Към съдържанието

- - - - -

Травмите в Айкидо

• Please log in to reply
В темата има 113 мнения

#1 mmrnmhrm_

mmrnmhrm_
  • Гости

Публикувано: 12 януари 2003 - 23:59

Здравейте, :)
Знам че вече има тема за травмите , но мен ме интересуват конкретно тези в Айкидо.
Та въпросът ми е какви са типичните травми в Айкидо, как може грешното изпълнение на дадени техники да доведе до такива.
Примерно, работата в партер не уврежда ли колената ? ;)
Какви са най често срещаните травми при грешно изпълнение на укеми, ключове причини и т.н.  :confused:
Поздрави.

#2 pencho_

pencho_
  • Гости

Публикувано: 13 януари 2003 - 00:31

Na men niakolko dushi sa mi se oplakvali ot problemi s kitkite...

#3 nobody_

nobody_
  • Дао
  • 478 мнения

Публикувано: 13 януари 2003 - 14:26

Ami s kolenete moje da ima problemi, imache daje edin goliam iaponski sensei, na koito se nalojilo da mu napraviat operatzia i posle vetche ne mojel da sedi v seiza, no pyk mojel da si praktikuva izpraven... Inatche travmi mai moje da se polutchat nai-mnogo pri nepravilno ukemi - edin taka si povredi ramoto ama posle mai se opravi. Chto kasae kitkite ne bi triabvalo da ima problemi osven ako ne praktikuvach s golemi divatzi... (za moi sram triabva da kaja, tche edin pitch go boliaha dva-tri dena sled moe iztyplenie, no za chtastie iavno ne e hronitchno...)
Pozdravi.

#4 TakemusuAiki_

TakemusuAiki_
  • Гости

Публикувано: 13 януари 2003 - 14:54

Zdraveite i ot men :D Radvam se,4e se postna to4no tema,svyrzana
konkretno s travmite v Aikido.Az li4no znam,4e pri nepravilno izpylnenie na
konkretna tehnika(nezavisimo dali e nage ili zavyr6va s klu4),finalyt moje
da dovede do dosta nepriqtni posledici...Slu4valo se e i v na6iq Aikido klub
da se 4upqt klu4ici primerno (pri tejko padane ot Shiho nage).Taka ili ina4e
koqto i da e druga tehnika moje da dovede do tova ili do s4upvane na lakti,
ramena ili drugi.Vse pak pri Shiho nage,ako se hvyrlq tejko i rykata na uke,
kogoto hvyrlqme,se izvyrti v nepravilna posoka(vinagi se hvyrlq po stavata,a ne sre6tu neq),bi se stro6ila na trite spomenati mesta,koeto opredeleno dosta si boli.Mislq 4e samo za tova se se6tam v momenta.Za kolenata pri Suvari Waza ve4e spomena bbobby.:yin-yang: :yin-yang: :yin-yang:
Pozdravi :xmas:

#5 B_e_Jl_u_K_o_B

B_e_Jl_u_K_o_B

Нов участник

• Дао
  • 2 мнения
  • БИ:Айкидо

Публикувано: 04 февруари 2003 - 12:28

Ами ако мога и аз да кажа нещо по въпроса:мисля,че от травми са възможни най-вече от кофти хвърляния,свързани с усукване на крайниците,също от укемита.И аз съм чувал за счупени ключици,също и за "изкарани" лакти,но това са единични случаи и ако се тренира внимателно и съсредоточено не мисля,че ще се стигне до такива травми.

#6 old_moon_

old_moon_
  • Гости

Публикувано: 04 февруари 2003 - 16:02

Травмите се поучават от недостатъчно загряване, некомпетентно изпълнение на тори, некомпетентно падане от уке, съпротивление по време на изпълнението.
Но общо взето, най-важното е загряването и генетичеки как си предразположен от към гъвкавост.
Що се отнася до сейза, пак загряване и навик. Има хора цял живот седят в сейза и не получават травми, значи е индивидуално.
Като казах некомпетентно изпълнение на тори, визирам тези рамбовци, които се правят на големи мъже по време на тренировката, които правят по-брутално техниките, изпълнение с физическа сила, а когато им го направят на тях по същия начин, почват да мрънкат, понеже боли.
За некомпетентно падане, говоря за по-мързеливите и страхливите, които не отделят достатучно време за тренировки за падания. Особено паданията назад, ако не ги правиш както трябва, ще ти се прецака коляното.

До колкото съм наблюдавал тук там, загрявката се претупва, а тя е толкова важна..

#7 HIKARI_

HIKARI_
  • Гости

Публикувано: 04 февруари 2003 - 17:06

Относно травмите!!!
Всичко това е много верно, но има и още нещо което не трябва да се забравя - дадена техника се дава за изпълнение на дадени ученици по определен начин!
Мисля, че това е най - важното защото иначе травми ще има много!!!!!!
Но идеята на този форум бе да се дават готови рецепти за някой от най - често срещаните травми за да си помогнем и самите ние! Защото е глупаво да се търси причината след като е настъпила контузията - тя трябва да се предотврати ами ако стане??????
Аз специално бих искал да имам под ръка една малка книжка в която да имам "рецепти" за различни контузии! Да знам какво да правя ако това стане........... А защо и да не се издаде подобна ? А old_moon ????? Помисли си за това и като я издадеш като притурка на списанието - ще почерпиш за идеята ;D ;D ;D ;D ;D

#8 volk

volk
  • Дао
  • 232 мнения
  • От:Varna... samo ponqkoga, sega mai sofia
  • БИ:TaeKwonDo

Публикувано: 05 февруари 2003 - 23:16

naistina, kakto kaza old_moon, mnogo kofti travmi se poluchavat ot nepravilno zagrqvane i tova moje da vklichva i raztqgane. az ne sum s aikido, ami s tkd, i tochno zaradi nepravilno zagrqvane edin put mnogo losho skusah muskulni vlakna na hamstring (podbedren muskul li e tva, de da znam), ot koeto oshte useshtam efekta, veche godina i neshto sled tova. :sad:
taka che- suveta mi e da se zagrqva ako trqbva i poveche ot dostatuchno. abe, kakto vikashe treniora mi po box predi- zagrqvkata da produljava dokato zemqta pod teb e cqlata v kapki ot pot. togava moje da pochnesh da bluskash chuvalite. :sunny:

za travmi v kolenata- tova e mnogo kofti i ne go pojelavam na nikoi. az imam skusan meniskus na lqvoto kolqno i ponqkoga ako si pretovarq kolqnoto se pulni s technost i trqbva da karam po spokoino za izvestno vreme. suotvetno ne moga da si sguvam kolqnoto do krai a da zastana na kolene (seiza li se kazvashe) si e napravo jiva fantaziq. :kuku:
учим се да вървим...

#9 nobody_

nobody_
  • Дао
  • 478 мнения

Публикувано: 06 февруари 2003 - 00:39

Az litchno smiatam, tche triabva leka zagriavka i posle tehniki pak leko, za da se dozagree... Inatche ako se preumorich ochte na zagriavkata ne mi e iasno kak chte se kontzentrirach v dvijeniata, razbira se zavisi i kakva e tzelta na konkretnata trenirovka...
Pozdravi.

#10 Instant_Soul

Instant_Soul

The Errant

• Дао
  • 83 мнения
  • От:Русе
  • БИ:Aikido

Публикувано: 06 февруари 2003 - 16:14

Типични травми - хмммм - доста важна тема.
Не знам защо, но много от трениращите, които аз познавам имат проблеми с рамената т.е. извадено рамо - а то веднъж тая беля стане ли си остава за цял живот. Някакво по-рязко движение или натягане и рамото отново се вади.
И друга много често срещана ако може да се нарече травма - сцепени устни, когато се работи срещу ударна атака.
Когато или тори влезе много грубо правейки се на "майстор" или уке забрави да си пази главата.
Проблемите наистина са от неправилно загряване, но и да не забравяме и адекватното поведение на тори и уке по време на тренировка.
Много от травмите, според мен 95 %, се дължат на невнимание, липса на концентрация и подценяване на противника !
Решението е начинаещите да обръщат голямо внимание на заучаването на паданията, а непредналите да се предпазят от прословутата т.нар. "майсторска болест"
"Опознай себе си" - Instant_Soul©

#11 bbobby

bbobby

бездействащ

• Mодератори
  • 481 мнения

Публикувано: 06 февруари 2003 - 17:01

Аз специално бих искал да имам под ръка една малка книжка в която да имам "рецепти" за различни контузии! Да знам какво да правя ако това стане........... А защо и да не се издаде подобна ? А old_moon ????? Помисли си за това и като я издадеш като притурка на списанието - ще почерпиш за идеята  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D

не само ти би искал да имаш такава книжка ... принципно в списанието е хубаво да има рубрика за травмите и контузиите, но засега няма сериозен източник, който да я пише :angrrr:
ако се намери такъв, който да е свободен да драска по някой ред и да е достатъчно компетентен по въпроса ще бъде екстра :D

Над 1 милион българи страдат от затлъстяване. 40% от тях са мъже, 34% - жени.

А другите (26%) какви са?
Азис и pa6ata!

#12 HIKARI_

HIKARI_
  • Гости

Публикувано: 06 февруари 2003 - 17:19

emi mislia 4e tova trebva da e nekoi 4i4o doktor!!!!

#13 volk

volk
  • Дао
  • 232 мнения
  • От:Varna... samo ponqkoga, sega mai sofia
  • БИ:TaeKwonDo

Публикувано: 06 февруари 2003 - 18:25

ami nobody- trenirovkata ne e za da pestish sili :sunny:
spored men ako mojesh da izkarash zagrqvka na 150% natovarvane i posle trenirovka na 150% natovarvane (pri tkd s vikovete, kihap li, kak im se vika), togava moje bi si v dobra forma i si dobar za sustezanie :)
inache ako trugnesh da si pestish silite tuk i tam, posle kakvo shte pravish na sustezanieto? :huh:
vse pak, s edna naistina dobra zagrqvka, vuzmojnostta ot travmite namalqva mnooogo, a da ne govorim kolko po lesno se pravqt dosta tehniki.
учим се да вървим...

#14 Apocalypse

Apocalypse

Master

• Дао
  • 14 мнения
  • От:jambol
  • БИ:AiKiDo,Kick-Box

Публикувано: 08 февруари 2003 - 11:21

old_moon saglasen sam s teb,4e travmite se polu4avat ot ne dobre napravena zagrqvka,no sashto moje i ako nqkoi ne znae kak se pravi nqkakvo ukemi no se opitva da pravi, za da se izfuka.Predi nqkolko dena edno mom4e se probva da napravi mae tobi ukemi, a imashe 3-4 trenirovki zad garba si.Kato go vidqh napravo iztrapnah.Napravo ne znam kak ne si s4upi rakata.A edni ot nai-4estite travmi pri men bqha raztqgane na suhojiliq,i to na krakata.Tova stavashe kogato nqkoi neopiten me hvarlqshe za tejko i me puska,ne me hvarlq kakto trqbva i t.n.Uffff i kliu4ovete mnogo bolqt :) :samurai:

#15 maria_maria

maria_maria
  • Дао
  • 170 мнения
  • От:[from] Ruse, [now] Sofia

Публикувано: 03 март 2003 - 13:38

nai-tipichni travmi sa moje bi tezi v kolenete i ramenete.

kolennite se izbiagvat s lichna zagriavka predi trenirovka i pravilno obuchenie za izpylnenieto na shikko. systo chrez prekarvane na poveche vreme v seiza, no zapochva se s malko i postepenno se uvelichava, a ne izvednyj. v nachaloto vinagi e dosta trudno, no se svikva.

travmi v ramenete se poluchavat nai-veche ot mnogo gruba rabota na partnjora, kojto dyrji da ti pokaje, che znae kak da ti chupi rycete, ili prosto ne znae kak da te pazi. drugata osnovna prichina e faktyt, che mnogo hora se hvyrliat da padat sami ot strah da ne gi hvyrli partnjoryt ili ot jelanie da pokajat kak efektno mogat da padnat...

za sajalenie osnoven faktor za poluchavaneto na travmite si ostavat loshata zagriavka, goliamata samouverenost i grubia partnjor. nai-dobre vinagi da nosim v ranitzata si lastichen bint, lepenki, nakolenka i fastum gel ili grugo zagriavasto mazilo.

#16 Kevin

Kevin

Нов участник

• Изпитателен Срок
  • 1 мнения

Публикувано: 11 август 2003 - 00:40

:chinese: MI spored moq opit nai mnoo kontuzii sam imal v ramenete i garba(prosto kitkite mi sa mnoo gumeni )
Ama vshi4koto idva ot koncentraciq i tva e !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Kat bleish i si mislish za gluposti sa kontuzvash.
Az li4no edin pat taka si padnah na garba 4e posle polovin 4as ne moa si zema vazduh i tva stot si misleh za nqkvi gluposti a ne kak de izpalnqva tehnikata!!!!
Za men nai vajno e da mislish kak ste izpalnish tehnikata pravilno e tva pravq da ne se kontuzq!!!!

#17 Havock Ventinari

Havock Ventinari

Нов участник

• Дао
  • 4 мнения

Публикувано: 12 август 2003 - 15:32

Всичко е въпрос на добро загряване - зимата разбирасе по-сериозно и продължително, докато лятото може да минете и с по-лека загрявка. И разбирсе да прценявате какво и кого правите.

#18 Master

Master

Dart Ruffian

• Dark Side
  • 2566 мнения
  • От:Варна
  • БИ:Самоотбрана с интелект

Публикувано: 19 август 2003 - 11:55

Травмите на които съм бил свидетел, потърпевш и нанасящ идват основно от недобра загрявка и от несериозното отношение на трениращите. Каквото и да си говорим за любов, хармония и енергии айкидо си остава бойно изкуство и не бива да се подценява. И всеки без значение дали е уке или тори трябва да се съобразява с нивото на партньора си. Недопустимо е напреднал да си показва силата на начинаещ. Също и на новаците трябва да им се набие в главата, като виждат, че техниката не става да не продължават със сила, защото като нищо могат да си контузят партньора.
  • сила харесва това
НЕ МЕ ПРЕДИЗВИКВАААЙ!!!

#19 carina

carina

Нов участник

• Дао
  • 3 мнения

Публикувано: 30 октомври 2003 - 23:31

Kontuzii stavat nai-4esto poradi nesaubrazqvaneto na tori s partnora mu, no i ot fakta , 4e pove4eto uketa ne mogat da partnirat pravilno.Te ne mogat da se pazqt i ponqkoga pravqt palni gluposti.
Prisastvala sam na edna seriozna kontuziq , kogato pri juvaza s 2 ili 3 partnioratorito napravi aikinage na edin 4ovek, koito ne uspq da otreigira i mn seriozno si kontuzi kolqnoto.

#20 serezio_

serezio_
  • Гости

Публикувано: 04 ноември 2003 - 23:43

Zdraveite,
Moje bi shte vi bude polezen moqt kratkotraen opit v izuchavane na aikido. Travmi pri men i pri moite priqteli sa se poluchavali glavno ot glupost i ot nishto drugo. Ako trenirash vnimatelno i slushash sensei-a si, znachi nqma ot kakvo da se strahuvash. Trqbva, razbira se, da si gotov za leki bolki sled trenirovka, no tova e napulno v reda na neshtata, osobeno ako stava vupros za nachinaesht. Tova ne e strashno, dori kalqva psihikata:)))))))))))
No, ako se pravish na golemiq maistor i izdevatelstvash nad uke moje da se poluchat mnogo nepriqtni neshta, ot roda na izvadeni ramena, padane po vrat, schupeni prusti, razmesteni shiiini preshleni, nasineni ochi, sinini po krainicite, puknari kosti i t.n. Vsichko tova se e sluchvalo i shte se sluchva, ako trenirashtiqt se pravi na GLUPAK. Zatova i uke i tori trqbva da vnimavat i nai-vajnoto: da slushat sensei-a si.