с лед мястото където те боли(или го движиш по коста наогре надолу)...
5 мин втриваш фастум гел или някой от познатите(каза м лекаря че няма значение но фастума вършел добра работа в случея макар че аз харесвам лиотон)
10 мин го налагаш с компрес с риванол...

и когато тичам да слагам наколенки 2 но не на коляното а ан коста каот се защипват една друга точно на мястото където ме боли да се вземат така че да не стягат много но да не са хлабави!

Всеки е свободен да прави каквото иска със здравето си но горното е повече от несериозно отношение!
Тази процедура се прави след травмата , като може да отнеме месец-два.... и времетраенето на криотерапията е минимум 2пъти по 20 минути, това с 3-те мин. е леко идиотско,
Ако е нещо старо , неизлекувано, без физиотерапия или друг вид лечение -почти невъзможно!
Какво пречи на всяко БИ да се справя добре на ринг, освен калпавата подготовка?!

Ако на ринг не можеш да се справиш,какво ще правиш в една улична ситуация с n на брой нападатели?!

#42 GADINA_

GADINA_
  • Гости

Публикувано: 20 юни 2007 - 13:19

[quote][/quote]Ако е нещо старо , неизлекувано, без физиотерапия или друг вид лечение -почти невъзможно!
[quote]

Напълно вярно!!!То зависи от случая,ама и с физиотерапия понякога е зор,та камо ли без нея :huh:

#43 NIKSANA

NIKSANA

Отогай

• Дао
  • 161 мнения
  • От:Хасково - София
  • БИ:Kyokushinkai(беше отдавна)

Публикувано: 20 юни 2007 - 13:48

Всеки е свободен да прави каквото иска със здравето си но горното е повече от несериозно отношение!
Тази процедура се прави след травмата , като може да отнеме месец-два.... и времетраенето на криотерапията е минимум 2пъти по 20 минути, това с 3-те мин. е леко идиотско,
Ако е нещо старо , неизлекувано, без физиотерапия или друг вид лечение -почти невъзможно!

Сяжалявам тогава за погрешното ми мнение препредавам това което ми бе казано от лекаря!
На ринга се качват двама.И двамата са достойни да спечелят , но печели този които е тренирал по здраво.Бъди най-добрият!!!

#44 ГУГИ_

ГУГИ_
  • Гости

Публикувано: 20 юни 2007 - 15:02

знаете ли какво ще ви кажа?От Киокушина имам болест на Шоерман!Потърсете ако ви интересува за какво става въпрос!След 13год тренировки бях спрял за 2 и сега пак съм се хванал да тренирам!И честно да ви кажа, чувствам се мн по-добре от преди!

#45 Inhuman Nature

Inhuman Nature

fuse charged with attitude

• Дао
  • 160 мнения

Публикувано: 22 юни 2007 - 17:42

съжявам , че изравям от прахта тази стара тема , но не съм я видял на времето ,а мога да дам 2-3 полезни съвета по долекарска помощ на изпаднал в безсъзнание.

Значи - едно време съм слушал от стария си семпай как на състезания като те ударят в главата и падаш на татамито и си гълташ езика и съдията едва ли не ти чупи зъбите , за да може да ти освободи дишането ... и честно да ви кажа изпадах в ужас и много се пазех да не си глътна езика. За мое безкрайно успокоение - такъв филм няма. Биологически е невъзможно да се глътне езика. Това което настъпва е шок , при който пострадалият не може да си поеме въздух. В такива случаи просто трябва да пазим главата му , за да не се удари някъде и да изпадне в безсъзнание. Шокът ще отмине сам и дишането ще се успокои.

Значи - реаниматор от Бърза Помощ ми е водил лекция по Долекарска помощ и от него знам , че най-ефикасното дишане е Уста в Нос , тъй като при Уста в Уста , голяма част от поетия въздух постъпва в корема , а коремът , пълнейки се до определено ниво има вероятност да върне стомашни течности обратно , които пък от своя страна има вероятност да попаднат в белите дробое и нещата загрубяват много. Мисля че това се наричаше синдром на Менделсон. Гадна работа. Затова - главата назад , обхващане на носа и дишане.

При проверката на съзнание - никакви шамари по главата на пострадалия , защото не знаем вратът в какво състояние е. Щипане - здраво щипане по ръката. Отделно - проверка на зеници , реагиране на светлина и пр.

Това бяха моите 5 стотинки по темата ... да не стават такива рабоита разбира се , но ако станат е добре да подхождаме кадърно.
they get you ready to fight
the fuse is ready to blow

#46 MXM_

MXM_
  • Гости

Публикувано: 22 юни 2007 - 21:58

... много се пазех да не си глътна езика. За мое безкрайно успокоение - такъв филм няма. Биологически е невъзможно да се глътне езика. Това което настъпва е шок , при който пострадалият не може да си поеме въздух. В такива случаи просто трябва да пазим главата му , за да не се удари някъде и да изпадне в безсъзнание. Шокът ще отмине сам и дишането ще се успокои.

За другите две съм напълно съгласен с теб, но за езика - лично съм вадил два глътнати езика и съм присъствал на гълтане на още два-три.
Да съм пределно точен - не при спортни травми, а при други медицински състояния.

Поздрави!

#47 ivanmihov_

ivanmihov_
  • Гости

Публикувано: 11 февруари 2008 - 23:39

Случйно някой знае ли, нещо което помага ефективно при наранена отвътре устна, два пъти вече ми се случва по-сериозно от атемита по време на тренировка, и макар да не е кой знае какво ужасно ме мъчи и минава доста бавно. Предпологам би трябвало по аптеките да се намира някое и друго мазило, но където съм питал ми ипрепоръчват само йодосепт, а той не ми помага особено.

#48 Тануки

Тануки

Шеф на БФ по Борба за Жени в Кал

• Дао
  • 193 мнения

Публикувано: 12 февруари 2008 - 13:04

Случйно някой знае ли, нещо което помага ефективно при наранена отвътре устна, два пъти вече ми се случва по-сериозно от атемита по време на тренировка, и макар да не е кой знае какво ужасно ме мъчи и минава доста бавно. Предпологам би трябвало по аптеките да се намира някое и друго мазило, но където съм питал ми ипрепоръчват само йодосепт, а той не ми помага особено.

С грануфорин пробва ли да го намажеш? И защо просто не си вземеш протектор?

#49 ivanmihov_

ivanmihov_
  • Гости

Публикувано: 12 февруари 2008 - 15:59

Е все пак тренирам айкидо, струва ми се странно да ходя с протектор на тренировка :) Туй грануфорина го знам, преди помня помагаше за всичко обаче сега май е спрян от производство и не се продава...

#50 Тануки

Тануки

Шеф на БФ по Борба за Жени в Кал

• Дао
  • 193 мнения

Публикувано: 12 февруари 2008 - 16:32

Е все пак тренирам айкидо, струва ми се странно да ходя с протектор на тренировка :) Туй грануфорина го знам, преди помня помагаше за всичко обаче сега май е спрян от производство и не се продава...

има го по ветеринарните аптеки. Но ако не намериш може да пробваш и с Тантум Верде - не е същото, но помага донякъде.

#51 ivanmihov_

ivanmihov_
  • Гости

Публикувано: 06 август 2008 - 08:29

Мразя да пиша в тази тема...Вчера се случи нещо неприятно на тренировка. На лявото коляно на капачката имам "ото-шлакер" от малък и коляното си ми седи подуто, като на отделни периоди ме наболява, но се трае. Та вчера при едно падане се ударих точно там в парното яко, и сега боли доста, поду се(явно има някакав оток) и не мога да го сгъвам. Та няколко въпроса:
1. Добре ли е да се слагат студени компреси? Не съм сигурен, пък и от студеното като че ли ме понаболява повече.
2.Добре ли е да го раздвижвам леко отвреме на време, да вървя и т.н. или обездвижването би било по-благотворно?
3.Мога ли да си намеря някакъв специален наколенник, който поне частично да го предпазва от удар за в бъдеще(досега винаги ме е било страх да не се ударя там, но като не ми се беше случвало явно не го взех на сериозно)?

редакция : виж какво си писал

Е все пак тренирам айкидо, струва ми се странно да ходя с протектор на тренировка :)

, отговорите на въпросите ти са при теб.

А специално за коляното има теми първо ги прочети после питай(но в тях :!: ) отговори давани тук на тема коляно ще бъдат трити ,а авторите им санкционирани!

#52 Master

Master

Dart Ruffian

• Dark Side
  • 2566 мнения
  • От:Варна
  • БИ:Самоотбрана с интелект

Публикувано: 06 август 2008 - 09:37

Отивай веднага на лекар, по възможност спортен. И като стана дума по-нагоре тренирал съм айкидо с наколенки, други също. Ти сам си прецени кое е по-важно, да се пазиш и да тренираш или да си контузен и да не тренираш въобще.
НЕ МЕ ПРЕДИЗВИКВАААЙ!!!

#53 FiRE

FiRE
  • Дао
  • 182 мнения
  • От:Монтана\Велико Търново
  • БИ:Киокушинкай

Публикувано: 06 август 2008 - 19:43

Преди година, две започна да ме боли кръста вдясно
ето тук
Качена снимка
и така ми минва после пак започна да ме боли и пак минва и пак ме боле и на третия път реших да ида на лекар да вида какво ми е. Праштаха ме натам насам цяла седмица и какви ли не диагнози ми поставяха радиколит изменение на стави и тем подобни. Накрая реших да ида на ортопед и като му обясних че хода на карате Киокушин кога ме боли и тнт. каза че съм разтегнал и ми изписа някакъв гел (Профанид гел нещо от тоя род, не си спомням името точно) мазах се 1 месец без да тренирам и ми мина напълно. И сега от извесно време започнах пак да тренирам (доктора ми каза че от ударите с крака се е получило) упражнявах си ударите с крака и ето че пак ме заболя. Трябва повече да загревам ли? Гледам други приятели си млатат па им няма нищо. Днес пак се упражнявах и допускам че удрям не както трябва/неправилно/ но се пак искам мнение от по компетентни хора./аз все пак се занимавам с БИ от 2-3 год, карате нямам 1/

#54 ivanmihov_

ivanmihov_
  • Гости

Публикувано: 06 август 2008 - 23:15

Отивай веднага на лекар, по възможност спортен. И като стана дума по-нагоре тренирал съм айкидо с наколенки, други също. Ти сам си прецени кое е по-важно, да се пазиш и да тренираш или да си контузен и да не тренираш въобще.

Ходих на лекар и макар, че беше пълна шматка съм много доволен, понеже на снимката са видя, че нямам съсани връзки, уж било само оток. Било възможно заради отока да не мога да си сгъвам коляното, не съм лекар и не разбирам, само се надявам да мога по-скоро да тренирам. Иначе за наколенките досега се въздържах да нося, понеже пак лекар ми е обяснявал ако не е крайно наложително да не го правя. Не помня какво точно беше, майче нещо от сорта кракът свиквал с наколенката и се отпускал или нещо подобно. Сега смятам като се оправя да си взема като на волейболистите, дето предпазват колената им като се хвърлят на игрището, ако някой има по-добри идеи за наколенки бих ги чул :)

#55 СССР_

СССР_
  • Гости

Публикувано: 07 август 2008 - 07:44

Здравейте,
Относно сцепванията на устни - нажабуряваш с ракия мястото където е сцепването, желателно е да го правиш всеки ден докато осещаш че имаш дразнения там. Ракията да не е с прекалено висок алкохолен градус :kuku: . След ракията сваряваш си чай с мащерка и лайка и пиеш, като при това отново нажабуряваш мястото на сцепването. Добре действа и поставяне на напоеното от вода пликче с чая от мащерка и лайка на мястото където е сцепването - за около 10-15 минути. Ако сцепването е по външната част на устната е желателно да мажеш цялата устна с вазелин за да се омекотява кожата и да не се изсужава прекалено.
Препоръчително е да не употребяваш солени храни през това време - само допълнително дразнят раната и възпаляват мястото
Препоръчаното по-горе е изпитано многократно върхо мен самия, като едно сцепване (беше си разкъсване, като липсваше и част от устната с четири жева).
Относно колената - като и други писаха, първо лекар да изясни проблема (поне две мнения), наколенки на контузеното коляно само помагат по време на тренировка, пълна глупост че връзките ще се отпуснат за 2 часа тренировки на ден. По време на реанимиреане на коляното забрави да правиш техники които водят до удари или пряко натоварване върху него. Концентрираната и продължителна загрявка на коленете само помага.

П.П. поставяй си ръката за защита пред лицето/устата за да поема тя първия контакт с атемито или каквото там влиза в съприкосновение с устната. Така няма да ти се налага да прилагаш горенаписаното. :up:

#56 Azazel_

Azazel_
  • Гости

Публикувано: 07 август 2008 - 16:28

Значи - едно време съм слушал от стария си семпай как на състезания като те ударят в главата и падаш на татамито и си гълташ езика и съдията едва ли не ти чупи зъбите , за да може да ти освободи дишането ... и честно да ви кажа изпадах в ужас и много се пазех да не си глътна езика. За мое безкрайно успокоение - такъв филм няма. Биологически е невъзможно да се глътне езика. Това което настъпва е шок , при който пострадалият не може да си поеме въздух. В такива случаи просто трябва да пазим главата му , за да не се удари някъде и да изпадне в безсъзнание. Шокът ще отмине сам и дишането ще се успокои.

Аз лично съм чупил зъби в казармата за да вадя език.От биология много-много не разбирам,ама ми се е случвало и друг път да вадя езици,а отделно съм виждал още доста пъти да се вади :).
п.п.Между другото език се гълта лесно

#57 камаел_

камаел_
  • Гости

Публикувано: 04 януари 2009 - 22:47

Здравейте!За първи път пиша във форума,но го посещавам от доста време.Не се занимавам с БИ,въпреки че ми е интересно,а се занимавам с футбол.От около 2 седмици ме тормози една травма.На снимката съм показал къде я усещам.
Вчера играх футбол,но когато ритна топката чувствам там болка,се едно нещо ме дърпа.Болката не е много силна и е локална,не се разпространява по други части.Когато бягам не ме боли,но не мога рязко да сменям посоката,не ми е проблем да бягам единствено в права линия.Мисля,че травмата се е получила от неправилна загрявка.Болката не е постоянна,а само при споменатите горе движения.преди 3-4 дена ходих да бягам на стадиона и загрявах около 30 мин.
направо прегрях :D такава загрявка не бях правил до сега и преди бягането реших да пробвам някои движения при които преди загрявката се чувстваше болка-никаква болка се едно травмата я е нямало.Малко тъпо го написах,но с 2 думи когато загрея добре болката не се усеща каквото и да правя.Утре мисля да ходя на доктор но първо ще изчакам да видя вие какво ще ми кажете,защото съм на 15 години,баща ми не взима травмата на сериозно и няма намерение да ме закара на доктор,а аз не знам как ще се оправя в болницата :D.Моля ако имате някакви идеи,методи,упражнения..каквото и да е казвайте,ще съм ви много благодарен.Един познат от друг форум ми беше казъл,че имало някакви упражнения с ластик,които били за възтановяване от такива травми,но..нищо повече.След няколко дена почват тренировките,а аз нямам намерение да ги пропускам и да "почивам",за да ми се възтанови травмата.А и ако знаете някви гелове за подобни травми казвайте :) .

Прикачени умалените снимки

• base.jpg

#58 Judoboy

Judoboy

зле възпитан

• Mодератори
  • 3956 мнения

Публикувано: 04 януари 2009 - 23:42

а се занимавам с футбол..............На снимката съм показал къде я усещам.
Вчера играх футбол,

футбола и проблемите с адукторите както си отбелязъл на снимката вървят ръка за ръка, дори да следиш футбл само по новините ще забележиш колко футболисти имат тези проблеми

Един познат от друг форум ми беше казъл,че имало някакви упражнения с ластик,които били за възтановяване от такива травми,но..нищо повече.След няколко дена почват тренировките,а аз нямам намерение да ги пропускам и да "почивам",за да ми се възтанови травмата. А и ако знаете някви гелове за подобни травми казвайте :) .

тия упражнения са за превенция и рехаблитация, в момента не можеш да ги ползваш, има един куп гелове които са писани тук за разстежение и т.н. но ще ти свършат работа само в комбинация с други неща, проблема не е за форум отивай на лекар, треньора ти ще те насочи :!:!
Какво пречи на всяко БИ да се справя добре на ринг, освен калпавата подготовка?!

Ако на ринг не можеш да се справиш,какво ще правиш в една улична ситуация с n на брой нападатели?!

#59 камаел_

камаел_
  • Гости

Публикувано: 05 януари 2009 - 18:57

Треньорът ми е пълен некадърник,няма смисъл да го питам въобще.В сряда съм на лекар.Според тебе разтежение ли е и кои са тези други неща,които трябва да ги комбинирам с мазило?

#60 Judoboy

Judoboy

зле възпитан

• Mодератори
  • 3956 мнения

Публикувано: 05 януари 2009 - 21:07

Според тебе разтежение ли е и кои са тези други неща,които трябва да ги комбинирам с мазило?

може да е, но завси колко сериозно е разтегнато и дали е само това. има инжекции ,физиотерапия...
при най-лекия вариант ще отшуми за няколко дни , дори и без мазила. Ако е това след като се оправиш , стискане на топка, ластици http://www.netfit.co...r-exercises.htm .....

сряда съм на лекар.

важно е лекаря да си разбира от работата , примерно този http://catalog.bg/co...hp?company=4876 не че единствен, просто се занимава и с футбол.